Geluidsoverlast gevreesd van buurthuis 't Schippertje mwiBSüm VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 LEIDEN/REGIO REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Open riool Enkele jaren geleden maakte de gemeente Leiden korte metten met Leidenaars die hun afvalwa ter nog op open water loosden. Alle afvalwater moet voortaan ge zuiverd worden. De tijd dat zo maar op de gracht of op de rivier geloosd kon worden was voorbij. Ook eigenaren van (volks)tuin- huisjes. sportkantines en andere losstaande gebouwtjes werden, ten behoeve van een schoner milieu, gedwongen een aanslui ting op het riool te laten maken. Het gemeentebestuur maakte maar één uitzondering: jawel, voor de gemeente zelf. In de Leid- se Hout staat sinds jaar en dag het Theehuis waarvan de gemeente Leiden eigenaar is. Het theehuis loost rechtstreeks op een beerput en op een sloot die in verbinding staat met andere watergangen in de Leidse Hout en de vijver bij het hertenkamp. Woordvoerder De Keizer, van het Hoogheemraadschap Rijn land. spreekt van "een onaan vaardbare situatie. Eéns per jaar wordt de troep vanuit de beerput zo op de kant gegooid. Zoiets kan vandaag de dag toch niet meer in een recreatiegebied". "De gemeente heeft geen ver gunning om op het open water te lozen. En die krijgen ze ook niet", aldus de coördinator vergunnin gen van het Hoogheemraadschap Rijnland. Het waterschap heeft het gemeentebestuur geschreven dat het theehuis zo spoedig moge lijk op het riool moet worden aan gesloten. Van gemeentezijde heeft men vervolgens vernomen dat men daar voorlopig niet aan wenst te beginnen. Het kost te veel en de kosten zouden niet op wegen tegen de baten. Officieel heeft het Hoogheemraadschap nog geen antwoord gekregen van het gemeentebestuur. Open riool (2) Aan het lozingsprobleem ligt een conflict ten grondslag tussen de gemeente en de pachter van het theehuis. De partijen liggen al et telijke jaren met elkaar in de clinch over de huurprijs van het Medewerkers willen isolerende maatregelen Bromfietser veroorzaakt botsing in Lisse Afvalwater van het theehuis in de Leidse Hout stroomt rechtstreeks de sloot in. 'Een onaanvaaraoare situa tie", vindt het Hoogheemraadschap van Rijnland. rchleffoto Jan Holv; onderkomen in de Leidse Hout. Driejaar geleden is de keuken af gekeurd omdat die te ouderwets werd bevonden en niet voldeed aan de eisen. Dat betekent geen snert in de winter en een lege kas- sala voor de pachter. De gemeente is wel bereid een nieuwe keuken te plaatsen, maar als gevolg daarvan gaat de pacht prijs omhoog van 2500 naar 7000 gulden per jaar. Daarnaast wil de gemeente nog 6000 gulden preca riorechten in rekening brengen voor de exploitatie van het terras. Pachter Peter van de Graaf is van mening dat het theehuis dit on mogelijk kan opbrengen Van de Graaf meent dat de ge meente vier jaar geleden in gebre ke is gebleven toen de mogelijk heid bestond met 80% overheids subsidie een aansluiting op het riool te maken. "Nu willen ze de kosten van die blunder op mij verhalen door de aanleg van een nieuw riool door te berekenen in de huur" Open riool (3) Henk Deurhof, hoofd van de di rectie gebouwen van de gemeen te, heeft zijn buik vol van het con flict. "Talloze mensen hebben al geprobeerd een oplossing te vin den, maar dat is telkens mislukt. Ik weet het nu ook niet meer", al dus Deurhof. "Binnenkort zal de politiek zich over de kwestie bui gen", weet hij. Volgens Deurhof staat het bui ten kijf dat het theehuis en een nabijgelegen schaftlokaal van de gemeente moeten worden aange sloten op het riool. "Daarover be staat geen verschil van mening", zegt hij. Deurhof spreekt ook te gen dat Van de Graaf voor de kos ten zou moeten opdraaien. "We hebben enkele jaren geleden het theehuis aangepast aan de eisen die worden gesteld door de drank- en horecawet. Die aanpas singen hebben we niet in reke ning gebracht. De aansluiting op het riool hoort daar ook bij. Dat zullen we ook niet in rekening brengen". Waar het om gaat, volgens Deurhof, is de vraag wat Van de Graaf precies met het theehuis wil. "Als hij alleen een kopje thee of een glaasje bier schenkt dan kan er een pijpje van 9 centimeter doorsnee de grond in en zijn we klaar. Maar als hij dingen gaat klaarmaken waardoor er bijvoor beeld vetten wegstromen dan moeten er extra voorzieningen getroffen worden en die voorzie ningen zullen we wel doorbereke nen. Dat is redelijk, en we zullen ook een redelijke huur in reke ning brengen", aldus Deurhof. Over dat laatste verschillen de partijen dus van mening. Zolang er geen oplossing is voor het con flict stroomt het afvalwater van het Theehuis rechtstreeks de Leidse Hout in. Bezoekers van het park. onder wie we veel na tuurliefhebbers mogen rekenen, kunnen hun plas dus maar beter ophouden tot thuis. LISSE Twee auto's hebben giste ren in Lisse zware schade opgelo pen na een botsing in de Nassau- straat. Toen een volgens de politie nog onbekende bromfietser vanuit de Wagenstraat met een ruime bocht de Nassaustraat opreed, pro beerde een 21-jarige automobilist uit Hillegom hem te ontwijken door hard te remmen. Een achter hem rij dende automobilist, een 19-jarige Hillegommer, had dat te laat in de gaten en klapte boven op de wagen van zijn plaatsgenoot. Beide auto's moesten worden weggesleept. De bromfietser is doorgereden. Speakerdieven ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 18-jarige Woerdenaar en een 19-jari- ge Waardenaar zijn gisteren rond het middaguur op het NS-station in Alphen aan den Rijn aangehouden op verdenking van diefstal. Zij wa ren in het bezit van twee geluids boxen ter waarde van 300 gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 57-jarige Alphenaar is bij een onge val gistermiddag in de Hoorn ge wond geraakt. Hij reed met zijn snorfiets over het fietspad, waarbij hij geen voorrang verleende aan een 47-jarige Alphense automobilist, die van de Ondernemingsweg kwam. De snorfietser kwam ten val, waarna hij met onbekende verwon dingen naar het Rij noordzieken huis werd overgebracht. 3 oktober (5) Een gedeelte van basisschool Het Galjoen aan de Oosterstraat wordt het nieuwe onderkomen van buurthuis 't Schippertje. De medewerkers willen dat het bouwplan op enkele punten worden aangepast. (archieffoto) APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de rogio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 28/9 lot vr 5/10 door: Apotheek De Luilelbnan, Vijf Meiplein 3-5, Lei den. tol 071-315048: Apotheek Beker, Lijtweg 4. Oegstgeest, tel: 071-174161: Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Wasse naar tol 01751-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurlmg, Helder, Roest (Loidon cn omstreken): F Muurling. Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057 Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw R Koster. Narcisstraat 47. Voorschoten, tel 01717-3836 Voor de praktijk van Duijn, Brandt R.J.W Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel 156161; of D J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voor eigen prakti|k BG Heemskerk, De Kempenaerstraat 21. Oegstgeest, tel: 071-176761 Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk. Wassenaar en Leidschendam: doktersteleloon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Loidon, Leidordorp, Oogstgoest on Warmond wordt waargeno men door B B de Boer, Lammenschansweg 28. Leiden, tel 071-124172. spreekuur om 13 00 uur Dienst m eigen praktijk S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Ri|ndi|k, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar R. da Silvo, Van Duivenvoordelaan 36. Wasse naar. tel 01751-14767 WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden. Oude Ri|n 59. tel 120144na 17.00 uur en m hel weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land werkgebied Rljnstreok: Leiderdorp on Zoctorwoüde: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp voor dringende hulp buiten kantooruren, tel 06-8212141 ring. Zonder die punten kan het elk willekeurig stadsfeest zijn. Hoewel ik al jaren niet meer in Leiden woon, ben ik een geboren en getogen Leidse en ben elk jaar pre sent bij de reveille. De 3 October Vereeniging moet blijven in zijn huidige vorm. Het be stuur heeft door zijn beleid, zeker ten opichte van de tradities, laten blijken te weten hoe dit historische feest te organiseren. Mevrouw G. van Ek Van Ommerenlaan 46 2243 CG Wassenaar 3 oktober (3) Is Willem Spierdijk geen echte Lei- denaar? Zo niet, dan kan hij dat niet helpen. Hij moet het 3-oktoberfeest wel eerst goed beleven en meema ken, voor hij met kritiek komt ten aanzien van onder andere de 3-Oc- tober Vereeniging. Kan de heer Spierdijk niet proberen tot het be stuur van de 3-October Vereeniging tot te treden en zélf met nieuwe ini tiatieven komen? Wat zou er anders moeten, en hoe? Wanneer de optocht zou verdwij nen, verdwijnt er tevens voor een grote groep vrijwilligers een lange tijd van actief, creatief en gezellig bezig zijn, buiten die éne dag 3 okto ber om. Hoeveel Leidenaren, oud- Leidenaren en buurtgenoten ko men er ieder jaar weer niet kijken? Het bezoeken van bejaarden- en verpleegtehuizen en het verzorgen van speciale activiteiten voor be jaarden en gehandicapten mag ze ker niet uit het 3 Octobergebeuren verdwijnen. Juist die traditionele onderdelen van taptoe, optocht, harng en witte brood, hutspot, kermis, koraalmu- ziek, paling, het zo maar slenteren op straat, terras- en cafébezoek waar men tot ontmoetingen komt, zijn zo pakkend en uniek. Ik geloof dat de Leidenaar daar voldoende aan heeft. Hij gaat één lange dag op in het feest waarvoor hij (al of niet) lang heeft gespaard. De 3-October Vereeniging draagt de verantwoordelijkheid voor het hele gebueren, maar...de Leidenaar en Co. maken zelf spontaan het feest. En...met succes om zo te zien. Hoe je het doet, kritiek blijft er al tijd. Een vereniging die niet goed functioneert kan niet meer dan hon derd jaar bestaan, dus...doet het be stuur het nog niet zo slecht. J. Schoemaker Leiden 3 oktober (4) Natuurlijk moet 3 oktober blijven; daar valt niet over te twisten of negatief te schrijven... 3 oktober is voor iedere Leidenaar een begrip...De Reveille, het Massakoor bij Van der Werff geeft 'n ontroerend gehoor; Haring en wittebrood wordt door de echte Leidenaar gegeten van de wieg tot aan de dood; de Optocht is niet weg te denken en het schenken van 'n kleintje bier geeft veel plezier en de juiste geest bij 't 3 oktoberfeest de Kermis met het gerinkel van bellen, geronk van mototren. gillende mensen rond draaiend hoog in de lucht...ze horen er bij en streelt onze oren- Neen...3 oktober mag niet verdwijnen, want de Leidenaars zijn geen...krenten... ook al kost het een paar lieve centen... Toos Kop Lage Ryndijk 60 Leiden Met verbazing heb ik uw artikel '3 Oktober, eeuwig feest of een melig feest?' gelezen. Als geboren en getogen Leide naar bestaat (en dat moet zo blijven) het 3 oktoberfeest uit: de taptoe, het veld (de kermis), haring en witte brood maar vooral de optocht. Uw opmerkingen om de optocht eventueel af te schaffen vanwege het geldverslindende karakter, vind ik misplaatst. Een dergelijke optocht, dat toch hét spektakel voor de Leidenaar èn de overige bezoekers is, heeft een enorme publiciteitswaarde voor de gemeente Leiden. Dat er aan zo'n optocht kosten zijn verbonden is een duidelijke zaak. Derhalve vind ik de opmerking van u als zou de 3-October Vereeni ging het geld over de balk gooien ongenuanceerd. U weet immers dat het bestuur van bovengenoemde vereniging rekening en verantwoor ding moet afleggen aan de leden. Concluderend stel ik dan ook: laat het 3-oktoberfeest blijven wat het is, namelijk een bruisend feest met de optocht als centraal middel punt en beslist geen 'kermis-en-vet- te-worstenfeest', zoals de secretaris van de 3-October Vereeniging te recht in zijn reactie opmerkt. De uitvoering van het 3-oktober- feest moet gebeuren door die perso nen die daar deskundig in zijn en de nodige ervaring hebben: de 3-Octo ber Vereeniging. A.M. de Klerk. Ijsbaan 34 Leiden (Door de redactie ingekort) Rembrandt In deze krant van 20 september schreef u onder meer 'Leiden wil meer met Rembrandt' en 'De ge meente ontwikkelt plannen om meer toeristen te trekken'. Mijns inziens ontwikkelt de ge meente al jaren plannen, bijvoor beeld voor het zogenaamde Rem- brandt-plantsoen. U weet wel, het stukje wildernis tusen de Wedde- steeg en de voormalige Zeevaart school. Het zou een parkje worden, daarna zou er een kunstwerk ko men (betonblokken). Wat is et in die jaren plannen-ma ken gekomen? Een gedeelte van het toch al zo kleine terrein is toege voegd aan de uitspanning Water plaats (Wat een naam, zelfs aangege ven op de richtingwijzers). De rest is nog steeds een comple te wildernis die een complete vuil nisbelt zou zijn als de buurtbewo ners niet als bewakers optraden. En dit tegenover de gedenksteen van de plaats waar Rembrandt werd ge boren! Toeristen zien deze wildernis al jaren. Ongeveer 90 procent van de toeristen in Leiden komt er langs, het is de mooiste route van De Put naar de singels. Hun begeleiders weten zoetjes aan niet beter of deze wildernis is de Leidse manier van stadsarchitectuur. Laat Walenkamp eerst maar eens deze wildernis omtoveren in een passende uitvoering, zodat het een stukje wort dat Rembrandt waardig is. Dan pas moet hij aan andere pro jecten gaan denken. Dit stukje grond ligt in het centrum van het beleven van Rembrandt in Leiden, tussen zijn geboortegrond en zijn bortsbeeld! A. Brouwers Adminstrateur Vereniging van Ei genaars Galgewater Galge water 17a Leiden LEIDEN - Gehuwd: R F Dieke en M J Deegenaars. J.D. Smit en E J PhaM, J.C. Turk en M.I V Autar. A E. Robijn en C M. van der Ven. R. Dahmane en M G van der Beni, F H van der Woerd en T|e Nlgtje Balgis, K. van den Bosch en A.J.T. Franken, P. van Rijn en M M. Mano. M. Wensveen en l.W. van der Zwarl. W.P.F. Vinkesteyn en J.J.M. Schouten. J.L. van Klinken en S J Tebrugge. P.F. Hermans en A J de Knegt. A C Klei|n en C.C. Giisman. P C Jurgens en M.C W T van der Meer. M. de Haas en A. Mink, B.C. de Jong en E.A. Hertst LEIDEN - De bouwplannen voor het nieuwe buurthuis 't Schippertje in de Zeehelden buurt schieten op enkele pun ten tekort. Met name het feit dat de jongerenruimte niet wordt geisloleerd, leidt onherroepe lijk tot overlast voor omwonen den. Dit hebben vertegenwoordigers van het buurthuis vanochtend aan wethouder Hettinga laten weten. Ze brachten een bezoek van ongeveer een uur aan het stadhuis, waarbij ze benadrukten blij te zijn dat de plan nen voor het nieuwe buurthuis al in zo'n vergevorderd stadium zijn. "Maar als je tevoren al kunt voor spellen dat de buurt er last van krijgt, moetje wel ingrijpen", druk ten ze de wethouder op het hart. Als de nieuwbouw van de basis school Het Galjoen aan de Ooster straat is afgerond, wordt een gedeel te van de oude school omgebouwd tot buurthuis. Karin Toren, buurt werkster in de Zeeheldenbuurt, is erg blij met de plannen. "Maar ik schrok erg toen ik de Klaverjassen In het clubhuis van VTL aan de Voor- schoterweg wordt vanavond geklaverjast en gejokerd. De aanvang is om 20.00 bouwtekeningen onder ogen kreeg". Enkele toegezeggingen zijn volgens haar niet nagekomen. Het voornaamste kritiekpunt is het ach terwege blijven van geluidsisolatie. "Als de jongeren hier aan de bar staan, wordt het al snel rumoerig. Je kent dat wel, een muziekje en wat geschreeuw", voorspelt vrijwillig ster en buurtbewoonster Lydia Gijsman. De medewerkers begrijpen niet dat de gemeente zich de problemen bewust op de hals haalt. Ervaringen uit het verleden leren dat het schoolgebouw erg gehorig is. Voor dat het muziekverzamelgebiouw in gebruik werd genoemen, gebruikte K&G Het Galjoen als oefenruimte. "De buren werden er gek van", her innert buurtbewoonster Maria Wol- ters zich. Om dergelijke overlast te voorko men, vroeg men Hettinga vanoch tend alsnog geld uit te trekken voor geluidsdempende voorzieningen. Op het wensenlijstje prijken verder nog sanitaire voorzieningen op de eerste etage, waar de jongerenruim te komt een kraan in het de knutsel- ruimte en bergruimtes. Deze voor zieningen zijn volgens de buurt werkster onmisbaar. De aanwezi gen vroegen de wethouder reke ning te houden met de wensen van de buurt. Hettinga kreeg overigens niet al leen kritiek te horen. Toren: "We zijn al een heel eind verder dan toen ik hier in 1987 kwam. Toen moest ik opereren vanuit de keuken van een peuterspeelzaal Het Piraatje". In het najaar van 1989 nam het buurt huis zijn intrek in een voormalig woonhuis aan de Oosterstraat. De werkomstandigheden zijn er verre van optimaal. In een kamer van vijf bij vijf meter worden alle activitei ten gehouden, van jongerenmidda- gen tot cursussen. Toren verwacht dan ook veel van een nieuw buurthuis. Er zijn genoeg vrijwilligers beschikbaar die veel meer willen ondernemen, maar daartoe door ruimtegebrek niet in staat zijn. Dat verandert als de nieu we ruimte er eenmaal is. Er bestaan onder meer ideeën voor koffie-och- tenden. en nieuwe cursussen die voor meer mensen toegankelijk Hettinga, die nog een fotoboek kreeg aangeboden met een histo risch overzicht van 't Schippertje, bespreekt de kwestie van het buurt huis over een kleine twee weken in de vergadering van de raadscom missie welzijn. ARTSEN Leidon De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiénten van de artsen Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Mei|er, Van Leeuwen, Verhage, Groene- veld, de Ruiter, Janssen. Moris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur M A. van Schie, Rijnsbur- gerweg 96. tel: 177100. zo 8 uur tot 24 uur H Meyer C.E. v.d. Meer. Stokroos 1. tel 215510 Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis, Berg- meijer, de Lange za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel: 122522 zo 8 uur lot 24 uur F.B. Kruis, Minnebroers gracht 41. tel 126371. Groep 3 - Pleiter, Smit. Lely. W. de Bruijne. J de Brui|ne, Huibers, Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh za 8 uur tot zo 8 uur H P. Jurgens. Burggra- venlaan 102, tel: 125820. zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg M. v.d. Muysenberah, De Sitterlaan 18, tel 132877. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis. Horn, J.G. Zaaijer en R E Zaaijer, de Kanter en Lodder za 8 uur tot zo 8 uur: M. Horn, Zocherstraat 1, lel 766123 zo 8 uur tot 24 uur A A. van Rijn, Kennedylaan 24. tel 765400. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Reinders, D Hammerstein en A Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur- S. Kooijman, Noordeinde- plem 2a, tel 122268. zo 8 uur tot 24 uur: H Wiersma, Haagweg 60, tel 318311 Waarnemingsregeling Homeopatische artsen C. Jutfermans/D Koster. Haagweg 41, tel 315900; via doktersteletoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heett. Leidordorp za R van Velzen. tol: 891100; zo: O. du Ry van Beest Holle, tel: 891100: beide dagen spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16, tel 891100 Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur J.J. Voorzaat, Boerhaaveplein 19, tel: 177461 Voorschoten za L. Prescot, Bachlaan 1, lol; 2356; zo: S.M. Platteel, Beethovenlaan 69b, tel: 5417 Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45. tol: 10030. Wassenaar za IC Spelt, Van Groeneveldtlaan 17, tel 11844; zo J Huls, Hotcampweg 65. tel 13027. Zoctcrwoudc via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt De 3-oktoberoptocht van 1986. 3 oktober (1) De 3-oktober viering moet blijven zoals hij nu is, vanaf de taptoe tot en met het vuurwerk. Het bestuur van de 3 October Vereeniging bestaat uit een aantal vrijwilligers die heel veel van hun vrije tijd besteden aan de organisatie. Het bestuur bestaat hoofdzakelijk uit plaatselijke nota belen en zakenmensen, maar het zijn net die mensen die zo'n feest op een verantwoorde manier willen en kunnen organiseren. Dit alles wil niet zeggen dat er geen kritiek geuit mag worden, het bestuur lijkt me zeker open te staan voor opbouwende kritiek. Zonder het bestuur en niet te vergeten al die vrijwilligers, zal de 3-oktober vie ring zijn spontaniteit verliezen. Als Limburger die al 21 jaar in uw prachtige stad woont en werkt, vier ik ieder jaar het 3-Oktoberfeest. Lei den is een stad om trots op te zijn. Jan Reinders Berijlstraat 17 2332 JT Leiden 3 oktober (2) Reagerend op uw verzoek in deze krant van 18 september betreffende de viering van 3 oktober, wil ik u zeggen dat naar mijn mening bij de viering van Leidens Ontzet de tradi tionele programmapunten zeker ge handhaafd moeten blijven omdat juist die de sfeer bepalen van de vie-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14