Provincie eigen 'man in Brussel' Betere verzorging van patiënt thuis Waterwinputten blijven dicht ®uö ilirutos Sjouke Jonker weet alles van Europese subsidies en regelingen Medicijnknaak en lange wachttijden zorgen voor meer medicijnen in huis Burgemeesters hebben te weinig om handen OPENING VON SIEBOLD GEDENKTUIN VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 REGIO PAGINA 15 Tegenstanders All bij kamercommissie VOORSCHOTEN - Het Platform te gen de aanleg van Rijksweg 11-West onderneemt opnieuw een poging om de Tweede Kamer er van te overtuigen dat deze weg niet moet worden aangelegd. Voorzitter Rein Koopmans van het platform biedt de voorzitter van de vaste kamer commissie voor Verkeer en Water staat op 10 oktober een petitie aan tegen de rijksweg. De petitie is voorzien van 16.000 handtekenin gen die werden verzameld in Voor schoten en de Leidse Stevenshof. De aanleg van de omstreden weg is overigens de eerstkomende tien jaar niet aan de orde. De tegenstan ders nemen daar echter geen genoe gen mee. Zij willen dat de weg defi nitief wordt geschrapt. LEIDEN - Stervende patiënten, de menterende bejaarden en mensen die vervroegd uit een ziekenhuis worden ontslagen, kunnen sinds gisteren beter en makkelijk thuis worden verzorgd. Het regionale zie kenfonds Zorg en Zekerheid heeft namelijk een overeenkomst geslo ten met de samenwerkende instel lingen van huisartsen, gezinsverzor ging en kruiswerk uit de Leidse re gio en Duin- en Bollenstreek voor intensieve thuiszorg. De overeen komst is gisteren bij Zorg en Zeker heid ondertekend. Ook de instellingen uit de Al- phense regio willen een dergelijke vorm van zorg opzetten. Ze hebben de overeenkomst echter nog niet ondertekend omdat ze hun organi satie nog niet helemaal op poten hebben. Waarschijnlijk is dat over enkele weken wel het geval. Veel patiënten stellen er prijs op Ziekenfonds, huisartsen en instellingen slaan handen ineen om, zodra dat kan of als hulp toch niet meer baat, thuis verzorgd te worden. Voor dementerende be jaarden is het zelfs beter om thuis verpleegd te worden, aangezien hun ziekte daar aanmerkelijk min der snel voortschrijdt dan in het zie kenhuis. Dergelijke thuiszorg wordt nu al op veel plaatsen gege ven. Het probleem is alleen dat die verzorging te vaak versnipperd is. De afzonderlijke instellingen gaan min of meer hun eigen weg waar door het lastig is om een patiënt pre cies die zorg te geven die hij nodig heeft. Besparingen Om daarin verandering te brengen, zijn er in de verschillende regio's sa menwerkingsverbanden opgericht van huisartsen, kruiswerk-organi saties en gezinsverzorgers. Elke pa tient die in aanmerking komt voor thuiszorg wordt bij dit samenwer kingsverband aangemeld. Een zo genoemde 'zorgplanner' bepaalt vervolgens aan de hand van vaste richtlijnen welke hulp de man of vrouw het best kan gebruiken en houdt daarna ook in de gaten of die zorg er komt. Het voordeel van het samenwerkingsverband is ook dat artsen en ziekenhuizen nu een cen traal punt hebben waarbij ze - 24 uur per dag - hun patiënten voor thuiszorg kunnen aanmelden. Het regionale ziekenfonds Zorg en Zekerheid heeft voor het hele project ruim een miljoen gulden be schikbaar gesteld. Het ziekenfonds heeft dit gedaan, onder meer omdat het verwacht dat de thuiszorg tot besparingen op de ziekenhuis-kos ten leidt en dus de uitgaven van het ziekenfonds beperkt. Overigens verwacht directeur Kool van Zorg en Zekerheid hiervan niet meteen resultaten. Het zal nog wel even du ren, verklaarde hij gisteren, voordat de budgetten van de ziekenhuizen inderdaad omlaag kunnen. Met het huidige project kunnen naar schatting 100 tot 120 mensen per jaar geholpen worden. Direc teur A. Claassen van de Stichting Gezinsverzorging Leiden hoopt dat dat er snel meer worden. "We zien dit als het begin van een veel grote re "jeks activiteiten", aldus Claas sen Hoewel de intensieve thuiszorg misschien nog lang niet de omvang heeft die de hulpverleners wensen, het project is in elk geval niet aan de aandacht van de ziekenhuizen ont snapt. Vlak na de officiële onderte kening werd de eerste 'klant' al aan gemeld, een patient die vervroegd uit het Elisabeth-ziekenhuis in Lei derdorp wprdt ontslagen. Honderd jaar geleden stond er in de krant - Te Rotterdam werd gisteren het huwelijk voltrokken van een jonkman van 76 met eene jonge- dochter van 73 jaar. Er waren vele nieuwsgierigen aan 't Stad huis om het oude-jonge paar te begroeten. - Uit Ham born wordt gemeld: Een zesjarige knaap vond voor de huisdeur een voorwerp, dat hem onbekend was, en droeg het daarom naar zijne moeder, die juist het jongste kind in slaap maakte. Ook zij u>tft niet tra! het tras en onderzocht het met eene naald. Plotseling volgde een he vige ontploffing; de vrouw wer den drie vingers van de rechter hand afgerukt en zij werd ern stig in het gelaat gewond. Dc knaap ontving eenige onbedui dende kwetsuren in het aange zicht, terwijl het kleintje aan den arm gewond werd. Men ver moedt dat een bergwerker eene dgnamietpatroon verloren had en dat de jongen die vond. - Gisteravond werd op den Oost- zeedijk te Rotterdam eene sur- veilleerende agent van politie zonder eenige aanleiding beet gepakt. mishandeld en op den grond geworpen door eenige op geschoten belhamels. De agent bekwam eene belangrijke kneu zing aan zijn been en werd per brancard naar zijne woning overgebracht. De politie doet een streng onderzoek naar de perso- Vijfentwintig jaar geleden - Boeren tn Eindhoven en omge ving die meenden hun gelden bij een zogenaamde kerkelijke in stelling goed belegd te hebben, zijn bedrogen uitgekomen. Een 56-jange uerzekerings-agent heeft de naam van de N.V. Spaarkas voor belegging in de kerkelijke leningen misbruikt, om bedragen tot een totaal ran 100.000 gulden in eigen zak te steken De man u as sinds 1948 bij de Spaarkas werkzaam. Hij genoot alle vertrouwen. Voorlichtingsdagen universiteit Leiden LEIDEN - De Rijksuniversiteit in Leiden houdt op de drie ach tereenvolgende zaterdagen 13. 20 en 27 oktober voorlichtings dagen voor aanstaande studen ten en hun begeleiders. Studen ten, docenten en studentende canen zullen in de Gorlaeusla- boratoria aan de Einsteinweg zoveel mogelijk antwoord geven op allerlei vragen over studie keuze en mogelijkheden aan de Leidse universiteit. Eerst wordt een inleiding ge geven in een van de collegeloka len, hierna is gelegenheid tot het stellen van vragen in kleinere groepjes. De hele dag is er een informatiemarkt in de hal waar allerlei facetten van studeren en het studentenleven, zoals sport en huisvesting, worden belicht. val gesloten. Voor de totale water- produktie zijn de betrokken putten niet erg belangrijk. Er wordt slechts 50 miljoen liter water gewonnen, tweeduizendste van de totale pro- duktie. De Ruijter toont zich uiterst verbaasd en teleurgesteld over de traagheid waarmee het onderzoek gestart is. "Drie maanden geleden werd de vervuiling ontdekt. Ik had verwacht dat een dezer dagen het onderzoeksrapport zou afkomen. Nu nog twee maanden wachten is wel erg lang". DEN HAAG (GPD) - De Nederland se burgemeestersfunctie lijdt aan uitholling. Hij heeft veelal te weinig te doen omdat hij door de partijen buiten spel wordt gezet. Dat is de mening van W. J.B.M. van Elk, voor zitter van het circa 200 leden tellen de Landelijk Beroepsverband Bur gemeesters. Van Elk sprak zijn be zorgdheid uit in een openingsrede van de vandaag gehouden jaarver gadering in Helmond van het be roepsverband dat deel uitmaakt van de Christelijke Federatie Over heidspersoneel (CFO). Hij pleitte in dit verband voor meer garanties opdat een eenmaal benoemde burgemeester volwaar dig kan meefunctioneren. De voor man van de CFO-burgemeesters haakte in zijn openingsrede in op het feit dat het imago van de burge meester de laatste tijd nogal eens negatief in de publiciteit is geweest. Van Elk, zelf burgemeester van Hel mond, doelde op publikaties die de indruk vestigen dat burgemeesters in het algemeen een slecht gevulde dagtaak hebben en intensief zou den moeten omzien naar neven functies om tot een zinvolle invul ling van hun leven te komen. Van Elk hield zijn gehoor voor dat BRUSSEL De provincie Zuid-Holland heeft, samen met Noord-Holland en Utrecht, een eigen 'man in Brussel'. Ie mand die de weg weet en de provinciale bestuurders kan vertellen bij wie ze moeten zijn voor het krijgen van een subsidie hier, van uitleg over een milieurichtlijn daar of in formatie over willekeurig welk Europees onderwerp ook. De drie provincies zijn de eerste die een eigen vertegen- woordigere in Brussel hebben. Gisteren is het kantoor offi cieel in gebruik genomen. Gedeputeerde Van der Meer: "Wil len we een economische en maat schappelijke rol spelen in Europa, dan moeten we samenwerken", (foto De vervuilde plek in de Zuidduinen in Katwijk. Onderzoek naar de vervuiling duurt nog enkele Onderzoek in Katwijk en Noordwijk nog niet afgerond KATWIJK/NOORDWIJK - De wa terwinputten in het Langeveld in Noordwijk en die in de Zuidduinen in Katwijk blijven voorlopig nog dicht. In Katwijk is het onderzoek naar de aard van de vervuiling pas enkele weken geleden begonnen en het duurt nog zeker twee maanden voor hier uitslag van is. Wat de Lan- geveldse putten betreft hoopt de Energie- en Watervoorziening Rijn land half november een definitieve oplossing te hebben gevonden. In de Noordwijkse putten werd begin dit jaar ETIJ, een restprodukt van een bestrijdingsmiddel, aange troffen. Het middel is niet schade lijk voor de volksgezondheid maar hoort niet thuis in het drinkwater. Sinds april is de waterwinning uit een aantal putten gestaakt en wordt een deel van de een miljard liter wa ter die in het Langeveld wordt ge wonnen, van elders gehaald. "De putten waar in het ruwe water veel ETU wordt aangetroffen, zijn al de hele zomer dicht. Dat is voor de lan ge termijn natuurlijk geen oplos sing", aldus directeur J. Haijkens van het EWR. Ritzen bezorgd om terugloop aantal studenten natuurkunde LEIDEN/DEN HAAG - Minister Ritzen van Onderwijs en Weten schappen maakt zich zorgen om de teruglopende aandacht voor de na- tuurkunde-studie. Het aantal stu denten is de laatste 15 jaar, bij een algemene studentenexplosie in praktisch alle overige studierichtin gen, gedaald van ongeveer 2000 tot 1500. De Leidse universiteit volgt overigens de landelijk trend niet. Het aantal studenten sterren- en na tuurkunde schommelt sedert 1982 tussen de 70 en 76. De daling van het aantal studen ten heeft volgens de bewindsman zijn effect op het bestand van onder zoekers in de natuurkunde. De mi nister uitte zijn zorgen vanmiddag tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van de Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk On derzoek (NWO) in het Congresge bouw in Den Haag. Ritzen bena drukte dat de 25 miljoen gulden die hij in zijn begroting van 1991 extra heeft uitgetrokken voor NWO niet is bedoeld als een soort eenmalig ju bileumgeschenk, maar als een eer ste grote stap in het beleid om de kwaliteit van het wetenschappelijk onderzoek structureel te bevorde ren. De helft van het toegewezen be drag moet naar zijn mening ten goe de komen aan onderzoeksscholen. Dat zullen instellingen van hoog waardig onderzoek moeten zijn en tevens broedplaatsen voor onder zoekers. Ook de geldstroom die via het NWO verloopt wordt vergroot. Op die manier hoopt de minister het onderzoek in het land beter te kun nen sturen. Aanvankelijk stelde de provincie zich op het standpunt dat het Lan geveld binnen twee jaar moet wor den gesloten. Zo zou worden voor komen dat de bollentelers in dat ge bied nog strengere voorschriften ten aanzien van het gebruik van chemische middelen, opgelegd zou den krijgen. Na overleg tussen EWR, provincie en de regionale in spectie volksgezondheid kreeg het waterbedrijf echter enkele maan den de tijd om een andere oplossing te zoeken. De putten mogen van het provinciaal bestuur open blijven op voorwaarde dat de bollentelers niet meer beperkingen opgelegd zouden krijgen. Dat is mogelijk door het in bouwen van een extra zuiverings- trap of door afscherming van het ge- Haijkens verwacht eind oktober een plan gereed te hebben. De uit eindelijke keuze wordt een paar we ken later gemaakt, omdat ook de in spectie en de provincie een stem in het kapittel hebben. Traag De vervuiling van een stuk grond nabij de waterwinputten in Katwijk werd in juli bij toeval ontdekt. Een groepje wandelaars zag dat er op het stuk grond niets groeide en waar schuwde de gemeente. Na een eer ste onderzoek door een milieuamb tenaar, waarbij duidelijk werd dat er iets mis was, sloot de EWR de wa terwinputten in de nabijheid van het terrein. Op die manier wordt voorkomen dat verontreinigd grondwater van de vervuilde plek naar andere gebieden afstroomt. Hoofd laboratorium van de EWR, A. de Ruijter, sprak destijds de ver wachting uit dat de grond vervuild zou zijn met polychlooraromaten, cyanide en fenolen. Gezien de ver moede ernst van de vervuiling, meldde de gemeente het stuk grond bij de provincie aan voor nader on derzoek. Erg veel haast maakte men niet, want pas drie weken geleden heeft de provincie het ingenieurs bureau Q-consult uit Den Haag op dracht verstrekt voor een zogeheten meldingsonderzoek. Dat onderzoek neemt drie maanden in beslag. In die tijd blijven de putten in elk ge- LEIDEN - Artsen in de Randstad schrijven meer medicijnen voor dan hun collega's in minder 'hecti sche' delen van het land. Maar ook in Limburg is het medicijngebruik relatief hoog, weet directeur A. Kool van het in Leiden gevestigde ziekenfonds Zorg en Zekerheid. Mogelijk een nasleep van het slui ten van de mijnen en spanningen die daarop volgden. Kool kan het weten sinds de zie kenfondsen met behulp van de computer nauwkeurig in de gaten houden welke en hoeveel medicij nen hun klanten van de arts krijgen voorgeschreven. Die cijfers kunnen per arts worden uitgesplitst zodat duidelijk wordt welke arts aanmer kelijk meer of misschien juist veel minder voorschrijft dan zijn colle ga's. Van gericht onderzoek om de boosdoeners aan te pakken, is geen 'Europa' werkt als een magneet op bedrijven, organisaties en lagere overheden in heel Europa. Naarma te het magische jaar '1992' nadert en in Brussel steeds meer besluiten worden genomen die vroeger bij de nationale regeringen thuishoorden, beseffen die bedrijven en overhe den dat zij voortaan in de hoofdstad van Europa moeten zijn. Maar het Europese bestuursapparaat is on doorzichtig en ingewikkeld. Van daar dat hier steeds meer adviesbu reaus verrijzen, die als het ware de cliënt of dat nu een machinefa briek, een provinciebestuur of een consumentenorganisatie is aan de hand nemen en hem door de Eu ropese doolhof leiden. Inmiddels werken hier al meer dan 2000 men sen voor dat soort bureaus. De drie provincies hebben een routinier in dienst genomen, Sjouk Jonker, die de nadagen van zijn lan ge Europese loopbaan gebruikt om de Randstad wegwijs te maken in Europa. Jonker was ooit journalist, werd in 1959 Europees ambtenaar, was kabinetschef van EG-land- bouwcommissaris Sicco Mansholt en van 1979 tot 1984 voor het CDA lid van het Europees Parlement. Jonker kent de sluipwegen van de Europese bureaucratie dus maar al te goed. "In 1988 vroeg de Zuid hollandse commissaris van de ko ningin, Schelto Patijn, me eens iets voor hem te doen. We grijpen steeds maar naast Europese subsidies, zei hij", zegt Jonker nu. Een half jaar bleef het stil, tot de provincie Zuid-Holland alsnog bij hem aan de bel trok. Er was een steunregeling voor de Europese scheepsbouw in de maak en of Jon ker wist hoe Zuid-Holland daar een graantje van kon meepikken. "Op zo'n provinciehuis weten ze vrijwel niets van Europa. Ik heb ze dus aan de hand genomen. We waren net op tijd", aldus Jonker. Er kwam vanuit Brussel totaal 68 miljoen gulden los, waarvan ruim 50 miljoen voor Zuid- Holland. De rest ging naar Noord- Holland. Daar kreeg men toen ook belangstelling voor zo'n Brusselse contactpersoon. Ondanks het scheepsbouw-ver- haal wil Sjouk Jonker vooral de in druk wegnemen dat hij wel miljoe nen zal binnenhalen voor de provin cies. "Dat kan niet, heb ik meteen gezegd. Als jullie dat denken, dan wordt dit een grote teleurstelling. Er ligt niet telkens 60 miljoen voor het grijpen". Bovendien staat de Randstad ook in Brussel nu niet di rect als armlastig bekend. Jonkers kleine kantoortje werd gisteren officieel geopend door de Zuidhollandse gedeputeerde Huub van der Meer. in aanwezigheid van alle leden van de commissies voor economische zaken van de provin ciale staten van de drie Randstad- provincies. "We willen in Europa als een eco nomische regio optreden", aldus gedeputeerde Van der Meer. "Om subsidies te krijgen, om inlichtin gen te krijgen, maar ook om serieus genomen te worden. Als een regio profileren we ons ook beter als ge sprekspartner. Willen de drie pro vincies een economische en maat schappelijke rol spelen in Europa, dan moeten we samenwerken". sprake, zegt Kool. Hij sluit niet uit dat wanneer een arts het echt te bont maakt, de geneeskundige in spectie wordt ingeschakeld. Voor alsnog hanteert het ziekenfonds echter een preventieve methode. Al enige jaren wordt er met de waarne- mingsgroepen van huisartsen ge praat over de medicijnverstrekking opdat excessen worden voorko men. Vier keer per jaar heeft over leg met de ziekenhuizen plaats. Duidelijk is volgens Kool dat de laatste jaren medicijnen in grotere hoeveelheden wordt voorgeschre ven. De invoering van de 'medicijn knaak' is een mogelijke oorzaak: "Met grotere hoeveelheden werd voorkomen dat patiënten voor ieder nieuw recept weer een knaak moes ten betalen". Die medicijnknaak is Inmiddels afgeschaft. Het is Kool opgevallen dat niet zo zeer de huisartsen maar juist de spe cialisten geneigd zijn grotere hoe veelheden geneesmiddelen voor te schrijven. Dat heeft misschien te maken met de lange wachttijden op de poliklinieken. De specialist ziet zijn patient tegenwoordig niet meer iedere maand maar om de drie of zes maanden. Die periode moet dan met medicijnen worden over- De controle van het ziekenfonds heeft plaats vanuit de zorg om de ei gen financien (het ziekenfonds moet al die medicijnen uiteindelijk vergoeden) maar ook vanuit be zorgdheid om de gezondheid van de patient. Daarin speelt ook de apotheek een belangrijke rol. Kool vertelt dat specialist en huisarts van eenzelfde patient soms niet van elkaar weten in welke hoeveelheden een medi cijn is voorgeschreven. In dat geval biedt de computer van een apothe ker uitkomst waarin wordt bijge houden wat de patient heeft gekre gen. Kool: "Het komt dan ook voor dat wanneer de patient met een re cept bij hem komt. de apotheker contact opneemt met de huisarts of de specialist omdat het hem vreemd voorkomt" Uit onderzoek in Noord-Holland is vast komen te staan dat met name (slaap)middelen als valium, seresta en rohypnol soms in grote hoeveel heden worden voorgeschreven. Of dat ook opgaat vc >r de regio van het ziekenfonds Zoi en Zekerheid, kan Kool niet zeg en. "Het is mij in ieder geval duidf jk geworden dat met name valium ook hier een veel gevraagd middel is" de Leidse hoogleraar bestuurskun de H.W. Derksen al enige tijd een structurele verandering signaleert in de bestuurlijke situatie waarin menig burgemeester verkeert. Zo wordt de burgemeester momenteel te vaak overal buiten gehouden, met als gevolg dat er voor hem of haar weinig te coördineren valt. De politieke partijen stellen zelfstandig het collegeprogramma vast en de wethouders beheren nagenoeg zelf standig hun portefeuille. De wet houders houden niet zelden voorbe sprekingen buiten de burgemeester om, aldus Derksen. Prof. mr. D.J. Elzinga, hoogleraar staatsrecht aan de Rijksuniversiteit in Groningen, spreekt verwijzend naar deze ontwikkeling, van een verspilling van bestuurlijk talent. Van Elk: "Kennelijk is het feit dat er vertrouwenscommissies zijn die met zorg hun adviezen uitbrengen met het doel een burgemeester te krijgen die volwaardig kan mee functioneren als lid van het college van B en W, niet in alle gevallen een voldoende garantie dat de eenmaal benoemde burgemeester die kans ook werkelijk krijgt". Van Elk benadrukte dat de com missie Deetman, die de mogelijkhe den voor staatkundige vernieuwing bekijkt, zich bezighoudt met dit on derwerp. Inmiddels heeft ook het genootschap van burgemeesters sa men met de bonden van overheids personeel een werkgroep gevormd om de problematiek nader te be-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15