Philips mag steun overheid houden VS proberen koortsachtig onder valbijl uit te komen Kamer noemt stoppen projecten dramatisch Korting op auto voor Franse klant Moulinex Alliantie Volvo/Renault krijgt Zweedse zegen Maij-Weggen wil meer 'werken op afstand' PINE FURNITURE VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Van onze correspondent Rudolph Bakker PARIJS Met Moulinex gaat het slecht, maar ze zitten er niet bij de pakken neer. Terwijl de beurskoer sen zakken en er veranderingen in de top worden verwacht heeft Mou linex de Fransen opgeschrikt met een onverwacht voorstel. Iedereen die voor omgerekend zo'n 330 gul den een strijkijzer, koffiemachine, stofzuiger of magnetronoven van Moulinex aanschaft, heeft recht op een forse korting bij de aankoop van een nieuwe auto. Sinds jaren zit Moulinex in de pu ree. De oude eigenaar-oprichter wil de maar niet opstappen en het be drijf verloor iedere voeling met de hardé werkelijkheid. Met deze nieuwste reclamestunt is Moulinex echter met een klap alle concurren- DEN HAAG (ANP) Het elektronica-concern Philips hoeft de 250 miljoen gulden over heidssteun voor het Mega-project (met Siemens) en het geheugenchips-project (Jessi) niet ten enkele autolengtes vooruit. Wie terug te betalen. De Tweede Kamer steunt minister Andriessen (economische zaken), die met zo n Mcml|nex-mixer onder de aangeboden vindt dat Philips ondanks de terugtrekking uit deze projecten zorgvuldig met de subsidies is omgesprongen. arm of een Moulinex-strijkijzer naar huis gaat heeft behalve zijn kwitan tie ook een 'paspoort voor de weg' in zijn zak. Aan de hand van dat pas poort levert de Moulinex-autoim- porteur de auto met tien tot dertien procent korting af. Het gaat om een particulier be drijf dat een catalogus kan tonen van niet minder dan 25 merken, waaronder Renaults en Peugeots, nog eens 1200 modellen die in nen. Ook Renault en Peugeot heb ben aangekondigd een onderzoek te zullen instellen naar 'juridische aspecten' van het Moulinex-initia- tief. Bij Moulinex vergeten ze even hun zorgen bij alle opwinding die bij de concurrent uit jaloezie gebo ren is. "We wilden gewoon een stunt", aldus eén van de Mouiinex- Razend Officiële Franse auto-dealers zijn directeuren. "Juridisch is er geen razend over de reclamestunt van speld tussen te krijgen en de garan- Moulinex en ze hebben een deur- tie is absoluut verzekerd". De be waarder naar de importeur van doeling is ook dat de koper van een Moulinex gestuurd om na te gaan of Moulinex-fritespan of een van die- die autos werkelijk nieuw waren, andere helse machines die meer tijd Het vervelende voor de officiële kosten om ze af te wassen dan om er auto-handelaren is dat weer eens wortelen in te malen door de recla blijkt hoeveel er aan hun strijkstok mestunt voortaan in verband wor- blijft hangen en hoeveel goedkoper den gebracht met kracht en snel- andere landen van Europa om een een auto zou zijn als niet iedereen er heid'. Dat is meteen de leuze die de of andere reden goedkoper worden op de weg van de fabriek naar de Moulinex-directie hoopvol boven tm' erbruiker aan wilde meeverdie- zijn eigen bureau kan hangen. Dit bleek gisteren tijdens een mon- dere Europese elektronikaconcerns deling overleg tussen de vaste com- als het Westduitse Siemens en het missie voor economische zaken en Franse Thomson met de hoge kos- minister Andriessen. Het parlement ten die aan het project zijn verbon- noemde de stopzetting van de pro- den. Philips zelf heeft 400 miljoen dat de minister dan tevens moet be kijken of Philips heeft voldaan aan de voorwaarden die aan de over heidssteun waren verbonden. jecten gisteren dramatisch vreest dat de concurrentiepositie van de Nederlandse multinational in de toekomst verzwakt. Philips heeft zich teruggetrokken uit de projecten omdat de kosten te hoog zijn geworden. Verwacht wordt dat nu Japan het eerste land zal zijn dat met de superchip op de markt komt. Volgens Andriessen kampen behalve Philips ook de an- Olie duurder, Andriessen vindt benzineprijs oké NEW YORK (Rtr/UPI/KRF) - Olie handelaren bleken gisteren niet erg onder de indruk van de verkoop van olie uit de strategische reserves van de Verenigde Staten. Zij zagen het als een symbolische daad, niet meer dan dat. Daarentegen bleven de zor gen over het mogelijk uitbreken van een oorlog in het Midden-Oos ten. Op de oliebeurs in Londen sloot Brent-olie uit de Noordzee voor le vering in november op 38,80 dollar per vat, 1,25 dollar hoger dan de slotprijs van woensdag. Op de Mer cantile Exchange in New York werd de meest verhandelde Ameri kaanse oliesoort, West Texas Inter mediate, 0,98 dollar per vat duurder op 39,65. Minister Andriessen van econo mische zaken vindt niet dat de ben zine in ons land de afgelopen tijd in ons land sneller in prijs is gestegen dan in de buurlanden. De oliemaat schappijen hebben het volgens hem hier niet op een akkoordje gegooid en hij ziet dan ook geen reden om in te grijpen. Dit blijkt uit zijn ant woord op schriftelijke Kamervra gen van de PvdA. De Kamerleden Van den Berg en Van Gelder wezen op een publika- tie van het Oliebulletin van de Eu ropese Commissie en stelden dat tussen 18 december en 27 augustus de benzineprijzen in ons land met 50 procent stegen, in de Bondsrepu bliek Duitsland met 32 procent. De gemiddelde stijging in de EG-lan- den was 37 procent. Volgens Andriessen is het tijdstip van de vergelijking tamelijk wille keurig. Als de periode van 8 januari, een ander meetpunt van de Europe se Commissie, tot 27 augustus wordt genomen steekt ons land gunstig af bij het buitenland. Schiphol onder druk De positie van Schiphol als belang rijk Europees knooppunt voor het luchtverkeer lijkt steeds zwaarder onder druk te komen. Canadian Air lines International heeft besloten alle vluchten op Schiphol te staken. Ook Qantas en Saudia zullen hun vluchten op Schiphol staken. gulden in het Mega-project geïnves teerd en nog eens 1 miljard gulden in de vestigingen in Nijmegen en Eindhoven. Andriessen die gisteren het to taalbedrag van 250 miljoen gulden steun noemde, vond dat het geld niet slecht is besteed. Tot nu toe zou ongeveer 200 miljoen reeds zijn uit gegeven. Het is echter geen verlie- sfinanciering geweest en verder heeft Philips alles in redelijkheid gedaan. Deze dingen gebeuren nu eennmaal in ondernemersland, zo zei hij. Het CDA-kamerlid Van Iersel vroeg de minister met Philips te gaan praten om te bekijken of het concern op termijn alsnog in het Europese Jessi-project kan terug komen. Van Gelder (PvdA) vond Phiüpsfabriek in de aanbieding DEN HAAG Minister An driessen (economische zaken) heeft overwogen om het Phi- lips-laboratorium over te nemen en onder te brengen bij het tech nologische insituut TNO. In de Kamer onthulde de bewinds man dat Philips de overheid in augustus gevraagd heeft de fa briek van geheugenchips in Eindhoven-Waalre over te ne men. Andriessen durfde dat echter niet aan, omdat dit de staat J tot 100 miljoen gulden per jaar zou hebben gekost. Bovendien ontbreekt het de overheid en voldoende kennis van de markt. OVIEDO Boze boeren blokkee- den gisteren de snelweg ngar Ma drid met een stapel brandende auto banden. Zij protesteerden hiermee tegen de lage melkprijzen die de zui velindustrie betaalt. (foto EPA) Terwijl de Golfcrisis voortduurt wordt de olie die in de Rotterdamse ha ven ligt opgeslagen met de dag meer waard: (foto AP) Ashley wil af van Nederlands bedrijf LONDEN (Rtr/ANP) - Het Britse modehuis Laura Ashley wil zijn fabriek in Helmond van de hand doen. Zes fabrieken in Wales en Ierland worden geslo ten waardoor 1500 mensen op straat komen te staan. Laura As hley hoopt dat de werkgelegen heid in Helmond, waar 140 men sen werken, ook na de verkoop blijft behouden. De fabriek in Helmond bedrukt textiel voor kleding en voor woningen. Lau ra Ashley heeft in Engeland een identieke fabriek staan. Het be drijf heeft het moeilijk door de hoge rentetarieven in Groot- Brittannië, de koers van het pond en de oplopende schul denlast. Laura Ashley leed vorig jaar verlies. STOCKHOLM (Rtr) De Zweedse opgenomen. 1 januari rond te regering heeft gisteren haar fiat ge- hebben. Ook die streefdatum wordt geven aan de samenwerking tussen hoogstwaarschijnlijk niet gehaald, de autoconcerns Volvo en Renault. IHHHHHHHHHHHI. onderhandelingen spitsen Daarmee is de weg geëffend voorde zjch toe op de prijs die de Zweden totstandkoming van één van ^de moeten betalen voor de aandelen en rijke, traditionele effectenbeurzen de garanties die gegeven moeten VastNed staakt inkoop aandelen, 21 nieuwe fondsen BREDA (ANP) In navolging van een aantal vastgoedbeleggings maatschappijen zoals Rodamco en VIB heeft ook het onroerend-goed- fonds VastNed besloten de inkoop van eigen aandelen tegen 'intrinsie ke' waarde (de werkelijke waarde berekend op basis van de waarde van de eigendommen) voorlopig te beéindigen. De onderneming doet dit naar aanleiding van de rccenle- ontwikkelingen op de markt voor aandelen in vastgoedbeleggings maatschappijen. Rodamco gaf daar maandag de aanzet toe; zij staakte die vorm van inkoop omdat zij meer moest uitbetalen dan er gelden bin nenkwamen. VastNed betreurt het dat zij tot deze stap heeft moeten overgaan, vooral omdat zowel de aard van de beleggingen als de resultaten van VastNed 'uitstekend' wordt ge noemd. De oorzaak van de onrust moet blijkens de mededeling wor den gezocht in de minder gunstige marktsituatie voor onroerend goed in bepaalde delen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannie. VastNed heeft daar geen last van. want zij belegt uitsluitend in Neder land en dan nog grotendeels in win kelpanden. het sterkste segment van de vastgoedmarkt. Bovendien ontbreken valuta-invloeden geheel Ondanks voor beleggingsfond sen, barre beursklimaat is Fidelity Investments - die zich 's werelds grootste onafhankelijke organisatie op het gebied van beleggingsbeheer noemt - gisteren overgegaan tot de introductie van 21 beleggingsfond sen voorde Nederlandse markt. Het doel van de Fidelity Funds is de Ne derlandse (institutionele) belegger door middel van éen enkel fondsen pakket op eenvoudige wijze toe gang te verschaffen tot alle belangf- grootste autoconcerns ter wereld. tot beurzen in landen dï<l I komst zijn. Het pakket is onderver- deeld in drie hooidcategorieen: tra- miljoen gulden) te investeren Volvo Car waar ruim 9000 mensen ditionele markten/regiofond en werken. De Zweden willen voor dze obligatiefondsen en specifieke lan garantie geld zien. Volvo heeft de regering beloofd worden voor behoud van de werk- tot en met 1993 drie miljard kroon gelegenheid bij het Nederlandse Overeenstemming over begrotingstekort nabij in Zweden. Volvo sprak de ver wachting uit dat de transactie in ja nuari 1991 definitief rond zal zijn. Daarvóór moeten de Europese Commissie en de Franse regering het licht nog op groen zetten. Volvo betaalt netto 6,8 miljard kroon (2,1 miljard gulden) aan Ren ault. Volvo neemt een belang van 45 procent in de vrachtwagen- en auto- bussendivisie van Renault. Renault krijgt 25 procent van de personen wagendivisie en 45 procent van de vrachtwagendivisie van Volvo. ROTTERDAM (GPD) - Minister De besprekingen tussen Volvo en Maij-Weggen (verkeer en water minister Andriessen van economi- staat) trekt 15 miljoen gulden uit sche zaken over de overdacht van voor een proef met zogeheten 'tele- de aandelen van de overheid in de verzamelkantoren'. Dat zijn kanto- Nederlandse autofabriek Volvo Car ren dicht bij de woonplek, denfondsen. naren enkele dagen per week ge woon thuis hun werk doen. Via tele foon. fax en computer staan zij rechtstreeks in contact met het mi nisterie. Het vergt een investering van 10.000 gulden per amhti "en geen 50.000 zoals eerder deze ïk is beweerd", aldus een geirri- De Zweden streven er nu naar een nieuwe structuur voor een nieuwe personenauto-divisie, waarin de Nederlandse fabriek moet worden nicatielijnen die zijn aangesloten op teerde Maij-Weggen. het hoofdkantoor. Maij sprak gisteren in Rotterda; Dat zogeheten telewerken ge- tijdens een congres over telematic beurt nu al op het ministerie yan ^at js ^et koppelen van computer verkeer en waterstaat, waar ambte- ADVERTENTIE Vrouw zelfstandige De Sociale Verzekeringsraad advi seert staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken vrouwen van boeren meer dan vier maanden onderhan- Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON (GPD) - Tussen Congresleiders en functionarissen van het Witte Huis is gisteren op nieuw koortsachtig overleg gevoerd over de manier waarop het grote fe derale begrotingstekort kleiner kan worden gemaakt. Daarover wordt al ben vanaf het begin van de onder handelingen grote onenigheid ge had over het tekort op de federale begroting. Iedereen is het erover eens dat het tekort zeker 160 mil jard dollar over belastingjaar 1991 dat op aanstaande maandag begint - onverantwoord hoog is. neden worden gebracht, en over een periode van de daarop volgende vijf jaar met 500 miljard. Als ze er niet uitkomen, gaat maandag de valbijl van de Gramm- Rudman wet werken. Die wet, die in 1986 werd aangenomen, stelt een gefaseerde uitbanning van het be- wettelijke verbod op arbeidsover- ren. Als dat niet gebeurt, gaat vanaf maandag een wet werken die ervoor zal zorgen dat het mes diep wordt gezet in vrijwel alle diensten die de federale overheid verzorgt. Onder die druk leek gisteren een oplossing dichter bij dan ooit. Naar verluidt heeft president Bush een van de eisen die een akkoord in de weg stonden een drastische ver laging van de vermogensaanwas- belasting laten vallen. Maar Bush zelf hield in Minnea polis een speech, waarin hij de De mocratische partij, die de meerder heid in het Congres vormt, al maar vast van tevoren verantwoordelijk stelde voor een eventueel misluk ken van de besprekingen. "Er zul len straks misschien bejaarden zijn die zich afvragen waar hun sociale uitkering blijft", zo zei Bush, die im pliceerde dat die bejaarden dan Sluiting BAT De strijd van het personeel van BAT-Nederland bv in Amsterdam tegen de voorgenomen sluiting van de sigarettenfabriek is gisteren be handeld door de ondernemingska mer van de Amsterdamse recht bank. Uitspraak is op 8 november Nieuwe creditcard LeCard, een Amro Bank-dochter, introduceert 1 oktober een nieuw plastic betaalmiddel: de Aurora- klantenkaart. Met deze magneet- stripkaart met pincode kunnen con- Maar de manier waarop dat tekort grotingstekort verplicht. zorgd. De Republikeinen willen dat tekort kleiner te maken, er op alle de oplossing wordt gezocht in het overheidsuitgaven (afgezien van so- terugdringen van de overheidsuit- ciale uitkeringen) zonder aanzien gaven. des persoons moet worden bezui- Dat zou dan vooral de armere nigd. Amerikanen treffen, en die stem- In de praktijk zal dat betekenen, men over het algemeen op de De- dat de federale overheid 85 miljard mocratische partij. Daarom ziet de dollar minder mag uitgeven dat was Democratische partij meer in het geraamd. Dat houdt onder meer in vergroten van de inkomsten van de dat twee miljoen ambtenaren maxi- federale overheid, met andere maal enkele dagen per week met - tt i r> 0 UilueCJUC uic ucjaaiutu uan vu sumenten kopen bij Hubo, Bang wijtend naar de Democraten in het Olutsen. Runnersworld, Prenatal Congres moeten kijken, en Boeyen Postorders. Ondanks deze retoriek zei de De mocratische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Thorn Foley: Antwerpen "We zijn in de eerste stadia van een De gigantische investeringen in het °plos;*i1n1g terecht gekomen En de Antwerpse havengebied hebben Republikeinse Afgevaardigde Con- grote gevolgen voor met name tAe,ze,: Alles is nu zo n beetje rond. West-Brabant. Per jaar laten Neder- we het over vermo- landse bedrijven ruim 8000 mensen gensaan was belasting eens worden, per jaar in de Antwerpse regio wer- zijn we klaar ken. De Nederlandse metaalindus trie in het Rijnmondgebied klaagt OnvPrantwnnrH intussen steen en been over de zuig- dlllWOUI U kracht van Antwerpen. Republikeinen en Democraten heb- eoorden: belastingverhoging. Dat is weer onaanvaardbaar voor stuurd. de Republikeinen, voor wie lage be lastingen het allerbelangrijkste pro grammapunt vormen. Bush bij voorbeeld werd in 1988 vooral tot president gekozen dank zij zijn be lofte de belastingen niet te zullen verhogen. Hij beloofde bij die verkiezingen ook, de vermogensaanwasbelasting (de belasting die moet worden be taald op winst over onroerend goed en andere investeringen) te verla gen van 33 naar 18 procent. Juist die laatste belofte bleek bij de onderhandelingen met Demo cratische Congresleiders voor de grootste moeilijkheden te zorgen. onbetaald verlof zullen worden Andere gevolgen zijn een enorme achterstand bij de toch al onderbe zette belastingdienst, en daardoor een verlies aan belasting-inkomen van ten minste acht miljard dollar; lange rijen voor de kantoren die gaan over uitkeringen en dergelij ke; niet minder lange rijen aan de grenzen, omdat er te weinig ambte naren zullen zijn die paspoorten kunnen controleren; grote vertra gingen bij het binnenlandse lucht verkeer, omdat er onvoldoende luchtverkeersleiders zullen zijn; minder betrouwbare weerberichten omdat het Nationale Weer Bureau De Democraten voerden aan dat de z'Jn activiteiten moet terugschroe ven; een tekort aan cipiers, en daar mee het risico van opstanden in de gevangenissen; tekorten in de vleesvoorziening, omdat niet langer al het vlees kan worden geinspec- teerd; de sluiting van nationale mo- Als Congresleiders er. Witte Huis er numenten zoals het Vrijheidsbeeld door Bush voorgestelde belasting verlaging slechts ten goede zou ko men aan de rijken. Valbijl deze week toch nog uitkomen, dan zal het tekort op de begroting over 1991 met 50 miljard dollar naar be- New York en het Washington Mo nument met enkele dagen per week. bestanden en telecommunicatie systemen. Een voorbeeld een vrachtwagenchauffeur of binnen vaartschipper staat via zijn boord- cumputer en satelliet rechtstreek:- in contact met kantoor. Het expcdi- tiekantoor krijgt via een databank door dat er op de thuisroule van de chauffeur nog een lading kan wor den opgepikt. De afhandeling van douaneformaliteiten en overige pa pieren rompslomp gebeurt groten deels door de computer. Verkeer en Waterstaat probeert met financiële prikkels verdergaan de automatisering te stimuleren. Minister Maij-Weggen meent dat te lematicaprojecten een oplossing kunnen bieden voor de overvolle wegen en het milieuvraagstuk. Vooral het op elkaar aan kunnen sluiten van computerprogramma's is in haar ogen van groot belang Deskundigen van het ministerie menen dat toepassingen als tele werken en telewinkelen dl ver keersdrukte met 15 procent kan te rugdringen. ITT met Tsjechen in joint-venture WASSENAAR (ANPl - PTT Tele- com en de Ts jechische PTT hebben samen de commerciële onderne ming Telecomspol opgericht die diensten gaat aanbieden op de Oost- OUTOpeM markt De rechtsvorm van de onderne ming is vergelijkbaar met die van een Nederlandse bv. PTT Telecom bezit de helft van de aandelen, de Tsjechische PTT de inden hl u.' onderneming moet binm t n kele jaren veertig werknemers tel len en gaan bijdragen aan de winst van het Nederlandse concern. Voor het snel interoationali ertn de PTT-concern vormt Tsjechoslo- wakije een interessante spring plank naar de Oosteuropse markt Tsjechoslo wak ije heeft al een elek trotechnische industrie die expor teert naar de Sovjet Unie en het op leidingsniveau van het PTT-kader is er hoog, aldus PTT Tclccom-di- recteur Verwaayen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5