Scouting leeft in 'Sanering kan reconstructie Verto vertragen' Personeel kan terug naar Huis ter Duin 'Leidse Lammebrug half uur dichthouden in ochtendspits' Stichting: duinen onder Noordwijk beter beschermen Open plaats opgevuld in winkelstraat PAGINA 16 REGIO LEIDEN DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 Ln Leiderdorp LEIDERDORP - De sanering van de grond van de Leider- dorpse kabel- en touwfabriek Verto kan volgens directeur Dekeyser de reorganisatie vertragen. Wanneer de kosten te hoog worden, blijft er te weinig geld over voor de verhui zing van de fabriek naar Dongen. Omdat de winst van het concern in de eerste helft van dit jaar daalde van 2,1 miljoen gulden naar 1,4 mil- Oplichter meldt zich bij politie van Noordwijk NOORDWIJK Een 54-jarige man heeft maandag bij de politie in Noordwijk bekend dat hij in drie jaar tijd 200.000 gulden heeft ver duisterd. Het geld behoorde toe aan een Rijswijker, voor wie de man als curator optrad. De oplichter had eerst anderhalf jaar lang kleine be dragen verduisterd. Toen hij zich voor dit vergrijp bij de kantonrechter moest verant woorden, verdween de man met de resterende 105.000 gulden naar San to Domingo in de Dominicaanse re publiek. Daar joeg hij het geld er in anderhalf jaar doorheen. WASSENAAR - Er komt een nieu we detailhandel aan de Wassenaar- se Langstraat op de open plek waar in het verleden de panden 35 en 37 waren gevestigd. Er zetelden vroe ger een bakkerij en een wolwinkel op deze plaats in de winkelstraat in het centrum. Er komen drie wonin gen boven de nieuwe winkel. Dat bleek gisteravond tijdens de com missie ruimtelijke ordening. De detailhandel krijgt een opper vlakte van 194 vierkante meter. Daar komt nog magazijnruimte bij. WD-wethouder A. Pruijs maakte duidelijk dat de woningen een ach teruitgang krijgen, zodat de winkel ruimte beneden zo groot mogelijk blijft. De raadsfracties waren verheugcj over de plannen. Ze zijn vooral blij met de komst van de woningen. De woonfunctie boven de winkels in de Langstraat wordt hierdoor ver sterkt en de sociale veiligheid wordt groter. Bovendien kan de gemeente de woningen, gezien de lange lijst van woningzoekenden, goed ge bruiken. Auto tot stilstand voor voordeur OEGSTGEEST - Een 20-jarige man uit Den Haag is vannacht gewond geraakt bij een ongeluk ter hoogte van de kruising Laan van Oud Poel geest en de Hofdijck in Oegstgeest. De automobilist reed over de Oegstgeesterweg, maar hij vergat op de kruising met de Laan van Oud Poelgeest af te slaan. Hij reed recht door, passeerde berm, fiets- en voet pad en een voortuin. Net voor de deur van een woning aan de Laan van Oud Poelgeest kwam de man tot stilstand. De Hagenaar is met verwondin gen aan het gelaat naar een zieken huis in Leiden overgebracht. Van zijn wagen bleef alleen de achterzij- i de onbeschadigd. Na een bloed- proef werd duidelijk dat de man te- veel alcohol had gedronken. Hagenaar rijdt tegen boom aan in Wassenaar WASSENAAR - Een 46-jarige auto- mobilist uit Den Haag is gister- avond gewond geraakt bij een onge luk in Wassenaar. De man reed van af de Stoeplaan de Groot-Haese- broekseweg op en raakte in de bocht van de weg af. Zijn wagen kwam tegen een boom tot stilstand. De man is met ribfracturen en kneu zingen naar het Bronovoziekenhuis in Den Haag overgebracht. Een bloedproef wees uit dat de man te veel had gedronken. joen gulden, stelde de directie dit voorjaar een grootscheepse reorga nisatie voor. Concentratie zou het bedrijf moeten redden. Daarom moeten de fabrieken in Leiderdorp (130 werknemers) en Ridderkerk (60 werknemers) binnen twee jaar verhuizen naar Dongen (90 werkne mers). Op het moment dat de vestiging uit Leiderdorp vertrekt moet zij het vervuilde terrein langs de Zijldijk saneren. De kosten van die operatie zijn niet duidelijk omdat het bedrijf pas aan het einde van dit jaar de uit komst van het bodemonderzoek verwacht. Uit een uitgelekte notitie blijkt dat rekening wordt gehouden met een bedrag van tussen de 10 en 20 miljoen gulden. De directeur van het concern. De keyser, wil over deze schattingen nog steeds niets kwijt. Hij bena drukt dat de cijfers zeker niet van hem afkomstig zijn. Over de toe komst is hij voorzichtig. Dekeyser: "Het is moeilijk uitspraken te doen over afspraken die nog niet vastlig gen. Pas als dit soort belangrijke za ken intern is geregeld, brengen we ze naar buiten. Eerder niet". De miljoenenclaim legt een zware druk op het kabelconcern. Het be drijf heeft al ruim vijf miljoen gul den uitgetrokken voor een reorga nisatie. Volgens de eerder genoem de notitie zou Verto daar tussen de twaalf en achttien miljoen gulden aan kwijt zijn. Een maand geleden was het Brit se kabelconcern Bridon nog in de markt om Verto over te nemen. Op het laatste moment zag het bedrijf af van een bod, uit angst te moeten opdraaien voor de kosten van bo demsanering. Door brand verwoest hotel 14 juli open De gemeente Zoeterwoude wil een einde maken aan de lange files op de weg naar Leiden door de Lammebrug tussen acht uur en half negen dicht te houden. (foto jan Holvast) Gemeente Zoeterwoude verzoekt provincie: ZOETERWOUDE - De gemeen te Zoeterwoude heeft het pro vinciebestuur gisteren een brief gestuurd met het verzoek de Leidse Lammebrug tijdens de ochtendspits een half uur te sluiten. Een motie met die strekking werd donderdag avond door de raad aangeno men. CDA-fractievoorzitter me vrouw J.C.M. Berkouwer-van der Laan had haar ingediend. De raad wil dat de brug over de Vliet, naast de Lammenschans- rotonde. iedere ochtend een half uur sluit voor het scheepvaartver keer. Het openstellen van de brug veroorzaakt tijdens de spits lange fi les en veel verkeersovertredingen, heet het in Zoeterwoude. Berkou- wer: "Een paar maal in de week staan de. files tot in het dorp. De Zoeterwoudenaren kunnen er dan niet meer uit". Om de opstopping op de weg naar rijksweg (Europaweg) en Zoeter- meer (Omleidingsweg) te ontwij ken, proberen enkele automobilis ten via de dorpskern een stuk file in te halen. Anderen nemen de Vrou- wenweg of berijden de parallelweg van de Omleidingsweg in de ver keerde richting. Berkouwer wil dat de brug 's och tends tussen acht uur en half negen sluit. Zij denkt dat dat mogelijk is omdat de spoorbrug die een paar honderd meter verder ligt, rond die tijd eveneens sluit voor vaarver- keer. Volgens een woordvoerder van de provinciale afdeling Vaarwe gen zijn de twee bruggen 'niet op één lijn te stellen'. De Lammebrug valt onder de provincie, maar de sluitingstijden van de spoorbrug zijn een zaak van het Rijk. Daarnaast bestaat de afspraak dat scheepvaart verkeer vóór autover keer gaat omdat een schip net zo veel kan vervoeren als zestig auto's. Ook wat snelheid betreft hebben de schepen voorrang. Wanneer een schip voor een dichte brug moet wachten en na het afremmen en stil liggen weer op gang moet komen, neemt dat veel meer tijd in beslag dan wanneer een auto moet afrem men, stoppen en starten. Tijdens de spits maken maar drie bedrijven gebruik van de scheep vaartroute. Berkouwer denkt daar om dat de sluiting van een half uur niet veel problemen zal opleveren voor de scheepvaart. Bovendien zou de provincie gevoelig zijn ge worden voor de dagelijkse proble men in Zoeterwoude. NOORDWIJK De deuren van hotel Huis ter Duin gaan 14 juli weer open, drie maanden later dan gepland. In principe kan al het personeel van het in januari door brand verwoeste Noord- wijkse hotel weer terugkomen. Een adviesbureau moet zo no dig nieuw personeel werven, aangezien een flink aantal me dewerkers inmiddels elders emplooi heeft gevonden. De bouwwerkzaamheden bij Huis ter Duin hebben door de storm en harde wind van de laatste weken enige vertraging opgelopen. Het bouwschema is bijzonder strak. "We hopen dat we eraan vast kun nen houden. We gaan natuurlijk een tijd met slecht weer tegemoet. Vori ge week hebben de kranen al enkele dagen niet kunnen werken. Dat is een tegenvaller", aldus woordvoer der A. van der Ingh van Duin Hol dings. Door ook op zaterdag te werken en extra vroeg te beginnen is de bouw de laatste maanden niet ach terop geraakt, al is de openingsda tum met drie maanden verschoven. Bij het afbreken en slopen van het uitgebrande middengedeelte tra den vertragingen op. "Met rustig weer kunnen we nog voor het einde van het jaar op hoogte komen", hoopt Van der Ingh. Personeel De nieuwbouw voegt 182 hotelka mers toe aan de bestaande 80 van Huis ter Duin. Voor het hotelcom plex komt een grote congresruimte, met een oppervlakte van duizend vierkante meter. Bij de plannen hoort een uit twee lagen bestaande parkeergarage mei 400 parkeer plaatsen. De bouwkosten werden bij de presentatie van de plannen door Holding-directeur G Noorlan- der geraamd op vijftig miljoen gul den. Voor het personeel van Huis ter Duin zijn direct na de brand voor zieningen getroffen. Directeur A. Kaufmann deed de toezegging dat iedereen bij de heropening van het hotel kon terugkomen. Het hotel betaalt het personeel dat geen ver vangend werk heeft gevonden, een jaar lang door. Die regeling loopt op 25 januari af. Huis ter Duin heeft een deel van het personeel nog zelf in dienst, een aantal werknemers is aan andere bedrijven 'uitgeleend', terwijl ande ren een andere werkgever hebben gevonden. Kaufmann verwacht in januari dan ook geen problemen. "We zijn hard bezig om iedereen on der dak te houden of aan de slag te kunnen krijgen", aldus Kaufmann. Zo'n tien mensen, de langdurig zie ken niet meegerekend, zijn nu nog zonder werk. "De zorg om het per soneel houdt me iedere dag vier tot vijf uur bezig", zegt Kaufmann. Uitbreiding Over een uitbreiding van het aantal personeelsleden bestaat nog geen duidelijk beeld. Van der Ingh noemt het 'logisch', gezien de grote re omvang van het hotel en de toe voeging van het congrescentrum. "We hebben nog geen duidelijk beeld van de nieuwe sitiuatie. Wc* kunnen nu nog niet inschatten hoe veel personeel we nodig hebben", meent Kaufmann. Bezoekersstroom filteren Feestavond en open huis zetten 45-jarig bestaan luister bij ZOETERWOUDE - Scouting Zoeterwoude viert zaterdag het 45-jarig bestaan met een feestavond in de trappenfa- briek. Op zondagmiddag is ie dereen welkom bij een open huis in en om het clubgebouw achter het gemeentehuis. Scouting Zoeterwoude is in september 1945 opgericht door de paters Benschop en Van Beurden. In de beginjaren kwamen de jon gens van de Christoffelgroep en de meisjes van de Maria Goretti- groep op zolders van stallen bij een. Nu is er een goed ingericht clubhuis, waarvan veel gebruik wordt gemaakt door de 125 leden. In tegenstelling tot de neergaan de landelijke lijn in de zeventiger en tachtiger jaren, is Scouting Zoeterwoude nooit ingezakt. Dit jaar is er zelfs, op veler ver zoek, een nieuwe groep gesticht: de Bevers, bedoeld voor jongens en meisjes van zes en zeven jaar. Scouting is begonnen als een ka tholieke groep, maar nu zijn alle plaatselijke groepen gebundeld in een algemene landelijke ver eniging. Toch verloochent de ka tholieke afkomst in Zoeterwoude zich niet. Enkele keren per jaar. met palmpasen en voor het begin van het kamp, wordt er een mis opgedragen. Iedereen, katholiek of niet, doet daaraan mee. Gerard Cromvoirt is in 1948 be gonnen als welp. een achtjarige padvinder. De laatste 18 jaar is hij groepsvoorzitter en geeft hij me de leiding aan alle activiteiten van de groep. "Het is leuk om met ve le anderen allerlei voorkomende werkzaamheden zélf te verrich ten. Dat is goedkoop en gezellig en het schept een goede onderlin ge band", zegt hij. Samen met zijn vriend Peter van Lathem, die sinds 1960 bij de scouting is, verzint hij van alles om de club levend te houden. De laatste dagen hebben zij gezorgd voor een groot bouwsel van palen en touw met aankondigingsbor den. dat in de Noordbuurtsevaart verwijst naar Novestivo - het feest van dit weekeinde. reft voorbereidingen voor het jubileumfeest van Scouting Zoeterwoude, het komende week- Vaardigheden als kaartlezen, 'logboek-bijhouden' en EHBO, beschouwen deze oude rotten als vaardigheden voor het gewone le ven. Nog belangrijker zijn de soci ale vaardigheden die, vaak onge merkt. worden aangeleerd. Sa menwerken. iets over hebben voor anderen. Dat vinden de Zoe terwoudenaren kenmerkend voor scouting. Typerend noemen zij het dat alle twintig leiders en leidsters uit de groep zelf zijn voortgekomen. Alleen zij blijken te beseffen welke geest er heerst. De jeugd is de laatste jaren veel mondiger geworden, vinden de twee leiders. Slaafse gehoorzaam heid is er niet meer bij, de leiding moet heel vaak het hoe en waar om uitleggen. Cromvoirt en Van Lathem vinden dat positief: als jongeren weten waarom ze een opdracht moeten uitvoeren, kun je ze er de verantwoordelijkheid voor geven en hoef je ze niet steeds weer te controleren. Dat de contacten met ouderen minder zijn geworden, betreurt het tweetal. De leiders hebben er echter geen tijd meer voor. Vroe ger was dat anders en juist door de ouderbezoeken 'leerde je de kinderen beter kennen'. Volgens de leiders leeft de scouting bij de Zoeterwoudse be volking: er zijn veel leden en de belangeloze medewerking is niet van de lucht als de club iets nodig heeft. Een voorbeeld hiervan is het beschikbaar stellen van de trappenfabriek voor het houden van het grote feest op zaterdag avond. Lang niet alle belangstel lenden kunnen terecht in het clubhuis, maar het kostte de lei ding weinig moeite om gratis aan deze andere ruimte komen. KATWIJK/NOORD WIJK Het karakter van de Coepelduij- nen tussen Katwijk en Noord- wijk is in belangrijke mate ge vormd door het gebruik dat de inwoners van deze kustge- meenten van het duingebied maakten. Door de 'lichte betre ding' van hellingen en dalen bleef de begroeiing laag waardoor zich allerlei zeldzame plantesoorten ontwikkelden én er kwamen tuintjes, weide gronden en allerlei paadjes in het open terrein. Het 'oude zee dorpenlandschap' dat op deze manier ontstond, is één van de best bewaarde langs de Neder landse kust. Door de zich steeds uitbreidende bebouwing van zowel Katwijk als Noordwijk is het volgens de Stich ting Duinbehoud nu echter de hoogste tijd dat de kwetsbare Coe- pelduijnen in bescherming worden genomen tegen de inwoners die zo bepalend waren voor de ontwikke ling van het gebied. "Het volledig openstellen van de duinen was vijf tig jaar geleden nog wel mogelijk", zegt Marcel Taal van de stichting. "Maar nu er op steenworpafstand twee grote woonwijken liggen is dat geen haalbare kaart meer. Van de 'lichte betreding' die zo goed is voor de flora, komt helemaal niets meer terecht als het gebied als park of hondenuitlaatplaats wordt ge bruikt". De natuurbeschermingsorganisa tie pleitte deze week dan ook voor de aanleg van zogenaamde over gangsgebieden tussen de nieuw bouwwijken en het duingebied. Deze groenzones zouden een func tie kunnen krijgen voor allerlei vor men van recreatie en er kan meer naar de duinen toe zelfs aan na tuurontwikkeling worden gedaan. De brede binnenduinrand bij de Noordwijkse wijk Vinkeveld leent zich daar volgens de medewerkers van de stichting het meest voor, maar ook in de smalle strook tussen de bebouwing van het Katwijkse Rijnsoever en de Coepelduijnen zijn er mogelijkheden. "Die liggen dan met name rond de afwaterings- sloot die aan de onderkant van de duinen loopt", zegt Ben ter Haar. "Hier komen in het voorjaar en de zomer nog tal van salamanders, padden en kikkers voor, die in de duinen overwinteren". Wandelpad Het betrekkelijk kleine gebied van de Coepelduijnen (met een opper vlakte van 150 hectare en een breed te van ongeveer 650 meter) wordt door de natuurbeschermers als waardevoller beschouwd dan het uitgestrekte duinterrein Berkheide tussen Katwijk en Wassenaar. "De Coepelduijnen ontstonden in de vroege middeleeuwen in de delt amonding van de oude Rijn en zijn dus nog betrekkelijk jong. De bo dem bevat een hoog kalkgehalte, waar de bijzondere plantensoorten van profiteren", vertelt Cees Ver- weij, de 'Noordwijk-deskundigo' van Duinbehoud. Het duinterrein is verder nooit gebruikt voor de wa terwinning, is vrijwel niet vergra ven en heeft daardoor een zeer na tuurlijk karakter. De stichting streeft niet naar vol ledige afsluiting van het duinter rein. maar wil toe naar een situatie waarin de nog-'aan te leggen over gangsgebieden als een zeef de be zoekersstroom 'filteren'. Een ande re maatregel om een grotere rust te waarborgen, is het verminderen van het aantal toegangen tot de Coe pelduijnen. Ter Haar: "Het is na tuurlijk prima dat het publiek van de duinen geniet, maar dan moet het wel gestuurd gebeuren. Het is niet de bedoeling dat er een fijnma zig net van paden komt". Wel is de stichting voorstander van de aanleg van een wandelroute die vanuit de nieuwbouwwijken rechtstreeks door de duinen naar het strand Inrichting In Katwijk verwacht de Stichting Duinbehoud niet al te veel proble men met de totstandkoming van het overgangsgebied. In de plannen voor de uitbreiding van Rijnsoever is al een strook grond direct gren zend aan de Coepelduijnen vrijge houden. Binnenkort wordt door de stichting weer met het gemeentebe stuur gesproken over de inrichting hiervan. In Noordwijk is de ontwikkeling van het overeangsgebied naar de duinen vooral een zaal. van lange adem. beseft Verweij. In deze 'buf fer' liggen momenteel nog grote stukken tuinbouwgrond, waardoor voor de verwerving een behoorlijk kapitaal moet worden uitgetrok ken. Noordwijk zou zich hiervoor al in een vroeg stadium van de finan ciële medewerking van rijk en pro vincie moeten verzekeren. Verweij: "De gemeente moet zich achter het plan opstellen en zorgen dat er ook bij de hogere overheden geld voor wordt gereserveerd. In de komende jaren kan er dan gericht naar een ideale situatie worden toegewerkt". Bij de plannen voor het over gangsgebied zou ook het aan de dui nen grenzende terrein van de Van der Bergh-stichtmg een woon oord voor geestelijk gehandicapten moeten worden betrokken. Het gedeelte dat hier voor recreatie is in gericht trekt momenteel al veel be zoekers uit de omliggende gemeen ten. DONDERDAG 4 OKTOBER Loidon film 'Een gevaarlijk rilme', over manisch depressieve mensen, aanvang 20.00 uur in hei inloophuis Psychiatrie, Rapenburg 48. cabaretvoorstelling 'Made in Braille', door Vincent Bijlo, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg voorstelling: 'Hedda Gabler', door Art 8 Pro, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve- nngaplaats. nen, aanvang 20.00 uur in Frenks- hot klaverjassen bij Sleerjassers. aanvang 20.00 uur in de Muzenhol. Noordwijk strandvisvergadering HSV De Sportvisser, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Bosweg Voorschoten vergadering commissie Open bare Werken, aanvang 20.00 uur VRIJDAG 5 OKTOBER Alphon ontmoetingsavond Stichting Mladost, voor Joegoslaven. aan vang 20.00 uur in buurthuis De Bo terbloem. vrouwenavond Stichting Homo- sexualiteit Alphen, vanaf 21.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijke- straat 71 kerkelijk Jongerenkoor en combo Rising Hope, aanvang 20.00 uur in de Gereformeerde Kerk. Katwijk orgelconcert door J, van der Berg, aanvang 20.15 uur in de Tri- umfatorkerk, Piet Heinlaan. ruilavond bij Ruilvereniging Ko- ningskerk, van 19.00 tot 22.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhard- voorstelling 'Sprakeloos', door Mini Maxi. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg Leiderdorp prijsklaverjassen in de kantine van de Ijsbaan, Mauritssingel, aan vang 20.00 uur. Noordwijk feestelijke prijsuitreiking voor de jeugd, HSV De Sportvisser, 19.00 uur in het clubgebouw. Bosweg. ZATERDAG 6 OKTOBER Alphen naiaarsruildag Nederlandse Ver eniging van Postzegelverzame laars, van 10.00 tot 17.00 uur in ge bouw Nabij. Lauraplein voorstelling: En alles bleef bij het oude', door Theater Toverlei, aanvang 20.30 uur in het Parkthea- Katwtjk bazar in de Willem van Veen- school. Huetlngstraat, van 10.00 tot 16.00 uur. optreden van het Deep River Quariet' in de aula van het Pieter Groen Collage. Helmbergweg, aanvang 20.00 uur 15, 25 en 40 km, start vanaf 9 00 uur bij restaurant van de IJshal. Vondellaan. Leiderdorp kindervoorstelling: 'Mootjes' door Theatergroep Plok, aanvang 14.30 uur in de Muzenhof. Noordwijk monster strandhengelwedstrijd HSV De Sportvisser, van 7.00 tot 19.00 uur aan het Noordzeestrand. vertoning van de film The Pro digal', aanvang 20.00 uur m het Evangelisch Ontmoetingscentrum. Pickeplein Noord wijkorhout omloop van Noordwijkerhout. 4- 8 km start om 13.55 uur, 15 km start om 15.00 uur bij De Schelft. Noordwijkerhouts Muziekspek takel met optreden van diverse bands, 21.00 uur in De Schelft. Warmond activiteiten voor kinderen van 7- 12 jaar, va 14,00 uur 't Meerpunt ZONDAG 7 OKTOBER Alphen concert Isaac Guiliory met Folk muziek, aanvang 20.30 uur in het Parktheater

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16