)Ketermij rnnarkt Rotterdam ter ziele Athene zonder lichtpost, geld en vervoer Vanavond: Herman vanVeen. 'Er waren te weinig spelers voor het spelletje' 'Hoge olieprijs gevolg van pure speculatie' DSM aan beurs in Duitsland Text Lite van de beurs gezet Bescheiden looneisen bonden FNV en CNV Industriebond FNV dreigt met actie bij Philips EG boos over 'Eurocheques' DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 ROTTERDAM (ANP) De verliesgevende Rotterdamse olietermijnmarkt (Roefex) is nog voor haar eerste verjaardag bezweken aan een groot gebrek aan omzet. De directie heeft besloten zo snel mogelijk alle activiteiten te beëindigen en alleen de nog openstaande con tracten af te wikkelen. Van onze correspondent Hans Amesz AMSTERDAM "De hoge olie prijs is het gevolg van ordinaire hamsterwoede. Handelaren bou wen in tijden van onzekerheid zoals nu grote voorraden op. omdat zij bang zijn dat de prijs nog meer zal stijgen. En tot nu toe zijn ze steeds in het gelijk gesteld, want sinds de inval van Irak in Koeweit zijn de olieprijzen ook voortdurend om hoog gegaan". Olie-analist Roel Groeneveld van de ABN Bank is het eens met energiecommissaris Car doso E. Cunha van de Europese Commissie. Die verklaarde onlangs dat de olieprijsexplosie van de afge lopen weken het gevolg is van spe culatie. Volgens Groeneveld staat het buiten kijf dat de olieprijs op den duur weer gaat dalen. Hij vermoedt dat de evenwichtsprijs vooralsnog den genomen. En ook Groeneveld is ervan overtuigd dat het IEA niet gaat besluiten om de strategische olievoorraden aan te spreken. "Dat gebeurt alleen als de hele olie-aan voer uit het Midden-Oosten zou stokken". Het IEA heeft vastgesteld dat de huidige olievoorraden van de aan- volg heeft, is een prijsA'an 60 tot 70 gesloten lidstaten sinds de vorige odollar per vat heel goed denkbaar, bijeenkomst op 15 augustus niet olievelden. Over enige tijd zal de Als daarentegen een vreedzame op- veranderd zijn. Geschat wordt dat vergroting van de olieproduktie in lossing wordt gevonden, waardoor de totale produktie van de OPEC- met name Saudi-Arabië trouwens de olieaanvoer uit Irak en Koeweit landen in september op ongeveer 22 ook merkbaar worden. Het gevolg weer kan worden hen-at. zou de miljoen vaten zal liggen, bijna 2.5 is dat het aanbod toeneemt terwijl olieprijs zich kunnen stabiliseren miljoen vaten meer dan in augus- de vraag toch wat kleiner is gewor- op een niveau rond de 23 dollar. Dat tus. Het energie-agentschap gaat er den. En dat houdt in dat de prijs denkt bijvoorbeeld voorzitter Wal- verder vanuit dat alle 24 bij de Orga- naar beneden kan. porten rendabel en dat geldt ook voor het ontginnen van 'nieuwe' Maar voor het zover is, kan over de toekomstige olieprijs alles onge straft worden gezegd. Als er inder daad een oorlog in het Midden-Oos- ter Seipp van de raad van bestuur nisatie voor Economische Samen- van de Westduitse Commerzbank. werking en Ontwikkeling (OESO) Morgen komt het bestuur van het aangesloten industrielanden het ko- Internationaal Energie Agentschap mende kwartaal 38,9 miljoen vaten Directeur Sandelowsky had geen verder commentaar op de sluiting, afgezien van de mededeling dat de 7 werknemers waarschijnlijk aan de slag kunnen bij de Optiebeurs in Amsterdam. De optiebeurs is één van de aandeelhouders van de De in oktober vorig jaar vol goede Roefex. Optiebeurs-directeur Wes- moe(j begonnen markt is volgens terterp fungeerde enige maanden kenners eigenlijk een doodgeboren als interim-directeur van de Roefex, kjncjje geweest. Van begin af aan is maar trok zich in februari van dit er geen belangstelling geweest voor jaar terug ten gunste van San- Roefex-contracten. "Er waren delowsky. simpelweg te weinig spelers om het Kenners vermoedden al enige tijd spelletje te spelen", zo vat een han- dat de Roefex geen lang leven zou delaar het falen van Roefex samen. "Te weinig vraag en aanbod, te wei nig liquiditeit. Kortom, de markt spelers zagen geen brood in de beurs", aldus deze handelaar. Roefex (Rotterdam Energy Futu res Exchange) werd 30 oktober 1989 officieel geopend. De Amsterdamse optiebeurs werd voor bijna de helft eigenares. Het gemeentelijk haven bedrijf, de Kamer van Koophandel en een aantal bedrijven in Rotter dam tekenden voor de andere helft van het aandelenpakket. Roefex meende bij de start een sterke troef in handen te hebben door in de contracten de mogelijk heid van fysieke levering aan te bie den. De grote op- en overslagcapaci teit in de Rotterdamse haven ver schafte die mogélijkheid. Dat de verwachtingen veel te hoog waren gespannen, bleek al snel na de opening van de beurs. In december, twee maanden na de start, zag het beursbestuur zich reeds genoodzaakt aan de contrac ten te gaan sleutelen. Overigens HEERLEN (ANP) - Het chemie concern DSM staat vanaf volgende week dinsdag officieel genoteerd aan de effectenbeurzen van Frank furt en Düsseldorf. Het is de eerste officiële notering van DSM-aande- len buiten Nederland. Volgens topman Van Liemt op een bijeenkomst met institutionele beleggers in Frankfurt bevindt 10 procent van de DSM-aandelen zich nu al in Duitse portefeuilles. "In vergelijking met de Duitse chemi sche industrie is het prijsniveau van het DSM-aandeel relatief laag en derhalve is het dividend per DSM- aandeel relatief hoog", gaf Van Liemt als reden. zijn beschoren. "Indien er in deze sneuvelden eerder in de jaren tach- hectische tijden van olieprijsverho- tig initiatieven voor een olietermijn- gingen geen zaken kunnen worden markt in Rotterdam voortijdig op gedaan, kun je inderdaad maar be- de geringe belangstelling van de ter stoppen", aldus de reactie van oliehandel. een kenner. Volgens een oliehandelaar werd in de Westeuropese tijdzone vol doende in de behoefte aan termijn contracten voorzien door de olieter mijnmarkt in Londen. Handel in termijncontracten is niet gebonden aan een geografische lokatie, veel gaat telefonisch, zodat Roefex ei genlijk al van begin af aan overbo dig was. Bovendien voegden de Roefex-contracten weinig of niets toe aan het aanbod van Londen, zo meent de handel in Rotterdam. in de buurt van de 30 dollar per vat ten uitbreekt, die vernietiging van ligt, want bij die prijs zijn gastrans- olievelden en raffinaderijen tot ge- (IEA) in Parijs bijeen. Een woord voerster van het ministerie van eco nomische zaken verwacht niet dat er spectaculaire beslissingen wor- per dag nodig hebben. Daartoe zou den de commerciële voorraden met 1.5 miljoen vaten per dag moeten worden verminderd. ADVERTENTIE EEN LICHTE ZAKENLUNCH OF DINER? Top-chefkok Jaap Maijenburg introduceert in Engelbertha Hoeve een calorie-arme lunch en diner. Engelbertha Hoeve, voortdurend bezig met de kwaliteit van uw culinair genoegen. Voor inlichtingen en reserveringen: Engelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 - 2332 HN Leiden AMSTERDAM (ANP) - Text Lite (zaktelexen en lichtkranten) ver dwijnt met ingang van 10 oktober van het niet-officiële gedeelte van de parallelmarkt. Dat heeft het be stuur van de Vereniging voor de Ef fectenhandel bekendgemaakt. Text Lite heeft niet voldaan aan de eisen van de beurs voor terug keer naar een officiële notering. In een toelichting heeft een woord voerder van de effectenbeurs laten weten dat Text Lite een lid van de vereniging had moeten aanwijzen om als begeleider van het fonds op te treden. Het bestuur van de Amsterdamse effectenbeurs had de onderneming in december 1989 al verbannen naar het niet-officiële gedeelte van de pa rallelmarkt, het strafbankje. De toenmalige directie, de gebroeders Hommel, had aandelenopties uitge oefend zonder aankondiging over plaatsing of prijs. Text Lite lijkt voorlopig van de ondergang gered nu de aandeelhou dersvergadering gisteren goedkeu ring heeft gegeven voor een claime missie op de nog niet uitgegeven aandelen, ongeveer vier miljoen. De claims zijn een (zelfstandig verhan delbaar) recht op de aandelen bij uitgifte. Wellicht kunnen de aande len onderhands worden geplaatst. Een aandeelhouder, die zei een 'substantiële groep' te vertegen woordigen, is daartoe eventueel be reid wanneer het bestuur meer in zicht geeft in de herfinancierings plannen. Text Lite zegt 2 miljoen tot 3 miljoen gulden extra werkkapi taal nodig te hebben. Het bedrijf heeft nog een bankschuld van onge veer 17 miljoen gulden. GENÈVE - Het veilinghuis Sotheby's zal 14 november in Genève een reu zediamant vei len. Een woord voerder vertel de dat er nog nooit zo'n grote 'kleurloze' dia- UTRECHT/NIEUWEGEIN (ANP) de internationale ontwikkelingen De Industrie- en voedingsbond stijgen, is het niet uitgesloten dat de CNV gaat de cao-onderhandelingen achterban op hogere looneisen aan- in met een looneis van 3.5 procent, dringt. De bond wil vanwege de on- De Industriebond FNV, de grootste zekerheid in elk geval uitsluitend vakbond in de marktsector, wil een eenjarige cao's afsluiten, loonsverhoging van 4 procent voor Voor verbetering van de arbeids- de cao van 1991. De bondsraad van voorwaarden in industrie en land de FNV-bond kondigde vanoch- bouw is volgens de CNV-bond een tend aan de nadruk te zullen leggen totale ruimte van 5.5 procent be- op een verdere arbeidstijdverkor- schikbaar. Na aftrek van de looneis ting. "Korter werken blijft een hoofd doel van de Industriebond FNV. De mant op een vei- vierdaagse werkweek kan daarbij voor veel leden en kaderleden een aantrekkelijk perspectief zijn", al dus de vanochtend gepresenteerde brochure van de FNV. De her nieuwde aandacht voor atv zal niet direct terug te vinden zijn in de in zet bij de cao-onderhandelingen. "Alleen daar waar korter werken als reële verbetering ling is versche nen. De steen meet 101.84 ka- faat en moet zo'n 23 miljoen gulden opbren gen. Hij is slechts zeven karaat kleiner dan het Britse wordt, zal dit in de cao-eisen wor- krooniuweel ^en opgenomen", aldus de brochu- wil de bond de resterende 2 procent besteden aan het scheppen van meer werk en het terugdringen van de arbeidsongeschiktheid, aldus voorzitter F. Hanko. Centrale af spraken in het Najaarsoverleg tus sen kabinet en sociale partners kun nen daarbij een stimulans zijn, maar 'de voortekenen zijn niet gunstig". Voor 1991 is de bond betrokken bij het vernieuwen van zo'n 200 in dustriële cao's voor in totaal 800.000 werknemers. De industriebond wil met atv-voorstellen inhaken op de EINDHOVEN (ANP) - De Indus- behoefte van werkgevers aan flexi- triebond FNV heeft Philips gisteren k" r .1. en vei"lenging van een ultimatum gesteld in verband de bedrijfstijd om machines en in stallaties langer te benutten. Be drijfstijdverlenging (waarbij het weekeinde slechts bij hoge uitzon dering wordt betrokken) moet vol gens de bond altijd gepaard gaan met korter werken. BRUSSEL (ANP) De Europese Commissie heeft de Eurocheque-or ganisatie gisteren ervan beticht gebruikers van eurocheques financieel te benadelen. Commissaris Leon Brittan (concurrentiezaken) heeft gedreigd de ontheffing voor de organsatie op de monopolie-bepalingen niet te ver lengen. Brittan maakt bezwaar tegen de kosten die worden berekend aan de eurocheque-gebruiker wanneer hij geld opneemt uit een geldautomaat in het buitenland. met de voorgenomen sluiting van de proeffabriek voor superchips in Eindhoven. Wanneer Philips niet voor 2 oktober ingaat op een aantal eisen volgen acties. Ongeveer honderd werknemers van de proeffabriek stemden gitte ren op een speciaal daan-oor beleg- de vergadering in met de plannen van de bond. Eerder al had de uit Het bestuur van de CNV-bond, dat veertig man bestaande nachtploeg gisteren in Nieuwegein het cao-be- het licht op groen gezet, aldus FNV leid presenteerde, wil door te kiezen bestuurder JKlinkenberg, voor "maatschappelijk verantwoor- in het kader van de reorganisatie de cao's met aandacht voor kwali- van de Componentendivisie wil teit naast inkomen niet in de val van Philips de proeffabriek sluiten. In poencontracten trappen". Van de de fabriek is met financiële steun 3,5 procent loonsverhoging is 2,5 van het rijk een superchip ontwik- procent bestemd om de verwachte kHd rnet een geheugen waarin een prijsstijging te compenseren en 1 miljoen gegevens kunnen worden procent voor verbetering van de opgeslagen. In de fabriek werken ongeveer 540 mensen. Voor ongo- koopkracht. Cao-coördinator D. Terpstra stel de echter ook dat "de angst voor een loongolf reeier is dan vorig jaar". Als rente en inflatie onder druk van Economie kort Rodamco klapt in De koers van het aandeel Rodamco is vanmorgen met 20 percent ge daald tot 55 gulden na alle onrust in de afgelopen dagen over dit vast goedfonds van de Robeco Groep, het Rotterdamse beleggingsconsor tium. Er waren volop aanbieders van Rodamco-stukken en ook op de lagere koersen nauwelijks kopers. De koersen van de aandelenfond sen Robeco en Rolinco moesten 2 percent inleveren. Helpman ontslaat Grieken na staking ook door hittegolf en smog geplaagd De minister van financiën is eergis- ven steken. Toeristen die in déze VrUChtGloOS stad verstrikt zijn geraakt dreigen er ook morgen niet uit te komen omdat de verkeersleiders op het ATHENE - Een late hittegolf met ^^oor d'e 24"Staking Bank- en elektriciteitspersoneel verheugen zich bij uitzondering in sterke levensvatbare kassen en vre- hier had dit verwacht en de kater is nog lang niet voorbij. Het ernstigst kwam dit tot uiting teren in eigen persoon met een of- zen het vooruitzicht dat de regering op de beurs, waar men besefte dat de daarbij horende nefos (smog- wolk) heeft zich gevoegd bij de vele plagen die Athene de laatste weken s teisteren. De Grieken zitten zonder elektriciteitspersoneel voert al we- En zo kan men doorgaan. Het licht, zonder openbaar vervoer, zon- apparatenfabnek Helpman der post en langzamerhand ook zon- (230 mensen) in Groningen worden ^er gejcji doordat de banken al we- ruim vijftig werknemers ontslagen. ^en niet meer normaal functione- Dit houdt verband met een groot- ren Gepensioneerden hebben hun scheepse reorganisatie. Ontslagen maandelijkse toelage niet ontvan- zijn niet te voorkomen. Kantoorper- gen soneel en medewerkers op de te- kenkamers zijn de dupe. Gjsteren begon blJ 35 graden Kuwait weer eens een algemene staking Onderhandel,ngen over arbeids- voorwaarden b,j de raffinaderij van ^ngen'd^enTved langer. De Kuwait Petroleum in Europoort zoe(e stank van h vuijnjs dat zich dlreéfie ''eTMïnemfngS" Een meerderheid van de 300 perso- ken stakingsacties en steeds langer duren de stroomonderbrekingen, verdeelt over de verschillende buurten. Volgens experts is een black-out die ook waterproble men zal veroorzaken over het he le land niet ver meer weg, doordat geen bruinkool meer wordt gedol ven bij de krachtcentrale van Ptole- maida (Centraal-Griekenland). Die zelfde experts komen met de troos tende mededeling dat een stroomlo ze periode nu is te verkiezen boven één in de winter. Door de aanhou dende droogte en de verwaarlozing ficier van justitie naar het hoofd- alle pensioenkassen wil op één lijn kantoor van de bank van Grieken- wil hebben. Volgens premier land gegaan om geld los te krijgen Mitsotakis zijn hun vakbonden ge- voor zijn ambtenaren, maar na drie- heel onder controle gekomen van ëneenhalf uur praten moest ook hij de socialistische Pasok onder An- onverrichterzake vertrekken. dreas Papandreou die nu in de op- positie is. Het zou gaan om zuiver van gemiddeld 8 procent per dag. De stakingen richten zich tegen p0ijtjeke stakingen met als doel, de Misschien is het gunstig dat de cn" ™orn nanoaan regering ten val te brengen. "Maar beurs sinds gisteren ook door de stakingen hebben in Griekenland staking is verlamd en pas maandag nog nooit tot het terugtreden van weer zal opengaan, een regering geleid", aldus Mitsota- de verwachte gigantische investe ringen in gebouwen en verbindin gen nu op losse schroeven zijn ko men te staan. Dit 'Tokyo-syndroom' dreigde tot een ware krach te lei den: een tuimeling van de koersen neelsleden van de raffinaderij heeft' de uitlaatgassen die in de nefos blü- ingestemd met een dergelijk voor- stel van de directie. Van het perso neel is ongeveer de helft lid van de Industriebond FNV en ongeveer tien procent van de Industrie- en Voedingsbond CNV. Pensioenbreuk De Tweede Kamer vindt in meer derheid de tijd nog niet rijp voor uit gebreide wetgeving om pensioen breuk verder tegen te gaan. CDA en PvdA willen eerst een advies van de SER en het standpunt van het kabi net daarover afwachten. De Kamer behandeldê gisteren een initiatief voorstel van D66 dat slechts een be perkte oplossing biedt voor de groep die pensioenbreuk lijdt door verandering van werk, arbeidson geschiktheid of echtscheiding. Joegoslaven Minister De Vries van sociale zaken overweegt de mogelijkheden te ver ruimen om werknemers van buiten de EG te laten werken in Neder landse metaalbedrijven. Vooral met Joegoslavisch personeel hebben de metaalbedrijven goede ervaringen. In het overleg kwam een brandbrief aan de orde die de voorzitter van de FME, drs. J. Blankert, eind augus tus stuurde. ophoopt mengt zich nu met die van van het landelijke net zou zij vroeg of laat toch onvermijdelijk zijn. een wetsontwerp aangaande verze kering en pensioenen, dat deze week in het parlement in behande ling is en waarschijnlijk morgen door de minieme regeringsmeer derheid zal worden aangenomen. Het voorziet onder andere in verho ging van dé premies en van de pen sioengerechtigde leeftijd. De mees te pensioenkassen zitten loodzwaar in de schuld en dat er op dit gebied iets moet veranderen wordt alge meen ingezien. Maar volgens de op positiepartijen is er niet genoeg rug gespraak geweest met de belang hebbenden en de vakbonden. veer honderd werknemers is naar het zich laat aanzien elders binnen Philips werk beschikbaar. Philips is bereid de anderen te helpen bij het vinden van werk bui ten het bedrijf. Philips wil de werk nemers waarvoor dat niet lukt af hankelijk van de leeftijd tussen 1 ju ni en 1 augustus volgend jaar ont slaan. De fabriek moet uiterlijk 31 december dicht. De Industriebond FNV eist van Philips dat er geen ontslagen vallen. Ook eist de bond dat Philips voor iedereen vervan gend werk vindt. Volgens bestuurder Klinkenberg is Philips tot nu toe tijdens de on derhandelingen niet serieus op de eisen ingegaan. "Philips is alleen bereid wat te rommelen in de mar ge. Door deze en andere reorganisa ties raken ineens in Eindhoven 800 tot 1000 werknemers van Philips hun baan kwijt. Die mensen vinden niet binnen enkele maanden ander werk. Daarom moet Philips meer tijd beschikbaar stellen om de men sen in de gelegenheid te stellen een nieuwe baan te vinden. Wat wij vra gen is niet te veel", aldus Klinken berg. ADVERTENTIE Voor Foster Parents Plan: Vara, Nederland 1.22J5 uur. U kunt de hele avond bellen: 06-3212345. kis. Enkele stakingen, waaronder ook die bij de spoorwegen, zijn reeds zonder veel succes onwettig ver klaard. Tot eergisteren werd boven dien verwacht dat de regering in de meest vitale sectoren, stroom en centrale bank, tot civiele mobilisa tie zou overgaan, iets dat in het ver leden zelfs onder socialistisch be wind al vaker is gebeurd. Sinds gisteren echter verkondigt zij met nadruk dat zoiets niet zal ge beuren. Volgens haar is de deelna me bij de stakingen dag-in dag-uit aan het verminderen. Er is bijvoor beeld in Athene geen sprake van een staking van de vuilnisophalers, alleen van het personeel op de stort plaats, dat alle verdere activiteit te genhoudt. Impopulair Het is niet onmogelijk dat de rege ring gelijk heeft en dat zij goed ga ren zal spinnen bij het steeds onpo pulairder worden van de stakingen en de linkse partijen die ermee sym pathiseren. Zij zou de winst kunnen opstrijken bij de gemeenteraads verkiezingen van volgende maand waar overigens onder deze om standigheden nog niemand in is ge- interesserd. De onvrede wordt met het uur groter en er is een gevoel ontstaan dat Athene op zijn laatste benen loopt. Een en ander is nog versterkt door de vorige week in Tokyo geval len beslissing waarbij met Athene maar Atlanta de Olympische Spe len van 1996 kreeg. Bijna niemand ADVERTENTIE DE FNV ACHTER JESTAAT. MET RAADEN DAAD, MEER PjLPI'Jiil'i'j' I FNV: OOK IETS VOOR U?

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5