'Meer baby's in Italië nodig' Belastingaftrek woon-werkverkeer. Rechtszaak om prijzenfestival Geldschieters Golf-crisis zetten vraagtekens bij hulpplannen VS Dagbladen moeten advertentie Krant op Zondag plaatsen Budget ziekenfonds bespreekbaar AIDS-TRAM WEKT BEROERING Belastingdienst DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 Minister vreest 'armada' Afrikanen ^^?Sei«n™knf£Tn debus, waarineen postorderbedrijf de 'gelukkige winnaar' bij een be stelling forse prijzen voorspiegelt. Velen deponeren die papierhandel ongeopend in de prullenbak. An dhes Keur uit Leeuwarden deed dat niet met het Tweede Kontant Geld- prijzenfestival 1988 van Keurkoop. Volgens de brief had hij immers recht op een geldprijs van zeker f 1000 en mogelijk f 25.000? Toen Keur echter niet meer kreeg dan een kettinkje ter waarde van enkele ROME (Rtr) - Italië wordt bedreigd door een "armada" van guldens startte hij een gerechtelijke Noorafrikaanse immigranten. De enige manier om de procedure om alsnog te krijgen wat stroom immigranten het hoofd te bieden is door de Italiaan- ^"nenkortvLtde mTspSifvi: se gezinnen te stimuleren meer kinderen te nemen. Dat wachten, heeft de Italiaanse minister van arbeid, Carlo Donat Cattin, „Veel mensen worden deze gisteren tijdens een EG-bijeenkomst van collega-ministers Wjjze besodemieterd, lekker ge laten weten. maakt om iets te bestellen. En als ze Donat Cattin rekende zijn collega's dan moeten we van de Italiaanse dan geen prijs krijgen, laten ze het voor dat - bij voortdurende lage ge- zuidkust een gewapend kamp ma- er meestal bij zitten. Maar doorzet- ken om de armada van Afrikaanse ten kan ook en dan kan het voor hen immigranten tegen te houden", zo wel eens heel lastig uitpakken eettafel. Naast hem ligt een stapel geldbedragen, variërend van f 1000 uiting, dat er slechts sprake is van afschriften van papieren, die sinds tot f 25.000. Als winnaar meende een kans op een van de geldprijzen. Keur echter recht te hebben op f Volgens de commissie is de bood- 25.000. Dat viel tegen. "Met mijn uitein- ruim een jaar over en weer gaan tus sen zijn raadsman mr. Arend Lan- ting en de vertegenwoordigers van Selecto Mail bv uit Breda. Die firma delijke prijs, het kettinkje, ben ik verklaarde de minister. Het voorlichtingsbureau van Don Cattins ministerie liet weten dat het niet op de hoogte was van de uitla tingen van de minister. Naaste me dewerkers van Donat Cattin wei gerden elk commentaar. Een aantal Italiaanse ministers heeft zich de afgelopen maanden bezorgd getoond over de constante stroom van illegale immigranten naar het land. Zij vrezen dat de im migranten Italië als basis gebruiken om op illegale wijze binnen de EG- grenzen te komen. Regeringsfunc- boortecijfers - de Italiaanse bevol king de volgende eeuw nog maar uit 35 miljoen zielen bestaat. Italië kent momenteel een bevolkingsaantal van 56 miljoen. "Het enige alterna tief dat wij hebben, is het produce ren van meer baby's. Doen wij niets Lafontaine: chaos in DDR door Kohl WEST-BERLIJN (DPA) - De op positieleider van de Westduitse so ciaaldemocraten, Oskar Lafontaine, heeft gisteren op een partijcongres ïchattónteTaantónm- van de Oostduitse SPD een scherpe aanval gedaan op de Westduitse bondskanselier, Helmut Kohl. Het congres is het eerste in een reeks de West- en Oostduitse SPD samen te SCHENDING MENSENRECH- voegen. TEN - De veiligheidsdiensten in Volgens Lafontaine draagt de re- Zaïre maken zich nog altijd schul- gering in Bonn de verantwoorde- dig aan schending van de mensen- lijkheid voor foutieve beslissingen rechten ondanks beloften van de re- die in de DDR tot een ineenstorting gering om de rechten van politieke van de economie en massale werk- tegenstanders te erkennen en het loosheid hebben geleid. Voorde250 eenpartijstelsel open te breken, zo afgevaardigden die in West-Berlijn meldt Amnesty International in een bijeen waren, vroeg Lafontaine rapport dat vandaag in Londen is steun voor zijn Duitslandpolitiek. gepubliceerd. 'Kunststof-industrie onachtzaam' zegt Andries Keur strijdbaar aan de heeft behalve Keurkoop ook bedrij ven als Lekturama, Maxelle en Compleet Comfort onder haar vleu gels. Naast vetgedrukte kreten als 'dringend' en 'stop' meldde Keur koop in 1988 per folder aan Keur dat hij in een prijzenslag als een der weinigen zicht had op de hoofdprijs van f 25.000. In al het geharrewar onder vermeldingen als 'prijskandj- daat' en 'kans' staat echter een aan hef, die voor Keur reden was de ant- woordenvelop terug te sturen: "U bent winnaar én u hebt recht op kontant geld". Het bedrijf noemt naar mijn advocaat gestapt. Dat doen ze nou met mij, heb ik tegen hem gezegd" Lanting zag er wel heil in, vooral wegens de genoemde aanhef over het contante geld. In mei van het vorig jaar tikte de Reclame Code Commissie naar aan leiding van de klacht van Keur het bedrijf uit Breda op de vingers. In de uitspraak schrijft de commissie: "In de vooraankondiging staat met zoveel woorden, dat de geadresseer de winnaar is en recht heeft op con tant geld. Onzeker is alleen nog wel ke van de in de aankondiging ge noemde geldprijzen hij heeft ge- Onvoldoende komt tot Volgens Menno van der Put. hoofd consumenten- en juridische zaken van Selecto Mail, was er tij dens de prijzenslag in 1988 wel de gelijk sprake van een geldprijs voor iedere deelnemer. Bij het kettinkje was een hanger gevoegd, met daar in een muntstuk Naar het oordeel van de Reclame Code Commissie was dat - gezien de formulering in de folders - echter toch wat te sug gestief. Het bedrgf voert nog steeds recla mecampagnes volgens het systeem van de prijzenslagen In dergelijke schap daarom 'misleidend' en men beveelt het bedrijf aan zich voortaan te onthouden van deze wijze van reclame maken. Uitspraken van de commissie, voortkomend uit de organisaties van reclamemakers, zijn niet bin dend. "Maar met dat gegeven in de acties verstuurt het bedrijf meestal hand was heel goed een civiele pro cedure aan te spannen", aldus Lan ting. Keurkoop sloeg zijn aanbod 'oor een schikking met een bedrag minimaal f 1000 af. waarna hij 'ettelijke tienduizenden mailings Een gerechtsdeurwaarder contro leert daarbij de juiste gang van za ken. aldus Van der Put. Sinds de landelijke regels daaromtrent sinds het bedrijf dagvaardde voor de augustus 1989 zijn aangescherpt, i rechtbank in Breda. In de daarop volgende schriftelijke procedure is een uitspraak reeds enige keren uit gesteld, maar volgens de advocaat valt binnenkort voor Keur toch dui- delukheid te verwachten niet voor iedereen meer een prijsje beschikbaar en kan dus niet elke ge adresseerde een 'winnaar' worden genoemd. Van der Put 'Sinds die tgd is het aantal klachten aanzien lijk afgenomen" GARDEREN (ANP) - De industrie is veel te weinig actief bij de aanpak van de milieu-problemen die ont staan bij produktie en afvalverwer king van kunststoffen. Zij gooit haar eigen glazen in, door te weige ren "de bezem door het bestand te halen". Dat zei A. Klingenberg, medewer- lijke grondstoffen noemde Klingen- berg onder meer benzeen, vinyl- chloride, fosgeen en formaldehyde. Zonder deze grondstoffen kunnen bepaalde typen polymeren niet ge produceerd worden. Er zijn echter alternatieven, aldus Klingenberg. Van de ruim 700.000 ton kunst stof-afval die jaarlijks vrijkomt, ker van de stichting Natuur en wordt nog geen tien proeent hei^ Milieu, vandaag in Garderen op de conferentie Kunststoffen en Milieu Volgens Klingenberg zijn kunst stoffen schadelijk voor het milieu Als voorbeelden daarvan noemde bruikt. Volgens Klingenberg be staat op dit moment geen markt voor gerecyclede kunststof-pro- dukten. Ook hier zou de industrie A de bezem door het assortiment hrj de inzet van riskante grondstof- moeten halen gn zien ,e komen tot fen bij de produktie, het toevoegen van milieugevaarlijke stoffen zoals zware metalen aan kunststof-pro- dukten, het ontbreken van goede mogelijkheden voor hergebruik, en het vrijkomen van giftige stoffen bij de verbranding. Voor kunststoffen - oftewel poly meren - wordt een groot aantal grondstoffen gebruikt. Als voor beelden van riskante, milieugevaar- die produkten die in het afvalstadi um hoogwaardig hergebruikbaar zijn. In Garderen sprak ook A. Raaijmakers, coördinator milieuza ken van de Nederlandse Federatie voor Kunststoffen (NFK). Volgens hem heeft het gebruik van kunst stoffen, vergeleken met andere ma terialen, in veel gevallen juist "grote voordelen voor het milieu". DDR-officieren zoeken banen via advertentie FRANKFURT (Rtr) - Inlichtin genofficieren van het Oostduit se leger die na de Duitse een wording op 3 oktober werkloos dreigen te worden, hebben gis teren hun diensten aangeboden in een personeelsadvertentie in het Westduitse dagblad Frank furter Allgemeine Zeitung. De militairen, in leeftijd vari- ënd van 27 tot 37 jaar, hopen door middel van de advertentie nieuw, verantwoordelijk werk te vinden. Zij wijzen op hun gro te kennis van computers en ra- dio-apparatuur, een goede be heersing van de Engelse en Rus sische taal, het bezit van een groot rijbewijs en ervaring met buitenlandse reizen. Het is niet bekend om hoeveel militairen het gaat. De Westduitse regering wil slechts een beperkt aantal Oost duitse officieren de mogelijk heid geven deel uit te maken van het nieuwe Duitse leger. ZEIST (GPD) Staatssecretaris Si- .Probleem is dat de fondsen nog mons (volksgezondheid) is bereid steeds zijn gebonden aan de bepa- om met de ziekenfondsen te praten üngen van de Ziekenfondswet, over de problemen, die de invoering Daarom bestaat voor hen nog de zo- van de zogeheten budgettering voor geheten contracteerplicht. Dat wil de ziekenfondsen per 1 januari 1991 zeggen: ze moeten elke arts of ande- oplevert. De vrees is dat sommige re hulpverlener in hun gebied die fondsen met tekorten te kampen v< moeten zijn". Budgettering betekent dat elk ziekenfonds jaarlijkse een maxi WASHINGTON (AP/ANP) - Bond genoten die door de VS zijn aange zocht om een financiële bijdrage te leveren ten behoeve van de landen die worden gedupeerd door de Golf-crisis hebben verschillende bezwaren geopperd tegen de ma nier waarop de VS deze middelen denkt in te zamelen en verdelen. Om de bezwaren weg te nemen arrangeerden Amerikaanse rege ringsfunctionarissen gisteren ont moetingen met vertegenwoordigers van de donorlanden die in Washing ton zijn verzameld voor de jaarver gadering van het Internationale Mo netaire Fonds en de Wereldbank. Minister Nicholas Brady van fi nanciën bewerkte tijdens een lunch zijn collega's van Saudi-Arabie en andere bevriende Golf-staten, als mede de door de Iraakse inval ver dreven regering van Kuwayt. De laatste heeft inmiddels bij monde van minister van financien Ali Al- Khalifa Al-Sabah toegezegd haar bijdrage aan de Wereldbank ten be hoeve van de armste landen te zul len verhogen. Kuwayt heeft al 2,5 miljard dollar bijgedragen voor de opvang van vluchtelingen. Andere Amerikaanse functiona rissen hielden een eerste bijeen komst met vertegenwoordigers van meer dan 20 landen die zitting heb ben in de pas opgerichte Financiële Coordinatie-groep voor de Golfcri sis. In een rede voor de IMF-Wereld- bank-vergadering riep Brady de Bollenproject: 'dit nooit wee?' STOCKHOLM - Ook een hond kan lelijk terechtkomen bij een autobot sing. Daarom is in Zweden een speciale autogordel voor honden ontwik- GRONINGEN (GPD) - Het Regio- keld. Uitgerekend is dat honden van gemiddelde grootte die bij een botsing naaj Bestuur Arbeidsvoorziening betrokken raken, daarbij met een stuwkracht van 10.000 kilo door de auto heeft gisteren het bollenproject van gesmakt worden, terwijl het voertuig niet harder dan 50 kilometer per uur het arbeidsbureau in Stadskanaal rijdt. (foto and en dan met name de werving van 50- plussers afgekeurd. "Dit valt in de categorie eens maar nooit weer. ten minste niet onder onze verantwoor delijkheid." zei voorzitter L. Wes- terhoff. Het bestuur stelde vast dat proce dureel veel fout is gegaan. Dit zou mede te verklaren zijn door de dub bele verantwoordelijkheidstruc tuur van het Bestuur Arbeidsvoor ziening, dat formeel 1 januari pas van start gaat, maar feitelijk nu al Simons de kritiek negeert op het functioneert en de arbeidsvoorde- Geneesmiddelen vergoedings Sys- n'n6 ou^e stijl, teem (GVS), dat ook op 1 januari moet ingaan. Simons zegt het plan aanwezigen gisteren op een "eens gezind economisch front" te vor men tegen de Iraakse president Saddam Husayn. "De economische kracht die u allen hier vertegen woordigt moet in stelling worden gebracht om collectieve vastbera denheid te tonen en duidelijk te ma ken dat wij niet van plan zijn voor agressie te wijken", zei Brady. Verschillende landen hebben be zwaren aangetekend tegen de dins dag door president Bush gelanceer de inzamelingsactie. Onenigheid bestaat over hoeveel geld er moet worden opgebracht en welke lan den de hulp moeten ontvangen. Sommige Europese landen vinden het bedrag dat de VS voor ogen staat - volgens een Amerikaanse functionaris tussen de 13 en 15 mil jard dollar - te hoog en stellen voor niet verder te gaan dan 9 miljard dollar. De Amerikanen willen de hulp toespitsen op drie landen - Egypte. Jordanië en Turkije. De Ameri kaanse regering vreest dat deze "frontlijn-staten" zonder grootscha lige hulp niet in staat zullen zgn de campagne tegen Irak vol te houden. Saudi-Arabie en Kuwayt zouden Jordanië van de hulp willen uitslui ten omdat dat land het embargo te-' gen Irak naar hun smaak onvol doende nakomt. AMSTERDAM (ANP) Dedagbla- de Dag en Perscombinatie (Trouw, den moeten toch een advertentie Volkskrant, Parool» beschikken plaatsen voor de Krant op Zondag, daardoor over een "economische dat binnenkort op de markt komt. machtspositie". Staatssecretaris Bukman (economi sche zaken) heeft gisteren een aan tal grote dagbladuitgevers verplicht de zondagskrant advertentieruimte ter beschikking te stellen. Volgens Bukman handelen de De toetreding van een mogelijke concurrent, zoals de zondagskrant door de uitgevers wordt gezien, kan 'ernstig' bemoeilijkt worden. De uitgevergen zgn door hun economi sche machtspositie in staat "geza- ft? overheersende positie op de bla denmarkt. "in strijd met het alge meen belang" door de advertenties van De Krant op Zondag te weige ren. Bukman beroept zich daarbg op de Wet Economische Mededin- weigeren advertentieruimte ter be schikking te stellen" Volgens Bukman is een dergelij ke concurrentiebeperking in strijd met algemeen belang "Overigens ging, die misbruik van een monopo- dient naar mijn oordeel niet door de Nefarma Nefarma, de overkoepelende orga nisatie van farmaceutische indus trie, vindt het "onbegrijpelijk" dat liepositie en oneerlijke concurren tie verbiedt. De uitgevers hadden geweigerd een pagina-grote advertentie te plaatsen, daags voor de eerste ver schijning van de zondagskrant op 14 oktober. Volgens Bukman heb ben de uitgevers een "gezamenlijk een overwegende invloed" op de markt van landelijke dagbladen en daarmee de advertentieruimte in uitgever van concurrerende bladen, maar door potentiële lezers en ad verteerders te worden uitgemaakt of op de desbetreffende markt be hoefte bestaat aan een nieuw blad", aldus Bukman. Uitgever P. Storms van de De Krant op Zondag reageerde giste ren verheugd op de beslissing van Bukman "Ik hoop dat het de uitge- duidelijk is dat wij doorzet die bladen. De Nederlandse Dag- ten. ook al werken ze nog zo tegen" ziekenfondsverzekerden bladunie (AD, NRC Handelblad), De Telegraaf/Courant Nieuws van weigerden schouwen. Dit betekent eveneens dat ze de geldende tarieven moeten betalen. In het komende systeem te hebben gewijzigd na kritiek, maar heeft volgens Nefarma niet goed geluisterd. mumbedrag krijgt. Daarvan moet moeten verzekeraars met hulpver- Zo vindt de associatie het vreemd het zijn uitgaven doen. Tot dusver 'eners (aanbieders van zorg) en pa- dat "essentiële kritiek" van de Zie- kan elk fonds bij de algemene kas fj^ntenvertegenwoordjgers om^de kenfondsraad op de indeling van geneesmiddelen in groepen goed- van de Ziekenfondsraad declare ren. een "open-einderegeling", die spreken, achteraf veel duurder kan uitpak ken dan waarop de overheid had ge rekend. Daar wil Simons geval van af. tafel gaan zitten om tarieven af te Nu het nog niet zover is dat die contracteerplicht is afgeschaft, wil ieder Simons de ziekenfondsen tegemoet komen. Hij stelde gisteren: "Daar Simons sprak op een vergadering va]t over te praten; we moeten de van de Vereniging Nederlandse komende maanden de ontwikke- Zorgverzekeraars, de nieuwe naam ]ing bekljken". Simons liet door voor de overkoepelende organisatie schemeren dat er varianten Va"a^e aZ'e en' „ge~ 'Uk zijn. Maar h,j wil zondheidszorg-nieuwe-stijl zullen zij zorgverzekeraars zijn, met de zelfde rechten en plichten als de huidige particuliere verzekeraars. ari met de budgettering beginnen, in het kader van zijn 'stappenplan naar de basisverzekering ziektekos ten. deels wordt genegeerd. Die "clus terindeling" is ëen van de belang rijkste poten van het nieuwe sys teem. Per groep geneesmiddelen met vrijwel dezelfde werking zal maximaal nog de gemiddelde prijs worden vergoed. Nefarma blijft bij haar kritiek dat veel patiënten de dupe worden van het GVS. zoals pa- p1 nn «ami t'enten die jarenlang dezelfde medi ci up 1 jcuiu- CIjnen moeten slikken. De associa tie zal zich verzetten tegen invoe ring van het GVS zoals Simons nu voor ogen staat, zo liet zij weten. AMSTERDAM Zeven met het woord AIDS beplakte Amsterdamse trams hebben beroering gewekt onder het personeel van het Gemeentevervoerbedrijf (GVBi. Vier trambestuurders weigerden aanvankelijk op de trams te rijden, maar gingen gisteren overstag nadat de GVB-directie informatiemateriaal had laten uitdelen en het per soneel per dienstopdracht had bevolen aan het werk te gaan. De opdrachtgever van de AIDS-'advertentie' over weegt de campagne voortijdig af te breken omdat de reservevoorraad affiches op is als gevolg van vandalisme. (toto GPD) 'DDR werkte met moordcommando' BONN (Rtr) - De voormalige com munistische leiding van de DDR heeft gedurende haar veertig jaar durende bewind gebruik gemaakt van de diensten van een speciaal moordcommando. De eenheid moest "gevaarlijke elementen" in de Oostduitse samenleving uit de weg ruimen en in het geval van in ternationale crisis sabotageacties verrichten in de Bondsrepubliek. Dat meldt het Westduitse dagblad Die Welt vandaag. Volgens de krant bestond het moordcommando uit driehonderd leden en werd het gecontroleerd door de Oostduitse veiligheids dienst Stasi. "Ik ben een getrainde terrorist en moordenaar", zo ver klaarde een voormalig lid van het commando. Het speciale commando beschik te volgens Die Welt over gedetail- lèerde persoonsgegevens van be langrijke Westduitse politici en za kenlieden. Zij zouden in geval van crisis om het leven moeten worden gebracht. Een woordvoerder van het Oost duitse ministerie van binnenlandse zaken zei niet op de hoogte te zijn van het bestaan van een moordcom mando. Reist u 30 km of meer met het openbaar vervoer? Dan geelt nu een laarkaart het meeste belastingvoordeel. De nieuwe regeling voor aftrek van reiskosten woning werk is per 1 augustus jl. ingegaan. U heeft bi) uw aangifte inkomstenbelastmg over 1990 het meeste voordeel als u uiterlijk 1 november over een jaarkaart beschikt. Bijvoorbeeld een OV-jaarkaart of een jaarkaart voor een bepaald traject, zoals de nieuwe NS-jaar traject kaart. Uw hogere aftrek gaat dan in per 1 augustus jl. Let op! U moet dan wel 30 km of meer van uw werk wonen. U heeft bij uw aangifte ook een 'openbaar-vervoer verklaring' nodig. Hoe komt u aan een openbaar-vervoerverklanng/ Nederlandse Spoorwegen: - Krijgt u aan het NS-loket als u een jaarkaart koopt. - Wordt in december toegestuurd als u nu al over een NS-jaarkaart of O V-jaarkaart beschikt. Stads- en streekvervoer: - Wordt u in februan 1991 toegestuurd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11