Heeft Spaanse koning verkeerde vrienden en doet hij te weinig? Miss- Universe- verkiezing wellicht in Aruba Spanje discussieert over 'misstappen Juan Carlos' NOS maakt profiel nieuwe voorzitter PREMIERE SHEPHERD IN DALLAS PAGINA 24 RTV-SHOW ORANJESTAD - Aruba is een de belangrijkste kandida ten voor het organiseren van de Miss-Universeverkiezin- gen in 1992. Dit hebben woordvoerders van het Ame rikaanse toewijzingscomité in Oranjestad meegedeeld na een bezoek aan Aruba. De Amerikanen hebben al loca ties bekeken waar het evene ment kan worden gehouden. Indien Aruba de organisatie krijgt toegewezen, zal een ploeg van ruim 200 Ameri kaanse technici drie weken lang bezig zijn met het treffen van de nodige voorbereidin gen. De Arubaanse regering zal bijna 5 miljoen gulden moe ten bijdragen aan de organisa tie van het evenement. „De bekendheid die Aruba gedu rende die periode over de hele wereld krijgt, rechtvaardigt deze uitgaven," zei een woordvoerder van de Aru baanse regering. Hij voegde eraan toe dat „een groot deel van dit geld" op Aruba zal worden besteed. Volgens de woordvoerders van het tóewijzingscomite wordt voor het einde van dit jaar een definitieve beslissing genomen. Naast Aruba is Bangkok, de hoofdstad van Thailand, de voornaamste ge gadigde. LONDEN Ontmoeting tussen een prinses en een koningin. De Engelse prinses Diana nam deze weck een kijkje achter de schermen in het Londense theater Aldwych. Daar staat 'soap-koningin' Joan Collins, bekend van onder andere de tv-serie 'Dynas ty', momenteel op de plan ken in Noel Coward's 'Pri vate Lives'. Opvallend bij de ontmoeting was dat Joan Collins er keurig ge kleed bijliep, maar ze had dan ook haar toneelkle- ding nog aan. Verder bleek de 'koningin' een keurige kniebuiging te maken voor de prinses. Maar die is dan ook 'echt'..... (foto API Van nn7p rnrrpsnoiidpnt _i i i MADRID Het doen en la ten van de 52-jarige koning Juan Carlos staat in Spanje opnieuw ter discussie. On danks alle sympathie die de koning om zich heen verza meld heeft, is zijn positie nooit erg sterk geweest, al was het alleen maar omdat hij door dictator Franco op de troon is geholpen. Foto's van en berichtjes over Juan Carlos, koningin Sofia en kroonprins Felipe zijn dagelijks in de kranten terug te vinden. Maar het gaat dan wel om de bekende plichtplegingen: een offi cieel staatsbezoek, de ope ning van een conferentie oj de foto-sessies ter gelegen heid van verjaardagen en vakanties. Zolang het daar bij blijft, heeft niemand pro blemen met de Spaanse mo narchie en Juan Carlos is intelligent genoeg om er voor te zorgen dat hij en zijn familie niet al te veel in de schijnwerpers van de pu blieke opinie - en zeker niet van de schandaalpers - tre den. De kritiek die nu losbarst heeft alles te maken met 'plichtsverzuim'en 'verkeer de vrienden en relaties'. De discussie hierover werd twee weken geleden ge opend door het weekblad Tribuna, dat onder de kop 'De misstappen van de ko ning' Juan Carlos verweet zijn vakantie niet voor de Golf-crisis onderbroken te hebben. In plaats van een koning, die vanuit zijn Ma- drileense paleis het bezorg de middelpunt was van po litieke bedrijvigheid, werd de Spaanse krantelezer elke dag geconfronteerd met een vorst, die aan zeilwedstrij den deelnam en zich met vrienden op de Middelland se Zee vermaakte. Dieptepunt was, aldus Tribuna, dat de koning als titulair opperbevelhebber van het leger niet aanwezig was bij het vertrek van de Spaanse oorlogsbodems naar de Golf. Hij bevond zich op dat moment ergens voor de Franse kust, waar hij deelnam aan een race voor luxe-motorjachten en volstond met het zenden van een telegram aan de kapi teins van de drie vertrek kende marineschepen. Jet set Net zo ernstig waren de be zwaren van Tribuna met betrekking tot de entourage, waarmee de koninklijke fa milie tijdens de vakantie is gesignaleerd. Het gaat hier om welgestelde leden van de 'jet set' van Mallorca en Marbella, waarvan het weekblad zich afvraagt of deze nu wel zo n goede recla me vormen voor de monar chie. Voor een deel waren het dan ook personen, die bij duistere zaakjes betrokken zijn geweest. Maar de pro-Juan Carlos- krachten in Spanje hebben inmiddels niet stilgezeten. ..Het is misschien waar. dat we de afgelopen maand het koningshuis nogal veel in vakantiekleding hebben kunnen bewonderen, maar dat zegt niets over de popu lariteit van de monarchie en zeker niet over het door Tribuna verwoorde verwijt, dat de koning zijn constitu tionele verplichtingen heeft verzaakt", weet het dagblad Diario 16 te melden. Volgens Diario 16 is er dan ook niets mis met de po pulariteit van de koning. De krant merkt fijntjes op. dat een koning het niet altijd in de hand heeft wie hij tijdens zijn vakantie ontmoet: „Hij kan het ook niet helpen, dat dat er mensen zijn, die hun eigen ego trachten op te vij zelen door zich in de buurt van de vorst op te houden". Kunstmatig Felipe Gonzalez in deze pu blieke discussie. Het is be kend. dat de koning zich meer thuis voelt bij de socia listische 'jet set' van Spanje dan bij de traditionele con servatieve aanhang van de monarchie. De opmerking van een woordvoerder van de regering „dat een pole miek over het doen en laten van de koning kunstmatig en nutteloos is" en dat „er niets valt aan te merken op diens constitutioneel func tioneren" ligt in het verleng de daarvan. Koning Juan Carlos kan dus de volgende opiniepeilingen met een ge rust hart tegemoet zien. En de Spaanse media moeten weer op zoek naar een nieuw onderwerp om zich op te storten. Manager niet persoonlijk gezag H1LV EKSUM (CRD) - De nieuw te benoemen voorzitter van de NOS moet full-time beschikbaar zijn voor een periode van tenminste vijfjaar, en manager zijn met persoonlijk gezag. Verder moet hij of zij beschikken over „enige kennis van omroepzaken. maar zonder een directe werkrelatie te hebben met eén van de omroepen." Dat staat in een vertrouwelijke profielschets, die is opgesteld door een vertrouwenscommissie uit het NOS-bestuur. De profielschets van de nieuwe NOS-voorzitter, die zowel mannelijk als vrouwelijk kan zijn, is inmiddels in bezit van minister d'Ancona van WVC. Volgens de vertrouwenscommissie speelt de voorzitter van de NOS „een rofvan betekenis" in het ontwikkelen van een goede gemeenschappelijke strategie voor de toekomst van de publieke omroep. „Samenwerking en coördinatie zijn daarin van doorslaggevende betekenis", aldus de notitie aan d'Ancona. Zoals bekend zit de NOS momenteel zonder voorzitter, omdat Joop van der Reyden begin deze maand na een periode van tweeëneenhalf jaar NOS-voorzitter te zijn geweest, koos voor het voorzitterschap van Veronica. Volgens de uit een pagina bestaande profielschets moet de nieuwe voorzitter aan een zevental eisen voldoen. Hij moet onder meer met persoonlijk gezag in staat zijn om goede contacten te onderhouden in maatschappij en politiek. .2-3- Opvolger Van der Reij- den moet vijf jaar blij ven... (foto GPD) DALLAS Actrice Cybill Shepherd wuift 'de menigte' toe bij aankomst in een film theater in Dallas. Ze was daar, samen met dochter Clementine, voor de pre mière van de film 'Texasvil- le', een vervolg op 'The Last Picture Show' waarin Cybill Shepherd ook al rondstapte. (foto AP) Man en vrouw (2) Men zou een boek kunnen vullen met de krasse uitspraken die mannen over vrouwen en die vrouwen over mannen ten beste hebben gegeven. Op deze plaats beperken we ons tot een tuiltje, vaak stekelige opinies, die aller lei Grote Geesten aan het nage slacht hebben nagelaten: - De vrouw is een chimaera. Zij heeft het schone aangezicht van een leeuw, maar het lijf van een stinkende geit en de staart van een giftig serpent. Haar aan blik is wel aantrekkelijk, maar haar aanraking besmettelijk en de omgang met haar dodelijk (Johannes Dominici). - De naakte vrouw, in al haar varianten van seksuele aan trekkelijkheid, toont ons haar macht om dat meest kwetsbare orgaan van de man in beroe ring te brengen, dat waarover hij rationeel geen zegging heeft en geen beheersing, en waar door hij zich juist in zijn rede lijkheid zo direct bedreigd voelt (A. Chorus). - De ridder en de geliefde, de held om liefde - het is het meest primaire, onveranderlijke ro mantische motief, dat overal opnieuw weer ontspringt en ontspringen zal. Zij ontspringt direct uit de behoefte, om ten aanschouwe van de vrouw zijn moed te tonen, gevaar te lopen en sterk te zijn, te lijden en te bloeden, de aspiratie die iedere jongen van zestien jaar kent. De figuur van de edele redder, die om der wille van de geliefde lijdt, is in de eerste plaats de voorstelling van de man, zoals hij zichzelf zien wil. In de ver-J heerlijking van mannelijke kracht en moed in de vorm van de strijder te paard vloeien de vrouwelijke behoefte aan krachtverering en de mannelij ke physieke hoogmoed samen (J. Huizinga). zou zeggen: negers kunnen niet schaken. "Maar mevrouw", schreef Donner terug, "u be grijpt er niets van: negers kun nen wel schaken, maar negerin nen kunnen niet schaken" (Maarten 't Hart). - Het is kortzichtig wanneer men de verzorging van zieken door de vrouw beschouwt als be wijs voor haar medelijden, want veeleer volgt daaruit juist het tegendeel. De man namelijk zou het lijden van de zieke nooit kunnen aanzien, hij zou daar zo onder lijden dat het hem totaal zou uitputten, en geduldige ver pleging van de patiënt zou dan onmogelijk worden. Wie ver pleegsters observeert, ziet met Verbazing dat zij gelijkmoedig en 'teder' blijven, zelfs aan het gruwelijkste sterfbed. De man zou de pijn willen verzachten, de dood tegenhouden, kortom, hij zou willen helpen. Waar hulp onmogelijk is, hoort hij niet thuis, daar kan alleen ver pleging worden toegepast, en daarvoor is alleen de vrouw ge schikt (Otto Weininger). Nu ben ik allerminst behoudend, ik zie de dingen niet zo klein, maar ik vind wel, als je getrouwd bent, dat er dan regels moeten zijn. En dat ik dan die regels vaststel is vanzelfsprekend buiten kijf: zij zorgt voor aanrecht, teil en gasstel, terwijl ik mijn rapporten schrijf. Als ieder zo het zijne doet, gaat het in ieder huwelijk goed (Jean Pierre Rawie). Hoe dikwijls is er in de loop der geschiedenis met een beschuldi gende vinger naar het zwakke geslacht gewezen! Maar volgens mijn vrouw hebben al die man nen het eeuwenlang bij het ver keerde eind gehad. - Dat de man als soort zo weer zinwekkend is uitgevallen, komt doordat hij een biologisch ongelukje is, een miskleun van de natuur. Hij is een incomplete vrouw, die zijn leven lang zal proberen compleet te worden, en dat betekent dus: een vrouw te worden of er voor een door te gaan. Hiertoe heeft de man lis tig de begrippen 'mannelijk' en 'vrouwelijk' weten te verwisse len. Zo heeft hij alle vrouwelijke eigenschappen (moed, vitali teit, onafhankelijkheid, karak tervastheid. integriteit, koel bloedigheid. besluitvaardig heid en algehele leukheid) ge claimd als de zijne, en projec teert hij zijn mannelijke zwak heden (domheid, ijdelheid, fri voliteit, slapte, lafheid en alge hele stomvervelendheid) op vrouwen (Valerie Solanas). - Tussen de ontelbare valstrik ken die onze listige vijand door heen heuvels en vlakten heeft ge spannen, is de gevaarlijkste de vrouw, funeste wijnstok van on heil, stok van alle ondeugden. De vrouw, het zachte kwaad, te gelijkertijd straal van was en van venijn, een met honing in gestreken zwaard dat zelfs het hart van wijzen doorboort (bis schop Maborde). - De schaker Jan Hein Donner schreef eens: "Vrouwen kunnen niet schaken". Prompt kreeg hij een brief van een boze mevrouw. "Dit is hetzelfde als wanneer u

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24