Stroom van protesten tegen schrappen N22 Bach uit bierflesje, glazen en wat stukjes echte muziek DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 uw.M-AMtmm Gemeente geeft kunstwerken terug aan maker LEIDEN De gemeente wil een goede bestemming zien te vinden voor kunstwerken die liggen opge slagen in gemeentelijke depots. Een aantal werken is moeilijk ergens te plaatsen en neemt veel opslagruim te in. Daarbij komt nog dat er geen geld en tijd voor is om de werken goed te onderhouden. Daarom wordt voor een aantal kunstwerken een goede plek buiten de gemeente gezocht en ook zullen schilderijen en beelden worden te ruggegeven aan de makers. Een commissie die bestaat uit de directeur van de Lakenhal, de con servator moderne kunst en de be heerder van de Kunstuitleen be paalt wat er met de overtollige wer ken moet gebeuren. De kunstwerken zijn in het bezit van de gemeente Leiden gekomen toen de Beeldende Kunst Regeling nog gold. Op basis van deze rege ling, die in 1987 werd beëindigd, kocht de gemeente werken aan. De kunstwerken die niet konden wor den geplaatst in een openbaar ge bouw, de Kunstuitleen of museum De Lakenhal, kwamen terecht in een gemeentelijk depot. De raadscommissie voor cultuur geeft woensdag een advies over dit voorstel van B en W. INBRAAK Een maaimachine van enkele duizenden guldens is gisternacht gestolen uit een bouw keet aan de Loosterweg-Noord in Lisse. De deur van de keet was "pengewrikt. De diefstal werd 's morgens ontdekt door het perso neel van de aannemer. Klassieke werken op CD zonder orkest r Raoul Zaadnoordijk: "Als Bach nu leefde, zou hij zeker gebruik maken van de modernste géluids- foto ANP) LEIDEN Met behulp van zijn in een computer opgesla gen verzameling stukjes ge luid van allerlei muziekin strumenten, maar ook van huishoudelijke voorwerpen als een bierflesje, drinkglazen en PVC-buis, is de Leidse componist Raoul Zaadnoor dijk erin geslaagd achttien werken van Bach volgens de oorspronkelijke partituren op een Compact Disc (CD) te zet ten. Er kwamen geen orkest of solo-instrumentalisten aan te pas. Toch klinkt de muziek alsof zij uit een concertzaal komt. Raoul spreekt over een nieuw tijdperk in de geluidstechniek, als hij in zijn studio Media Music zijn produkt toont. Het is volgens hem de eerste klassieke CD die uitsluitend met behulp van 'sampling' tot stand kwam. 'Sampling' houdt in dat geluiden digitaal worden gecodeerd, in een computer worden opgeslagen en vervolgens op elke gewenste ma nier gereproduceerd kunnen worden. De componist, die van plan is nog meer klassieke werken op deze wijze 'uit te voeren', besteed de veel tijd en aandacht aan zijn creatie. "Doordat de muziek met een computer is opgenomen, kan men zich met een enorm kleurrijk geluidsscala voorhanden volledig richten op de muzikale interpre tatie van de oorspronkelijke com positie", aldus Raoul. die zichzelf ziet als 'computer-dirigent'. Met de introductie van de 'Sampled on Bach', zoals de nieu we CD heet, is de bekende syn thesizer-techniek achterhaald, meent de componist. De synthe sizer is een elektronisch apparaat, waarmee geluiden kunstmatig, ofwel synthetisch nagebootst kunnen worden. Het nadeel is volgens Zaadnoordijk dat het ver schil met echte, door levende mu zikanten gespeelde klanken altijd te horen is. De Leidenaar laat een echte trompettist, violist of pianist ver schillende noten spelen, die in zijn computer worden bewaard. "Nadat de muzikanten naar huis zijn gestuurd, kun je op je gemak de originele geluiden oproepen en componeren. Het klinkt alle maal als echt. Dus niets synthe tisch meer". Zal Bach zich niet in zijn graf omdraaien, als hij Raoul's CD met stukjes geluid van muziekinstru menten, gecombineerd met dat van een bierfles, drinkglazen en kunststof buis hoort? Integen deel, vindt Raoul. Bach was vol gens hem tijdens zijn leven een groot kenner van de technische mogelijkheden van instrumen ten. "Als hij nu leefde, zou hij ze ker gebruik maken van de mo dernste geluidstechnieken". Lisse: lelijke streep door de rekening BOLLENSTREEK/HAAR LEMMERMEER De provin ciebesturen van Zuid- en Noord-Holland gaan bezwaar maken tegen het schrappen van <le N22 uit het Structuurschema Verkeer en Vervoer door minis ter H. Maij-Weggen. Ook de ge meente Haarlemmermeer heeft inmiddels een boze brief ge stuurd naar de minister. Het Sa menwerkingsorgaan voor de Duin- en Bollenstreek (SBD) maakte al eerder bezwaar. Hilie- gom en Lisse willen bekijken of en hoe er bovendien afzonder lijk actie kan worden onderno men tegen het plan van de mi nister. De N22 maakte onderdeel uit van «■en plan om het wegennel rond de luchthaven Schiphol te verbeteren. Oorspronkelijk zou de N22 worden aangelegd als rijksweg en lopen van de rijksweg A9 (bij Badhoevedorp) naar de A44 (bij Abbenes). Gedepu teerde staten van Zuid- en Noord- Holland hadden daarover al over eenstemming bereikt. Provinciale staten van Noord- Holland zorgden voor een kink in de kabel door te besluiten dat de nieuwe weg slechts tot de tussen Hillegom en Lisse geplande secun daire weg S2/S20 mocht lopen. De minister heeft nu het hele tracé van de N22 geschrapt. Reden is de ver snippering van het landschap door aanleg van een extra weg door de Haarlemmermeer. Ook het feit dat het ministerie meent dat de weg slechts van regionaal belang is, peelt een rol bij het schrappen van de verbinding. Verder is van belang dat het verkeer vanaf de A9 straks gebruik kan maken van de verbrede A4. De N22. die immers parallel loopt aan de rijksweg 4 en de zoge heten bollenroute. zou daardoor overbodig zijn. Oplossing De provinciebesturen en de ver schillende betrokken gemeenten zijn het daar niet mee eens. Th. Jan sen, gedeputeerde van verkeer van de provincie Zuid-Holland: "De N22 vormde onderdeel van een goe de oplossing voor de verkeerspro blemen rond Schiphol. Daarnaast was het goed voor de Bollenstreek omdat het de oude bollenroute door Sassenheim, Lisse en Hillegom enigszins ontlast". Jansen gelooft niet dat de weg om landschappelijke redenen is ge schrapt. "De weg loopt door niet zo heel erg waardevol poldergebied. Als dat wel het geval zou zijn, was de weg al veel eerder gesneuveld. Ik denk dat aan deze beslissing diver se redenen ten grondslag liggen, waarbij het gebrek aan geld de deur heeft dichtgedaan. Daar heb ik wel begrip voor, maar ik denk dat deze weg toch een hoge prioriteit moet hebben. We hebben uiteindelijk met de vorige minister nog een con venant getekend over de aanleg". De gedeputeerde heeft samen met zijn Noordhollandse collega inmid dels bezwaar uangetekend tegen de plannen van de minister. "De Ka mer moet uiteindelijk nog over de plannen beslissen", aldus Jansen. Streep Behalve de twee provinciebesturen heeft ook de gemeente Haarlem mermeer een boze brief gestuurd aan minister Maij. Daarin wordt ge wezen op het feit dat de Haarlem mermeer is aangewezen als groeige- meente en jaarlijks een groot aantal woningen moet bouwen. De N22 had als ontsluiting van deze nieuwe wijken moeten dienen. De verbete ring van de veiligheid van de druk ke polderwegen in de Haarlemmer meer komt door het schrappen van de weg flink in gevaar. Ook de ge meente Haarlemmermeer stelt vast dat de N22 een alternatief had kun nen zijn voor de bollenroute door Sassenheim, Lisse en Hillegom. Dat laatste is ook precies de reden waarom Lisse en Hillegom het schrappen van de weg betreuren. De Lissese wethouder J. Meule- mans vindt de beslissing van de mi nister "teleurstellend en triest ge zien het vele werk dat inmiddels is verricht voor de realisatie van de weg". Meulemans: "Het is een lelij ke streep door de rekening. De oude bollenroute zit behoorlijk vol en het had goed geweest als die weg wat verlicht zou worden. Zeker in sa menhang met de aanleg van de S2/S20 had je een mooie verbinding gehad". Meulemans verwacht niet dat die verkeersdrukte op een andere wijze zal verminderen. "Op de korte ter mijn is daar geen zicht op. Ik ver wacht niet dat het autogebruik snel zal afnemen". De wethouder van verkeer kan nog geen duidelijkheid verschaffen of ook Lisse een be zwaar gaat indienen bij de minister. "Ik denk dat wij onze teleurstelling wel kenbaar gaan maken". Ook Hil legom overweegt actie te onderne men tegen het schrappen van de N22. Wethouder van verkeer C. Hoekstra: "De bollenroute moet ontlast worden en Hillegom volgt zeker de lijn van de provinciale be sturen. LEIDEN - De politie heeft gisteren aangiftes binnengekregen van vernieling van drie abri's. Onbekenden kegel den in de nacht van dinsdag op woensdag de ruiten in van twee bushokjes aan de Witte Singel en een aan de Swee- licklaan. Dit leidde tot een schade van een klein 10.000 gulden. De glassplinters zijn gisteren verwijderd van de rijbaan en de stoep. De firma Publex, die eigenaar is van de hokjes, plaatst zo snel mogelijk nieuwe ruiten, (foto Jan Holvast) Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Willem z.v. D. Nijgh en W.N. Zuijderduijn, Roman Daniel z.v. A. Piechowiak en M.C.C. van der Arend. Tim Da niel Theodorus z.v. D.W. van den Berg en A M. van der Meer. Willem Johannes Stephanus z.v. W.F. van der Blom en L.E.M. Schouten, Dieke d.v. J. van der Gugten en J.A. Poulis, Willem Menno z.v. W Imthorn en L. van Duijn, i Kasper Bastiaan z.v. T.W. Langejan en G.M, Bruin, Ad z.v. J.C. Verschuren en M.E Burg graad. Omar z.v A F Atta Alia en A. Satan, Rosanne Elisabeth d.v. C.H. Pieters en G. 1 Zwaan, Oscar Paul z.v. PJ Wülfmghod en C.S. Zwaan, Sanne d.v. C G. Walter en L A. Hoogervorst, Adne Mia Melissa d.v. H.J. Gas man en A. Smit. Jiska d.v. J H.J van der Meer en G. van Wieren, Johannes Nicolaas z v J N. van Bemmel en W.C.M Jongenelen. Abdou z.v. M. El Yahyaui en A El Yaouti. Nadia d.v A j Maachou en H El Fakih, Martme Christine d v J.J Hoek en C. van Egmond, Evianne d.v. A.B. Witteman en M.J. van Rooijen. Erwin Gerard z.v. G.J.A. Bezemer en B.C de Keizer, Sammy Sebastiaan z.v. C.J. van Wijk en L Stapper, Roy z.v. M.J.J.E Lemmers en Z.J. van Zun- deri, Cansu d.v. T Sen en B. Sen, Rianne Pe- tronella Christina d.v. C. Hogewoning en P Bouwman, Cynthia d.v. J.L. van der Plas en J.M. Dubbeldam, Jeroen z.v. J.L van der Plas en J.M. Dubbeldam, Stefan z.v. P.H.W. Hielke- ma en J.A.M. Heijkoop, Stephanie Francisca d.v. M.J.J. Termaten en S.C. van de Esschert, Lotte d.v. L.J.G. van Splunter en M.C. Hoen ders. Mathilde Elisabeth Jolanda d.v. R.P. El- dink en D.C. van den Haak. Claudia Dósiree d.v. R.IJ. Knetsch en J. Hemelraad. Jenneke dr. v. H.N. Haasnoot en E. van der Marei. Jo hannes Willem Simon z.v. H.C. du Prie en W C de Mooij, Matthijs z.v. M. van der Gugten en P. van Rijn. Philine Sophia Martina d.v. J.J. van Overbeeke en H.S.M, Verhaar. Marjolein Helena d.v. J. Tegelaar en H.A. van Gerven. Renate Barbara Cornelia d.v. J. Breedi|k en C.W.C. van der Salm. Shane Cornelis Johan nes z.v. B.J.C. Vaessen en E.A.M. Burgmeijer, Anmck Thérese d.v. W.J.E. Burgemeestre en V.T.D. de Valk. Anênne d.v. L.T. Schaap en C.D. van der Plas. Renée d.v. H.J.A. van Hooft en A T H. van Hespen. Monica d.v. G. van Eg- mond en G. Maat. Thomas z.v. J.B.P.M. Leo en N.J.W. Collet, Maria Agatha d.v. A. Haven aar en A. van der Plas, Mark Adrianus z.v. J.E. Baak en T.A. Kamp. Wendy Anna Maria d.v. R Jesse en G C.M. van Schie. Rabiya d.v. M. özen en M. Özen. Lisa Pauline d.v. R W. Jan sen en H P. Kroone, Jermaine Karankumar d.v. P.A. Ramcharan en B.G. Poedai, Anouk Irene Joost d.v. H.R. Varkevisser en M.C.J. van den Brekel, John z.v. C.J. Bisschop en J A P. van Doorne, Marleen Carolien d.v. W.B. Hoek en A.C. van den Berg, Michael Pieter Ge- rardus z.v. K.T.C. Koning en N.C.M. Bruins, Jan z.v. N. Plug en A. van Dort, Isidorus Ge- rardus z.v. G.P.I.M. Wuisman en P. Sleeboom LEIDEN - Overleden: B.H. Heskes geb. 21 dec 1911 man, M. Ju geb. 10 aug 1910 ge huwd geweest met D. de Gunst, P.J. van der Zon geb. 30 april 1923 man. J. van der Kaaij geb. 13 nov 1904 gehuwd geweest met I Lens, E. Haijck geb. 24 aug 1892 gehuwd geweest met D W A. van der Hoeven, D. Bavelaar, geb 14 okt. 1910 man, G.J. Jonk geb. 28 dec 1927 man. J. de Jager. geb. 30 okt. 1926 man, M. Williams geb 5 aug 1922 echtgenoten van J.W.E. Lowies. W. Fasseur geb. 30 jan 1942 echtgenote van J.S. Brandt. I.E. van Amerom. geb. 4 jan 1956 echtgenote van J.W. Nooter. P Hijzelendoorn geb. 14 nov. 1932 man. C. Verhoeven geb. 5 aug. 1903 gehuwd geweest met P. van Berkel, J. Wijling geb. 22 dec 1937 man, C.H.W. Arends geb. 15 maart 1905. ge huwd geweest met A. Maaskant. E. van Heug- ten geb. 16 teb. 1895 gehuwd geweest met J.C. Lut, J.A.U.M. van Grevenstein geb. 16 sept 1917 man, A.C. Verworst geb 3 maarl 1915 echtgenote van D. Leen. C.J. Vink geb. 22 dec. 1913 man, M.P.G. Zeijderveld geb. o april 1986 dochter, J.D. Mulder geb 28'april 1934 man, N. Schaap geb. 20 juni 1907 man, J.M van der Linden geb. 28 feb 1913 man. C.J. Rosbergen geb. 10 dec. 1-958 vrouw, M.E. Je- leirse geb. 2 maart 1906 gehuwd geweest met Th. Zwetsloot, M.A. Meyer geb. 2 aug. 1922 man, J.J. van der Blom geb. 9 sept. 1907 man, Chr. Chrispijn geb. 7 juni 1907 man, C. Jonge- breur geb. 31 aug. 1897 man, J. Dekker geb. 15 okt. 1889 man, B. de Jong geb. 28 feb. 1925 man. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Dagje ouder We worden allemaal een dagje ou der. Daar helpt geen moedertje lief en geen Willy Dobbe aan. Maar, liever dan een kreukeltje in ons eigen gelaat zien we de kraai- epootjes bij de ander. Het perso neelsbeleid van de gemeente Lei den, QQ, komt daaraan tegemoet. In een nieuwe rubriek worden ge meente-ambtenaren genadeloos te kijk gezet. Twee foto's zijn daar voor nodig. De één daterend van jaren terug: de ambtenaar in de bloei van zijn leven. De andere fo to toont dezelfde ambtenaar enig zins gerijpt. Zegt u maar gerust, met een zichtbaar oudere kop. Of dat leuk is? Reken maar van 'yes'. Wat is er leuker dan de al of niet terechte constatering dat de tand des tijds harder aan de collega's heeft geknaagd dan aan u zelf? Sommige ambtenaren zien met angst en beven de volgende num mers van hun personeelsblad te gemoet. Wij willen het gras na tuurlijk niet voor de voeten van QQ weg maaien maar konden toch niet nalaten even in ons ei gen foto-archief te duiken. Eerst het dossier Goekoop maar eens geopend. Onze burgemeester blijkt meteen een schot in de roos. Voorheen een jong en net ogende eerste burger met een flamboyante oogopslag. Laten we daar eens een recente foto naast leggen. Oef. dat is niet mals: de burgemeester, nog steeds gesto ken in een colbert met passende stropdas, blijkt inmiddels toege rust met bijpassende grijze sla pen. Nog maar eens een politicus uit het archief gevist: Henriëtte van Dongen, de PvdA-wethouder van onderwijs en emancipatiezaken. Als aankomend raadslid getooid met pijpekrullen. Leuk typje. zoals je vandaag de dag nog wel tegenkomt in de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen (afdeling Stadskanaal). Toen al een vrouw met principes, dat zie je direct. En dan de foto van nu: dezelfde principes maar een nieu we haarmodelijn. Gaat in elk ge val met haar tijd mee. Dat kun je niet van al haar partijgenoten zeg gen. Volgende foto: Ingrid Moer man, conservator van het stede lijk museum De Lakênhal. Een braaf ogend meisje dat, anno 1972, zo lijkt weggerukt bij Sweet Sixteen. En nu? Andere bril, an dere coupe en een heel andere kleur haar: laten we het houden op peper en zout. En dan Jan Duijvestein: op de oude foto als nieuwbakken raads lid voor de PvdA, met haar tot op de schouders. Thans, als hoofd van de directie sport en recreatie, met een ordentelijke scheiding in het haar en wat zwaarlijviger ge worden. Moet misschien iets meer aan sport doen. En wat min der roken. Nog een oud-politicus: Marietje van der Molen. Op de foto van vroeger een Ada Kok in de dop, net opgedoken uit het diepe. Toch bleek zij geen lange-af- standzwemster. Dit jaar werd de wethouder door haar partij heen gezonden. Op de jongste foto draagt Van der Molen geen bad muts meer en kijkt ze een beetje meewarig. Tenslotte Leo Meijer: de oud fractievoorzitter van de PvdA en thans chef stadsbeheer bij de ge meente. De oude foto dateert van ver voor het gemeentelijk alco- holmatigingsbeleid, ook al zou den we dat aan de brilstand niet zeggen. Voor de nieuwe foto heeft Meijer zijn bril weer rechtgezet en zich vermomd als heer van stand. Wat z(jn ze toch leuk, die oude kiekjes. Marietje van der Molen, voormalig wethouder. Cees Goekoop. burgemeester. Leo Meijer, hoofd afdeling stadsvernieuwing.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14