Vertrek Hettinga stelt CDA voor problemen 'Als je 85 bent, stap je niet zo gemakkelijk op de fiets' Ik wilde de zaak helder houden 48 sollicitanten voor functie directeur schouwburg LEIDEN Er zijn 48 reacties binnengekomen op de adver tentie voor een nieuwe directeur van de Leidse Schouwburg. Y. van Baarle, hoofd van de direc tie kunst en cultuur kon giste ren nog niet vertellen hoeveel vrouwen hebben gesolliciteerd. Ze was tevreden over het aantal brieven: "Het zijn er vrij veel, vind ik". De selectiecommissie voert de komende weken sollicitatie gesprekken en Van Baarle ver wacht dat half november be kend kan worden gemaakt wie de opvolger wordt van F. Boe len, die mediadirecteur is ge worden bij een produktiebe- drijf. Voor de selectieprocedure is een extern deskundige aange trokken: C. Alons, directeur van de Rotterdamse Schouwburg en voormalig leider van het LAK- theater. Hij is jaren geleden ook gedurende enkele maanden waarnemend directeur van de Leidse Schouwburg geweest. Andere leden van de selectie commissie zijn wethouder Van Dongen, Van Baarle, een perso- neelsconsulente van de gemeen te Leiden en twee personeelsle den van de schouwburg. Ouderen betreuren sluiting postagentschap IJsselkade Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN "Nee hoor, het post kantoortje is niet gesloten". De 00-jarige mevrouw Schrijvers beweert het met grote stellig heid. "Die mevrouw is vanoch tend nog wezen kijken en het is open", zegt ze, terwijl ze naar mevrouw Schmidt (87) wijst. Mevrouw Schmidt bevestigt haar woorden. "Alsjeblieft, ik moet er niet aan denken dat -ie nu weer dicht is. Verleden week was het kantoortje al gesloten wegens ziekte, en daarvoor al drie weken wegens vakantie. Dat is zo lastig". De beide dames staan bij de uitgang van verzorgingshuis Roomburgh aan de Meerburgerkade. Uit een /.aal op de gang klinkt gezang. Daar hebben bijna alle bewoners zich verzameld om met de echtgenotes van de bestuursleden van de 3 Octo- ber-Vereeniging Leidens Ontzet te vieren. De dames Schmidt en Schrijvers kiezen voor een wande lingetje naar het postagentschap in de supermarkt aan de IJsselkade, op een steenworp afstand van het bejaardencentrum. Als ze horen dat de PTT heeft be sloten om onder meer dit kantoortje te sluiten, schrikken ze. "Dat zou jammer zijn". "Liever niet", zijn hun reacties. "Al zou die maar een paar keer in de week open blijven". "Voor de ouderen uit de wijk is het het ergste", weten ook de twee bewoonsters van Meerburg die even daarvoor werden geholpen door Carla Küller. "Gaat u weg?", vraagt een andere klant verbaasd aan haar. Sinds maart zit zij achter het loket als het agentschap is ge opend, en dat is drieëneenhalve dag in de week. Het kantoortje is geplaatst in een hoekje van de winkel. Aan de ach terkant staat een hoge stapel bierkratten. Het uitzicht van Küller wordt bepaald door winkelwagen tjes en oranje limonadekratten. Niet druk Maandag kreeg ze te horen dat het agentschap wordt gesloten. Veel meer weet ze niet. Ze vindt het ver velend, vooral voor de bejaarden. En verder verwijst ze naar de be drijfsleider van de supermarkt, die het contract met de PTT heeft geslo ten en dus de postagent is. C. Grinwis nam de supermarkt bijna vier jaar geleden over en toen was het postagentschap er al. Het bericht dat 'zijn' kantoor dicht moet, kwam heel onverwacht. Vooral omdat in eerder uitgelekte plannen dit agentschap niet was ge noemd. "Maar ik ben redelijk bij mijn gezonde verstand en dus kan ik wel enigszins bevroeden wat de gedachten van de heren zijn ge weest toen ze rond de tafel zaten om dit probleem te bespreken. Ik kan me voorstellen dat ze een afweging hebben gemaakt op basis van een aantal criteria. En een van die crite ria zal geweest zijn de afstand tot andere postagentschappen. Welnu, de IJsselkade ligt hemelsbreed zeer dichtbij de Hoofdstraat in Leider dorp. Dat stelt in afstand niets voor. op de fiets ben je er in twee minu ten, met de auto doe je er wat langer over". Grinwis weet niet of de PTT ook heeft gekeken naar het aantal cliën ten. Maar duidelijk is wel dat het bij het postagentschap aan de IJsselka de nooit storm heeft gelopen, blijkt uit zijn woorden. "Het is hier abso luut niet superdruk". Opgelucht Op de vraag of hij het erg vindt dat Het postagentschap in de supermarkt aan de IJsselkade, verscholen tussen de bier- en limonadekratten. het kantoortje in de supermarkt dicht gaat, wil hij geen commentaar geven. "Daar wil ik niet op ingaan. En het feit dat ik dat zeg betekent niet automatisch dat ik het dan dus wel niet erg zal vinden. Het zit heel gecompliceerd in elkaar". Even la ter komt hij er op terug: "Je wordt van een postagentschap nooit sla pend rijk". "Een ding staat als een paal boven water", vindt hij, "voor deze buurt is het een groot verlies. Of het hier nu druk is of niet, er zijn hier toch al niet zoveel voorzieningen. En als je 85 bent. stap je niet zo gemakkelijk meer op de fiets'. De receptioniste van Roomburgh is het daar roerend mee eens. En de dames Schmidt en Schrijvers ook. Maar die zijn al heel opgelucht als ze horen dat het agentschap niet direct wordt gesloten. "Het zal nog wel even duren en we moeten maar eens kijken of we het ooit zullen bele ven". constateert mevrouw Schmidt nuchter. Ex-wethouder Hettinga Het was een gevoelskwestie LEIDEN - De opvolging van wethouder Hettinga dreigt een probleem te worden voor het CDA. Er zijn geen kandidaten direct beschik baar voor de vacante be stuurszetel. Grootste kans- Van Bochove in reactie op Van onze redacteuren Janet van Dijk en Ifenny van Egmond LEIDEN "Persoonlijke lijke elementen waren voor mij re denen om mijn functie als wethou der neer te leggen", verklaarde de 43-jarige Hettinga gisteravond des- ker dat de uitvoering van die af gevraagd. Hij vertelde dat hi j de af- spraak niet tot een tijdig en bevredi- Perikelen rond bedrijf aanleiding vertrek CDA'er gelopen maanden 'signalen' ont- gend resultaat 2 Van Bochove benadrukt dat de CDA-fractie geen enkele druk op haar wethouder heeft uitgeoefend om de verkoop van het bedrijf te be spoedigen. Zelf zei Hettinga daar over: "Ik heb verdere ontwikkelin- aan het bij deze korte verklarine te te verduren. De naam van zijn be- laten en vanaf heden weer de volle drijf werd door onder andere het leiden". verantwoordelijkheid voor mijn be- college in verband gebracht met drijf op mij te nemen", aldus de woningbouw op het Endegeestter- s heel snel gegaan. Ik vind ook dat zoiets niet te lang moet duren". Hettinga benadrukte dat de 'sig- nalen niet echt uit de politieke houder J. Walenkamp lichtte het hoek' Kwamen. "Met collega-raads- college daar gisteren over in. s Mid- leden ging het goed is het enige da8s werden de fractievoorzitters wat hij daar verder over kwyt wil. °P de hoogte gesteld. Hettinga rein waarbij de gemeente nadruk- Hettinga heeft ook een punt gezet kelijk was betrokken. Hettinga ont- achter zijn raadslidmaatschap, dat kende in alle toonaarden dat zijn be- in 1987 begon. "Voor mijn idee is er drijf daarmee iets te maken had en nauwelijks verschil in het volledig vertelde dat sinds hij raadslid was der meer kunt zijn, dan moet je con- de naam van het bedrijf van Hettin- sequent zijn en beseffen dat de pro- ga was ten onrechte met deze trans hebber lijkt voorlopig de de vraag of hij beschikbaar huidige fractievoorzitter A. is. Andere mogelijke kandi van Bochove, al staat hij ze- daten zijn C. Kramp en D. ker niet te springen "Ik van Duijn. hoef niet zo nodig. Ik heb an dere dingen te doen". ZO zegt De raadszetel die Hettinga achter laat, wordt ingenomen door P. Klück, die tijdens de vorige periode ook al een vrijgekomen plek innam. Klück werd voor de verkiezingen op een naar later bleek onverkiesba re negende plaats gezet. Hij heeft in middels gezegd het raadslidmaat schap te accepteren. Om de vacatures niet te lang on vervuld te laten, zijn er inmiddels twee extra raadsvergaderingen in gelast. Tijdens de tweede vergade ring die op maandag 22 oktober wordt gehouden, zal een nieuwe CDA-wethouder worden benoemd, zo is de verwachting. ving waardoor hij het gevoel kreeg dat hij een keuze moest maken. "Het was een gevoelsmatige kwestie. Die signalen bereikten mij en ik kon niet precies traceren waar die vandaan kwamen. In elk geval moest ik bij mezelf te rade gaan en gen niet af willen wachten, ik wilde en goed kunnen functioneren als Bekooy geen werkzaamheden meer komt de CDA-fractie zondagmid toen heb ik een aantal afwegingen de zaak helder houden". Hij wilde wethouder of als raadslid. Als je de gemaakt Dat iedereen verrast is niet verder in details wilde treden. conclusie trekt dat je geen wethou- door dit besluit is begrijpelijk, de laatste fase van de besluitvorming l\/rinHf»r Ti, i'iiiiuci Wie er wethouder wordt, blijft in ieder geval nog een week onduide lijk. Geheel tegen haar gewoonte in. LEIDEN "Ik betreur het ver trek, maar respecteer het be sluit". Zo reageerde burgemees ter Goekoop gisteravond op het aftreden van CDA-wethouder Hettinga. Ook andere politici lie ten zich in dergelijke bewoordin gen uit. Omdat de wethouder is afgetreden om persoonlijke rede nen, hielden de meesten zich op de vlakte. Iedereen toonde zich zeer ver rast, alleen CDA-wethouder Walenkamp was al enige dagen op de hoogte van het feit dat Het tinga van plan was om af te tre den. "Ik weet de achtergrond niet maar ik moet aannemen dat het iets met zijn bedrijf heeft te ma ken. Als er zich geen nieuwe fei ten hebben voorgedaan sinds 1 mei, dan vind ik wel dat hij zich aan het begin van de rit beter had moeten realiseren wat de functie van wethouder inhoudt. Als ie mand zich opwerpt als wethou der, dan moet hij er naar streven om die taak een behoorlijke tijd uit te kunnen oefenen", zei WD- fractievoorzitter Van der Nat. Ook Langenberg van D66 vroeg zich af of de afgelopen maanden nieuwe feiten aan het licht zijn ge komen. "Als dat niet het geval is, vraag ik me af waarom het CDA hem als kandidaat naar voren heeft geschoven". "Ik denk niet dat hij dit heeft Milde reacties op afscheid Hettinga kunnen voorzien. Als dat wel het geval was geweest, dan was hij er niet aan begonnen. Iemand zet zo'n stap toch niet voor niets. Het is heel jammer om daar al weer zo snel op terug te moeten komen", was de milde reactie van PvdA- wethouder Van Rij. "Wat de door slag heeft gegeven weet ik niet, hij heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij zijn bedrijf wilde verkopen. Bij zijn aantreden heeft CD A-fractievoorzitter Van Bochove ook gezegd dat er een oplossing moest komen zondei Lubberiaanse effecten. Dat vond ik een heel duidelijke uitspraak" aldus Van Rij. "Het is jammer voor hemzelf voor het college en voor de stad Hij was juist als wethouder op d€ goede weg", zei PvdA-leider Dt Vreeze. Laurier van Groen Link' noemde de beslissing van Hettin ga 'geen prettige gebeurtenn voor het college'. "Het is nie' goed als een college dat net zit m vier maanden al een wethoudei kwijt raakt". Hij had er veel minder moeite geest hebben nu 'absoluut' geen rol mee om het raadslidmaatschap te gespeeld, aldus Hettinga. "Die zaak combineren met zijn functie als di- is toen afgesloten. Endegeest is de recteur van een aannemersbedrijf, afgelopen maanden in het Leidse zo blijkt uit zijn woorden. "Ik heb college niet aan de orde geweest". Hij wilde niet ingaan op de vraag schreef een kort briefje aan de bur- het werk als raadslid behoorlijk in- Het was moeilijk om deze stap te wat de directe aanleiding was voor gemeester w; hij liet weten tensief gedaan. ik kreeg toen zetten, vertelde hij. "Ik vond het lend door andere partijen. Afge- mijn privésituatie en de situatie van sproken was dat Hettinga deze zo mer een oplossing zou vinden door zijn bedrijf te verkopen of in elk ge val de verantwoording ervoor bij anderen te leggen. Dat lukte echter niet. Maandagavond werd in het fractievoorzittersoverleg voor de raadsvergadering nog gesproken over deze kwestie. Ook toen werd niet meer vastgesteld, dan dat de si tuatie niet al te lang meer kon voort duren. "Maar het zat niet op een week of zo vast", verwoordde WD-fractie- voorzitter Van der Nat gisteravond het algemene gevoelen dat in de Leidse gemeenteraad heerste. "Ik ken zijn beweegredenen niet", vertelde Van der Nat, "maar als het inderdaad iets met zijn be drijf heeft te maken, dan kan ik zeg gen dat er voor de WD geen reden was om te zeggen: het is mooi ge weest. Wij hadden geen enkele in tentie om hem tot aftreden te dwin gen. Ook zijn functioneren als wet houder gaf daar geen aanleiding toe. Een van de mogelijkheden was 1 bijvoorbeeld dat hij zijn bedrijf zou onderbrengen in een stichting zo- dat hij het later, na zijn wethouders schap weer terug zou kunnen krij gen En wij beseffen heel goed dat het tijd kost om zoiets te regelen". Ook andere partijen stelden dat Hettinga nog voldoende respijt had. Afspraak Toch lijken de perikelen rond de verkoop van zijn bedrijf de oorzaak te zijn voor het vertrek van de wet houder. CDA-fractieleider Van Bochove: "Bij zijn aantreden is af gesproken dat rond de zomer de verkoop van zijn bedrijf geregeld zou zijn. Het werd steeds duidelij- Inloophuis 'Een gevaarlijk ritme' is de titel van een film over manisch-depressieve mensen. De film is donderdagavond 4 oktober te zien in het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48 Het is een produktie van ■de Nederlandse Stichting voor Manisch Depressieven (NSMD) en te zien zijn portretten van patiënten en hun partners De aanvangstijd is 20.00 uur. Na afloop van de voorstelling is er gelegenheid om vragen te stellen aan de voorzitter van de NSMD mijn bedrijf geef ik er de voorkeur die signalen die ik de laatste tijd kreeg, veel minder" Een jaar nadat Hettinga raadslid raadsleden was geworden, kreeg hij het zwaar prima". wethouderschap een heel leuke baan. De contacten met collega- ambtenaren waren dag bijeen om de nu ontstane situa tie te bespreken. De fractie werd pas gistermiddag ingelicht. "Het was voor ons ook een donderslag bij heldere hemel. We hadden dit niet verwacht", zegt Van Bochove. Vrij open De fractie besloot gisteren direct politiek-leider Walenkamp te vra gen op zoek te gaan naar kandida ten voor het wethoudersschap. Hij deed dat ook al voor de college-on derhandelingen. Toen kwam er be halve hijzelf slechts één andere kan didaat naar voren: de nu vertrokken Hettinga. De overige leden van de fractie hadden geen zin of werden op dat moment als minder geschikt beoordeeld. "Ik ga er maar vanuit dat de situa tie vandaag de dag anders is dan rond de collegevorming", aldus Walenkamp gisteravond. De enig overgebleven CDA-wethouder hoopt op korte termijn duidelijk heid te hebben over de opvolging. "Ik ga er vanuit dat dat lukt". Over eventuele kandidaten wil hij zich niet uitlaten. "Er zijn wat mij betreft maximaal zeven kandidaten", aldus Walenkamp, verwijzend naar het aantal CDA-fractipleden. Diverse politici spraken de hoop uit dat 'het CDA een geschikte kan didaat naar voren schuift'. Die uit spraak is opmerkelijk omdat tij dens de vorming van dit college PvdA, CDA en Groen Links zich ab soluut niet wilden uitlaten over mo gelijke kandidaten van andere par tijen. De opmerkingen van gisteren verbazen Walenkamp niet. "Als je met een heel nieuw college begint, is het wat anders. Je staat allemaal vrij open tegenover elkaar. Nu zijn we vier maanden bezig met dit col lege". Volgens hem is het belangrijk iemand te vinden die past in het huidige college. Drei oktober I Hebben die Duitsers 365 dagen per jaar beschikbaar om het weer eens samen te proberen, kiezen ze precies de Leidse feestdag uit. Burgemeester Goekoop sprak vo rige week al de hoop uit dat 'ze on ze 3 oktober niet inpikken'. Omdat al is geopperd om de dag van de 'Wiedervereinigung' internationaal te vieren, is de zorg van Goekoop niet eens onge grond. Daar kan dat Leidse feest je wel eens schril bij afsteken, zo moet de burgervader hebben ge dacht. Maar Leiden heeft de eerste slag binnen. Het bestuur van de 3 October Vereeniging slaagde er in een acrobaten-gezelschap uit de DDR te contracteren voor de 3 oktober-feesten van dit jaar. Op de dag dat heel Duitsland op z'n kop staat, hangen achttien Oost- duitse (of dan al Duitse) artiesten tientallen meters boven Leids grondgebied. Niks geen feestje, maar keihard in de slag met de zwaartekracht. Gisteravond rond tienen en van ochtend rond elf uur verzorgden de achttien artiesten, allen af komstig uit één familie, optre dens in het Huigpark achter het stadsbouwhuis. Het publiek, dat uit veiligheids overwegingen toekeek vanaf de Maresingel, vergaapte zich onder meer aan de dubbele salto met een 250 cc motor met stuntman nen, een eenarmige handstand in de top van de 60-meter hoge mast en een rit met een racewagen op twee kabels tot een hoogte van dertig meter. De artiesten behoren tot drie generaties van de familie Weis- heit uit Gotha, een plaatsje in het oostelijke deel van Duisland. Sinds 1900 balanceren familiele den op dunne draadjes. "Toen REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 iOost)Duitse acrobatiek: "Er is nog nooit iemand gevallen". werd een touw gespannen tussen twee houten palen, en daar liepen ze dan overheen. De felle lampen van tegenwoordig waren inder tijd petroleum-lantaarntjes", blikt Rudi Weisheit, de zoge naamde Truppenchef terug. Ondanks dit moeilyk te verze keren beroep, groeide de familie flink. Momenteel hangen acht tien Weisheit-nazaten op, onder of langs de kabels om te voorzien in hun levensonderhoud. Dat gaat er wel wat professione ler aan toe dan vlak na de eeuw wisseling. "Die staalkabels zijn natuurlijk heel wat veiliger dan de touwen van vroeger. Het ver ankeren van de bevestigingspun ten in de grond gaat mechanisch. Ja, het is er allemaal wel gemak kelijker op geworden", relati veert Weisheit zijn angstaanja gende baan. Maar elke plek heeft ook zo zijn nadelen. Neem nou het Huigpark. "Het lijkt hier wel een mestvaalt", (foto PR) moppert de groepsleider, doe lend op de hondepoep die het veld ontsiert. Het heeft de arties ten de nodige vuile handen be zorgd. "Zo'n beetje iedere kabel is van voor tot achter door de stront gegaan". Behalve dit ongemak had de groep ook te kampen met de te geringe maten van het Huigpark. Er was niet genoeg ruimte om de staalkabels over de volle lengte te spannen. Daardoor zijn ze aan merkelijk steiler dan gewoonlijk, hetgeen problemen oplevert bij de optredens. Het voert te ver om te zeggen dat Weisheit en consorten zich daarover druk maken. "Er is nog nooit iemand gevallen en dat zal nu ook wel niet gebeuren". Drei Oktober (2) Wat evenmin gebeurt, is een kn- alfeest in de stacaravan waarmee de acrobaten heel Europa afrei zen. De vraag of de familie niet wat te vieren heeft in verband met de hereniging van de beide Duitse staten, beantwoordt Weis heit met een nonchalant schou der-ophalen. "Ik doe niet mee aan de euforie, heb er zo mijn beden kingen over". De artiest haast zich te melden dat het systeem van het commu nisme ook 'scheisse' was en dat het goed is dat men het nu over een andere boeg gooit. "Maar het zal een flinke tijd duren voordat de burgers van de voormalige DDR net zo kunhen leven en in even hoog aanzien staan als de rij ke BRD-inwoners. De muur in Berlijn is geslecht, maar die in de hoofden van de mensen staat er nog" Voor de artiesten zelf verandert er weinig, verwacht Weisheit. De groep trok ook tijdens de commu nistische regeringsperiode door heel Europa. Dit overigens tot haar eigen stomme verbazing. De overheid liet het namelijk nooit toe dat hele gezinnen tegelijk het land verlieten. Het risico dat ze niet meer terug kwamen, was veel kleiner als bij voorbeeld vrouw en kinderen achterbleven. De fami lie Weisheit kreeg echter alle vrij heid, en heeft daarvan optimaal gebruik gemaakt. "We zijn in Frankrijk, Engeland, Italië ge weest, en ook een keer in een of ander Nederlands dorp vlakbij de Duitse grens". Drei Oktober (3) Wat Weisheit in ieder geval heeft meegepikt van al dat gereis door het westen is het markt-denken. Hij is dan ook niet bang voor zijn eigen hachie na de hereniging. "Wij zijn de besten op de hele we reld", beweert hij met een zeker heid die aardig bij zijn nationali teit past. Het enige dat mogelijk terug loopt zijn de opdrachten in eigen land. Voorheen kreeg iedere Oostduitse stad van de centrale overheid een budget waarmee jaarfeesten en dergelijke konden worden georganiseerd. Dit ging om vrij aanzienlijke bedragen. De evenwichtskunstenaars mochten vaak opdraven by dergelijke feestjes. Maar in de toekomst zullen de steden die bijdragen wel niet meer krijgen, zo verwacht Weis heit. "En zelf kunnen ze het niet bekostigen, want we zijn vrij duur". Na wat aandringen laat hij weten dat de 3 October Vereeni ging ongeveer 15.000 gulden neer telt voor het gezelschap. "Eigen lijk valt dat nog wel mee als je be denkt dat daarvan 18 mensen moeten eten", aldus de Duitser. Het contract voor de optredens in Leiden werd al in een zeer vroeg stadium ondertekend. "Ik kon ook niet weten dat ze precies deze dag zouden uitkiezen om de hereniging te laten gebeuren en contract is contract. Maar ach, misschien is het hier wel zeel ge zelliger dan bij ons. Wat hebben jullie eigenlijk te vieren? De be vrijding van de Spanjaarden, zeg je? Ach. die lieten misschien een beter land achter dan de DDR-re- gering bij ons".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14