Oorlogstrom klinkt steeds luider Bisdom verkoopt de Leeuwenhorst I REPORTAGE i Tijd drukt op Bush; pokerende Hussein kan geen kant uit Ongedragen kroon kenmerkt 175 jaar nuchter koningschap WASHINGTON - De jong ste geluiden uit Baghdad en Washington, alsmede de speeches die de afgelopen dagen zijn gehoord in de gro te vergaderzaal van de Ver enigde Naties (VN), wijzen eenzelfde richting uit: een oorlog om Kuwayt. Twee maanden geleden, op 2 au gustus, viel Irak Kuwayt binnen. Amerikaanse politieke analysten nemen aan, dat de Iraakse president Saddam Hussein moet hebben ge dacht dat hij met deze daad van gro ve agressie kon wegkomen. Want van zijn Arabische buurlanden, stuk voor stuk zwakker dan hij, had hij weinig te vrezen. En op 25 juli vertelde de Amerikaanse ambassa deur in Baghdad, April Glaspie, hem letterlijk dat de VS niet betrok ken wilde zijn bij Irak's grensge schil met Kuwayt. Hussein moet dat als een stille wenk hebben opgevat, en ging nij ver en goedgemutst aan de slag. Ruim een week later rolden zijn tanks Kuwayt binnen. Maar de Amerikaanse regering reageerde wel degelijk, en hoe. Binnen enkele dagen gaf president Bush de op dracht tot de grootste Amerikaanse troepen- en materieelverplaatsing sinds de oorlog in Vietnam. Onderweg Op dit moment zitten naar schatting 160.000 Amerikaanse militairen zich te vervelen in en rond de Perzi sche Golf. Ze hebben onder meer 40 schepen, 500 vliegtuigen en vele honderden tanks met zich meege nomen. Wat zich nu al aan Ameri kaanse macht in de Golf bevindt is - en deze formulering is met zorg ge kozen - al meer dan voldoende om het primaire doel van die aanwezig heid, de verdediging van Saudi- Arabië, te realiseren. En nog meer is onderweg. De Amerikanen zijn verder niet alleen. Dankzij de niet geringe di plomatieke gaven van Bush wist deze het Golf-conflict te mondiali- seren. Meer dan 20 landen hebben nu troepen, vliegtuigen en/of sche pen in de Golf geconcentreerd. Daarnaast slaagden de Amerikanen er in, de Verenigde Naties voor zich te winnen. Het is aan Amerikaanse diploma tieke druk te danken, dat de Veilig heidsraad steeds geheel of vrijwel unaniem zulke krachtige resoluties tegen Irak aannam. Er werd een economische boycot ingesteld, die bovendien van de Raad met militai re middelen mocht worden afge dwongen. Ongemak Maar veel meer vreedzame pressie middelen kan de Veiligheidsraad niet meer toepassen. Het nu gelden de sanctiepakket zal voldoende moeten zijn om Irak zo onder druk te zetten, dat het land de bezetting van Kuwayt opgeeft. Er zijn enige tekenen dat de sancties inderdaad pijn doen. Voedsel is op de bon ge gaan, rantsoenen zijn daarna naar beneden gegaan, en ook uit de steeds schriller klinkende teksten van Saddam Hussein kun je aflei den dat het sanctiepakket voor on gemak zorgt. Maar "ongemak" is niet genoeg. Alles wijst erop dat de Iraakse lei ders bereid zijn om het volk lang op een desnoods heel erg karig menu te laten voortbestaan. Niets wijst er op, dat eventueel ongenoegen daar over in een politiestaat als Irak zelfs maar tot uitdrukking kan worden gebracht. En zelfs als er echt voedselschaar ste zou ontstaan, wie zouden daar dan het eerst last van hebben? De Kuwayti's, uiteraard. De Kuwaytse ambassadeur in Washington zei vo rige week dat zijn volk binnen twee tot vier weken zal verhongeren. Datzelfde zal gaan gelden voor de buitenlanders in Kuwayt. Daarna zijn de vrouwen en kinderen van Irak aan de beurt. Omdat de wereld dat nooit zal laten gebeuren, zullen "humanitaire voedselzendingen" ongetwijfeld de ergste lacunes gaan opvullen. Geduld Dus kan het lang duren, voor de sancties echt werken, en dus zou de wereld, Amerika voorop, wel eens lang moeten wachten. Hoe lang? Tot de Kerst? De lente? Tot Sint Juttemis? Er zijn goede redenen om aan te nemen dat er een eind aan het geduld van in ieder geval Amerika, maar ook andere landen, zal komen. Voor wat Amerika betreft: presi dent Bush zei op 19 september voor het eerst dat hij bereid was "aanvul lende maatregelen" te nemen als de sancties niet zouden werken. Dat kan maar één ding betekenen: dat er in het Witte Huis serieus reke ning mee wordt gehouden dat oor log spoedig wel eens de enig overge bleven optie kan zijn. Bush's nationaal veiligheidsadvi seur Brent Scowcroft vulde dat za terdag verder in, toen hij zei dat Irak's "systematische vernietiging" van Kuwayt de tijd dat kan worden gewacht met ingrijpen "bekort". Ie mand als Henry Kissinger meent zelfs dat de tijd heel kort aan het worden is. In een stuk in de Was hington Post betoogde hij afgelo pen zondag dat er goede redenen zijn om in oktober of november aan te vallen. "Ik zou me erg ongemak kelijk voelen als de actie tot het vol gende jaar zou moeten worden uit gesteld", aldus Kissinger. En niet alleen m Amerika klinkt de oorlogstrom. Bij de Algemene Vergadering van de VN stond vori ge week spreker na spreker stil bij de mogelijkheid, dat de sancties wel eens niet het gewenste resultaat kunnen hebben. Spreker na spre ker zei, dat Irak dan desnoods met geweld uit Kuwayt zou moeten wor den verwijderd. Het was heel opvallend dat de Russische minister Sjevardnadze (buitenlandse zaken) een van dege nen was die Irak bedreigde met ge weld - zij het in VN-verband. Voor Een soldaat van het Franse vreemdelingen legioen meldt zich met raket- lanceerinstalla- tie in Saudi- Arabië. De mul tinationale vre desmacht in het Golfgebied neemt nog dage lijks in omvang toe. (foto AP) de Sovjetunie is dat ook nieuw be leid, want nooit eerder hebben de Sovjets hun vroegere vriend zo de wacht willen aanzeggen. Ook onze eigen minister Van den Broek - die er toch geen gewoonte van maakt voorop te lopen - maakte in zijn rede duidelijk dat geweld wel eens het enig overblijvende ant woord op de Iraakse agressie kan worden. Zelfs ging hij tegenover verslaggevers al zo ver te zeggen dat ons land een eventueel verzoek van de Veiligheidsraad om deelname aan een militaire inzet van de VN "zeer serieus zou moeten overwe gen". Pokerspel Wat er uit Baghdad vernomen wordt, stemt evenmin optimistisch. Uiteraard is er in dit stadium mede sprake van een pokerspel. Als Sad dam Hussein dreigt dat hij Amerika een nieuw Vietnam zal bezorgen, dat hij alle olievelden in de Golf gaat aanvallen of dat hij in ambassa des verborgen gehouden buitenlan ders zal ophangen, dan bluft hij. Maar tegelijk heeft hij nu zo vaak gezegd dat Irak Kuwayt nooit zal opgeven, dat hij niet meer terug kan. Tekenend is het tempo, waar mee Irak bezig is Kuwayt te 'Irak- ïseren'. De ambassades in Kuwayt City zijn gesloten, de Kuwaytse munteenheid is vervallen ver klaard, de Kuwaytse nummerbor den moeten worden vervangen door Iraakse. en vorige week kre gen de Kuwayti's de opdracht bin nen een maand de Iraakse nationali teit aan te vragen. Er is eigenlijk maar één sprankje hoop. Misschien is het wel zo, dat Saddam Hussein zich pas uit Ku wayt gaat terugtrekken op het mo ment dat een oorlog - die hij zeker zou verliezen - echt op het punt staat uit te breken. Misschien is wat we nu uit Irak en Kuwayt zien en horen alleen maar hoofdstuk zoveel van een complex scenario aan psy chologische oorlogsvoering. Misschien, ja, maar men mag er niet op rekenen. Saddam Hussein heeft de inzet nu zo hoog gemaakt dat zelfs hij, als hij zich toch nog op het laatste moment uit Kuwayt zou terugtrekken, in eigen land vrijwel zeker ten val zou wor'den gebracht. Politieke analysten die voor het Witte Huis werken, denken zelfs dat Saddam al heeft besloten dat een oorlog niet te vermijden zal zijn. Er is geen kijk op, dat hij wil onderhan delen. aldus de in de Washington Post van zondag geciteerde analys ten. Een van hen "Hij heeft een ko gel door de vredesduif geschoten". Prestige Wordt het dus oorlog? Zoals gezegd lijkt het er in deze fase veel op dat over enkele maanden, als blijkt dat de economische sancties Irak niet op de knieen dwingen, een oorlog inderdaad zal losbarsten. Éen ding is zeker. Bush kan niets meer toegeven. Hij kan geen genoe gen nemen met een diplomatieke oplossing waarbij Irak bijvoorbeeld wat eilandjes van Kuwayt zou mo gen kopen en een betwist olieveld zou krijgen in ruil voor terugtrek king van zijn troepen. Daarvoor staat nu te veel op het spel. Amerika zou bij een dergelijke oplossing - die door de hele wereld als winst voor Irak zou worden uit gelegd - zijn geloofwaardigheid en prestige totaal verliezen en z'n plaats als supermacht voorgoed kwijt zijn. Zelfs in het nu onwaarschijnlijke geval dat Saddam Hussein zonder enig vijgeblad uit Kuwayt vertrekt, ontstaat een voor Amerika onge wenste situatie. Irak zou dan z'n mi litaire infrastructuur, z'n duizenden tanks, z'n miljoen soldaten, z'n che mische wapens en in de toekomst z'n nucleaire en biologische wapens behouden, en over een paar jaar kunnen besluiten opnieuw, met nog dodelijker wapens in z'n bezit, op oorlogspad te gaan. Dat zou misschien niet eens no dig zijn. Het oppermachtige Irak zou zo'n druk op landen als Saudi- Arabië en Kuwayt kunnen uitoefe nen dat het land ook zonder wapen gekletter alles van hen gedaan zou kunnen krijgen. Te verkiezen Saddam zou een drastische verho ging van de olieprijs kunnen voor stellen, en de Golf-staten zouden dan alleen maar "ja" kunnen knik ken. Daarmee zou hij, zoals oud staatssecretaris Richard Perle (de fensie) onlangs in de New York Ti mes schreef: "Z'n handen om de nek van de Westerse wereld heb ben". Oorlog zou, zo gezien, daarom voor de Amerikaanse belangen op langere termijn zelfs te verkiezen zijn boven een terugkeer naar de si tuatie zoals die vóór 2 augustus be stond. APELDOORN Bij de inhuldi ging van koningin Wilhelmina ver schenen er voor het eerst sinds ja ren vrouwen op het troonpodium in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. De hofdames kwamen in 'vol ornaat': gekleed in prachtige jurken en ge tooid met indrukwekkende hoeden. Een spektakel voor het publiek, want tijdens de inhuldiging van de mannelijke voorgangers van Wil helmina waren die ereplaatsen toe bedeeld aan kamerheren en officie ren. De dames moesten zich schuil houden in de loges. De inhuldiging van koningin Wil helmina in 1898 was een groots schouwspel. In de toen 83 jaar oude monarchie was zij de eerste vrouw die de troon besteeg. Acht jaar lang wachtte het Nederlandse volk met spanning op de inhuldiging van Wilhelmina. want eigenlijk was zij al in 1890. toen haar vader, koning Willem III, overleed, de officiële troonopvolgster. Wilhelmina was toen tien jaar en te jong om te regeren. Haar taak werd zolang vervuld door haar moe der, regentes Emma. Die maakte van de gelegenheid gebruik om haar dochter alvast geliefd te ma ken bij het volk. Ze reisde stad en land af om de jonge troonopvolgster met alle facetten van de samenle ving kennis te laten maken. Crème caleche Aandoenlijke foto's van het kleine koninginnetje verschenen in dag en weekbladen. En toen eindelijk op 6 september 1898 Wilhelmina in de Nieuwe Kerk werd ingehuldigd, was de bevolking verrukt. De dag ervoor was zij in een speciaal voor haar ontworpen rijtuig, de crème calèche, naar de hoofdstad geko men. Nederland kent inmiddels een traditie van 175 jaar koningschap. Reden voor museum Paleis 't Loo een tentoonstelling te wijden aan de ceremonie rond de koninklijke in huldiging. In de rechtervleugel van het in de Apeldoornse bossen gele gen paleis hangen levensgrote schilderijen van de zes koningen en koninginnen tot nu toe. Kroonprins Willem Alexander, hij is straks nummer zeven, verrichtte zaterdag de opening. Symbolisch prijkt de gouden kroon temidden van de staatshoof den, die echter nimmer is gedragen. Tijdens de inhuldiging symboli seert het pronkstuk, voorin de Nieuwe Kerk, het koningschap, maar is nooit op het hoofd van een van de vorsten gezet. De Nederland se monarchie lijkt te nuchter voor te veel pracht en praal. De inhuldigingsceremonie is in de loop der tijd behoorlijk veranderd. Het ritueel verloopt sneller dan vroeger. Toen koning Willem I in 1815 in Brussel werd ingehuldigd, werd hem de hele Grondwet voor gelezen. Voordat hy zijn eed be zwoer aan de leden van de Staten- Generaal, moest hij goed weten waar hij mee bezig was. Het hardop voorlezen van rechten en plichten was een goede les, zo werd toen ge dacht. Het voordragen van de Grondwet is inmiddels afgeschaft. De vorst behoort de wet te kennen. Koningin Beatrix maakte in 1980 op haar ei gen wyze de Grondwet opnieuw on derdeel van de ceremonie. Nadat zi j officieel was ingehuldigd, liet zij de Grondwet op een rood kussen voor zich uit dragen naar het paleis op de Ook de voorbereiding van de in huldiging is in de loop der jaren so berder geworden. Vroeger kwam op de dag voor de plechtigheid het toekomstige staatshoofd in een fraaie optocht Amsterdam binnen rijden. Koningen betraden de hoofdstad te paard, koningin Wil helmina en Juliana deden hun in trede in de crème calèche. Het volk was ook goed voorbereid op de zo genoemde intocht 'van blijde in komsten'. Heel Amsterdam was op getuigd met triomfpoorten. Op de expositie geven schilderijen een beeld van het volksfeest. De inhuldiging van koningin Beatrix verliep veel gewoner. Zij kwam niet als haar voorgangsters in een koets naar de hoofdstad. Ook de publieke betrokkenheid was be hoorlijk ingetoomd. Voor het eerst liep de inhuldigingsceremonie uit op een rel. Krakers gaven op ge welddadige wijze uiting aan hun on vrede over de woningnood in de hoofdstad. De opstand was geen verzet tegen het koningshuis, maar de dag van de inhuldiging werd ge bruikt om aandacht te trekken voor een maatschappelijk probleem. Kunsthistoricus E. Elzenga, samen steller van de tentoonstelling: "In die tyd heerste er weerstand tegen de pracht en praal van dure unifor men en mooie koetsen. Maar een in huldigingsceremonie wordt niet ge houden om met juwelen uit te pak- moet je niet achter de schermen re- i in Paleis 't Loo i ken. Het gaat er om dat het staats- gelen. Dat maakt geen indruk", al- Apeldoorn. Bezoekers kunnen hier i hoofd belooft de Grondwet te eer- ^us Elzenea. dinsdag tot en met aondag van 10.00 tot biedigen. Zo'n belangrijke daad (De tentoonstelling Is tot en met 6 ja- 17.00 uur terecht) DINSDAG 2 OKTOBER 1990 ROME De bisschoppensynode over de vorming van priesters, is gis teren in het Vaticaan geopend. Op de foto een beeld van de mis, die aan de achtste bisschoppensynode vooraf ging. (foto epai Mgr. Bar tekent overdracht centrum NOORDWIJKERHOUT Met het zetten van zijn hand tekening heeft bisschop Bar gisteren het congrescentrum Leeuwenhorst in Noordtvij- kerhout officieel overgedra gen aan verzekeraar Amev. De Leeuwenhorst werd in 1961 gesticht als klein semina rie en vormde enige jaren la ter het toneel van de befaam de rk pastorale concilies. De banden tussen het bisdom Rotterdam en de Leeuwenhorst, dat reeds sinds 1979 als zelfstan dige bv opereerde, zijn nu defini tief verbroken. Wel moet de Heili ge Stoel toestemming geven voor bisdommelijke transacties die een bepaald bedrag overschrij den voor Nederland ligt die grens bij twee miljoen maar dat is slechts een formaliteit. Overigens wil het bisdom niet meedelen in welke mate deze grens wordt overschreden, maar dat er een vorstelijk bedrag is be taald voor het goed draaiende centrum, is evident. De op brengst, dat wil perschef Henk Heruer wel kwijt, zal worden aan gewend in overeenstemming met de herkomst van het geld en de bestemming die daaraan is gege ven. Toen in 1956 de provincie Zuid- Holland naast het bisdom Haar lem een zelfstandig bisdom werd, besloot de eerste bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, dat een klein seminarie (een gym nasium waar de aanstaande pries ters intern waren) moest worden gesticht. Alle parochies in het bis dom werden aangeslagen om de komst van de school mogelijk te maken. Onheilsprofeten "Het benodigde geld is toen in vrij korte tijd opgebracht", weet Heruer. Maar terwijl de financiën, soms met de nodige moeiten, bin nenkwam, klonken al geluiden als: 'Waar beginnen we aan, zo'n opleiding is toch al uit de tijd?' Pastoor W. J. Kleijn uit Noord- wijk herinnert zich: "Toen wer den zulke mensen onheilspro feten genoemd, maar ze kregen al snel gelijk". Kleijn. die vanaf het begin in 1961 godsdienstdocent aan de school was, maakte slechts zeven jaar later mee dat het klein semi narie gesloten werd. Het gymna sium werd als spoedig openge steld voor rk scholieren uit de omgeving. Nu nog is er de streek school te vinden, maar in 1970 werd het internaatgedeelte defi nitief gesloten. Sindsdien werd het gebouw als congrescentrum gebruikt. Al eerder was tijdens de zomer vakantie Leeuwenhorst al ge bruikt als onderkomen van de Europese bisschoppenconferen tie, aldus Kleijn, die in 1972 de school verliet. "Het bleek toen dat het gebouw daar heel geschikt voor was". Ook de pastorale con cilies van 1968 tot '70, waar de ge volgen van het Tweede Vaticaan se Concilie werden bestudeerd, vonden er een onderkomen. "Daar waren tumultueuze ver gaderingen bij", beaamt Kleijn, die alles van dichtbij meemaakte. Bijvoorbeeld de discussie om kardinaal Alfrink naar Rome te sturen met de opdracht pen lans te breken voor een vrije keuze van priesters voor het celibaat. "Toen vloog er een reclamevlieg- tuigje boven het gebouw met een tekst van voorstanders van het verplichte celibaat". Na het sluiten van het internaat heeft het bisdom geprobeerd het gebouw te verkopen. "Dat lukte niet en het was onverantwoord om de Leeuwenhorst leeg te laten staan", aldus Heruer. Het voor zichtig begonnen vergadercen trum groeide op den duur uit tot een onderneming met een eigen Raad van Commissarissen en di rectie. De kerk was de enige aan deelhouder. Goed garen "Het bisdom heeft al die jaren goed garen gesponnen", is de overtuiging van Kleijn. Maar toch was de kerk niet gelukkig met de situatie. Een dergelijk commer ciële instelling past niet bij de op dracht van de kerk. ook al ope reert de directie geheel zelfstan dig, zo vond men. Verschillende malen is geprobeerd een andere eigenaar te vinden en dit keer is de overdracht geslaagd. Of Kleijn droevig is over de gang van zaken? "Nu niet meer. wel toen we er in 1970 uitmoes ten. Ik heb er jaren gewoond en samen hebben we geprobeed er iets goeds van te maken. Maar of de Leeuwenhorst nu een bv is, of van Amev, wat maakt mij dat uit?" Het feit dat het geld ten goe de komt van de kerk en nieuwe rk opleidingen, vindt hij een goede zaak. Weet de huidige pastoor van Noordwijk-binnen of er onder het kerkvolk over de gang van zaken gemurmureerd wordt? "Jazeker, zulke geluiden hoor ik wel. Maar dan zeg ik: het geld dat sommige parochies toen met heel veel moeite bij elkaar hebben ge bracht, komt nu weer terug. Als je als parochie in de rooie cijfers zit, kun je nu zelf weer aankloppen". De Leeuwenhorst telt 86 zalen en 470 kamers. Voor de 140 werk nemers heeft de overdracht geen gevolgen. Godsdienstwet in Rusland definitief door parlement MOSKOU (Rtr/AFP) - Met de definitieve goedkeuring van een wet waarin de vrijheid van gods dienst is vastgelegd heeft het par lement van de Sovjetunie maan dag een streep gezet onder een periode van tientallen jaren waar in de staat elke vorm van georga niseerde religie onderdrukte. De wet staat Sovjet-burgers vrijheid van godsdienst toe, re gelt de scheiding van kerk en staat en bepaalt dat alle godsdien sten gelijkwaardig zijn. In de af gelopen decennia werden aan hangers van een godsdienst in de gevangenis gezet of naar werk kampen gestuurd, overeenkom stig bepalingen daterend uit 1929 die er op waren gericht het atheïs me te propageren. 'Gesprek met vxijgemaakten is onmogelijk' LUNTEREN (GPD-ANP) - Een gesprek met de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) is voorlo pig onmogelijk. Die conclusie trekt de gereformeerde synode bestuurder drs. A. Borman uit de reactie van de vrijgemaakten op de gereformeerde schuldbelijde nis uit 1988 over de scheuring van 1944. "Het antwoord van de vrijge maakte synode ervaar ik als te leurstellend en uit oecumenisch oogpunt gezien uitermate ver drietig". aldus Borman gisteren op de gereformeerde synode. De synode laat de oecumene-des- kundigen nog een officiële reactie voorbereiden. De vrijgemaakte synode sprak in juni uit dat "alleen wederkeer tot de Heilige Schrift en de gere formeerde belijdenis met de daar aan genormeerde kerkorde zal kunnen leiden tot herstel van de eenheid". Ojec verontwaardigd. Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (Ojec) is zeer verontwaardigd over het be sluit van de BRD geen Sovjet-jo den meer toe te laten. Het besluit roept "smartelijke herinneringen aan de situatie in de jaren dertig" op. zo schrijft het Ojec aan de Westduitse ambassadeur in ons land. De inhuldiging van Wilhelmina in 1898 was een groot spektakel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2