Hoe helpt u een kina als Jimin? Stad meer regio moeten samenwerken Van vluchteling tot staatssecretaris Dales wil agglomeratiebesturen Nederlandse inzet voor slachtoffers Oost-Europa Therapie beter dan celstraf voor dader seksueel delict Vaker dwangsom milieu-delicten Ruilverkaveling stokpaardje van Dzsingisz Gabor VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 DEN HAAG (ANP) Minister Dales (binnenlandse zaken) vindt dat gemeenten rond de grote steden zo nodig moeten worden gedwongen om met de stad samen te werken. Op de lange termijn moet in de zeven belangrijkste stedelijke gebieden in Nederland, waaronder het gebied rond Den Haag, een democratisch gekozen regiobestuur komen. economische ontwikkeling en ar- Een definitief standpunt over de beidsmarktbeleid, grootschalige bestuurlijke vernieuwing van voorzieningen (op cultureel en re- grootstedelijke gebieden zal het ka- creatief gebied) en milieu- en na- binet in het voorjaar van 1991 inne- tuurbescherming. men. Dan moeten de provincies Op korte termijn zijn volgens het kui} adviezen hebben gegeven en is werkt. De grootstedelijke gebieden kat>inet in elk êeval maatregelen de tussenwet gereed om te worden vormen daarop echter een uitzon- nodig om de ruimtenood van Den ingediend. Haag en Utrecht op te lossen. De re- Dat staat in de beleidsnota toekom stig bestuur van de stedelijke gebie den. Dales constateert daarin dat gemeentelijke samenwerking op grond van de wet gemeenschappe lijke regelingen in veel regio's goed NOORDWIJKERHOUT (ANP) - Tien Nederlandse deskundigen gaan zich -vooralsnog indirect- in zetten voor de Oosteuropeanen die getraumatiseerd zijn door de Twee de Wereldoorlog en de totalitaire re gimes. Dat is één van de resultaten van de Tweede Europese Conferen tie over Traumatische Stress die deze week in Noordwijkerhout werd gehouden. De tien deskundigen vormden het organiserend comité van het congres dat aandacht besteedde aan de geestelijke gevolgen van oor log en ander geweld, natuurram pen, ongelukken, kindermishande ling en zelfs grote medische ingre pen. De hulp aan Oost-Europa wordt voorlopig beperkt tot een paar ini tiatieven: het tiental gaat onderzoe ken hoe er kan worden samenge- Er moet snel iets worden onder werkt met de Oosteuropese hulp- nomen, want in het westen moest verleners op het gebied van onder- 00k aj tientallen jaren gewerkt wor- zoek en opleiding en erkenning van den aan het ontwikkelen van goede de problematiek. Verder zal er een hulp aan degenen die door de Twee rn worden gemaakt met het toe- de Wereldoorlog werden getrauma- op de bollen. Zo'n kopie zou vol gens hem om te beginnen al veel houvast bieden. De landen hebben uiteindelijk echter elk hun eigen hulpverlening nodig, die past bij de situaties die past bij hun eigen ge schiedenis. gankelijk maken documenten. Onder de 507 deelnemers congres waren veel Oost-Europea- miljoenen mensen getraumatiseerd moeten zijn door de elkaar opvol gende systemen. Twee Roemeense deskundigen schetsten gisteren na afloop van de conferentie hoe de Tijdens het congres is volgens dr W. de Loos uit Leiden gebleken dat "het inzicht doorbreekt"' dat moge lijk getraumatiseerden actief en •vorden. publicaties en tiseerd. Ook Oost-Europa begint nu met vrijwel niets, al is er in het altijd het zo zwaar te pakken genomen Polen al wel het één en ander tot stand g nen. Uit hun verhalen bleek dat er komen. Maar dat is. zo bleek uit de meteen benaderd moeten in de voormalige Oostblok-landen woorden van prof. Z Ryn uit Krakow, ook geen wonder met zo- Dus ook als ze er zelf geen behoefte veel slachtoffers. aan denken te hebben. "Zoals je Een groot probleem bij de hulp- gaat inenten bij een polio-epidemie verlening in Oost-Europa is dat veel om erger te voorkomen"". Het wei voorzieningen door de bevolking, slagen van zo'n benadering hangt wel af van het goede moment, de slachtoffers moeten niet het idee krijgen besprongen te worden. Ver der moeten bijvoorbeeld politie en brandweer van te voren worden ge steund in de soms zo verschrikkelij ke zaken waarmee zij te maken krij gen. Deze beroepsgroepen kunnen overigens ook worden getraind voor een soort van primaire hulp verlening. ter moet repareren wat de andere heeft verknoeid", aldus prof. T. Ra dii uit Praag gisteren. Hij vindt de Nederlandse hulpverlening zo hoogstaand, dat hij die eigenlijk het liefst zou kopiéren. We kunnen er volgens hem net zo trots op zijn als dering. w Bij de huidige samenwerking gering zal bij het parlement een tus- gaat het vaak om zogenoemde be- senwet indienen met het doel om de heerstaken. Voor de beleidsmatige vorming van regionale bestuursvor- afstemming is een echt regiobe stuur nodig, een algemeen verte genwoordigend orgaan waarvoor rechtstreekse verkiezingen moeten worden gehouden. Tot de taken van die zogenoemde agglomeratiebe sturen behoren als het aan Dales men te ondersteunen. Het gaat daarbij in eerste instantie om de re gio's Den Haag, Amsterdam, Rot terdam, Utrecht, Eindhoven/Hel mond, Arnhem/Nijmegen en En schede/Hengelo. Wat Dales betreft hoeft de bestuurlijke vernieuwing ligt: ruimtelijke ordening, volks- zjch trouwens niet te beperken tot huisvesting, verkeer en vervoer, dje gebieden. UTRECHT (GPD) Een groot aan tal officieren van justitie en straf rechters vindt het wenselijk dat da ders van seksuele misdrijven een therapeutische behandeling onder gaan in plaats van - of als aanvulling op - gevangenisstraf. Nu komen al leen de daders van minder ernstige misdrijven in aanmerking voor zo'n behandeling, als zij hebben bekend en de bereidheid hebben getoond hun gedrag te veranderen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Soci aal Sexuologisch Onderzoek (NIS- SO) in Utrecht. De resultaten wer den vandaag bekendgemaakt tij dens het congres 'Plegers van sek sueel geweld'. De onderzoekers van NISSO in terviewden 50 functionarissen van justitie en 105 mensen die werk zaam zijn in de hulpsector. Daarbij bleek dat de meeste strafrechtjuris ten de hulpverlening veel beter in staat achten te voorkomen dat da ders van seksuele misdrijven in her haling vervallen dan het strafrecht. Zij stellen wel als voorwaarde dat de persoon in kwestie een voor waardelijke gevangenisstraf opge legd moet krijgen. Blijft hij of zij weg uit de behandeling, dan moet alsnog die straf worden omgezet in een onvoorwaardelijke. De meeste hulpverleners achten het mogelijk om met een ambulante therapie herhaling van zedenmis drijven te voorkomen. Zij voorzien dat daders aanvankelijk slechts voor de behandeling kiezen om de Het kabinet heeft nog geen stand punt over financiële problemen van de grote steden. In de nota wordt geconstateerd dat de gemeentelijke belastingtarieven in de centrumge meenten (onroerend goed, riool- en reinigingsrechten) in het algemeen hoger liggen dan die in de omrin gende gemeenten. Worden de tarie ven op het gemiddelde tussen stad en ommeland gesteld dan betekent dat een vrij omvangrijke lastenver schuiving van inwoners en bedrij ven in de centrumgemeente naar die in de omliggende gemeenten. Over de financiële consequenties van de stedelijke schaalvergroting laat het kabinet zich nog niet uit. De besturen van de grote steden zijn enthousiast over de nota van gevangenisstraf te ontlopen en dus Dales. Burgemeester Havermans niet echt gemotiveerd zullen zijn. van Den Haag is vooral "zeer ver- De verwachting is echter dat daders heugd" over het voorstel om met de na enige tijd gaan inzien dat zij dragsproblemen hebben waaraan iets moet worden gedaan. De hulpverleners zijn bereid tussenwet snel iets te doen aan de ruimtenood waarin zijn stad ver keert. Den Haag wil 10 tot 15.000 woningen bouwen, maar kan die cliënten te accepteren die niet ex- niet kwijt op het eigen gebied. Een treem gewelddadig zijn geweest en grenswijziging zou het gebied van bereid zijn een 'pittige' behandeling gen wijst echter elke claim op zijn te ondergaan van anderhalf jaar. gemeente van de hand. Goudsinit trekt eigen aandeel in Buck-zaak in AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse hoogleraar prof. dr. J. Goud smit heeft alsnog zijn aandeel inge trokken van het omstreden aids-ar- tikel van de Eindhovense hoogle raar dr. H.M. Buck, dat in april van dit jaar in het wetenschappelijk tijd schrift Science werd gepubliceerd. Dat heeft een woordvoerder van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam gisteren be vestigd. Goudsmit. die op basis van het materiaal van Buck aan het AMC vi- rusremmende proeven uitvoerde, trekt zijn bevindingen terug na kri tiek van vier Nederlandse deskun digen op het gebied van de virolo gie, de moleculaire biologie en de immunologie. De vier hadden deze week op verzoek van NRC Handels blad het virologische aandeel van Goudsmit in het Science-artikel be studeerd en geconcludeerd dat hét "fragmentarisch en slecht onder bouwd" was. Essentiele controles ontbraken volgen hen. Prijscompensatie studenten beperkt DEN HAAG (GPD) - De Twee- de Kamer is akkoord met een beperkte prijscompensatie voor de basisbeurzen met ingang van 1 januari 1990. Daardoor gaat de basisbeurs volgend jaar niet met een kleine dertig, maar met twaalf gulden per maand om hoog. Dat bleek gisteren tijdens een spoeddebatje met minister Ritzen (onderwijs). De basisbeurs voor uitwonen de studenten wordt nu definitief 570 gulden per maand. Bij hun ouders wonende studenten krij gen er vier gulden bij en komen op een maandbedrag van 235 gulden. Groen Links, die de stu denten volledige prijscompen satie gunde, stemde als enige te gen. DEN HAAG (ANP) - De regeling als te zwaar moet worden be- het opleggen van een dwang- schouwd. Het verwijt van de groep deskun digen. die bestaat uit de moleculair- biologen prof.dr.A.J. van der Eb uit som bij overtreding van milieuwet geving is uitgebreid. Boden tot op heden alleen de Hinderwet en de Wet Bodembescherming mogelijk heden tot het opleggen van een dwangsom, nu is de regeling uitge breid tot vrijwel de gehele milieu wetgeving. Dat heeft het ministerie van milieubeheer gisteren meege deeld. DEN HAAG - Met twee vluchten van Martinair zijn. gisteren en van daag, de toegezegde 50.000 anti-gas- pakken uit de voorraden van de Ko- Leiden'en'prof' dr* P C van de Vliet ninklijke Landwacht naar Turkije ujt Utrecht, de immunoloog prof.dr gestuurd. De pakken, officieel aan- c.J.M. Melief uit Amsterdam en de Het bedrag van de dwangsom geduid als NBC-uitrusting, moeten viroloog prof dr W J.M. Spaan uit moet "ruimschoots" hoger zijn dan bescherming bieden bij aanvallen Leiden> is volgens de woordvoerder De dwangsom kan worden opge- het financiële voordeel dat de met chemische wapens. Een NBC-set van het AMC terecht 'Ook Gouds- legd door het bestuursorgaan dat milieu-overtreder behaalde of dacht bestaat uit een pak met laarzen en mjt erkent dat virologische rem- ook bevoegd is tot het sluiten van te behalen. Op die manier, zo meent handschoenen, een gasmasker met mmgsproeven louter speculatief en een bedrijfsinrichting. Meestal is het ministerie van milieubeheer, huidontsmettingspoeder. NBC-kap- met onderbouwd zijn" aldus de kan van de dwangsom een "zeer ef- je detectiemateriaal, drie stropine- WOOrdvoerder. injectoren, vier sets natriumchlori- sets pyridostygnine, koper- dit het gemeentebestuur, Gedepu teerde Staten of het bestuur van een fectieve werking" uitgaan. Waterschap. Nieuw in de uitbrei ding van de dwangsom-regeling is dat ook de minister een dwangsom kan opleggen in gevallen waarin geen ander bestuursorgaan be voegd is. KARAMAN (ANP) - Mr. H. Ker- sting heeft namens de weduwe van de in juni 1988 vermoorde Turkse vakbondsleider Nihat Karaman en In situaties waarin een bestuurs- diens opvolger Tune een klacht in- besluiten gediend bij de minister van justitie. sulfaat, een depper en snelverband. De Universiteit van Utrecht acht het niet noodzakelijk stappen te on dernemen tegen de onderzoeker. De dwangsom, zo meent het mi nisterie, is bij uitstek geschikt om opgelegd te worden in gevallen orgaan ten onrechte waarin gevaar bestaat voor herha ling of voortzetting van de overtre ding. Het middel is ook gepast in si tuaties waarin andere middelen, zoals sluiting van een bedrijf dat de een dergelijk verzoek binnen een bij de strafgriffie van het gerechts milieu-overtreding heeft begaan, maand te reageren. ADVERTENTIE stuur verzoeken hiertoe alsnog over moest worden vrijgelaten omdat te gaan. Het bevoegd gezag dient op zijn appèl-akte nooit is aangekomen hof. Autoloos Apeldoornse bedrijven hebben het massaal laten afweten tijdens de Apeldoornse "autoloze donder dag". Maar ook de Apeldoorners zelf stapten net als vanouds in hun auto. Een Apeldoornse politie woordvoerder sprak zelfs van een yan onze GPD-corrcspondcnlen fiasco. De autoloze donderdag was bedoeld als slotmanifestatie van HAAKSBERGEN - Hard werkend, een fietspromotieweek. veeleisend ten opzichte van z'n c ambtenaren, gek op cijfers, een he- öamenwerking kei aan bureaucratie, van nature op- De organisaties van familieleden timistisch en sterk vasthoudend van mensen met ernstige psychoso- aan principes. Het zijn de omschrij- ciale problemen, de stichting In vingen, die de nieuwe staatssecreta- Perspektief en de stichting Laby- ris voor natuurbeheer, al eens door rint, zijn een intensieve samenwer- Zijn ambtenaren op papier liet zet- king begonnen als voorbereiding ten. op een eventuele volledige fusie. Ze hebben een gezamenlijk kantoor in Utrecht betrokken en een directeur aangesteld. Zware straf De rechtbank in Brussel heeft giste ren zware gevangenisstraffen opge legd aan zeven Nederlanders die be trokken zijn bij de handel in soft drugs van België naar ons land. De hoofdverdachte uit Ossendrecht kreeg acht jaar celstraf. Zijn broer uit Yerseke draait zes jaar de bak in en zijn vrouw kreeg drie jaar voor waardelijk opgelegd. Tegen hen was respectievelijk tien, acht en vier jaar geëist. Criminaliteit De Nederlandse bevolking vindt de criminaliteit een groter probleem dan het milieu, de gezondheidszorg, de economische situatie en de werkloosheid. Dit blijkt uit een en quête die vorige maand in opdracht van het ministerie van justitie door het NIPO is uitgevoerd. Misdaadbe strijding is volgens de bevolking een belangrijke zaak. Velen zijn van mening dat de situatie in Nederland erger is dan in andere Westeuropese landen. Laagvliegen Nederland wil in december in NAVO-verband uitsluitsel hebben over de mogelijkheden om jacht- vliegers van de luchtmacht te laten oefenen in het laagvliegen (tussen 75 en 300 meter hoogte). Het stand punt van de Bondsrepubliek dat er een einde moet komen aan de laag vliegoefeningen in de Bondsrepu bliek, leidt tot grote problemen bij de training van Nederlandse jacht- vliegers, aldus staatssecretaris Van Voorst tot Voorst (defensie). Drs. Jenö Dzsingisz Gabor (50), burgemeester van de Twentse ge meente Haaksbergen, is een rrian met gevoel voor publiciteit en goe de contacten. Een vroegere school- genoot van premier Lubbers, een protégé van CDA-partijvoorzitter Van Velzen, een vriend van oud-mi nister Ruding, maar bovenal een ambitieuze man. Een Hongaarse vluchteling die het in Nederland tot staatssecretaris heeft geschopt en graag ook nog wel eens minister zou willen worden. De Haaksbergse burgemeester zei gisteren er "geen moment" bij stilgestaan te hebben, dat hij in aan merking zou kunnen komen voor een post in het kabinet. "Het mag misschien vreemd klinken, maar die hele gang van zaken is eigenlijk langs me heen gegaan. Ik heb het niet gevolgd". Hij zou niet op elke kabinetspost "ja" hebben gezegd. Over de wat wrange bijsmaak van "Natuurbeheer heeft mijn bijzonde- zijn voordracht, de visaffaire re aandacht. Mijn speciale interesse rondom minister Braks en de ruzie gaat uit naar ruilverkaveling. Daar over de door Lubbers naar voren ge- ben ik de afgelopen vijf jaar als schoven kandidaat Van der Linden, voorzitter van de landinrichtings commissie Haaksbergen bij betrok ken geweest". zegt Gabor niets te kunnen zeggen. "Echt, gelooft u me, ik heb me daar nog op geen enkele wijze in ver diept. Die ontwikkelingen heb ik de laatste dagen niet gevolgd, dus ik Het waren vooral partijvoorzitter Wim van Velzen en premier Ruud Lubbers, die de hardwerkende bur gemeester van Haaksbergen al een tijdje in de peiling hielden voor een functie in Den Haag. Ten tijde van de kabinetsformatie hield Gabor al stilletjes rekening met een post als staatssecretaris. Z'n gedachten gin gen daarbij vooral uit naar de - later niet ingevulde - post voor politieza ken. Gabor was namelijk nogal be trokken bij plannen voor een groot scheepse reorganisatie van de Ne derlandse politie. Studie Gabor studeerde in Nijmegen (HBS-B) en Tilburg (bestuursrecht economie), werkte op het ministerie van economische zaken (Europese aangelegenheden), was hoofd eco nomische zaken in Den Haag, kabi netschef van de Haagse burgemees ter Schols, raadslid in Woerden, fractievoorzitter in provinciale sta ten van Zuid-Holland, alsmede sinds ruim zes jaar burgemeester van Haaksbergen. "Ik ben geen blij vertje", liet hij die gemeente weten, maar beloofde tegelijk wel zijn eer ste ambtstermijn vol te maken. "Mensen die te lang op dezelfde stoel zitten, blokkeren vernieu wing" luidt zijn opvatting. Op het terrein van natuurbeheer Gabor vindt het nieuwe staatsse cretariaat een "buitengewoon inte ressante, een nuttige en een wense- kan er ook niets over zeggen' lijke" post. Hij zegt affiniteit met de nieuwe baan te voelen. In zijn huidi ge woonplaats Haaksbergen, een gemeente met veel bos, heide en veen, geeft men "extra voorrang" aan natuurbeheer en milieubehoud. Niet alleen het milieubeleid, maar ook de aanpak van milieudelicten staat in Gabors gemeente hoog ge noteerd. Justitie roemde onlangs deze aanpak. Zestien Gabor was zestien jaar toen hij de benen nam uit Hongarije. De op 14 maart 1940 in het grensplaatsje Györ geboren zoon van een hoogle- Veel heeft Gabor nooit over die pe riode willen vertellen, wél verklaart het zijn bijzondere interesse voor de politieke ontwikkelingen in Oost- Europa en de hulp bij de opbouw van de democratie in landen als Hongarije en Tsjechoslowakije. De eerste Nederlandse staatssecretaris van een buitenlandse komaf (Gabor heeft Gabor geen overdreven grote is in 1968 genaturaliseerd) wil zich kennis opgebouwd. Zijn voornaam- graag inzetten voor Europese sa- s*e wapenfeiten zijn het voorzitter- menwerking. In het CDA profileer- schap van de plaatselijke ruilverka- de hij zich als lid van de commissie velingscommissie. het tot stand buitenland en voorzitter van de brengen van een natuurbehoudpro- commissie midden en oost Europa, ject in het Nederlands-Duitse grensgebied middels een schapen kolonie die een veengebied be- „Ik spreek mijn talen graag" zegt de graast, het van de grond helpen van nieuwbakken staatssecretaris, die een actieve milieupolitie in zijn Er staan 16.000 kinderen op de wachtlijst Voor f 1,50 per dag kunt u helpen. Ja, ik wil voor f 1.50 per dag (145.- per maand) financieel een kind adopteren en ontvang gelijktijdig alle informatie Door omstandig heden genoodzaakt kan ik mijn ondersteuning altiid stopzetten Graag ontvang ik ren meer informatie I Ibstcode Telefoon Woonplaats Stuur de bon in een open envelop naar Antwoordnummer 767b, 1000 SL Amsterdam Een postzegel hoeft niet. mag wel POSTER PARENTS PLAN m uyor geboren zoon van een noogie- nieuwoaKKen staatssecretaris, aie een actieve milieupolitie in zijn 1 j 1 f 1 r\£L /IC raar vluchtte in 1956, toen hem en het Hongaars. Russisch. Engels, woonplaats, alsmede inspanningen Vlll QC DOIl 111 OI UCll iLióQj. vele anderen het leven door de com munistische machthebbers prak Frans, Duits, Pools en Nederlands om de prachtige natuurgebieden beheerst. Aan de tongval is zijn (bos, veen en heide) rondom Haaks- tisch onmogelijk werd gemaakt. Oost-Europese afkomst beslist niet bergen te behouden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3