Be Albanese jeugd ontketend 'Ons verzet geldt de heersers, maar tevens onze ouders en grootouders' ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 EXTRA PAGINA 31 De wereld van Albanië is sinds jaar en dag de wereld die ooit door dictator Enver Hoxha is geschetst. Wat hem goed dunkte, was goed voor de Albanees. Absoluut niets deugde van het communisme zoals dat elders werd verkondigd, het Hoxha-communisme was het ware communisme. En dat moest naar zijn inzicht worden afgeschermd van de 'boze buitenwereld' door een volstrekt isolement. Nu nog is de Albanese maatschappij doordesemd van de ideeën en decreten van de enkele jaren geleden overleden Hoxha. Langzaamaan is er onder het regime van diens opvolger Ramiz Alia een beweging ontstaan, die zich steeds meer rebelleert tegen de Hoxha-doctrine. En al vertoont Alia menselijker trekjes dan Hoxha, in het land regeert onveranderd de angst die de bevolking wordt ingeboezemd door de Sigurimi, de geheime politie. "Rotzakken zijn het, ze weten heel goed dat het volk hen niet wil". De Albanese jeugd ontketend. door Frits Schils Rond middernacht zitten zeven jon ge Albanezen op de stenen afschei ding tussen het park en de 40 meter brede Boulevard van de Helden der Natie in de Albanese hoofdstad Ti rana. Twee afgestudeerde inge nieurs, beiden 26, en vijf studenten die hun opleiding aan de enige uni versiteit van Albanië weldra zullen voltooien: Bajram, Gjenevieva, Sokol, Fatmir, Pano, Niqifori, Skender en Agimarta. Allen laten duidelijk blijken er genoeg van te hebben. Ze zijn niet de enige 'dissi denten nee, in hun hele faculteit is sprake van veranderend denken en van hoop op meer perspectief in de nabije toekomst. Smalend wijst een van hen naar het nabij gelegen, drie jaar geleden geopende museum van de vroegere leider Enver Hoxha. "Mij zien ze daar niet", vult een ander aan, "die farao kan me gestolen worden". Een Fiatje dat ons groepje is ge passeerd, blijft zo'n 150 meter ver derop met gedoofde lichten staan. In de auto zitten twee mannen. "Si gurimi", verduidelijkt iemand. De geheime politie. "Zijn jullie niet bang?", vraag ik. Een van de zeven verdwijnt geruisloos in de richting van het park. De anderen tonen geen angst. "Laat ze maar barsten", klinkt het. "Rotzakken zijn het. Zij weten drommels goed dat het volk hen niet wil". De zes jonge Albanezen knikken instemmend. Hoxha en Sigurimi. Tot voor kort werden in de Volksre publiek Albanië deze twee namen slechts met vrees uitgesproken. Nu zijn beiden onderwerp van onver bloemde kritiek, ja zelfs hoon. Bedrogen Ingenieur Pano vertolkt het gevoe len onder de jeugd door te zeggen dat hij zich bedrogen te voelt door het heersende regime. "Ik ben ge durende vijf jaar theoretisch ge- schoold, maar tegelijkertijd ontgoo cheld, omdat ik niet in praktijk kan brengen wat ik aan de universiteit heb geleerd", zegt hij. "De gelegen heid en de middelen daartoe ont breken". Hem is een baantje opgedrongen in de vervallen en verouderde me tallurgische fabriek van Elbasan in Centraal-Albanië. Begin jaren zes tig stond dit bedrijf model voor de Grote Sprong Voorwaarts. Ooit werd er volgens de officiële le zing ruim 70 procent van de reser ve-onderdelen voor het landelijke industriële complex gefabriceerd. Pano spreekt van middeleeuwse toestanden in een fabriek, waar im- produktiviteit en vervuiling hand in hand gaan en de verliezen gestaag groeien. Kortom: de weg naar (indi viduele) ontplooiing voor de acade misch gevormde jonge garde is ei genlijk al afgesloten, nog voordat zij aan de slag kan. Het stille gevecht dat veel jonge, opstandige Albanezen in deze tijd met zichzelf en tegen het regime voeren, leidt in duizenden Albanese families tot conflictsituaties. Agi marta: "Wij verzetten ons niet al leen tegen de heersers, maar botsen in de innerlijke strijd die we voeren, ook op onze ouders en grootou ders". Opa's die de communist en latere stalinist Enver Hoxha tijdens de bit tere partizanenoorlog in het zadel hebben geholpen, spreken nog steeds over hun Grote Voorbeeld. Het overgrote deel van de daarop volgende generatie de ouders van de nu fel tegenstribbelende jonge ren accepteert de bestaande toe stand, mede uit angst voor repre sailles van bovenaf. Net als zijn zijn lotgenoten hoopt Fatmir ooit in het buitenland verder te kunnen studeren. Toch wil hij zijn 'geliefd Albanië' nooit voor goed verlaten. "Wat moeten wij doen, waar ligt onze toekomst?", vraagt hij haast smekend. Het antwoord is moeilijk te ge ven. De jonge generatie academici zal straks leiding moeten geven aan een nieuw ontwikkelingsproces. Maar dat zou geblokkeerd worden, als het regime ermee doorgaat om jonge afgestudeerden in onrenda bele en smerige industrieën te werk te stellen. Buitenland Wat veel jonge Skipetaren willen, is uitbreken; een blik te werpen op die andere wereld buiten Albanië. Ten overstaan van buitenlandse bezoe kers uiten zij tegenwoordig dat ver langen vrijelijk. "Mag ik uw naam, adres en telefoonnummer. En zou u mij kunnen uitnodigen voor een be zoek". Vooral dat laatste doet de wenkbrauwen rijzen. Maar de Alba nezen kunnen niet anders. Officieel hebben zij weliswaar recht op-een paspoort, maar dan moeten ze wel een uitnodiging kunnen overleg gen. En tweede probleem is dat vrij wel niemand beschikt over vol doende geld voor een reis naar het buitenland. Een in Tirana woonachtige lera res Engels zegt genoeg leks bijel- kaar te hebben geschraapt om haar hartewens in vervulling te zien gaan. Zij was uitgenodigd door een vriendin uit Boedapest, die boven dien financieel garant wilde staan. De kosten van een ticket vanuit Ti rana naar Hongarije zijn voor een Albanees nog wel op te brengen. Anders is het voor iemand die le gaal naar Duitsland wil. Een en kele reis naar Frankfort kost omge rekend zo'n 1500 gulden. Dat zijn bijna tien maandsalarissen. Geen Albanees die dat kan opbrengen. Vooral in de zuidelijke steden Gji- rokaster en Saranda in het Grieks- sprekende deel van Albanië willen veel mensen de grens over. Op de Griekse ambassade in Tirana lagen half september zo'n duizend aan vragen voor inreisvisa. De Griekse autoriteiten beseffen maar al te goed, dat naar schatting 95 procent na aankomst onmiddellijk politiek asiel zal aanvragen. Athene stelt zich ook in de bestaande situatie principeel open voor vluchtelingen. Westerse diplomaten in Tirana zeg gen dat van de circa 20.000 Albane zen die sinds de afkondiging van het versoepelde paspoortbeleid in mei jongstleden legaal naar het buitenland zijn vertrokken, er tot dusver slechts zo'n 800 zijn terugge keerd. Dat zijn dan de minst opge leiden. Problemen Een exodus Van duizenden etnische Grieken naar het moederland stelt het economisch in de verdrukking geraakte Griekenland ook voor gro- ^e problemen. Zoals daar zijn: de enorme aanpassingsmoeilijkheden, waarmee de Griekse Albanezen kampen, de beperkte mogelijkheid tot huisvesting, de niet al te ruime werkgelegenheid en ten slotte een sociale en medische opvang, die on voldoende is toegerust op een zo omvangrijke stroom van vluchtelin gen. Athene ziet als mogelijke op lossing van de onlangs gerezen pro blemen een reële verbetering van de leefomstandigheden van de Griekse minderheid in Zuid-Alba- nië. Daardoor zou het voor de be trokkenen mogelijk en zelfs aan trekkelijker worden om in hun ge boortestreek te blijven leven, wo nen en werken. Het heeft er de schijn van dat Ti rana genegen is Athene enigermate tegemoet te komen. Strafmaatrege len als de verbanning uit het grens- Het straatbeeld van Tirana oogt vriendelijk, maar de werkelijkheid is anders. Op elke hoek van de straat loert de Sigurimi, de geheime politie. <fou» gpdi gebied van complete families of van individuele gezinsleden na vlucht pogingen, zijn ongedaan gemaakt. Naar schatting 16.000 mensen heb ben van die verlichte politiek profijt getrokken. Daartegenover staat dat er nog altijd wordt geschoten, als mensen pogingen in het werk stel len de grens over te steken. De fundamentele omwentelingen in de Sovjetunie en Oost-Europa hebben president en partijleidei Ramiz Alia gebracht tot 'opzienba rende' wijzigingen in zijn beleid Het openstellen van Albanië voo de cultuur uit het Westen met inbe grip van de door Tirana jarenlang verguisde Westerse popmuziek, mode-uitingen en films, is daar een van. In Tirana en andere steden zul len binnenkort vier Joegoslavische warenhuizen worden geopend. Alia, de 'laatste stalinist van Euro pa', wil kennelijk de bevolking door verruiming van het materiele aan bod tevreden stellen. Alia lijkt zich te realiseren dat het zien van luxe goederen op de Italiaanse of Joego slavische tv ernaar doet verlangen. Initiatieven De Albanese initiatieven om dich ter tegen Europa aan te kruipen, zijn duidelijk te onderkennen. Het duidelijkst blijkt een en ander uit de wens van Tirana om op korte ter mijn als volwaardige participant tot de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa te wor den toegelaten. In dit licht heeft Alia gezegd bereid te zijn de begin selen en besluiten van de CVSE en de Akkoorden van Helsinki van 1975 over veiligheidskwesties en mensenrechten te aanvaarden. Het feit dat Tirana hier expliciet aan heeft toegevoegd te hopen dat het van het buitenland "het nodige be Ramiz Alia, de huidige dictator van Albanië vertoont menselijker trekjes dan zijn legendarische voorganger Hoxha. Maar dat hij zich wel eens onder het volk begeeft wil nog niet zeggen dat het Albane se regime de mensenrechten ook voor de volle honderd procent respecteert. «oto epai grip zal ondervinden", kan erop duiden dat het communistische re gime toch min of meer aan een ei gen Albanese invulling van de be loften denkt. Tirana lijkt zich echter vooral niet te willen overhaasten. Maar een begin is er in elk geval gemaakt en het nu ingezette proces lijkt onomkeerbaar. Een staatscorr missie buigt zich over een reeks van noodzakelijke grondwetswijzigin gen zonder de toepassing waarvan Albanese toetreding tot CVSE zou kunnen worden geblokkeerd. Een van die hete hangijzers is de religie. In artikel 37 van de Albanese Constitutie is de atheïstische staat verankerd; beoefening van de gods dienst was altijd ten strengste ver boden. Nu, anno 1990, verkondigt de partij dat godsdienstige beleving een zaak van ieders persoonlijke ge weten is. In mei dit jaar beloofde Alia VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar tijdens diens bezoek aan Tirana dat Albanië de sinds 1967 ge sloten kerken, moskeeën en kloos ters (of wat de beeldenstormers des tijds van de 2169 religieuze gebou wen hebben laten staan) binnen drie maanden zou heropenen. Die belofte is Alia (nog) niet nageko men. Openlijke godsdienstige manifes taties zijn nog steeds niet toege staan. Wel dringen in het 'Griekse', aan de Albanese Riviëra gelegen Sa randa door openstaande ramen van woningen flarden van religieuze melodieën naar buiten. Het is mu ziek op cassettebandjes, meege bracht door toeristen uit Grieken land. Ook hangen her en der in hui zen weer ïkonen en ontmoet men in de straten van Tirana en andere ste den regelmatig vrouwen en meisjes met een kruisje aan hun halsket ting. Nog niet zo lang geleden was dat alles volstrekt ondenkbaar Isolement Dat Alia gedeeltelijk overstag is ge gaan, houdt rechtstreeks verband met de rampzalige economische si tuatie in het land. De Volksrepu bliek die onder Hoxha altijd hoog heeft opgegeven over haar zelfver- zorgend vermogen, is door het zelf gekozen isolement ernstig achter opgeraakt. De aftakeling is op tal van plaatsen zichtbaar. Veel fabrie ken verkeren in staat van verval en zijn onrendabel. Om de vicieuze cirkel te doorbre ken, heeft Albanië op alle fronten nieuwe technologieën nodig or.i via verbeterde produktiemethoden de nog steeds magere (export)kwaliteit te kunnen opvoeren. Maar buiten landse ondernemingen die door Ti rana onder aantrekkelijke voor waarden worden aangemoedigd in de Volksrepubliek te investeren, houden vooralsnog de boot af. Het Westen zal pas echt interesse kun nen tonen, als er sprake is van poli tieke stabiliteit. Daarvan is in Alba nië helaas (nog) geen sprake. En aangezien het zittende regime om redenen van lijfsbehoud blijft vast houden aan een centraal geleide planeconomie, kan een fundamen tele economische ommezwaai nog lang op zich laten wachten. Een Nederlandse deskundige in het opstellen van economische sce nario's voor een van de grootste multi-nationals ter wereld, conclu deerde na zijn bezoek aan de Volks republiek dat de Albanezen geen steek verder komen, als zij blijven vasthouden aan hun huidige econo mische systeem. Tussenoplossin gen zijn er volgens deze expert niet. Als het land wil overleven, zal het bewind niet kunnen ontkomen aan een snelle omschakeling naar de markteconomie. Alleen dan be staat er een kans dat ondernemin gen uit het Westen zullen toehap pen en in samenwerking met de Al banezen de hoogst noodzakelijke economische restauratie gestalte geven. De econoom zegt zich echter niet te kunnen voorstellen dat de huidi ge Albanese leiding zich ooit voor stander zal tonen van zo'n ingrij pende omwenteling, die vrijwel ze ker ook het einde van dat bewind zou inhouden. Gaat men voort op de heilloze weg, dan zal volgens hem de kans op verzet steeds groter wor den. Aan het einde van de rit wacht dan de chaos, temeer omdat een ge structureerde oppositie ontbreekt. Zowel in Albanië als daarbuiten. Vanuit Zuid-Afnka wil de zich ko ning noemende Leka I weliswaar het tegendeel beweren, maar hier is sprake van niet geringe zelfover schatting. Zelfs onder de geknech- ten in Albanië is zijn populariteit nul komma nul. Schietbevel Ramiz Alia lijkt de situatie in het land (nog) onder controle te heb ben. Maar vast staat tevens dat het regime in verlegenheid is gebracht door de uittocht van 4000 Albane zen die hun toevlucht hebben ge zocht tot buitenlandse ambassades en door de groeiende opstandigheid van de jonge generatie. Een en an der heeft ertoe geleid dat sinds en kele weken weer met grotere driest heid het schietbevel aan de grens met Joegoslavië en Griekenland wordt opgevolgd. Illustratief in dit verband was de dood van een vierja rig meisje twee weken geleden dat deel uitmaakte van een groep van zestien Albanezen die per boot over het meer van Shkodra naar Joegoslavië vluchtten. Albanese grensbewakers namen de groep on der vuur. Behoudens de vierjarige peuter bleef iedereen ongedeerd Het gebruik van dodelijk geweld bij vluchtpogingen van ongewapen de mensen schaadt de toch al twij felachtige reputatie van het regime, omdat een en ander in regelrechte tegenspraak is met de officiële Al banese belofte om in het kader van de toenadering tot Europa de men senrechten voortaan volledig te zul len respecteren. Ook wakkert dit brute optreden de woede van de be volking in Albanië aan. En die kan via de Albanese uitzendingen van de Montenegrijnse radio dagelijks in drie uitzendingen van elk een half uur uitgebreid kennisnemen van al wat zich in Albanië afspeelt. Een ander radiostation dat met gro te gretigheid door de Albanese be volking wordt beluisterd, is de Voi ce of America. Beide stations laten uiteraard niet na hun luisteraars in Albanië ook propagandistisch te bewerken. In het toenemend aantal ontsnap pingen van militairen zien diploma ten in Tirana een aanwijzing dat Ra miz Alia bij een eventuele opstand niet vast op de strijdkrachten kan rekenen. Het leger 40.400 man in actieve dienst en ruim 150.000 reser visten voelt zich vernederd door de overheersende rol van de gehei me politie, de Sigurimi. De recente vervanging van de minister van bin nenlandse zaken Simon Stefan door Herkunan Isay heeft niet zoals in het Westen is uitgelegd - geleid tot een versoepeling binnen de geheime politie, maar eerder tot een grimmiger houding.. Betoging Drie weken na de bestorming van de ambassades in de Albanese hoofdstad, dreigde opnieuw de vlam in de pan te slaan. Enige dui zenden ontevredenen uit Tirana, Durres en Kavaja verzamelden zich aan de rand van de hoofdstad voor een hernieuwde massabetoging Zover kwam het niet. Politie en Si gunmi kwamen in actie en joeger, de menigte uit elkaar. In het Westen bleef dit onopgemerkt. Toch is het Stalinisme op z'n re tour in Albanië. Uit de grensstad Shkodra is het Stalismc zelfs 'ver bannen'. Daar probeerden tijdens de hevige voedselrellen in januari betogers het beeld van de Russi sche dictator met sokkel en al om ver te trekken Dat mislukte, maar de buste raakte dusdanig bescha digd dat de autoriteiten niet anders konden doen dan het beeld af te voeren. Sindsdien is Shkodra Sta- lin-vrij.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 31