LEIDSCH DAGBLAD EG kapt fors in steun landbouw NODIG! Philips stopt met ontwikkeling van mini-computers' (Jencikova) Subsidies mogelijk met 30 procent omlaag VLEESAUTO KANTELT TEGEN GEVEL DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39361 Prijs fl. 1,35 pas vandaag in de loop van de dag bekend worden. Als de ministers hun goedkeuring geven, komen de voorstellen van de EG in december op tafel bij de onderhandelingen van de GATT over vrijmaking van de wereldhandel. De voorstellen kwamen vannacht moeizaam tot stand, omdat de Ierse landbouwcommissaris MacSharry en de Nederlander Andriessen, die met de buitenlandse handel van de EG is belast, het aanvankelijk niet eens konden worden. MacSharry wilde niet verder gaan dan 30 pro cent en wil de korting bovendien vanaf het jaar 1986 uitsmeren over 10 jaar. Dan moeten door de EG KWALITEIT hoeft niet duur te zijn Kwaliteit - design - voordelig mooie banken bekleed met prima stoffen fauteuil 720,-, 2-zits 950,- 3-zits 1190,- gratis door heel Nederland bezorgd. {NTERNAT)ONAL) leiden-C.: Haarlemmerslraal 52a-54. 071-127509. Amsterdam Willem van Weldammelaan 11, Gelderlandplein (Builenveldetl), 020-440510. Amsterdam-C. Molsleeg 12 HK. Spuistraat, 020-259866. Vlaardinoen-CKone Hoog- slraal 41. 010-4346267. BUSSUM (ANP) - Warenhuizen, supermarkten en andere winkel ketens gaan schade persoonlijk verhalen op winkeldieven. Het bestuur van de Raad voor het Fili aal- en Grootwinkelbedrijf (Raad FGB) heeft besloten voortaan ci vielrechtelijke procedures in te stellen. Een speciale werkgroep beveiliging had het bestuur gead viseerd hiertoe over te gaan in na volging van de banken, die over vallers en fraudeurs op deze ma nier aanpakken. Wanneer de nieuwe aanpak door de winkels precies ingaat is nog niet bekend. In een volgende Winkelier gaat schade verhalen op winkeldieven vergadering wordt de nadere uit werking van het plan besproken. Zo komt aan de orde of de bedrij ven alle met één of met meerdere advocatenkantoren in zee gaan en in hoeverre de kosten via de Raad FGB of via de bedrijven betaald worden. Dit bleek Bussum tijdens de jaarlijkse ledenvergadering van de Raad FGB. De bij de Raad aan gesloten winkelbedrijven lijden elk jaar een schade van een mil jard gulden door winkeldiefstal len, ondanks allerlei maatregelen zoals bewaking die nog eens 200 miljoen gulden per jaar kosten. Minister Andriessen (economi sche zaken) pleitte vanmiddag voor een "serieus plan van aan pak" van niet alleen de winkel diefstal, maar ook de criminaliteit in de omgeving van de winkels. 'Catastrofe' voor PSV Nederland - op Vitesse na - uit EC-toernooien Het Nederlands voetbal nam Bisteren afscheid van drie clubs in de Europa Cup. Dat Roda JC en FC Twente de eer ste ronde niet zouden overle ven. kwam niet als een verras sing. Dat was de uitschakeling van PSV wél. Tegen het nieti ge Montpellier kwam de Ne derlandse bekerwinnaar niet tot scoren. Roda JC kwam tegen AS Monaco wederom te kort (3-1). FC Twente stribbelde tegen Baver Leverkusen tegen, dwong in de slotfase een ver lenging af, maar kon de mil joenenploeg uiteindelijk niet de baas. De eliminatie van PSV was derhalve de grootste surprise van de armetierige voetbal avond. De Eindhovense ploeg voerde een bombardement uit. maar vond het Franse doel niet. Zelfs niet nadat Montpel lier 20 minuten voor tijd met tien man verder moest. In Eindhovense kringen wordt de uitschakeling als een catastro fe beschouwd. Vitesse is nu de enige club die morgen aanwezig is bij de loting in Zürich. WEEKAANBIEDING! Blouson van 129.- nu 109, EINDHOVEN (GPD) - Philips stopt met het zelf ontwikkelen van computers voor professioneel ge bruik. In de hele divisie Informa tion Systems werken wereldwijd ongeveer 15.000 mensen. Met de verwachte maatregelen wordt ge vreesd voor een verlies van zo'n 3000 arbeidsplaatsen. De slechte resultaten van het Phi lips-concern worden vrijwel geheel veroorzaakt door zware verliezen bij de produktie en verkoop van chips en bij computers (informatie systemen). In het begin van de zo mer werden al afslankingen be kendgemaakt voor de vestigingen in Apeldoorn (ontwikkeling van computers) en Den Haag (verkoop). Philips besloot enkele jaren gele den al te stoppen met de ontwikke ling van eigen zogeheten 'mainfra mes', zware computers die bij grote bedrijven worden gebruikt. Dit is een markt die beheerst wordt door het Amerikaanse IBM en slechts en kele andere bedrijven die het hoofd boven water kunnen houden. Met het stopzetten van de ontwik keling van computers voor het mid densegment van de markt (zoge naamde 'mini-computers' waar in Uitbrander Ter Beek voor commandant van fregatten in Golf DUBAY (GPD) De commandant van de twee Nederlandse fregatten in de Golf. kapitein ter zee Van Gurp, heeft vanochtend een uit brander gekregen van zijn politieke baas, minister Ter Beek (defensie). De minister werd de afgelopen da gen in grote verlegenheid gebracht door klachten van Van Gurp, die meent dat politiek Den Haag, met name de minister, nu eens besluiten moet nemen over een centraal com mando voor de Europese oorlogs bodems die in de Golf opereren. Ook drong Van Gurp aan op duide lijke richtlijnen voor het geval de fregatten in een oorlogssituatie ver zeild raken. De commandant uitte zijn klach ten aan de vooravond van het be zoek van de minister aan de fregat ten. Vanochtend moest Van Gurp bij Ter Beek en de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal Jhr. H. van Foreest, tekst en uitleg geven. Ter Beek vindt dat Van Gurp zijn bezorgdheid op een ander tijd stip, op een andere plaats en in een andere ambiance had moeten venti leren. Met de uitbrander is voor Ter Beek, zo verklaarde hij vanochtend 'de zaak afgedaan'. bedrijven een netwerk van werksta tions of pe's aan gekoppeld kan worden) wordt voor een groter ver lies aan banen gevreesd. Bij de ont wikkeling van chips is eveneens een reorganisatie aan de gang, waar bij onder meer 500 arbeidsplaatsen komen te vervallen in de zogenaam de proeffabriek in Eindhoven. Op het gebied van de pe's zijn de produkt'.^. meer en meer gestan daardiseerd (MS-DOS en PS-2) en is over de hele linie in toenemende mate sprake van assemblage van standaard-onderdelen. Zowel voor de zakelijke als voor de consumen tenmarkt blijft Philips op dit terrein actief. Op het gebied van beeld schermen (monitoren) heeft het concern zelfs een leidinggevende positie. Zoals in de branche al werd ver wacht, gaat Philips echter meer en meer opereren als 'systeemhuis' voor bedrijfsautomatisering: de verkoop van kant-en-klare oplos singen voor een branche of indivi dueel bedrijf met voor een deel in gekochte computers. Overigens verwacht bestuurder H. Bijvank van de Industriebond FNV dat de reorganisatie in Neder land zonder ontslagen kan worden doorgevoerd. (pagina 5: Ontslagen bij Philips gehoorapparaten) Flat stort in door gasexplosie: zeker 2 doden in Parijs PARIJS (GPD/Rtr) - Bij een explo sie in een flatgebouw in de Parijse voorstad Massy-Palaiseau zijn van morgen zeker 2 doden gevallen Reddingswerkers haalden vanoch tend 10 gewonden uit de puinho pen. Er wordt nog gezocht naar ze ker 15 vermisten. Oorzaak van de ontploffing is vol gens de politie een gaslek. Zeker 100 reddingswerkers zijn ingezet bij het bergingswerk in de vijf verdie pingen tellende flat, waarin de ex plosie zich om 06.00 uur voordeed Ze rukten direct met groot mate rieel uit en maakten gebruik van honden bij het zoeken naar slacht offers. In de buurt werd een veldzie- kenhuis opgezet. De explosie gebeurde op de eer ste etage, maar het gehele gebouw in de buurt van het vliegveld Orly stortte in. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen' J Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 j Wi| nemen een kwartaalabonnement I 74,15* j Wij nemen een jaarabonnement f 28550 Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode- Woonplaats. Deze bon m een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400 Beslag op deel van tegoeden Air Holland BADHOEVEDORP (GPD) - De Zwitserse onderneming Aircraft Leasing and Trading (ALT) heeft gisteren gedeeltelijk beslag laten leggen op de banktegoeden van Air Holland. De chartermaatschappij zou bij ALT voor ruim 2 ton in het krijt staan aan commissies voor vluchten op Kenya. President-directeur Block: "Het is een storm in een glas water. Wat wij natuurlijk uiterst vervelend vin den is dat onze goede naam te grab bel wordt gegooid". Block erkent dat ALT zijn maatschappij in Kenya heeft geintroduceerd en dat daar voor commissie zou worden be taald. "Maar aan het agentschap van ALT kwam voortijdig een einde omdat het bedrijf zich niet voldoen de van zijn taak had gekweken". HET SLOT LEIDEN - De 3- Oktoberoptocht is gisteren mas saal bezocht. Langs de route vergaapten tienduizenden toeschouwers zich aan de stoet, die dit jaar 'Rijp en Groen' als motto had. De meeste waardering oogstte de groep Engelse bevrij ders van The British Legion. De oud-militai ren, die deze week bij gastge zinnen in Lei den verblijven, werden geëscor teerd door jeeps van het rijdend museum 'Keep them Rolling'. BRUSSEL (GPD/ANP) De Europese Gemeenschap (EG) gaat de subsidies voor de landbouwers met ongeveer 30 procent verminderen. Vannacht is de Europese Commissie het eens geworden over voorstellen om de landbouw in de EG te liberaliseren. Daarmee doet de EG eindelijk een concessie aan de wereldhandelsorganisatie GATT, die al jaren af wil van de landbouwsubsidies in de EG. LEIDEN De 45-jarige bewoonster van het pand Oude Herengracht 7a kreeg gisteravond rond 7 uur de schrik van haar leven toen een aan hanger tegen de gevel van haar woning kantelde. De gevel is geheel ontzet en stenen en glasscherven kwamen in de woonkamer terecht. Daardoor raakte de vrouw gewond aan haar gelaat. Een man die bij haar op bezoek was liep verwondingen op aan zijn hand. De aanhanger was geladen met diepgevroren varkensvlees. De chauffeur van de combinatie, een 52-jarige man uit Hazerswoude kwam vanaf de Langegracht en wilde na de Ververbrug te zijn gepas- seerd linksaf de Oude Herengracht oprijden om óp de Herensingel te kunnen komen. De vrachtwagen helde oveT en de aanhanger begon in de bocht te schuiven. Daardoor kantelde deze en kwam terecht tegen de woning, waarop de gevel naar binnen werd gedrukt. Er sneuvelder bovendien zeven verkeerspaaltjes. De politie denkt dat het ongeluk te wijten is aan een aantal factoren Het wegdek was nat door de regen en dus glad en de wagen was zwaai en hoog beladen. Bovendien is er ter plekke een nogal hellende bocht (foto Henk Bouwman OPTOCHT BOEIT TOT Rellen Berlijn: 200 gewonden BERLIJN (GPD) - De feestehjkhe den rond de Duitse hereniging ztfn gisteravond in Berlijn ontsierd door botsingen tussen politie en demon stranten. Op de Alexanderplatz in het voormalige Oost-Berlijn ver richtte de politie meer dan 100 ar restaties onder zogeheten autono men. Ongeveer 200 mensen raakten gewond. Zo'n 10.000 tegenstanders van dc hereniging trokken door de stad on der het motto 'Duitsland houd je grote bek. Het is genoeg'. "Nooit meer Duitsland scandeerden de deels vermomde demonstranten die van Kreuzberg in het Westen naar de Alexanderplatz marcheer den. Daar aangekomen staken dc autonomen auto's in brand en gooiden zij stenen naar de politic- Het kwam tot harde schermutselin gen. die tot diep in de nacht voort duurden. (pagina 11: 'Niemand hoeft bang Ir zijn": De landbouwministers en de minis ters van handel van de twaalf EG- landen moeten zich volgende week in Luxemburg nog uitspreken over de voorstellen, waarvan de details Eis 8 maanden in schouwburgzaak DEN HAAG Officier van justitie J. van Ek eiste vanochtend voor de rechtbank in Den Haag een gevan genisstraf van acht maanden waar van drie voorwaardelijk tegen ad junct-directeur R. Kagie van de Leidse Schouwburg. Kagie wordt ervan beschuldigd 15.000 gulden uit de kas van de schouwburg te heb ben ontvreemd en onterechte decla raties te hebben ingediend. "Ordi naire zakkenvullerij", oordeelde de officier. Tegen ex-directeur F. Boelen eis te de officier een boete van 5000 gul den en een vooiwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Boelen is tweemaal valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Hij zou zeker 2000 gulden aan valse declaraties bij de gemeente Leiden hebben* inge diend. Ook zou hij een artieste 650 gulden zwart hebben uitbetaald. Boelen zei voor zijn declaraties toe stemming te hebben gehad van de voormalige cultuurwethouder Kuij- ers. Die ontkent dat echter. Van Ek zei het onbegrijpelijk te vinden dat mensen van een derge lijk niveau met een inkomen van 7000 gulden en een onkostenver goeding van 500 gulden in de maand zich aan dergelijke dommig heden overgeven. De advocaten van Kagie en Boelen vroegen om vrijspraak. Zij achtten de beschul digingen niet bewezen. 'GEEN OORLOG' - President Gor- batsjov gelooft niet dat het tot een oorlog zal komen in het Golfgebied. Bovendien is hij niet van plan Sov jet-troepen naar het betreffende ge bied te sturen. Dat heeft hij vanoch tend in Moskou gezegd. Nu en dan regen In de nacht enkele opklaringen en mi nimumtemperatuur van omstreeks 8 graden. In de ochtend van het westen uit toenemende bewolking gevolgd door nu en dan regen. Middagtempera- tuur ongeveer 16 graden. Zuidwesten wind. toenemend tot vrij krachtig, aan dc kust en op het IJsselmeer tol hard, mogelijk stormachtig. Dc vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Tot en met het week einde wisselvallig en veel wind. Mid- dagtcmpcratuur ongeveer 16 graden, vanaf zondag wat lager. Man Caroline dood MONTE CARLO - Stefano Casirag- hi, echtgenoot van prinses Caroline van Monaco, is gisteren om het le ven gekomen bij een bootongeluk in Monte Carlo. De 30-jarige Casi- raghi deed met zijn co-piloot Patri ce Innocenti in een catamaran mee aan een wk-race. De boot van de re gerend wereldkampioenen sloeg om bij een snelheid van 150 kilome ter. De Italiaanse zakenman trouw de in 1983 met Caroline, de oudste dochter van prins Rainier en de in middels overleden Amerikaanse ac trice Grace Kelly. Casiraghi was Ca- rolines's tweede echtgenoot. Ze hebben 3 kinderen. (pagina 26: Monaco rouwt) De optocht werd afgesloten met een 'tropi sche verrassing'. Begeleid door Caraïbische muziek danste een groep kleur rijk, maar met al te uitgebreid geklede dames door de straten. Het leidde er in ieder geval toe dat de meeste toeschouwers tot en met de aller laatste wagen bleven staan. Toen die voorbij was, verspreid den ze zich over de rest van het bruisende cen trum. Hierdoor raakte de Bree- straat weer eens verstopt, al was het nu met wan delaars. (foto Loek Zuyderduln) reeds doorgevoerde kortingen wor den meegeteld. MacSharry wil de Europese boeren niet te zwaar be lasten. Andriessen wilde echter veel meer korten op de subsidies, en dan vooral op de export-subsidies aan de boeren. Hij wilde daarmee de Amerikanen tegemoet komen, die zich al jaren ergeren aan de hoge subsidies die de EG geeft aan haar boeren om de export van hun over schotten te stimuleren. De Ameri kaanse regering wil de landbouw subsidies in de EG en de VS de ko mende tien jaar met 70 procent ver minderen. De menigsverschillen tussen de EG en de Verenigde Staten vormen ook de inzet van de GATT-onder- handelingen, waarvoor in decem ber in Brussel ruim honderd landen bijeenkomen. De EG-subsidies zijn de GATT al jaren een doorn in het oog, omdat de steun aan EG-boeren volgens de GATTB oneerlijk is te genover concurrerende landbouw producenten op de wereldmarkt. De Amerikaanse GATT-onder- handelaar Carla Hills, te gast bij het Europees Parlement in Brussel, waarschuwde tegen een misluk king van de Uruguay-ronde, zoals het handelsoverleg officieel heet. Dat zou 300 miljard dollar kosten, volgens haar net zoveel als de be oogde nieuwe handelsafspraken zouden kunnen opleveren. (pagina 5: 'Subsidies in Nederland al gekortwiekt' Vriendenprijs voor benzine werkgever ROTTERDAM (ANP) - Eon 41 jarige Hagenaar heeft zo'n 9 maanden lang zijn kennissen kring voor een vriendenprijsje voorzien van benzine die hij met een tankpas van zijn werkgever Rijkswaterstaat kocht. In totaal heeft hij in die periode voor ongeveer 35.000 gulden getankt zonder dat dat gesignaleerd werd. Volgens een woordvoerder van de Rot terdamse politie is de man ten langen leste toch tegen de lamp gelopen doordat een boekhoudkundige rijksambte naar onlangs in de gaten kreeg dat de man wel erg veel benzi ne gebruikte.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1