HP DE TIJD Veel hardere aanpak van criminaliteit PvdA handelt zelf onzuiver' HBÜETUÜ Dubbelzo interessant Geen sprake van voorkennis bij ex-ambtenaar van WVC De Vries sluit ingreep wao niet uit, FNV geïrriteerd Nederland nu soepeler met hulp aan Suriname Firma Nigeria plakte zelf nepetiketten Hoofdrol Nederlanders bij smokkel cocaïne in België intzotuin DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) Minister Hirsch Ballin (justitie) wil de criminaliteit harder gaan aanpakken door meer geld en bevoegdheden aan de politie te geven. Daarnaast denkt hij aan uitbreiding van het aantal cellen. Voor de maatrege len is de komende vier jaar 375 miljoen gulden beschikbaar, j Dat staat in het plan 'Recht in Beweging' dat hij vanmiddag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Hoewel het vorige kabinet de rechtshandhaving heeft verbeterd, bijvoorbeeld door het oplossen van het cellentekort, zijn rechtspraak, rechtshulp en rechtshandhaving nog steeds overbelast, aldus Hirsch Ballin. Om de criminaliteit harder aan te pakken denkt de minister vooral aan versterking van de re cherchetaken van de politie. De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) krijgt meer geld en per- soneel. De wettelijke mogelijkheden van de politie bij de opsporing van geor ganiseerde criminaliteit worden uit gebreid. Nieuw in het plan is dat de voorbereiding van misdrijven straf baar wordt gesteld. De politie krijgt, na toestemming van de rechter commissaris, de bevoegdheid ge sprekken direct (door middel van richtmicrofoons) af te luisteren. Hirsch Ballin wil er verder voor zorgen dat alle regionale korpsen Hartstichting schrijft geen pindakaas voor UTRECHT (ANP) - De Neder landse Hartstichting is niet de samensteller van een pinda- kaas-met-worstjes-dieet dat op dit moment in Nederland circu leert. Wie het wel verspreidt is onduidelijk, maar de echte sa mensteller noemt het zelf het 'Hartstichtingsdieet'. Veel mensen zijn al aan het bellen geslagen aan aanleiding van een aantal opmerkelijke ad viezen in het dieet. Zo moeten bij het ontbijt twee "glad afge streken" eetlepels pindakaas worden genuttigd. Het diner bestaat uit een kopje vanille-ijs met twee warme worstjes. Vol gens de Hartstichting, die de ad viezen eens goed heeft bekeken, is het niet erg waarschijnlijk dat de vermageraar na drie dagen vijf kilo lichter is, zoals het dieet belooft. De stichting heeft zich dan ook nadrukkelijk van het dieet gedistantieerd. een bureau financiële ondersteu ning krijgen. Deze bureaus richten zich op "het ontnemen van weder rechtelijk verkregen voordeel". In gewoon Nederlands: de bureaus proberen de (drugs)misdadiger in de portemonnee te pakken door de buit in beslag te nemen. Er komt verder een actieplan tegen het wit wassen van criminele vermogens. Verder zal met de politiebonden worden overlegd over de aanstel ling van meer politie-assistenten. Die assistenten (korte opleiding, laag loon) kunnen onder meer wor den belast met bewaking van be langrijke gebouwen en met de con trole op registers van opkopers in verband met de helingbestrijding. Ook de 'kleine criminaliteit' wordt harder aangepakt. Hirsch Ballin wil binnen enkele jaren op al le boetes een opslag van vijf procent invoeren. Uit de opbrengst zal de slachtofferhulp worden gefinan cierd. Ook wil hij wettelijke regelin gen introduceren om slachtoffers van misdrijven binnen het strafpro ces mogelijkheden te bieden scha devergoeding te krijgen. Ook het openbaar ministerie zal zich gaan inspannen om in zo veel mogelijk gevallen een schadevergoedingsre geling tussen dader en slachtoffer tot stand te brengen. Gevangenissen Justitie heeft naast een uitbreiding van het aantal rechters ook op nieuw een uitbreiding van het ge vangeniswezen in petto. Er komen de komende jaren 570 plaatsen bij in de gewone gevangenissen, hon derd voor de ter beschikking gestel den (tbs) en honderd voor de jeugd inrichtingen. Hirsch Ballin rekent er overigens op dat alternatieve straffen, zoals dienstverlening, het dreigend cellentekort enigszins kunnen verminderen. Van onze correspondent Theo Sniekcrs DEN HAAG Maandag werd de eerste bos bloemen bij Van der Linden thuis in Nuth bezorgd. Het CDA-Kamerlid zou weer staatssecretaris worden, zo was de idee in Limburg. Het zou an ders lopen. In juni werd René van der Linden gepasseerd als kandi daat-commissaris van de konin gin in Limburg, nu heeft hij de eer aan zichzelf gehouden. "Mijn po sitie is versterkt door deze affai re", stelt Van der Linden. Kennis "Ik heb cfie baan niet gezocht, ik beu ervoor gevraagd op grond van mijn kwaliteiten en mijn ken nis van de landbouw. En ik heb niet meteen ja gezegd, maar de zaak in beraad gehouden. En het was mijn eigen besluit van het staatssecretariaat af te zien. Ik ben daar niet toe geadviseerd, noch door Lubbers noch door Brinkman". Van der Linden komt zelfverze kerd over. Hij is boos, vooral op de PvdA, die hem destijds ook als commissaris van de koningin niet zag zitten. "Nu heeft de PvdA bij voorbaat te weinig vertrouwen in mij, ook al ben ik volledig inge voerd in de landbouw", stelt het CDA-Kamerlid op zijn werkka mer. "Ik betreur dat buitenge woon, want ik kan mij nu niet in zetten voor die sector, en die krijgt het de komende jaren erg zwaar". Van der Linden verwerpt de vi sie dat het politiek niet zuiver zou zijn dat uitgerekend hij, nadat hij in 1988 als staatsecretaris van bui tenlandse zaken moest opstap pen door de paspoortaffaire, zijn rentree zou maken. "De PvdA maakt zich met zo'n opstelling zelf aan politieke onzuiverheid schuldig. Drie maanden voordat ik aftrad zei de PvdA, toen nogün de oppositie, dat ik een voortref felijke staatssecretaris was. En na mijn aftreden is twee jaar lang niets meer gedaan aan de verbete ring van het paspoort", zegt Van der Linden. "Maar daar hoor je niemand meer over. ook de PvdA niet. Zelfs niet toen de vervaardi ging van een nieuw paspoort van het ministerie van buitenlandse naar dat van binnenlandse zaken ging". Was hij zich niet bewust van het risico dat de PvdA hem gezien het recente verleden zou afwijzen als de nieuwe staatssecretaris van Landbouw? Of heeft, joals het CDA beweert, vice-premier Kok vorige week vrijdag al het groene licht gegeven voor de aanstelling van Van der Linden? "Het feit dat ik de baan in beraad heb geno men. wijst wel in een bepaalde richting", zegt Van der Linden, suggererend dat Kok inderdaad Kamerlid Van der Linden, opnieuw gepasseerd door de PvdA: ...mijn positie is versterkt.. zou hebben ingestemd met zijn kandidatuur. Een suggestie die Kok overigens verontwaardigd van de hand wijst. Van het feit dat ook een belang rijk deel van zijn eigen CDA-frac- tie niet veel voelde voor een staatssecretariaat van landbouw, wil Van der Linden weinig weten. Van kritiek op premier Lubbers al helemaal niets. De PvdA ver wijt Lubbers dat hij het oprichten van een nieuw staatssecretariaat onvoldoende heeft doorgespro ken en dat hij met het naar voren schuiven van Van der Linden de regeringspartner zou hebben wil len pesten na het het wegsturen van Braks. Volstrekt onjuist, al dus Van der Linden. Als hem een soortgelijke baan weer wordt aangeboden, zal hij 'opnieuw afwegingen moeten maken, of het nu een baan in of buiten Den Haag is' En als het weer om een staats secretariaat gaaf "Ik ben daar niet op uit" - Stelt U zich over drie jaar weer kandidaat voor de Tweede Kamer "Dat weet ik niet. dat duurt nog zo lang, dan kan alles al anders zijn. Ik wil voorlopig mijn werk hier in de Kamer en in Europees verband gewoon goed doen". De negatieve publiciteit rond zijn persoon deert hem in ieder geval niet. Van der Linden: "Als politicus moet je rekening hou den met dergelijke toestanden. De belasting voor mijn gezin is iets waar wel rekening mee moet worden gehouden. Voor mij komt eerst mijn gezin, dan een hele tijd niks en pas dan de politiek". DEN HAAG (GPD/ANP) - Van for mele betrokkenheid van ex-WVC- ambtenaar Van Hurck bij de ver werving van lokaties voor de vesti ging van opvangcentra voor asiel zoekers is niets gebleken. Dat staat in een brief die minister D'Ancona (WVC) gisteren naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Wel zijn er bij de onderhandelin gen over tijdelijke opvangcentra voor asielzoekers zijn door het mi nisterie van WVC fouten gemaakt. Zo is er in het overleg met de firma Commerce Vastgoed BV onvol doende gecontroleerd of de lokaties daadwerkelijk beschikbaar waren. Verder zijn tijdens de onderhande lingen administratieve regels over treden, waartegen maatregelen zul len worden genomen. Dat blijkt uit intern onderzoek van het ministerie van WVC naar de gang van zaken bij het werven van Visum De begin augustus in Paramaribo vermoorde Surinaamse hoofdin specteur Gooding zou geen visum voor Nederland hebben gekregen. Dit op basis van negatieve informa tie van de politie van Hellevoetsluis, waar Gooding wilde gaan wonen. Een en ander is gisteren gebleken uit schriftelijke antwoorden van de ministers van justitie (Hirsch Bal lin) en buitenlandse zaken (Van den Broek) op vragen van het Tweede Kamerlid Melkert. Weekeinddienst Het Sint Jozef-ziekenhuis in Kerk- rade laat vanaf 12 oktober het week einde al op vrijdag ingaan. De po liklinieken, de róntgenafdeling en de laboratoria zijn dan op vrijdag gesloten en operaties worden niet uitgevoerd, op spoedgevallen na. De directie heeft hiertoe besloten omdat het budget op is. Ontsnapping Dinsdagavond zijn opnieuw twee gedetineerden ontsnapt uit de Zut- phense Jeugdgevangenis. De twee 22-jarige mannen wisten via de huiskamer op de eerste verdieping te ontkomen door de tralies door te zagen. Of beide mannen steun heb ben gehad van buitenaf is niet be kend. De politie van Zutphen meld de gisteren dat tot nu toe elk spoor ontbreekt. Celstraf De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 63-jarige man tot een gevangenisstraf van 7 jaar veroor deeld. Op 18 december van het vori ge jaar schoot de man zijn boven buurman W. Vermaak in diens wo ning dood omdat hij een einde wil de maken aan de geluidsoverlast die de buurman volgens hem ver oorzaakte. De zoon van het slachtof fer. E. Vermaak, die ook bij de schietpartij was betrokken, raakte ernstig gewond. Afval Er komt geen opslag van chemisch afval in de zoutkoepel bij Jemgum in Oost-Friesland, dichtbij de Ne derlandse grens. Dat heeft de milieuminister van Nedersaksen, Monika Griefahn, besloten. Sinds 1987 bestond het plan om drie mil joen kubieke meter chemisch afval te dumpen in aan te leggen storthol- tes in de zoutkoepel Jemgum bij de plaats Weener. De vergunningpro cedure had nog dit jaar moeten star ten, maar daar heeft de milieuminis ter nu een stokje voor gestoken. DEN HAAG (ANP) - Minister De Juist omdat het overleg nog gaan- Vries (sociale zaken) sluit niet lan- de is, zijn de uitlatingen van De ger uit dat hij gaat sleutelen aan Vries bij de FNV verkeerd gevallen, contact had, op de proppen. Eige- duur en hoogte van de wao-uitke- "Met dit soort dreigementen maakt naar R. Klein zei in korte tijd vier lo ring als werkgevers en werknemers de minister de toch al geringe kans katies te kunnen regelen. Met twee het op het najaarsoverleg niet eens dat het najaarsoverleg iets oplevert ervan, in Ruinen en Odoorn, moes- worden over maatregelen om het bepaald niet groter", aldus woord- ten de onderhandelingen nog wor- aantal wao'ers terug te brengen, voerder Van Tongeren. Met maatre- den afgerond met de eigenaars, zo "De Vries vergroot hiermee de kans gelen waarmee wordt voorkomen deelde hij de ambtenaren van WVC opvangcentra. Vier ervan heeft het ministerie gehuurd van de firma Commerce. Later bleek dat twee van de accommodaties, de Drentse recreatieparken Westerbergen en Hunzebergen, niet in in het bezit zijn van Commerce maar van het Pensioenfonds Vervoer- en Haven bedrijven. D'Anconca erkent in het rapport de gemaakte fouten, maar stelt vast dat de nood onder de asielzoekers toen (begin september) zo groot was, dat snelle besluitvorming ge boden was. "De nood onder asiel zoekers vroeg een bestuurlijk on conventionele handelwijze". "Toen de sociale dienst in Am sterdam eind augustus asielzoekers de straat opstuurde, zijn we begon nen met een nood-operatie (5 sep tember)", schrijft d'Anonca. Er werd gezocht naar tijdelijk onder dak in vakantiedorpen en dergelij ke. Op 5 september lagen er principe overeenkomsten voor negen loka ties. De noodsituatie eiste dat er zeer snel zaken moesten worden ge daan met de eigenaars, vooral "om dat de prijs wordt opgeschroefd als duidelijk wordt dat het om asielzoe kers gaat". Op dat moment kwam Commer ce, met wie WVC sinds maart 1990 Minister D'Ancona. (foto anp> het verzoek hem te assisteren. De WVC-ambtenaar zou na een 'ver kenningsperiode' in dienst treden bij Commerce, aldus de verklaring van Klein. Uit het onderzoek blijkt echter dat Van Hurck niet onrechtmatig heeft gehandeld en het ook niet had kunnen doen, al betreurt d'Ancona het dat hij 'geen oog had voor zijn grote verantwoordelijkheid als ambtenaar'. Van Hurck is als ambtenaar nooit betrokken geweest bij het werven van tijdelijke onderdak-adressen voor asielzoekers. Slechts eenmaal heeft hij onderzoek gedaan, te we ten naar de situatie in Zeeland. Hij kon evenmin op de hoogte zijn van de offertes en de in omloop zijnde lokaties. NEW YORK (ANP) - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) zal de Surinaamse president Shankar laten weten dat Nederland zich "iets soepeler" opstelt bij het verdelen van ontwikkelingshulp. Hij zei dit in New York. vooraf gaand aan het gesprek dat hij daar vandaag heeft met Shankar en de Surinaamse minister Sedoc (bui tenlandse zaken). Pronk verblijft op dit moment bij de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Hij liet daar we ten dat hij tevreden is over de ma nier waarop Suriname heeft gerea geerd op de aanbevelingen van een missie die de Europese Commissie naar Suriname heeft gestuurd Suri name heeft die missie laten blijken bereid te zijn tot vergaande econo mische aanpassingen. Gevolg is dat Nederland nu bereid is om, in de woorden van Pronk, "een eerste kleine stap te zetten" door het verle nen van hulp in sectoren die tot nu waren uitgesloten, als landbouw en industrie. Pronk noemde het eerder door Shankar in de Verenigde Naties uit gesproken verwijt dat Nederland zich opnieuw inmengt in bin nenlandse aangelegenheden van Suriname "heel mild" in vergelij king met wat vroeger is gezegd. "In het verleden zijn wij in de Algeme ne Vergadering wel vaker ge noemd". De Nederlandse ontwikkelings hulp aan Suriname is op dit mo ment nog beperkt tot noodhulp voor vluchtelingen in Oost-Surina- me en overbruggingshulp voor on derwijs en volksgezondheid. Van de 200 miljoen gulden die jaarlijks beschikbaar is. wordt ongeveer 100 miljoen besteed. LAGOS (Rtr) - De giftige grond stof die is gebruikt voor het berei den van hoestsiroop in Nigeria, is niet door een Nederlands bedrijf ge leverd maar door een bedrijf uit het Westafnkaanse land zelf dat Neder landse nepetiketten plakte. De Ni- genaanse Medische Associatie (NMA) heeft dit bekendgemaakt. Flessen met het giftige ethyleen- glycol kregen een etiket dat aangaf dat er propyleenglycol inzat, een oplosmiddel voor koortsverlagende en pijnstillende siroop wordt ge bruikt. 109 kinderen zijn aan de si roop overleden, omdat ethyleengly- col ernstige nierstoornissen veroor zaakt. "De vraag is of de ethyleen- glycol per abuis het verkeerde eti ket kreeg of dat het opzettelijk een ander etiket kreeg omdat het goed koper is", aldus de NMA. op succes volgende week dinsdag dat mensen in de wao terechtko- niet", aldus een geïrriteerde FNV- men, pak je het probleem bij de woordvoerder. wortel aan, zo zegt hij. "Hakken in De Vries liet gisteren onder meer de uitkering moet het absolute in NRC Handelsblad weten dat sluitstukjzijn". "een deal maken doelmatiger is dan nieuwe regelgeving". Tegelijk ont- mee. Maar dat zou geen problemen geven. Vrijdag 14 september gaf Klein het groene licht. "In goed ver trouwen is toen op WVC geconclu deerd dat de voorbereidingen wa ren afgerond". ADVERTENTIE nieuwe icgcigevuig acgcnjtv uiii- kent hij echter niet dat een ingreep vers dreigt met een wettelijke rege- Dat bleek een foute conclusie. De in de wao dreigt als werkgevers en ling om te zorgen dat ze een bepaald eigenaar van de twee lokaties, het werknemers het op 2 oktober niet aantal (gedeeltelijk) arbeidsonge- Pensioenfonds voor de Veiwoer- en dienst hebben en/of Havenbedrijven, meldde zich alras bij WVC. De intentieverklaring waarmee Klein schermde, bleek ge tekend te zijn door een vertegen woordiger van het Pensioenfonds, die geen tekenbevoegdheid had in deze. De zaak werd voor het departe ment nog pijnlijker toen sprake leek dat een oud-WVC-ambtenaar betrokken was bij Commerce. De man, Maurice van Hurck, bleek een oude bekende van Klein. Deze heeft Van Hurck op '13 september, toen alles erop wees dat WVC in zee zou gaan met Commerce, benaderd met oohouden. "Een deugdelijke wettelij- woede van de FNV al eerder"aan op ke regeling had er al lang moeten een ingreep in de wao-uitkeringen. zijn", stelt Van Tongeren. Eerder Op dit moment loopt bijna een mil- verweet de FNV de minister 'passi- joen mensen in de wao. viteit'. "Er zit een schim op sociale Het overleg tussen werkgevers en zaken", zei voorzitter Stekelenburg werknemers over maatregelen om ze^|; dat aantal terug te brengen is nog volle gang. Behalve al eerder ovt eengekomen financiële prikkels (la- MET WEEKBLAD W 1 CNV-cao-coördinator Westerla- k?n ziet in De Vries' opmerkingen echter een aansporing om tot een gere of hogere premies) en een aanvaardbare aanpak te komen. Hij zwaardere rol voor de Gemeen- is positief over de kans op zo'n pak- schappelijke Medische Dienst ket ("meer dan 50 procent"), al moe- (GMD). gaat het om maatregelen ge- ten er nog hobbels worden geno- richt op voorkoming van arbeidson- men. geschiktheid (taakaanpassing, te- rugkeerplannen) en het strikt nale ven van bestaande regels (keurin gen). ADVERTENTIE EEN GIGANT VAN EEN CHRYSANT! Kom nu kiezen uit onze supergrote chrysanten in diverse kleuren, van 1^05" UyO w voorscholen Leidseweg 518. Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL (GPD) - Belgie lijkt de rol van Nederland als centrum van de Europese drugshandel vanuit Colombia te hebben overgenomen. De laatste maanden heeft de Belgi sche justitie al 450 kilo cocaïne in beslag genomen met een straat waarde van meer dan 165 miljoen gulden. Maar bij die handel - ge concentreerd rond de havens van Antwerpen en Zeebrugge en de vliegvelden van Brussel en Oosten de spelen Nederlanders nog steeds de hoofdrol. Vorige week alleen al werden bij acties van de rijkswacht 14 Neder landse drugssmokkelaars opge pakt. Dinsdag werd op een schip in Antwerpen 80 kilo cocaïne gevon den, en in een kluis op het Antwerp se station nog eens tien kilo. Die was afkomstig van het schip 'Swan River' dat in Vlissingen ligt en waar op vorige week al 20 kilo cocaïne werd gevonden. Vijf mensen wer den aangehouden. Vorige week donderdag nam de rijkswacht in Zeebrugge een partij van 97 kilo cocaine in beslag, die was verstopt in een koker die onder het Colombiaanse met fruit geladen vrachtschip 'Cap Valiente' was be vestigd, om daar door duikers te worden verwijderd. Maar toen drie Nederlanders dat wilden doen stuit ten zij op duikers van de rijkswacht, die alvast waren begonnen. Ze kon den meteen worden ingerekend. Daarna werden in het havengebied nog eens acht Nederlanders uit Zoe- termeer aangehouden, die achter deze drugslijn zouden zitten. Vorige week dinsdag onder schepte de rijkswacht een lading van 56 kilo cocaïne in een vliegtuig van Trans Caribbean Airlines op het vliegveld van Oostende. Het toestel kwam uit Paramaribo. In de buurt van het vliegveld werden een Brazi- laanse koerier, twee Surinamers en een Nederlander aangehouden. Volgens de rijkswacht is het suc ces, en dat beperkt zich niet tot het aanhouden van Nederlanders, een gevolg van de intensieve samen werking tussen de internationale politiediensten. Maar volgens woordvoerder Dewinter, storen de handelaars zich niet aan de strenge re controles. "Bij deze handel gaat het om duizenden kilo's die honder den miljoenen guldens waard zijn. en dan laat men zich niet afschrik ken als enkele tientallen kilo's in be slag worden genomen". Na de val van Gerrit Braks GPV-er Schutte, het geweten der natie, over het gebrek aan zuiverheid van het CDA. De dwaze moeders van het Rode Plein Ze zijn hun baan kwijt, gevangen gezet, gek verklaard, mishandeld, met de dood bedreigd. Ze komen hun recht halen. Ze kamperen voor het Kremlin. Het einde van de baanvrij en Het verloren ideaal van de werk-loosheid Amos Oz Israels belangrijkste schrijver over Irak en de Joodse atoombom "Desnoods druk ik zelf op de knop." Professor Flip de Kam Berlijn, Irrland Een stad met twee levens reisbericht aan de vooravond van de Wieder- vereinigung. Leven in geleende tijd Hoe leef je met de dood in de schoenen' Ton Oostveen. kanker patient: "Ik ga bijna met genoegen naar uitvaarten Lekken in Den Haag Haagse verslaggeving lééft van lekkende politici Houden zo, menen de journalisten. Hoort niet. meent Frits Bolkestem Overal verkrijgbaar jn boek- en tijdschriftenhandel

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3