LEIDSCH DAGBLAD Staatssecretariaat natuur oplossing Irak dreigt ondergedoken buitenlanders op te hangen N00IG! Onderzoek naar handel in bevroren" kinderen Pravda: hongerwinter p-!- dreigt voor Sovjetunie Douanerecherche pikt fraude met tanks niet DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39355 Prijs fl. 1,35 CDA en PvdA na terugtrekken Van der Linden: DEN HAAG (ANP/GPD) De regeringspartijen CDA en PvdA overwegen een staatsse cretaris van natuurbeheer te benoemen op het ministerie van landbouw en visserij. Nog onbekend is wie het staatssecretariaat moet bezetten. Het omstreden CDA-Kamerlid Van der Linden wordt het in ieder geval niet. Hij heeft zich gisteren teruggetrokken als kandi daat omdat de PvdA te grote bezwaren tegen hem zou hebben. Pronk mag toch naar kindertop NEW YORK (ANP) - Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) mag na enige diplomatieke druk toch Nederland vertegen woordigen bij de wereldtop over de problemen van kinderen, komende weekeinde in het VN-hoofdkwar- tier in New York. Toen nog niet vaststond dat premier Lubbers niet naar New York zou gaan, heeft Ne derland gepleit voor een bijeen komst op zo hoog mogelijk politiek niveau, dat wil zeggen op dat van re geringsleiders. Pronk zou daarom aanvankelijk alleen de plechtige openings- en slotzitting bijwonen. Pronk zal nu 'zoveel mogelijk' bij het overleg aanwezig zijn. RIO DE JANEIRO (IPS) De Braziliaanse politie stelt een onderzoek in naar de export van baby's die worden inge vroren en wier organen wor den gebruikt voor transplanta tie bij Europese kinderen. De onthulling is gedaan door een federale rechter en door de Braziliaanse politie. Eerder deze week werd bekend dat de Braziliaanse politie een on derzoek instelt naar de illega le export van kinderen voor adoptie. Volgens kranteberichten zijn ongeveer 50 kinderen die hersendood waren, ingevroren in Saudi-Arabië en Egypte en doorgezonden naar een bank voor organen in Europa. Vol gens het politierapport wor den de kinderen eerst levend geëxporteerd, en vervolgens vermoord en ingevroren om hun organen te gebruiken voor de transplantatie van kinde ren met gebreken in Europa. Het hoofd van de Brazi liaanse federale politie. Ro- raeu Tuma. zei het bericht niet te geloven. De onthullingen over de illegale export van kinderen voor adoptie toont volgens Tuma aan dat het 'veel gemakkelijker is 50 kinderen te kopen dan in te vriezen'. De commissaris van politie. Jose Adauto Duarte, reist za terdag naar Italië om een on derzoek in te stellen naar de vermeende illegale export van Braziliaanse kinderen voor adoptie in Europa. De commis saris zal nu tevens nagaan of de berichten over de export van ingevroren kinderen juist zijn. De vice-consul van Italië in de Braziliaanse stad Salvador schat dat de laatste 7 jaar 700 tot 800 kinderen naar zijn land zijn verhandeld voor adoptie. Benoeming van een staatssecretaris voor natuurbeheer lijkt een moge lijkheid om uit de impasse te komen waarin CDA en PvdA terecht zijn gekomen na het aftreden van minis ter Braks, vorige week. Het CDA pleitte direct al voor de benoeming van een staatssecretaris naast kan didaat-minister Bukman, maar de PvdA was niet overtuigd van de noodzaak daarvan. Volgens de PvdA zou bijna geen werk overblij- ven voor een staatssecretaris wan neer Bukman de 'zware' portefeuil le visserij voor zijn rekening neemt. Een staatssecretaris voor natuur beheer levert waarschijnlijk minder problemen op binnen de PvdA. Bij de vorming van de regering, vorig soon jn de PvdA-fractie. Bovendien jaar, zou de PvdA zelf een dergelijk had hij dat ook in kranten gelezen, staatssecretariaat hebben voorge- jjet cqa. ze^ zou geen problemen steld omdat de vrees bestond dat met hem hebben gehad. "De fractie 'natuurbeheer zou ondersneeuwen was eenduidig voor een staatssecre- bij Landbouw en Visserij. Braks zag tariaat, door mij bekleed", aldus dat gevaar niet en uiteindelijk werd Van der Linden. "Brinkman en De PvdA verwacht dat vandaag wü]en nog overeenstemming wordt be reikt over de vorming van het staatssecretariaat. Dan is het aan het CDA om een geschikte kandi daat voor te stellen. Ex-staatssecre- jou Onduidelijk is nog of het CDA de eis stelt dat een eventuele staatsse cretaris van natuurbeheer net als Van der Linden van katholieke hui ze is. Volgens de CDA-woordvoer- taris van buitenlandse zaken en ^er js het 'bloedgroepen-principe' CDA-Kamerlid Van der Linden geen wet van Meden en Perzen, heeft zich uit de race teruggetrok- Braks was afkomstig uit de voorma- ken. Gisteren zei hij daartoe te heb- llge Kvp, net als CDA-Kamerlid ben besloten nadat zijn fractieleider Van Rooy, de kandidaat-opvolger Brinkman hem vertelde van uitla- - tingen van PvdA-fractieleider Wölt- gens over bezwaren tegen zijn per- van Bukman als staatssecretaris van economische zaken. (pagina 3: 'PvdA is zelf onzuiver;) Van der Linden: ...bezwaren PvdA tegen mij ook in de krant gelezen... (foto ANP) MOSKOU (D PA/Rtr/AFP/AP) - De Sovjetunie staat volgens de Pravda, het dagblad van de communisti sche partij, een ongekende 'hon gerwinter' te wachten. De krant sprak de vrees voor een tijd van gro te schaarste gisteren uit in een re dactioneel commentaar. In vergelijking met andere jaren is de aanvoer van aardappelen, ui en, kool en peen minimaal. Eind september is pas 3,7 procent van de totale winterbehoefte van deze groenten opgeslagen in de Moskou- se pakhuizen. "Zo ver we terug kun nen denken, is de situatie nog nooit zo ernstig geweest. Een hongerwin ter stevent op ons af', aldus de Pravda. Er doen geruchten de ronde dat het hervormingsgezinde stadsbe stuur van Moskou met opzet de aan voer van groenten ophoudt. Vol gens de partijkrant zijn er gevallen bekend van vrachtwagens met voedsel die aan de rand van de stad worden aangehouden; de chauf feurs zouden gedwongen worden rechtsomkeer te maken. Partijleider Sokolov van Wit-Rus- land vermoedt, zo meldt de Pravda, dat de "de nieuwe democraten in Moskou" (het stadsbestuur) alleen uit zijn op de val van de regering en van president Gorbatsjov. De pro blemen met de voedseltoevoer zou den ze als instrument gebruiken om regering en Gorbatsjov in diskre diet te brengen. Het IRA-proces begon vanochtend in een zwaar bewaakte Roermondse rechtbank. Verdachten werden met een gepantserde auto overgebracht (bo ven) en mensen in de directe omgeving van het gerechtsgebouw werden ge fouilleerd (onder). (foto anp» HAAKSBERGEN - Stratemakers in Haaksbergen werkten vanoch tend voor het eerst met plastic stoep randen. Ze zijn gemaakt van kring loopplastic door een bedrijf in Sneek en wegen 30 kilo. De bestaan de betonnen stoepranden wegen 90 kilo. (foto ANP) WEEKAANBIEDING! deux-pièces van 239,- nu 219,- Elke vrijdag. 10% korting op de hele kollektie. Botermarkt 14 Leiden T axi-oorlog dreigt uit de hand te lopen SCHIPHOL (GPD) Amsterdam se taxichauffeurs voeren sinds gis teren langzaam-aan-acties op Schiphol. Ze zijn solidair met hun collega's zonder vergunning die op Schiphol geen klanten meer mogen oppikken sinds de nieuwe wet per sonenvervoer in werking trad. Tij dens de piekuren ontstond een nij pend tekort aan taxi's. De spannin gen liepen vanochtend zo hoog op dat chauffeurs onderling bedreigin gen uitten. De Rijkspolitie op Schiphol nam gisteren een taxi van het Hillegom- se taxibedrijf A tax/De Vries, die een klant oppikte op Schiphol, in beslag. De chauffeur kan tegen be taling van 1000 gulden zijn wagen terugkrijgen. Bij herhaling wordt de taxi opnieuw in beslag genomen en komt de zaak voor de rechter. Wolkenvelden Wolkenvelden, maar waarschijnlijk overal droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtempera tuur van 6 graden aan zee tot 3 graden in het binnenland met plaatselijk vorst aan de grond. Middagtemperatuur on geveer 16 graden, 's Nachts in het bin nenland weinig wind. overdag tot ma tig en aan de kust tot vrij krachtig toe nemende zuidwestelijke wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Wolkenvelden en van af zondag een toenemend regenkans. Middagtemperatuur rond 16 graden. 26 PAGINA'S Verwarring door. voetbalbeelden ROTTERDAM (GPD) Ver warring gisteravond bij de Ne derlandse tv-kijkers, toen bet Nederlands elftal tegen Italië in eerste helft plotseling 'de andere kant op' bleek te spe len. Omdat de beeldverbin ding met Palermo was verbro ken maakte 1 roniea gebruik van het Itali. xnse tv-signaal en dat leverde beelden op die aan de overzijde van het sta dion werden geregistreerd. Toen Baggio de Italianen in de 44ste minuut op 1-0 bracht (tevens de eindstand), begre pen kijkers er niets meer van. Schoten de Italianen nu in ei gen doel? Werden er ineens beelden van een andere wed strijd uitgezonden, of was de tweede helft al begonnen? De oplossing: de interland werd opgenomen door twee camerateams, elk met een ei gen signaal. Rai Uno kon daar door op Italië gerichte recla meborden in beeld brengen en Veronica de Nederlandse tek sten. VS spreken strategische oliereserve aan DEN HAAG/BAGHDAD (GPD/Rtr/ANP/AFP) - Irak heeft gedreigd om Amerikanen die zich schuilhouden in de Amerikaanse ambassade in Baghdad maar niet over een diplomatieke status be schikken, op te hangen. Dat heeft de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) gisteren be kendgemaakt. Hij zei dat Irak het dreigement in de vorm van een briefje aan de Amerikaanse rege ring heeft meegedeeld. De Amerikaanse ambassade en andere westerse diplomatieke pos ten (niet die van Nederland) kregen afgelopen dinsdag een nota, waarin Irak de namen vroeg van buitenlan ders die zich er schuil houden. In de nota werd gewezen op een decreet van 26 augustus, waarin de doodstraf werd ingevoerd voor mensen die buitenlanders verbor gen houden. De VS en andere landen verklaar den elke medewerking te weigeren. Baker noemde het dreigement schandelijk, maar het wordt in de eerste plaats beschouwd als het zo veelste staaltje bombast. Het Iraak- se ministerie van buitenlandse za ken heeft diplomaten de verzeke ring heeft gegeven dat zij niet zullen worden opgehangen als zij weige ren de namen te geven. Intussen is ook bekendgeworden dat alle buitenlanders in Irak met ingang van 1 oktober geen levens middelen meer zullen krijgen. Vol gens bronnen heeft de Iraakse mi nister van buitenlandse zaken Tareq Aziz al begin september aan het Internationale Rode Kruis laten weten dat buitenlanders niet meer kunnen rekenen op Iraaks voedsel. Het Rode Kruis ontkende dat van morgen echter. "De autoriteiten in Baghdad hebben ons verteld dat zij problemen vreesden bij de voedsel voorziening van buitenlanders, in het bijzonder van Aziaten, maar er is absoluut geen datum genoemd waarop die voorziening zou worden stopgezet", aldus woordvoerder Henri Mollard. De Verenigde Staten hebben be sloten vijf miljoen vaten olie uit hun strategische reserve te verkopen. Daarmee hopen zij de financiële en de oliemarkten tot rust te brengen. Ook willen zij zo speculatie in olie. die al geleid heeft tot een olieprijs van rond 40 dollar per vat. de kop in drukken. Het is de eerste keer dat de VS hun strategische reserve, die na de eerste oliecrisis in 1975 werd aange legd, gebruiken om speculatie te gen te gaan. De beslissing heeft ove rigens vooral psychologische bete kenis. want de VS importeren dage lijks al meer dan vijf miljoen vaten. Als de Verenigde Naties zouden besluiten met militaire middelen een eind te maken aan de Iraakse bezetting van Kuwayt, dan zou ons land een verzoek om deelname daaraan "zeer serieus moeten over wegen". Dat zei minister Van den Broek (buitenlandse zaken) giste ren in New York. Nederland zou er dan de voorkeur aan geven als der gelijke acties in VN-verband zou den worden gehouden. ROERMOND (ANP) - De rechtbank in Roermond heeft vanochtend de behandeling van de zaak tegen een verdachte van de IRA-aanslag in Roermond, waarbij twee Britse toe risten werden doodgeschoten, aan gehouden tot 27 november. Dit op verzoek van officier van justitie J. Laumen, die sprak van een zeer complexe zaak. De rechtbank wees het verzoek van de verdediger, mr. W. van Ben- nekom. af om zijn client direct in vrijheid te stellen. De rechtbank vindt dat er nog steeds gronden aan wezig zijn voor de voorlopige hech tenis. Mr. Van Bennekom maakte be zwaar tegen de beperking van de openbaarheid door de getroffen uit gebreide veiligheidsmaatregelen. Rechtbankpresident mr. Baker- mans reageerde dat de openbaar heid wordt bepaald door de capaci teit van de rechtszaal. Zolang er plaats is krijgt iedereen een kaart en wordt toegelaten. De belangstelling op de publieke tribune was overi gens gering: vier aanwezigen. De maatregelen door de gemeente ge troffen zyn niet onze verantwoorde lijkheid, aldus de president. Verste slag met gollbal FAIRMONT HOT SPRINGS (Reu ter) - Golf-professional Kei Murray heeft voor een nieuw wereldrecord gezorgd. Op een startbaan van een op 900 meter hoogte gelegen vlieg veld bij Fairmont Hot Springs in de Rocky Mountains sloeg de 33-jarige Canadees een golfbal 626,18 meter weg. Het oude record uit 1984 stond op 625,1 meter. WD-kamerlid J. Voorhoeve directeur van 'Clingendael DEN HAAG (GPD) - WD-kamer lid dr.ir. J. Voorhoeve verlaat op 1 januari de Tweede Kamer en wordt directeur van het Nederlandse In stituut voor Internationale Betrek kingen Clingendael. Voorhoeve (44) zit sinds 1982 in de Kamer. Tussen 9 juli 1986 en 1 mei 1990 was hij frac tieleider van de WD. "Dit is een hele boeiende post en op mijn vakgebied een van de aller mooiste", aldus Voorhoeve. 'Ik keer terug naar mijn vakgebied, on derzoek en onderwijs inzake inter nationale problemen. Op Clingen dael werken ook veel oud-collega's van mij". Voordat Voorhoeve in de Kamer kwam studeerde hij aan de Land bouwuniversiteit Wageningen en in Washington. Hij werkte voorts bij de Wereldbank. In de Kamer deed Voorhoeve oorspronkelijk buiten landse politiek. Na zijn val als frac- tietleider internationale milieu vraagstukken en defensie. Het kamerlid gaf ruiterlijk toe de functie nooit te hebben aanvaard als hij nu nog WD-fractieleider was. Op de vraag of hij nu uit teleur stelling vanwege het verlies van het WD-leiderschap in de Kamer ver trekt. wilde Voorhoeve alleen met een zwakke glimlach reageren. Voorhoeve blijft buitengewoon hoogleraar politiek-bestuurlijkc as pecten van internationale organisa ties aan de universiteit Leiden. Dat werk vergt maar een dag in de week. Eerste opvolger van Voorhoeve is het oud-VVD-kamerlid Van Rey die op een onverkiesbaar werd gezet na een opzienbarend interview over te hard rijden, seks, vrouwen en het werk in de Kamer. Onderzoek naar te hoge kosten basisonderwijs DEN HAAG (GPD) - De Rekenka mer stelt een onderzoek in naar de overschrijding van 350 miljoen op de kosten van het basisonderwijs. De overschrijding stamt uit de pe riode dat Kamervoorzitter Deetman nog minister van onderwijs was. Uit een recent rapport van een onder zoeksbureau blijkt dat Deetman mogelijk bewust gebruik heeft ge maakt van verouderde gegevens. Onderwijsspecialisten in de Ka mer besloten vanmorgen unaniem opdracht te geven tot het onder zoek. PvdA. WD en D66 waren meteen na het verschijnen van het rapport voorstander van een onder zoek. Het CDA twijfelde >terk Van morgen lag een compromis-voor stel ter tafel om het onderzoek te be perken tot strikt feitelijke zaken. De politieke hamvraag komt later aan de orde. OUDEMOLEN (GPD) - De douane recherche heeft deze week met ex tra aandacht de import van 20 Leopard 2-tanks in Oudemolen (bij Zeegse) gevolgd. De tanks zijn Ne derlands bezit sinds 1986, maar nog nooit gebruikt. Al die tijd hebben de tanks met een nieuwwaarde van 4 a 5 miljoen gulden per stuk in een en trepot in Amsterdam gestaan. Hier door hoefde het ministerie van de fensie de btw over de aankoop niet te betalen. Via een truc probeert Defensie de tanks nu operationeel te maken zonder de btw over het oorspronke- lijke aankoopbedrag te betalen. Daarvoor gaan de tanks terug naar een bedrijf in het Westduitse Mep pen dat zogenaamd enige aanpas singen uitvoert. In de praktijk blijkt dat de aan passingen niets voorstellen. Na deze 'behandeling' worden de tanks opnieuw geïmporteerd. Omdat het dan om oude tanks gaat met een dagwaarde van 1,5 miljoen gulden, gaat ook de verschuldigde btw naar beneden. De douane heeft de zaak inmid dels aangekaart op het hoogste ni veau van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) in Haar lem. De truc die Defensie met de tanks uithaalt lijkt op de landbouw- fraude die op Europese schaal voor komt. Daarbij wordt de Nederland se Staat voor tientallen miljoen gul dens benadeeld Ook is ontdekt dat de tanks voor dat ze 'even' naar Meppen gaan wor den ontdaan van hoogwaardige, du re elektronica. Daardoor gaat de dagwaarde van de tanks nog verder omlaag. Bij terugkeer in Nederland wordt deze apparatuur weer ge monteerd. óók voor de stripverhalen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen' Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27 50 Wi| nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wi| nemen een laarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam AdresI Postcode .Tel Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1