GRATIS CD 'Bedrijf moet voor leerlingen betalen' Reus in beleggingen met hoog risico Vakbeweging wil premie verlagen 'Kansarmen' in meer cao's, niet aan de bak Instorten beurs Tokyo eindigt in recordstijging Siemens/Nixdorf wil verlies snel wegwerken Ahold trekt 'prefs' in DINSDAG 2 OKTOBER 1990 PAGINA 5 voor pessimisme zien de werkge- DEN HAAG (ANP) De vakbeweging wil de premie van 2800 gulden voor een werkgever ™/!rdebeiemmennBenEr maar ^dfe met een leerling die in het kader van het leerlingwezen vier dagen werkt en een dag naar kunnen worden weggenomen. On school gaat verlagen. Met die premies is een bedrag van minstens 212 miljoen gulden per der meer individuele begeleiding, jaar gemoeid. DEN HAAG (ANP) - Het aantal cao-afspraken om langdurig werk lozen, allochtonen of gedeeltelijk arbeidsongeschikten aan werk te helpen is sterk toegenomen, nadat sociale partners hier vorig jaar af spraken over maakten. Er worden echter veel belemmeringen onder vonden bij de uitvoering van dit zo genaamde 'doelgroepenbeleid', waarbij lage opleiding en gebrekki ge motivatie voorop staan. Norm voor succes is dan ook 'iedere plaat sing is er één'. Dat staat in een namens de geza menlijke werkgevers (RCO) ver richt onderzoek van het Bureau voor Economische Argumentatie, dat gisteren is verschenen. Reden ling van doelgroepen 'een hele wor steling is'. Bovendien lijken de 'kanslozen' van nu het tij mee te hebben, aange zien in de toekomst minder mensen beschikbaar zfin voor werk. Econo mische betekenis en maatschappe- Van de ondervraagde bedrijven Niet willen uit gesprekken met werkge- groepenbeleid. Meer dan de helft vers. Voorwaarde is wel dat de eco- van die problemen betreft het niet nomische groei ('the jobmachine') voorhanden zijn van voldoende op- Met een deel van dat uitgespaarde geld kan het onderwijs worden ge holpen om voortijdige schoolverla ters in het lager-beroepsonderwijs en de mavo, die zonder diploma weinig kans hebben op een vaste, betaalde baan, toch aan een voorop leiding te helpen die kwalificeert voor het (eventueel deeltijds-)be- roepsonderwijs. Ook valt te denken aan directe besteding van het geld door het leerlingwezen aan cursus sen om ongediplomeerde jongeren bij te spijkeren tot het niveau van het leerlingwezen. Die suggestie van de FNV in het landelijk bestuur van de arbeidsbu reaus (CBA) is dit voorjaar gene geerd. De vertegenwoordigers van de ministeries van onderwijs, en so ciale zaken en werkgelegenheid hebben het voorstel toen niet opge pikt. De werkgevers hebben er pro test tegen aangetekend. De vakbeweging meent dat er alle reden is de premie te verlagen. De banengroei en samenwerking tus sen arbeidsbureaus, scholingsinsti- premieregeling was begin jaren reaus van 27 september, die deze tuten en bedrijfstakken zijn 'suc- week wordt besproken. Als het najaarsoverleg van van daag (een zware kabinetsdelegatie tachtig nodig om werkgevers metaal en achttien andere branches te stimuleren om het snel uitdijende cesfactoren'. op gang wordt gehouden. trekkelijk ervaren arbeidsplaats, alsmede het gebrek aan werkerva ring, zorgen ervoor dat de inschake- geleide lieden. Tekortschietende motivatie wordt in 14 procent van de gevallen door bedrijfstakken als belemmering genoemd en in 17 pro cent ven. Volgens de werkgevers blijkt dat werklozen vaak geen scholing wil len volgen. Zo bleek slechts eenvijf de van in de twee noordelijke pro vincies opgeroepen kandidaten voor scholingsprojecten in de bouw gemotiveerd, beschikbaar en ge schikt voor deelname. Bij een pro ject in de metalektro stroomde slechts 2 procent van de kandidaten door naar door de bedrijfstak gebo den banen. Te weinig scholing wordt een steeds toenemende belemmering om rechtstreeks naar een baan door te stromen. Voortschrijdende tech niek en verlies van voeling met wat van een werkende wordt verlangd zorgen voor een neerwaartse spi raal. De benodigde scholing vergt steeds meer tijd en is voor bedrijven te kostbaar. Arbeidsongeschikten zijn vaak wel goed gemotiveerd, maar missen ook de goede scholing (ze zijn voor hun eigenlijke beroep immers afge keurd). Werkgevers die een project voor deze groep startten, klagen over onvoldoende aanbod, wat er op kan duiden dat de bemiddelbare groep te klein is. leger van werkloze jongere school- en toppen van vakbeweging en verlaters in dienst te nemen. Inmid dels is het tij gekeerd. In Amsterdam, waar de jeugd werkloosheids zich bijzonder sterk deed voelen markant waren, is in ruim anderhalf jaar het aantal werk loze jonge mannen onder de negen- werkgeversorganisaties) geen ope ning biedt om dat voortijdig school verlaten al komend jaar krachtig aan te pakken, zullen werkgevers en vakbeweging een voorbehoud maken op de 'sluitende aanpak' van de jeugdwerkloosheid. Dat komt tien jaar met 28 procent afgenomen, neer op een garantie vanaf 1 januari het aantal werkloze vrouwen met 25 1991 voor alle schoolverlaters tot en procent. Die ontwikkeling zet vol- met twintig jaar en jongere werklo- gens de jongste gegevens krachtig zen van 16 en 17 jaar op een betaalde door. Sluitende aanpak Inmiddels heeft staatssecretaris Wallage van onderwijs geen extra geld om de stroom schoolverlaters zonder diploma de komende twee jaar in te dammen. Dat blijkt uit een notitie van het ministerie voor het landelijk bestuur van de arbeidsbu- TOKYO (Rtr/KRF) - De aandelen koersen op de beurs van Tokyo heb ben vannacht een recordstijging be- punt heeft gehad. In september be droeg de daling vijftien procent en 'dat was overdreven'. De ander zegt leefd. Na dagen van sterke dalingen dat niemand gelooft dat de markt gisteren nog met ruim 760 punten zijn bodem heeft bereikt omdat de - ging de Nikkei-index van de 225 rente voorlopig niet sterk omlaag fondsen vandaag met 2676,55 pun- zal gaan. ten omhoog tot 22.898,41 punten. De ko< De stijging komt neer op 13,24 pro- zen hebl cent. Zowel wat betreft het aantal sterk kunnen herstellen van de gro- punten als het percentage is er spra- te achteruitgang van de afgelopen ke van een recordstijging. «--* >- De daling van de olieprijzen en de door de Japanse regering aange- Geen papier, geen krant op zondag MOSKOU (AP) - De regerings krant Izvestia is de afgelopen twee zondagen niet uitgekomen door gebrek aan papier, zo heeft de financieel directeur in een ar tikel in de krant onthuld. De Izvestia, een dagblad met een oplage van 10, 1 miljoen, is 23 en 30 september niet versche nen. Het is de eerste keer sinds de krant tien jaar geleden met een zondagsuitgave begon dat de kranten op die dag niet uit kwamen, aldus directeur Vasili Zacharo. Zacharo verklaarde dat de redactie had besloten om met ingang van 1 januari 1991 de uitgave op zondag te staken. De krant geeft daarmee toe aan de eisen van de postbestellers die een vrije zondag willen. weken. Vooral het begrotingsak koord dat de Amerikaanse presi dent Bush en de leiders van het kondigde maatregelen om de aan- Congres hebben bereikt en de delenmarkt een steuntje in de rug te geven waren de oorzaak van de ster ke stijging. Bovendien deed het ge rucht de ronde dat Irak zich terug trok uit Kuwayt. De olieprijs is gis- zoenende toon van de Iraakse leider Saddam Hussein gaven de noterin gen, bij overigens rustige handel, een duw in de rug. Beleggers op de Westduitse beurs teren met meer dan 3 dollar per vat Van Frankfurt deden de toonaange- gedaald. De olie op de New Yorkse vende DAX-index exploderen: deze markt werd in de middag verhan- sloot met een plus van 85,84 punten deld voor 36,10 dollar per vat van op een stand van 1420,73 punten, of- 159 liter. Vanochtend leek de prijs wel een groei van 6,4 procent, verder te dalen. Ook de beurs in Londen trok Of de opgaande lijn een omme- sterk aan. De Financial Times-100 keer betekent in de gang van zaken index sloot boven de zo psycholo- van de laatste tijd is niet duidelijk. gisch belangrijke 2000-grens op De effectenhandelaren in Tokyo 2030,8 punten, een winst van 40,6 zijn er verdeeld over. De een meent punten. De CAC-index klom naar dat de beursbarometer zijn laagste een pius Van 49,05 punten op 1540,81. De stukken op de Zwitser se beursvloer volgden de huidige optimistische trend en behaalden een winst van 2,5 procent. Wall Street De koersen op Wall Street zijn giste ren sterk gestegen bij een geani meerde handel. Vooral het voorlo pige begrotingsakkoord dat de Amerikaanse president Bush en de leiders van het Congres zondag heb ben afgesloten en de sterke daling aandelen VFN op IMN en IM. Lpg duurder Autogas (lpg) wordt vandaag 2 okto ber 4,6 cent per liter duurder. De ad viesprijzen van marktleider BK- Gas en de Novok, de organisatie van zelfstandige olie- en kolenhandela- komen daarmee op 66,5 cent UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - Door de samenvoeging van drie fondsen ontstaat nog dit jaar een naar verwachting begin november reus in beleggingen met hoge risi- kunnen verschijnen waarna de sa- co's. Venture Fonds Nederland menvoeging in december kan wor- (VFN), Investeringsmaatschappij den afgerond. Dit hebben de drie Nederland (IMN) en Industrieele ondernemingen gisteren gezamen- Maatschappij (IM) zijn van plan vol- lijk bekendgemaakt, ledig samen te gaan. Het is de be- Door de omruiling zal voor de doeling deze bundeling voor elkaar huidige aandeelhouders van de drie te krijgen door een openbaar bod in ondernemingen een betere verhan- n delbaarheid van hun bezit ontstaan. Het belang van 60 procent van Reiss Co (van de zakenman drs. J. Kuij- ten) in IMN zou, wanneer men uit gaat van een omruilverhouding ge baseerd op de recente beurskoersen in de nieuwe combinatie, uitkomen op een minderheidsbelang. De drie houden overigens wederzijdse be langen in elkaar. Zo heeft IMN een belang van ongeveer 45 procent in VFN en hebben zij samen een meer derheidsbelang in IM, dat voort komt uit het in april gespannen 'vangnet' voor aandeelhouders. per liter. De Novok heeft bovendien dTouêpHjzen konden 3e aande met ingang van 2 oktober een ver hoging van de adviesprijs voor pe troleum met zes cent per liter aange kondigd. Staking mislukt De sandinisten in Nicaragua heb ben geen kans gezien om hun vuist te ballen tegen de economische li beraliseringsplannen van de rege ring van Violeta Chamorro. Bij een protestmars ter ondersteuning van een politieke staking kwamen giste ren in de hoofdstad Managua maar amper 2000 man op de been. Wapenaankoop De Amerikaanse Export-Import Bank heeft zich garant gesteld voor nieuwe Turkse wapenaankopen ter waarde van 1,4 miljard dollar (onge veer 2,4 miljard gulden). Het gaat om betalingsgaranties voor 200 in Turkije te assembleren verken ningshelikopters die ook bij red dingsacties kunnen worden ge bruikt. Muiden Chemie De kruitfabriek Muiden Chemie (240 werknemers, vestigingen in Muiden, Ouderkerk en Kollum) is van plan de produktie van rook- zwak buskruit vanaf medio novem ber tijdelijk stil te leggen. Behoud regenwoud De Europese Gemeenschap heeft ruim 55 miljoen gulden geschonken voor het behoud en het economisch beheer van het tropisch regenwoud in Afrika. Het geld gaat naar zeven landen in het hart van het Afrikaans regenwoud. Dat zijn Cameroun, de Centraalafrikaanse Republiek, Congo, Equatoriaal- Guinee, Gabon, Sao Tome en Principe en Zaire. Prijs verdubbeld Het in Moskou gevestigde restau rant van de Amerikaanse fastfood keten McDonald's heeft de prijs voor een hamburger bijna verdub beld, tot 6,95 roebel, een bedrag waar de gemiddelde Sovjet-werk nemer vier uur voor moet werken. McDonalds in Moskou trekt maan delijks gemiddeld een miljoen klan ten. Volgens persbureau TASS staan soms meer dan 1.000 mensen in de rij voor een hamburger. len op de Newyorkse beursvloer flink omhoog jagen. Ook de obliga- tiemarkten waren zeer vriendelijk gestemd. De Dow Jones-index van de der tig belangrijkste industriële aande len sloot met een winst van 63,36 punten hoger, ofwel een groei van 2,6 procent, op een slotstand van 2515,84 punten. De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de Europese wisselmarkten met bij na twee cent gedaald tot 174,80 gul den. De Amerikaanse munt reageerde hiermee op het op het nippertje be reikte begrotingsakkoord in de Ver enigde Staten dit weekeinde, waar door de Amerikaanse overheid min der beroep hoeft te doen op de kapi taalmarkt. Dat maakt weer de weg vrij voor een rentedaling waardoor het minder aantrekkelijk is tegoe den in Amerikaanse dollar aan te houden. Vanochtend steeg de dol lar overigens weer. Handelscentrum ATC bij Heerlen blijft luchtkasteel HEERLEN (GPD) - Er komt geen American Trade Center (ATC) in Heerlen. Het ABP heeft het 'voorlopig' koopcon tract met de initiatiefnemers ontbonden, omdat het ATC ver zuimde voor 1 oktober te vol doen aan zijn verplichtingen. Hierop heeft ook de gemeente Heerlen geconcludeerd dat het ATC-project niet doorgaat. Het ATC zelf stuurde de ge meente Heerlen gisteren een brief waarin stond dat men af ziet van bouwen in Heerlen, om dat de gemeente niet snel ge noeg zou zijn geweest met het verstrekken van een bouwver gunning en aanpassing van het bestemmingsplan. Maar zowel ABP als Heerlen wilden pas za ken doen als het bewijs was ge leverd voor de bewering dat het ATC voor 300 miljoen dollar wordt gesteund door Ameri kaanse aandeelhouders. Het plan voorzag in een reus achtig kantorencomplex voor duizend Amerikaanse bedrijf jes. De kosten hiervan bedroe gen 600 miljoen gulden, voor de bouw van een complex met ze ven hoge torens. Het plan zou 2000 tot 5000 banen opleveren. Europese actie in de maak voor 'zuivere koffie' AMSTERDAM (ANP) - Een groep Europarlementariërs is op initiatief van de Nederlandse Maartje van Putten en de Belg Leo Tindemans een actie begonnen om de Max Ha- velaar-actie uit de breiden naar alle landen van de Europese Gemeen schap. Dit heeft Van Putten giste ren bekendgemaakt tijdens de ope ning van de algemene vergadering van de Stichting Max Havelaar in Amsterdam. Twee jaar geleden voerde Max Havelaar een keurmerk in voor kof fie die rechtstreeks en tegen een reele prijs is ingekocht bij coöpera ties van kleine koffieboeren. Veer tien vertegenwoordigers van orga nisaties van kleine koffieboeren uit Afrikaanse en Latijnsamerikaanse landen waren gisteren in Amster dam aanwezig om zich de komende weken met de Stichting Max Have laar te beraden op de positie van de kleine koffieproducenten. Ondanks de hogere prijs dan de 'gewone' koffie heeft de Max Have laar Keurkmerk-koffie in twee jaar tijd 2 procent van de Nederlandse markt weten te veroveren, goed voor drie miljoen kilo koffie. De veertien koffieproducenten uit landen als Haïti, Guatemala, Mexico, Peru, Tanzania, Angola en Zaire die nu te gast zijn van de Stichting Max Havelaar vertegen woordigen ruim 200.000 boerenge- gemeenschappelijk beleid verwer- nicatie en netwerken (omzet 40 mil- zinnen die voor hun inkomen af- ving en uitbreiding van meerder- joen). Er zijn onderhandelingen aan hankelijk zijn van de koffieteelt. De heidsbelangen in veelbelovende on- de gang voor aanzienlijke uitbrei- koffieproducenten krijgen drie be- dernemingen. Door de samenwer- ding van de deelnemingen. «♦....r.»»*-!» Ho king kan slagvaardiger worden op- VFN behaalde in het boekjaar getreden. Het gecombineerde ver- 1988/89 een nettoresultaat van 1,1 mogen, tussen de 200 en 220 miljoen miljoen gulden. Voor het op 1 juni Organisatie, heeft besloten gulden, zal de mogelijke omvang 1989 begonnen boekjaar, dat eind tot september 1992 zonder koffie- van toekomstige deelnemingen en december aanstaande zal aflopen, is overeenkomst te stellen, zo hebben de finaciering en de expansie van een scherpe winststijging voorzien, afgevaardigden bij het overleg in bestaande deelnemingen positief IM verdiende vorig jaar netto 13 Londen, dat twee weken heeft ge- beïnvloeden. miljoen gulden en in de eerste zes duurd, gezegd. De overeenkomst Samen hebben de drie onderne- maanden van dit jaar 5 miljoen, werd in juli 1989 opgeheven omdat Koffieproducenten uit de Derde Wereld waren gisteren te gast bij een Nederlandse koffiebranderij, op uitnodi ging van de stichting Max Havelaar. Deze ijvert voor een redelijke prijs voor kleine koffieboeren. (foto anp> Fondsen VFN, IMN en IM bundelen krachten stuurszetels in de Stichting. De ICO, de Internationale Koffie- mingen al hoogwaardige en goed IMN kwam vorig jaar op een netto- de koffieproducenten het niet eens renderende meerderheidsparticipa- winst van 5,4 miljoen. konden worden over de verdeling ties bijvoorbeeld op het gebied van Op de Amsterdamse effecten- van de markt. Sinds de koffie-over- distributie van pc's en randappara- beurs zijn gisteren de noteringen eenkomst niet meer van kracht is is tuur (PCCA, verwachte omzet 120 van de drie fondsen opgeschort. de koffieprijs fors gedaald, miljoen gulden), produktie van viegtuiguitrusting en boilers (In- ventum, 63 miljoen), metaalindus trie (Genius, 60 miljoen) alsmede in de Baron Hotels (32 miljoen). VFN heeft juist gisteren een meerderheidsbelang verworven in B-catel (door managers uit Alcatel uitgekocht bedrijf), die zich bezig houdt met dienstverlening op het Slagvaardig De drie ondernemingen hebben als gebied van geïntegreerde eommu- FRANKFURT (GPD) - De sinds 1 vooral aan het midden- en kleinbe- ADVERTENTIE oktober door fusie ontstane Sie mens Nixdorf Informationssyste- me AG (SNI) wil de rode cijfers waarin Nixdorf voor de fusie al was terecht gekomen, in een jaar weg werken. Dat heeft de topman dr. ZAANDAM (ANP) Ahold stelt haar aandeelhouders voor alle uitstaande Wiedig van wat nu in een klap de preferente aandelen (met voorkeursrecht, in dit geval stemrecht) in te trek- grootste Europese computerfabri- ken. Daarnaast wil Ahold de gewone aandelen splitsen van 5 gulden nomi- kant is geworden gisteren gezegd naai in 2,50 gulden. De voorstellen zulllen worden behandeld op een bui- tijdens een persconferentie in tengewone aandeelhoudersvergadering op 30 oktober, zo heeft de raad Frankfurt. van bestuur vanochtend bekendgemaakt. Het wegwerken van die rode cij- De splitsing houdt verband met de voorgenomen notering van de Ahold- fers zal niet meevallen. Nixdorf leed aandelen op de Amerikaanse elektronische beurs Nasdaq. Met de splitsing in 1989 een verlies van 1096 miljoen wordt beoogd een koersniveau te bereiken dat dicht aansluit bij dat van Duitse mark. Het bedrijf is sinds de vergelijkbare, in de Verenigde Staten genoteerde ondernemingen. Ver- fusiebesprekingen met de grotere wacht wordt dat handel in het aandeel hierdoor wordt bevorderd. partner echter enigszins uit het die- Ahold gaf vorig jaar zomer preferente aandelen uit om zich te bescher- pe dal gekrabbeld. De computer-di- men tegen de Duitse concurrent Asko Kaufhaus. Asko-probeerde een ste- visie van Siemens behaalde over vige vinger in de pap te krijgen bij Ahold, die op dat moment'bezig was een hetzelfde jaar een brutowinst van samenwerkingsverband te bespreken met de Franse Casino, de Britse Ar- ruim 400 miljoen mark en bezit nu gyll en Asko. Om Asko buiten de deur te houden werden ijlings preferente 78 procent van de aandelen van het aandelen uitgegeven en geplaatst bij de Stichting Ahold Continuïteit. De nieuwe concern SNI. besprekingen met Asko werden gestaakt. Naar het oordeel van het bestuur Ook de Nederlandse dochteron- van Ahold is de dreiging van Asko verdwenen en kunnen de preferente dernemingen van Siemens en aandelen nu worden ingetrokken. Nixdorf zijn sinds gisteren officieel gefuseerd en zijn na marktleider IBM in grootte het tweede com puter- en automatiseringsconcern in Nederland. Evenals bij de onbe twiste marktleider betekent het sa menvoegen van de produktiepak- ketten van de beide Duitse firma's dat SNI in staat is de hele informa tie-markt te bedienen: van perso nal- tot supercomputer en de daar bij behorende 'software'. De Siemens-divisie had nogal wat klanten bij de multinationale on dernemingen en overheden. Nixdorf verkocht zijn produkt juist BU BESTEDING VAN f 49,50 AAN CD'S, MINICASSETTES OF LP'S. DE GRAnS MINICASSETTE OF IP BIJ BESTEDING VAN 127,50). DE MOOISTE KADO'S VIND JE IN DE PLATENZAAK Bredero betaalt drijf. Volgens topman Wiedig was Siemens met andere woorden altijd sterk in de 'systemen' voor de klant en Nixdorf in de 'oplossingen'. Door die geringe overlapping zul len er als gevolg van de fusie in Ne derland geen ontslagen vallen. Wel is het aantal personeelsleden in het begin van het jaar wat teruggelopen door vertrek vcegens de onzekere toekomst en was er een tijdelijke va caturestop. In het hele concern wer ken nu 45.000 mensen, waarvan ruim 700 in Nederland. Er hebben zich inmiddels meer Europese computerbedrijven ge meld voor aansluiting bij de nieuwe Duitse combinatie. De Franse mi nister van industrie heeft het Fran se concern Buil al in het openbaar aan de Duitsers aangeboden. Met een verwachte omzet van 13 miljard mark in het boekjaar 1990- 1991 komt de nieuwe Europese combinatie op de achtste plaats van de wereldranglijst van computerfa brikanten. In West-Europa bekleedt het met een omzet in 1989 van 10,8 miljard de tweede plaats, na IBM (41 miljard mark). Banengroei van juni 1989 tot juni 1990 blijft stabiel DEN HAAG (ANP) - Het aantal ba nen in ons land groeide tussen half 1989 en half 1990 met 110.000 22 procent) tot 5.095 000. Dit groeitem po week niet af van dat in de afgelo pen jaren. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek die gisteren zijn bekendge- UTRECHT (ANP) - De vereffenaar van het ter ziele gegane bouwcon cern Bredero (VBB) denkt in de eer- ste helft van 1991 weer een uitke- maakt ring te doen van 25 procent op de 'concurrente' (gelijkwaardig ge- De toeneming deed zich vooral rangschikte) schulden. Daarmee zal Voor by banken, verzekeringsmaat- op deze schulden dan 75 procent schappijen en in de zakelyke zijn voldaan. Het faillissement van dienstverlening (36.000), handel en VBB is beëindigd via een akkoord horeca (34.000) en overige dienst- met crediteuren. verlening (20.000). Bij transport-. De afwikkeling van de boedel opslag- en communicatiebedrijven vindt gestadig voortgang. De veref- nam het aantal banen met 10.000 fenaar denkt ongeveer 85 procent toe Dalingen deden zich voor in de van de concurrente vorderingen te landbouw en visserij (1.000) en bij kunnen voldoen. de openbare nutsbedrijven (1.000).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5