'Er moet snel iets veranderen' SPOwTV 'Noordwijk is de beste club die ik had kunnen Idezen' Feyenoord snapt verhaal Sabau niet Belangstelling voor golf neemt snel toe in Nederland Weinig optimisme over toekomst 'DDR- voetbal' VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 PAGINA 17 De ambities van Martin van Kins Van onze redacteur Herman Joustra LEIDEN - Menig supporter zal zich zal zich aanvankelijk bij het aanschouwen van het 'nieuwe' Noord wijk wel even achter de oren hebben gekrabd. Het had met al die nieuwe spelers verdacht veel weg van een vreemdelingenlegioen. Die verbazing moet al snel hebben plaatsgemaakt voor tevre denheid. want wat het elftal in de oefenperiode liet zien. loog er niet om. Ook de seizoensstart is meer dan redelijk: Noordwijk bekleedt na vier wedstrijden een gedeelde tweede plaats met IJsselmeervo- gels. de tegenstander van morgen op het terrein aan de Van Panhuysstraat. Voor Martin van Kins zal zeker een plaats zijn ingeruimd in de basis. Via Meerburg en Lugdunum belandde de 23-jarige voet baller onlangs bij Noordwijk en speelde zich daar onmiddellijk in de kijker. Niemand had gedacht dat je bij Noordwijk zou terechtkomen. Be halve jijzelf natuurlijk. "Het is de beste club die ik had kunnen kiezen. Ik wilde hogerop en heb mezelf aangemeld. Maar een dag voor het einde van de over schrijvingsperiode wist ik het nog niet. Katwijk, Quick Boys. Rijns- burgse Boys of Noordwijk, dat wa ren voor mij de mogelijkheden. Noordwijk had ik al een paar keer zien spelen. Het leukste spelletje vond ik. Ik ken Ted van Berkel en heb hem opgebeld. Het is helemaal jouw club, zei hij en belde John Eel- man. Die hing een half ut^r later aan de lijn. Ik meldde me aan en het zaakje was rond". Bollegraf is geen partij voor Graf LEIPZIG (SID/DPA) - Manon Bol legraf heeft Steffi Graf gisteren in Leipzig een gemakkelijke middag bezorgd. De nummer 31 van de we reldranglijst hield het in de kwartfi nales tegen de nummer één welge teld 66 minuten vol. Toen was Graf met de cijfers 6-1 6-2 zeker van een plaats bij de laatste vier. Bollegraf bewaart slechte herin neringen aan haar optredens tegen de beste speelster ter wereld. In 1987 in Key Biscayne en een jaar la ter tijdens de US Open greep de Er- melose in totaal slechts drie games. Zo bezien was het resultaat van gis teren in Leipzig, voor slechts 800 toeschouwers, een verbetering. Pas na 5-0 slaagde de Nederlandse er voor de eerste maal in haar opslag beurt met succes af te ronden (5-1). Ook de tweede set begon eenzij dig. Binnen de kortste keren stónd Graf met 3-0 voor nadat Bollegraf tot twee keer toe een break had moeten toestaan. "Tot dat moment speelde ik super", vond Graf na af loop. "Daarna kon ik me niet zo best meer concentreren." Bollegraf slaagde er zowaar in zelf een door braak te forceren en vervolgens kwam ze op 2-3. Meer zat er echter voor haar niet in. Graf speelt nu morgen in de halve finales tegen de Spaanse Conchita Martinez, die de laatste tijd goed in vorm is. De nummer tien van de we reld zegevierde in drie sets (6-3 2-6 6- 1) over de Westduitse Claudia Koh- de-Kilsch. Vandaag staan de twee resterende partijen voor de kwartfi nales op het programma: Paulus (Oos) - Wiesner (Oos) en Sanchez (Spa) - Strdanova (Tsjj. Tijdens het vrouwentoernooi in Tokyo vielen twee verrassingen. Daarbij werd de prille jeugd, in de vorm van Monica Seles (16) en Jen nifer Capriati (14) het slachtoffer. De Joegoslavische kreeg een neder laag te slikken van de twee jaar ou dere Amerikaanse Amy Frazier (7-5 5-7 2-6), de Amerikaanse verloor van de Bulgaarse Katerina Maleeva (6-7 6-3 6-7). Beste plankzeilers naar World Cup in Scheveningen SCHEVENINGEN (ANP) - De com plete top van het internationale plankzeilen is van zaterdag 13 tot zondag 21 oktober aanwezig bij de Scheveningen Pro World Cup. On der auspicién van de Professional Boardsailors Association (PB A) wordt evenement voor de vierde keer in de branding van Schevenin gen gehouden. De PBA is verant woordelijk voor het wereldwijde wedstrijdenreeks om het wereld kampioenschap. In Scheveningen nemen 64 man nen en 32 vrouwen deel, onder wie wereldkampioen Björn Dunciier- beck en zijn eveneens hoogge plaatste zusje Britt. Ook de befaam de Robby Naish doet mee. Voor Ne derland verschijnen onder andere Stephan van den Berg, Olaf van Tol, Eric Groenewoud en bij de vrou wen Martine van Soolingen aan de start. De organisatie, die dit jaar voorde eerste keer in handen is van de Stichting Toerisme Den Haag. ver wacht in tien dagen 350.000 bezoe kers te trekken. Dit aantal werd vo rig jaar ook gehaald. De stichting wil van de Pro World Cup een jaar lijks terugkerend evenement ma ken. Gedurende de tien dagen zeilen de deelnemers, als het weer het toe laat, in drie disciplines: wave per formance. course racing en slalom. Wat bedoel je met het leukste spel- "Quick Boys speelt dwingend voetbal, echt powervoetbal. Noord wijk speelt verzorgd. Meer op tech niek dan op kracht. Rijnsburgse Boys ook, maar daar heb je aan het begin van het seizoen een waslijst aan nieuwe spelers. Kennen ze je niet, dan begin je automatisch in de B-selectie. Dat is bij Noordwijk niet zo. Je begint in de A-selectie en dan wordt bekeken wat je waard bent. Buiten dat, het is als buitenstaander moeilijk om tussen de Katwijkers en Rijnsburgers te komen". "Weet ik niet. Ik vind het nu machtig. Ik heb afdeling gevoet bald en vierde klasse bij Meerburg. Derde en tweede klasse bij Lugdunum. Alleen nog geen eerste en hoofdklasse. Daarom heb ik ook nog wel over UVS gedacht. Maar die derbys hè...Iedere zaterdag spe len voor een man of duizend. Of meer. Ik heb altijd het hoogst moge lijke willen bereiken. Op dit mo ment is dat bij Noordwijk. Waar mijn top ligt weet ik niet. Ik vind het wel goed zo, maar ik moet eerst zien dat ik hier wat krediet opbouw. Een naam heb ik nog niet. Ik merk dat ik beter word, ik leer hier een hoop". Wat leer je dan? "Ik leer me beter opstellen. Onder andere door positiespelletjes op de training. We leren allerlei automa tismen. En verder...Je geeft eerst tien foute passes. Dat worden er drie door eindeloos oefenen. Het is de kunst om uiteindelijk foutloos te passen. Je wordt ook scherper door de tegenstand. De concurrentie in deze klasse is groot". Na een sterk begin zijn jullie toch iets teruggezakt. Een moeizame zege op Katwijk, een gelijkspel bij Spar ta Nijkerk. Is daarvoor een reden aan te geven? "Niet echt. In de voorbereiding wonnen we bijna alles, we verloren alleen van die club uit Dubai. We hebben de hele tijd scherp ge speeld. dat loopt nu iets terug. Ik denk dat dat onvermijdelijk is. Je kunt niet constant goed spelen. Toch kunnen we echt wel mee blij ven doen voor een plaats bij de bo venste drie. Sommige jongens zeg gen dat als we ooit kampioen willen worden dat het dan nu moet gebeu ren, maar ik vind het nog veel te vroeg om daarover te praten. We hebben in elk geval zat kwaliteit". Wat weetje van IJ sselmeervogels? "Die club zegt me niet zo veel. Ik weet alleen dat ze bijna altijd hoog eindigen. Dat ze op de ranglijst aller tijden van het zaterdagvoetbal bo- venaanstaan en wij tweede. En ik weet dat Jaan de Graaf er heeft ge voetbald. Het is trouwens opval lend dat het duel hier niet zo leeft. Bij Meerburg en Lugdunum werd naar elke wedstrijd toegeleefd. In Noordwijk benaderen ze het veel nuchterder. Vooraf wordt er vooraf weinig over gepraat. Dat is een goeie instelling. Al moet je ook niet te koeltjes doen. Na afloop van die wedstrijd tegen Katwijk, die we met wat geluk hadden gewonnen, liep iedereen juichend het veld af. Dat duurde maar even. Na een paar mi nuten deed iedereen weer nor- Verbazing over tegenstrijdigheden ROTTERDAM (ANP) - Bij Feyenoord is met lichte verbazing gere ageerd op uitspraken van loan Sabau. waarin hij ontkent door de Roemeense sportautoriteiten onder druk te zijn gezet. De 22-jarige middenvelder van de Rotterdamse club verklaarde deze week in Roemenië zonder voorbehoud voor zijn vaderland te willen spe- "Nou, je hebt Ted (Van Berkel, red.), Jopie (Tegelaar, red.), Jacques Scholten studeert in Leiden, en dan ik. Er is niet echt sprake van een Leidse groep Het is bij het hele team ouwe jongens krentenbrood. Ik merk wel dat de rest wat Leidser gaat praten. We hebben ook een gro te bek. Dat vinden ze hier wel wat. geloof ik. De boel komt nu wat meer los". len Directeur Martin Snoeck wil van daag in een gesprek met zijn ster speler "alles even rustig op een rijtje zetten". Sabau is tot nader order verzocht zich te onthouden van uit latingen tegenover journalisten. De international keerde gisteravond te rug in Rotterdam, na woensdag de volle negentig minuten van het vriendschappelijke duel tussen Roemenie en Polen (2-1) te hebben gespeeld. De opmerkingen van Sabau ston den in schril contrast met het ver haal, dat Snoeck zondag na de wed strijd van Feyenoord tegen Willem II afstak. De Roemeen zou door sportmimster Cornel Dinu telefo nisch onder zware psychologische druk zijn gezet. Indien Sabau zich niet meer voor het nationale team beschikbaar wilde stellen, zou dat vervelende gevolgen voor zijn fami lie in Roemenie kunnen hebben. Snoeck gaat er voorlopig vanuit, dat Sabau tegen hem de waarheid heeft gesproken en in Roemenie een leugen om bestwil heeft verteld. Dinu heeft per telex Feyenoord in middels om opheldering verzocht. De minister wil dat de clubleiding de aantijgingen herroept. Indien Snoeck (en Sabau) bij hun lezing blijven, overweegt hij een aan klacht wegens smaad in te dienen. Snoeck wacht het gesprek met Sabau af. voordat hij verdere actie ARNHEM (ANP) - Voor de geor ganiseerde sport in Nederland is 1989 een goed jaar geweest. Het aantal, bij de Nederlandse Sport Federatie aangesloten, leden steeg met 98.510. Dat is een toena me van 2,2 procent en is de groot ste ledenwinst sinds 1982. Een deel van de bij de NSF aan gesloten leden is ook bij de twee koepelorganisaties NKS en NCSU geregistreerd en beschikt derhalve over een dubbellidmaat- schap. Wanneer het ledental van deze twee confessionele koepels (554.218) wordt afgetrokken van het aantal NSF-leden, blijft er een netto aantal van 4.086.062 over. Een aantal Nederlandse sport organisaties heeft een enorme groei doorgemaakt. De Neder landse Golf Federatie groeide met maar liefst 58 procent door dat ook verenigingen, die nog niet over een volwaardige golfaccom- modatie beschikken, als lid wer den ingeschreven. Ook de Neder landse Triathlon Bond met een groei van 33 procent, de Neder landse Rolschaats Bond (30) en de Nederlandse Wandelsport Bond (24) mochten niet klagen. In abso lute cijfers groeide de Koninklij ke Nederlandse Gymnastiek Bond (KNGB) met 28.470 nieuwe leden het snelst. Van de 82 sportorganisaties, die in de NSF-telling zijn opgeno men, hebben 55 sportbonden een groei doorgemaakt (totaal 128.545), terwijl 27 sportbonden een verlies (totaal 30.035) moesten incasseren. De grootste verliezers zijn Stichting Watersport met Gehan dicapten (-38 procent), Neder lands Handbal Verbond, Federa tie Oosterse Gevechtssporten ie der -14 procent. Nederlandse Boksbond en de KNWU ieder met -13 procent. De tien grootste sportbonden van Nederland zijn: Voetbalbond (973.483 - plus 6.961), Tennisbond (664.260 - plus 12.735), Gymnas tiek Bond (281.620 - plus 28.470), Volleybalbond (164.573 - plus 1.845), Zwembond (159.962 - min 332), Ski Vereniging (153.741 - plus 5.702), Schaatsbond (137.079 - min 5.604), Hockeybond (129.980 - plus 3.041). Badmintonbond 92.098 - plus 475) en het Korfbal- verbond (85.451 - plus 17). Van de 92 bij de NSF aangeslo ten organisaties maken er 75 een onderscheid in jeugd- en seniorle den. De groep senioren 18 jaar en ouder) groeide met 57 995 (2 pro cent) tot 2.906.141. Het aantal jeugdleden steeg verhoudingsge wijs het snelst met 78.254 (4,7 pro cent) tot 1.733.545. De groei, die vanaf 1987 in de jeugdsport is in gezet. wordt zodoende tegen alle demografische verwachtingen in. voortgezet. DEN HELDER (ANP) - Den Helder heeft gisteravond in de eigen sport hal een vermoedelijk te kleine over winning behaald op Waregem in de eerste ronde van het toernooi om de Europacup basketbal voor lands kampioenen (vrouwen). De Noord hollandse ploeg hield een batig sal do van zeven punten over: 62-55. Bij de rust was het verschil acht punten (34-22). Den Helder kon in de tweede helft zelfs op een gegeven Van onze correspondent Henri van der Steen AMSTERDAM - Het land bestaat bijna niet meer, maar gevoetbald wordt er natuurlijk nog wel 'in de DDR'. In de Oberliga gaat het dit seizoen om twee plaatsen in de Bundesliga. maar de wedstrijden worden maar matig bezocht. De official: "De mensen hebben wel wat anders aan het hoofd dan voetballen". De trainer: "Het voetbal hier is ten dode opgeschre ven". ben ik nog wel gevraagd om presi dent van Magdeburg te worden. Maar ik wilde geen trekpop zijn. De partij bepaalde alles, tot de opstel ling toe". Zuivering Jimmy Hartwig hoopt nu maar dat de eenwording voor een zuivering zal zorgen. "Er liggen 8000 arrresta- tie-bevelen tegen Stasi-leden (leden van de vroeger gevreesde veilig heids-dienst, red.), het schijnt dat de helft daadwerkelijk wordt opge pakt. Misschien dat daar ook voet bal-figuren bij zitten. Zoals het nu gaat, is het voetbal hier tenminste ten dode opgeschreven. Deze club zeker, hier moet echt heel snel iets veranderen". Wat wel en niet goed valt in de DDR, weet Hartwigs collega Jorg Berger als geen ander. Berger voet balde bij Lokomotive Leipzig, was trainer van Carl Zeiss Jena en Che mie Halle, vervolgens assistent- bondscoach. Op 29 maart 1979 vluchtte hij. In West-Duitsland le verde Berger een gevecht om het bestaan dat hij glansrijk won. Anno 1990 is hij een gerespecteerd coach in de Bundesliga. momenteel bij Eintracht Frankfurt, met welke ploeg hij derde staat in het klasse ment. Eind vorig jaar was hij voor het eerst na elf jaar terug op zijn ge boortegrond. Berger: "Ik ging met gemengde gevoelens en zelfs nog met angst. In de DDR ben ik na mijn vlucht als een crimineel en een verrader afge schilderd. Mijn zoon mocht ik niet zien en niet schrijven, telefoonge sprekken werden afgeluisterd Hij mocht ook niet meer voetballen, want hij was de zoon van Jorg Ber ger. Ik was geschokt toen ik na zo veel tijd terug was. De DDR is niet stil blijven staan, maar achteruit ge hold"! Hij schetst zijn positie van voor de vlucht. Het systeem heeft alles kapot gemaakt, ook het voetbal. Als trainer werd mij verteld hoe ik moest trainen, werden me spelers opgedrongen en werd me verboden andere spelers op te stellen. Nu hoor je in de DDR overal Ich habe es nicht gewusst. Onzin! Ik heb het wel geweten. Ik heb het allemaal ge slikt omdat anders ie kop werd afge- In eerste instantie probeert Dr. Ing. Hans-Georg Moldenhauer, presi dent van de Oostduitse voetbal bond, enig optimisme te slijten. "Ik ben positief over de toekomst van ons voetbal. We krijgen nu de kan sen die er nooit waren. Vroeger werd alles centraal geregeld, wer den ook de middelen centraal ter beschikking gesteld. Nu staan alle clubs op eigen benen en kunnen ze zelf beslissen en zichzelf bedrui pen". Makelaars Vooralsnog lukt dat nog nietVoor de werving van sponsors moeten slimme, dus dure Westduitse make laars zorgen, de wedstrijden wor den afgewerkt in slecht bezette sta dions. Moldenhauer: "De mensen hebben wel wat anders aan hun hoofd dan voetballen. Ze moeten omscholen, ze discussieren over hun onzekerheden. Iedereen klaagt en protesteert. Ook de café's, de popconcerten en de culturele eve nementen klagen over gebrek aan publiek. De mensen verdienen het zelfde als vroeger, maar de prijzen zijn omhoog gevlogen. Vroeger kostte een voetbalkaartje tussen DM 110 en DM 2.80. Dan had je een mooie zitplaats. Nu kost een kaartje tien, vijftien Mark". Hij erkent dat 'de oude mentali teit' bij de club-officials nog niet is verdreven. "Voor een deel heerst er inderdaad nog een mentaliteit van machtsmisbruik en corruptie, de oude mentaliteit. Maar inmiddels zijn de reglementen gewijzigd, te genwoordig moeten club-presiden ten worden gekozen. Een aantal Kleine winst Helderse basketbalsters moment een voorsprong van acht tien punten koesteren (46-28). Toen de Amerikaanse speelster Meier van Waregem produktiever werd - ze was goed voor 26 punten - liep de marge echter snel tt rug. Toch stond Den Helder kort voor tijd nog met 60-47 voor. Dat werd 60-55 en uiteindelijk 62-55. Voor Den Helder maakte Mol (20) de meeste punten De return is volgen de week donderdag. clubs in de Oberliga heeft nu al een nieuwe, gekozen president". Volgens Jimmv Hartwig is dat echter geen enkele garantie voor een meer democratisch, laat staan een meer commercieel verant woord beleid. Hartwig, oud-speler van onder meer HSV en 1. FC Koln. was deze zomer de eerste Westduit se trainer die in de DDR ging wer ken. "Ik wist dat het moeilijk zou worden, maar niet dat het zó erg zou zijn". Uitstekend De kleurling, zoon van een Duitse moeder en een negroide Ameri kaan, lijkt het echter uitstekend te doen bij Sachsen Leipzig. De club promoveerde afgelopen seizoen naar de Oberliga en staat nu verras send op een tweede plaats, in het eindklassement goed voor 'promo tie' naar de Duitse Bundesliga. Hartwig is echter verre van vrolijk en optimistisch. "Die tweede plaats houden we nooit of ik moet er snel twee kanjers bij krijgen. Maar de president houdt dat tegen. Sterker: die is nog steeds op zoek naar een nieuwe trainer! Hij moet me niet. Ik zeg wat ik denk en daar is hij niet van gediend. Ze zijn hier geen kri tiek gewend. De president heeft de mentaliteit uit de Honecker-tijd, waarbij de grote mannen alle macht hadden. Ik mag trainen, meer niet. De president bepaalt alles". Volgens Moldenhauer moet de coach echter niet zeuren. "Mis schien dat Hartwig had verwacht dat het bij ons allemaal veel rustiger zou zijn Maar in de Bundesliga wordt ook veel van trainer geeist en worden er ook trainers wegge stuurd. Natuurlijk maken de clubs bij ons nu een leer-proces door. maar dat clubs geleid worden door presidenten is in de Bundesliga niet anders. Eigenlijk is het heel nor maal wat ik hoor". Hij heeft zich kennelijk snel aan gepast. Begin dit jaar werd de 48-ja- rige wetenschapper gekozen als president van de voetbalbond, waarmee hij lange tijd niks te ma ken had gehad "Ik heb zelf bij FC Magdeburg gekeept, van 1960 tot 1972, en in nationale selecties ge speeld. Daarna heb ik niks meer met voetballen te maken gehad, al onderneemt. Spijt van zjjn onthul ling over de chantage-praktijken van de Roemeense autoriteiten heeft hij niet. Dat de zaak. door ka mervragen van Weisglas (VVD), een politieke dimensie heeft gekregen, had Snoeck niet verwacht. "Maar dat komt deze zaak alleen maar ten goede", aldus de directeur. Politie Het onderzoek naar het gedrag van de Schotse voetbalinternational Ro bert Fleck tijdens een Engelse com petitiewedstrijd is in handen gege ven van de politie. De aanvaller van Norwich werd woensdag in het duel met Watford van het veld gezonden. Hij zou zijn tegenstander Keith Du blin op het hoofd hebben geslagen. Groepscommandant Rov Elflett van de politie in Norwich erkla.ir- de bij zijn manschappen gegevens te verzamelen over het incident, dat vijf minuten voor tijd gebeurde toen beide spelers naar een hoge bal sprongen. Afhankelijk van het re sultaat kan worden besloten de voetballer gerechtelijk te vervol* gen. Fleck, die van club wil veran* deren, zal in ieder geval door Nor» wich City worden beboet. De Europese Voetbal Unie (UEt FA) heeft Sampdoria en 1. FC Kaï- serslautern boetes van respectievet lijk 25.000 en 16.000 gulden opge legd. De tuchtcommissie strafte beide clubs voor wangedrag van de spelers tijdens hun eerste ronde van het Europese bekerwinnaarstoer- nooi op 19 september in Kaïserslau- tern. Twee spelers van Sampdoria. Ivano Bonetti en Marco Lanna. wer den door scheidsrechter John Blan- kenstein van het veld gezonden Lanna is een wedstrijd geschorst. Bonetti mist zowel de eerste wed strijd voor de Supercup (tegen AC Milan) als de return tegen Kai sers lautern. Paardekooper zit Van der Veer op de hielen LEIDEN Theo van der Veer moet steeds meer moeite doen om con currenten uit de regio achter zich te houden. Gisteravond won de atleet van AV Holland de 5000 meter tij dens een avond wedstrijd in de Leidse Hout in de knappe tijd van 14.35.7 Het gat dat de Leiderdorper van de Leidse atletiek met zijn voor malig clubgenoot Wim Paardekoo» per sloeg, viel echter bijna te ver waarlozen. De Haagse Roadrunner uit Wassenaar kwam uit op 14.39.0, waarmee hij achter Eric Punt als derde eindigde. De Bataven Henk Ravensbergen r n Jan Kortekaa* doken net als Hollander Kees vaa Haeringen net onder de 15.20. Op de 800 meter beslechtte Joost la Lau (Bat) een nek-aan-nek race met routinier Wim Cools op de streep in zijn voordeel (beiden 1.54.8». Renee Brand (AV'47) finish te in 1.55,6. C-junior Bram Tydhof (Hol) realiseerde een tijd van 2.02.1. Op de 200 meter onderscheidden de Holland-junioren Wilmar Kort- leever (23,0) en Fabian H<>s (23.1) zich. Sonja de Rijk (AAV '36) won bij de vrouwen in 26,4. Steve Ringeling kwam in de ver- springbak goed uit de voeten (6.42) Marielle Stokdijk (AAV) sprong 1,55 hoog. Het speerwerpen v, ,is een prooi voor de buitenstaanders Keith Beard (69,68) en Ingnd Lam- mertsma (54,24). bij wie Astnd Wevnen (Bat) met 34,92 nog het dichtst in de buurt kwam hakt. Tot het moment dat ik niet meer wilde. Ik ben gevlucht om me zelf te bewijzen, ik wilde het spel niet meer meespelen. Ik vergeleek het systeem toen al mef het Derde Riik. niet openlijk natuurlijk. Bij Hitler was sprake van dezelfde or ganisatie en hetzelfde misbruik van macht". Over de toekomst van het voetbal in het oosten van zijn land, is Berger niet vrolijk "Het wordt een afdeling van de Duitse voetbalbond, niet meer en niet minder Het leven ziet i r natuurlijk in het algemeen slecht uit voor lie mensen. Het zijn twee- de-rangs burgers geworden. Men sen van 40 en ouder hebben hele maal geen toekomst meer. Over gro te perioden zijn de afgelopen elf jaar voor mij ook een nachtmerrie ge weest. Maar ik ben uiteindelijk ge slaagd. Geen ander vak waarin mensen zo snel aan de kant worden geschoven dan in mijn vak. Tot op zekere hoogte ben ik eraan gewend geraakt. Als trainer ben ik in de DDR gevormd, als mens in de bondsrepubliek. Door alle toestan den ben ik hard geworden, zeer hard zelfs' En succesvol, wan' Berger be hoort tot de beste verdieners in de Bundesliga met bijna een half mil joen gulden als juar-salaris 'Voor DDR-burgers is dat een ongeloof lijk salaris, die kunnen dat absoluut niet in het juiste kader zien. Ik kan me dat voorstellen. Toch zien ze me nog als iemand van hen, iemand om trots op te zijn omdat hij het heeft gemaakt. Daar staat dan de frustra tie tegenover dat ze zelf nooit de kans gehad hebben Wat dat betreft heb ik verschrikkelgk met die men sen te doen". VRIJDAG 17 00-17 30 Sportnet Autosport 17 30-18 25 BBC 2 GoH Epson vanuit Si Pierre 17 30-19 00 Sportnei Autosport Indy- 'Cal 18 30-19 00 EURO Wheels 19 00-20 00 EURO Eurosportnews 19 00-20 30 Sportnet VS Pro Boksen 20 00-21 00 EURO Tenn.* OP van Le<p- 20 30-22 30 Sportnet Spaan» voetbal 21 00-22 30 EURO Worsteten 22 30-23 00 EURO Autosport OP van Spa'-:® voor tormute I 22 30-23 30 Sportnet Go auto- en motor- soortmagaz'no 22 40-23 05 Dtd 2 Sport-Repciage voet bal (Weröer B*en-en-Bay»m Munehenj 23 00-01 00 EURO Tra» sportma 23 25-23 50 DW 1 Sportschau 23 30-00.30 Sportnet Boeien GP vanu«1 Ben n 00 30-01 30 Sportnet Volleybal interna- tonaal lo*'noo« voor vrouwen in Pari;» 01 30-03 30 Sportnet A/nermaant honk bal 03 30-05 00 Sportnet Spaans voetbal 05 00-07 00 Sportnet Oo:' SuntoryWortd Watcrptay van„ t Went worth 01 00-02 00 EURO Eurosportnews ZATERDAG 07 00-00 00 Sportnet WOe WorW Ot Sport 06 00-06 30 Sportnet Autosport 00 30-09 30 Sportnei Truc.reces 09 30-10 30 Sportnet 7oaeyt>eJ mtema- tonaal toemoo- voor vrouwen .n Pan;» 10 30-ti 30 Sportnet Argentina voetbal

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17