'Cash' Het kapitale echec van Grote uitverkoop: bodemprijzen! op 28 en 29 september a.s. P20T Bijvoorbeeld: Opel Kadett 1985 'Een gouden idee, maar de uitvoering rammelde' Wegens enorm verkoopsucces hebben wij ruimtegebrek. Daarom bieden wij nu occasions aan voor absolute bodemprijzen zonder inruil. normale prijs 12.000,- Nu rijklaar APK-gekeurd 8.950,- met afleveringskontrole beurt uw voordeel 3 maanden Bovag garantie 750,-. Keuze uit 40 auto's o.a. Opel/Mazda/Ford/VW/Seat/Toyota en andere merken. OFFICIEEL N I -r.N tl DEALER in LEIDEN Groenoordhallen). Tel. 071-214011 DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 V EXTRA PAGINA 21 Vroeger was Ton Planken het gezicht van 'Den Haag Vandaag' en op grond daarvan een bekende Nederlander. Dat bleef hij, hoewel zijn gezicht jaren geleden van het scherm verdween. Waar hij in het verleden politici zó vasthoudend aan de tand voelde dat zijn gesprekspartners zich ten minste ongemakkelijk begonnen te voelen, daar ontdekte Planken een broodwinning in de mentale coaching van politici en topambtenaren. Begin dit jaar keerde Planken plotseling terug op het scherm, gevraagd als hij door Veronica was om het programma 'Cash' te presenteren. Het programma is intussen van het scherm gehaald, omdat het Commissaraat van de Media het programma al te commercieel achtte. "De financiële wereld is nu kopschuw is geworden voor tv". door Ale van Dijk Ton Planken; "Ik heb me tevoren niet afgevraagd of de producent van 'Cash' wel competent was". "Achteraf vind ik, dat ik een beetje naïef heb gehandeld. Bij de NOS was er altijd te veel geldgebrek om dieper te graven. Via het programma 'Cash' diende zich wèl ineens een fantastische kans aan om ingewikkelde zaken in een ontzettend aardige formule aan een breed publiek uit te leggen", zegt Ton Planken, voor malig presentator van het ter ziele gega- ne beleggingsprogramma 'Cash'. "Veronica bracht het programma. Dus daarmee was een groot publiek verze kerd. Het onderwerp beleggen was bo vendien zeer eigentijds. AMRO-bank, Optiebeurs, de Vereniging van Effecten bezitters, de KNOV en Philips stonden er allemaal achter. Ik kon er al mijn ei genschappen in kwijt: financieel-econo- mische kennis, ervaring op het terrein van de tv, de journalistiek en educatie. Mijn liefje, wat wil je nog meer?" "Nou, dat is me lelijk opgebroken. Want daardoor heb ik me niet tevoren af gevraagd of de producent van het pro gramma en de voorzitter van de stichting wel betrouwbaar en competent waren". Geen schaduw De vraag was hoe het toch mogelijk is ge weest dat een kritische en ervaren ex- journalist, tv-presentator en communi catie-adviseur, doctorandus economie met in totaal 28 jaar ervaring in het com municatievak, zich had laten strikken^ voor de presentatie van het heel snel weer van het scherm verdwenen 'geld- programma'. Planken moet tijdens het presenteren zelf hebben gemerkt dat hij geen scha duw meer was van de eindredacteur, die tot de zomer van 1979 bijna negen seizoe nen lang scherp analyserend de parle mentaire NOS-rubriek 'Den Haag Van daag' in de huiskamers bracht. Diezelfde Planken, directeur van de gelijknamige bv, houdt anno september 1990 kantoor op de vijftiende verdieping van het World Trade Centre in een riant vertrek: "Tijdens mijn kerstvakantie was er gebeld. Op de maandag na mijn terug keer, begin januari dus, heb ik terugge beld. Mij werd gevraagd of ik het, pro gramma 'Cash' wilde presenteren. Drie dagen daarna ging het programma van start". - Je bent dus bij de voorbereidingen he lemaal niet betrokken geweest? "In 't geheel niet. Sterker nog, de eer ste afleveringen heb ik gepresenteerd met behulp van teksten die door anderen waren geschreven". - Maar wat waren dan de overwegin gen om toch op deze basis eraan te begin- "I^ijn naam stond al wel genoemd in de werkschema's. Ik zou de twee men sen, die voor de presentatie waren aange trokken, met raad en daad terzijde staan. Die twee hadden geen enkele tv-erva- ring, geen journalistieke en geen econo mische achtergrohd. Joop Daalmeijer, tv-directeur van Veronica, zag op het laatste moment hoe er gepresenteerd zou worden. Dit kan niet, heeft hij toen ge roepen. Veronica deed vervolgens via de producent van het programma, Del Pra do, een beroep op mij de VOO uit de brand te helpen. Ik ben daar gevoelig voor, moet ik toegeven". Educatief "Bovendien had en heb ik erg veel op drachten in de financiële wereld. Ik geef adviezen, maak video's, geef mensen training en schrijf speeches. Dus 'Cash' zou mooi aansluiten op mijn werk. Maar de doorslag gaf, ook in een daarna ge voerd gesprek met Joop Daalmeijer, dat 'Cash' een puur educatief programma zou worden. Men wilde de mensen gelei delijk uitleggen hoe het toegaat in dat voor buitenstaanders onbegrijpelijke be leggingswereldje. De kijkers zouden ook daadwerkelijk een kleine bedrag kunnen beleggen. Nogmaals: Puur in de educa tieve sfeer, dus. In het begeleidende boek werden ook alle gehanteerde be grippen uitgelegd. Het grond-idee voor het tv-programma was een gouden idee". - Her en der wordt gesuggereerd, dat je er een half miljoen mee verdiend zou heb ben als je 52 afleveringen had gepresen teerd. "Ja, hoor, daar zijn we weer. Ik wou dat ik ze had, die half miljoen. Er bestaat geen contract van die omvang en ik heb geen fractie van die somma van Del Pra- do mogen ontvangen. Geen programma in Nederland betaalt bij mijn weten zo'n bedrag. Het zijn absurde suggesties, die bovendien de indruk wekken, dat ik één varj de boosdoeners ben, die het pro gramma om zeep hebben geholpen. De tarieven in mijn 'Cash'-contract zijn con form de tarieven, die gebruikelijk zijn in de advies- en PR-wereld. Dat zijn uurta rieven waarvoor Koos Postema niet eens langs zou komen". - Waardoor ging het met "Cash" vooral "Het programma was maar een klein onderdeeltje van het totale project. Alles rond het programma rammelde. Het mis management van de leiding van de Stichting Educatief Beleggingsspel (Ve ronica's ex-advocaat mr. Paul van Ros- sum red.) werd nog verergerd door de in competentie en onbetrouwbaarheid van de producent (het produktiebureau Del Prado red.). Het moest een educatief pro gramma worden, maar er moest daar naast ook goed mee verdiend worden". "Degenen, die in de panels zaten, moesten naast de sponsors en partici panten ook het geld inbrengen. Een vast panel was voor het tv-programma veel beter geweest, ja. Het begeleidende boek verscheen veel later dan was aangekon digd. Met de beloofde toelevering van vi deo-tekst-terminals liep het fout. Ge schat was, dat er 10.000 mensen aan het beleggingsfonds zouden deelnemen. Het waren er kort na de start al 53.000. Op de redactie van het programma ontstonden allerlei conflicten, onder meer omdat er echte journalisten deel van uitmaakten". "Die journalisten gingen het nieuws in het programma verwerken en dat klopte dan weer niet met de teksten in het boek. De eindredacteur was van de redactie van een weekblad afkomstig. Hij had nog nooit iets met televisie van doen ge had. Tegenstrijdigheden als educatief programma maken en toch geld verdie nen, een puur journatistieke of een meer cursusachtige benadering, alles hotste en botste door elkaar heen". Ontploft "Del Prado heeft er, onder druk van Daalmeijer en mij. nog twee jongens van de NOS bijgehaald om in hun vrije tijd de eindredacteur te vervangen nadat deze had afgehaakt. Met hen, met de journalisten van de redactie en met de re gisseur waren we juist druk bezig na te gaan hoe we het programma beter kon den structureren, beter de stroomlijnen, toen de zaak ontplofte. Ik heb ook van het begin af aan gezegd, dat het fout zou lopen bij de beoordeling door het Com missariaat voor de Media. Nee. werd mij dan gezegd, dat was tevoren gecheckt door de producent". Ton Planken zo deelt hij desgevraagd mee. is voorlopig niet op de tv terug <e zien. Hij gelooft niet dat een en ander in negatieve zin van invloed zal zijn op het aantal opdrachten voor zijn bureau. "TV-roem? Ach. ik spreek liever over tv-bekendheid. Die bekendheid werkt op zichzelf lang door, is mijn ervaring. Maar hoe dat precies werkt, ik zou het niet weten. Ik sta op honderden lijstjes, die het land doorgaan. Lijstjes met ver der de namen van Koos Postema. Ivo Niehe, Astnd Joosten. Aad van den Heu vel en van Karei van de Graaf. Je staat op die aandachtlijstjes. Op wie de keuze valt, wordt vooral bepaald door het te be handelen thema". "Voor showbijeenkomsten nemen ze mij niet. dan moeten ze bij Niehe zijn. Niehe doet dat perfect, op zijn terrein. Ik wil de diepte in. Ik wil over maatschap pelijke problemen praten als ik word in geschakeld. En dat geeft men aan elkaar door. Ik heb nog nooit een advertentie hoeven plaatsen en ik ben niet langer af hankelijk van tv-bekendheid. De op drachten komen nu binnen dank zij de reputatie die inmiddels is verworven. Mijn bedrijf loopt als een trein". "Ik adviseer onder meer twee departe menten en een grote branche-organisatie over communicatiebeleid. We maken een video journaal voor intern gebruik voor een grote rijksdienst. We hebben op dit moment maar liefst vijf video-pro- dukties onder handen, onder andere voor bedrijven. We hebben tientallen mediatrainingen geboekt. In de tijd, waarin we 'Den Haag Vandaag' nog maakten hebben we al eens met de ge dachte gespeeld een eigen onderneming op te richten en via die bv programma's aan de NOS en eventueel andere omroe pen toe te leveren. Doodzonde "In die tv-tijd kwamen er al tal van vra gen om adviezen om me af. Wil je een fo rum zus of een conferentie zo leiden. Zou je voor ons bedrijf of departement willen meewerken aan een videofilm-' Je voelt dat daar een markt voor is. Het sneuve len van 'Cash' vind ik overigens nog al tijd doodzonde vanwege het leuke idee. Maar ik was niet van plan hetzelfde lot te ondergaan. En doodzonde vind ik het ook, dat de financiële wereld als gevolg van de gebeurtenissen rond Cash kop schuw voor tv is geworden". Haarlemmerweg 49A (naast

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21