Onderzoek naar functioneren politie 'Het is belangrijk om te weten wat je slikt Met plan onderzoeksscholen worden twee vliegen in een klap geslagen Ministerie wil inzicht in kwaliteit politiekorpsen Vliegen niet te vangen in een bestemmingsplan WÊÊÊÊÊÊMRf Eurotransplant niet gelukkig met komst botbank Bilthoven DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 REGIO PAGINA 15 Toptalent kan doorstoten en aanstormende jonge wetenschappers krijgen ook voldoende kansen Van onze correspondent Margreet Vermeulen DEN HAAG Goede ideeen zijn vaak verbluffend simpel. Het rap port 'Vorming in vorsen' van de Adviescommissie Onderzoeks scholen is daar een uitstekend voorbeeld van. Met dit rapport als handleiding lijkt Nederland in een handomdraai verrijkt te kun nen worden met pakweg tien a vijftien onderzoeksscholen voor wetenschappelijk toptalent. Top instituten voor de allerbesten, voor de 'cream of the erop', pre cies waar minister Ritzen (onder wijs) om had gevraagd. Maar Ritzen krijgt meer dan hij heeft gevraagd. De adviescom missie ziet de circa tien 'excellen te onderzoeksopleidingen van in ternationale allure' als de eredivi sie van in totaal een honderdtal onderzoeksscholen. Daarmee wordt dan eindelijk ook eens vorm gegeven aan de huidige, veel bekritiseerde tweede-fase opleidingen aan de universitei ten. Kortom. 'Vorming in vorsen' slaat twee vliegen in één klap. En dat zonder ingewikkelde, tijdro vende wetswijzigingen, zonder onhaalbare financiële claims op tafel te leggen en zonder de bijl te leggen aan datgeen wat aan de universiteiten al wel tot bloei is gekomen. Aan de noodzaak om in ons land onderzoeksscholen op te richten, twijfelt eigenlijk nie mand. "Kennis, toegepaste ken nis, word de belangrijkste con currerende factor tussen landen", zegt minister Ritzen. De behoefte aan hoger opgeleid personeel, dat thuis is in het wetenschappelijk onderzoek, groeit nog altijd. Maar mensen worden steeds mobieler en toptalent laat zich gemakkelijk wegsnoepen door gerenommeer de onderzoekscentra in andere landen. Het tekort aan weten schappelijk onderzoekers doet zich al voelen. De komst van topinstituten voor toptalent wordt dus niet écht betwist. De universiteiten willen best met een dergelijk 'visite kaartje' in het buitenland pron- Toch zijn er bij de universiteiten wel vragen. Ten eerste is er de angst dat het koesteren van topta lent ten koste zal gaan van de ge* wone assistenten in opleiding (ai o's). Met die angst maakt de ad viescommissie onder leiding van de wiskundige en organisatiedes kundige Rinnooy Kan korte met ten. Want het plan voorziet im mers niet alleen in een tiental 'centres of excellence' voor een toplaag bollebozen. Volgens Rin nooy Kan is er ruimte voor maar liefst honderd onderzoeksscho len. Daarmee kan tegemoet worden gekomen aan de huidige klacht van de aio's dat ze meer assistent zijn dan in opleiding. De onder- wijskant komt in een onderzoeks school beter tot zijn recht dan in de huidige tweede-fase opleiding. De commissie wil voorkomen dat de onderzoekers in spe die niet op één van de tien 'centres of excel lence' terecht komen, zich twee derangs gaan voelen. Daarom moet iedere onderzoeksschool de kans krijgen zich een weg naar de top te vechten. Iedere vijfjaar be oordeelt een zeskoppige jury de onderzoeksscholen. De winnaars worden beloond met een bonus van twee miljoen per jaar, vijfjaar lang. "Genoeg om wat harder te gaan lopen, maar net niet zoveel het rampzalig is als je het weer kwijtraakt", aldus Rinnooy Kan. Ten tweede leeft aan de universi teiten de angst dat topinstituten de algehele kwaliteit van het uni versiteiten zal ondergraven. Ook met 'deze angst rekent Rinnooy Kan af. Personeel aan onder zoeksscholen moet ook in de eer- ste-fase opleidingen actief blij ven. zo blijkt uit het advies. On derzoeksscholen moeten aller minst geïsoleerd raken, vindt ook Rinnooy Kan. Daarom verwerpt hij de suggestie van minister Rit zen dat in de toekomst alleen aan onderzoeksscholen gepromo veerd mag worden. "Kom nou", aldus Rinnooy Kan. "voor veel hoogleraren is dat de sjeu van het 't vak". Derde veelgehoord bezwaar te gen onderzoeksscholen is het keurslijf waarin Ritzen de univer siteiten zou dwingen. Maar als Ritzen het advies opvolgt, zal er van enige dwang peen sprake zijn. De universiteiten moeten zelf maar uitzoeken óf en zo ja. hoeveel initiatieven ze willen voordragen als onderzoeks school. De adviescommissie heeft een mooie oplossing gekozen voor een akelig dilemma ruimte voor toptalent op een tiental 'centres of excellence' en toch ook voldoen de mogelijkheden om in de breedte aanstormende jonge we tenschappers op de onderzoeks scholen aan hun trekken te laten komen. REGIO - Honderden Leidenaars, Alphenaren en Katwij- kers worden deze maand telefonisch ondervraagd over hun ervaringen met de politie. In totaal 26 gemeenten doen mee aan het telefonisch onderzoek dat in opdracht van de direc tie Politie van het ministerie van binnenlandse zaken wordt uitgevoerd. Het doel van het omvangrijke onderzoek is het verbeteren van het functioneren en de organisatie van de politie. In elke gemeente worden vierhon derd willekeurige mensen gebeld. Met het onderzoek worden gege vens verzameld over de plaatselijke criminaliteit en de kwaliteit van de politiekorpsen. Het ministerie geeft de resultaten van het onderzoek uit eindelijk door aan de plaatselijke korpsen die waar nodig hun werk wijze kunnen aanpassen. Uit het on derzoek moet ook blijken in hoever re mensen bereid zijn bij de politie aangifte te doen van strafbare fei ten, zoals een fietsendiefstal. Het onderzoek wordt uitgevoerd 'Pipercup maakte lawaai als Concorde' WASSENAAR - Wassenaarse raadsleden hebben zich danig geërgerd aan de capriolen die een stuntvlieger dit weekeinde boven het villadorp heeft uitgehaald. Het vliegtuigje scheerde laag over, maar produceerde opmerke lijk veel lawaai. In de vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning. openbare werken en milieu, noemden CDA-raadslid C. Over- devest en WD'er J. Vos gister avond de herrie zelfs een vorm van provocatie: "Net nu gepraat wordt over het terugdringen van geluidsoverlast krijg je dit", klaagde Overdevest. die vlak naast het marinevliegveld woont. Volgens hem Weef het vliegtuig, dat drie kwartier in de lucht zou zijn geweest, keurig boven het vliegveld. Desondanks veroor zaakte het veel herrie en 'toestan den': "Het was maar een soort Pi percup, maar maakte lawaai als een Concorde". Wethouder A. Pruijs en zijn ambtenaren wisten van niets. Zij beloofden de zaak te zullen on derzoeken. door de Nederlandse Stichting voor Statistiek en een Haags onder zoeksbureau waarvan de naam niet wordt bekendgemaakt. Dit omdat dan de kans bestaat dat mensen on der valse voorwendselen intieme vragen gaan stellen per telefoon. Het bureau neemt in elke gemeente een dwarsdoorsnede van de bevol king. De ondervraagde moet mini maal 15 jaar oud zijn. Gevraagd wordt onder meer of mensen zich onveilig voelen in hun gemeente. Ook vragen de onderzoe kers wat mensen vinden van het contact met de plaatselijke politie en of ze wel eens slachtoffer zijn ge weest van criminaliteit. Met deze gegevens wordt inzicht verkregen in de lokale werkdruk en de waar dering van de politie. Deze enquête is volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken een uit vloeisel van eerder onderzoek naar de werkdruk van de politie. "Er zijn verschillende onderzoeken gedaan naar de mate van criminaliteit in ge meenten en de sterkte van politie korpsen. Die onderzoeken hadden als doel te bekijken of korpsen men sen erbij moesten hebben of juist te groot waren. Dit nieuwe onderzoek is bedoeld als een stukje dienstver lening aan de politiekorpsen ge richt op inhoudelijke kwaliteitsver betering". Het rapport met de resultaten van het telefoon-onderzoek moet in ja nuari volgend jaar klaar zijn. Uitein delijk is het de bedoeling met de on derzoeksgegevens voor de hele Ne derlandse politie een 'standaard' te ontwikkelen waardoor politiekorp sen vergelijkingsmateriaal hebben en inzicht krijgen in de werkwijze van andere korpsen. Met het rap port in handen kunnen de politie korpsen zelf besluiten tot een her haling van het onderzoek naar on-_ veiligheidsgevoelens en kwaliteit van de politiezorg. Staatssecretaris over testen F-50 en F-100 VALKENBURG Staatssecretaris Baron van Voorst tot Voorst van Defensie heeft de gemeente Val kenburg laten weten dat het ge bruik van het marinevliegveld en het luchtruim erboven niet middels een bestemmingsplan kunnen wor den geregeld. De Luchtvaartwet is hierop van toepassing. De staatssecretaris schrijft dit aan de gemeenten Valkenburg, Oegst- geest, Katwijk en Wassenaar. De be sturen van deze gemeenten maken zich zorgen over de testvluchten die Fokker vanaf het vliegveld gaat uit voeren. De vliegtuigbouwer mag twee jaar lang de (geluidarme) Fok ker 50 en Fokker 100 in Valkenburg uitproberen. Dan is het nieuwe on derkomen op Schiphol klaar. Fok ker mag niet meer dan 150 extra vluchten per jaar uitvoeren. Om het werk naar behoren te kunnen doen wordt er op het vliegveld in Valken burg een testruimte ge"bouwd. De vier gemeentebesturen, met voorop dat van Valkenburg, heb ben bij de staatssecretaris op stren- Vrouw en liberalisme LEIDEN De twee jaar geleden opgerichte Filosofische vakvereni ging Anna Maria van Schurman or ganiseert op dinsdag 16 oktober een lezing met als titel 'Heeft het libera lisme vrouwen iets te bieden?'. De lezing wordt gehouden door profes sor G.M. van Asperen en begint om 20.00 uur in het Witte Singel-Doe lencomplex, zaal 147. De vakvereni ging wil de deelname van vrouwen aan de professionele beoefening van filosofie bevorderen. Zij organi seert daartoe geregeld lezingen. ge regels aangedrongen. Langer dan twee jaar mag Fokker niet in het dorp blijven en het vliegveld mag onder geen beding een civiele (burgerlijke) functie krijgen. Het bestemmingsplan bepaalt, aldus de gemeente Valkenburg, dat de lucht haven uitsluitend voor militaire doeleinden mag worden gebruikt. Die gedachte heeft de staatssecre taris van tafel geveegd. In zijn brief zegt Van Voorst tot Voorst dat mili tair of burgerlijk gebruik in het ka der van de Luchtvaartwet niet rele vant is. Indien er bepalingen in het bestemmingsplan staan die burger lijk medegebruik van een militair vliegveld lijken tegen te houden, dan overschrijden ze de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Maar dit heeft geen betrekking op het bou wen van, in dit geval, testruimte voor burgerlijk medegebruik, schrijft de bewindsman. In dat ge val zijn de regels in het bestem mingsplan wél van kracht. Een woordvoerder van de ge meente Valkenburg noemde het standpunt van de staatssecretaris vanmorgen 'nogal wat'. "We moe ten er nog eens naar kijken want wat Van Voorst tot Voorst zegt is wel erg vergaand. Je kunt je afvra gen wat voor zin een bestemmings plan heeft als de staatssecretaris met de Luchtvaartwet op de prop pen komt". Over de te verwachten geluids overlast tijdens de testperiode van beide Fokkervliegtuigen meldt de bewindsman dat er inderdaad spra ke is van een 'kleine uitbreiding', maar dat die ruim binnen de perken blijft. Mede ook omdat het om de meest geluidarme vliegtuigen ter wereld gaat. .*«au Apotheker G. Huizer-Boebmer: "Mensen vinden het prettig om te blijven". (foto J»n Holvast» Nieuwe 06-informatielijn over mecücijngebruik LEIDERDORP - Wat doet een bepaald geneesmiddel in het lichaam van een mens? Lang niet altijd is dat de medicijn gebruiker duidelijk. Soms is de informatie van de arts of de apotheker onvolledig of is de bijsluiter niet helder. Ook kan het zijn dat de gebruiker ver geet bepaalde vragen te stel len over zijn medicijn. Daar om stelt de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie (KNMP) vanaf dinsdag een gratis 06-informatielijn open over het gebruik van genees middelen. Het is bij voorbeeld wel zo handig om te weten dat door het gebruik van antibiotica bij een infectie de anticon ceptie-pil onbetrouwbaar wordt. In eerste instantie moet de arts of apotheek die informatie geven maar dat ge beurt niet altijd. In zo'n geval kan dc medicijngebruiker vanaf dinsdag met zijn vragen ook terecht bij de 06-lijn. In totaal zijn 20 apothekers, ver spreid over het hele land, be trokken bij de informatielijn. Zij bemannen bij toerbeurt dc 06-lijn die op werkdagen is te bereiken is van 11.00-14.00 uur. Ook de Lciderdorpse apotheek Boehnier doet mee. Volgens apotheker Guusta Huizer- Boehmer voldoet de 06-lijn aan een behoefte. "Veel mensen blijken vragen te hebben over de werking van medicijnen in hun lichaam en dat is logisch. Een medicijn slik je in en daar om is het belangrijk dat je weet wat dat voor effect heeft. Als je dat niet weet, kan het gebruik van een geneesmiddel heel be dreigend zijn". Doorschakelen De info-lijn loopt via de centra le van de KNMP in Den Haag die doorschakelt naar de dienst doende apotheker in het land. De apotheker werkt dus van achter zijn eigen bureau. Als blijkt dat de behoefte aan infor matie groot is worden wellicht meer mensen ingezet en het aantal uren dat de lijn open is, uitgebreid. De directe aanleiding om met de 06-lijn te beginnen waren de vele reacties op het televisie programma 'Slik wijzer', begin dit jaar. Toen was ook een info lijn van de KNMP beschikbaar om vragen te beantwoorden van kijkers. Na afloop van acfit uit zendingen werden ruim 1200 vragen gesteld over geneesmid- delgebruik, verslaving maar ook over de prijssamenstelling van een geneesmiddel. Uit deze telefoongesprekken bleek dat veel bellers het als prettig erva ren dat zij anoniem kunnen blij ven. Op deze manier kunnen mensen vragen stellen in hun eigen vertrouwde woonomge ving en hebben ze tijd om over de vragen na te denken. Veel medicijnen Veel vragen hadden betrekking op gebruik, bijwerkingen, waarschuwingen in de bijslui ter, het gebruik van meerdere geneesmiddelen tegelijkertijd en de combinatie met alcohol gebruik. Huizer: "Met name mensen die veel medicijnen moeten slikken, bij voorbeeld hartpatiënten of mensen met een te hoge bloeddruk, hebben daar vragen over. De gezond heid wordt hoe langer hoe be langrijker gevonden door men sen. We kunnen nu veel doen met medicijnen maar dat maakt het wel verwarrender voor dc gebruiker. Daarom is een info lijn goed als extra service. In eerste instantie moeten arts, specialist of apotheker de beno digde informatie geven. Maar soms schamen mensen zich of is de drempel te hoog om een be roep te doen op dc schaarse tijd van arts of apotheker. Als we de mensen telefonisch niet kunnen helpen, verwijzen we ze naar de arts, specialist, patiëntenplat form of andere hulpverleners". Volgens fle Lciderdorpse apo theker heeft de informatielijn als bijkomend voordeel dat mensen hun medicijnen beter gaan gebruiken. "Als iemand weet wat hij slikt, dan gebruikt hij het goed en werkt het onge twijfeld beter". Daarnaast ver wacht de apotheker dat volgend jaar veel vragen zullen komen over het nieuwe Geneesmidde len Vergoedingen Systeem (GVS). "Volgend jaar wordt een maximum gesteld aan de kosten per geneesmiddel. De preciesc invulling van dat systeem is nog niet duidelijk maar de gebrui ker zal vragen gaan stellen over de nieuwe tarieven". Cursus Alle apothekers die dc 06-lijn gaan bemannen, hebben een korte telefoon-cursus gevolgd van de Nederlandse Hartstich ting die ai jaren een telefo nische vragenlijn heeft. Huizer- Boehmer: "We hebben geleerd goed te luisteren en niet te snel een antwoord klaar te hebben. Het gaat erom dat mensen zo duidelijk mogelijke informatie van ons krijgen". Onvoorstelbaar is nu dat tot het midden van de jaren '70 apo thekers en huisartsen helemaal geen informatie mochten geven over de voorgeschreven medi cijnen. Dat was wettelijk ver boden. Huizer-Boehmcr: "Wc moesten zelfs de bijsluiters ver wijderen. De enige informatie die de patiënt kreeg was hoe vaak hij het moest slikken. Ook over bijwerkingen werd niet veel meegedeeld, dat waren heilige huisjes. Die situatie kunnen we ons in deze tijd niet meer voorstellen". Stijgend gebruik De Leiderdorpse apotheker on derschrijft de tendens van een stijgend medicijngebruik maar verbindt daar geen negatieve conclusie aan. "De medische wetenschap gaat vooruit en ver gaart steeds meer kennis over de werking van medicijnen. Er komen ook steeds nieuwe mid delen bij waardoor dc kwaliteit van het leven van iemand die ziek is steeds heter wordt. Me dicijngebruik kan ertoe leiden dat ziekenhuisopnames minder snel nodig zijn. Het gebruik van geneesmiddelen is zo slecht nog niet, als je het maar met ver stand doet". De 06-lijn heeft in totaal on geveer 2 ton gekost. Het minis terie van wvc heeft subsdidie gegeven. Maandag opent staat secretaris Simons van volksge zondheid dc geneesmiddel-in folijn. Yanaf dinsdag kunnen mensen er terecht met hun vra gen op nummer 06-0998877. Vrees voor 'handel* in bot delen LEIDEN/BILTHOVEN - De stich ting Eurotransplant in Leiden is niet gelukkig met de komst van een botbank in Bilthoven. Eurotrans plant heeft zelf een botbank en vreest dat er door de oprichting van een tweede een handel in botdelen gaat ontstaan. Bovendien kan het bestaan van meerdere banken de snelheid van handelen benadelen omdat ziekenhuizen niet meer we ten waar ze met hun vraag of aan bod naar toe moeten. De Stichting Europese Botbank (SEB) opent halverwege volgend jaar in het medisch centrum Berg en Bosch in Bilthoven een laborato rium waar botten worden schoon gemaakt, onderzocht en op maat ge sneden. Eurotransplant zette ruim twee jaar geleden al een botbank op. Het initiatief voor de nieuwe bot bank werd volgens de directeur van SEB. J.M. Jansen, tegelijkertijd ge nomen met dat voor de Leidse bot bank. Een vijftal orthopedisten die bij Eurotransplant waren aangeslo ten, wilden op een andere manier gaan werken. "Het verschil tussen de SEB en de botbank van Euro transplant is dat wij de botten hier willen bewerken en Eurotransplant alles in Amerika laat doen", aldus Jansen. De SEB heeft de afgelopen ander- halfjaar al wel bot van Amerikaanse donoren geïmporteerd en zamelt se dert een half jaar zelf bot in. Vol gend jaar kan het Bilthovense labo ratorium zelf bot verwerken Het Nederlandse bot is van verschillen de ziekenhuizen afkomstig. "De or thopedisten hebben natuurlijk con tacten in hun ziekenhuizen". Een deel van het werk als bot bank wordt nu dus al gedaan. Met de opening van het laboratorium is het wel de bedoeling het aantal do naties en leveranties te vergroten. Om de technische kennis - nodig voor het laboratorium - in huis te halen, is een samenwerkingsover eenkomst gesloten met de 'Bone and Tissue Bank' van de universi teit van Miami. Bij Eurotransplant zijn verschil lende banken ondergebracht. Naast de botbank is er een huidbank en worden organen ingezameld. Die combinatie biedt volgens M.R. Veen, arts van de stichting Bio-im- plant-service van Eurotransplant, grote voordelen. "Als er een ernstig treinongeval is geweest en er is veel huid nodig, laten wij dat voorgaan. Van een donor kun je niet én huid en bot nemen. Dan moet je kiezen. Huid is levensreddend en daar kie zen wij op zo'n moment dan voor". Hulpverlening van Riagg's in de knel REGIO (ANP) - De regionale instel lingen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (Riagg's) dreigen volgend jaar hun hulpverlening te moeten inkrimpen door gebrek aan geld. Het bestuur van hun organisa tie, de NVAGG, heeft staatssecreta ris Simons van volksgezondheid daarom een gesprek op zo kort mo gelijke termijn gevraagd. Het NVAGG-bestuur is ongerust over het vorige week verschenen Fi nancieel Overzicht Zorg (FOZ) 1991. Daarin is nauwelijks rekening gehouden met de groei van de am bulante geestelijke gezondheids zorg, terwijl de vraag naar hulpver lening nog steeds toeneemt Daar komt bij dat de Riagg's dit jaar al meer uitgeven dan in het FOZ 1990 beschikbaar was gesteld. Het ver schil zal in mindering worden ge bracht op het bedrag voor 1991. Volgens de NVAGG betekent dit dat de Riagg's in 1991 aanzienlek minder hulp zullen kunnen verle nen dan in 1990. terwijl de vraag naar hulp doorgroeit. Als die groei net zo groot is als in de afgelopen periode (5 procent per jaar) komen de Riagg's financieel klem te zitten, zo waarschuwt het NVAGG-be- Volgens hoofd van de Riagg in Al phen. J Srhepman. het in tellen van een wachtlijst uit den boze. "Voor het verlenen van acute zorg en bij crisissituaties moeten we al tijd direct beschikbaar blijven. Als we moeten bezuinigen, wordt er waarschijnlijk beknibbeld op pre ventieve activiteiten en op dienst verlening aan de gezondheidszorg". De vraag naar organen, huid en bot is groter dan het aanbod. De relatie ve schaarste aan donoren bergt een potentieel gevaar in zich van ver commercialisering van donaties Eurotransplant is niet-commerciêel en directeur Jansen verklaart na drukkelijk evenmin commercieel te willen werken. "Wij zijn een stich ting en hebben dus geen winstoog merk. Bovendien zou een commer ciële botbank ethisch niet verant woord zijn". Jansen ontkent dat de SEB en- Eurotransplant elkaar in het vaar water zouden zitten. Eurotrans plant richt zich in eerste instantie op de donatie van organen Jansen "Dat betekent dat zij met klinisch doden werken. Voor botdonaties kan de donor iets langer dood zijn Bovendien kunnen mensen die overleden zijn aan hart- en vaatziek ten goede botdonoren zijn terwijl zij voor orgaandonatie niet in aanmer king komen". Hoewel ook bij botdonatie de do nor goed gezond moet zijn, is de doodsoorzaak veel minder een be lemmering. Daarmee is het poten tieel aan botdonoren veel groter dan dat van orgaandonoren, zo schat Jansen in. Volgens de directeur SEB is er in Nederland, op grond van het inwo nersaantal. ruimte voor drie bot- banken. "De vraag naar bot is groot genoeg. Het aanbod is nog wel te sti muleren". Jansen heeft nog niet exact voor ogen hoe de SEB meer bot zou kunnen ontvangen. "We be kijken of het mogelijk is onze naam op het bekende rode donorcodicil te laten plaatsen. Bovendien moeten we met de directies van ziekenhui zen praten. Aan botdonatie wordt gewoon nog te weinig gedacht" Honderd jaar geleden stond er in de krant - Ouders, die te veel eischen. - Te Londen kwam een 10-jarig meis je in slaapwandeldende, toe stand met eene lamp in aanra king. waardoor het kind zulke hevige brandwonden kreeg, dat het na eenige uren hjdens be zweek. Bij de gerechtelijke lijk schouwing verklaarde de vader, dat zijn kind in de laatste dagen overspannen was geweest, ten gevolge van te veel werk voor schooi - Dc zoon van den landbouwer H.J.B te Dinteloord. die achter een hek op een blok land aan het meten was. ontving van een der Belgen, die daar aan het jagen waren, een schot i n het aange zicht. Op aanraden van den dokter, is de jongeling naar het Ziekenhuis te Rotterdam ver trokken. Naar men verneemt, kan de hagel niet uit het gezicht verwijderd worden. - Bij een boekhandelaar te Am sterdam ls voor een bedrag van ruim 80 aan vreemde postze gels gestolen, opgeplakt op 104 kleinere rellen met Duitsch bo venschrift en geprijsd. Een han dige dief schijnt zich na inslui ping van de vellen te hebben meester gemaakt. Vijfentwintig jaar geleden - Drie Leidse peuters in een diepe slaap... Drie kleine kinderen uit de Voor ste Zandstraat in Leiden moes ten gisterochtend vroeg met spoed naar het Academisch Zie kenhuis worden vervoerd, nadat zij enkele uren tevoren slaap- druppels hadden ingenomen. De kinderen resp. 1.3 en 4 jaar, wa ren op een openblik, dat hun ou ders nog sliepen naar de woon kamer gegaan, waar zij een fles je met slaapdruppels vonden. Toen de ouders beneden kwa men troffen zij hun drie peuters in diepe slaap verzonken aan. Zij lieten de kinderen aanvan kelijk rustig doorslapen en be merkten later pas wat er aan de hand tvas. Nadat een arts was gewaarschuwd werden de kin deren naar de kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis gebracht. De oudste twee kinde ren zijn inmiddels weer thuis.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15