Discussie over bezuinigingen op Leiderdorpse bibliotheek 'Handjes op de rug en nergens aankomen' Parkeerplaats vrachtwagens in Veerpolder Ben W willen vooral op welzijn korten Oplichtende tekst in Warmondse strijd tegen hardrijders De Maharishi als bemiddelaar in strijd volgelingen PAGINA 16 REGIO LEIDEN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 houden. Porselein Onder leiding van mevrouw M.M.A. Scheuer, een van de gidsen, begint de tocht. In een van de werkkamers moeten de juffen even een angstig moment wegslikken. Een groepje kinderen verdringt zich bij een gammel tafeltje waarop porseleinen kopjes en schoteltjes staan uitge stald. "Kijk juf, Europees porse lein", roepen ze enthousiast. Voor de leerlingen van de Lau- rentiusschool is het niet de eerste keer dat zij iets zien en horen over een kasteel. In de klas zijn ze al twee weken bezig met dit onderwerp. Op een ruime overloop blijven ze even staan. Scheuer wil iets vertellen over de bijzondere kasten in de ruimte, maar ze is niet meer te ver staan. Het ligt niet aan haar rustige groepje, maar aan een andere groep - een verdieping hoger. Het kasteel is oud en erg gehorig waardoor lo pende voeten een hels kabaal ma ken. Als de rust is weergekeerd steekt een meisje haar vinger op en vraagt: "Gooiden ze hier dan ook van dat hete spul naar beneden als de vijand er stond?". Scheuer kijkt even ver baasd; deze vraag sluit helemaal niet aan bij dat wat zij vertelde. Ze reageert snel en zegt dat dat heel lang geleden vast wel is gebeurd. Alle aandacht is er weer wanneer de collectie wapens wordt getoond. De kinderen kijken met open mond terwijl verschillende leerlingen schietgeluiden maken In het midden van de overloop staat een grote pilaar. "Daar zit een leuk verhaal aan vast", meent de gids. Ze vertelt dat het plafond.jaren geleden begon te verzakken. De tuinman heeft toen een eik omge hakt en gebruikt als ondersteuning. Een van de leerlingen kijkt naar de bewerkte pilaar en zegt wijs: "Van daar dat er eikeblaadjes uit zijn ge hakt". De leerlingen wandelemvan kamer naaf kamer. Ze zien onder andere de bibliotheek, de mangelkamer (waskamer), de blauwe logeerka mer en de museumkamer. Overal is wel iets geks te zien. In de museum kamer bijvoorbeeld herkent de groep het moordwerktuig de 'goe dendag': "Dat hadden ze gisteren ook bij Robin Hood op de televisie". Het wapen bestaat uit een ijzeren bal met punten, die met een ketting aan een stok vast zit. In de bibliotheek staat een antie ke home-trainer. Het is een brede stoel met daarop een heel dik kus sen. Scheuer nodigt een van de kin deren uit om te gaan zitten en het lijkt wel een rodeo. De stoel werd gebruikt door oude mannen die niet meer konden paardrijden, maar hun lichaam in conditie wilden hou den. Op het kussen kun je op en neer wiebelen als op een paard. Open Huis De Wassenaarse toneelvereniging 'Mi- micri' houdt zaterdag 29 september Open Huis in de Van Wassenaer Ob- damschool aan de plaatselijke Van Bel lelaan. Voor kinderen wordt een spelle tjescircuit georganiseerd en daarnaast worden improvisaties gegeven waaraan toeschouwers kunnen meedoen. Het Open Huis begint om 14.00 uur 's mid dags. Jazzconcert De Funny House Band treedt vrijdag op in de Hollandsche Tuyn aan de Hoofd straat in Leiderdorp. Het jazzconcert be gint om 21.30 uur. Prijsklaverjassen In de kantine van de ijsbaan aan de Lei- derdorpse Mauritssingel kunnen klaver- jasliefhebbers vrijdag aan hun trekken komen. De klaverjasavond begint om 20.00 uur. Disco Wassenaarse jongeren zijn vanaf vrijdag iedere veertien dagen welkom bij de dis co in het jongerencentrum aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat in Wassenaar. Er zal 'gevarieerde' muziek ten gehore worden gebracht. WARMOND - Er is straks parkeer ruimte voor vijf tot zes grote vracht wagens op het stukje grond dat de gemeente Warmond koopt aan het eind van de Veerpolderweg in de Veerpolder, nabij de jachthavens. Dat bleek gisteravond tijdens de commissie openbare werken. De leden van de raadscommissie openbare werken wilden gister avond boter bij de vis. Ze vonden dat de wethouder een tekening had moeten leveren van de plannen. Ook wilden ze weten hoeveel plaat sen voor vrachtwagens er nu pre cies in de Veerpolder kunnen ko men. up zich hadden ze geen moei te met de plannen. WD-wethouder W.A.B. de Vos maakte duidelijk dat er nog geen 'concrete tekening' is. Hoe de par keerplaats er uit zal zien is dan ook nog onduidelijk. Wel verwacht de afdeling gemeentewerken dat er na de aanleg van een rotonde, waarop Alphense gewond bij botsing met bus in Leiderdorp vrachtwagens kunnen keren, een parkeerterrein van 25 bij 17 meter overblijft. De gemeente kan met de aanleg van dat terrein een deel van het par keerprobleem voor vrachtwagens oplossen. Er zijn echter nog wat ex tra plaatsen nodig. Waar die komen is nog onbekend. LEIDERDORP - Een 30-jarige Al phense heeft-gisteravond bij een verkeersongeval in Leiderdorp een hersenschudding opgelopen. De vrouw reed om ongeveer kwart over tien in haar auto over de Persant Snoepweg toen zij werd aangere den door een bus die vanuit de Voorhoflaan naderde. De chauffeur verleende haar ten onrechte geen voorrang, omdat hij de wagen door het slechte weer niet had opgemerkt. De vrouw is over gebracht naar het Leidse AZL. De voorzijde van haar auto werd totaal vernield, de bus liep lichte schade op. INBRAAK - Onbekenden hebben gisteravond uit een woning in de Leiderdorpse Pijlkruidkreek een videorecorder gestolen. De inbre kers wisten de woning tussen half zeven en kwart over tien binnen te komen door een raam te vernielen. VOORSCHOTEN - Geboren: Paul C. z.v. E.J.S.M. van der Kooij en M.H.C. Rimmel- zwaan, Rina d.v. J. Biswas en Bandana Bis- was, Christiaan R. z.v. R.J.F. Baaij en A.M.J.A. Jongmans, Stefanus W. z.v. M. Hendriks en M.W. Zwaan, Mels C. z.v. C.M. Dees en A.E.M. Mens. Joyce M.S. d.v. D.C. Flinterman en J.A.M. van den Meiracker. Geen overeenstemming over kwestie Entlegeest OEGSTGEEST B en W van Oegst- geest en de leiders van de plaatselij ke gemeenteraadsfracties hebben gisteravond geen overeenstemming bereikt over het vraagstuk Ende geest. Besloten is de kwestie van avond voor te leggen aan de ge meenteraad. Deze heeft de keuze om de Raad van State te verzoeken de schorsing op te heffen van de bouwvergun ning voor 30 villa's op het terrein van het landgoed, of de gewone be stemmingsplanprocedure te door lopen. De laatste procedure duurt minstens enige maanden langer. De bouw van de villa's is gekoppeld aan het opknappen van kasteel Endegeest. Leerlingen Yoorschotense basisscholen in plaatselijk kasteel Duivenvoorde WARMOND - De gemeente Warmond plaatst binnenkort een speciale verkeerspaal die te hard rijdende weggebrui kers met een oplichtende tekst waarschuwt dat ze de maximumsnelheid over schrijden. De paal komt waar schijnlijk aan de noordzijde van de doorgaande Heren weg, bij het bushokje tegen over de Warmündastraat. Het LEIDERDORP - Vooral op welzijn zal de gemeente Lei derdorp vermoedelijk flink gaan bezuinigen. Zo heeft het college voorgesteld de openbare bibliotheek jaar lijks 35.000 gulden minder subsidie te geven. De instan tie moet dan maar minder boeken kopen of minder lang open zijn, zo blijkt uit een lijstje 'heroverwegin gen'. De suggestie van het college werd door de raadscommissie welzijn gisteravond niet met gejuich ont vangen, vooral omdat de biblio theek binnenkort meer ruimte krijgt door een interne verbouwing van de Muzenhof. Alle fracties waren het er over eens dat de gemeente uiterst zorg vuldig moet omspringen met even tuele bezuinigingen op de leeszaal. Mogelijk kan de bibliotheek wor den gesloten op een tijdstip dat er maar weinig lezers gebruik van ma ken, maar veel verder willen de frac ties niet gaan. De bezuinigingen zijn nodig om dat de begroting over 1991 een te kort vertoont van zes ton. Boven dien willen burgemeester en wet houders onderzoeken of een gedeel te van het bestaande beleid ge schrapt kan worden om geld vrij te maken voor nieuwe plannen. Met name voor milieu en kinderopvang moet extra geld vrijkomen. Veel hoger Het college gaat er in een voorlopige berekening vanuit dat Voor kinder opvang 50.000 gulden extra nodig is. Een ambtenaar van de afdeling welzijn liet gisteravond echter we ten dat dat bedrag wellicht veel ho ger zal uitvallen. Als de onlangs be gonnen 'buitenschoolse opvang' wordt gehandhaafd, kost dit de ge meente al 42.000 gulden extra. Daar naast heeft de Stichting Kinderop vang Leiderdorp (SKL) volgend jaar extra personele lasten en wil ze haar administratie automatiseren. Deze maatregelen zouden in totaal bijna 90.000 gulden kosten. WD'er P.J. Muller stelde wet houder mevrouw C. Kerner (CDA) daarom voor de kosten van uitbrei ding van kinderopvang nog eens goed door te rekenen. "Die 50.000 gulden is voor ons geen keihard be drag. Het plaatje van de kinderop vang is warrig, die 50.000 gulden is een fopbedrag", aldus de liberaal. Onduidelijk is ook nog of de bui tenschoolse opvang onder de para plu van de SKL blijft vallen. De commissie welzijn heeft vorige week namelijk geadviseerd de uit breiding van kinderopvang in han: den van de landelijkse stichting Ca- talpa te geven. Deze stichting zou de buitenschoolse opvang veel goed koper kunnen regelen en over kun nen nemen van de SKL. De SKL heeft vorig jaar overigens een subsidiebedrag van 36.000 gul den overgehouden. Dit geld was be doeld voor uitbreiding van het aan tal kinderopvangplaatsen, maar door gebrek aan ruimte kon die uit breiding niet worden uitgevoerd. Het college wil dit overschot nu een andere bestemming geven. CDA, WD en D66 zijn het er mee eens dat het geld 'niet automatisch voor de SKL gereserveerd blijft', PvdA en Groen Links zien dat anders. Beide oppositiepartijen zijn het er niet mee eens dat Catalpa de uitbreiding van kinderopvang krijgt toebe deeld. Voor het nog op poten te zetten jeugdbeleid willen B en W volgend jaar een bedrag van 20.000 gulden reserveren. Daar staat tegenover dat sociaal-cultureel centrum De Sjelter mogelijk 20.000 gulden sub sidie moet inleveren. In het cen trum. waar veel activiteiten voor jongeren worden georganiseerd, zou dat bedrag jaarli jks overblijven. PvdA en Groen Links vinden dat voor 20.000 gulden geen nieuw jeugdbeleid mogelijk is. CDA en VVD denken eerder dat dit bedrag te hoog is. Wethouder Kerner is bezig met een inventarisatie van Leiderdorp se activiteiten voor jongeren. In de eerste helft van 1991 worden de uit komsten van dit onderzoek ver wacht. Van onze medewerker Jeanine Iloogendoorn VOORSCHOTEN - Iets voor tien uur komt combinatieklas 5/6 van de rooms-katholieke ba sisschool Laurentius uit Voor schoten aan bij het plaatselijke kasteel Duivenvoorde. De 700 jaar oude danszaal doet dienst als garderobe. Op het donkerro de vloerkleed, tussen de semi- antieke stoeltjes, liggen overal fluorescerende kindeijassen. Mevrouw M.M.A. Scheuer (uiterst rechts geeft de combi natieklas 5/6 van de Voor- schotense basis school Lauren tius een rondlei ding in het plaatselijke kas teel Duivenvoor de. (foto Jan De kinderen kijken rond en lopen nog wat onwennig heen en weer in de hoge zaal. Aan de muren hangen grote schilderijen en langs de kant staan marmeren tafeltjes met lampjes, gemaakt van glazen drup pels. "Zou dat echt zijn?", vraagt een meisje. "Niet aankomen hoor", krijgt ze als antwoord. "Handjes op de rug en nergens aankomen". Van alle basisscholen uit Voor schoten mochten de groepen 6 gis teren en vorige week dinsdag een kijkje nemen in het kasteel. De Stichting Leefbaar Voorschoten heeft de excursies samen met de ge meente Voorschoten georganiseerd om kinderen de gelegenheid te ge ven kennis te maken met alle plaat selijke monumenten. Tijdens de Open Monumentendag was het kas teel namelijk niet open. Het bestuur van Stichting Duivenvoorde vrees de dat zij de grote stroom bezoekers niet onder controle zou kunnen verkeer dat in de richting van de dorpskern rijdt, moet hier-' door snelheid gaan minderen. Dat bleek gisteravond tijdens de commissie openbare wer ken. De paal is gekoppeld aan een meetlint dat in de weg wordt aan gelegd. Wie dit lint met te hoge snelheid passeert, wordt enkele meters verder geconfronteerd met een bord waarop in witte let; ters een waarschuwende tekst knippert. De voorziening kost 15.000 gulden. De gemeente krijgt de helft van de kosten terug van de overheid. Na enkele vragen over het te verwachten effect, antwoordde WD-wethouder van openbare werken en verkeer W.A.B. de Vos dat het apparaat 'een verkeersop- voedende werking heeft': "De paal leert mensen dat ze te hard rijden. Uit onderzoeken blijkt dat zo'n ding zeker effect heeft". Volgens hét college is de ver keerspaal op twee plekken op zijn plaats. Ook bij het Tolhek, aan de 'Oegstgeester' kant van het dorp, zou hij een plekje kunnen vinden. Net als bij de Herenweg, aan de 'Sassenheimse kant' zou de paal het verkeer dat het dorp binnen rijdt met de waarschuwingstekst confronteren. Tekst De commissieleden wezen de Wethouder W.A.B. de Vos: 'Geen speeltje'.. (foto Wim Dijkman) Tolhek-variant af en kozen voor de tweede plek. Wel zien sommi gen de paal liever bij de bocht bij het Oosteinde of ter hoogte van sportpark Overbosch. De Vos maakte duidelijk dat deze wens weinig kans van slagen heeft, om dat de provincie het buiten de be bouwde kom voor het- zeggen heeft: "En dergelijke verzoeken worden meestal afgewezen". Overigens heeft het college be wust gekozen voor een waarschu wingstekst in plaats van cijfers. "Als je kiest voor cijfers wordt de paal een speeltje. Dan gaat men kijken of de kilometerteller van de auto gelijk loopt", aldus de wethouder. WASSENAAR - Om een strijd tussen spiritualisten te beslechten wil het Wassenaarse Vedisch Instituut de persoonlijke hulp van de Indiase wijsgeer Maha rishi Mahesh Yogi inroepen. De Wassenaarders heb ben ruzie met de landelijke Stichting Onderwijs We tenschap der Creatieve intelligentie Nederland over het gebruik van de merknamen 'Maharishi' en 'transcendente meditatie'. Het Wassenaarse instituut mag die namen van de rechter niet meer gebruiken, maar trekt zich daar niets van aan. De Wassenaarders vinden dat de goe roe er zich over moet uitspreken; rechters zouden niet de aangewezen personen zijn om over dit soort spirituele zaken te oordelen. De Maharishi is op dit moment op bezoek in Nederland. De woorden 'Maharishi' en 'transcendente medi tatie' zijn gedeponeerd bij een merkenbureau en dus beschermd. Eind augustus oordeelde de rechter dat de Wassenaarders een maand de tijd krijgen om bei de namen te schrappen. Daarna wordt elke overtre ding van hot verbod bestraft met een boete van 500 gulden. "Wij zijn arme eerli jke jongens, bij ons valt niets te halen", reageert F. Lameris van het Wasse naarse instituut op dat vonnis. Concurrentie De Wassenaarders hebben lange tijd onder de vlag van de landelijke stichting gewerkt, maar nu zij een eigen bedrijfje zijn begonnen spreekt de landelijke stichting van oneerlijke concurrentie. Het Maharishi Vedisch Instituut zou trachten 'mee te dobberen op de golven van het succes' van de Stichting der Crea tieve Intelligentie. De Wassenaarse leraren transcendente meditatie gaan niet in hoger beroep tegen de uitspraak van het kort geding. "Wij weten in ons hart dat wij niet ver keerd bezig zijn", zegt Lameris. We willen ons niets aantrekken van de lage motieven die in het kort ge ding speelden. We hopen dat de landelijkse stichting geen verdere acties tegen ons zal ondernemen. Bin nenkort hopen wi j met Maharishi zelf over dit pro bleem te kunnen praten. Wi j voelen ons moreel door hem gesteund. Maharishi wil juist dat transcendente Maharishi Mahesh Yogi wordt gevraagd een ru zie tussen Nederlandse volgelingen te beslechten. meditatie op zo groot mogelijke schaal wordt ver spreid en dat mensen daarmee hun brood kunnen verdienen. In dat werk zit bovendien ons hart en on ze ziel, we kunnen daar niet mee ophouden". Als 'tegenreactie' op de rechterlijke uitspraak wil het Wassenaarse instituut juist alle zeilen bijzetten om het eigen bedrijf bloeiend te maken. "Tot nu toe hebben we ons erg bedeesd gedragen, maar nu gooi en we er alles tegenaan. We zijn net begonnen met een landelijke advertentiecampagne om managers te interesseren voor onze cursussen transcendente meditatie", zegt Lameris. Een woordvoerder van de Stichting der Creatieve Intelligentie deelt mee dat de strijd tegen de concur rent niet zal worden opgegeven: "Wij blijven er op toezien dat de rechterlijke uitspraak wordt nage leefd". DONDERDAG 27 SEPTEMBER Alphon concert mmv Rian de Waal (pia no) en Christian Bor (viool), aan vang 20.15 uur in de Oudshoornse Kerk. Hillegom dialezing Van Gogh in Brabant', aanvang 20.00 uur bij de Kulturele Raad, Irenelaan. Katwijk bingo voorde jeugd vanaf 9 jaar, bij Cleijn Duin/Witte Hek, aanvang 19.00 uur. try-outvoorstellmg: 'Adèle op de Orinoco', met Adèle Bloemendaal. aanvang 20.15 uur in Tripodia. Hoornesplein. Leiden meuwe show van Seth Gaaike- ma 'De avonturen van Seth Gaai kema'. aanvang 20 15 Leidse Schouwburg. Leiderdorp open huis Square Dance Club The Sjelter Squeezers', van 19.30 tot 22.30 uur in Sjelter, Heemraad- vergadering commissie Onder was, Emancipatie, Sociale Zaken, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. klaverjassen Con Bravura, aan vang 20.00 uur in clubhuis. Beu kenschans. de open Folk Podium van The Folk Club Noordwijkerhout, vanaf 20.30 uur in Party Centrum Unique, Leidsevaari. Rijnsburg thema-avond Rijnsburgse Ker kelijke Vredeswerkgroep, over 'De Toekomst in Europa', gastspreker is de Roemeense dominee Bustya, aanvang 20.0auur in het Centrum, Ker «straat. Voorschoten contactavond voor leden en be langstellenden ANBO. aanvang 19.00 uur in Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan. vergadering van de gemeente raad. aanvang 20.00 uur in het raadhuis. Kasteelconcert Kunstkring Dui venvoorde. door het 'Leonard Trio', aanvang 20.30 uur in Kasteel Dui venvoorde, Laan van Duivenvoor- Warmond vergadering commissie Financi ën, aanvang 20.00 uur m het ge meentehuis. Zoeterwoude vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in Ons Huis, Kosterspad. VRIJDAG 28 SEPTEMBER Leiden voorstelling: 'Shirley Valentine', solotoneel van Anne-Wil Blankers, 20.15 uur de Leidse Schouwburg. concert in de serie Vrijdagavond Kamermuziek mmv Het Leonardo Trio, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Una Giornata Parti- colare', door Theatergroep Imperi um, aanvang 21.00 uur in het Mi cro-Theater, Oude Vest. mmv Theater Toverlei en Leider dorps Operette Gezelschap, aan vang 20.15 uur in de Muzenhof. jazzconcert 'Funny House Band', aanvang 21.30 uur in De Hollandsche Tuyn. Noordwijk schietwedstrijden vereniging 'Blijf voor 't Land', aanvang 19 00 uur op de schietbanen boven Willi- brord-Mavo, Van Panhuysstraat. avond over 'Roofvogels', door F, Koning, Vereniging voor Natuur- en Vogelbeschermong, aanvang 20.00 uur, Natuurcentrum Jan Ver- wey, Weteringkade. kaartavond HSV De Sportvisser, aanvang 20.00 uur in het clubge bouw, Bosweg. Sassenheim meditatie met Majoor Bosshardt uit Amsterdam tijdens Grote Zang avond. aanvang 20.00 uur in de Gereformeerde Kerk. Voorschoten rommelmarkt Welfare afdeling van het Rode Kruis, van 10.00 tot 19.00 uur in het gebouw Anthonie van Leeuwenhoekkade.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16