Fransen bezetten vliegveld Rwanda Burgeroorlog dreigt in uiteenvallend Joegoslavië Verbazing over onthullingen Mubarak 'Om buitenlanders te evacueren' Vreemdelingenhaat in Japan neemt snel toe Mandela wil weer overleg met De Klerk over geweld loegoslavië ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 NAIROBI/BRUSSEL - Honderdvijftig Franse para-militairen hebben in Rwanda het in ternationale vliegveld in de hoofdstad Kigali bezet om de evacuatie van Franse en andere buitenlanders mogelijk te maken. Een eerste groep heeft het land inmiddels verlaten. Pre sident Juvenal Habyarimana heeft gisteren verklaard dat zijn regering en leger de situatie in het land nog steeds volledig onder controle hebben. TOKYO - "Ai die Zuidaziatische vrouwen die hier binnenkomen, zijn als zwarten die in een blanke wijk wonen". De uitspraak is van de Japanse minister van justitie. Seiro- ku Kageyama, die onlangs een ex cursie door de rosse buurten van de hoofdstad Tokyo maakte. Racisme en vreemdelingenhaat nemen snel toe in Japan. Met name zwarten en Aziaten voelen zich steeds sterker gediscrimineerd. Huurcontracten gaan op het laatste moment niet door zodra de buiten lander op de stoep staat om het con tract te tekenen. Makelaars weige ren buitenlanders te helpen. Res taurants en badhuizen zeggen open lijk dat ze alleen Japanners bedie nen. "Dagelijks merk je als buitenlan der dat er op je wordt neergekeken alsof je arm en vies bent", vertelt een Filipijnse journaliste. Ze ver dient veel minder dan haar Japanse collega's en krijgt regelmatig op merkingen te horen die haar duide lijk maken dat ze niet echt welkom is in Japan. "Mijn huisbaas heeft me verboden met kruiden te koken om dat het dan zou gaan stinken", ver telt ze. De minister is niet de enige amb tenaar met racistische neigingen. De burgemeester van Kawasaki merkte begin dit jaar op dat je Pakistanen 's nachts bijna niet ziet en het Japanse douanepersoneel zou zelfs de handen wassen als ze Bengalezen hebben gecontroleerd, omdat de Japanse politie onlangs een circulaire heeft verspreid waar in wordt gewaarschuwd voor huid ziekten bij deze immigranten. Stereotype afbeeldingen of voor oordelen steken overal de kop op in Japan. "Ze vragen mij altijd of ik een danser ben of een muzikant", zegt Julia Jaudice, een zwarte advo cate. Literatuur waarin zwarten worden afgeschilderd als seksuele agressievelingen zijn razend popu lair in Japan. Diklippige poppen met krulhaar, gekleed in grasrokjes overtroffen alle verkoopcijfers tot dat de Japanse speelgoedfabrikant Sanrio onder Amerikaanse druk de produktie staakte. Met name vluch telingen zeggen zwaar te lijden te hebben onder discriminerende op merkingen. "Het gebrek aan com municatie met mensen uit onze om geving staat het overwinnen van culturele verschillen in de weg". zegt een Laotiaanse vluchteling. De Japanse overheid houdt de buitenlanders liever buiten om de mythe staande te houden dat Ja panners een homogeen en uniek ras vormen, zegt een hulpverlener voor illegale werknemers. "Tegenwoor dig geven ze alleen nog werkver gunningen aan Japanse Zuidameri- kanen van de tweede en derde gene ratie. De uitsluiting van andere bui tenlanders is een flagrant voorbeeld van racisme" "Minister Kageyama sprak deze week uit wat de meeste mensen denken in deze maatschappij Waai om zouden buitenlandse prostitu ees slechter zijn dan hun Japansjt» collega's?", zegt een werkneemster van een hulporganisatie voor bui tenlandse vrouwen. Later deze week trok Kageyama zijn woorden terug, maar volgens de voorzitster van de Japans-Afro-Amenkaanse vriendschapsvereniging is dat ni^t voldoende: "Japan kan hier alleen maar van leren als deze minister zijh ambt neerlegt". De Franse soldaten controleren ook de weg van het centrum van Kigali naar het vliegveld en bewaken de Franse ambassade en school in de hoofdstad. Naast de Franse troepen zijn gisteren eveneens militairen uit Rwanda's voormalige koloniale overheerser, Belgie, aangekomen in de Middenafrikaanse republiek. Frankrijk en België hebben ook militair materieel gestuurd. Presi dent Mobutu van Zaïre heeft op ver zoek van zijn Rwandese collega 500 leden van zijn lijfwacht naar Rwanda gezonden. De belangrijkste taak van de Franse en Belgische troepen is hun burgers te evacueren. Er bevinden zich zo'n 700 Fransen en 1600 Bel gen in Rwanda. Ook Duitsland, de Verenigde Staten en Nederland treffen voorbereidingen voor een evacuatie. In Rawanda zijn 240 Ne derlanders. Buurland Burundi zegt dat de eerste Europeanen en Rwan- dezen inmiddels zijn grens zijn ge passeerd. In zijn toespraak voor de staatsra dio verklaarde president Habyari mana gisteren dat het land een moeilijke periode doormaakt, maar dat de regering en het leger de macht nog steeds in handen hebben dank zij buitenlandse hulp. De pre sident gaf toe dat een aantal rebel len de hoofdstad was binnenge drongen, maar dat ze door snel op treden van het leger waren vernie tigd. De president heeft de bevolking opgeroepen zich niet tegen leden van de Tutsi-stam te keren. Afgelo pen zondag vielen enkele duizen den gewapende personen, voorna melijk Tutsi's, vanuit Uganda Rwanda binnen. Sindsdien zijn ze in gevecht met het leger in het noordoosten van het land. In de nacht van donderdag op vrijdag slaagde een aantal rebellen er echter in de hoofdstad Kigali te bereiken en raakten daar in een vuurgevecht verwikkeld met het le ger. Vooral rond het presidentiële paleis en een legerbasis nabij het vliegveld werd de hele nacht door geschoten. Gisteren was het echter rustig in Kigali. Als gevolg van de onrustige nacht beval het ministerie van de fensie de inwoners van de hoofd stad thuis te blijven. Eigenaren van taxi's en bussen werd opdracht ge geven hun diensten te staken. De stad kwam hierdoor volledig lam te liggen. Slechts' een klein aantal Rwandezen in overheidsdienst mocht naar zijn werk. De Rwandese overheid heeft Uganda er gisteren van beschul digd de rebellie tegen het bewind van president Habryarimana te hebben gesteund. Een Ugandese re geringsfunctionaris heeft dit ont kend en verklaard dat Kampala vooraf niet op de hoogte was van de invasie. De vanuit Uganda georganiseer de opstand wordt uitgevoerd door Rwandezen die in het nationale ver zetsleger van Uganda hebben ge diend en Rwandese vluchtelingen. Kampala zegt de afgelopen dagen meer dan 700 Rwandezen te hebben gearresteerd die zich bij de rebellie wilden aansluiten. Onder hen be vond zich ook een aantal leden van het nationale leger. De Belgische regering heeft giste ren verzekerd dat de 600 para-com mando's die donderdag naar Rwanda zijn gestuurd zich niet zul len mengen in de gevechten tussen het Rwandese leger en de Tutsi-re- bellen, die het land zijn binnenge- Volgens premier Wilfried Mar tens zullen de para's zich alleen be zighouden met de bescherming van de 1630 Belgen in Rwanda en het garanderen van hun eventuele eva cuatie. Tot nog toe zijn de Belgen nog niet opgeroepen om het land te verlaten. De commissies voor defensie en buitenlandse zaken van de Belgi sche Kamer van Volksvertegen woordigers komen vandaag al bij een om met premier Martens, mi nister van buitenlandse zaken Eyskens en minister van defensie Coeme over de operatie te praten. NEW DEHLl - De Indiase politie heeft gisteren het vuur geopend om een massale ontsnapping van 2000 opstan dige gevangenen uit een streng bewaakte gevangenis in de hoofdstad New Delhi te verhinderen. Volgens de auto riteiten zijn daarbij zeker negen gevangenen gedood en 107 gewond geraakt. Tijdens het oproer lieten gedetineer den flessen kookgas ontploffen, werden verscheidene gebouwen in brand gestoken en gijigen opstandelingen be wakers met uit de badruimten losgerukte waterleidingbuizen te lijf. De aanleiding tot het oproer vormde de mys terieuze dood in de gevangeniskeuken van een gedetineerde. (foto afpi 'Israëlische inlichtingendienst diep doorgedrongen in leger Irak Suriname Suriname en Nederland willen de culturele contacten nieuw leven in blazen. Een Nederlandse culturele delegatie zal de komende week in Paramaribo hierover praten met functionarissen van de Surinaamse overheid en culturele instellingen. Rebellen gedood Bij een gevecht tussen soldaten van het Colombiaanse leger en leden van een linkse guerrillabeweging in het noordwesten van Colombia zijn gisteren tien rebellen omgekomen. In een boerderij in het oosten van het land zijn gisteren negen mensen doodgeschoten. De politie verdenkt rebellen van het Nationaal Bevrij dingsleger (ELN) van de moorden. Cocaïne De Amerikaanse douane heeft aan de Californische grens met Mexico een tankauto aangehouden, die be halve propaangas ongeveer 3,5 ton cocaïne bleek te vervoeren met een geschatte verkoopwaarde van 340 miljoen dollar. De vondst is ver moedelijk de grootste die ooit aan de grens tussen Californie en Mexi co is gedaan. Asiel Een Roemeense diplomaat heeft met zijn vrouw en 16-jarige zoon po litiek asiel gevraagd in Groot-Brit- tannië. Dat heeft het Britse ministe rie van binnenlandse zaken gisteren meegedeeld. Amnesty Troepen uit Papua-Nieuw-Guinea hebben de afgelopen achttien maanden vijftien mensen, onder wie een priester, gemarteld en ver volgens geexecuteerd op het eiland Bougainville in de Stille Zuidzee. Dit blijkt uit een door Amnesty In ternational openbaar gemaakt rap port over schending van mensen rechten. Zeven doden De explosie in een flatgebouw in het Franse Massy heeft in totaal aan zeven mensen het leven gekost. Het vijf verdiepingen tellende gebouw in de voorstad van Parijs stortte na de explosie, donderdagochtend, volledig in. Verscheidene bewoners raakten bedolven onder de puinho pen. TEL AVIV - In Israël is met ver bazing gereageerd op de bewering van Egyptes president Hosni Mu barak dat agenten van de Israëli sche inlichtingendienst diep zijn doorgedrongen in het Iraakse leger. Zij zouden zo tot in de kleinste bij zonderheden op de hoogte zijn van de militaire situatie in dat land. De voorzitter van de parlements commissie voor buitenlandse zaken en defensie, oud-ambassadeur in Egypte Eliyahu Ben-Elissar, ver klaarde dat de Israëlische bevol king geen vertrouwen stelt in een Overgave kapers HELSINKI (AFP/Rtr) - Twee man nen die gisteren een vliegtuig had den gekaapt op een binnenlandse vlucht in de Sovjetunie, hebben zich in Helsinki overgegeven aan de Finse politie. Dit hebben de autori teiten op de luchthaven van Helsin ki meegedeeld. De 21 passagiers hebben het toestel kunnen verlaten. Zij waren in een vliegtuig van het type Yak-40 van Novgorod (in de re publiek Rusland) onderweg naar Petrosavodsk in Karelië dat aan Finland grenst. bericht uit Egypte, "maar wel in on ze inlichtingendiensten". Oud-mi- nister van defensie Jitschak Rabin noemde een andere uitlating van Mubarak, over contacten tussen Irak en Israël, "absurd" en onder deel van de psychologische oorlogs voering binnen de Arabische we reld. De Egyptische president heeft de afgelopen dagen in verschillende vraaggesprekken gezegd dat Sad dam Hussein in 1987, tijdens de Gol foorlog, via een hoogleraar van de Amerikaanse Harvard Universiteit een boodschap heeft overgebracht aan Israël met als strekking dat Irak geen vijandige bedoelingen koestert jegens de joodse staat. Twee jaar later zou de hoogleraar, in de Israëlische pers geïdentificeerd als de Irak-deskundige professor Lorrie Milroy, opnieuw een missie hebben vervuld. Ditmaal om namens Hussein te melden dat Irak minder gewicht toekent aan de Palestijnse kwestie dan aan de conflicten met Iran en Syrië. Irak zou verder Israël hebben gevraagd geen aanval uit te voeren op een oliepijplijn die het wilde aan leggen naar de Jordaanse haven stad Akaba. Volgens Mubarak wa ren de contacten tussen Israël en Irak zo goed dat de Israëlische firma opdracht kreeg uniformen en ande re militaire uitrusting te leveren aan het Iraakse leger. Het Israëlische avondblad Ma'ar- iv meldde gisteren dat Milroy veel vuldig Irak heeft bezocht maar nooit direct contact heeft gehad met Hussein. En Zvi Peleg, een voorma lige aandeelhouder van Hagor ver klaarde in een interview met de Is raëlische radio dat de firma aan heel wat landen heeft geleverd (waaron der Iran), maar nooit aan Irak. In Israëlische militaire kringen heerst verbazing over Mubaraks op merkingen omdat, zo wordt gezegd, Israël en Egypte geen geheime in formatie uitwisselen. Wel bespre ken de landen op verschillende ni veaus de situatie in het Golfgebied. Wat Mubarak beweert zou daarom niet meer zijn dan een 'vertaling' van bepaalde algemene informatie. Volgens Eliyahu Ben-Elissar, voorzitter van de parlementaire de fensiecommissie, probeert Mu barak alleen maar haat te zaaien in de Arabische wereld tegen Irak. "Hij zegt in feite: als jullie denken dat de Irakezen heiligen zijn dan zal ik jullie laten zien wat voor heiligen. En de Irakezen mogen misschien denken dat ze sterk zijn, ik zal jullie laten zien dat de Israëlis diep zijn binnengedrongen in het Iraakse le ger en de defensie-instituten en dat ze overal agenten hebben". Mubarak zei onder meer dat Is raël alles weet over de Iraakse raket ten, met inbegrip van bereik en op stellingsplaats. In een gisteren ge publiceerd vraaggesprek met het dagblad Yediot Achronot laat oud minister van defensie Rabin daar entegen blijken dat er een mate van onzekerheid is als het gaat om het Iraakse militaire potentieel. "Het kan zijn dat Irak een papie ren tijger blijkt, maar het is ook mo gelijk dat het onplezierige verras singen in petto heeft". Wat Israel be treft herinnert hij eraan dat er aan de vooravond van de Zesdaagse Oorlog schattingen waren van dui zenden slachtoffers onder de bur gerbevolking, "maar het resultaat was volkomen anders". Hij weigert echter een schatting te maken van het mogelijke aantal doden en ge wonden in het geval Irak raketten tegen Israël zou inzetten. ADVERTENTIE 1171 VISSER LSlJ Belettering hogewoerd 131 tel. IS3747 leiden REK LOME BORDEN/ISTTE RS/ALTTOfK KLAMC JOHANNESBURG (Rtr) - Nelson Mandela, de vice-voorzitter van het ANC. wil met president Frederik de Klerk van Zuid-Afrika overleg voe ren over het geweld in de zwarte ste den rond Johannesburg. Het ANC (Afrikaans Nationaal Congres) heeft gisteren bekendgemaakt dat Man- Partijleden eisen aftreden van Indiase premier NEW DELHI (AP) - Negenentwin tig parlementariërs van de Janata Dalpartij van de Indiase premier Singh hebben gisteren het aftreden van de premier geeist. Daarmee is een sluimerende rebellie tegen de premier in de tien maanden oude coalitieregering aan de oppervlakte getreden. In een brief aan Singh stellen de parlementariërs de premier moreel verantwoordelijk voor wat zij een "algeheel falen" van de regering noemden, zo maakte het persbu reau UNI bekend. Het was voor het eerst dat om het aftreden van Singh werd geroepen vanuit diens eigen Janata Dal. de grootste partij binnen de regerende Nationaal Front-coalitie. De namen van de dissidente par lementsleden werden bekendge maakt door Yashwant Sinha. een lid van een oppositionele factie bin nen de Janata Dal. "Wij willen dat het Nationaal Front zijn volledige regeringstermijn volmaakt en eisen daarom een wijziging in de leiding", zei Sinha. Singh wordt verantwoordelijlk gesteld voor de crisis die is ontstaan naar aanleiding van een door hem ingediend banenplan. Het plan. dat bijna de helft van de overheidsba nen wil reserveren voor hindus uit de eeuwenlang achtergestelde lage re kasten, wordt fel bestreden door vertegenwoordigers van de hogere kasten. Zeker 83 personen zijn om het leven gekomen bij ongeregeld heden en een golf van zelfmoorden uit protest tegen de maatregel. Daarnaast zijn deze week 57 doden gevallen ten gevolge van geweld tussen hindus en moslims naar aan leiding van een omstreden plan een hindu-tempel te bouwen op de plaats waar een 400 jaar oude mos kee is gevestigd. De Janata Dalpartij beschikt over 136 van de 529 zetels in het Lager huis en 38 van de 245 in het Hoger huis. dela maandag in Pretoria met Dr Klerk zal praten, maar het kantoor van de president heeft niet beves tigd dat deze ontmoeting wordt ge houden. Een woordvoerder van het ANp deelde mee dat het geen "grote ver gadering wordt, maar een gesprek tussen hen beiden over het ge weld". De ontmoeting zal volger* de anti-apartheidsorganisdtit.' plaatshebben in het kantoor van de president. De Zuidafnkaanse regering heeft gisteren de avondklok in de zwarte miljoenenstad Soweto bij Johanne sburg opgeheven die werd inge steld na de gevechten tussen aan hangers van het ANC en sympathi santen van de Inkatha-beweging van Zulu-leider Mangosuthu But helezi waarbij ongeveer achthon derd doden vielen. Minister Adriaan Vlok van wet en orde zei in een verklaring dat de avondklok wel in de zes andere zwarte steden gehandhaafd blijft Hij vroeg de inwoners van Soweto om het hem te melden als de ophef fing van het uitgaansverbod zou lei den tot "verder onheil". De avond klok vormt een onderdeel van dé grootscheepse veiligheidsoperatie "IJzeren Vuist" waarmee het leger en de politie de rust in de zwarte stg- den proberen te bewaren Rellen in Togo na ontruiming van rechtszaal LOME (AP) - In de Togolese hoofd stad Lome hebben honderden de monstranten gisterochtend twee politiebureaus aangevallen en ovet- heidsvoertuigen en een deel van een markt in brand gestoken De ongeregeldheden deden zich voor nadat soldaten een grote groep mensen uit een rechtbank hadden verwijderd. Zij wilden een proces bijwonen tegen twee personen dii werden beschuldigd van het ver spreiden van pamfletten die waren gericht tegen het militaire regime van generaal Gnassingbe Evadema In de geschriften werd volgens de regering het leger opgeroepen in opstand te komen. Aan het eind van de morgen was het naar verluidt weer rustig in de stad, nadat soldaten een eind had den gemaakt aan de ongeregeldhé den. Massaal protest na corruptie agent ongeveer 6,5 miljoen gulden aan OSAKA (AP) - Bij de rellen in een steekpenningen had aangenomen buitenwijk van de Japanse stad in ruil voor informatie over politic- Osaka zijn tot nu 83 agenten en 23 operaties. De agent werd woens burgers gewond geraakt. De ge- dagavond gearresteerd Bij de rel vechten begonnen dinsdag toen be- len werden gistermiddag 41 men richt werd dat een agent in de wijk sen aangehouden Van onze correspondent Runa Hellinga BUDAPEST - Joegoslavië tuimelt in razend tempo in de afgrond. Mid den vorige week ontnam Servië de Albanese provincie Kosovo haar laatste rechten. Even later besloot Slovenië dat het vanaf nu zijn eigen leger wilde hebben. Het afgelopen weekeinde bestormden Servische nationalisten politiebureaus in Kroatië, veroverden daar wapens en verklaarden het gebied waar ze wonen autonoom. En begin deze week besloot de federale presiden tiële raad de defensieplannen van Slovenië te verbieden en gaf het na tionale leger opdracht te zorgen dat de Slovenen zich daar aan houden. De raad beval de Kroatische na tionale regering haar ordetroepen terug te trekken uit de voorname lijk door Serviërs bewoonde streek rond de stad Knin en arrestanten van de gewelddadigheden vorig weekeinde vrij te laten. De raad hoopte op die manier de spanning in het gebied te verminderen. Aan de Servische nationalisten werd gevraagd de bewapénde bur gerwachten in Knin en omgeving te ontbinden, een verzoek dat werd genegeerd met de mededeling dat er geen burgerwachten zijn. Vol gens de laatste meldingen beschik ken vrijwel alle 45.000 Serviers in het gebied echter over wapens. De opdracht van de raad heeft de span ningen in het gebied beslist niet ver minderd en waarnemers vrezen dat een burgeroorlog voor de deur De gebeurtenissen volgen elkaar ra zendsnel op en de presidentiele raad kwam in spoedzitting bijeen om de chaos in het land het hoofd te bieden. De Joegoslavische presi dent Borislav Jovic brak in verband met de spanningen een bezoek aan de Verenigde Staten af. De situatie lijkt inmiddels echter te complex om het tij nog te kunnen keren. Er zijn nog steeds mensen die ho pen dat ze de Joegoslavische een heid kunnen bewaren. Een van hen is ex-president Ante Markovic, die onlangs de moed had een nieuwe fe derale partij op te richten, een niet- communistisch alternatief voor de inmiddels zonder enig vertoon ter ziele gegane Bond van Joegoslavi sche Communisten. Maar optimis ten zoals hij zijn uitzondering. Veel eerder leeft nu de grote vraag: hoe kunnen we de boel zo vreedzaam mogelijk opsplitsen en wat valt er uiteindelijk nog te redden? Met zijn beslissing om een eigen Sloveens leger te verbieden, heeft de presidentiële raad geprobeerd tegenwicht te geven tegen de Slo veense plannen voor een confedera tie. Maar dat zal de Slovenen niet stuiten. Op het moment dat de pre sidentiele raad zijn beslissing nam, was de Sloveense president Kucan op weg naar Zagreb om daar met zijn Kroatische collega Tudjman een gezamenlijke verklaring over een confederatie met Joegoslavië op te stellen. In de Sloveense hoofdstad Ljub- jana haalt men de schouders op OOSTENRIJK HONGARIJE ROEMENIE Bosnië Hercegovina Belgrado Montenegro Klagenlurt Maribor r-b Slovenië ff Celje r Trieste L'uW)ana (-c^Koper^V^ p Zagreb over de uitspraak van de presiden tiele raad. "Wat willen ze dan doen", vraagt een regeringswoordvoerder. "Hier met het leger binnenlopen? Ik zie het nog niet gebeuren. Ze zou den de regering moeten afzetten en hier een militaire dictatuur moeten vestigen". De enige reactie van pre sident Kucan was dat zijn republiek volledig in zijn recht staat. Aanstichter Het Sloveense en Kroatische stre ven naar onafhankelijkheid is be slist niet de enige tendens die de Joegoslavische republiek in gevaar brengt, Want al verzetten de Ser viers zich tegen het idee van een confederatieve staat, het zijn dezelf de Serviers die met hun extreem na tionalisme de druk op de Joegosla vische ketel nog groter maken. Ser vië is aan; tfc hier v.,n de belangrijk ste etnische conflicten. Met de nieuwe grondwet die het Servische parlement vorige week aannam, is de situatie in Kosovo ex plosief geworden. De voornamelijk door Albanezen bewoonde provin cie heeft zichzelf inmiddels tot een zelfstandige republiek verklaard. Maar in feite is Kosovo met de nieu we grondwet elke autonomie ont nomen. Het parlement is ontbon den. de eigen regering afgeschafd. Albaanstalige media zijn verboden en de Albanese politieke en cultere- le organisaties wordt het werken vrijwel onmogelijk gemaakt. De af gelopen maanden zijn tientallen mensen bij onlusten omgekomen en een nieuwe uitbarsting van ge weld tegen de Servische overheer sing lijkt onvermijdelijk De problemen in Kroatië begon nen vorige maand toen de Servi sche minderheid (zo'n twaalf pro cent van de bevolking) een referen dum organiseerde over autonomie van het gebied Knin Kroatië be schuldigt de Servische partijleider Slobodan Milosevic (een commu nist. al noemt de partij zich sinds kort socialistisch) ervan de onrus ten rond Knin te hebben aangewak kerd en die beschuldiging is zeker niet ongegrond. Maar binnen Servische verhou dingen is Milosevic nog een tame lijk gematigd figuur. De niet-com- munistische oppositie wordt. oj> een enkele uitzondering na. als nog nationalistischer omschreven. Hel afgelopen weekeinde dreigde eer) congres van Hongaren in de autono me provincie Voivodin;» bijvoot^ beeld te worden verstoord door jor* geren die zich sierden met de naam Chetnik, een weliswaar anti-Duitsf maar ook extreem-rechtse organist tie m de Tweede Wereldoorlog Referendum President Jovic heeft een tijd gele den voorgesteld om een refcrcrv dum te houden ten einde over df toekomst van Joegoslavië te besli* <-n Hot co n referendum or mi moet zien, is volslagen onduidelijk Als het per republiek wordt georga niseerd. staat de uitslag vast Slove nië en Kroatië zijn voor een confe deratie. van Bosnie-Herzogowina is het nog onduidelijk en de rest is voor de huidige federale structuur. Als het een al-Joegoslavisch refe rendum moet worden, gaan Kroatië en Slovenië beslist niet akkoord gaan. want dan vormen ze een min derheid en zullen ze dus verliezen. En inmiddels doet ook het alten natief van een a-symetnsche federa- tie al de ronde daarin vormen Sen vie, Bosnië. Montenegro en Mace donië een federatie en gaan Slow nië en Kroatië een confederatieve band met de rest aan Het lijkt nuu) welijks een oplossing Maar in de chaos die Joegoslavië heet. is /o wangedrocht misschien de enige mogelijkheid om een burgeroorlog te voorkomen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7