Maatregelen tegen ambtenaren in wao Alleen fruitboom groeit in 'zandvallei' nog in hemel Salarisadministratie? Duitse eenheid kost alleen dit jaar al bijna 75 miljard Definitieve afkeuring wordt onmogelijk Leven wordt steeds duurder Thatcher wint veel goodwill terug in EG ZATERDAG 6 OKTOBER 1 Hflniwj.w.rar DEN HAAG (GPD) Het wordt onmogelijk om arbeidsongeschikte ambtenaren defini tief af te keuren. Het stempel 'blijvend ongeschikt' wordt geschrapt, aangezien werkne mers zich dan te weinig inspannen om weer terug aan het werk te gaan. "Ten onrechte wordt het beeld opgeroepen dat de uitkering van blijvende aard is". Met andere woorden: de arbeidsongeschikte moet beter zijn best doen ander werk te vinden. Dat schrijft minister Dales (binnen landse zaken) in een nota aan de Tweede Kamer, waarin maatrege len worden aangekondigd tegen de groei van het aantal arbeidonge schikte ambtenaren. De nadruk daarbij ligt op een 'mentaliteits-ver- andering' bij de directies, aangezien een hoog ziekteverzuim 'een indica tie is van slechte bedrijfsvoering'. "Pas als het hoger management zijn volle gewicht er achter zet, zullen de zaken veranderen", schrijft minis ter Dales. Hulpmiddelen in de strijd zijn een beter registratie-systeem, waar door in éen oogopslag problemen op afdelingen of bij werknemers zichtbaar zijn. Op basis daarvan kan actie worden ondernomen om men sen te laten terugkeren op het werk, al dan niet in een aangepaste baan. Het voordeel is bovendien dat de werkgever zich beter bewust is van de kosten van ziekte, waardoor hij eerder bereid is tot het nemen van preventieve maatregelen. DEN HAAG (GPD) - De inflatie komt dit jaar ver uit boven de eer der door het Centraal Planbureau (CPB) voorspelde 2 tot 2,25 procent. Dit blijkt uit gegevens die het Cen traal bureau voor de statistiek (CBS) gisteren heeft bekendge maakt. Volgens het CBS zijn de prij zen tussen medio augustus en me dio september met 0,9 procent ge stegen. De inflatie ligt nu al op 2,7 procent. Duurder werden vooral LPG, benzine en dameskleding. Bij de presentatie van de rijksbe groting voor 1990 voorspelde het CBS nog een inflatie van 2 procent voor 1990. In maart, bij de presenta tie van de Centraal economische verkenning bleef dat zo. Met Prins jesdag, toen de rijksbegroting 1991 werd gepresenteerd, voorspelde het CPB voor 1990 een inflatie van 2,25 procent. Dit percentage is nu al lang achterhaald. Een hogere inflatie heeft ook ge volgen voor de rijksuitgaven, met name daar waar het gaat om inves teringen. Het kabinet besloot enke le maanden geleden om de departe mentale begrotingen niet aan de in flatie aan te passen. Dit werd voor 1990 becijferd op een bezuiniging van 600 miljoen gulden. Nu de infla tie hoger uitvalt, wordt ook dit be drag hoger. Dit betekent een mee valler voor minister Kok (financiën) die daardoor gemakkelijker in staat is het financieringstekort van het rijk tot 5,25 procent te beperken. Beurs De handel op de effectenbeurs en de Europese optiebeurs in Amster dam is gisteren tot stilstand geko men door een telefoonstoring in het Amsterdamse centrum. Rond kwart voor drie werd dë handel op het Damrak onderbroken. De han del werd gisteren ook niet meer her vat. Volgens de PTT ging het om een storing in een openbare centra le met 10.000 nummers in het cen trum van de hoofdstad. Oorzaak: overbelasting. Reorganisatie Joh. Enschedé en Zonen uit Haar lem gaat reorganiseren en heeft het Amerikaanse bureau Arthur D. Little opdracht gegeven plannen voor een nieuwe bedrijfsopzet te maken. Vaststaat dat de top ver trekt om de weg vrij te maken voor nieuw management van buiten. Over eventuele gevolgen voor de werkgelegenheid laat het bedrijf zich nog niet uit. Volgens de FNV- bond Druk en Papier bestaat er in het grafische bedrijf (1000 werkne mers) op dit punt onrust. Staking Verder worden de ministeries, ge meenten en andere overheidsinstel lingen verplicht elk jaar verant woording af te leggen voor het ge voerde personeelsbeleid via een jaarverslag over de arbeidsomstan digheden. Over een bonus/malus systeem wordt nog gedacht. Het be lonen van een ministerie of gemeen te. die een gehandhicapte in dienst neemt, blijkt behalve voor- ook eni ge nadelen te hebben. In ieder geval wil Dales wel de scholings- en werk- ervarings-mogelijkheden voor ge deeltelijk arbeidsongschikten bij de overheid vergroten. Verscherpen Dales wil de groei van het aantal ar beidsongeschikten ook terugdrin gen door de toegang tot de wao te verscherpen. Het,Algemeen Burger Pensioerifonds (ABP), die de uitke ringen betaalt, moet eerder op de hoogte worden gebracht van keu ringen voor de aaw (het voortraject voor de wao). Niet na 52 weken, maar na negen maanden moet het ABP worden geïnformeerd, zodat veel sneller actie kan worden onder nomen om iemand terug aan het werk te krijgen. Dat klinkt logisch, maar de kern van de zaak staat in de daaropvol gende alinea. De werkgever, zo staat geschreven, moet tevens aan geven hoe de zieke werknemer is begeleid en wat is geprobeerd om iemand weer aan het werk te krij gen. "Bij onvoldoende inspanning zal het ABP de aaw-uitkering kun nen inhouden". In combinatie met het afschaffen van het stempel 'definitief afge keurd' wil Dales mensen regelmatig laten herkeuren, bij voorbeeld iede re drie jaar, om de mate van arbeids ongeschiktheid te bepalen. Dat sti muleert mensen om weer actief te zoeken naar een baan. Bovendien kan het uitkeringsgeld besparen, als de mate van arbeidsongeschikt heid lager wordt ingeschat. Overigens, zo schrijft Dales, mag dit 'afschatten' alleen gebeuren als er een redelijke kans is dat iemand weer aan het werk kan. "Afschatten na jaren van arbeidsongschiktheid zonder reëel uitzicht op reïntegratie is onmenselijk". Verlof Het ziekteverzuim denkt Dales te rug te dringen door ambtenaren de mogelijkheid te geven een half jaar verlof te nemen. Dit bestaat uit atv- dagen van de werknemers, aange vuld met een bonus van de werkge ver. Daarmee moet de tussentijdse uitval worden teruggedrongen en worden mensen gestimuleerd hard te blijven werken. Dales denkt vooral aan groepen met een hoog ziekteverzuim. zoals stadsbus- chauffeurs en gevangenisperso neel. Over kosten kon zij geen op heldering geven. Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL (GPD) - Precies een jaar geleden nam de Britse minis ter van financien Nigel Lawson van het kabinet-Thatcher onver wacht ontslag. Hij kon zich niet langer verenigen met de monetai re en financieel-economische koers van de IJzeren Dame. Lawson was vooral sterk voor op neming van het pond in het Euro pees Monetair Stelsel. Zijn opvolger John Major had er op de kop af een jaar voor nodig om Thatcher ervan te overtuigen om na elf jaar van verzet die stap toch maar te zetten. En met haar besluit heeft de premier in de EG een hoop goodwill teruggekre gen, die zij de laatste jaren was kwijtgeraakt door haar niet afla tende verzet tegen de economi sche en monetaire eenwording. Die eenwording wordt er mis schien niet gemakkelijker door, maar toch lijkt nu een grote hin derpaal uit de weg geruimd. Het EMS werd in 1978 ingesteld om een einde te maken aan de grote koersschommelingen van de Europese munten. In een ver enigd Europa is dat een gruwel. Wie zaken doet met een ander land moet weten waar hij aao toe is als het op betalen aankomt. Steeds wisselende koersen ma- ken het zakendoen moeilijker en kostbaarder. Er werd tussen de regeringen en de monetaire autoriteiten van de twaalf een 'spilkoers' afgespro ken, een soort gemiddelde van al le valuta. Munteenheden zouden voortaan niet meer dan 2,25 pro cent van die spilkoers mogen af wijken, naar boven of naar bene den. Gebeurde dat toch, dan moest worden ingegrepen. Dat kon doordat andere lidsta ten grote hoeveelheden geld op kochten om een zwakke munt te steunen, maar ook door een deva luatie of een opwaardering. In de twaalf jaar dat het EMS nu be staat is dat zeven keer voorgeko men, voor het laatst in 1987. wat bewijst dat sprake is van steeds meer stabiliteit. Heel zwakke munten mochten meer afwijken van de spilkoers. Tot eind vorig jaar was de marge voor de Italiaanse lire 6 procent, wat voor de Spaanse peseta nog geldt. Ook het Britse pond zal voorlopig 6 procent van de spil koers mogen afwijken. Het pond wordt dus nog steeds als een zwakke munt gezien. Alleen de Portugese escudo en de Griekse drachme behoren nu nog niet tot het EMS. Verklaar baar. omdat het hier gaat om de zwakste Europese economieen. Monetaire stabiliteit is uitein delijk ook het hoofddoel van de omvorming van de EG tot een economische en monetaire unie, waarover de onderhandelingen eind dit jaar van start gaan. Als al le EG-munten vast met elkaar verbonden zijn betekent dat een kostenbesparing en een stimu lans voor de vrije EG-markt. Dat is ook door Thatcher nooit bestreden. Maar zij wilde het pond pas laten toetreden als de inflatie in Groot-Brittannie zou zijn gedaald. De hele Britse finan ciële wereld vond echter dat juist de toetreding tot het EMS een heilzaam effect op de inflatie zou hphhen. De controle over de koersont wikkeling van het pond ligt vanaf maandag niet meer alleen in Lon den. Voor de andere EG-landen is dat geen probleem, maar voor Thatcher is dit toch een zelfover winning, die bovendien een be langrijke bijdrage betekent aan het tot stand komen van die eco nomische en monetaire unie. Thatcher moet daar weinig van hebben, omdat zij niet wil dat 'Brussel' het Britse economische en monetaire beleid bepaalt. Maar nu heeft zij een belangrijke stap in die richting gezet. De on derhandelingen over de EMU zul len er zeker door worden verge makkelijkt. Dat betekent nog niet dat That cher zich nu al neerlegt bij het lo gische gevolg van die EMU: een echte Europese munt en een Eu ropese centrale bank die voor alle lidstaten het monetair beleid vaststelt. Als alle munten vast aaneengeklonken zijn. en de koersen niet meer veranderen, is de stap naar een EG-munt nog maar klein. Voor de Britse pre mier is dat nog een brug te ver. Maar het feit dat de Londense beurs nu zo positief reageert, en het Britse pond als een raket om hoog schoot, heeft misschien ook bij haar voldoende vertrouwen gewekt om de Europese uitda ging aan te durven. Van onze correspondent Hans Hoogcndijk BERLIJN (GPD) - De Duitse rege ring moet dit jaar bijna 75 miljard op de kapitaalmarkt lenen om de eenwording te financieren. Dat bleek uit de derde aanvullende be groting met een volume van 25 mil jard. die minister van financien Wai- gel gisteren indiende. Bonn heeft al leen al negen miljard extra nodig voor de explosief gestegen ww-uit- keringen en de uitbetaling van de pensioenen in de vroegere DDR. Waigel noemde opnieuw een be lastingverhoging "het slechtst denkbare instrument" om de een heid te financieren, maar hij sloot deze mogelijkheid toch niet langer uit. De SPD beschuldigde hem er van de eenwording op onverant woorde wijze te financieren. De regering-Kohl overweegt ook om op andere manieren, zoals tol heffing op wegen, en het bevriezen van minder urgente plannen, geld vrij te maken voor de gigantische investeringen die noodzakelijk zijn in de vijf nieuwe Oostduitse deel staten. Het parlement ging in Bonn ak koord met de nieuwe kieswet, die noodzakelijk was geworden nadat het hoogste gerechtshof de oude wet in strijd had geacht met de grondwet. In de wet was een kies drempel van vijf procent voor het hele land opgenomen, waardoor volgens de rechters in Karlsruhe de nieuwe kleine partijen in de ex- De benzineprijzen in de Oosteuropese landen gaan vandaag, als gevolg DDR werden benadeeld. van de Golf-crisis, fors omhoog en in Tsjechoslowakije gaat de vloeistof Het nieuwe ontwerp, dat maan- zelfs gedeeltelijk op de bon. Het leidde gisteren tot lange files voor de pom- dag nog door de Bondsraad, een pen in dat land. (foto epa) soort Eerste Kamer, moet worden aangenomen, is tegemoet gekomen aan de bezwaren van de rechters. In de beide, nu verenigde, staten zal bij de verkiezingen op 2 december een aparte kiesdrempel worden gehan teerd. In het Oosten zijn dan onge veer 500.000 stemmen voldoende om in het parlement te komen, ter wijl volgens de oude regeling elke partij minstens 2,5 miljoen kiezers achter zich moest verzamelen. Verder mogen in de nieuwe Oost duitse deelstaten met elkaar con currerende partijen lijstverbindin- gen aangaan. Daardoor stijgen hun kansen om over de kiesdrempel te komen. De Groenen en Burgergroe- pen uit de ex-DDR zijn tegen het nieuwe voorstel, omdat zij de voor bereidingstijd voor de nieuwe groe pen veel te kort vinden. Ook de communistische PDS was tegen. Deze partij wil net als de Groenen en de burgerrëchtsgroepen hele maal geen kiesdrempel. Het parlement keurde met over weldigende meerderheid het 'twee- plus vier' akkoord goed, waarin de souvereiniteit van het nieuwe Duitsland wordt geregeld en de Poolse wetsgrens wordt erkend. Mi nister van buitenlandse zaken Gen- scher noemde het verdrag "het be langrijkste dat een Duits parlement na de oorlog heeft afgesloten". "Het biedt Duitsland en Europa de kans voor een alles omvattende nieuw begin", zei de minister, die van alle partijen lof kreeg toegezwaaid. Drum blaast Normaal-campagne af ZELHEM (GPD) - De dinsdag op tv uitgezonden VARA-documen- taire over de Achterhoekse rock band Normaal is niet bij alle naar schatting 700.000 kijkers in even goede aarde gevallen. De tabaks maatschappij Douwe Egberts Van Nelle besloot op grond van de uitzending Normaal te schrap pen voor een binnenkort te hou den reclamecampagne voor het shagmerk Drum. Het reclame-adviesbureau Bar- tels Verdonk Impuls (Amstel veen) liet Normaal per fax weten te moeten afzien van de campag ne. De groep zou volgens een woordvoerdster van het bureau "niet de uitstraling hebben die goed is voor Drum". Het reclame bureau vindt de annulering 'heel vervelend', maar zegt dat men ge dwongen is met andere artiesten in zee te gaan. Normaal zou voor Drum een kerstconcert verzorgen, waarvoor entreckaarten te winnen waren bij circa 2.000 tabaksspeciaalza ken en 2.700 levensmiddelenza ken. Ook was de groep bezig een speciaal voor de shagcampagne bestemd liedje te componeren. Omdat cr al mondelinge overeen stemming bestond, eist de groep nu de gage van f 17.500. Normaals adviseur mr. B.H.J. de Regt heeft daartoe gistermiddag stappen on dernomen. Malaise uitgebloeide computerindustrie ook in zonnig Silicon Valley voelbaar In het centrum van Milaan heeft een demonstratie van meer dan 30.000 arbeiders uit de Italiaanse metaalin dustrie geleid tot grote verkeersop stoppingen. De demonstratie vond plaats tijdens een vier uur durende staking van de metaalarbeiders, die onder meer een kortere werkweek eisen. De staking van gisteren bleef beperkt tot Milaan. De vakbonden hebben echter gedreigd met lande lijke acties als de onderhandelingen met de werkgevers in de industrie, die zijn vastgelopen, niet worden hervat. SANTA CLARA Aanvankelijk kwam het personeel op Silicon Val ley in Californiëaf als vliegen op de stroop. Het aangename klimaat, de losse leefstijl, de ondernemers geest, de intieme bedrijfscom- plexen met veel groenvoorzienin gen waren allemaal elementen die de jonge afgestudeerden aantrekke lijk toeschenen. Maar langzaam raakte de vallei vol. De autowegen raakten verstopt en openbaar vervoer is in Silicon Valley nagenoeg afwezig. Wonin gen werden onbetaalbaar. Voor een standaardhuis moet al gauw een kwart miljoen dollar worden neer geteld. De vallei wordt veel te vol. Een plek die beroemd was om zijn leefstijl wordt langzaam zeer onaan trekkelijk om te wonen", aldus pr- adviseur Walter Mathews die al twintig jaar actief is in Silicon Val- ley. Silicon Valley beschikt over een grote concentratie bedrijven die met geavanceerde technologie wer ken. De zonovergoten vallei, waar van het middelpunt zo'n zestig kilo meter onder San Francisco ligt, ont leent haar naam aan het materiaal waarvan computerchips worden ge maakt, silicium. Er zitten veel com puterbedrijven, maar ook onderne mingen die geavanceerde wapen systemen en materialen voor de lucht- en ruimtevaart produceren. De bekende Stanford University heeft als een magneet gewerkt voor de technologiebedrijven. Om wat geld te slaan uit haar omvangrijke grondbezit besloot het universi teitsbestuur in 1951 een industrie park op te zetten. Hewlett-Packard vestigde zich er als eerste, nu zijn er negentig bedrijven actief. De wa pen- en vliegtuigproducent Lock heed trok in 1956 naar de vallei en jaren later bouwden Steve Jobs en Steve Wozniak er hun eerste Apple- computer in een garage. Steeds meer bedrijven volgden en de fruitbomen maakten lang zaam plaats voor uitgestrekte be- drijfscomplexen. Hier staan nog computerbedrijven waar de bomen tot in de hemel groeien. Zij maken zich vooral druk over de vraag of zij nog voldoende bekwaam personeel kunnen werven om hun eigen groei bij te benen. Supermartkt PR-adviseur Mathews constateert dat de neergang in de computerin dustrie ook zijn weerslag heeft op de vallei. Het aantal technologiebe drijven is in een paar jaar tijd afge nomen van 1.500 tot 1.200. "Voor de eerste keer in de geschiedenis van de vallei zie je een afneming van het aantal bedrijven in plaats van een groei." Het gaat lijken op een afvalrace. Bedrijven dwingen elkaar om als maar met nieuwe produkten te ko men, zodat die elkaar nu met een pauze van twaalf tot achttien maan den opvolgen. Dat heeft tot gevolg dat een bedrijf nu al bezig is met de ontwikkeling van produkten die pas in 1993 op de markt komen. Computers zijn een belangrijke plaats gaan innemen in het dagelijk se leven. Betaalopdrachten via bank of giro worden door compu ters verwerkt net als reserveringen voor vliegtuigreizen. De super markt houdt de voorraadadmini stratie met een computer bij en huishoudelijke apparaten worden bestuurd door computertechnolo gie. Bedrijven knokken om een plaatsje in die uitgebreide markt. Deze slag zal dë komende jaren nog vele banen eisen. In de computerindustrie is een grote herstructurering gaande. Al leen de concerns die over de hele wereld opereren en die enorme in vesteringen kunnen ophoesten, mo gen over tien jaar nog meedoen. IBM blijft de grootste op de compu- termarkt, Digital Equipment (DEC) zal de tweede plaats innemen en daarachter volgen de Amerikaanse bedrijven Sun Microsystems en Compaq en de Japanse onderne mingen Fujitsu en NEC. Of Apple en Hewlett-Packard/Apollo (HP) kunnen overleven is twijfelachtig. Mainframe Vooral de Amerikaanse computer bedrijven zullen het nog moeilijk krijgen als de economie in de Ver enigde Staten in een recessie be landt. "Als de Amerikaanse econo mie begint aan een periode van ne gatieve groei, dan Zal de toch al ver traagde groei van de computerin dustrie nog langzamer worden", al dus een rapport van Salomon Bro thers. IBM liet vorig jaar weten tiendui zend banen te zuilen-schrappen en trof een voorziening van 2,3 miljard dollar voor een herstructurerings operatie. Fabrikanten als Unisys, HP, Olivetti en Wang zagen zich al eerder genoodzaakt soortgelijke maatregelen te treffen. Het compu terdebacle van Philips is bekend. De Wëstduitse Nixdorf moest zich, na grote verliezen te hebben gele den, laten inlijven door Siemens. Volgens Eric Schmidt, vice-presi dent van Sun Microsystems, één van de snelst groeiende onderne mingen van de Verenigde Staten is het over met grote computers. "Ma inframes zijn gedoemd uit te ster ven". Veel ondernemingen werken nu met mainframes waaraan 'dom me terminals' zijn gekoppeld. In de terminals kan geen verwerking of bewerking van gegevens plaatsvin- Chips verdre ven de fruitbo men uit Silicon Valley. Nu heeft ook de ooit bloei ende compueter- industrie grote problemen. (foto GPD) den. Dat moet allemaal via het grote apparaat dat op een centrale plaats is opgesteld. Werkstations, die de toekomst lij ken te hebben, hebben veel capaci teit, waardoor gebruikers hun werk aan het apparaat kunnen doen zon der veel gegevens te hoeven verzen den. Alleen voor grote berekenin gen of complexe beeldverwerking moet het proces verlopen via de ser ver, de centrale werkeenheid. Vol gens analisten is de markt voor werkstations de snelst groeiende van de hele informatieverwerkende industrie. Zij voorzien een groei van dertig tot veertig procent per jaar tot 1995. Big Blue IBM haalt ruim vijftig procent van zijn omzet uit de mainframes, ter wijl de winst voor een nog groter deel berust op deze machines. En zelfs op het gebied van mainframe moet IBM tegenwoordig concur rentie dulden. In 1987 had het con cern nog een marktaandeel van tachtig procent. De gerenomeerde Gartner Group voorspelde dat dat in 1993 zou zijn teruggelopen tot ze ventig procent, maar dat percenta ge wordt volgens analisten dit jaar al bereikt. Amdahl, Fujitsu en Hita chi knabbelen aan de hegemonie van 'Big Blue'. Desondanks blijft IBM voorlopig de belangrijkste speler in het com- puterveld. "Wie IBM heeft afge schreven als concurrent in de gege vensverwerkende industrie is naïef Zij gaan er harder tegenaan dan zij ooit hebben gedaan", aldus analis ten van de investeringsbank Salo mon Brothers. Hun grootte werkt in hun voordeel. Grote gebruikers zijn risicomijdend en voelen zich bij IBM veiliger dan bij kleinere produ centen, De bedrijven die het in de compu terindustrie slecht hebben gedaan, verkopen mee tal I edruf eirren temen. Iemand die een machine van DEC koopt, moet ook zijn randap paratuur en software bij DEC ko pen. Spullen van andere fabrikan ten werken er niet op. Tegenover de bedrijfseigen systemen staan de open systemen. Daarin is alles zon der meer aan elkaar te koppelen, zo dat de gebruikers kunnen kiezen waar zij kopen. Analisten voorspel len een langzame dood voor de be drijfseigen systemen. Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialistenbehorend tot do Arendah/ctnudron yo«pX^_

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5