TAD LE DEN Gemeentearchief wijkt uit naar andere panden 9Mensen doen geen gekke dingen' Statiegeld op compostvat Weer discussie over 'sluis' Witte Singel Renovatie en uitbreiding aanleunwoningen Haagwijk Mogelijk toch stoplichten met rateltikker op Breestraat Archeologisch spreekuur s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 Leiden rustig in aanloop op 3 oktober LEIDEN In het rapport van de Leidse politie staan al dagenlang geen schokkende zaken opgete kend. Woordvoerder Dick Grave- land verwondert er zich al niet meer over. De 3-oktoberviering is een feest van tradities, en een van die tradities is dat het in de week voor het feest erg rustig is in de stad. "Dat is al jaren zo en daarom durf ik ook de voorzichtige con clusie te trekken dat iedereen kennelijk bezig is met de voorbe reidingen. Mensen houden de centen in hun zak en doen geen gekke dingen, want ze willen niet het risico lopen om 3 oktober niet mee te kunnen vieren. Dat zou een regelrechte ramp zijn". "Het is zelfs zo sterk", vervolgt Graveland, "dat mensen die nog boetes hebben openstaan, die ko men betalen. En mensen die nog enkele dagen gevangenisstraf moeten uitzitten, houden zich De politie en brandweer opere ren volgende week in grote lijnen op dezelfde manier als andere ja ren. "We teren op de ervaringen die we hebben opgedaan. Het feest rond 3 oktober hangt van tradities aan elkaar dus voor een groot deel zijn we zeer bekend met het programma", zegt Grave land namens de politie. Er is een grote politiemacht op de been. "Iedereen is in dienst en ook op straat. Er wordt ook al ja ren samengewerkt met de rijks politie. Het is de bedoeling dat ie dere Leidse agent op stap gaat met een collega uit de regio". To taal worden 'een paar honderd agenten' ingezet, aldus Grave- "Op het hele feestterrein is zeer veel politie nodig. Maar we zullen ook zeker de buitenwijken niet uit het oog verliezen. Het is niet zo dat iemand kan denken: de poli tie is in de binnenstad dus we kunnen aan de rand van de stad wel een woning leeghalen. Er wordt in de hele stad heel nadruk kelijk toezicht gehouden", aldus de politiewoordvoerder. Veel agenten lopen rond in bur ger en de tactiek van de politie is dat alle onrust in de kiem wordt gesmoord. "Zodra iemand bij voorbeeld begint te vechten wordt hij op zijn schouder getikt en in de auto gezet", vertelt Graveland. De afgelopen jaren waren er vooral problemen rond het station. "Veel mensen komen en gaan met de nachttrein, die was er vroeger nog niet. Dat heeft in het begin tot wat moeilijkhe den geleid maar ook dat", verze kert de politievoorlichter, "heb ben we nu onder controle. De spoorwegpolitie is er ook erg alert op". De meeste moeite heeft de poli tie overigens altijd met de op tocht. "Er vallen vaak gaten in en dat is een probleem". Aan het be gin van de week is de route gecon troleerd. Er is gekeken of er geen wegen waren opengebroken of bruggen in reparatie waren. Eind deze week gebeurt dat nog een keer. Dan wordt vooral gelet op eventuele nieuwe uitsteeksels die er de oorzaak van zouden kunnen zijn dat een praalwagen ergens niet door kan. "Onze opzet is in elk geval dat het een gezellig feest moet zijn en blijven. Daar willen we borg voor staan. Het 3-oktoberfeest kent zijn weerga niet, het is een feest dat ieder jaar wordt gevierd alsof de Spanjaarden er nog maar heel kort geleden zijn uitgemept. En zo'n feest moet ongestoord kun nen doorgaan", besluit Grave land. Ook bij de brandweer zijn de voorbereidingen in volle gang. De opbouw van de kermis wordt in de gaten gehouden, want bij on De gemeente was ter voorbereiding op 3 oktober vanochtend op de Beestenmarkt bezig met het verwijderen van de reclamezuilen, de zogenaamde mupi's. (foto Jan Holvast) gelukken of branden moeten brandweerauto's en ambulances erdoor kunnen. Verder worden alle gasinstallaties van de 'bak- en braadtenten' nagekeken, vertelt hoofdbrandmeester J. Volker. "We kijken bijvoorbeeld of er LPG wordt gebruikt. Dat mag na melijk niet". De brandweer houdt verder toezicht in het Ankerpark waar in het kader van een marinedemon stratie onder meer een helikopter zal landen. Verder geldt voor de brandweerposten aan de Lange- brug en aan de Gooimeerlaan een extra bezetting. In plaats van ze ven mensen zijn vanaf dinsdag avond acht mensen op elke kazer ne in dienst. "Dat is in feite elk jaar het geval. We nemen op 3 ok tober dezelfde maatregelen als tij dens de jaarwisseling", aldus Vol- Maatregelen voor hardrockfestival LEIDEN De politie neemt zon dag maatregelen in verband met het hardrockfestival dat in de Groen- oordhallen wordt gehouden. Om te voorkomen dat parkeeroverlast ontstaat in de straten nabij het Groenoordhallenterrein, wordt bij de Willem de Zwijgerlaan en de Ma- resingel een aantal hekken ge plaatst. Agenten houden daar toe zicht en laten bewoners van de stra ten door. Er zijn inmiddels 9500 kaarten verkocht voor het festival waarop onder meer Iron Maiden een optre den verzorgt. Politiewoordvoerder Graveland verwacht dat het Groen oordhallenterrein voldoende par keergelegenheid biedt. De politie denkt dat ook een groot aantal be zoekers met de trein naar Leiden zal komen. Als dat nodig is, worden de hardrockfans vanaf het station naar de Willem de Zwijgerlaan begeleid. De politie heeft deze maatregelen ook genomen tijdens eerdere pop concerten. Het hardrockfestival be gint zondagmiddag om vijf uur en duurt tot half elf. WEGGESLEEPT - De politie is gisteravond opgetreden tegen fout- parkeerders op het Arsenaalplein. In totaal werden daar zes auto's weggesleept die stonden op plek ken waar dat is verboden. LEIDEN Een compostvat gaat in Leiden 25 gulden 'statiegeld' kosten. Wie de bak later weer zou willen inleveren bij de gemeente, kan zijn geld terugkrijgen. In het najaar begint een voorlichtings campagne over de aanschaf, het gebruik en het nut van compost- vaten. CDA, PvdA, D66 en Groen Links gingen gisteravond tijdens een commissievergadering ak koord met dit voorstel van B en W, maar Socialistiese Partij (SP) en WD maakten een voorbe houd. Die fracties vinden de prijs voor een vat te hoog. C. Vergeer van de SP overweegt maandag avond als tijdens de raadsverga dering het voorstel wordt bespro ken een amendement in te die nen, zo zei hij gisteravond. Wethouder H. de la Mar (milieu) zei de prijs niet verder te willen WD en SP vinden 25 gulden te veel verlagen om te voorkomen dat mensen een vat 'zomaar' aan schaffen: "Die 25 gulden werpt geen drempel op voor aanschaf van een compostvat denken we. En als het wel zo is dan zullen we daar~wel een mouw aan passen. Maar door er 25 gulden voor te vragen, voorkomen we wel situa ties als dat rijen studenten die va ten gaan gebruiken tijdens de ontgroening". Vergeer bleef bij zijn standpunt dat meer mensen een compostvat zullen aanschaffen als het tarief wordt verlaagd. Hij vroeg zich bo vendien af of de reinigingsrech ten omlaag konden voor mensen die een compostvat hebben. "Dat is praktisch bijna onmogelijk", reageerde De la Mar. "Maar als we ook het groente-, fruit- en tuinaf val apart gaan inzamelen, dan zal de hoeveelheid afval voor de vuil verbranding aanzienlijk vermin deren. Dat brengt minder verwer kingskosten met zich mee en dan kunnen de tarieven vermoedelijk wel omlaag". Het SP-raadslid voerde nog aan dat het voorstel om compostva- ten te subsidiëren onderdeel zou moeten zijn van een groter pakket maatregelen. "Dit is alleen iets voor mensen met een behoorlijk grote tuin, waarom wordt niet meteen het afval gescheiden inge zameld?" Wethouder De la Mar vertelde dat daar volgend jaar een begin mee wordt gemaakt. De gemeente verwacht dat door het gebruik van een com postvat een huishouden jaarlijks 275 kilo vuil minder aanbiedt. Dat betekent dat de afvalverwer- kingskosten lager worden en dat is de reden waarom de gemeente de vaten kan subsidiëren. De ge meente koopt een vat voor 120 gulden. De 95 gulden subsidie is na 2,8 jaar 'terugverdiend'. Omdat aan een proef met ver strekking van compostvaten in de Meren wijk 15 procent van de mensen meedeed, verwacht de gemeente dat totaal 2187 Leide- naars een compostvat zullen aan schaffen. Ruimtegebrek aan Boisotkade groot LEIDEN De verkeerssluis die is aangebracht op de Witte Singel heeft gisteravond weer voor de no dige discussie gezorgd tijdens een commissievergadering. *Een meer derheid van de commissieleden stemde uiteindelijk in met het voor stel om de 'druppel' te verplaatsen in de richting van de Neksluisbrug. Afgesproken is dat in eerste instan tie alleen een vrijliggend fietspad komt aan de kant van het water. La ter wordt bekeken of er aan de kant van de woningen ook een voorzie ning moet komen om de fietsers af te schermen van het autoverkeer. De druppel wordt verplaatst in de richting van de Neksluisbrug zodat automobilisten die vanaf de Vree- wijkbrug rijden het obstakel eerder in het zicht krijgen. De directie ver keer en vervoer voelde er weliswaar meer voor om de sluis te verwijde ren, maar omdat buurtbewoners vonden dat de weg er veiliger op was geworden, werd voorgesteld de druppel te handhaven. Witte-Sin- gelbewoners die het ding voor de deur krijgen, willen echter dat de sluis verdwijnt omdat die zorgt voor opstoppingen en dus voor stank en lawaai. Ook de fracties hebben verschil lende gedachten over het obstakel en de verantwoordelijke wethou ders Walenkamp (CDA, verkeer) en Van Rij (PvdA, ruimtelijke orde ning) hebben er ook niet dezelfde mening over. De WD vindt dat er andere maat regelen moeten worden genomen om de snelheid van het autoverkeer te verminderen en D66 voelt veel voor het plaatsen van fotocamera's waardoor te hard rijdende automo bilisten een boete kunnen krijgen. Als dat niet mogelijk blijkt, stem men de democraten in met het voor stel om de sluis te verplaatsen. Ook het CDA gaat akkoord met dat plan. De PvdA wil ook dat de druppel ge handhaafd blijft, maar deze fractie ziet het liefst dat de fietsers aan twee kanten worden beschermd. De buurt is echter tegen het plan om aan beide kanten van de weg een vrijliggend fietspad te realise ren omdat dat parkeerplaatsen kost. Om die reden voelt Walen kamp er ook weinig voor om de sluis anders te maken. Wethouder Van Rij vindt echter dat dat wel moet gebeuren. "Een sluis met aan een zijde een vrijlig gend fietspad vind ik een halfslach tige oplossing. Ik vind dat we in dit geval onvoorwaardelijk moeten kie zen voor de veiligheid van fietsers". Afgesproken werd om in eerste LEIDEN Het ruimtegebrek in het Gemeentearchief is zo groot dat moet worden uitgewe ken naar panden elders in de stad. Gemeentearchivaris T. Schelhaas heeft bij het gemeen tebestuur een voorstel inge diend om andere depotruimte te gaan zoeken. Hij zegt daar voor al een aantal panden op het oog te hebben. "Het zit hier nu echt helemaal vol. Voor een aantal grote archieven die we krijgen is in dit gebouw geen plaats meer. Ik ben bijvoorbeeld in onderhandeling over de aanschaf van het archief van de Meelfabriek. Dat wil ik graag hebben, maar op dit moment is er geen ruimte voor. Ook het archief van de voormalige Leid se Duinwater Maatschappij (LDM) komt beschikbaar, en zo zijn er nog een stuk of acht andere archieven die we krijgen. Die moeten ergens worden opgeslagen. Hier kan het niet, dus heb ik B en W voorgesteld *De verkeerssluis tegenover Witte Singel 92 wordt verplaatst in de richting van de Neksluisbmg. Mogelijk wordt later aan de kant van de huizen ook een obstakel aangebracht om de fietsers te beschermen. (archieffoto) rinstantie de sluis alleen te verplaat- t voor de Witte Singel zijn het bezwaar tegen gemaakt omdat het sen en later te bekijken of er aan de aanbrengen van fietssuggestiestro- ten koste zou gaan van de kant van de huizen ook een vrijlig gend fietspad moet komen. Andere onderdelen van de plan ken en van ribbelmarkering voor tratie van studenten. Van dat argu- het universiteitsgebouw. Het be- ment bleek niemand gisteravond stuur van de universiteit heeft daar onder de indruk te zijn. LEIDEN De 41 aanleunwonin gen bij verzorgingshuis Haagwijk aan de Beethovenlaan worden gere noveerd. Bovendien worden er 28 nieuwe woningen voor ouderen ge bouwd op het terrein. De plannen worden maandag avond tijdens een bijeenkomst in de recreatiezaal gepresenteerd aan buurtbewoners en andere belang stellenden. Plaatsvervangend di recteur A. van der Voet verwacht dat de werkzaamheden aan het ein de van dit jaar of begin volgend jaar beginnen en ongeveer een jaar in beslag zullen nemen. De woningen, die 25 jaar oud zijn, worden gemoderniseerd. Er komen nieuwe keukenblokken in de hui zen, en aan de meeste woonkamers wordt een erker gebouwd. De ge bouwen krijgen bovendien de be schikking over een lift. Een blok nieuwe woningen wordt gebouwd tussen de bestaande aanleunwonin gen en het hoofdgebouw. Een over- kappig zorgt ervoor dat er een 'droogloop' tussen beide gebouwen ontstaat, vertelt de directeur. Tijdens de verbouwing worden de bewoners ondergebracht in wis selwoningen, verspreid over de hele stad. In de meeste gevallen gaat het om aanleunwoningen bij andere te huizen of om woningen voor oude ren. De nieuwe woningen worden ge bouwd omdat daar volgens Van der Voet een enorme wachtlijst voor be staat. Zij weet niet hoeveel geld met de renovatie en uitbreiding is ge moeid. Het tehuis zelf is tien jaar geleden al helemaal gerenoveerd. Wethouders vrezen dat fietsers rood verkeerslicht zullen negeren LEIDEN Er komt mogelijk toch een verkeerslichtinstallatie met ra teltikker voor blinden en slecht zienden in de Breestraat. Verschil lende partijen hielden gisteravond tijdens een commissievergadering een pleidooi om een dergelijke voorziening te plaatsen ter hoogte van de Maarsmansteeg. De wethouders Bordewijk (PvdA) en Walenkamp (CDA) ble ken weinig te voelen voor dit idee, waarmee een bedrag van ongeveer 60.000 gulden gemoeid zou zijn. "Het gaat niet om het geld, maar wij denken dat de situatie er niet echt veiliger op zal worden omdat veel fietsers het rode verkeerslicht zul len negeren. Dan denk je datje vei lig kunt oversteken en dat blijkt dan niet zo te zijn", aldus Walenkamp, die aanvoerde dat de licht verhoog de plateaus die in de straat worden aangelegd ook bedoeld zijn om de snelheid van het verkeer af te rem men en het oversteken te verge makkelijken. Een ander nadeel van de rateltikkers is dat er opstoppin gen door ontstaan. Raadsleden van PvdA, Groen Links, Socialistiese Partij en CDA' bleken niet echt overtuigd door deze argumenten. Op een vraag van zijn partijgenoot Biegstraaten ant woordde Walenkamp dat het niet veel moeite kost om later alsnog stoplichten met rateltikker te plaat sen, als blijkt dat de plateaus niet het gewenste effect hebben. De wet houder voelde wel voor het idee om te bekijken of de installatie in dat geval alsnog kan worden geplaatst. De fracties gingen verder ak koord met het voorstel van B en W voor herinrichting van de Bree straat. Zij voelden niets voor het idee van winkeliers om de werk zaamheden uit te stellen tot volgend jaar. Het werk is half november af gerond en dat is nog ruim voor de feestdagen, was de redenatie van de commissieleden. Verschillende fracties noemden de plannen van het college 'sober maar realistisch'. "Er zullen genoeg problemen overblijven, maar ik zie dit als een eerste stap op weg naar een nog veel betere Breestraat", zei CDA'er Van Velzen. Hij vertelde dat de Breestraatwinkeliers bereid zou den zijn om 35.000 gulden te betalen aan de verlichting. De gemeente wil die pas later verbeteren omdat het plan anders te duur wordt. "Het klinkt heel plezierig", was de eerste reactie van de wethouder op dit plan. Verzantvoort van D66 stelde voor de situatie in de straat volgend jaar te evalueren maar daar wilde Walenkamp niet aan beginnen. "We zijn al een hele tijd bezig met een permanente discussie. Die hebben we nu net achter de rug en ik heb liever een aantal jaren rust op het front van de Breestraat. Als maatre gelen nodig zijn dan moeten we die nemen maar voor een evaluatie van de verkeerssituatie lijkt het me vol gend jaar veel te vroeg". PvdA'er Paauw noemde de sug gestie van de winkeliers om de trouwstoeten te verplaatsen naar het Stadhuisplein 'een overweging waard'. "Ik weet niet precies wat de consequenties zijn van een ver plaatsing, maar het kan een heel goede oplossing zijn, dat moeten we maar eens bekijken. Het idee spreekt me wel aan, op die manier kunnen we ook eens iets met dat mooie, lege plein doen". Forse kritiek op de al veel eerder genomen verkeersmaatregelen werd nog eens geleverd door W- D'er Bakker. Hij toonde zich boven dien 'verrast' over het plan om de maatregelen ook te laten gelden in het eerste stukje van de Breestraat, tussen Kort Rapenburg en Papen- gracht. "Voor de Pieterswijk is dat onhandig. Ik venvacht daar veel problemen". Walenkamp bleek daar wat minder zorgen over te heb ben en vertelde dat nog over de ver keerssituatie daar zal worden ge sproken. "We doen dit vooral op verzoek van de politie. Omdat op het eerste stukje geen inrijverbod geldt, rijden veel mensen verder de straat in", verklaarde hij. "Als het tegenvalt, dan kost het ook niet veel moeite om dit terug te draaien". De wethouder zegde toe de politie nog eens te herinneren aan de belof te om de controle op de Breestraat deel te laten uitmaken van de 'dage lijkse werkzaamheden'. Ook wordt met de busmaatschappij nog ge sproken over de snelheid van de bussen, die niet hoger dan 15 kilo meter per uur mag zijn. Om verder tegemoet te komen aan de wensen van gehandicapten organisaties wordt bekeken of er in de nabijheid van het stadhuis meer invalidenparkeerplaatsen kunnen komen. Het stadhuis is nu voor in validen moeilijk bereikbaar, aldus de organisaties. Radio West gaat terug naar 1574 LEIDEN - Radio West gaat morgen in liet programma 'De som der de ler. terug naar 3 oktober 1574, de dag van Leidens Ontzet. Bekende stadsgenoten kruipen in het vel van toenmalige hoofrolspe- lers, waardoor een beeld ontstaat van de bevrijde stad in die dagen. Aan het woord komen onder meer burgemeester Van der Werff, die wordt gespeeld door burge meester Goekoop, de stads-secreta- ris Jan van Hout (door Jan Kar stens) en geuzenleider Louis de Boisot (door Har Meijer). Ook Cornells Joppensz, de vinder van de pot hutspot komt aan het woord, deze rol wordt vertolkt door Bob in 't Hout. Medewerker De Baar van het ge meentearchief geeft uitleg over de aanleiding van de belegering van Leiden. De uitzending op zaterdag 29 september duurt van 11.00 tot 12.00 uur. Radio West is te beluiste ren op FM 88.41, via de kabel op de frequentie van radio 1. mij de opdracht te geven tijdelijke depotruimte te zoeken", vertelt Schelhaas. Onder andere omdat het huidige pand te klein is, bestaan al jaren plannen voor een nieuw archief. Het is de bedoeling dat het grootste gedeelte van het huidige pand blijft bestaan, alleen het gedeelte op de hoek van de Boisotkade en de Vliet verdwijnt. Daar komt een nieuw stuk. Tegen het plan, dat zes mihoen gulden kost, zijn bezwaren inge diend door buurtbewoners. De poli tiek moet daarover nog een oordeel uitspreken, waarna eventuele nieu we beroepsprocedures kunnen worden gevolgd. Wethouder Van Rij vertelde gisteren dat de be zwaarschriften binnenkort door de raadscommissie worden behan deld. "Het heeft nu een jaar stil gele gen, maar we gaan er nu snel over praten in de commissie. Het geld is ook gereserveerd, dat vormt ook geen probleem meer". Het is hard nodig dat snel met de bouw kan worden begonnen, blijkt uit de woorden van gemeentearchi varis Schelhaas. Niet alleen omdat er te weinig ruimte is. maar vooral ook omdat de installatie die zorgt voor een goede temperatuur en vochtigheidsgraad in het pand sterk is verouderd. "De installatie is zo slecht dat er altijd wat mee kan gebeuren en daarvoor wil ik de ver antwoording niet dragen, dat heb ik ook tegen B en W gezegd. Stel dat er inderdaad iets misgaat, dat er een overstroming is, dan ontstaat er ik weet niet hoeveel schade. Daar moet ik gewoon niet aan denken". Het Leidse archief is immers een van de belangrijkste archieven van Nederland, verklaart de archivaris. "Het is zo compleet en het geeft zo veel informatie. Het wordt ook heel erg vaak geraadpleegd. Het Leidse archief is veel belangrijker dan de archieven van steden van een verge lijkbare grootte zoals bijvoorbeeld Eindhoven en Groningen. Dat komt", vervolgt Schelhaas, "omdat Leiden in de zestiende en zeven tiende eeuw op Amsterdam na de grootste stad van het land was. Am sterdam was de handelsstad en Lei den de industriestad. Bovendien is er naar verhouding nauwalgka lala verwoest". LEIDEN In het Rgksmuseum van Oudheden wordt zondagmid dag 7 oktober weer een archeolo gisch spreekuur gehouden. Wie een oud voorwerp heeft gevonden en wil weten wanneer het is gemaakt, waar het vandaan komt. waarvoor hal ia gatmiikt an if hal hl kikan advies inwinnen bij M. Brouwer Zij is conservator van de provinciaal- Romeinse afdeling van het museum aan het Rapenburg. Het archeologisch spreekuur wordt gehouden van 13.00 tot 16.00 uur in de Taffeh-zaal van het muse um. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13