Irak: Palestijnen Israël naar Kuwayt Toekomst voor herenigde SPD ziet er somber uit Gorbatsjov zet bedrijven onder druk Ferez Van den Broek verdedigt Jordanië Abortus is in Roemenië normaler dan condoom OEFENEN VOOR OORLOG IE DE GROOTSTE COLLECTIE NEPAL TAPIJTEN MAG U NIET MISSEN! Drie ministers in de DDR actief voor Stasi VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 BUKAREST - Sinds met de val van dictator Nicolae Ceausescu in Roemenie ook het verbod op abor tus verdween, hebben al bijna 500.000 Roemeense vrouwen hun zwangerschap laten afbreken. De om tijdens zijn regime niet te krij- televisie-interview als een vanzelf sprekende opvatting te kennen. De regering is een programma autoriteiten spannen zich in om zo- gen en abortus was, op hoge uitzon- veel mogelijk voorbehoedmiddelen deringen na. verboden. Vrouwen ._oo Io ter beschikking te stellen en de be- werden zelfs geregeld gecontro- voor geboorteplanninmg begon volking voor het eerst sinds lange leerd om vast te stellen of zij geen nen. dat zich vooral richt op het ge- *..j j i.,._i_ zwangerschap verborgen hielden. bruik van condooms, de pil en het Het gevolg was dat veel vrouwen spiraaltje. Omdat het vooral om een hun toevlucht namen tot illegale mentaliteitsverandering gaat. duurt ning eerder naar het middel van een abortussen, en dat tienduizenden het geruime tijd voor de voorlich- abortus te grijpen dan naar de pil of kinderen, omdat zij ongewenst in weeshuizen belandden tijd weer goed^ seksuele voorlich ting te geven. Maar vooralsnog blij ken veel vrouwen voor gezinsplan- tingscampagne effect sorteert. "Wij verwachten geen spectaculair, on- Sinds de omwenteling van de- middellijk succes", zegt Emil LONDEN (GPD/DPA/AP/Rtr) - Irak heeft Israël volgens de Saudische tv via indirect con- het condoom. Medici constateren onder de sek- BH sueel actieve bevolking een groot cember vorig jaar is het gebruik van Tomescu. onderminister van volks voorbehoedmiddelen en abortus gezondheid. Het is behalve een gelegaliseerd. Maar kennelijk kwestie van seksuele voorlichting, ceert slechts een klein percentage van de totale binnenlandse behoef te aan anti-conceptiemiddelen. Ge ïmporteerde condooms zijn op de zwarte markt alleen voor buiten- spong hoge bedragen te krijgen. De overheid heeft onlangs een order geplaatst by een Roemeens bedrijf voor de produktie van 30 miljoen condooms, maar dat is een hoeveel heid die slechts voor enkele maan den voldoende zal zijn. Ziekenhuizen en klinieken zijn sinds kort begonnen met het tegen lage pryzen verstrekken van con dooms en andere voorbehoedmid delen. maar de meeste Roemenen zyn daarvan nog niet op de hoogte. Voorlopig zal abortus, een in greep die in sommige ziekenhuizen niet meer dan ongeveer zes gulden kost. nog een veel gebruikt middel voor geboorteplanning blijven. Vol gens de inspecteur-generaal van het wantrouwen tegen voorbehoed- - middelen, wat ze wijten aan het ja- 0.._0e. tact aangeboden een half miljoen Palestijnen uit de bezette gebieden te verhuizen naar renlange verbod op anti-conceptie ken de Roemenen voorlopig alleen ook een financieel verhaal. Ook is Kuwayt. Dat meldt de Britse omroep BBC vandaag. In dezelfde boodschap gedaan via dat onder Ceausescu van kracht van dat recht op abortus gebruik en een algehele verbetering van de ge- ministerie van volksgezondheid, president Kenneth Kaunda van Zambia, zou president Saddam Hussein Israël hebben hce—n *bben ,md' verzekerd dit land niet te Willen provoceren, maar er JUlSt op Uitte Zijn een oplossing te Vin- nen, op dit moment 23 miljoen men- "Natuurlijk laat ik liever abortus blemen, omdat voorlop.^. den voor alle strijdpunten. Hussein ZOU met alle middelen proberen Israël tevreden te stel- sen, drastisch omhoog te krijgen, plegen dan een condoom te gebrui- condooms en andere middelen be" len. De Egyptische president Hosni Mu- De voormalige Algerijnse presi- barak heeft Irak gisteren gewaar- dent Ahmed Ben Bella heeft giste- schuwd geen raketten in het naburi- ren bij zijn terugkeer in Algerije na ge Sudan te stationeren. Doet Irak negen jaar ballingschap tienduizen- dat wel, dan zullen de raketten de den aanhangers opgeroepen dienst volgende dag door Egypte worden te nemen in het Iraakse leger, vernietigd, zo dreigde Mubarak. Zijn symphatisanten, die hem in- Zijn medewerkers benadrukten la- haalden nadat hij van de veerboot ter dat Mubarak eventueel alleen uit Barcelona aan wal was gestapt, buitenlandse raket-installaties zou droegen plakkaten mebdaarop Hus- aanvallen in Sudan en niet het land sein en Bella. "Irak heeft steun no- zelf. De president ontzenuwde ge- dig. Bel de Irakezen, stuur tele- ruchten als zou Irak reeds raket- grammen en zeg hun dat jullie aan bases in Sudan hebben ingericht, hun kant staan. Ga met honderd- "Als die er geweest waren hadden duizenden naar de Iraakse ambas- we allang toegeslagen", aldus Mu- sade en verlaat die niet totdat ze jul- barak. lie als vrijwilliger hebben inge- Het Iraakse ministerie van bin- schreven", aldus Bella in een toe- nenlandse zaken heeft de inwoners spraak. van Kuwayt gisteren laten weten Voorbehoedmiddelen waren daar- ken", gaf een vrouw onlangs in een schikbaar zijn. Roemenie produ- Bijna akkoord over conventionele dat zij vóór 31 oktober hun nationa liteit moeten wijzigen in de Iraakse. In het buitenland verblijvende Ku- wayti's kunnen bij Iraakse ambas sades nieuwe identiteitspapieren krijgen, als zij hun Kuwaytse docu- menten inleveren. De maatregel waPCIlS 111 JcjUTOPcI geldt alleen voor Kuwayti's die in tr F Kuwayt geboren zijn of Kuwaytse NEW YORK (AFP) - De ministers ouders hebben; alle andere inwo- van buitenlandse zaken van de VS ners van Kuwayt zullen als niet-Ku- en ,-jg Sovjetunie hebben gisteren in wayti's worden beschouwd. New York vooruitgang gemeld in Een functionaris van de VN-orga- de onderhandelingen over het CFE- nisatie Undro heeft gisteren gezegd akkoord dat vermindering van con- dat het aantal vluchtelingen uit Irak ventionele wapens en troepen in waarschijnlijk flink zal groeien na Centraal-Europa tussen NAVO en de waarschuwing van Irak dat bui- Warschaupact moet regelen. Vol- tenlanders geen voedsel meer toe- gens de ministers is er een principe- gewezen zullen krijgen. Sergio akkoord over militair materieel en Piazzi van de Undro zei dat het be- is een compromis over gevechts- staande fonds niet voorziet in een vliegtuigen dichterbij gekomen, dergelijke stroom vluchtelingen. Het plafond voor vliegtuigen is Tot nu toe is zo"n 33 miljoen dollar tot dusverre een van de vier voorna- in het fonds is gestort. me hinderpalen die een akkoord in Minister Van den Broek (buiten- de weg staan. De andere drie zijn landse zaken) heeft gisteren in New het indelen van het NAVO/War- York tegenover de landen van de schaupact-gebied in zones en de Gulf Cooperation Council een lans daarmee samenhangende spreiding gebroken voor Jordanië. Saudi-Ara- van strijdkrachten, afspraken over bié, Kuwayt, de Verenigde Arabi- het toezicht op naleving en de ver- sche Emiraten, Qatar, Bahrayn en deling per land van de wapenhoe- Oman verwijten Jordanië een dub- veelheden waarover de bondge- belzinnige houding: het zegt zich nootschappen beschikken, neer te leggen bij de besluiten van Over dit laatste is volgens Baker de Veiligheidsraad, maar laat en Sjevardnadze nu een principe- schendingen tegen het embargo te- akkoord bereikt. De Sovjetunie MOSKOU (AFP/RTR) gen Irak toe. Van den Broek zei dat nam eerst genoegen met voor zich- Jordanië politiek meer wil dan het zelf 30 procent van het NAVO/WP kan: "Het is een klein en weerloos totaal (ofwel 60 procent van het WP buurland" van Irak, waar de Pale- deel). Maar onder druk van haar nuari dit jaar 440.000 vrouwen, of wel een op de tien vrouwen die zwanger kunnen raken, een abortus laten verrichten. Parlement Polen bekort termijn van Jaruzelski WARSCHAU (Rtr) - Het Poolse parlement heeft gisteren met grote meerderheid besloten de ambtspe riode van president Jaruzelski te bekorten om in de komende maan den verkiezingen te kunnen hou den voor een opvolger. De Sejm, de Tweede Kamer in Warschau, stem de met 325 tegen vier stemmen, bij tien onthoudingen, vóór een amen dement op de grondwet waarbij au tomatisch een eind komt aan Jaru- zelski's mandaat wanneer het nieuwgekozen staatshoofd in func tie treedt. Jaruzelski. die 67 jaar is en als communistische leider begin jaren tachtig hard optrad tegen de Poolse oppositie, had het parlement ver zocht zijn pas in 1995 aflopende mandaat te beperken na oproepen van veel kanten dat hij zou aftreden om de overgang van Polen naar een volledig democratisch bestel te ver gemakkelijken. De voorzitter van de Sejm. Miko- Uy Kozakiewicz. moet binnen twee maanden na definitieve aanvaar ding van het amendement presi dentsverkiezingen uitschryven. Nicu Ceausescu HAIFA - Het Israëlische leger oefende gisteren in de badplaats Haifa in seerden als slachtoffers in het Carmel-ziekenhuis onder te brengen. Volgens drie maanden vrij een medische officier zim ot> zeven na alle arote ziekenhuizen tn Israel nu J het behandelen van slachtoffers van een gifgas-aanval. Onder het loeien van sirenes waren honderden soldaten, politie-agenten en reddingswer kers met gasmaskers en beschermende kledng in de weer om mensen die po- een medische officier zijn op zeven na alle grote ziekenhuizen in Israël nu op een gifgas-aanval waren voorbereid. FOTO AFP) Sovjet-pre sident Michail Gorbatsjov heeft gis teren zijn eerste economische de creet ter stabilisering van de econo- mie uitgevaardigd op basis van de stijnen een groot deel van de bevol- litaire top, die totale terugtrekking speciale bevoegdheden die hij king uitmaken. van Sovjettroepen uit Oost-Europa maandag van het parlement kreeg Premier Toshiki Kaifu van Japan economische hervormingen heeft een plan ontvouwd om voor pact jteed? verder, u'taenvalL door te voeren. De president beval het eerst sinds het einde van de hoogde zij haar eis tot40 procent of- - Tweede Wereldoorlog Japanse mili- wel 8? p.r0-ce.nt van het Warschau- over 40 procent gaat. tairen overzee te sturen, "zii het zon- Pact-deel. Baker zei gisteren dat het komen om grondstoffen te leveren, der wapens. Het voorstel, dat de J een comPrornis over 30 noch Dit meldde het officiële persbureau goedkeuring van het parlement bè- hoeft, voorziet in de oprichting van een corps van militairen en burgers dat kan deelnemen in vredestaken van de VN. ADVERTENTIE Met het oog op de weigering van talloze Sovjet-bedrijven, om finan ciële redenen of door nationalisti sche conflicten, hun contracten na te leven, eiste de Sovjet-president in het decreet dat "de staatsbedrijven hun bestaande economische ban den handhaven en hun verplichtin gen nakomen, vooral wat betreft organisatie van industriële banden grondstoffen, (bouw-)materialen en onderdelen". Ondernemingen die niet toelaatbaar beschouwd", dit nalaten, krijgen boetes die kun- Het decreet, dat onmiddellijk in nen oplopen tot vijftig procent van gaat en tot eind 1991 van kracht de waarde van de niet-geleverde blijft, waarschuwt dat de Sovjet-mi- nisterraad onder leiding van pre mier Nikol^j Ryzjkov eventueel BUKAREST (AP) - Een militaire rechtbank in Roemenie heeft giste ren besloten Nicu Ceausescu, de jongste zoon van de voormalige dic tator van het land, vanwege zyr. zwakke gezondheid drie maanden vrij te laten uit de gevangenis, zo heeft het officiële Roemeense pers bureau Rompress bekendgemaakt, bij wet stakingen verboden in vitale Dezelfde rechtbank veroordeelde sectoren van de economie, vooral de 39-jange Ceausescu vorige week de spoorwegen. vrydag tot twintig jaar gevangenis straf vanwege "het aanzetten tot In het decreet geeft de Sovjet-pre- moord". Hij was aanvankelijk be- sident de betreffende ministeries schuldigd van "medeplichtigheid i maand de tijd om te komen tot aan massamoord". Ceausescu voorraden. De weigering van plaatselijke au toriteiten om grondstoffen achter te houden tot hun slinkende voedsel voorraden zijn verbeterd, werd on aanvaardbaar genoemd. "De hande lingen van overheidsinstellingen en - bedrijfsleidingen die leiden tot des- herstel van de normale produktie hoofd van de Communistische Par- ANC-leider Hani mag terugkeren JOHANNESBURG (AP) - De Zuidafrikaanse regering heeft be sloten Chris Hani, de bevelhebber van de gewapende vleugel van het ANC, tot het eind van het jaar niet te vervolgen. De maatregel is bedoeld om Hani in de gelegenheid te stellen naar Zuid-Afrika terug te keren en deel te nemen aan de onderhande lingen met de regering. De regering heeft gisteren acht ANC-leden uit de gevangenis vrij gelaten conform haar belofte poli tieke gevangene op vrije voeten te stellen. Buitenland kort Servië Het parlement van Servië, de groot ste deelrepubliek van Joegoslavië, heeft vandaag de autonomie van de provincie Kosovo verder beperkt. Het parlement riskeert daarmee een sterke reactie vanuit de roerige Al banese provincie. Bom ontmanteld Een eendaagse internationale con ferentie over terrorisme in Londen is gisteren afgelast nadat in het ge bouw waar het symposium zou wor den gehouden een bom was gevon den. Volgens George Churchill-Co leman, hoofd van de anti-terreur eenheid van Scotland Yard, ging het mogelijk om een explosief van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Burma Burmaanse troepen zijn onlangs en kele westerse ambassades in de Burmaanse hoofdstad Rangoon binnengedrongen en hebben Bur- maans personeel voor verhoor mee genomen, zo heeft een diplomaat gisteren bekendgemaakt. De West- duitse ambassade kreeg tien dagen geleden bezoek van Burmaanse mi litairen. Eerder al hadden zich troe pen gemeld bij de missies van de Verenigde Staten en Groot-Bnttan- nië. Handgeknoopte-, zuiver wollen tapijten met een eigen sfeer en rustige motieven. Bij Perez kunt u kiezen uit de grootste voorraad van 100% originele NEPAL-tapijten: honderden stuks aanwezig in alle atmetingen en diverse dessins Perez importeert rechtstreeks de beste tapijten uit Nepal en biedt deze goedkoper aan dan wie ook, beter en voor deliger kan het niet! IET OP: Uitsluitend 100% ORIGINELE HANDGEKNOOPTE NEPAL- TAPIJTEN, géén imitaties uit India en/of China. PEREZ, WUSHED IN OOSTERSE TAPIJTEN PERZISCHE TAPIJTEN AMSTERDAM Apollolaan 83 EINDHOVEN' Nieuwe Emmasmgel 21 GRONINGEN Naberpassage 2 HEEMSTEDE: Bronsteeweg 2 UTRECHT Oudkerkhof 2-4 JUJP van goederen. Tekorten aan de tij in de Transsylvaanse stad Sebu, tussen ondernemingen wordt als meeste produktan hebben de le- waar tijdens de december-revolutie vensstandaard in Sovjetunie ver- van vorig jaar 89 doden vielen, laagd en leiden tot praktisch lege Ceausescu lijdt aan levercirro e schappen in de voedsel- en andere en herstelt van een steekwond die winkels. De ministeries moeten hij opliep bij zyn arrestatie op 22 de- binnen een maand zorgen voor "het cember. herstel van de zeer belangrijke pro- duktie van medicijnen, grondstof fen en consumentengoederen die zo hard nodig zijn". "buitengewone maatregelen het werkregime kan nemen zoals bij de spoorwegen". Vorig jaar werden Levenslang voor moord op Aquino MANILA (RtrVAFP) - Zestien Fili- pijnse militairen, onder wie een ge neraal, zijn vandaag door een recht bank in Manila schuldig bevonden aan de moord in 1983 op Benigno Aquino, de voormalige oppositielei der en echtgenoot van de huidige president Corazon Aquino. Zy kre- zien op de ontmanteling van de Sta- ffn.ten leve?slan?jft gevangenis- n. verklaarde dat de helft van de s,rafrten ™5'en «uldan 2448 Stasi-officieren die namens de «hadewrgoed.ng betalen aan de veiligheidsdienst waren belast met [am,'1,e A<}"'n° Nl« Y"« ko7,c" "speciale opdrachten", nog steeds "V""1 °.f da «oenmahge president hoge posit.es m de economie van de Ferdinand Marcos opdracht heeft DDR bekleedt "Wij hebben met gegeven tot de moord op zyn nvaal meer dan het topje van de ysberg Amerikaanse bedrijven in de Fill- kunnen onthullen", aldus Hauck. P«,nse hoofdstad Manila zyn de af- De Stasi controleerde met behulp gelopen dagen weer het doelwit ge- van 85.000 agenten en 109.000 infor- r*51 vaf> bomaanslagen De da- manten gedurende veertig jaar het der,s worden gezocht onder commu- doen en laten van m,boenen Oost- nist.sche rebellen Het totaa aantal uc uaiiieu van UV ...wuia ...uduitse en Westduitse burgers. Na de ""ïï1,. "p augustus be ters en afgevaardigden bekend te val van het communistische regime OOST-BERLIJN (AFPJ Drie van de zeventien DDR-ministers en twaalf Oostduitse parlementsleden worden ervan verdacht tijdens het communistische regime met de vei ligheidsdienst (Stasi) te hebben sa mengewerkt. Tot die conclusie komt de Stasi-onderzoekscommis sie van het Oostduitse parlement, die vandaag haar eindrapport in de Volkskammer heeft gepresenteerd. Peter Hildebrandt, voorzitter van de onderzoekscommissie, weigerde de namen van de verdachte minis- maken. "De commissie heeft hen geadviseerd hun mandaat op te ge ven", aldus Hildebrandt. Joachim Hauck, voorzitter van de parlementscommissie die moet toe- in 1989 ontdekten de autoriteiten in het h"la v"n d' FUipynae minis- de archieven van de geheime dienst de dossiers van vier miljoen Oost- duitse en twee mihoen Westduitse burgers. in de stad Davao kwam vanochtend een vrouw om het leven en werd een ander gewond. WEST-BERLIJN - "Sinds deze dag is de SPD weer wat ze bij haar oprichting 127 jaar geleden al wilde zijn: de partij van de sociaal-demo cratie voor heel Duitsland". Menig sociaal-democraat had moeite de ogen droog te houden toen gister middag in West-Berlijn een defini tieve streep werd gezet onder 44 jaar scheiding. Het was een historisch moment, maar de echte feestvreugde ont brak. Daarvoor ziet de politieke toe komst er te somber uit. De partij van WiUy Brandt en Hans-Jochen Vogel mag dan wel de laatste jaren alle deelstaatsverkiezingen hebben gewonnen, de kansen bij de aan staande algemene verkiezingen zijn bedroevend. In de dan voormalige DDR is het allemaal Helmut Kohl dat de klok slaat. De sociaal-democratische kanselierskandidaat Oskar Lafon- taine krijgt er geen voet aan de grond en het vooruitzicht van nog eens vier jaar Kohl drukte de stem ming in Berlijn behoorlijk. Daar veranderde ook de opbeurende toe spraak van ere-voorzitter Brandt en de strijdvaardige rede van partij voorzitter Vogel niets aan. Brandt riep de 555 gedelegeerden op zich niet te laten demoraliseren door slechte opiniepeilingen. "Soci aal-democratie zonder hoop is als een kerk zonder geloof. Laat ons vrolijk aan het werk gaan. Met hand en hart. Wie mijn raad wil horen, zeg ik even eenvoudig als vastbesloten: er is voor ons niets belangrijker dan Oskar te helpen". 'Eerlijkheid' Hans-Jochen Vogel gooide er nog een schepje bovenop. "Oskar móét, nee hij zal de huidige kanselier af lossen. En met hem komt in de plaats van een politiek vol wollige beloften, pathetisch provincialisme en machtspolitieke manipulaties, een politiek van nuchterheid en eer lijkheid". Duidelijk werd op de tweede dag van het congres ook op welk gebied de partij Helmut Kohl wil aanval len. Brandt duidde er voorzichtig op: de Oostduitse christen-demo craten en liberalen, die veertig jaar hebben gecollaboreerd met de com munisten en nu zonder blikken of blozen zijn gefuseerd met de West duits zusterpartijen, hebben boter op hun hoofd. "De problemen wor den niet geringer als vooral zij zich breed maken bij het oogsten, die er niet bij waren toen werd gezaaid". Naar Brandts mening zijn het de onbelaste sociaal-democraten en niet de blokpartijen, die de vreedza me novemberrevolutie mogelijk maakten. Brandt verder: "Het zou pure huichelarij zyn voor de men sen die in de communistische een heidspartij terechtkwamen, stren gere normen aan te leggen dan voor de notoire kameleons uit de blok partijen". En toen kwam het: "Het is en blijft een schande hoe met het kapi taal van de partijen wordt omge sprongen. Dat van de sociaal-demo craten hebben cynische handelaren meerdere keren gestolen. Eerst de nazi's, na de oorlog de communis ten en nu gebeurt dat mogelijk weer". Brandt doelde op het enor me partijvermogen dat de liberalen en christen-democraten in Oost- Duitsland met instemming van de communistische SED hebben ver worven en dat zij nu als bruidschat inbrengen by het huwelijk met de Westduitse partijen, terwijl de soci aal-democraten nog jaren zullen moeten vechten voor hun geconfis- ceerde bezit. 'Schamen' Hans Jochen Vogel was nog wat harder Aan het adres van de nieu we partijvrienden uit het oosten zei hy: "Jullie komen met als bedelaars en niet met lege handen. In tegen stelling tot de blokpartijen, brengen jullie geen vermogen mee, maar dat is goed. De anderen moeten zich voor hun gift schamen, want hun rijkdom stamt uit een boos verle den. En in tegenstelling tot die blok partijen- dragen jullie en t woording voor dat verledea. Nee, jullie horen tot degenen die tegen de SED en de blokpartijen de revo lutie hebben voorbereid en tot een succesvol einde hebben gebracht". Alleen deze rethonek kreeg de ge delegeerden van hun stoelen. En uit die hoek dreigt dan ook het enige gevaar voor Helmut Kohl. Hij weet dat en liet in besloten kring al weten "die bloedtol van de CDU in de DDR niet te willen hebben". Hij wil Lafontaine deze "open flank" (Ko hl. red.) niet bieden. Ook FDP-voor- zitter Lambsdorff verzekerde dat zijn FDP de miljoenen van de Oost duitse liberale broeders en zusters zal weigeren. Maar slimme sociaal-democraten hebben al lang vastgesteld dat er tussen de belijdenissen van de par tijvoorzitters en de praktijk een die pe kloof gaapt en zij zyn druk in de weer om verkiezingsmunitie te ver zamelen. Het is een strohalm waar aan de terecht verontwaardigde so ciaal-democraten zich vastklam pen. Want aan Lafontaines belofte dat hy altijd goed is voor een verras sing geloven ze nauwelijks. Zyn verkiezingsprogramma is (nog) geen echt rogenngsalternatief. De enige kans om een voortzet ting van de regenng-Kohl te verhin deren. moet van buitenaf komen. Maar wie de kanselier sinds de val van de Muur heeft gevolgd, weet dat Helmut Kohl geen enkele blunder heeft begaan. En terwyl de sociaal democraten gisteravond in de Oost- berlynse uitspanning "Hamburger Bahnhof wat katterig hun vereni ging vierden, trok Helmut Kohl met zyn optimistische "Wir-sind-wie- der-was"-boodschap door de DDR.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7