Eenheid met een proeftijd 7 Oktober 1919 Gründung der Deutschen Demokratischen Republik ...eine Wende in der Geschichte des deutschen Yolkes und Europas Oostduitsers ervaren eenwording als 'Anschluss' ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 PAGINA 33 Nu groeit samen wat samen hoort, sprak Willy Brandt in december 1989. En Richard von Weizsaecker waarschuwde dat de eenwording niet in samen woekeren mocht ontaarden. Zo erg is het niet geworden, maar vast staat nu al dat er nog tientallen problemen onopgelost zijn. Min of meer onder het motto 'God zegene de greep' zijn de Oostduitse Volkskammer en de Westduitse Bondsdag akkoord gegaan met het staatsverdrag, waarin op duizend pagina's de eenheid wordt geregeld. De 'Wessies' kunnen zich er nauwelijks een buil aan vallen, want eigenlijk wordt het Westduitse maatschappelijk bestel eenvoudig uitgebreid tot het gebied van de DDR. De 'Ossies' zullen zich echter nog wel eens achter het oor krabben, want van de eigen inbreng is vrijwel niets terecht gekomen. door Hans Hoogendijk Voor de vele gecompliceerde juridische problemen, die rechtstreeks voortvloei en uit de Duitse eenwording, zijn over gangsregelingen afgesproken. Op papier mogen ze er dan prima uitzien, in de praktijk kunnen ze tot vreemde verwik kelingen leiden. Na wekenlang touw trekken werd een redelijk compromis gevonden voor de totaal verschillende abortuswetgeving. De komende twee jaar zal de liberale DDR-wetgeving naast de strenge Westduitse blijven bestaan, maar vrouwen uit het Westen die in het Oosten een abortus ondergaan, worden niet strafrechtelijk vervolgd. In die over gangsperiode moet het nieuwe parle ment een regeling vinden, die dan voor heel Duitsland geldt. Problemen Op andere gebieden zal de overgangspe riode wel tot problemen leiden. Zo kent de DDR een absoluut alcoholverbod in het verkeer, terwijl in het westen een promillage van 0,8 geldt. Wie dus op 3 ok tober bij de eenwordingsreceptie van de Westberlijnse burgemeester Walter Momper een glaasje sekt drinkt en dan naar het Oostberlijnse Rode Raadhuis rijdt om de eenheid met burgemeester Tino~ Schwierzina te vieren, is strafbaar bij het overschrijden van de niet meer bestaande grens. Een ander voorbeeld: op de Oostduitse wegen blijft 'Tempo 100' van kracht, maar in het westen mag iedereen zo hard blijven rijden als mogelijk is. Wie dus met 160 per uur op de Autobahn Han- nover-Berlijn de opgeheven grens bij Helmstedt passeert, moet vol in de rem men. Andere verkeersregels worden wel ge lijkgesteld. Zo hadden de Oostduitse stoplichten de vreemde gewoonte om van groen op groen-oranje en dan op rood te springen, terwijl de Westduitse deze tussenstap overslaan. De DDR-lich- ten worden anders afgesteld. Wat dat betreft geen probleem. Maar weer wel als het gaat om het onderwijs. Tientallen jaren hield de altijd charmant geklede, maar bikkelharde Margot Honecker de pedagogische touwtjes ideologisch in handen. Iedere studierich ting kende het voorvoegsel 'ml', (marxis- tisch-leninistisch). Het gros van de dq- centen vèn onderwijzeres tot hoogleraar, heeft op een of andere wijze SED-boter op het hoofd. In het lager- en middelbaar onderwijs denkt men dat snel te kunnen verhelpen, maar de Westduitse hooglera ren zijn er niet erg op gebrand de hoogge leerde collega's uit het Oosten zonder meer aan hun universiteiten te accepte ren. Die moeten maar weer naar school, is het motto. Vol lof Voorlopig draait iedereen zijn lessen weer, maar dan wel uit Westduitse boe ken. Helaas is ook hier is de eenwording te snel gekomen en dus zit menig scho lier gebogen over boeken waarin de oude Honecker nog vaderlijk over de bol van een jonge pionier strijkt. Boeken vol lof over de DDR. Rekenboekjes met som men 'hoe snel een eenheid van de gelief de Nationale Volksarmee van A naar B rijdt'. Maar die gewapende trots van Honec ker en co houdt op te bestaan na de een wording. De nieuwe baas, de Westduitse De oprichting van de Duitse Democratische Re publiek op 7 oktober 1949 betekende volgens de Oostduitse autoriteiten niet alleen een keerpunt in de geschiedenis van het Duitse volk. Drie oktober is opnieuw een datum die in de Duitse geschiedenis een prominente plaats zal krijgen. De eenwor ding tussen beide Duits- landen zal dan definitief een feit zijn. En het trotse symbool waarmee de DDR zich veertig lang na tionaal en internatio naal manifesteerde wordt dan voorgoed bij gezet in het museum. (foto's EPA en GPD) Een Oostduits jongetje viert achter de overblijfselen van de Berlijnse muur de ontmanteling van de DDR. Voorlopig zal hij tijdens de overgangsperiode zich nog wel moeten buigen over het rekenvraagstuk hoe snel de Volksarmee zich verplaatst van A naar B. minister van defensie Gerhard Stolten- berg, is niet bereid meer dan 50.000 man over te nemen. Voor twee jaar op proef, wel te verstaan. De Westduitse stafoffi cieren rijden nu al door de DDR alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Hun Oostduitse collega's hebben hun NVA- uniform al definitief in de kast gehangen en zijn op zoek naar nieuw werk. Ande ren hopen op een toekomst in de Bundes- wehr. Minder rooskleurig ziet het eruit voor de mannen en vrouwen van de befaamde Oostduitse ex-spionnenchef Markus Wolf. In Oost-Berlijn en Bonn vonden politici van alle partijen dat er een 'jubel amnestie' moest komen ter gelegenheid van de eenwording. Het probleem was alleen: voor wie en hoe? Spionnen die naar eer en geweten de belangen van hun land hadden gediend, zouden er onder moeten vallen als aan hun handen geen bloed kleefde. Stasi Andere Stasi-leden zouden voor de bijl gaan. Maar daarna scheiddert zich de geesten. Groenen en sociaal-democraten vonden dat ook demonstranten die ver oordeeld waren omdat zij atoombases hadden geblokkeerd erbij hoorden en ook vrouwen die wegens het plegen van abortus waren bestraft, maar de meeste christen-democraten waren daar tegen. En dus kwam er geen regeling: het nieu we parlement zal zich erover buigen. Tussen de 6.000 en 8.000 (ex-)agenten zouden na de derde oktober in de cel ko men. De hoogste openbare aanklager, Von Stahl, corrigeerde direct: het gaat om minder dan 200 gevallen. Onder hen wel grote vissen als Wolff, de overgelopen Westduitse contraspionagechef Tiedge en een handvol DDR-don juans die op leeftijd komende Westduitse secretares ses op vitale posities moesten verleiden. Aan het hele amnestie-geval zitten nog veel meer moeilijke kanten. Westduit sers die uit overtuiging raketbases had den geblokkeerd, willen niet op één am nestie-hoop worden gegooid met ex-Sta- si-functionarissen, terwijl aan de andere kant Oostduitse strafgevangenen ook gratie willen krijgen. Zij vinden dat ze gezien de strenge Oostduitse wetgeving veel te zwaar zijn gestraft. Geen kans De Oostberlijnse rechters hebben geen schijn van kans na de derde oktober. Dan geldt voor dat deel van de stad het West berlijnse recht en de Westberlijnse justi tie heeft al laten weten geen Oostberlijn se collega's over te zullen nemen. Iets meer hoop bestaat er voor de rech ters en officieren van justitiq in de rest van de DDR. Hun verleden zal worden onderzocht. Is de uitkomst positief, dan krijgen ze krijgen een kans. Dat geldt niet voor de honderden diplomaten die de belangen van hun land in het buiten land hebben behartigd. Uiterlijk op 2 ok tober om 24.00 uur dient de thuisreis te worden aanvaard. Op dat moment wordt Hans-Dietrich Genscher onvrijwillig een van de grootste internationale make laars: 118 ambassades en consulaatsge bouwen en 2.070 huizen in ongeveer 80 landen gaan in Westduitse hand over. De helft is eigendom, de rest gehuurd. Met het onroerend goed zal Genscher weinig problemen hebben. Anders is het gesteld met het diploma tiek personeel. Hun toekomst ziet er don ker uit. Buitenlandse zaken in Bonn wil ze niet in dienst nemen, omdat "alleen 100 procent SED-figuren een diplomatie ke carrière konden maken". De stemming onder de DDR-diploma- ten is dan ook op een dieptepunt aange land. "Alleen de portier heeft een kans en dat terwijl we toch vooral op Oosteuro pees gebied buitengewoon gekwalifi ceerde medewerkers hebben", klinkt het droevig op buitenlandse zaken. Even somber staan in de toekomst kansen van de duizenden journalisten van radio-tv en partijkranten ervoor, die vele jaren, min of meer vrijwillig, bij heb ben gedragen aan het valse beeld van een florerend communisme in de DDR. Het persbureau ADN is niets meer dan een armzalige afspiegeling van de eens alm achtige nieuwscentrale. Bij radio en tv staan 10.000 banen op het spel. Westduit se radiostations staan in de rij om de ra dio-frequenties te bemachtigen. Voor het personeel hebben ze geen belangstel ling. De Oostduitse tv houdt op 31 december 1991 definitief op te bestaan, Tot die tijd moet er een oplossing worden gevonden. Het ziet er naar uit dat het eerste Oost duitse net overgaat naar de ARD en dat het ZDF het tweede net overneemt. En het personeel mag weg of wordt overge nomen. Met een proeftijd. Het enige wat de DDR werkelijk in brengt, is de Stasi-last van zes miljoen .dossiers en die zullen de gemoederen in dat verenigde Duitsland nog heel lang bezighouden. Ondanks het hartstochte lijke verzet van het groepje hongersta kers en unaniem aanvaarde wetsvoor stellen van de Volkskammer, staat het wel vast dat de Westduitse inlichtingen dienst greep krijgt op de dossiers Het enige wat de Oostduitsers nog hebben kunnen regelen, is dat een vernieuwer van het eerste uur, Jochen Gauck, de su pervisie erover krijgt. De DDR heeft heel wat eigens in te brengen, verzekerde de Oostduitse mi nister-president Lothar de Maizière keer op keer. Daarvan is echter bitter weinig terecht gekomen. Menige (ex-) Oostduit ser zal zich de komende tijd wel eens af vragen of het allemaal niet een beetje an ders had gekund. De generale staf van de Bundeswehr heeft straks keus genoeg. De totale Volksarmee is in beginsel beschikbaar, maar er is slechts plaats voor 50.000 man.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33