Ik voel me ja Afrika kampt met falende controle op geneesmiddelen Sendingkerk ziet geen heil in GOR I REPORTAGE i BENAUWD VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 den te verminderen. De aangewe zen weg daarvoor leek te bestaan in hulp bij de overplaatsing van de produktio van medicijnen. Maar van die strategie is de stichting langzaam teruggekomen. "Het is nog maar de vraag of lan den in Afrika echt minder afhanke lijk worden door zelf de produktie ter hand te nemen." aldus IDA-di- recteur Henk den Besten. "Ze blij ven aangewezen op de invoer van de grondstoffen en technologie uit de rijke landen. Als de infrastruc tuur niet verbetert dan creer je meer problemen dan je oplost. De bewa king van de kwaliteit bijvoorbeeld blijft een groot probleem." meent de directeur. De ramp met de paracetamol-si- roop in Nigeria lijkt een treffend be wijs van die stelling. Nadat eerst het bedrijf Drugpharm uit Almere als schuldige werd aangewezen, ligt de verantwoordelijkheid volgens de laatste berichten toch in Nigeria zelf. Een farmaceutisch bedrijf uit de stad Onitsha zou etiketten heb ben verwisseld, zodat de staatszie- kenhuizen het giftige diethyleen- glycol in de siroop verwerkten. IDA is in 1972 opgericht door een aantal studenten in de farmacie uit onvrede over de gang van zaken rond export van geneesmiddelen naar de Derde Wereld. Volgens hen waren veel geneesmiddelen te duur. Bovendien ontbrak het aan goede informatie en voorlichting en sloot het aanbod van medicijnen onvoldoende aan op de gezond heidsproblemen van de bevolking. "Veel landen in de Derde Wereld hebben te kampen met een gering budget voor de gezondheidszorg. Het is dus belangrijk de juiste prio riteiten te leggen." aldus Den Besten. IDA hecht daarbij veel waarde aan de lijst van essentiele geneesmiddelen, opgesteld door de Wereldgezondheidsorganisatie SINT MICHIELSGESTEL Zestig bossen bloemen en planten decoreren alleen al zijn huiskamer. De telefoon gaat non-stop, ook al heeft hij formeel een geheim nummer. Tussendoor rinkelt om de haverklap de deurbel. Eigenlijk heeft hij een secretaresse nodig en iemand die zijn post beantwoordt. Z'n vrouw moet de gasten maar opvangen. Want Gerrit Braks, oud-minister van landbouw, natuurbeheer en visserij is sinds een week ambteloos burger. Gestruikeld over een uit de hand gelopen vis- affaire die al drie jaar geleden begon. Een terugblik van de man die nog steeds zich afvraagt wat hij fout heeft "Ui.... :i. "Nooit meer het boetekleed, zoais in 1987 GEESTELIJK LEVEN Volgens de nieuwe voorzitter van de Sendingkerk, dr. Apollis, is zijn kerk het pad der verzoening ingeslagen. (foto and Dr. Apollis: minder blanke invloed gezegd had. Dat de controle niet wa terdicht was. Daar heeft men poli tieke munt in gezocht en gevonden. Er werden steeds nieuwe voorwaar den gesteld waar niet aan te voldoen was. Dat heeft pijn gedaan". Prima gedaan "Ik ben verleden week maandag in de Kamer tijdens het mondeling overleg ook volledig overeind ge bleven. Ik kreeg helemaal geen weerwoord meer. Toen het om elf uur 's avonds klaar was en ik de vra gen kreeg van de pers was de toon ook zodanig: die man heeft het pri ma gedaan. Ook de commentaren in de kranten waren zo. Braks staat op punten voor. Ik heb me op Prinsjes dag ook niet verstopt. Op de AVRO- borrel feliciteerde iedereen me. Dat heb ik wat afgehouden. Laten we de dag niet prijzen voor die om is. Men taal was ik me aan het voorbereiden op een Kamerdebat". "Of ik misschien te naief ben ge weest? Er is steeds contact geweest met de PvdA-kamerleden Jan van Zijl en Servaas Huys. Er is ze steeds gevraagd: waar zijn jullie op uit? Wij zijn nergens op uit, was dan het ant woord. Ik heb geen enkel signaal gehad. Ook niet in het kabinet. Met Aad Kosto heb ik het er op Prinsjes dag nog terloops over gehad. Hij deed vroeger vis in de Kamer. Ook met Hans Simons, Hedy d'Ancona, Ien Dales en Wim Kok. Wim had die dag weinig tijd, maar kwam toch naar me toe. Hij was heel vriendelijk. Dat was opvallend. Woensdag toen het PvdA-besluit bekend was heeft hij me ook meteen gebeld. 'Gerrit ik voelde wel spanning, maar deze uitkomst was mij niet gemeld', zei hij. De kwestie is ook niet in het kabinet bespro ken. Ik verdedigde het kabinetsbe leid". Mikpunt "Ik voel me genomen, ja. Ik ben met overtuiging in deze coalitie gestapt met de bedoeling mijn beleidsop ties in een jaar te realiseren. Elke maand hadden we een bespreking: Jan van Zijl en Servaas Huys na mens de PvdA, Jan van Noord en Pieter-Jan Biesheuvel namens het CDA, en ik. Gingen we in de Bistro- quet zitten en namen we de hoofd punten van het beleid door. Ik vraag me nog steeds af waarom ik het mikpunt ben geweest bij de PvdA. Ik heb nooit ernstige kritiek op ze gehad". "Ik vraag me ook af of ze zich wel voldoende hebben gerealiseerd wat ze deden. In 1977 kwamen er veel nieuwe kamerleden in de Kamer. Ik bijvoorbeeld en ook Thijs Woltgens. We zijn jaargenoten en dat schept een band. We hadden altijd een vriendelijke en betrouwbare ver standhouding. Waarom dan? Ik denk wel eens, misschien was ik wel een willig slachtoffer. Ik was na tuurlijk na tien jaar aan de finale van mijn ministers carrière begon nen. Ik ben 57. Na deze periode wil de ik nog iets anders gaan doen. Al le beleid staat op de rails en had ik de onvoorwaardelijke steun van het CDA. Dat was bij anderen voor mij wel anders. Ik hoef geen namen te noemen. Was ik dus een willig slachtoffer?" Zandbijterij Ik geloof zeker dat hier politieke motieven achterzitten. Ze wilden het CDA en Ruud Lubbers trotse ren. Ik ben daarvoor het politiek in strument geweest. Het feit dat ze ook steeds zeiden: "Het is alleen de vis hoor, niet de rest", bewijst dat ik een instrument was. Ze zochten een kapstok. Het probleem bij de PvdA was psychologisch. Ze waren iets begonnen waaruit ze niet meer zon der pijn konden retireren. Dus gre pen ze ook steeds iets nieuws aan in het dossier. De informatie aan de Kamer, de kwaliteit van het beleid. Steeds kwam er weer iets nieuws boven water dat werd uitgediept. Zakelijk wilde ik doen wat ik kon. Maar geen zandbijterij meer. Nooit meer een boetekleed zoals in 1987". PAGINA 2 mam Van IPS-corrcspondcnt Jolke Oppewal AMSTERDAM De dood van ruim honderd Nigeriaanse kinde ren door het innemen van een gifti ge hoestdrank legt de vinger op een zere plek van df gezondheidszorg in Afrika: de falende controle op de kwaliteit van geneesmiddelen. De stichting IDA 'International Dis pensary Association) stelt zich ten doel ontwikkelingslanden te helpen bij het vinden van een oplossing voor dit probleem. De niet-commerciele farmaceuti sche groothandel IDA levert betaal bare en gegarandeerd goede medi cijnen aan landen in de Derde We reld. De vraag is groot. De omzet van de stichting is in vier jaar ver dubbeld tot negentig miljoen gul den. Het Afrikaanse continent is goed voor 85 procent van de orders van IDA. Aanvankelijk stelde IDA zich vooral ten doel de afhankelijkheid van ontwikkelinglanden van farma ceutische bedrijven uit de rijke lan- K<;uaan. na» in ccii tviiiif; slachtoffer?" Braks: "Het zoeken naar het meest adequate controlesysteem en de meest effectieve sanering is de afgelopen jaren permanent ge weest. Het systeem was niet water dicht maar dat was bekend. Het ver wijt dat ik onvoldoende aandacht aan de zaak heb gegeven wijs ik dan ook categorisch van de hand. Alleen met een nul-tolerantie kun je dat zeggen, maar dat is in 1987 niet ge zegd. De discussie nu is zo wel ver lopen". 'We zijn steeds met een handicap blijven zitten. De vissers waren vin dingrijk waardoor de pakkans af nam. Bovendien reageerde de rech terlijke macht onvoldoende. De sancties waren te zacht en de zaken werden veel te traag afgehandeld. Het schrok de vissers te weinig af. In die onmacht moest ik werken. Men heeft het niet laten meewegen in het oordeel, de PvdA met name. Ik had van een coalitiepartner een meer tolerant gedrag verwacht". Positief "Je kunt nu wel zeggen, als je dat of dat had geweten, had je het dan niet anders gedaan? Je moet niet verge ten dat ik eind 1989 nog een rapport van de Algemene Rekenkamer kreeg. Dat was niets anders dan po sitief. Ook bij de EG was men steeds te spreken over ons stelsel. Er zat bij ons alleen meer spanning in omdat de overcapaciteit van de vloot gro ter is dan elders. Maar om nu te zeg gen. de sanering is mislukt. Nee, wij scoren goed. We liggen zelfs meer dan op schema. Naar de maatstaven van de EG en de Rekenkamer vol deden wij aan onze opdracht". "In 1987 werd ook het verwijt ge uit dat de directie visserijen op het ministerie een soort Staat binnen de Staat was. Ik heb de directeur-gene raal en zijn plaatsvervanger toen op gedragen zich dagelijks met vis be zig te houden. Er is politieke bege leiding gekomen, en niet zonder succes. De Algemene inspectie dienst (AID) en de regelgeving zijn onder de directeur-generaal juridi sche zaken gekomen. De visserij heeft heel hoog gescoord bij de poli tieke leiding en de ambtelijke top". Fouten "Achteraf vraag je je wel eens af: heb ik ergens fouten gemaakt. Had het anders gekund. Vorig jaar kerst mis kreeg ik bij de EG 80 procent meer tong toegewezen voor ons land. Toen dacht ik: dan wordt de overcapaciteit beter benut. Dat we die extra hoeveelheid kregen was geen biologisch wonder maar dank zij het beleid van vangstbeperking. Er was gewoon meer vis. Als we meer hadden gedaan, of iets anders, waren we hypocriet bezig geweest. Nee, ik zou niet weten wat we an ders hadden moeten doen". "Er waren ook nog andere zaken die speelden. Nog meer controle Het komt raak voor, dat ik brieven uit Nederland ontvang waarop staat 'Singapore. Malaysiè'. Premier Lee Kuan Yew zal dit waarschi jnlijk niet zo leuk vinden. Sinds hij dit repubhekje in 1965 van Malaysia losmaakte, heeft Harry Lee geen ogenblik stil gezeten om zijn staat je van 2,5 miljoen inwoners dat ruim 42 kilometer lang en ongeveer 23 kilometer breed is. enige bekendheid te geven in de wereld. Hij is, geloof ik, overal al geweest en is met bijna alle wereldleiders op de foto gezet Laatstelijk nog met George Bush, Mikhail Gorbatsjov. Maggie Thatcher en Li Peng. In ziju fotocollectie ontbreekt waarschijnlijk alleen noo am staatsiefoto met Ruud Lubbers, in het Cutshuis. Maar Lee rekent zijn Holla ndse collega n iet lot de wereldleiders. Sen in Singapore gestationeerde Nederlandse kon niet. De AID had nog veel meer te doen. Er is gesproken over de ef ficiëntie van de AID. Er is gereorga niseerd om een optimalere inzet van mensen te krijgen op controlerend niveau. Helaas heeft dat geleid tot personele frustraties die op een zeer ongelukkige wijze naar buiten zijn gekomen, door de publieke uitlatin gen van meneer Besuijen (voorma lig AID-controleur die verklaarde dat er bij zijn dienst met vangstcij- fers werd geknoeid, red.) eind juni". "Mijn conclusie is dat wij, als je zakelijk alles op een rijtje zet. een sterk dossier hadden. Niet water dicht, maar dat kon ook niet. Ik had deze afloop ook niet verwacht". Goede moed "Mijn drijfveer om weer minister te worden lag erin dat ik een groot aantal zaken die op de rails stonden, wilde afronden. Het mestbeleid, de landbouw structuurnota, het na- tuurbeleidplan, de meerjarenplan nen openluchtrecreatie, bosbouw en gewasbescherming, de verzelf standiging van staatsbosbeheer, landbouwvoorlichting en land bouwkundig onderzoek, en de bun deling van krachten in het agrarisch onderwijs. De vis was rustig en per spectiefvol. Ik ben dus vol goede moed begonnen tot dit ongelukkige voorval. Van de andere kant had het niet op een beter moment kunnen komen. Beleidsmatig staat alles op de rails. Alleen had ik het een en an der nog graag in de Kamer politiek willen bevestigen". "Na de beschuldigingen van Be suijen heb ik meteen een onderzoek door de rijksrecherche gelast. Daar is positief op gereageerd. Het lever de ook geen bewijs op. Ik was vrij rustig. Toen hebben we, Hirsch Bal- lin (minister van justitie, red.) en ik, op 30 augustus een brief naar de Ka mer gezonden. Dat kon niet eerder omdat hij steeds in de West zat. Mis schien was het beter geweest om die brief meteen tc sturen na het onder zoek. In de brief hebben we her haald wat ik in juni al in de Kamer diplomaal vertelde me eens dal Lee ooit tijdens een bijeenkomst van de socialistische internationale Lee door de PvdA-delegatie werd bekritiseerd over de mensenrechten, waarna hij vergadering moest verlaten. Het is nooit meer goed is gekomen tussen hem en Den Haag. Lee is allergisch voor begrippen als vrijheid van meningsuiting en persvrijheid. Dat zijn westerse waarden, zegt hij, die niet passen in een oosterse samenleving. Aan buitenlandse journalisten heeft hij daarom een hartgrondige hekel. Hij ziet hen als 'James Bonds, die denken speciale vergunningen te hebben om de reputatie van leiders en regeringen in Zuidoost-Aziè kapot te schieten'. Maar aan de andere kant maakt Lee druk gebruik van de westerse media om Singapore in de internationale schijnwerpers te houden. Want het zou eens kunnen gebeuren, dat de welvarende republiek opgeslorpt wordt door Malaysia of Indonesië. Smds Irak het rijke oliebuurlandje Kuwayt heeft geannexeerd, bruist het op dit eiland van militaire activiteiten. Pas afgezwaaide soldaten zijn in een maand tijd al zeker drie keer voor herhalingsoefeningen opgeroepen. De oproepen hebben hun normale leven ontregeld, maar geen klacht komt over hun lippen. Want al zouden we het vervelend vinden, dan nog zullen ze het niet in hun hoofd halen Lee te kritiseren. Bang als ze zijn om, zonder vorm van proces, voorjaren te worden opgeborgen. Die vrees is duidelijk merkbaar bij de jongeren. Dat merkte ik, toen ik (WHO). Het van de markt weren van minder noodzakelijke medicijnen lijkt een zinnige eerste stap om orde te scheppen op de chaotische medi- cijnenmarkt waar neppillen hoogtij vieren. De stichting houdt zich bij de le vering zoveel mogelijk aan deze WHO-lijst. Orders voor middelen die hier niet op staan worden zeer kritisch tegen het licht gehouden. De meeste medicijnen die het ma gazijn in Amsterdam-Noord verla ten zijn ter bestrijding van veel voorkomende ziektes als malaria en worminfecties, middelen tegen uit droging en pijnstillers. De WHO en de Franse Artsen zon der Grenzen hebben gezamenlijk een standaardpakket samengesteld voor crisissituaties, dat de IDA uit voorraad kan leveren. Het pakket, met een inhoud van 3,5 kubieke me ter, bevat voldoende geneesmidde len en hulpmateriaal om een bevol king van 10.000 mensen drie maan den van de meest essentiele hulp te kunnen voorzien. SÉ {§SiS8| (foto GPD) 9 "Ik was die woensdag in Voorst Gelderland bij de landinrichtings- dienst om me eens op de hoogte te laten stellen. Toen belde Thijs Wolt gens. 'Gerrit, ik heb een hele verve lende mededeling voor je. De fractie heeft besloten morgen een motie van wantrouwen tegen je in te die nen of een motie van een ander te steunen'. Ik zei toen: Thijs waar heb je het over? 'Het spijt me geweldig maar dit is het fractiestandpunt', zei hij". Hartstikke eerlijk "Ik heb toen meteen Ruud Lubbers gebeld, die wist nog van niets. Toen ik Elco Brinkman belde had die het al van Ruud gehoord en was al op weg naar hem in het Torentje. Daar hebben ze toen Thys ontvangen. Dat was een kort en kribbig gesprek heb ik gehoord, en niet zo vriende lijk als later werd gesuggereerd. Na tuurlijk heeft Thijs daar thee of kof fie aangeboden gekregen. Die stond al op tafel. Ruud was zeer geirri- teerd en heeft Thijs toen om een brief gevraagd waar het instond". "Ik ben intussen naar Den Haag gereden. Ik had er moeite mee. Dat er geen ruimte meer was voor een kamerdebat. Van de andere kant had ik geen zin meer om lucht te gaan verplaatsen. Het dossier had ik maandag al uiteengezet. Toen de mededeling van de koningin kwam dat zij in mijn ontslag had bewilligd ben ik naar de persconferentie ge gaan om mijn verhaal te vertellen. Ongeoefend. Hartstikke eerlijk. Ik was gemotiveerd om het te doen". "Gevoelens van rancune of frus tratie ten opzichte van de PvdA heb ik niet. Ze zijn heel zeldzaam aan wezig. Ik kijk met genoegen en vol doening terug op de afgelopen tien jaar. Daarmee kan ik het onder drukken. Maar ik wil wel duidelijk heid hebben. Ik word boos als ze de zaak anders voorstellen. Zoals Ruud Lubbers zei: 'Hij is eerder te open dan gesloten'. Daar is mis bruik van gemaakt". onlangs samen met een Singaporaanse jongeman in een propvolle bus zat. De passagiersbus moest halverwege het vliegtuig en de aankomsthal van de luchthaven Changi, van de politie stoppen, in verband met het vertrek van een belangrijke gast. De buschauffeur waarschuwde, dat de ramen om veiligheidsreden niet open mochten. Wij, de passagiers, dreven in ons zweet. Het was ontzettend heel. De ruiten waren dichtbeslagen door de zweetdampen. Ik hield het, na drie kwartier, niet meer uit. wrong mij naar de kant en draaide een raam open. Maar meteen werd het resoluut dichtgedraaid door de Singaporaan. "Dit raam blijft dicht", zei hij beslist. "Voor u is het makkelijk. U woont in het buitenland, maar ik moet voorde rest van mijn leven op dit eiland wonen. Ik moet aan mijn toekomst denken.'" Een zonnige toekomst lijkt me dat niet, eerder een benauwde. KAAPSTAD (ANP) - De Ne derduitse Gereformeerde Sendingkerk, de vroegere NG-Kerk voor kleurlingen, zal waarschijnlijk op korte termijn uit de Gereformeerde Oecumenische Raad (GOR) treden. Ook zal de Sendingkerk spoedig de Federale Raad verlaten, waar in de (blanke) Nederduitse Gere formeerde Kerk samenwerkt met de drie vroegere dochterkerken voor kleurlingen. Indiërs en zwar ten. Dat z-egt de nieuwe synode- voorzitter van de Sendingkerk, dr. Nic Apollis. In de G.OR wer ken dertig kerken samen, waar onder de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Nederduitse Gereformeerde Kerk. Twee jaar geleden verlieten vier kerken de GOR, waaronder de Christelijke Gereformeerde Kerken in ons land de raad, om dat de Raad weigerde de Gerefor meerde Kerken wegens hun standpunt over homoseksualiteit en het gezag van de bijbel uit te stoten. Volgens Apollis kost de GOR te veel geld en is hij slechts een advi serend lichaam, dat geen binden de beslissingen kan nemen. Bo vendien heeft de blanke kerk er door haar rijkdom te veel invloed, aldus de nieuwe synodevoorzit ter. "Zij kunnen daar rekenen op een zeer sympathiek gehoor". De tijd dat de blanke kerk haar wil aan de Sendingkerk oplegde is volgens Apollis 'dood en begra ven'. De kerk houdt er nog steeds dezelfde opvattingen op na als en kele jaren geleden, reden waarom de Sendingkerk de Federale Raad zal verlaten. De opvolger van dr. Allan Boe sak heeft geen hoge verwachtin gen van de synode van de blanke kerk in oktober. Hij heeft de ver anderingen die worden voorge steld in het document 'Kerk en Samelewing' nog niet gezien, maar uit wat door de synode van Verzoeningsmis van Tsjechische rk geestelijken PRAAG (KATHPRESS) - Ruim 250 priesters, onder wie 7 bis schoppen. hebben in Tsjechoslo- wakije deelgenomen aan een mis van verzoening tussen priesters van de inmiddels opgeheven ver eniging Pacem in Terris, die met het communistische bewind sa menwerkte, en Rome-getrouwe priesters. De secretaris van de bisschop penconferentie, dr. Thomas Ha- lik, riep in het Tsjechoslowaakse bedevaartsoord Velehrad de priesters op hun onderlinge con flicten te vergeten om een hoop volle toekomst voor de kerk mo gelijk te maken. De kerk en vele priesters is onrecht aangedaan, maar ook priesters zelf hebben de kerk schade berokkend, aldus Halik. Pacem in Terris werd in 1969 opgericht als opvolger van de be weging van vredespriesters die tijdens de stalinistische periode was gesticht. Het communisti sche regime beschermde Pacem in Terris tegen maatregelen van het Vaticaan en van de bisschop pen. Dankzij deze steun konden leden van Pacem in Terris talrijke sleutelposities in de kerk bezet- Na de omwenteling vorig jaar werd Pacem in Terris, waarvan de aanhang al sterk was geslonken, ontbonden. Voormalige leden werden uit vooraanstaande posi ties in de kerk gezet. De bisschoppen streven er nu naar de ex-leden van Pacem in Terris in de kerk te integreren. Zij krijgen nu de kans "zich te bewy- zen door zich in de zielzorg in te spannen voor de vernieuwing van de RK Kerk". Sommige Pacem in Terris-priesters hebben het ambt neergelegd. de Westkaap. het meest liberale deel van de blanke kerk, wordt voorgesteld, leidt hij af, dat de volgens hem noodzakelijke wijzi gingen niet zullen plaatshebben. In het document verwierp de sy node van de Nederduitse Gere formeerde Kerk vier jaar geleden de theologische rechtvaardiging van de apartheid. Ondanks de komende breuk met twee organisaties waarin zo wel de Sendingkerk als de blanke kerk zitting hebben, is de Sen dingkerk volgens Apollis het pad der verzoening ingeslagen. Dat begon met de aanneming van de belijdenis van Belhar in 1986, waarin de apartheid fundamen teel werd afgewezen en de nadruk werd gelegd op eenheid, gerech tigheid en verzoening. De verzoening is echter binnen de Sendingkerk zelf gemakkelij ker te bereiken dan daarbuiten. Binnen de kerk zijn er wel 'per soonlijke conflicten' tussen pro gressieve en conservatieve ker kleden, maar de eenheid is er naar Apollis' idee nog nooit zo groot geweest. Maar buiten de Sending kerk, vooral als het gaat om de blanke kerk, is het pad der ver zoening hobbeliger. De fusie tussen de Sending kerk en de Nederduitse Gerefor meerde Kerk in Afrika (NGKA), de vroegere dochterkerk voor zwarten, zal volgens Apollis zeker tot stand komen. De synode van de Sendingkerk stemde vorige week vrijwel unaniem met de fu sie in, maar van de zijde van de NGKA-synode, die volgende week bijeenkomt, worden meer bezwaren verwacht. Volgens Apollis is er geen weg terug. Hij sluit niet uit dat de NGKA om technische redenen de fusie zes maanden uitstelt. Deze technische redenen heb ben volgens Apollis niets met ra ciale spanningen te maken. Maar hij erkent dat "sommige mensen zich over verschillende gebrui ken zorgen maken. Er zullen en kele gebruiken van de NGKA zijn die ons vreemd zijn, net zoals wij gebruiken hebben die de NGKA vreemd zijn". Zoals zoveel kerkelijke verte genwoordigers verwacht Apollis dat het veranderend tij in Zuid- Afrika ertoe leidt dat de kerk zich wat meer op de theologie en wat minder op de politiek gaat con centreren. Maar als er moet wor den gesproken, zal de Sending kerk dat niet nalaten. "Er zijn niet zoveel emoties meer, er is minder verbittering". Duitse solidariteit. In een ge zamenlijke verklaring ter gele genheid van de Duitse eenwor ding hebben de rk bisschoppen uit beide delen van Duitsland de gelovigen tot onderlinge solidari teit opgeroepen. Verder moeten de fundamentele waarden het uit gangspunt van een verenigd Duitsland vormen. In dit verband noemen zij de onschendbaarheid van de menselijke waardigheid en de fundamentele rechten be treffende vrijheid en gerechtig heid. "Wij zouden de solidariteit verraden als wejuist nu niet meer bereid zouden zijn voor elkaar op te komen", aldus de bisschoppen over de sociale problemen ten ge volge van de Duitse hereniging. Beroepingswerk Hervormde Kerk: te Uddel G.S.A. de Knegt Putten, te Capelle aan den IJs- sel (toez.) J.C. Schuurman Rijssen, aangenomen naar Leerdam C. Nieu- wenhuizen kand. Nunspeet. Gereformeerde kerken: benoemd tot pastoraal assistent te Rottevalle A.F. Klein Loppersum aangenomen naar te Kamperland drs. A.W. Riepma kand. aldaar. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Amsterdam-ZW J.J Schreuder Bunschoten Christelijke Geref. Kerken: beroe pen te Aarlanderveen H.D. Rietveld Maarssen, te Driebergen P. den Butter Urk (Maranatakerk). Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Capelle aan den IJssel (wijk Middelwatering) A. Bac Bodegraven, te Lethbridge (Can.) en St Catharines (Can.) C.A. van Dieren Stolwijk.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2