Bouterse zoekt naar nationale verzoening De teloorgang van het centraal akkoord Rassenoorlog tegen zwarten 'Calvinisme is grote rem op concurrentiekracht' Servische minderheid in Kroatië nu 'autonoom' Ontmoeting met hindoes en moslims in onderwijs DINSDAG 2 OKTOBER 1990 Herrenberg voor gesprekken naar Nederland Van onze correspondent Marie-Annet van Grunsven PARAMARIBO Het Junglecommando en de Toekayana-indianen zijn bereid met leger leider Bouterse te onderhandelen over een "nationale verzoening". Dit maakte oud-minis ter en oud-ambassadeur Henk Herrenberg bekend na een aftastende gespreksronde met alle gewapende groeperingen in Suriname. AMSTERDAM (ANP) - De calvinis tische traditie speelt ons parten in de internationale concurrentie. De hang naar middelmatigheid en een aversie tegen zichtbare sociale ver schillen leiden ertoe dat binnen landse afnemers de bedrijven niet aansporen tot kwaliteit en vernieu wing. Ons land sukkelt daardoor achter andere landen aan in mode aandacht richt op loonkosten, en design. Bovendien komt ons selkoersen, rentestanden en schaal land al snel in de problemen als in voordelen. Daarmee wordt keling en marketing. De positie van de spitstechnologie is zwak. Bloembollen Onderzoek naar de concurrentie kracht van de diverse sectoren brengt de onderzoekers tot de "ont nuchterende" conclusie dat ons land het sterkst staat met produk- ten als snijbloemen, eieren, var kens, bloembollen, melk. cacaopoe der. tomaten en aardappelen Dit heeft niet alleen te maken met na- ïana ai snei in ae prooiemen ais in vuuiuacn. uaanucc wuiuJ limcis Ons land is sterk internationaal jUUr|'^C.all het buitenland nieuwe produktie- niet verklaard waardoor de ontwik- gericht. Dit leidt dikwijls tot inves- derzoeksinstituten en kennis, als- teringen in het buitenland, omdat mede sterke onderlinge rivaliteit de afzetmogelijkheden hier beperkt die samenwerking om bepaalde zijn. Nederlandse bedrijven blijken schaaleffecten te bereiken niet uit wijzen, bij voorbeeld serieproduk tie, worden ontwikkeld. Dit staat te lezen in 'De econom sche kracht van Nederland', het vei slag van een onderzoek dat het Stu kelde landen alsmaar een grote voorsprong houden op de ontwik kelingslanden. Bovendien kunnen de landen binnen de EG steeds min der dan vroeger rechtstreeks ingnj- echter vooral in het buitenland te sluit. diecentrum voor Technologie en pen in de factoren die in de "klassie- Beleid TNO verrichtte in opdracht ke" benadering van belang worden derzoekers komen tot de aanbeve- niet alleen uit van factoren als kil ling dat overheid en bedrijfsleven maat. ligging en grondstoffen, maar investeren als het hier minder goed gaat met de economie en ondersteu nen daarmee niet de noodzakelijke binnenlandse ontwikkeling. De sterke internationale gericht- Ook de transportsector doet het goed en dat vooral in het gespeciali seerde wegvervoer. In de vrachtwa gensector blijkt de echte voor sprong te schuilen in de "klemscha- Herrenberg heeft volgens eigen zeggen "geheime diplomatie" be dreven, die hem ook naar Parijs, naar VN-hoofdkwartier in New Brunswijk en radicale ondercom- York, naar de Dominicaanse Repu- mandanten is volgens Herrenberg bliek en naar Ghana heeft gevoerd. De "speciale gezant" van Bouterse komt morgen aan in Nederland, waar hij gesprekken zal voeren met kopstukken uit de voormalige Suri naamse Bevrijdingsraad. De legerleiding had toestemming gekregen van president Shankar om "plooien glad te strijken" ter voorbereiding van nieuwe gesprek ken tussen gewapende groeperin gen en de regering. Herrenberg: "Het was de bedoeling dat de bevel hebber in het afgelopen weekeinde naar Brunswijk en granman (opper hoofd) Gazon op Drietabbetje af zou reizen, maar via de Wereldomroep hoorden we bij monde van de mi nister van buitenlandse zaken Se- doc dat de president de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) bij de vredesonderhandelingen wil la ten aanzitten". Bouterse zag toen van zijn ge sprek met Brunswijk af, om het be leid van de regering niet te door kruisen. Na de ontmoeting in Ne- komen dat het binnenland de dupe twee leden van het Junglecomman do werden doodgeschoten. Bouter se vond als "hulpofficier van justi tie" de aanhouding nodig om klaar heid te brengen in de vondst van 1000 kilo cocaine, die per vliegtuig naar Moengo was vervoerd. Op last van de regering werd de top van het Junglecommando twee dagen later in vrijheid gesteld. hun beleid beter op elkaar moeten afstemmen op juist de sterke pun ten in onze economie. De knelpun- vooral ook van scholing van de ar beidskrachten, infrastructuur (we gen,telecommunicatie) en universi- ten in de economische sterke secto- taire onderzoeksinstituten. niets meer te merken. Hij heeft met alle groepen een Frans plan besproken, dat voorziet in de oprichting van een binnen lands "ontwikkelingsleger". De ge wapende groepen zouden dan om geschoold moeten worden en in overleg met het nationaal leger zorg moeten dragen voor handhaving van de openbare orde, "de strijd te gen geweldplegingen en de bestrij ding van de smokkel in drugs en goud", aldus het Franse voorstel. Herrenberg: "Na de demobilisatie moet perspectief geboden worden". Eerste contact De door Bouterse en Herrenberg voorbereide "nationale verzoening" is het eerste contact tussen Parama ribo en het Junglecommando na de mislukte vredesconferentie in maart van dit jaar. Deze ontmoeting liep op niets uit, omdat de Toekaya na-indianen niet kwamen opdagen en de regering de vorming van een apart bestuursapparaat ('authority') heid en onze handelsgeest brengt l'Ee ambachtelijke carosseriebou- de Nederlanders als snel tot het ex- wers, die de wag~~|M f porteren van bewerkte produkten £ens de wensen op een laag niveau, zodra daarvoor sende cliënten, een markt is. De ontwikkeling naar Die kleinschalige ambachtelij- meer gespecialiseerde produkten ke sectoren zijn in het algemeen wordt daardoor onvoldoende gesti- van zeer groot belang voor ons land. muleerd. Als voorbeeld wordt de De verdere technologische ontwik- ue AmeriKaan roner over interna- p.ooiei.iavicn. chemie genoemd, die bulkproduk- keling kan hier echter een knelpunt tionale concurrentie toegepast op leidt en dat de kwaliteit van de ar- ten uitvoert. Op den duur winnen worden De onderzoekers pleiten ons land. beidskrachten over het algemeen hier minder ontwikkelde landen Porter zet zich sterk af tegen de goed is. Fundamenteel onderzoek gebruikelijke benadering van de in- en toegepast onderzoek zijn te wei- ternationale concurrentie die de nig afgestemd op produktontwik- ben. ren moeten worden weggenomen. In het onderzoek is de theorie van de Amerikaan Porter over interna- Dit bracht de onderzoekers voor ons land tot de conclusie dat de file- problematiek tot grote knelpunten het van ons doordat ze lagere lonen de rol van technisch-wetenschappe- en andere milieureguleringen heb- hjke instituten opnieuw te bekij- derland met het voormalige verzet afwees. Deze door Junglecomman- is, volgens Herrenberg, het voorbe- do-adviseur Jozefzoon bepleite be reidende werk voltooid. "We maken pas op de plaats", aldus Herren berg. Volgens Herrenberg willen de stuursvorm zou volgens de regering neerkomen op "een onacceptabele tweedeling van het land". Kort nadat de vredesconferentie vier gewapende groepen niet meer was mislukt, werd Brunswijk door vechten. "Ze zijn tot het inzicht ge- Bouterse gearresteerd, waarbij BELGRADO (DPA/AFP) - De onge veer 600.000 personen tellende Ser vische minderheid in de Joegoslavi sche republiek Kroatië heeft zich gisteren 'autonoom' verklaard. Dat meldt het Joegoslavische persbu reau Tanjug. Volgens Tanjug heeft de Nationa le Servische Raad (NSR) - een orga nisatie op poten gezet door burge meesters van plaatsen met een Ser vische meerderheid en door verte genwoordigers van Servische par tijen in Kroatië - zichzelf uitgeroe pen tot "hoogste gezaghebbend or gaan" voor de Serviërs in Kroatië. De NSR heeft de Serviërs opge roepen zich "met alle middelen te gen de Kroatische staatsterreur te test daar het prototype verzetten". Tegelijkertijd heeft de chengladbach. belangrijkste Servische partij in Kroatië, de 'Servische Democrati sche Partij', alle Serviërs - "waar men ook woont" - te hulp geroepen. De leiders van de republiek Ser vië hebben de federale autoriteiten van Joegoslavië gevraagd Serviërs in Kroatië te beschermen. Het ver zoek komt na een optreden zondag van de Kroatische politie waarbij twee Serviërs om het leven kwa men. De politie wilde gestolen wa- Uniek samenwerkingsproject drie religies DEN HAAG In de rk Heilig Hart- ke en levensbeschouwelijke fond- school in Den Haag is gisteren het sen. Het geheel is uitgegeven door eindresultaat aangeboden van het het Christelijk Pedagogisch Studie onderwijsproject 'Ontmoeting met centrum in Hoevelaken, hindoes en moslims in het basison- De heer A. van Bommel van het derwijs'. Het is het resultaat van een Moslim Informatiecentrum in Den Opzet was een bijdrage te leveren een eerlijke ontmoeting is. "Plotse- aan de ontmoeting van religies op ling zijn moslims allemaal Golf-des- basisscholen die door kinderen van kundigen". zo illustreerde hij verschillende geloofsovertuigingen "Daar wordt je op aangesproken en worden bezocht. dat wordt zelfs in beleid meegeno- Het project, waarvan het eerste men. Is het misschien toch zo dat el- exemplaar aan de Haagse wethou- ke moslim een potentiele heilige- der mevrouw A. C. van Kampen oorlogvoerder is?' werd aangeboden, vormde een ge zamenlijk initiatief van het protes tants-christelijk Platform Intercul tureel Onderwijs, de Hindoestich ting 'Ganesh' en twee schoolbestu ren uit Den Haag, een protestants- christelijke en een rooms-katholie- LELYSTAD - Deze 'vliegende vis' is sinds kort te bewonderen op het IJsselmeer. De Westduitser Hanno Fischer zijn 'Airfish' bij gebrek aan geschikt vaarwater in de buurt van zijn woonplaats. Mon- (foto ANP) Amnesty meldt gruweldaden in Mauretanië genwoordiger in de presidentiële raad van Joegoslavië krijgt. De autonomieverklaring is een gevolg van de uitslag van een eind Naties augustus gehouden referendum on der Serviers in Kroatië waarbij vol- tie in zijn land. gens de NSR 567.317 Serviërs voor zelfstandigheid hebben gestemd. Er zouden slechts 144 tegenstem men zijn uitgebracht. De Joegoslavische president Bo- LONDEN (AP/IPS) - De door Ara bieren geleide veiligheidstroepen in Mauritanië voeren een onverklaar de maar steeds wredere oorlog te gen de zwarte Afrikaanse bevolking door drie scholen in het Regentes- sekwartier en het Transvaalkwar- tier, wijken waar relatief veel hin does uit Suriname wonen. Het pro ject was namelijk in eerste instantie opgezet als een ontmoeting tussen christenen en hindoes, als ant woord op een materiaalontwikke lingsproject op een basisschool in Ede, waaraan werd deelgenomen door christenen en moslims. Omdat de betrokken scholen ook door moslimkinderen worden be zocht. zijn bij de aanvang van het a project toch ook moslims gevraagd bugaat aan wat genoemd wordt een dee, ,e nemen zo verhaalde project. Voor een echte ontmoeting is een open visier nodig en dat kan vol gens Van Bommel pas echt wan neer mensen daadwerkelijk invul ling geven aan hun eigen religie. Dat is meer dan "murmelen in de kerk, de moskee, de tempel of tradi tioneel een kaarsje aansteken". Ont- Aan het project is deelgenomen moeting in het onderwijs, zo wa^r- rislav Jovic maakte zondag bekend van het land, aldus de mensenrech- dat hij zijn verblijf bij de Verenigde tenorganisatie Amnesty Internatio- New York zal bekorten nal in een rapport dat vandaag is vanwege de verslechterende situa- uitgebracht. om vervolgens met de onthoofde li- chamen van hun slachtoffers door campagne van moord, foltering en coordln^t'oDo^ GemWen "uit Den Kr.» «o iroir. verdrijving tegen de Pulaar-spre- -- kende zwarte dorpelingen in Mauri tanië. Volgens Amnesty worden de Haag. Het project werd ondersteund de dorpen op het platteland te trek ken. "Wat in het zuiden van Mauri tanië gebeurt is een onverklaarde oorlog waarin de ene gemeenschap de middelen en macht van de staat gebruikt tegen de andere", aldus voormalige zwarte slaven, die de resultaat zijn negen leskaternen schuwde hij. is ook meer dan "leuk dit materiaal kopiëren en in een vakje leggen". Subsidies voor wegenaanleg in DDR zijn 'zoek BONN (AP) - Westduitse subsidies voor de Oostduitse wegenbouw ter waarde van honderden miljoenen z(jn in de DDR "verdwenen", zo heeft de woordvoerder van het regeringstroepen gesteund door ^oor een 6roeP theologen van de Westduitse ministerie van finanp een militie van afstammelingen van dne godsdiensten. Het uiteindelijke r"1u c' In hun verklaring roepen de lei- "Een jaar geleden zeiden de vervolging van de zwarte ge- dersvan de Servische republiek het meenschap in Mauritanië op haar Joegoslavische presidentschap op hoogtepunt was. Die stuitende si- Verplichte lijst voor literatuur is niet nodig' DEN HAAG (ANP) - Een ver plichte literatuurlijst bij het eindexamen Nederlands op ha vo en vwo is niet nodig. In plaats daarvan zouden er twee lijsten moeten komen: één lijst van twintig vrij te kiezen boeken (voor havo: vijftien) en één lijst van vijf verplichte werken. De kennis van de leerlingen over beide lijsten zou tijdens het schoolonderzoek afzonderlijk moeten worden getoetst. Dit schrijft de Commissie Vernieuwing Eindexamen Ne derlandse taal en letterkunde (CVEN) in een voorstel voor de verandering van het eindexa men Nederlands op havo en vwo dat eind deze week naar alle leraren Nederlands wordt ge zonden. Het voorstel van de commissie moet officieel nog naar buiten komen. De inhoud werd gisteren echter al gemeld in het onderwijstijdschrift 'Di- daktief Ook de CVEN voelt dus niet voor een literatuurlijst met 25 verplichte titels, zoals die in au gustus door de wetenschappers prof. dr. A. Anbeek uit Leiden, dr. H. Bekkering uit Nijmegen en prof. dr. J. Goedegebuure uit Tilburg werd gesuggereerd. Deze suggestie van de drie we tenschappers veroorzaakte zo veel commotie dat staatssecre taris Wallage (onderwijs) op voorhand beloofde dat hij onge acht het advies van de CVEN op dit punt. nooit zo ver zou gaan. De lijst van toch nog vijf ver plichte boeken is volgens de CVEN nodig om de literair-his- torische kennis van de leerlin gen te kunnen toetsen De com missie laat in het midden of de vijf boeken voor alle leerlingen in één klas, binnen een school of in het hele land dezelfde zouden moeten zijn. Op basis van de reacties for muleert de CVEN een definitief voorstel, dat zij begin volgend jaar naar staatssecretaris Walla ge stuurt. "dringende maatregelen" te nemen tuatie is nu nog erger geworden", al ter verdediging van de Servische dus Amnesty. minderheid in Kroatië. Zij zouden Volgens Amnesty hebben Mauri- Amnesty International in voor de organisatie ongewoon scherpe be woordingen. Aan het conflict tussen het over wegend Arabische Mauritanië en de overwegend zwarte Afrikaanse staat Senegal ligt een geschil ten grondslag over de door de voormali- berber-cultuur hebben overgeno- "Iedere dag 'verdwijnen' mensen in het zuiden of worden door rege ringssoldaten gedood", aldus Am nesty. "Van mensen die werden meegenomen werd het hoofd met zware stenen verbrijzeld of afgesne- aarin diverse belangrijke gods dienstige feestdagen worden be handeld, maar ook kernwoorden en begrippen als 'geboorte, een naam hebben', 'groeien en groot worden', en. Karl-Heinz von den Driesch. ge kend gemaakt. Financiële experts uit Oost- en West-Duitsland zijn op zoek naar 730 van de 860 miljoen mark die in februari naar Oost-Ber- lijn overgemaakt zijn. Tot het tegendeel bewezen is gaat daarbij denken aan een interventie taanse troepen honderden zwarte ge Franse koloniale machthebbers den, waarna het stoffelijk overschot tat'e dat het verplichte intercultu- -• - onderwijs geen apart vak hoort te zijn, maar 'dragend beginsel' voor al het onderwijs. Het gaat om een tweezijdig proces van elkaar leren kennen, aanvaarden en waarderen, aldus de coorodinator die vond dat het materiaal scholen de kans bood om 'intercultureel onderwijs met een plus' te verzorgen. Het project, dat nu alle scholen wordt aangeboden, is gesubisidi- verechiileiv "De beïokken HaaK" heidstroepen lijken de vrije hand te van de politie of het leger. Op een persconferentie in Belgra do beschuldigden Servische oppo sitiepartijen de (ex-communisti sche) socialistische partij ervan niets te doen om hun landgenoten in Kroatië bij te staan. In plaats daarvan doen de regerende socialis ten alles om de verkiezingscampag nes van de oppositie dwars te zitten. bank in Almelo de veroordeling van een 38-jarige man uit Oldenzaal voor het mishandelen van zijn ruim drie maanden oude zoontje nog uit gesteld, totdat hij is onderzocht door een psychiater. De man had de baby, die niet wilde eten en huilde, De oppositie eist toeegang tot de de keel dichtgeknepen, enkele ke- Mauritaniërs ontvoerd en gedood, getrokken grens. In april 1989 wer- in de dorpscentra werd getoond den twee Senegalese schapehoe- de rest van de bevolking te intimi- MISHANDELEN BABY -^De recht- ^ers dje de grens hadden overschre- deren. Anderen zijn doodgeschoten i i.i- -> j-' doodgeschoten. Er volgde een gewoonweg omdat zij aan het vis uitbarsting waarbij in beide landen honderden Mauritaniërs en Senega- lezen werden gedood en de span ningen tussen de zwarte en Arabi- scher Berber-gemeenschappen in waren terwijl een uitgaansver bod van kracht was". Volgens Amnesty zijn in het afge lopen jaar honderden mensen opge pakt en zonder vorm van proces ge- media en evenredige vertegenwoor- ren hard met het hoofdje op tafel ge- diging in de kiescomités, anders slagen en het daarna van afstand ritanië over de grens gezet. Amnesty zegt nu dat de interna tionale aandacht volledig is uitge gaan naar het grensgeschil, en voor- DEN HAAG - Nog geen jaar ge leden, op 1 december 1989, verliet een trotse minister De Vries (sociale zaken) het SER-gebouw in Den Haag. Het centraal overleg tussen kabinet en sociale partners had ein delijk resultaat opgeleverd: er was een Gemeenschappelijk Beleidska der geschreven. Ook al bleef de uit werking vaag, De Vries had bonden en werkgevers eindelijk zover ge kregen dat ze zich verbonden aan een gematigde loonontwikkeling om daaruit extra werkgelegenheid te financieren. Een bescheiden loonstijging hield bovendien de koppeling tussen uitkeringen en het bedrijfsleven betaalbaar. Vanaf die dag heeft De Vries geen potten meer kunnen breken. Het eind juni gehouden Voorjaarsover leg liep uit op een grote mislukking. Een centrale afspraak over loonma tiging zat er vanaf het begin niet in, net zo min als een plan van de FNV om een bepaald percentage van de loonruimte centraal te reserveren voor 'goede doelen', zoals werkgele genheid. Geen van de sociale part den over het instellen van een vier tal studiegroepen die de meest nij pende problemen zouden bestude ren. Het ging om de arbeidsonge schiktheid die het miljoen nadert, de grote werkloosheid onder min derheden, verbetering van de aan sluiting tussen onderwijs en werk en ten slotte een aanpak van de langdurig werkloosheid. Nederlaag Nu, een halfjaar later, lijkt De Vries opnieuw een gevoelige nederlaag te lijden. Ook nu wil niemand aan een concrete vertaling in centen en pro centen, van wat in het Beleidskader 'gematigde loonontwikkeling' wordt genoemd. "De kans dat er een centraal akkoord over de lonen en het scheppen van werkgelegen heid wordt gesloten is nul komma nul. Alleen op onderdelen als de ar beidsongeschiktheid liggen moge lijkheden". aldus een bijzonder pes simistische FNV-onderhandelaar Henk Muller. jaar het aanbod van de FNV om een deel van de loonruimte te reserve ren voor het scheppen van werkge legenheid, terzijde is geschoven, zette bovendien bij de bondsbestu- ren van FNV veel kwaad bloed. Veldslag Pogingen om op het punt van de lo nen toch een doorbraak te forceren, zullen het Najaarsoverleg evenwel meer kwaad dan goed doen. "Als er een ideologische veldslag wordt ge voerd over de drie procent of over het reserveren van loonruimte voor werk, zal het overleg uiteenklap- pen. Het zal bovendien negatief uit werken op andere onderdelen van het overleg, zoals de arbeidsonge schiktheid en de minderhedenpro blematiek", weet een betrokkene. Het was dan ook geen wonder dat Bert de Vries vrijdagavond als een haas de sociale partners bij zich riep, toen de werkgroep arbeidson geschiktheid uiteen dreigde te val- cHirwuuc. Minister De Vries. Zijn oproep tot len. Al eerder was het overleg over Er komt geen centraal akkoord, loonmatiging is achteloos terzijde de minderhedenproblematiek wist FNV-voorzitter Stekelenburg geschoven door de vakbonden. muurvast komen te zitten en had de afgelopen weekeinde te melden. (foto ANP) werkgroep langdurig werklozen het Het kabinet heeft in zijn ogen op- probleem in de ijskast gezet De nieuw een kans laten liggen om in- linS mogelijk onbetaalbaar wordt. Vries zag hiermee zijn laatste stro- 'trouw en trouwen', 'dood: einde of men er volgens Von den Driesch van uit dat de gelden op de tuis* wijze besteed zijn. Het is mogelijk dat de fondsen ergens in de "jungle van de Oostduitse boekhouding" zijn blijven hangen, aldus de woord- I voerder. In de Oostduitse krant Dresdner Morgenpost zei de voormalige Westduitse minister voor Duits- Duitse aangelegenheden, Heinrich Windelen, dat het kwijtraken van de miljoenen veroorzaakt werd door "corruptie, aan het begunstigen van partijkader en aan de volledig on overzichtelijke boekhouding van (Ie DDR-overheid". De huidige minister van financi en van de DDR bevestigde in het boulevardblad Bild dat de miljoe nen spoorloos zijn. De minister van transport van de DDR verklaarde in dezelfde publicatie dat het nog nooit was gelukt om een goede rege ling te vinden voor de overdracht van het geld en dat de fondsen steeds waren gebruikt voor het doen van dringende inkopen in het Maar wat is dan nog het nut van westen centraal overleg, als er geen afspra. Voor d(. verbetenng van de We- ken meer worden gemaakt over lo- van en naar Berlijn. waar d(. nen en het scheppen van werk' Zijn fonds€n officieel voor gebruikt rou- de bijeenkomsten tn het voor- en den moct,n wordtn. n001, r„rar„ sssv.n het geid UK,*™ i rituele dans? Dat gaat werk gevers en werknemers te ver "Het zal uit mijn mond wel vreemd klin ken. maar er moet een centrale af- de minister. Voor het eerst in 1990 heeft het ministerie van transport 70 miljoen mark van het geld gekre gen. Volgens Windelen is het wa- spraak komen oyer de wao", meent genpark van het Oostduitse minis VNO-voorman Van Lede Dat geldt teneK van tran5port, da, ondcr m«r eigenlijk ook over het probleem van de grote werkloosheid onder min derheden. Meer hoeft er voor werk gevers niet te worden geregeld, ze ker niet over de lonen. "Eigenlijk leveren we gedurende die sessies alleen maar materiaal dat in decentrale onderhandelingen in bedrijven en bedrijfstakken wordt uitgewerkt", is de conclusie van een onderhandelaar. Loongolf Dat daarmee de risico's op een loon golf worden vergroot, is alleen ver velend voor het kabinet, dat zich nu ere herstelde koppeling. Het is niet oor niets dat vice-premier Wi Kok onlangs in een interview met een luxebus omvatte waarmee ambtenaren naar vakantiebesten, mingen aan de Oostzee vervoerd werden, in het "niets verdwenen". Soldaten schuldig aan mishandelen Palestijn KASTINA. (AP) Een militaire rechtbank heeft vier Israëlische sol daten schuldig bevonden aan zware mishandeling van een Palestijn tij- eenmaal heeft verbonden aan de in dens demonstraties in de Gaza- strook in februari 1988. Hy overleed later in een ziekenhuis. Tijdens het 22 maanden durende ners wilde zich laten vastpinnen op vjoecj ujt te oefenen op het sociaal- 's hun een -org. Zij hebben daar halm voor succes in het N^jaars- deze krant een lans brak vooreen Pr°ees verklaarden de soldaten uit economisch beleid in het land. ëeen boodschap aan. overleg uit handen worden gerukt. Oproepen van De Vries en de Ook bij de achterban van FNV en Slechts door forse druk uit te oe naar centraal geleid beleid en daar schaduwminister op sociale zaken CNV lijkt die gedachte snel terrein fenen wist De Vries de werkgevei wilden vooral de werkgevers niet ^jm om de loonstijging te be- te winnen. Jarenlang inleveren van weer aan de onderhandelingstafel aan. perken tot drie procent zijn achte- salaris heeft voor de werknemers in te krijgen. Het bereikte principe-ak- Het zag er in juni zelfs enige tijd ioos terzijde geschoven. Dat moet in de bedrijven weinig concreet resul- koord over de arbeidsongeschikt- centraal akkoord over de lonen no- handelen bij wijze van straf De uit centrale begeleiding van decentrale loon-onderhandelingen. "De optel som van die onderhandelingen is van grote invloed op de economi sche vooruitgang Daarom is een sluitend orders te hebben opge volgd. Ook zeiden zy dat hun supe rieuren liegen wanneer ze ontken nen bevelen te hebben gegeven om Palestijnse demonstranten te mis- naar uit dat er überhaupt niets kon be<jrjjven en bedrijfstakken wor- taat opgeleverd op het terrein van heid lijkt het enige onderdeel waar dig", aldus Kok Maar daar hebben -sPra*k opent de weg voor mogelyki- ja d1jf werknemers en werkgevers op dit vervolging van hooggeplaatste ofïi worden gepresenteerd. Pas na lang durig beraad kon men het eens wor den geregeld, vinden vooral de werkgevers. Dat daarmee de koppe- iedere deelnemer aan het overleg zijn handtekening onder wil zetten. moment geen boodschap aan. eieren binnen het Israëlische leger

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11