LEIDSCH DAGBLAD EXTRA Arbeidsongeschiktheid aangepakt NODIG! Schoonmaak van grond Verto in Leiderdorp kost 10 a 20 miljoen Turkije dwingt vier vliegtuigen op weg naar Baghdad te landen Harttransplantaties in ziekenfondspakket Geen verkoop olievoorraden ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39357 Prijs fl. 1,35 Van onze verslaggevers LEIDERDORP - Schoonmaak van het vervuilde bedrijfsterrein van staalkabelfabrikant Verto in Leiderdorp gaat naar schatting tus sen de 10 en 20 miljoen gulden kos ten. Dat blijkt uit een uitgelekte in terne mededeling over een onder zoek naar de bodemverontreiniging bij de Leiderdorpse vestiging, die binnen twee jaar zal worden geslo ten. De uitkomsten zijn nog niet defi nitief omdat het door het bedrijf zelf ingestelde onderzoek pas eind no vember wordt afgerond. Een maand geleden zag het Britse kabel- concern Bridon af van een bod op Verto uit angst te moeten opdraaien voor de kosten van bodemsanering. Bij de gemeente Leiderdorp komt het nieuws als een grote ver rassing. "Ik heb geen zin om een re actie te geven, want ik weet van niks", reageert de wethouder van milieuzaken Veldstra, die onlangs nog een gesprek had met de directie van Verto in Leiderdorp. Op het Leiderdorpse gemeentehuis meldt een ambtenaar dat het gemeentebe stuur Verto volgende week bij de provicie opgeeft als "een verdachte locatie". Dit op basis van een glo baal gemeentelijk onderzoek ter plekke dat inmiddels heeft plaats gehad. Dinsdag wordt de zaak in het college van B en W besproken. Als de locatie binnenkort wordt aangemeld bij de provincie, die offi cieel nog van niets weet, gaat die kijken of er direct gevaar is voor de volksgezondheid en voor het milieu. Uiteindelijk kan er dan een saneringsonderzoek volgen. Als de te verwachten kosten van een schoonmaakoperatie hoger uit vallen dan tien miljoen gulden wordt de zaak verder afgehandeld door het ministerie van vrom. Dat betekent niet dat daarmee de ver antwoordelijkheid van het bedrijf ophoudt. "Wij werken zoveel moge lijk volgens het principe dat de ver vuiler betaalt". Directeur Dekeyser. lid van de raad van bestuur van Verto, wil de berichten bevestigen noch ontken nen. "Er zijn links en rechts ver schillende bedragen genoemd, maar ik ga niet zeggen of die juist zijn of niet. Wij verwachten pas aan het eind van het jaar een rapport te kunnen presenteren". De miljoenenclaim legt een zware druk op het kabelconcern, dat al ruim 5 miljoen gulden heeft uitge trokken voor een reorganisatie. Vol gens cijfers uit een uitgelekt rap port van externe deskundigen blijkt dat Verto tussen de 12 en de 18 miljoen gulden kwijt is aan de re organisatie. Paffina 5: Deskundigen zetten in intern rapport vraagtekens bij kabelconcern Verto. Sociale partners met principe-akkoord najaarsoverleg in DEN HAAG (GPD) Bonden en werkgevers hebben op hoofdlijnen overeenstemming bereikt over een basispak ket maatregelen om de arbeidsongeschiktheid terug te dringen. Het gaat om een principe-akkoord op het terrein van preventie, ziekteverzuim, ontslagbescherming en de in dividuele aanpak van arbeidsongeschikten. De werkgevers willen zich nog dit weekeinde in eigen kring beraden over de praktische uitwerking van de nu gemaakte afspraken. De bonden hebben al laten weten geen wijziging te accepte ren. "Dan is het mislukt en de werkgevers weten wat dat be tekent. Dan is De Vries verplicht quotering in te voeren". Of het pakket voldoende is om de dinerbonnen uit te loven voor men- groei van wao-uitkeringen af te sen met laagste uitval. remmen en het cijfer te stabiliseren op het niveau van 1989 (824.000), moet worden afgewacht. "Als er Van het sleutelen aan de hoogte en duur van de wao-uitkering, zoals in het voorjaarsoverleg is voorge- dinsdag geen overeenstemming steld door de werkgevers, is geen komt over maatregelen, komt er een einde aan het consensus-model en moet de overheid het zelf doen", sprake. Daar zijn de vakcentrales fel op tegen. Eerder deze week waar schuwde minister De Vries dat hij KAWASMI - Jordaanse moslims verbrandden gisteren een Amerikaanse vlag tijdens een gebedsdienst die werd gecombineerd met een demonstratie tegen de VS. sprak De Vries woensdag tijdens een dergelijke ingreep overweegt een spreekbeurt in MoerkapeUe. Combinatie Minderheden Over de positie de minderhe- combinatie van de voorstellen van den zijn de meningen onder de soci ale partners verdeeld. Nadat tot nu toe steeds is uitgegaan van verbete ring van het aanbod door scholing, lijken werkgevers van hun kant nu ook bereid iets aan de vraag te doen. Zij zullen concreet aangeven welke de werkgevers, FNV en CNV. Zo moet de bedrijfsgezondheidsdienst (fotoEPA) een centrale rol gaan vervullen bij de snellere signalering en bestrij ding van het ziekteverzuim. Daar- wordt gepleit voor oprichting i een dergelijke dienst per bedrijf arbeidskrachten worden gezocht en tijdelijk uitvalt, niet van zijn bedrijf ven. Dit pakket is vergelijkbaar met DEN HAAG (GPD) - Turkije heeft als eerste land het luchtembargo te gen Irak ten uitvoer gelegd. Don derdag en vrijdag wérden drie bur gervliegtuigen die op weg waren naar Baghdad gesommeerd te lan den in Adana in zuid-Turkije. De drie toestellen, twee uit India en een uit de Sovjetunie, bleken geen ladingen voor Irak te vervoe ren maar op weg te zijn om vluchte lingen op te halen. Daarop konden zij hun reis voortzetten. Over een vierde vliegtuig dat gisteren werd gedwongen in Ankara te landen, vervreemdt. Het mag in de nabije toekomst niet meer voorkomen, zo stellen de sociale partners, dat ie mand nagenoeg onopgemerkt zes maanden ziek is. Of dat iemand na zes maanden wordt gekort op zijn reisvergoeding wegens langdurige enige tijd maakt. Er werd alleen gezegd dat Aviv, Riyad en de olievelden rond het gaat om een Pools toestel. de Golf. Verder zouden terreurgroe- Turkse douaniers in de haven pen Amerikaanse en Israëlische ziekte, terwijl hij al Mersin hebben voorkomen dat een doelen in Europa moeten aanvallen, aan het werk is. Pools schip een lading chemicaliën De Iraakse leider heeft het docu- bestemd voor Irak zou lossen. Het ment overhandigd aan de regeren- uit Antwerpen vertrokken schip de Revolutionaire Raad. Abul Abbas, de leider van het Pa lestijns Bevrijdingsfront (PLF), wat in de Wet gelijke arbeidskansen zal worden geregeld, maar heeft als voordeel dat men er direct mee aan de slag kam. Invoering vam de wet kost ten minste nog drie jaar. De FNV houdt evenwel vast aan wettelijke bepalingen, terwijl CNV en werkgevers akkoord zijn met de voorstellen uit de werkgroep. Drie oktober dreigt een internationale feestdag te worden, al heeft Leiden met Leidens ontzet natuurlijk wel de oudste rechten. Maar met ingang van woensdag zullen onze oosterburen ongetwijfeld ook elk jaar de Wiedervereinigung vieren, terwijl de Ierse stad Limerick eveneens de Drie oktober-geest krijgt. Volgend jaar wordt daar herdacht dat de Ierse generaal Sarsfield en prins Willem III van Oranje the Treaty van Limerick tekenden. In de ban van 3 OKTOBER zijn ook de vroegere Leidse motorduivels die in Globe en steile wand hun kunsten vertoonden. zijn door de Turkse autoriteiten drijf. Een naam wilde een woord- geen bijzonderheden bekendge- voerder van de douane niet kwijt. De chemicaliën worden terugge- stuurd naar West-Duitsland. den gebruikt bij de vervaardiging heeft gisteren aanslagen op vlieg van mosterdgas, maar kennen ook tuigen van de VS of zijn bondgeno- andere, industriële toepassingen, ten in het vooruitzicht gesteld: "El- Het ladingmanifest gaf geen eind- ke agressie tegen een Iraaks vlieg- bestemming aan, wel dat het was tuig in de lucht of aan de grond verzonden door een Westduits be- wordt op grotere schaal ter wereld vergolden". In het Witte Huis heeft president Bush gisteren tegenover de bezoe- Wet zet AZL voor hartoperaties voet dwars De Iraakse president Saddam kende emir van Kuwayt gezegd dat Hussein heeft in een politiek testa- de VS geen genoegen nemen met ment bepaald dat als hij wordt ge- een eventueel door Irak aan te bie- Sovjet-republieken 1 ment bepaald dat als hu wordt ge- een eventueel ac eigen Koers economie dood, Irak raketten afvuurt op Tel den compromis. MOSKOU (Rtr) Zeven Sovjet-re publieken hebben een eerste stap gezet om directe economische be trekkingen aan te gaan buiten het gezag van de centrale regering om. De vertegenwoordigers van de ze ven republieken vergaderden in de PARIJS/DEN HAAG (GPD) - Het Estische hoofdstad Tallinn en kwa- voorbeeld van de Amerikaanse pre- een commissie op te sident Bush om een deel van de en Irak. HEES&HES advocaten Plantsoen 41. Leiden. Tel. 071-122541. richten die het opzetten van een 'strategische olievoorraden' te ver markt tussen de republieken moet kopen en daarmee de speculatieve bestuderen. De zeven republieken handel op de wereld-oliemarkt de zyn Litouwen, Letland, Estland, de kop in te drukken, zal geen navol- Russische Federatieve republiek, ging vinden. In Parijs liet de Raad Moldavië, Armenië en Kirgizië. Van het Internationale Energiebu- De Estische regering, die de ver- reau het bij het advies aan de 21 aan- gadering organiseerde, had verte- gesloten leden om te anticiperen op genwoordigers uit alle 15 Sovjet-re- de eventuele noodzaak om voorra- publieken uitgenodigd, maar de den aan te spreken. En dan nog met centrale regering in Moskou werd gepasseerd. ZEGMAAR»; TEGEN KAMSTEEG OCCASION Perioden met zon NS-boete afkopen UTRECHT (GPD) - Betrapte zwartrijders op de trein wordt met ingang van 1 oktober de opgelegde boete kwijtgescholden als ze bin nen een week alsnog de prijs van het treinkaartje voldoen. Daartoe leiding geweest om de waarschu- hebben de Nederlandse Spoorwe gen besloten nu zij onder ministe riële dwang vanaf volgende maand de boete op zwartrijden van 25 naar 100 gulden moeten verhogen. Een woordvoerder van de spoor wegen wil de kwijtschelding niet In de ochtend enkele mistbanken, beschouwen als een regelrechte daarna perioden met zon en droog. In vrijbrief voor zwartrijden, maar hij het noorden ook enkele wolkenvelden, verheelt niet dat de nieuwe benade- Middagtempcratuur van 15 graden op ^ng van jyjg consequenties heeft —z-s? ,rde prob'"ma,iek zuidwest, in het Waddengebied eerst rond onbetaald reizen. mogelijk nog vrij krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot ei met woensdag: Veel bewolking en nt en dan wat regen of motregen. Middag temperatuur rond 16 graden. 48 PAGINA'S -Voor uw Indisch eten WA RUNG TAMALINDA Zwarlemeertaan 40 2317 LV Leiden (Merenwijk) 071-221739 Na afloop van het kabinetsberaad in Den Haag liet ook premier Lub bers weten dat er geen reden is olie voorraden te verkopen. Lubbers zei verder dat volgens IEA-regels pas strategische olie voorraden aangesproken moeten worden als de toevoer met meer dan 7 procent daalt. Dat is niet het geval. Lubbers erkende dat ons land meer dan genoeg olie in voorraad heeft, maar dit betreft geen voorraden in handen van de overheid. Het zijn voorraden van de oliemaatschappij en, aldus de minister-president. Yamani De toestand in de Golf is voor sjeik Ahmed Zaki Yamani, de vroegere olieminister van Saudi-Arabië aan tegen een economische cata strofe. Mocht er werkelijk oorlog uitbreken in het Midden-Oosten, al dus het tegenwoordige hoofd van het Centrmm voor Wereld Energie studies in Londen, dan konden de olieprijzen wel eens stijgen tot 100 dollar per vat (159 liter). DODE DOOR SCHIETPARTIJ Bij een schietpartij in een bar op het Leidseplein in Amsterdam is gister avond een ongeveer 40-jarige man om het leven gekomen. Volgens een politiewoordvoerder kwamen twee mannen de bar binnen en begonnen te schieten op drie mannen. Een daarvan werd dodelijk getroffen, een andere is vermoedelijk gewond geraakt. De gewonde en de derde man zijn, evenals de daders, ver dwenen. Als niet onbelangrijk wordt voorts het akkoord over ontslagbe scherming beschouwd. Bedrijven zijn bereid zich ertoe te verplichten ander werk binnen het concern te zoeken. Pas als er echt niets te vin den is, mag iemand uitstromen naar de wao. Het is dan aan het bedrijf om voor de rechter aan te tonen dat alles is geprobeerd om vervangende arbeid te vinden. Dit voorstel is het resultaat van een arrest van de Hoge Raad, waarin een werkgever ver plicht werd eerst naar alternatieve TT» arbeid te zoeken. Ten slotte is men LEIDEN/DEN HAAG (GPD) - in zijn bnef zegt Simons in grote het eens over een differentiatie van Harttransplantaties komen in het lijnen akkoord te kunnen gaan met de werkgevers-premie voor de verstrekkingenpakket van het zie- een eerder door alle betrokkenen Ziektewet. Het gaat dan om een va- kenfonds. Bovendien worden ze op- opgesteld protocol voor harttrans- riabele premie per bedrijf of be- genomen in het standaard-vergoe- plantaties. Hij maakt daarop echter drufstak, afhankelijk van de mate dingenpakket voor de ziektekosten- twee uitzonderingen Het hanteren r> van ziekteverzuim. Het is niet zo dat verzekeringen. In overleg met alle Van een leeftijdsgrens (55 jaar) wyst VrOlTJcilöJUV VUCUöci werknemers individueel worden betrokkenen zal het Centraal Or- van de hand, ook al acht de be- beloond of bestraft door reisjes of Saan Tarieven Gezondheidszorg ta- wmdsman het gebruik van een leef- m DlaatS Vail WapCnS neven voor de harttransplantaties tydscriterium op zich wel gerecht- gaan opstellen. Staatssecretaris Si- vaardigd als contra-indicatie. MOSKOU (AP) Sovjet-president mons (WVC) heeft dit de Kamer in Daarnaast wenst de bewindsman Michail Gorbatsjov wil 550 wapen een brief meegedeeld. Volgens de dat de betrokkenen beter duidelijk fabrieken laten omschakelen op ci- bewindsman kan een en ander snel maken hoe zij twee andere criteria viele produktie, zo heeft zijn woord met terugwerkende kracht tot 1 ja- u,t het protocol gaan hanteren: het voerder gisteren gezegd. De fabric nuari 1989 geregeld worden. vermogen en bereidheid van de pa- ken moeten voedsel, medicijnen. Simons wil dat harttransplanta- tient tot het ondergaan van de in- electronica en andere goederen ties in ons land nog maar in twee greep, en de mogelijkheid van de gaan produceren voor bijna 490 mi' centra toegepast worden: hetacade- patient tot communicatie. jard gulden, tweemaal zo veel aL in misch ziekenhuis Utrecht en het Ook wil Simons weten hoe beide de voorgaande vyf jaren weiu g«- academisch ziekenhuis Rotterdam, criteria getoetst zullen worden produceerd Zij krijgen daarvoor ook extra geld. Om te voorkomen dat ook andere centra met harttransplantaties be ginnen, komt er een tijdelijk wet. Deze moet begin 19&1 ingaan. Volgens Simons is het nodig de transplantatie? tot de twee centra te beperken, gezien de eisen die ge steld moeten worden aan kwaliteit van de operatie en gezien de kosten ervan. Het Academisch Ziekenhuis Leiden was ook kandidaat voor het verrichten van transplantaties, evenals het academisch ziekenhuis Gromnge; en het St. Antoniuszie- kenhuis i: Nieuwegein. Tante Truus duikt weer op HILVERSUM (ANP) - "Veel werklozen zijn niet snel bereid ergens anders een baan te ac cepteren. Men blijft liever thuis bij Tante Truus wonen". Zes jaar geleden was dat een omstre den uitspraak van de toenmali ge minister van financien Onno Ruding. Gisteravond haalde de tegenwoordige NCW-voorzitter Onno Ruding in KRO's actuali teitenrubriek Brandpunt zijn gelijk. Hij maakte een aantal conclusies uit een nog vertrou welijk rapport van de gezamen lijke werkgeversorganisaties openbaar. Eén daarvan betreft volgens hem de arbeidsmotiva tie van werklozen. "Veel werk lozen zijn onvoldoende gemoti veerd om aan de slag te gaan". Unisex truien DN kleuren S. M. L. XL óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen! Q Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts I 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een laarabonnement 1 285 50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis* (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1