Borduren op papier 'ouderwetse' hobby CNV boos op spitsverbod voor personeel van NS Vooruit- en terugblik op visseizoen VISSPORT Axa-raambeslag: kleurig en veilig Acrylbeits op waterbasis Slecht geschoolde boswerker neemt veiligheid niet zo nauw PROTEST ONDERWIJZERS Dordrecht: 'onaangepaste' huurders worden aangepakt Aantal cara-patiënten stijgt Palestijnen en Israëliërs hervatten dialoog VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1990 Alvorens deze visrubriek aan zijn gebruikelijke 'winterslaap' be gint nog even een korte terug- en vooruitblik op het nu lopende vis seizoen. Begin dit jaar kwam het ver heugende bericht dat in Ierland vrijwel alle visvergunningen voor vissoorten in het binnenwater zouden worden ingetrokken. Daarmee gaf de Ierse overheid ge hoor aan de vele bezwaren die te gen een dergelijk plotseling inge voerd vergunningstelsel waren geuit. Vanaf 15 februari is er voor de Ierse wateren alleen nog een ver gunning nodig voor het vissen op zeeforel en zalm. Zo'n vergun ning kost 25 voor een heel jaar of 10 voor een periode van drie we ken. In eigen land werd dit jaar de proef voortgezet om de viskaart ook weer te verkopen via de hen gelsportwinkelier en de hengel sportvereniging. Leiden was een van de 'experimenteerplaatsen'. Het komende jaar zal deze ge spreide verkoop nog verder wor den uitgebreid en worden 1300 hengelsportverenigingen en 1200 winkeliers in de gelegenheid ge steld viskaarten te verkopen naast de gebruikelijke verkoop in de postkantoren. De prijs wordt in 1991 overigens niet verhoogd en blijft 12,50 gulden. Op 22 en 23 juni namen 400 wa termonsternemers van de Neder landse Vereniging van Sportvis sersfederaties, de overkoepelen de NWS, deel aan een bliksem- onderzoek naar het zuurstofge halte van het Nederlandse viswa ter. Op ongeveer 1000 plaatsen werden in dat weekeinde op ge zette tijden monsters genomen. De resultaten worden onderzocht op het Landbouwinstituut in Wa- geningen, maar er werd al direct geconstateerd dat in veel water de hoeveelheid zuurstof in de och tenduren te laag is. Dat gold met name voor de stadswateren. Bij de wereldkampioenschap pen vissen, die dit jaar op 2 en 3 juni bij het Portugese Tornar werd gehouden moest de Neder landse ploeg genoegen nemen - Propaganda voor vissen en kamperen bij de boer. met een teleurstellende 9de plaats. Van de 19 deelnemende landen gooide het vijftal uit Italië de hoogste ogen na een nek-aan- -nek-race met de Zweden. Met een boottocht op de Zuid hollandse plassen werd 19 juli een aanzet gegeven voor de vorming van één grote overkoepelende hengelsportbond in ons land. De Nederlandse Vereniging van Sportvissers Federaties (NWS] en het Centraal Nederlands Hen gelaars Verbond(CNHV) teken den die dag een tweejarige sa menwerkingsovereenkomst die uiteindelijk moet leiden tot een fusie tussen beide bonden die in het verleden nogal eens als kemp hanen tegenover elkaar stonden. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Op 1 augustus overleed onver wacht op 65-jarige leeftijd Cor van Heugten. Deze Eindhovense journalist was jarenlang hoofdre dacteur van het maandblad De Sportvisser en schreef vele arti kelen over met name de sportvis- serij op zee en in de Zeeuwse stro men. Samen met Iwan Garay pu bliceerde hij in het begin van de jaren 70 het boek Zeehengelen waarmee de aanzet werd gegeven voor de latere ontwikkeling van de kustvisserij met eigen kleine bootjes. Van Heugten was een man die verder keek dan zijn hengel lang was en toonde zich steeds een pleitbezorger en voorvechter voor een schoon watermilieu en wees hengelaars steeds opnieuw op de gevaren van het vissen bui tengaats. Deze week kreeg mr. W. Aan- tjes, voorzitter van de Adviesraad voor de Openluchtrecreatie tij dens een persconferentie in Den Haag het eerste exemplaar van de nieuwe brochure 'Vissen en kam peren bij de boer'. Een samenwer- kingsprojekt van de Stichting Vrije Recreatie en de eerder ge noemde NWS om de vismoge- lijkheden in de buurt van kam peerboerderijen onder de aan dacht te brengen. De komende week wordt op het Zeeuwse eiland Walcheren het WK kustvissen gehouden. Het kampioenschap wordt voor de 7de maal vervist en er doen dit maal 11 landenteams mee. Op maandag 1 oktober vissen de 75 deelnemers een trainings wedstrijd op het strand van Dom burg van 11 tot 15 uur. De echte wedstrijden zijn op dinsdag 2 ok tober bij Oostkapelle(12 tot 16 uur), woensdag 3 oktober op het strand van Dishoek(18 tot 22 uur) en donderdag 4 oktober aan de Westerschelde bij Kapelle-Bie- zelinge(11.30-15.30 uur). Ter af- sluting op vrijdag opnieuw aan de Westerschelde maar nu bij 's Hee- renbroek(12-16 uur). Nederland en België zijn de grote kansheb bers, gezien hun bekendheid met het viswater. Wie dichter bij huis zeevissers aan het werk wil zien kan volgen de week zaterdag 6 oktober te recht op het strand van Noord- wijk. Daar organiseert de veren ging De Sportvissers uit die bad plaats de eerste zeevismarathon. De deelnemers beginnen al 's ochtends 7 uur aan de wedstrijd die pas 12 uur later wordt afgeslo ten. Tijdens de wedstrijd wordt tweemaal van stek gewisseld. Deelnemers kunnen zich tot van avond 19 uur inschrijven op tele foonnummer 01719-16964. Nieuw boekje met moderne ontwerpen Men noemt het wel borduren 'op papier', maar eigenlijk zou het 'op karton' moeten heten, want deze 'nieuwe, ouderwetse hobby' beoefent u op stevig karton of tekenpapier. Het principe is hetzelfde als bij de draadfiguurtjes van vroeger. Op een stuk hout werden langs de omtrek van een figuur spijkertjes geslagen waarlangs dan draden gespannen werden. Het resultaat was een fi guur met min of meer rond verlo pende lijnen. Bij het borduren op papier zijn de spijkertjes vervangen door geprikte gaatjes en de draden (DMC-splijtzij- de) worden door die gaatjes op het karton geborduurd. Er ontstaan zo geraffineerde miniatuurtjes die, toegepast op bijvoorbeeld wens- en felicitatiekaarten, in kleine lijstjes of op cadeauverpakkingen, een bij zonder persoonlijk geschenkje vor men. Patronen voor dit soort borduur werk zijn nogal moeilijk te verkrij gen. Uitgeverij La Rivière Voor hoeve komt nu met een nieuw, mo dern boekje: 'Ideeën voor borduren op papier' van Erica Fortgens 14,50). Hierin staat een duidelijke be schrijving van het basisprincipe en diverse toepassingen op wenskaar ten, cadeaulabels en schilderijtjes. Stervorm Als voorbeeld een stervorm. Neem het patroon over op transparant pa pier of, nog beter, kopieer hem en kele malen op de fotokopieermachi ne. U hebt dan meteen de mogelijk heid om met potlood op de basiste kening meer vormen uit te probe ren. Borduur op een corresponden- tiekaart met één of meerdere kleu ren garen (restjes splijtzijde) en een fijne borduurnaald (nr. 9). Zet het patroontje met paperclips vast op de kaart. Prik alle gaatjes van het prikschema (de stervorm) goed door, maar let op dat u de gaatjes niet te groot maakt. Borduur nu volgens het volgende principe: verbind de genummerde A-en B-lijnen van Al naar BI (Bl- B2), dan B2 naar A2 (A2-A3), vervol gens A3 naar B3 (B3-A4), enz. Tus sen de haakjes staat aangegeven hoe u aan de achterkant werkt. Trek niet te hard aan de draad, want dan hebt u kans dat het karton stuk gaat. Mocht dat onverhoopt toch ge beuren, zet er dan een klein stukje plakband overheen op de achterzij de van de kaart, prik een nieuw gaatje en borduur gewoon verder. Vastzetten Let erop dat u de insteekkant steeds naar boven houdt, dus beurtelings de boven- en de onderkant naar u Zet de losse draadjes aan de ach terkant vast met een klein stukje plakband. Plak tenslotte karton of papier over de achterkant van de kaart, zodat die mooi is afgewerkt. Op één prikschema kunt u allerlei variaties maken door de insteek- volgorde te veranderen. Teken op het basispatroon met potlood en li- neaal de lijnen volgens verschillen de insteekvolgorden. U ziet dan vanzelf verschillende figuurtjes ontstaan die u eventueel weer kunt combineren om zo een totaal nieuw patroon te maken. Schrijf wel meteen op wat u doet, want u zult zien dat dit, als u eenmaal alle lijnen getekend hebt, moeilijk terug te vinden is. Met borduurwerk zijn heel fraaie felicitatiekaarten te maken, tfoto OPI» Raamsluitingen en uitzetters hoe ven geen dissonant te vormen op het mooi afgelakte oppervlak van kozijnen en raamstijlen. Ze kunnen ook een decoratief element in het geheel vormen. Een nieuwe collectie raambeslag van AXA is vervaardigd van roest vaststaai en is in zeven verschillen de (RAL-)kleuren verkrijgbaar. Daardoor kan het vrijwel altijd in harmonie met de kleuren van de ra men en hun kozijnen toegepast worden. En dat is aantrekkelijker dan de neutrale 'metaaltint' die het gangbare raambeslag kenmerkt. De fabrikant heeft het voor doe- het-zelvers ook gemakkelijker ge maakt om het machinaal (met de elektrische boorschroefmachine) te monteren. Een extra brede raam hoek vermindert de kans op be schadiging van het hout en de lak van de ramen, bij eventueel 'uit schieten' van het schroefbitje. Ook aan de veiligheid is gedacht. Een raamsluiting met een blokkeer- systeem ontmoedigt een potentiele inbreker en maakt het ook kleuter handjes onmogelijk het raam 'ille gaal' te openen. Verffabrikanten werken er hard aan om houtafwerkings- en bescher- mingsprodukten zo min mogelijk belastend voor het milieu en ook vriendelijker voor de verwerker te maken. Rambo heeft een serie acry- lbeitsen ontwikkeld die de goede ei genschappen van traditionele pro- dukten en de eisen die de consu ment stelt, in zich vsrftnigen De 'Pantserbeits' voor buiten werk, te koop in transparante en dekkende uitvoering, en kleurlak voor binnen hebben als verdun ningsmiddel water. Dat verdampt snel, zodat al na ong. vier uur een volgende laag aangebracht kan worden. Een schilderklus waarin een drielagensvstcem wordt toege past, kan dus in principe binnen een dag afgewerkt worden De vochtregulerende eigenschap pen en het 'rekvermogen' van de beitslaag bieden een langdurige be scherming. Wat ook plezierig is: kwasten en ander gereedschap kun nen gewoon onder de kraan schoon gemaakt worden. Gemorste drupjes zijn ook makkelijk te verwijderen. De acrylbeitsen kunnen ook over oude verflagen worden aange bracht. mits die goed vast zitten en goed voorbereid zijn. Het kan ir. sommige gevallen nodig zijn eerst een dekkende acryl-grondbeits te zetten. BINNENLAND/BUITENLAND ECONOMIE UTRECHT (ANP) - Vervoersbond CNV is verontwaardigd over het plan van de Nederlandse Spoorwe gen om het eigen personeel te ver bieden tussen 7.45 en 8.45 uur ge bruik te maken van hun gratis ver- voerbewijs. De bond verwijt NS dat over deze maatregel, bedoeld om de ochtendspits te ontlasten, geen en kel overleg is geweest met de vak bonden. Het gaat om 6.700 werknemers in de NS-hoofdgebouwen in Utrecht. Volgens CNV-bestuurder Böese- ken maakt het merendeel van hen in de spits gebruik van de trein. Al die mensen zullen hun werktijden drastisch moeten aanpassen. Dat het bestuderen waard". Maar even- heeft gevolgen voor hun gezinnen, tuele maatregelen zullen wel eerst Bovendien is nog onduidelijk of via de normale overlegorganen bij kinderen van NS-ers, die als scho- NS moeten worden besproken. DEN HAAG (GPD) - In de Neder landse bosbouw is niet alles goed geregeld. Er lopen nogal wat slecht geschoolde werkers door de bos sen. Bij het omzagen, uitsnoeien en afkorten van bomen nemen die lang niet altijd voldoende veiligheids maatregelen. Dat blijkt uit een on derzoek van Landbouwuniversiteit Wageningen dat vandaag wordt ge presenteerd op het symposium Zorg voor ons bos in Apeldoorn. Volgens de onderzoekers leidt de Juristen van de bond gaan nu uit- concurrentie in de bosbouw ertoe zoeken of de maatregel arbeids- dat werk vaak wordt verricht door rechtelijk wel juist is. Overigens onvoldoende geschoolde, goedko- vindt de bond het voorstel voor min pe werknemers, die bovendien lang of meer variabele werktijden "zeker niet allemaal 'wit' worden betaald, inzicht in de kwaliteit van de bos- En dat terwijl het vellen van bomen bouw. Vermoed werd een groot ver met de motorkettingzaag lichame- loop onder de boswerkers als ge lijk zwaar werk is met een hoge ge- volg van de slechte arbeidsomstan- luids- en trillingsbelasting. Rug- digheden. Daarom liet het ministe- klachten, doofheid en 'witte' vin- rie van sociale zaken de LU in Wa gers zijn bekende ziektebeelden, geningen een onderzoek instellen Ook het aantal ongevallen is groot, naar professionele boswerkers. In soms zelfs met dodelijke afloop. de 180 bosgebieden in Nederland Tot voor kort bestond nauwelijks werken ruim 2400 mensen, waarvan lier van de kaart gebruik maken, ook de dupe worden, aldus Böese- ken. DORDRECHT (ANP) De ge- alcohol-of drugsproblemen de baas meente Dordrecht overweegt huur- te worden. De mensen krijgen van ders die problemen veroorzaken en ons een nieuwe kans, maar dan andere huurders tot last zijn harder moeten ze zich wel aanpassen. Grij- aan te pakken. Huurders die "on- pen ze die kans niet of vertonen ze aangepast" gedrag vertonen krijgen ook in hun nieuwe woonomgeving volgens een woordvoerder van de onaangepast gedrag, dan is het afge- gemeente andere huisvesting i lopen. Dan kunnen ze alleen maar geboden en worden tegelijkertijd meer bij de hulpverlening terecht. Een woordvoerder van NS geeft toe dat er nog geen overleg is ge weest met de Ondernemingsraad (waarin de vakbonden zijn verte genwoordigd). De directie wil nu op korte termijn een gesprek. De 'spitsmaatregel' zal volgens NS niet gelden voor schoolgaande kinderen die van het vrij vervoerbewijs ge bruik maken. CP China zuivert PEKING (DPA) De Chinese com munistische partij heeft sinds de onderdrukking van de beweging voor democratische hervormingen in juni van het vorig jaar 180.000 le den uit de partij gezet. Dit meldt de begeleiddoor hulpveiierongsinstel. Je kunt niet.tolereren dat huurders ^^VTntmeldf^ókluiiaoóot- lingen. Beteren ze hun leven niet, dan worden ze op straat gezet. Het plan moet nog in de gemeen teraad behandeld worden, maar de De krant meldt ook dat 400.000 le den berispingen hebben gekregen en hun fouten moesten herstellen. Om hoeveel probleemhuurders 160.000 partijgenoten kregen een woordvoerder*acM'de leans groot het gaat die in Dordrecht voor de disciplinaire straf, aldus het Volks- dat het wordt uitgevoerd, omdat de hardere aanpak in aanmerking ko- blad dat de successen van partijlei- verantwoordelijke wethouder zich men is met exact bekend. Ruim der Jiang Zemin bij de versterking erachter heeft Besteld Over het tweederde van de womngbouw-cor- van de partij prees, plan heeft overleg plaats tussen ge- PO™tie» in Nederland krijgt gere- Het streven naar democratische meente. vier woningbouwcorpora- geld Wachten over hinderlijk op- hervormingen kon tot juni 1989 op ties en hulpverleningsinstellingen RIAGG en JAC. "Als je het onaangepaste gedrag van mensen wilt veranderen, moet je ze ook hulp bieden, ze helpen hun Dit bleek vorig jaar uit een onder zoek dat de Nationale Woningraad (een koepelorganisatie van corpora ties) hield onder 300 woningbouw verenigingen. rekenen. Na het bloedig ingrijpen van de autoriteiten begon binnen de partij een zuivering. NAMEN De Belgische ME slaat in op demonstrerende onderwijzers in Namen die proberen de feestelijkheden te verstoren van de Franse Gemeenschap in Belgie. De onderwijzers staken al sinds april voor betere werkomstan digheden in Wallcmië. <foto EPA> UTRECHT (ANP) - Door vergrijzing en bevolkingsgroei zullen er in het jaar 2005 zeventien procent meer cara-patiënten zijn. Er zal dus ook meer vraag zijn naar medische voorzieningen en die vraag moet wor den opgevangen. Doordat cara steeds meer in de belangstelling staat, stappen meer en meer mensen naar de huisarts en worden steeds meer cara-patiënten als zodanig herkend. In 2005 zijn er daarom 75 procent meer cara-patiënten bekend dan nu. Dat zijn cijfers uit het nog te verschijnen rapport van de Stuurgroep Toekomstscenario's Gezondheidszorg. Op een congres van de Astma Patiënten Vereniging vandaag in Utrecht gaven dr. Verkleij van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne en prof.dr. Sluiter al enkele resultaten. Cara is de verzamelnaam voor chronische aandoeningen aan de luchtwegen. Meer dan een miljoen Nederlanders hebben die. Jaarlijks worden 27.000 mensen door cara in een ziekenhuis opgenomen met in totaal 450.000 verpleegdagen. Door betere geneesmiddelen en geregel de controle zal opname overigens minder vaak nodig zijn. JERUZALEM (Rtr) - Palestijnen en Israëlische vresdesactivisten hebben deze week de dialoog her vat, die eerder was onderbroken na meningsverschillen over de invasie van Kuwayt door Irak. De gespreks partners zeiden na afloop van hun ontmoeting dat de crisis in de Golf hun vredespogingen veel moeilij ker maakt. Door de inval in Kuwayt trokken Israëliërs en de Palestijnen zich be gin augustus terug in hun eigen kamp. Deze week kwamen ze weer bijeen, maar ze werden het niet eens over de vraag of de Iraakse bezet ting van Kuwayt kan worden verge leken met de Israëlische bezetting van de Westoever en de Gaza- strook. Desondanks besloten zij dat dit hun gemeenschappelijke strijd voor vrede niet in de weg mag staan. Galia Golan, vooraanstaand lid van de Israëlische 'Vrede Nu'-bewe- ging: "Ik denk niet dat het een bruikbare vergelijking is om te zeg- ,gen dat Israël Irak is en Palestina Kuwayt... Maar wanneer alles in de Golf is gezegd en gedaan, blijft ons conflict bestaan. Wij moeten de dia loog hervatten waar wij zijn ge stopt". Faisal Husseini, een belangrijke Palestijnse leider, zei dat het Pale stijnse leiderschap nog steeds voor stander is van een vreedzame twee- staten-oplossing voor het Arabisch- Israelische conflict. "De manier om dat doel te bereiken is samen din gen te doen en de moed te hebben vraagstukken te behandelen zelfs indien die tegen de emoties op straat ingaan". "De crisis heeft ons ons volk in een positie gebracht dat wij denken dat wij in een jungle leven waar de Israëlische tijger vrij rondloopt. De Israëliërs waren blij met de gedach te dat in de jungle nog een andere tijger (de Iraakse president Saddam Hussein, red.) is", aldus Husseini De deelnemers aan het gesprek deelden de mening dat de gevoe lens onder Palestijnen en Israëliërs tijdens de Golfcrisis meer gepolari seerd zijn geraakt. "Vandaag is onze taak onder de Israëliërs moeilijker geworden, omdat de crisis de ang sten van Arabische vijandigheid heeft versterkt", zo zei Golan. Sinds begin augustus heerst in de bezette gebieden een sterke pro- Iraakse stemming. Woensdag gaven de Palestijnen gevolg aan een op roep voor een algemene staking om steun te betuigen aan Saddam Husayn. Voor veel Palestijnen is de Iraakse president een held omdat hy de Verenigde Staten, de bondge noot van Israel, durft te weerstaan. 275 aan het onderzoek meededen Gemiddeld werkt 55 procent van de bosarbeiders niet veilig; 70 pro cent draagt onvoldoende bescher mingsmiddelen en 75 procent heeft een onjuiste werkhouding. De ar beiders in dienst van Staatsbosbe heer komen als beste uit de bus, die van de rondhouthandel en de bos- aannemenj als slechtste. Ervaring blijkt geen rol te spelen bij goed en veilig werken in het bos; de invloed van een opleiding is daarentegen veel groter. Uit het on derzoek blijkt dat 41 procent van de ondervraagde bosarbeiders dikwijls last heeft van rug- en nek- PÜn. Weer doden bij studentenrellen in New Delhi NEW DELHI (AP) - De Indiase po litie heeft gisteren het vuur ge opend op studenten en scholieren in de steden New Delhi en Bawli. De studenten protesteerden tegen de maatregel waardoor meer banen worden toegekend aan mensen uit lage kasten. In Bawli werden twee demonstranten gedood en raakten dertien anderen gewond, in New Delhi kwam een student om het le ven en liepen er drie verwondingen op. In zeker drie wijken van New Del hi kwam het tot botsingen tussen de politie en studenten, die wegen en spoorlijnen hadden geblokkeerd. Het was de derde achtereenvolgen de dag van gewelddadigheden in de hoofdstad. Woensdag wezen de stu denten een onderhandelingsvoor- stel af van premier V.P. Singh, die heeft verklaard n"g lu v.-r .d in den dan terug te komen op zijn be slissing. De politie opende het vuur in de hoofdstad nadat een HMDlgtl tuigen in brand had gestoken en ste nen naar de politie begon te gooien Een 33-jarige man overleed aan schotwond. Een gewonde verkeert in levensgevaar. Sinds het begin van de gewelddadigheden zijn in New Delhi al vijf mensen door de politie gedood. In Modingar. 90 ki lometer ten westen van New Delhi, kwamen woensdag bij rellen vier mensen om het leven. Een vijfde overleed gisteren aan zyn verwon dingen. Ongeveer 20 studenten en scno- lieren hebben geprobeerd zelf moord te plegen uit protest tegen de banenquota's. waardoor bijna de helft van de 18 miljoen overheidsbo nen worden gereserveerd voor lage re kasten. Singh wil met de quota's de sociale rechtvaardigheid vergro ten en de door het kastenstelsel ont stane ongelijkheid teniet doen. Te genstanders beweren echter dat de maatregel alleen maar ia genomen om stemmen te winnen onder de la ge kasten, die de meerderheid van de kiezers vormen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11