LEIDSCH DAGBLAD Woiimgiiibraken eerst aanpakken' Grote braadpan gezocht. 6.99 Stapje VS richting Irak NODIG! Negen PTT -vestigingen in regio dicht Ingreep De Vries verwacht na mislukken wao-overleg Varkenslappen, DINSDAG 2 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39359 Prijs fl. 1,35 Melbi Raboen neemt ontslag bij Quick Boys LEIDEN - Melbi Raboen is met on middellijke ingang opgestapt bij de Katwijkse voetbalclub Quick Boys. Gisteravond diende de Haagse trai ner zijn ontslag in. Directe aanlei ding van de breuk tussen Raboen en zaterdageersteklasser Quick Boys is de ruzie met Leen Aande- wiel, een voormalig eerste elftalspe ler. die kritiek had geuit aan het adres van de trainer. Tegen de af spraken in liet Raboen zich gisteren in een ochtendblad beledigend uit over Aandewiel. Raboen moest zich daarop verantwoorden bij het be stuur. De trainer diende direct zijn ontslag in. Jeugdtrainer Arjan van der Werff neemt voorlopig de trai ning en coaching over totdat een nieuwe oefenmeester is aangetrok- (Pagina 17: Raboen steekt lont in kruit- Ontsnapte gevangene wint tv-quiz KOPENHAGEN (GPD) Door talrijke Deense politie stations ging gisteravond een sehok bij het zien van het po pulaire tv-quiz-programma 'Het rad van avontuur'. Tot verbazing van de agenten dook plotseling een voortvluchtige gevangene op als een van de quiz-kandidaten. De Deense delinquent was enkele dagen tevoren ontsnapt uit zijn strafinrichting, waar schijnlijk met het doel deel te nemen aan het populairste te levisieprogramma in Dene marken. De gevangene, die voor een aantal delicten vast zit, was na de uitzending op nieuw onvindbaar voor de po litie. Justitie hoopt echter dat de quiz-minnende gevangene op duikt op het Deense vakantie eiland Auro. Hij won immers een geheel verzorgd weekein de op dit pittoreske eilandje. LEIDEN/REGIO - De postagent schappen in het AZL en aan de Nieuwe Rijn in Leiden blijven toch open. Het grote postkantoor aan de Breestraat blijft ook bestaan maar wordt zo mogelijk verplaatst. De PTT-vestigingen aan de IJsselkade en in de V&D in Leiden moeten wel de poorten sluiten. Ook postagent schappen in Katwijk, Oegstgeest en Wassenaar alsmede een postkan toor in die plaats, worden opge- Een en ander blijkt uit het uitein delijke reorganisatieplan van de PTT dat gistermiddag openbaar is gemaakt. In de Leidse/Alphense re gio worden in totaal acht postkanto ren omgezet in postagentschappen, worden acht postagentschappen gesloten (waarvan vijf in Leiden) en wordt een postkantoor gesloten. Het uiteindelijke plan wijkt op sommige punten af van de in juni gepresenteerde voorlopige ideeen. De kantoren aan de Langeraarse- Plan Justitie: verkeerszaken op tweede plaats DEN HAAG (ANP) Bestrijding van inbraken in woningen is belangrijker dan optreden tegen verkeersovertredingen. Dat stelt Justitie in 'Strafrecht met beleid', een beleidsplan voor beginjaren negentig. Justitie heeft een zekere vrijheid bij het bepalen wie waarvoor wordt vervolgd. Toevallig is de Algemene Verkeersdienst (AVD) van de politie gisteren begonnen met een harde aanpak van overtredingen in het verkeer, zoals de maximum snelheid. Justitie legt volgens 'Strafrecht met beleid' de komende jaren de nadruk op het opsporen en vervolgen van inbrekers. "Woninginbraken vor men met 112.000 aangiften per jaar 10 procent van alle geregistreerde criminaliteit. Het ophelderingsper centage van 12 procent mag be paald ontoereikend worden "ge noemd, ook gezien de heftige reac ties bij de slachtoffers", aldus het plan. Justitie wil het ophelderingsper centage voor woninginbraken ver dubbelen tot 24. "De politie bena dert slachtoffers niet altijd even zorgvuldig. 'Komt u morgen maar aangifte doen op het bureau' of 'We hebben geen wagen beschikbaar" zijn mededelingen die voorbij gaan Dode verstekeling in KLM-vliegtuig SCHIPHOL (ANP) - In een KLM-vliegtuig uit Accra (Gha na) is vanmorgen een dode ver stekeling aangetroffen. De boordwerktuigkundige van het KLM-toestel ontdekte de verste keling bij een inspectie. Hel stoffelijk.overschot bevond zich in de wielbaai van de midden poot van het hoofdlandingsge stel van de DC-10. Op tien kilo meter hoogte is ademhalen hiei onmogelijk en heerst een tem peratuur van ongeveer 50 gra den onder nul. aan de grote emoties die op een wo ninginbraak volgen", stelt het open baar ministerie. Justitie tilt minder zwaar aan de handhaving van de verkeersregels. In het plan wordt erop gewezen dat van de ongeveer drie miljoen gecon stateerde overtredingen veruit de meeste (96 procent) betrekking heb ben op het verkeer. Het OM acht het gewenst dat de politie de aandacht wat meer verdeelt tussen het ver keer en andere terreinen waar hand having is geboden. Alleen bekeuringen uitdelen aan verkeersovertreders heeft volgens Justitie weinig zin, zeker als daar mee de verkeersveiligheid niet wordt vergroot. "Strafbaarstelling zou alleen moeten plaats hebben bij verbodsbepalingen die de verkeers veiligheid ten doel hebben. De Algemene Verkeersdienst is echter gisteren begonnen met een hardere aanpak van automobilisten die de maximum snelheid overtre den. Op een aantal autowegen werd een groot aantal jakkeraars zonder pardon op de bon geslingerd. De AVD heeft al aangekondigd dat het komende jaar 300.000 bekeuringen worden uitgedeeld aan hardrijders. Van hen zal een aanzienlijk aantal worden gevraagd een sticker op de ruit te plakken met de tekst "Ik doe mee". Zij geven daarmee aan zich aan de snelheidslimieten te zullen houden. Bij de eerste controles in het ka der van de actie, op de A9 bij Velsen en op de A2 bij Ouder-Amstel en bij Kerkwijk bleek dat ongeveer een op de vijf automobilisten de maximum snelheid aan de laars lapt. In totaal werden op de A2 bij Ouder-Amstel 4.185 bestuurders gecontroleerd. Van hen reden er 820 te hard. Op de A2 bij Kerkwijk werden 2.475 be stuurders gecontroleerd, van wie er 429 te hard reden. Op de A9 bij Vel sen gold wegens wegwerkzaamhe den een snelheidslimiet van 70 kilo meter per uur, maar op de versmal de rijbaan werd een automobilist aangehouden die 156 kilometer per uur reed. Minister Maij-Weggen (verkeer) heeft gisteren op een vergadering van Europese verkeersministers in Stockholm gepleit voor een en de zelfde snelheidslimiet in de hele EG. Maij-Weggen wil ook dat er EG- afspraken komen voor het toegesta ne alcoholpromillage voor automo- blisten. Dat loopt nu uiteen van 0,3 tot 0,8. (Pagina 3: Justitie bang voor maffia- organisaties) Verenigd voorde hereniging HAMBURG - De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl en DDR-premier Lothar de Ma i- zière luisteren op het CDU-par- tijcongres in Hamburg naar het Westduitse volkslied. dat het volkslied van heel Duits land wordt. Gisteren, twee dagen voor de Duitse eenwor ding, verenig den de Oost- en de Westduitse christendemo cratische partij en zich. Kohl werd met overweldi gende meerder heid tot voorzit tergekozen. (foto (pagina 7: Kohl. ongekroonde Duitse koning) weg in Ter Aar en in Zoeterwoude- Rijndijk worden toch niet gesloten. De sluiting in Leiden van de post agentschappen aan de Cleve- nngaplaats. de Haven en de Ma- resingel waren al eerder aangekon digd. Het postkantoor in Valken burg zou openblijven maar wordt nu omgezet in een postagentschap. Ook het omzetten van het postkan toor in Ter Aar-dorp in een post agentschap is nieuw. Dit zou een postkantoor blijven. Het openhouden van het kantoor in Zoeterwoude-Rijndijk 'wordt be taald' in Zoeterwoude-dorp. Met dit postkantoor zou in de oorspronke lijke plannen niks gebeuren, maar het uitendelijke plan voorziet in omzetting in een agentschap. Het zelfde lot is het postkantoor in War mond beschoren. Alphen aan den Rijn wordt ontzien Woubrugge en Zwammerdam worden een post agentschap. Meeste hier Het reorganisatieplan van de PTT voorziet in de sluiting van in totaal 335 vestigingen. Ongeveer de helft van de agentschappen en kantoren die dicht gaan, zijn gevestigd in ste den met meer dan 70.000 inwoners. De provincies met de meeste PTT- vestigingen. Zuid- en Noord-Hol land en Noord-Brabant, worden het zwaarst getroffen. In Zuid-Holland gaan de meeste kantoren dicht (20% van het totaal). Aanvankelijk wilde de PIT 500 kantoren sluiten, maar op aandrin gen van minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) wordt het platte land ontzien. Ook de dienstverle ning in ziekenhuizen en bejaarden oorden blijft op peil. (Pagina Leiden: Mogelijk verplaatsing postkantoor Breestraat) Akkoord over Duitse kieswet HAMBURG (DPA) - Alle Westduit se partijen, met uitzondering van de Groenen, stemmen in met een voor stel van minister Wolfgang Schnau- ble (binnenlandse zaken) om nog deze week een nieuwe kieswet aan te nemen. Schnauble maakte dat vandaag in Hamburg bekend. De nieuwe kieswet wordt waar schijnlijk vrijdag in het verenigde Duitse parlement besproken. In het plan van Schnauble geldt voor de verkiezingen van 2 december een kiesdrempel van vijf procent voor zowel het grondgebied van de Bondsrepubliek als dat van de hui dige DDR Tegen de oude kieswet, die een drempel van vijf procent voor het hele Duitse gebied voorschreef, hadden enkele kleine partijen uit oost en west met succes bezwaar aangetekend bij de hoogste rechts instantie. Bush legt verband Palestijns conflict en Golfcrisis De nieuwe herfst- en winterkollektie van Signora zit vol verrassingen. Schitterende kreaties. sportief of chic. in de maten 42 t/m 60. Met o.a. prachtige modellen uit de Givenchy kollektie. Kom ook kijken naar de allerlaatste modetrends op onze MODESHOW op donderdag 4, vrijdag 5 en zaterdag 6 oktober in onze winkel. Bel 01718-14072 voor meer informatie. damesmode in grote maten Taatedam 12 - Katwi|k aan Zee Tel. 01718-14072 - Donderdag koopavond Signora-Mode-Infolijn 01718-1 3196 Enige tijd regen In de nacht enkele opklaringen en mi nimumtemperatuur van omstreeks 12 graden. Overdag van het westen uit toenemende bewolking in de middag gevolgd door regen. Middagtempera- tuur van 16 graden in het westen tot 19 graden in het oosten van het land. Zui delijke wind. matig, kracht 4. aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. In de avond draaiend naar zuidwest. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: donderdag enkele buien. Daarna overgang naar droog weer en perioden met zon. Middagtem- peratuur ongeveer 15 graden, tijdens het weekeinde ongeveer 17 graden. 24 PAGINA'S NEW YORK (GPD/AP/ANP/Rtr) - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren in een speech voor de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties (VN) een vreedzame oplossing van het Golfgeschil bena drukt, zonder af te zien van de eis dat Irak zich terugtrekt uit Kuwayt. Voor het eerst legde hij ook een ver band tussen de Iraakse bezetting van Kuwayt en de Israëlische bezet ting van Palestijnse gebieden. De president zei met nadruk dat Iraks annexatie van Kuwayt geen stand zal kunnen houden, maar ook dat de Amerikaanse regering een vreedzame, diplomatieke oplossing voor het Golf-conflict zoekt, binnen het kader van de VN. De Iraakse ambassadeur verwierp de toe spraak. Volgens Bush liggen er nieuwe mogelijkheden zodra Irak zich uit Kuwayt heeft teruggetrokken. De landen zouden dan over hun con flicten kunnen praten, en de Golf staten zouden over nieuwe regelin gen voor stabiliteit in de regio kun- Grote schade bij aanslagen in Berlijn BERLIJN (AP) - In Berlijn is van nacht brand gesticht in twee grote warenhuizen en een bank. Volgens de leiding van de getroffen bedrij ven hebben de branden voor miljoe nen marken schade aangericht. Doelwit waren het Centrum Wa- renhaus in het oostelijk stadsdeel en het Kaufhaus des Westens (Ka- DeWe) in het westen van de stad. waar kort na middernacht brand bommen ontploften. Beide waren huizen zijn de grootste in hun deel van Berlijn. Rond half drie vannacht werd ook nog een brandbom bij een fili aal van de Berliner Bank in de wijk Kreuzberg naar binnen gegooid. Volgens de politie vielen bij geen van de aanslagen slachtoffers. Wie ervoor verantwoordelijk is kon de politie nog niet zeggen, maar aange nomen wordt dat het om radicale jongeren gaat. nen onderhandelen. Opvallend was Bush' opmerking dat na de Iraakse terugtrekking "de staten en de volken in de regio" de gelegenheid zouden hebben "het conflict dat de Arabieren van Israël scheidt" te regelen. Amerikaanse functionarissen zeiden snel dat dit geen nieuw beleid is, maar VN-di- plomaten hadden voorzichtige hoop dat Amerika een vreedzame afwikkeling van het Golf-conflict nieuwe kansen wil geven. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) acht het denkbaar dat met Irak onderhandeld wordt voor dat land zich uit Kuwayt terugtrekt, zo zei hij gisteren in de wandelgan gen van het VN-gebouw in New York. Irak zal zich volledig uit Ku wayt moeten terugtrekken, de emir van Kuwayt moeten laten terugko men, en alle gijzelaars moeten vrij laten. Maar volgens Van den Broek zou al wel een dialoog zou kunnen worden gestart na een Iraakse ver zekering dat het land van plan is zich uit Kuwayt terug te trekken. Van den Broek ontkende gisteren overigens dat de Britse regering Ne derland heeft gevraagd marine- en luchteenheden naar de Golf te stu ren. De Amerikaanse minister van defensie Cheney heeft de NAVO- bondgenoten wel om grondtroepen voor Saudi-Arabië gevraagd. Bush benadrukte gisteren in zijn toespraak dat de VS-troepen die zich nu in de Golf bevinden "geen dag langer dan noodzakelijk is zul len blijven", en kwam daarmee te gemoet aan de Arabische angst dat de VS permanent blijven. De Iraakse president Hussein heeft tijdens de Golfcrisis geheime contacten gehad met Israël, heeft de Egyptische president Mubarak ge zegd in een interview met de Franse televisiezender La Cinq. Israël heeft dat ontkend. De Europese Gemeenschap heeft gisteravond een hulppakket van 2 miljard dollar beschikbaar gesteld voor de frontlijnstaten die het meest lijden onder de sancties te gen Irak. 023-3T9309 Bom ontploft in gekaapt vliegtuig: zeker 90 doden PEKING (Rtr) - In een Chinees passagiersvliegtuig dat vanmorgen na een kaping op een binnenlandse vlucht is neergestort op het vlieg veld Baiyun van de Zuidchinese stad Kanton, is waarschijnlijk vlak voor de landing een bom ontploft. Ten minste 90 mensen zijn om het leven gekomen. Dit heeft het Ame rikaanse consulaat in de hoofdstad Peking bekendgemaakt. Het gekaapte vliegtuig cirkelde boven de luchthaven toen de bom ontplofte. Daarop ramde het bran dende toestel twee vliegtuigen op de landingsbaan, waarvan er ëen passagiers aan boord had. zo meld den ooggetuigen. Het verongelukte toestel, een Boeing 737, werd gekaapt nadat het was opgestegen van de luchthaven van Xiamen in de zuidelijke Chine se provincie Fujian. Er waren 94 passagiers en 10 bemanningsleden aan boord. Een functionaris van de Cantonese luchthaven zei dat "er doden en overlevenden" zijn. DEN HAAG (ANP/GPD) - De kans is groot dat minister De Vries (soci ale zaken) zijn eerder geuite dreige ment waarmaakt en vanmiddag op het najaarsoverleg ingrijpt om het toenemend aantal arbeidsonge schikten terug te dringen. Dat lijkt de enige uitweg nadat het principe akkoord over de wao tussen bonden en werkgevers te elfder ure weer ter discussie kwam te staan. Een lijm poging gisteravond in Den Haag heeft niets opgeleverd. Vakbonden FNV en CNV stelden het eerder bereikte akkoord weer ter discussie omdat ze het "princi pieel onaanvaarbaar" vinden dat mensen die toevallig in in een be drijf werken met een hoog ziekte verzuim een hogere ziektewet-pre mie moeten betalen. De bonden vinden dat de werkgever verant woordelijk is voor de arbeidsom standigheden in een bedrijf en dus ook voor het ziekteverzuim. Is dat hoog, dan moet hij worden bestraft met een hogere premie, aldus de bonden. De werkgevers zijn daar te gen. De standpunten zyn gisteravond nog eens toegelicht, zonder dat de partijen dichter tot elkaar kwamen. "Het is nu aan het kabinet om als Tom Poes met een list te komen", aldus een woordvoerder van de bond voor Middelbaar en Hoger Personeel. Dat zal moeten gebeuren tijdens het najaarsoverleg tussen werkgevers, werknemers en kabi net. vanmiddag in het gebouw van de Sociaal Economische Raad. De kans Ijkt groot dat minister De Vries zelf ingrijpt. De werker vers krijgen mogelijk te maken met een quoteringsmaatregel, dat wil zeggen dat ze verplicht een bepaald aantal arbeidsongeschikten in dienst moeten hebber erVof hou den. Tegelijk zal De Vnes de hoogte van de wao-uitkenngen ter discus sie stellen. De bonden zijn daar al tijd fel tegen geweest. (pi|in> 11: De teloorging van bet rentraal akkoord) 500 gram&993.99 Kilo mxs® 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding ts geldig t/m zaterdag 6 oktober as Aan onze lezers l.v.m. de 3 oktoberviering zal ons kantoor in Leiden op woensdag 3 oktober tot 12.00 uur geopend zgn Voor hel aannemen van sleuteltjes en advertentie-opdrachten voor on ze edities van donderdag 4 oktober geldt als uiterste in leveringstermijn woensdag 3 oktober 10.00 uur Directie óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen' Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74.15' Q Ik neem een jaarabonnement f 285 50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1