'Het amateurisme nekt de topsport' Sportpsycholoog Peter Blitz zoekt naar achtergrond van Nederlandse nederlaagserie ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 PAGINA 29 Het is goed mis met de Nederlandse topsport. Het Nederlands elftal faalde jammerlijk op het WK-voetbal in Italië. De al even duurbetaalde wielerprofs blameerden zich in Japan tijdens hun mondiale titelstrijd. Het nationale atletenkorps leek in de aanloop naar het EK te lijden aan een spontaan ziektevirus, als gevolg waarvan reporters ter plaatse nauwelijks naar huis hoefden te schrijven over successen. Nelli Cooman en Frank Rijkaard, beiden op hun eigen wijze moegestreden, keerden respectievelijk de atletiek en het Nederlands elftal de rug toe. En daarmee is de misère waarin de vaderlandse topsport thans verkeert nog niet eens volledig opgesomd. Wat te denken bijvoorbeeld van het Nederlands herenvolleybalteam dat volgende maand, gehandicapt door het vertrek van drie vooraanstaande spelers, afreist naar het WK, dat voor Oranje een hoogtepunt had moeten worden. Wat is er in vredesnaam aan de hand met de Nederlandse topsporter? Sportpsycholoog Peter Blitz, in ons land de grondlegger van de mentale training en begeleiding in ons land, boog zich over dit vraagstuk. Blitz klaagt het amateurisme in de profsport aan. Maar vóór alles zet hij zich af tegen de vaderlandse muis die naar zijn mening te vaak brult. "Nederland heeft te veel babbels". door Karei Jansen en Gerlof Leistra Sportpsy choloog Pe ter Blitz: "Door zijn constante aanwezig heid aan de rand van het trainings veld heeft Michels er voor ge zorgd dat de spelers een wankel ver trouwen in bondscoach Beenhakker kregen. Gul- lit was de weg volko men kwijt bij het WK. Het gekon kel in Italië was niet van de lucht. En dat Frank Rijkaard het gekonkel op een gege ven moment spuugzat was, kan ik best begrij pen. Met een goede men tale begelei der in de buurt zou het zo ver niet zijn ge komen". (foto'» GPD en archief) Later dan afgesproken melden we ons bij de psycholoog. Dat moet haast wel een diepere achtergrond hebben. Peter Blitz reikt de verklaring bij binnenkomst ongevraagd zelf aan. "Dan heb je of niet echt zin in dit gesprek, of je ziet er tegen op om bij een psycholoog op bezoek te komen". De falende wekker blijkt een aanvaardbare derde verontschuldiging. Bijna gretig bijt Blitz zich dan uren lang vast in het hem aangereikte thema: de opmerkelijke terugval van de nationa le topsporters, de afgelopen maanden. De materie boeit Blitz zichtbaar. Zelf was hij ooit een begenadigd atleet en een dito voetballer. Een hardnekkige blessu re maakte een eind aan zijn sportieve ac tiviteiten. Blitz besloot toen maar zijn sportieve interesses anders te exploite ren; meer en meer begon hij zich te con centreren op de dikwijls zo van twijfels vervulde grijze massa tussen de oren van sporters. In 1966 afgestudeerd als docto randus in de psychologie vestigde Blitz zich als de eerste mentale trainer en be geleider van topsporters in Nederland. In bijna een kwart eeuw tussentijds was Blitz ook nog 12 jaar als docent sportpsychologie werkzaam aan het CIOS in Overveen deden schaatsers, atleten, zwemmers, tafeltennissers, schutters en tennissers op hem een be roep. Met wisselend succes overigens. De Blitz-therapie, beschreven in boeken die mensen over hun angst voor vliegen, school- en rij-examens heen moeten hel pen, blijkt niet bij iedereen te werken. "Bij psychotici of mensen met ernstige depressies wordt het moeilijker. Maar ook een gebrekkige intelligentie is een remmende factor. Je moet natuurlijk wel om kunnen gaan met psychologie. Het vraagt om souplesse, aanpassingsvermo gen. Vergelijk het maar met de tolk die met het vliegtuig in de jungle is neerge stort. De zes talen die hij spreekt zijn op dat moment volkomen nutteloos. De macht zal dan in zijn armen moeten zit ten. Dat is je aanpassen aan de omstan digheden. Dat is psychologie". Realiteit Mentale training kan slechts een bijstu rende rol vervullen, zo blijkt uit het ver haal van de Amsterdammer. "Het is zoals het is", zegt Blitz. "Dat zal voor mensen die om hulp vragen misschien hard aan komen, maar het is de realiteit. De psy chologie helpt mensen om die realiteit tot ze door te laten dringen". Talent, inzet en vooral zelfvertrouwen blijken nog altijd de basis-ingrediënten. "Ik ken een pianist", vertelt Blitz, "die in de wereld van de kenners absolute faam heeft verworven. Maar een concert heeft hij nog nooit gegeven. Plankenkoorts, faalangst. Zo iemand is gebaat bij menta le begeleiding, als-ie er zelf om vraagt. Aan de andere kant is deze man het typi sche produkt van onze maatschappij. Er worden door de Nederlandse staat mil joenen guldens uitgegeven om bij voor beeld minder begaafde kinderen te hel pen met onderwijs etc. Heel terecht ove rigens. Maar waarom krijgen hoogbe gaafde kinderen niet dezelfde ondersteu ning? Die worden aan hun lot overgela ten. Pure nivelleringsdrang". "Wij zien de toppers, in de sport, op het toneel en in concertzalen. Maar vragen we onszelf ooit wel eens af hoeveel talent er eigenlijk 'onderweg' is gesneuveld? Een Amerikaans onderzoek bij secreta resses heeft wat dat betreft schokkende resultaten opgeleverd. Sommige vrou wen bleken over een IQ van 160 te be schikken (100 is het algemeen gemiddel de, Blitz is op 155 ingeschaald, red.). En die zaten gewoon brieven te tikken. Schandalig, zo'n verkwisting van intelli gentie en potentie". Amateurisme Het heeft volgens Blitz allemaal met amateurisme te maken. De sport, en dan met name de Nederlandse topsport, blinkt volgens hem uit in amateurisme. Het amateurisme domineert het profes sionalisme volledig, vindt hij. Blitz foe tert, lacht en huilt erom. Na zoveel jaren van aandrang weet hij dat deze muur niet te slechten is. Blitz: "Je komt het amateurisme in alle sportgeledingen tegen. In de technische begeleiding, bij de sporters zelf, bij de of ficials. Het is een soort vaststaand feit ge worden. En het voetbal, dat pretendeert de meest geprofessionaliseerde sporttak te zijn, loopt voorop. Ons land beschikte vorig jaar over dertig afgestudeerde sportartsen. Dr. Frits Kessel, de KNVB- arts niet meegerekend, had geen betaal de club een dergelijke arts in dienst. Dat is schrijnend. Nee, er wordt liever een beroep gedaan op mensen die hun diensten gratis aanbieden". Blitz aarzelt geen moment als hij bij zijn gehoor enige verbazing opmerkt over de mate van invloed die de mentaal begeleider op een sportploeg kan uitoe fenen. "Ik denk dat het Nederlands voet balelftal er in Italië heel wat verder mee gekomen zou zijn", klinkt het strijdlus tig. "Er hebben bij het WK weliswaar veel factoren een rol gespeeld, maar een deskundige had ze kunnen oplossen. Ik heb het falen van de KNVB. de blunders die werden opgestapeld met verbazing gevolgd. De arrogantie van de macht. Ze weten dat ze niet teruggefloten kunnen worden door het 'parlement', omdat daar nog slechts ja-knikkers in zitten. De he ren aan de top waren blind voor de reali teit. Een bekend voorkomend verschijn sel van de manager die in het bedrijfsle ven wel beslissingen kan nemen, maar bij de sportclub constant op z'n gezicht gaat. Kijk naar Martin van Rooijen, de voorzitter van het bestuur betaald voet bal van de KNVB. Toch niet bepaald een debiel zou ik zeggen. Maar in zijn sport- functie gaan de oogkleppen voor. Ook Van Rooijen lijdt aan het 'tunnel-effect' zoals wij dat in de psychologie noemen". Michels In de Blitz-visie hebben de spelers zelf ("toen zij de macht in handen kregen, was het echt over") en Rinus Michels echter ook een beslissende rol gespeeld in het Italiaanse fiasco. Met name Rinus Michels moet het zich volgens Blitz aan trekken dat Oranje aan alle kanten vast liep. "Door zijn constante aanwezigheid aan de rand van het trainingsveld", con cludeert de psycholoog, "heeft hij ervoor gezorgd dat de spelers een wankel ver trouwen in de nieuwe bondscoach had den. Het heeft vragen opgeroepen. Heeft Beenhakker nu wel of niet de volledige zeggenschap, heeft Michels nog wat in de melk te brokkelen, hoe moet ik me nu opstellen tegenóver Beenhakker, hoe doe ik dat tegenover Michels? Niemand van de spelers wist waar hij aan toe was. Michels heeft een machtsvacuüm gecre- eerd waarin iedereen zat te stoken". Blitz priemt z'n vinger in de lucht: "Ga nou eens even goed na. weet Nederland nu eigenlijk de werkelijke reden waarom Johan Cru ij ff uiteindelijk met by Oranje is terecht gekomen? Ik niet in ieder ge val. Eerst lees je overal dat Crugff bereid is om zich naast de coaching van Bar celona ook voor het Nederlands elftal in te zetten. En nadat Michels bij hem is ge weest, is dat plotseling niet meer moge lijk. Michels wilde hem niet, daar komt het op neer. En daarbij hebben persoon lijke motieven, persoonlijke emotie; een overheersende rol gespeeld". "Michels is een echte sportman. Hg wil winnen, ten koste van alles en iedereen. of ze nu Rijvers, Libregts, Beenhakker of De Ruiter heten. Hg wil winnen, maar uiteindelgk voor zichzelf. Wat zgn drgf- veer is? Voor het geld hoeft-ie het naar mijn mening niet meer te doen. dus zal het om het machtsgevoel gaan. de schijn werpers. Sommigen kunnen daar niet buiten. Michels wil dat er over hem ge sproken wordt. Als je van onbesproken gedrag bent, ben je tenslotte nergens Kijk naar hem. naar Martin van Rooijen. en ook naar Mark Spitz en Björn Borg die nu terug willen keren. Het is als adrenaline die voor sommigen door het lichaam moet stromen willen ze niet vastroesten". Walkman Peter Blitz is ook keihard in zijn oordeel over de spelers, met name over Gullit- /V an Basten/Rijkaard/Koeman Ver deeldheid over de onderlinge taakverde ling. eenvoudig niet in vorm zijn, eventu ele privé-problemen, het zijn volgens hem mooie verhalen. Maar ze dekken de werkelijke oorzaak niet. Blitz "Gullit. Van Basten en noem ze maar op, zijn vergeten dat de waarheid op het veld ligt. Ze hebben genoeg ge traind in de aanloop naar het WK. maar alleen met het lichaam. En dat kent geen emoties. Het bestaat niet dat een top sporter uit vorm is tijdens zo'n toernooi. Dat duidt op een verkeerde mentale voorbereiding. Een amateuristische voorbereiding. Waar het voetbal dus bol van staat". "Ik begrijp dat John de Wolf binnen kort zijn rentree maakt bij Feyenoord na een lange blessure. Zo'n jongen hoort nu al wekenlang met een walkman op zijn hoofd aan het trainen te zijn. Een walk man met een cassette waarop de gelui den van een vol stadion zijn opgenomen. Zo zet je druk op de ketel, maak je spor ters klaar voor de rentree in dat grote sta dion. Als je het op de training niet kunt, lukt het zeker niet tijdens de wedstrijd. Daar gelden andere wetten, komt de stress om de hoek kijken. Het voorbeeld van de voetballer die op de training alle penalties er moeiteloos inknalt. maar in de wedstrijd in de grond trapt. Uiteinde lijk moet een sporter alles uit zichzelf kunnen halen op momenten dat hg dat zelf wil". Gullit en Van Basten waren wat dat be treft volkomen de weg kwijt bij het WK. "Zij waren vergeten, 'waarom ze het ei genlijk deden. Dat is de arrogantie, die je in het buitenland niet aantreft. Maakt niet uit over welke sport je het dan hebt. De voetballers flopten in Italië, de wiel renners bij het WK in Japan, de atleten bij het EK in Split. Arrogantie. Wij heb ben veel te snel babbels. De buitenlander is er wat dat betreft veel meer van doordrongen waarmee hij bezig is Echt. het klinkt misschien hard. maar de Duit ser is van huis uit nederiger dan de Ne derlander". Cruijff Amateurisme. Peter Blitz blgft erop te rugkomen. In zgn optiek heeft slechts één Nederlander zich daaraan onttrok ken. Johan Cruijff. Hg weer. Blitz: "Ja, hij weer, maar hij verdient het. Crugff weet waar zijn tekortkomingen liggen. En speelt daarop m. Hij heeft een team van specialisten naast zich neergezet. Een looptrainer, een fysiotherapeut, een masseur, volop assistent-trainers, voor malige toppers, hij is een van de weini gen die de zaken professioneel aanpakt. Ik zou dolgraag eens een keer met hem samen willen werken, ik voel dat we de zelfde taal spreken. Als ik toch de trai ningen van de betaalde clubs zie. zeg De groep die een duurloop van drie kwartier maakt. Waarom de groep? Waarom niet een uur voor degene die het er moeilijk mee heeft, en een kwartier of zelfs helemaal niet voor de speler die lon gen als een paard heeft. Laat hem op een andere tekortkoming trainen. Maar die individuele begeleiding ontbreekt volle dig. Terwijl een club met pretenties, een PSV bij voorbeeld, eigenlgk een trainer per speler zou moeten hebben. Dan pas ben je professioneel bezig, gericht op het individu". De professionele sport in Nederland wil er niet aan. Blitz is daar behoorlgk ge frustreerd over. De topsporter gaat dan ook eens te vaak zijn eigen verantwoor delijkheden uit de weg "Je reinste faal angst". meent Blitz "Beter een under dog-rol dan een favonetenrol. de druk wordt anders veel te groot". Wel erg vaak naar de zin van Blitz wordt in de Nederlandse sportwereld zo geredeneerd En dat getuigt, vindt de sportpsycholoog. van een lafTe instelling. In aanmerking genomen, natuurlgk, dat de sportman/vrouw over talent en toe wijding beschikt. "In de sport bestaat maar een geloof, en dat is het geloof in je zelf'. Het 'afscheid' van atlete Nelli Cooman heeft Blitz dan ook met lede ogen aanschouwd. Zij zou njp zgn voor mentale begeleiding. "Ze is teveel met de Heer beziggeweest. ze heeft het Geloof uit handen gegeven". -Carl Lewis zegt anders door Hem op eenzame hoogte te zijn gekomen. "Lewis telt niet. Ik verdenk een hoop Amerikaanse atleten ervan het Geloof te gebruiken voor een grotere populariteit. Dat slaat nu eenmaal aan in Amerika. Le wis vergelijk ik persoonlijk met Gert en Hermien, het is net even iets te onecht". Elitair Dat Frank Rijkaard niet meer voor het Nederlands elftal wil uitkomen, kan Blitz wel begrijpen "Die jongen is het gekonkel echt spuugzat. De fluim in het haar van Voller tgdens het WK was voor mij een symbolisch gebaar Hg kotste van het hele zooitje en kon zich niet meer beheersen De voetbalvlooien. de voet balluizen die zich in de randsfeer van het Nederlands elftal ophouden zouden zich dat persoonlgk moeten aantrekken. Maar Rijkaard valt ook nog te helpen, met de juiste hulp. Een psycholoog zou hem kunnen bijbrengen dat het hebben van kapsones helemaal niet verwerpelgk is. dat talent aangeboren is en hg er zelf voor heeft gezorgd dat hg is uitgeroeid tot wat hg nu is. De randfiguren moet hg op de koop toenemen. Je moet elitair durven zgn Voor talent hoef je je niet te schamen. Je hoeft er ook niet trots op te zgn. Maar besef dat je er iets mee kan be reiken. Durven elitair te zgn. Dan had den we al lang scholen voor hoogbegaaf de kinderen in Nederland gehad".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29