Een extra uurtje uitslapen fm (ttmwm) Exposeren verkrachter kan niet in beschaving shreportageeb WINTERTIJD Kindertop in Washington geen spelletje STANDPLAATS: ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 Zomer- en wintertijd levert na 13 jaar geen discussie meer op DEN HAAG "Een paar brieven per jaar en dat is het wel". Woord voerder Bakker van de afdeling Energie van het ministerie van eco nomische zaken, heeft er geen dag taak aan. Losjes bladert hij door het bescheiden dossier waar met vilt stift 'Zomertijd' op staat geschre ven. Het is bijgehouden sinds 1977, toen Nederland voor het eerst mas saal de klok een uur vooruit zette om over te gaan op een toen veelbe sproken fenomeen: de zomer- en de wintertijd. Aanstaand weekeinde is het ook weer zo ver. Dan moet de klok in middels voor de 28ste keer worden verzet. Discussies worden er in Ne derland over deze operatie nauwe lijks meer gevoerd. "En waarom ook", vraagt Bakker zich af. "De meeste mensen vinden het prettig dat het 's zomers een uurtje langer licht is en dat je daarmee tegelijker tijd energie bespaart, is mooi mee genomen. Problemen doen zich daarbij nauwelijks meer voor". Wie rond het midden van de jaren '70 het idee van de zomer- en winter tijd heeft geïntroduceerd, kan Bak ker uit het stapeltje paperassen niet meer achterhalen. "Zo te zien was men er in Frankrijk het eerst mee", aldus Bakker. "De Fransen zijn er een of twee jaar eerder mee begon nen dan wij, op de voet gevolgd door de Italianen. Inmiddels geldt de zomer- en wintertijd in vrijwel al le Europese landen, van Ierland tot aan de Oeral en van Noorwegen tot Griekenland. Alleen IJsland doet nog steeds niet mee". Energiebesparing Directe aanleiding voor de intro ductie van de zomer- en wintertijd was destijds de eerste olie-crisis in de internationale economie. Een Arabische olieboycot in verband met een in 1973 uitgebroken oorlog tussen Israël en zijn Arabische bu ren drukte een groot deel van de West-Europese landen met de neus op het probleem van hun alsmaar groeiend energie-verbruik. In Nederland kondigde de toen malige premier Den Uyl ("het wordt nooit meer zo als vroeger") de auto loze zondagen aan en verzocht de toenmalige minister van economi sche zaken het volk de gordijnen wat vroeger te sluiten. Toen werd er ook voor het eerst serieus over de invoering van de zomer- en de win tertijd gepraat. "Energiebesparing geldt nog steeds als het belangrijkste argu ment", aldus Bakker. Indrukwek kend zijn die besparingen overi gens niet. In 1986 werden de bespa ringsresultaten voor het laatst uit voerig onderzocht door de Vereni ging van Exploitanten van Elektri citeitsbedrijven in Nederland (VEEN). "Het gaat dan om een be sparing van ongeveer 1 procent op het verbruik van de gezamenlijke Nederlandse huishoudens. Bij het bedrijfsleven is de besparing mini maal. Alles bij elkaar kom je dan op een resultaat van 0,3 procent. In geld uitgedrukt is dat om en nabij de 50 miljoen gulden per jaar". Gezondheid In Frankrijk gaven die ook daar nogal marginale resultaten ten aan zien van de energiebesparing dit voorjaar aanleiding tot een nader onderzoek naar de voor- en nadelen van de zomer- en wintertijd. ZONDAG OM 3.00 UUR DE KLOK 1 UUR TERUGZETTEN Het socialistische parlementslid Royal leidde een onderzoekscom missie en kwam tot de conclusie dat het project volstrekt was mislukt. Ze kreeg uit alle delen van Frank rijk ruim 2.000 brieven met klach ten, variërend van gezondheidspro blemen bij vooral jonge kinderen tot volledig uit het lood geslagen koeier. die minstens een maand no dig zouden hebben om aan de ver schuivende melktijden te wennen. "Ja, daar heb ik ook van ge hoord", bevestigt Bakker, "maar daarna heb ik er niets meer van ver nomen. Volgens mij heeft dat on derzoek in Frankrijk dan ook niet tot beleidsaanpassingen geleid en je mag er dus vanuit gaan, dat het alle maal nogal meeviel. Kijk, het ener gievraagstuk los je natuurlijk niet op met die zomer- en wintertijd, maar om nou te zeggen dat er enor me nadelen aan zitten Nogmaals, in Nederland is ons daar al geruime tijd niets meer van gebleken". Navraag leert al snel, dat Bakker waarschijnlijk gelijk heeft. Bij het Landbouwschap, waar eind jaren '70 inderdaad nog regelmatig door boeren werd geklaagd over ontre gelde koeien en ongunstig ver schuivende werktijden (dauw houdt zich bijvoorbeeld niet aan de zomertijd, zodat de agrariërs 's avonds langer moeten werken), wordt tegenwoordig zelden nog iets negatiefs over de zomer- en winter tijd vernomen. "Men heeft inmid dels zoveel ervaring met het feno meen opgedaan, dat de noodzakelij ke aanpassingen in de organisatie van het werk gladjes verlopen", al dus een woordvoerder. "Volgens ons is het geen probleem meer". Bio-ritme Ook de Leidse fysioloog prof. dr. W.J. Rietveld, gespecialiseerd in het bio-ritme van volwassenen en kinderen, acht de resultaten van het Franse onderzoek "zwaar overdre ven". "Het bio-ritme van de mens verschilt enigszins van dat van die ren", legt hij uit. "Dieren reageren alleen op licht en donker en hebben dus geen problemen. Bij mensen ligt dat anders. Daar spelen ook al lerlei sociaal-culturele signalen een belangrijke rol. Die corrigeren als het ware de impulsen van licht en donker. Die aanpassing vraagt wel enige tijd. Globaal kun je zeggen, dat een tijdsverschil van een uur, zoals die bi j de overgang van zomer- naar wintertijd en vice versa aan de orde' is, de mens ongeveer een dag aanpassingstijd kost". "Bij jonge kinderen, die nog niet zoveel sociaal-culturele signalen ondergaan, duurt die aanpassing ongeveer twee keer zo lang. Twee dagen dus. Ze kunnen dan wat sla periger zijn dan anders, maar om nou te zeggen, dat dat een probleem is, gaat veel te ver. Op zaken als ge zondheid of onderwijs- en andere prestaties heeft het volgens mij geen enkele invloed. Een vlucht naar de Verenigde Staten (tijdsver schil minimaal zes uur) is aanzien lijk ingrijpender". Bakkers veronderstelling dat Ne derlanders het gegoochel met de klokken betrekkelijk gelaten over zich heen laten komen, wordt niet alleen bevestigd door het vrijwel ontbreken van klachten. Ook in de horeca, een bedrijfstak die naar ei gen zeggen "in ieder geval geen na deel" van de zomer- en wintertijd ondervindt, staat men slechts zel den stil bij de omvang van de voor delen. "We hebben het nooit onder zocht". aldus een woordvoerder van het Bednjfsschap Horeca. "Maar de voordelen voor onze bedrijfstak lig gen nogal voor de hand. Met name terras-exploitanten zullen er onge twijfeld baat bij hebben. Maar zoals gezegd, echt onderzocht hebben we het nooit". Nachtdienst Zelfs op een in principe zo gevoelig terrein als de Nederlandse arbeids verhoudingen levert de zomer- en wintertijd geen noemenswaardige problemen op. Zowel in de gezond heidszorg als in de industrie, waar toch een groot aantal mensen in de nachtdienst werkt en dus tegen een uur extra (of een uur minder) werk aan kunnen lopen, worden de emo lumenten over het algemeen in der minne geregeld. Noch bij de Abva- kabo noch bij de Industriebond FNV hebben de betreffende woord voerders ooit iets van onoplosbare conflicten gemerkt. "Tsja, eigenlijk is voor ons de af gelopen jaren alleen de vraag naar de harmonisatie van de zomer- en de wintertijd met andere Europese landen aan de orde geweest. Dat lijkt nu zo goed als voor elkaar", be sluit EZ-ambtenaar Bakker daarom zijn voordracht uit het dossier. "Vrijwel alle Europese landen doen nu mee aan de afspraak, dat de zo mertijd ingaat op de laatste zondag van maart en de wintertijd op de laatste zondag van september. Al leen de Britten hebben nog steeds een eigen systeem. Die beginnen wel gelijk met de rest aan de zomer tijd maar houden dat vervolgens een maand langer vol. Daar begint de wintertijd pas op de laatste zon dag van oktober". Langslapers Rest dus alleen de twee keer per jaar terugkerende vraag, of men in de nacht dat officieel de wijzers van alle klokken en wekkers moeten worden verzet een uurtje langer dan wel korter kan slapen. De wijzers moeten deze keer, het einde van de zomertijd, zaterdagnacht om 03.00 uur een uur terug worden gezet. De langslapers kunnen dit weekeinde dus gerust zijn. Ze kunnen zondag een extra uurtje blijven liggen. De autoloze zondag en de invoering van de zomertijd hebben dezelfde oorsprong: de eerste oliecrisis begin jaren 70. (Archieffoto) NEW YORK - Julie Nieuwenhuy- zen (14) uit Zeist heeft een mede deling voor de Amerikaanse pre sident Bush, de Franse president Mitterrand, de Britse premier me vrouw Thatcher en de meer dan 70 andere regeringsleiders die dit weekeinde in New York voor de Kindertop zijn. Julie: "Ze moeten naar ons luisteren, want wij zijn tenslotte de toekomst". En dit vindt de 15-jarige Carla Hodge uit Vlaardingen: "Ik hoop dat ze echt iets gaan doen, zodat de wereld beter wordt. Dat ze ook iets aan het milieu gaan doen. Want anders blijft er niets voor de kinderen over". En Jeroen Wes terbeek (13) uit De Bilt beschrijft, nu het gesprek op het milieu is ge bracht, zijn kijk op de toekomst met een somber maar krachtig: "Gasmaskers!". Julie, Carla en Jeroen zijn de drie kinderen die door ons land zijn afgevaardigd naar de Kinder top. Ze zijn er niet alleen. Uit nog 120 landen zijn de afgelopen da gen kinderen naar New York ge reisd, en alles bij elkaar zullen 4000 kinderen aan de top meewer ken. De afgevaardigde kinderen zullen morgen als mini-diploma- ten in de bankjes van de Grote Vergaderzaal van de Verenigde Naties (VN) zitten, naast de VN- ambassadeurs van hun landen, en in menig geval naast de regerings leider uit hun land. De top, georganiseerd door de VN-organisatie Unicef, zal gaan over de ziekten die kinderen in vooral de tropische landen be dreigen, over het gevaar van drugs, over kinderarbeid, over het grote gebrek aan goed onder wijs in veel landen. Dat de top geen spelletje is, wordt alleen al bewezen door het feit, dat nog nooit in de geschie denis zoveel regeringsleiders op één en dezelfde plaats bijeen wa ren. Iedereen die er een beetje toe doet - de notoire uitzonderingen zijn Sovjet-leider Gorbatsjov en onze eigen premier Lubbers - zal er zijn. Zij moeten uiteindelijk met daden komen. En uit door Unicef samenge stelde literatuur blijkt, hoe wei nig er eigenlijk in vele gevallen voor nodig is om kinderen het le ven te redden. Een paar voorbeel den zeggen genoeg. Zo sterven ie dere dag 7000 kinderen van vijf jaar of jonger aan de gevolgen van diarrhee. Die diarrhee, doorgaans opgelopen door het gebruik van besmet water, zorgt voor uitdro ging en die weer voor een pijnlij ke dood. De fatale gevolgen van uitdroging kunnen met een sim pel zakje met zouten - kosten een kwartje - worden bestreden. Elke dag sterven verder 8000 kinderen aan de gevolgen van mazelen, kinkhoest en tetanus. Allemaal ziekten die door inen ting voorkomen kunnen worden. De kosten van een injectie tegen mazelen: 30 cent. Als gevolg van deze ziekten, an dere ziekten en ondervoeding sterven elke dag 40.000 kinderen van vijfjaar of jonger in de landen die deel uitmaken van de Derde Wereld. 40.000 per dag, dat is over een periode van tien jaar 150 mil joen kinderen. Unicef heeft uitgerekend dat met, relatief gesproken, beschei den middelen een derde deel van die kinderen, 50 miljoen in totaal dus, het leven zou kunnen wor den gered. Over tien jaar hebben we het over 2,5 miljard dollar (bij na vijf miljard gulden). Maar dat is toch verschrikkelijk veel geld? Och, wat heet veel? 2,5 miljard dollar is het bedrag dat twee maanden Amerikaanse mili taire aanwezigheid in de Golf kost. 2,5 miljard dollar is het be drag dat Amerikaanse sigaretten- fabrikanten in een jaar aan recla me uitgeven. 2,5 miljard dollar is het bedrag dat de Sovjets jaarlijks aan wodka opdrinken. ZENDTIJD Vanaf aanstaande woensdag zal ik mijn'dag in deling drastisch wijzigen. Iedere avond om half negen is het nu namelijk raak: de zendtijd voor politieke partijen. "Mijn naam is Alair Correa. Mijn nummer is 15.109 en ik kom op voor de armen. Stem Alair Correa. Stem nummer 15.109". En dat al twee maanden lang drie kwartier per dag. In Brazilië wordt de campagne voor de verkiezingen van woensdag voornamelijk via het televisiescherm gevoerd. Want een democratie is pas een echte democratie als rijk en arm gelijke kansen hebben, zei iemand toen de militairen enkele jaren geleden terugkeerden naar de kazernes. Zo werd het idee van de gratis zendtijd geboren. Maar Brazilië is Brazilië. Gelijkheid bestaat hier alleen maar op papier. Wie veel zetels heeft, krijgt veel zendtijd. Er zijn kleine partijtjes die hun politieke boodschap in twintig seconden moeten persen. Terwijl de partij van de gouverneur twintig minuten lang onder begeleiding van een voor de gelegenheid gecomponeerde samba haar goede werken laat zien. Wie een beetje programma wil uitzenden, is al gauw twee miljoen gulden kwijt. En bovendien zijn er regisseurs en regisseurs. De man die president Fernando Collor in het regeringspluche hielp, liet zich door een rechtse kandidaat uit Sao Paulo strikken. Prijs? Een gage vat 1,5 miljoen gulden. Dan koopje bijna geheid een overwinning. Van de Rio de Janeiro Ineke Holtwijk acht campagnes die de filmer in kwestie draaide, leverden zeven verkiezingswinst op. Enkele partijen probeerden een slaatje te slaan uit hun zendtijd. Een kleine christelijke partij kreeg een standje van de Kiesraad omdat zij zendtijd verkocht aan haar kandidaten: honderd gulden voor één seconde. Voor de duizenden regionale en landelijke parlementariërs in spe zijn de enkele tellen op televisie hun enige kans om een miljoenenpubliek te bereiken. De meesten hebben net genoeg tijd om hun naam en nummer door te geven. Sommigen laten echtgenoot, moeder of kinderen opdraven teneinde de kiezer te overtuigen van hun betrouwbaarheid. Anderen zitten met een plakboek knipsels voor de camera. Een somber kijkende kandidaat voor het regionale parlement vermeldde afgelopen week zijn telefoonnummer. "Want het is een belediging voor u, kiezer, dat ik mijn politieke programma in twintig seconden moet vertellen. U kunt mij vanavond daarover bellen en ondervragen". De zendtijd is gratis; beloften ook. Een makelaar uit Rio beloofde zijn collega 's een toonzaal a Is ze op hem stemden. En andere zegde toe een vervuilde rivier schoon temaken. "Zo schqon dat er weer kreeft in het water zwemt". De regionale voorzitter van een socialistische partij beloofde dat hij alles wat hij de vorige dagen had beloofd, zou waarmaken. Maar praatjes vullen geen gaatjes. Een kandidaat van de Partij voor de Nationale Wederopbouw kijkt daarom zwijgend de camera in. En de commentaarstem zegt: Kandidaat X praat niet. Hij doet. Persoonlijk ben ik wel gecharmeerd van de kandidaat van de communistische-partij-oude-stijl. Hij vraagt de stem van de kiezer opdat "ik dit vreselijke progamma van uw televisie kan halen". Het Openbaar Ministerie in het arrondissement Roermond heeft een zeldzame blunder gemaakt. In een rechtszaak over een zedendelict eiste de officier van justitie mr. H. Droesen behalve een gevangenis straf de bijkomende straf van open baarmaking van het vonnis. Een uittreksel daarvan zou, compleet met de naam van de veroordeelde, per advertentie in twee Limburgse bladen moeten verschijnen. De wet laat een dergelijke straf echter niet toe. De rechtbank hoef de in het vonnis (vier maanden ge vangenis waarvan drie voorwaarde lijk) niet eens te motiveren waarom de verlangde openbaarmaking ach terwege blijft. Het mag eenvoudig niet. Dat het Openbaar Ministerie hier aan voorbij heeft gezien, is nauwe lijks te geloven. Het Wetboek van Strafrecht is over dit onderwerp volmaakt helder. De wet kent hoofdstraffen (vrijheidsbeneming, geldboete) en zogeheten bijkomen de straffen. De bekendste bijko mende straf is de verbeurdverkla ring van voorwerpen. Een andere, nogal in onbruik geraakte byko- mende straf, is de ontzetting uit be paalde rechten, met name het kies recht. Extra straf Openbaarmaking van de rechterlij ke uitspraak kan bij een veroorde ling wegens enkele specifieke delic ten eveneens als bijkomende straf worden opgelegd, maar uitsluitend als de wet dat met zoveel woorden bepaalt. Voorbeelden van misdrij ven waarbij die mogelijkheid is ge schapen, zijn verduistering en be drog. Bij een veroordeling wegens dood door schuld kan de openbaar making als extra straf alleen wor den opgelegd, indien het misdrijf is gepleegd tijdens de uitoefening van een ambt of beroep. In de praktik komt de gerechte lijke openbaarmaking van het Von nis zelden voor, hoogstens bij be paalde economische delicten of heel soms als een arts wordt veroor deeld wegens grove en fatale medi sche fouten. Verreweg de meeste ti tels in het Wetboek van Strafrecht, of het nu moord, diefstal of een ver grijp tegen de zeden betreft, sluiten expres uit dat de bijkomende straf van openbaarmaking van het von nis kan worden opgelegd. De officier van justitie in Roer mond heeft te weinig respect ge toond voor het legaliteitsbeginsel, de hoeksteen van ons gehele straf recht. Wil een feit strabaar zijn, dan moet het vallen onder een wettelij ke strafbepaling. Strafvordering heeft alleen plaats 'op de wijze bij de wet voorzien'. Het gaat om de rechtszekerheid. Daarom hanteert de strafrechter een strikte uitleg van de wet en geldt de miskenning van het legali teitsbeginsel als een doodzonde. Volgens de deken van de orde van advocaten in Roermond, mr. W. Meulekamp, zijn we getuige ge weest van een door de officier van justitie bewust opgelaten proefbal lon. Dat betekent: geen toevallige flater, maar bewust beleid. In dat geval is de kwestie niet de wereld uit, al heeft de rechtbank de ballon resoluut doorgeprikt. De vraag blijft open wat het Openbaar Minis terie in Roermond heeft bezield. Ronselen Volgens de officier van justitie was het zijn bedoeling vrouwen onder de zestien jaar te waarschuwen te gen de veroordeelde en te verhinde ren dat hij meisjes zou kunnen ron selen voor prostitutie. De veroorde ling zelf heeft betrekking op vlese lijke gemeenschap met een 15-jarig meisje, een delict dat op klacht van het slachtoffer of haar ouders wordt vervolgd. Voor de beveiliging van de gemeenschap - en de speciale preventie van zedendelicten - zijn echter vele andere methoden voor handen. De eis was wel degelijk ge richt op publiciteit als een vorm van strafverzwaring. Deze benadering is behalve on wettig, tevens tekenend voor een gebrek aan beschaving. Dat is mis schien wel het ergste. Het prijsgeven van delinquenten aan de publieke verachting en hoon, hoort bij een in essentie mid deleeuws strafstelsel, dat het veem gericht, de schandpaal en de publie ke geseling kende. De invoering in 1886 in ons strafrecht van het onder scheid tussen hoofdstraffen en bij komende straffen, hing juist samen met de afschaffing van de zogehe ten 'onterende straffen'. Bij de invoering van het wetboek in de vorige eeuw sprak de toenma lige minister Modderman een wijs woord: "Het misdrijf, niet de straf onteert". Onterende straffen - wat is een advertentie inclusief de naam van de betrokkene anders dan een moderne schandpaal? - horen in de tegenwoordige beschaving niet thuis. Op zichzelf werkt ook een vrij heidsstraf al stigmatiserend. De ex- gevangene wordt nagewezen, krijgt moeilijk werk, wordt als burger ge degradeerd en raakt in een sociaal isolement. Deze werking van de straf is soms onvermijdelijk, maar altijd onbedoeld. Het is een scha duwkant van de openbare recht spraak die we wegens het belang van de openbaarheid op de koop toenemen. Alle rechtszittingen zijn toegankelijk voor publiek en pers, tenzij de rechter 'om gewichtige re denen' (veelal in zedenzaken) de deuren laat sluiten. Het vonnis wordt altijd in het openbaar gewe zen. Publieke controle Ook hierdoor kan de privacy van de verdachte of de veroordeelde, maar bovendien het belang van slachtof fers en getuigen, in de knel komen. Voor bescherming tegen dit onge wenste neveneffect is men aange wezen op de terughoudendheid van de media. Openbare rechtszittingen dienen echter niet om het publiek te attenderen op de identiteit van ver dachten en veroordeelden, het doel van de openbaarheid is de recht spraak zelf onder publieke controle te brengen, zodat partijdigheid en willekeur niet onopgemerkt blij ven. De ironie wil dat de Justitie sinds kort uit bezorgdheid over de priva cy richtlijnen hanteert om de pers informatie over de identiteit van verdachten te onthouden. Het is een raadsel hoe dit te rijmen valt met de houding van het Openbaar Ministe rie in de Roermondse zaak. De pu- blikatie van een vpnnis heeft welis waar betrekking op een veroordeel de. dus niet langer een verdachte, maar de beoogde stigmatisering wordt daarmee niet minder af keurenswaardig. De zorg voor bescherming van de privacy is blijkbaar in betere han den bij de kranten die al bij voor baat weigerden de door de officier van justitie verlangde advertentie te plaatsen. Dit voor het geval de rech ter de onwettigheid van de eis niet zou afstraffen. Volgens de wet be paalt de rechter hoe de bijkomende straf van openbaarmaking van het vonnis eventueel ten uitvoer moet worden gelegd. Lichtzinnig Publikatie in de Staatscourant is al tijd mogelijk. Maar voor de rest is de Justitie in zo'n geval volledig afhan kelijk van de medewerking van de media. Het is aardig te constateren dat deze op het gebied van de priva cy minder lichtzinnig omspringen met hun verantwoordelijkheid dan het Roermondse parket.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2