Oproep EG in VN tot langdurig beleg Ster van Lafontaine nu al verbleekt 'Irak tot verliezen gedoemd' Eenzame strijd KGB-officier tegen corruptie en omkoping Vrees voor rellen op dag van Duitse eenwording Gorbatsjov kritiseert tsarist* Solzjenitsin 20 Mb SUPERYOORDEEL Commodore 20 Mb Harddisk \WT: WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 BUITENLAND PAGINA NEW YORK (ANP) - De EG-landen hebben gisteren in New York de internationale ge meenschap opgeroepen zich op te maken voor "een wellicht langdurige belegering" om Irak te dwingen zijn troepen terug te trekken, de gijzelaars vrij te laten en de onafhanke lijkheid van Kuwayt te herstellen. Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU Een eenmans-de monstratie in Moskou, recht tegen over het Kremlin, trok gisteren de nodige aandacht. Luitenant-kolo nel Alexander Kitsjnichin van de KGB-afdeling 'Bescherming van de Grondwet' toonde daar bewijsmate riaal dat hij had verzameld tegen ho ge partijleden. De KGB-officier voert naar eigen zeggen een niet-af- latende strijd tegen 'de lokale maf fia' in de regio rond de stad Saratov aan de Wolga. Volgens Kitsjnichin had de leider van deze groep, Ivan Koeznetsov," controle over alle partij- en rege ringsorganen in het autonome ge bied. Koeznetsov bestreed op alle mogelijke manieren de beweging van Wolga-Duitsers, die in het ge bied actief is voor herstel van rech ten als culturele minderheid. Het materiaal dat Kitsjnichin te- gen Koeznetsov verzamelde - over corruptie en omkoping van politie- en lokale partijchefs - leidde echter niet tot reacties uit Moskou. Ook brieven aan parlementariërs en een Kitsjnichin geen enkele medewer- open brief aan Gorbatsjov hielpen king. Zijn klachten volgen op die volgens de KGB-officier niet. In het Letlandse blad Sovjetskaja Kaloegin. die de geheime dienst be- Molodezj noemt Kitsjnichin vice- schuldigt van 'grootschalige sabota- premier Goesev en vice-voorzitter ge' van Gorbatsjovs hervormingen. Chomjakov van de machtige plan ningorganisatie Gosplan als be schermheren van de 'Koeznetsov- KGB geheime informatie alleen aan partij-organen en is, ondanks het clan'. Deze maffia werd vanuit de modernistische jasje van misdaad partijtop altijd gesteund door Jegor en corruptiebestrijding, nog steeds Ligatsjov, meldt de KGB-man. Tot een gevaarlijke staat-in-de-staat. het leger aanhouden. KGB-chef Kryjoetsjov beschuldigde deze week de sociaal-democratische par lementariër Belozertsjev van 'in competentie' toen deze wilde ach terhalen waarom er massale troe penbewegingen richting Moskou waren geweest aan de vooravond van de zitting van de Opperste Sov jet. Belozertsjev had zijn informa tie, zo blijkt nu. van kolonel Koe- dinov, een Afghaanse oorlogsvete raan. Koedinov heeft volgens het nieuwsagentschap Interfax inmid dels met vertegenwoordigers uit het Russische parlement gesproken over de gevolgen van zijn 'loslippig- Volgens Kaloegin rapporteert de heid'. onder meer tegenover enkele sten uit het politbureau wegstemde, was Ligatsjov de conseryatieve ri vaal van Gorbatsjov. Van zijn KGB-supeneuren kreeg van de voormalige KGB-generaal het laatste partijcongres hem onder dankzegging voor bewezen dien- Ondertussen blijven ook de ge ruchten over staatsgreepplannen in Als voorzitter van de EG-minister- raad verklaarde de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken Gianni de Michelis in de Algemene Verga dering van de VN dat de internatio nale gemeenschap door strikte na leving van de sancties van de Veilig heidsraad zonder twijfel als over winnaar eindigt. "Indachtig Neurenberg", willen de EG-landen de Iraki's individueel verantwoordelijk stellen voor de veiligheid van de EG-onderdanen in Irak en Kuwayt. Kort tevoren had de Sovjet-minister van buitenland se zaken Eduard Sjevardnadze, ove rigens zonder het internationale tri bunaal van Neurenberg met zoveel woorden te noemen, gesproken over "persoonlijke verantwoorde lijkheid" voor ernstige misdaden als gijzelen, martelen en terrorisme en "passende bestraffingen". President Saddam Hussein heeft eerder een oplossing van de kwes- tie-Kuwayt mede afhankelijk ge steld van het oplossen van de Pale stijnse kwestie en de problemen van Libanon. Namens de Twaalf verklaarde minister De Michelis dat "men niet de ene brand kan blus sen, hoe gevaarlijk en ernstig dan ook, en andere branden in de (door Israël) bezette gebieden en Libanon laten voortwoeden". De militairen in de Saudische woestijn en de oorlogsschepen die de Golf bevaren, vormen volgens De Michelis een doeltreffend ant woord op de Iraakse agressie, "maar zij kunnen niet in de plaats komen van een politiek die is ge richt op meer in het algemeen het verminderen van de spanning en de instabiliteit. Een oplossing van de huidige crisis die niet wordt ge volgd door het opstellen van richt lijnen voor toekomstig politiek en economisch optreden in het Mid den-Oosten zou niet meer zijn dan letters in het zand, die snel door de wind worden vervaagd en verge ten". Volgens De Michelis heeft de EG nog nooit zo snel en zo verreikend gereageerd als op de inval in Irak. "De Twaalf waren de eersten die sancties afkondigden", zij wierpen hun politieke gewicht achter de be slissing van ook anderen om strijd krachten te zenden, zij droegen bij tot de beslissingen van de Verenig de Naties. De crisis, aldus minister De Michelis, "heeft aangetoond dat de EG in staat is aan buitengewone uitdaging het hoofd te bieden en ge zamenlijk op te treden". Lof in Jordanië voor vredesplan van Mitterrand TEL AVIV (GPD) - Een voorstel van Frankrijks president Frangois Mitterrand om de Golfcrisis tot een oplossing te brengen door een vier- fasenplan heeft in het overwegend pro-Iraakse Jordanië een goede pers gekregen. De Engelstalige Jor dan Times meent zelfs dat president Saddam Hussein het in overweging wil nemen. Mitterrand brengt op 3 oktober een bezoek aan de Franse troepenmacht in Saudi-Arabië en het vliegkampschip Clemenceau in de Rode Zee. Mitterrand heeft afgelopen maan dag in een rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties een vier-fasenplan voorgesteld om een eind te maken aan de Golf crisis. Irak zou zich onvoorwaarde lijk uit Kuwayt moeten terugtrek ken, waarna de internationale ge meenschap de souvereiniteit van Kuwayt zou-kunnen herstellen en "de democratische wil van het Ku- waytse volk" zou kunnen garande ren. In de derde fase zou de interna tionale gemeenschap oplossingen kranten. Koedinov was chef van de politieke afdeling van het oplei dingsinstituut voor para-troepen in Rjazan, maar is volgens eigen a gen inmiddels uit die functie ontsla gen en overgeplaatst "naar een ont wikkelingsland". LONDEN - Een Russische kunstenaar heeft de Golfcrisis in karikatuur-poppetjes gevat. Iraaks leider Saddam Hussein torent uit boven George Bush en Margaret Thatcher, die zijn uitgerust met gasmasker en benzineslang. OOST-BERLIJN/WASHINGTON (Rtr/AP) - Minister Diestel (binnen landse zaken) van de DDR houdt er rekening mee dat op de Dag van de Eenwording rellen uitbreken. Op een persconferentie naar aanleiding van onlusten in Berlijn in de nacht van maandag op dinsdag, sprak hij gisteren de vrees uit dat die onlus ten "slechts een kostuumrepetitie'' waren voor 3 oktober, de hereni gingsdag. Rond 500 overwegend gemasker de jongeren uit West-Berlijn trok ken maandagnacht gewapend met stokken en stenen door het Oost- duitse deel van de stad, waarbij zij ruiten ingooiden en voorbijgangers bedreigden. Sommigen van hen schreeuwden slogans tegen de een wording. De oproerpolitie slaagde er na verloop van tijd in de jonge ren, die een bus van de christende mocratische partij in brand staken en een politie-agent verwondden, terug te drijven naar West-Berlijn. De politie beschikt over informa tie dat veel linkse en rechtse groe pen van plan zijn op 3 oktober naar Berlijn te komen "om de vrede te verstoren" aldus de minister. De linkse groepen zijn tegen de hereni ging en de rechtse groepen willen uiting geven aan hun Duits-nationa listische gevoelens. VS-president George Bush heeft de senaat gisteren gevraagd het Duitsland-verdrag snel te ratifice- giun ren, waardoor de deling van Duits- (foto afp) land en de bijzondere rechten van moeten verzinnen voor alle be- Sinds het uiteenvallen van het Ot- staande conflicten in het Midden- tomaanse rijk is het in het Midden- Oosten, met inbegrip van het Ara- Oosten niet voorgekomen dat een bisch-Israelische geschil en de si- staat zomaar van de kaart ver- tuatie in Libanon. Ten slotte zou in dween, aldus De Michelis. Saddam het gebied een ontwapeningsproces Husseins opvatting dat alle grenzen op gang moeten worden gebracht, in het Midden-Oosten kunstmatig De regeringsgezinde Jordan Ti- zijn getrokken om de Arabische na- mes omschreef het plan gisteren als tie te verdelen, en de opmerking een van de belangrijkste ontwikke- van zijn minister Tariq Aziz dat de lingen in de Golfcrisis. "Wij in Jor- Golfstaten geen historische legiti- danië, en de bevolking van Irak en miteit hebben, kunnen, als zij niet andere delen van de Arabische we- worden weerlegd, "een periode van reld, hebben de laatste tijd weinig verontrustende onzekerheid voor begrepen van de Franse politiek i Sovjetunie krijgt nieuwe naam de gehele internationale gemeen schap inluiden". Doden in India bij protesten tegen banenplan NEW DELHI (Rtr/AFP/DPA) - De Indiase politie heeft gisteren in New Delhi tijdens ongeregeldhe den zeker twee jongens doodge schoten. De twee studenten deden mee aan protesten tegen het plan van de regering-Singh om 49,5 pro cent van de banen bij de overheid te reserveren voor mensen uit lagere hindu-kasten. Dat heeft een woord voerder van de politie bekendge maakt. Volgens de woordvoerder was een van de jongens op slag dood toen de politie het vuur opende. Het tweede slachtoffer stierf als gevolg van zware verwondingen in het zie kenhuis. Waarnemers meldden dat zeker zeven mensen zwaargewond zijn geraakt toen de politie in het wilde weg op de demonstranten be gon te schieten. De studenten waren de straat op gegaan om de dood te herdenken van een mede-student die gisteren aan de gevolgen van zelfverbran ding was overleden. De jongen was het eerste slachtoffer van een reeks protesten tegen het banenplan. Massamoord In het westen van Colombia zijn gis teren 26 werknemers van een boe renbedrijf vermoord door een groep mannen. De moorden worden in verband gebracht met de drugsoor log in het land. De moordenaars droegen volgens getuigen unifor men van de Colombiaanse anti-nar coticabrigade. Filipijnen De Filipijnse minister van defensie Fidel Ramos heeft gisteren gezegd dat hij de militaire bases van de Ver enigde Staten in zijn land in 1998 ge sloten wil zien, zeven jaar nadat de huurovereenkomst is afgelopen. Meineed De voormalige Oostenrijkse bonds kanselier Fred Sinowatz is gisteren door een rechtbank in Wenen tot een geldstraf van 360.000 Schilling (ongeveer 63.000 gulden) veroor deeld. De voormalige voorzitter van de sociaal-democratische partij SPÖ werd schuldig bevonden aan meineed tijdens een proces in 1987. zake de Golf. Maar nu, met dit initia tief, heeft president Mitterrand een grote stap gezet in de richting van het herstel van het vertrouwen in het Franse vermogen samen te wer ken met de Arabieren in het alge meen belang". gisteren langdurig gediscussieerd over een nieuw verdrag dat de rela ties tussen de vijftien republieken van de Unie moet regelen. Solzje- nitsins essay deed veel stof opwaai en en zorgde ook in het parlement voor vuurwerk. Hij stelt een nieu we, puur Slavisch Russische Unie voor waarvan alle niet-Slavische re publieken zich afscheiden. "Schan de", riepen enkele afgevaardigden over deze boodschap van de Nobel prijswinnaar. Een Kazachstaanse parlementari- In het nationale parlement werd ër werd het allemaal te veel. Hij ver- MOSKOU - Sovjet-leider Michael Gorbatsjov heeft een essay van de verbannen schrijver Alexander Sol zjenitsin aangegrepen voor een po litieke geloofsbelijdenis. "Solzjenit sin is een groot man, maar iemand die nog leeft in de tijd van de Tsa ren. Ik beschouw mezelf als een de mocraat", aldus Gorbatsjov giste ren in de Opperste Sovjet. NAIROBI (GPD) - Rebellenleider Prince Johnson van Liberia heeft het plan van zijn rivaal Charles Tay lor om op 10 oktober parlements verkiezingen te houden afgewezen. Johnson is wel bereid Taylor deze week te ontmoeten voor vredeson derhandelingen. Een dergelijke ontmoeting dient vrijdag plaats te hebben in Sierra Leone. Johnson verklaarde gisteren een voorstander te zijn van democrati sche verkiezingen in Liberia, maar deze dienen dan wel te worden ge- Liberia: voorlopig geen verkiezingen organiseerd door de enkele weken geleden gevormde interim-rege ring. Charles Taylor heeft volgens hem geen enkel recht verkiezingen uit te roepen. Bovendien is het ge zien de staat waarin het land na tien maanden burgeroorlog verkeert niet realistisch binnen twee weken verkiezingen te organiseren, aldus Het vredesoverleg is een initiatief cus zeS zijn ideeen zijn me volko- wees naar Solzjenitsins impliciete Met verwijzing naar Lenin verde- dreigement aan de Kazachstanen. digde de Sovjet-leider de gelijkbe- "Ze vormen minder dan de helft rechtiging van alle nationaliteiten van de republieksbevolking en be- in het land- ben ervan overtuigd wonen het zuiden tot aan de Kaspi- dat alle 130 nationaliteiten onder sche Zee. God helpe hen. als zij zich êen dak kunnen leven, ondanks de ook willen afscheiden". "Wat vindt huidige problemen, tragedies en u daar nu van, Michael Sergeje- slachtoffers", aldus Gorbatsjov, die vitsj?" Solzjenitsin aanwreef in een (tsaris tisch) verleden te leven. Gorbatsjov, kalm: "Wat Solzjenit- De ruime aandacht die de Sovjet sin schrijft, is het bestuderen president aan het thema wijdde en waard. De inhoud vereist dat, en de de uitvoerige weergave van zijn persoonlijkheid van de auteur ook. woorden in Vremja, het tv-joumaal. Ik las het twee keer en werd over- duiden echter op de grote bezorgd- weldigd door tegenstrijdige gevoe- heid in het Kremlin over het politie- lens. Ik deel zijn zorg voor de Russi- ke effect van Solzjenitsins gedach- sche natie en volk, maar als politi- tengoed. volko- Dat was gisteren al merkbaar bij men vreemdde eerste verkennende discussies in het parlement over een toekomstige Solzjenitsins voorstellen hebben nieuwe naam voor de Sovjet-Unie. van Ecowas, de Economische Ge meenschap van West-Afrika. Eco was heeft een beroep gedaan op de leiders van de strijdende partijen de nodige weerklank gevonden on- Gorbatsjov was voorstander van geen afvaardiging naar het overleg dcr nationalistische groeperingen j jMBH h in de Slavische republieken, inclu- te sturen, maar zelf te komen. Burkina Faso en Togo, twee leden s,e^ bij de Russische communisti- van Ecowas, hebben gisteren een gezamenlijke verklaring uitgege- sche partij. Gorbatsjov echter sprak van 'destructieve ideeen', die het ar- ven waarin ze oproepen voor een tikel, hoe opmerkelijk en interes- speciale Ecowas-top om te zoeken sant' ook en hoewel afkomstig van een 'zonder twijfel grote persoon lijkheid', niet redden. Unie van Soevereine Socialistische Staten'. Onmiddellijk kwamen er voorstellen om de toevoeging 'soci alistisch' te laten vallen. Maar het 'Unie van Euro-Aziatische Repu blieken', een oud voorstel van de overleden Nobelprijswinnaar An drei Sacharov, kreeg geen enthou siast onthaal. Te weinig Russisch de vier overwinnaars van de Twee de Wereldoorlog worden beëindigd. Het verdrag is 12 september in Moskou na zes maanden van onder handelingen getekend door de Sov jetunie, de VS. Frankrijk en Groot- Bnttannie. De vier landen zullen of ficieel hun bijzondere rechten be houden totdat alle landen het ver drag hebben geratificeerd, maar er is overeengekomen dat de rechten van de geallieerden op Duits grond gebied al op 1 oktober worden opge schort. Leger Israël zet sloop huizen op Gazastrook voort TEL AVIV (GPD) - Bulldozers van het Israëlische leger zijn gistermid dag opnieuw in actie gekomen in het Palestijnse vluchtelingenkamp El-Bureij in de Gazastrook, waar in totaal 33 huizen en winkels met de grond gelijk worden gemaakt. De verwoesting is een vergeldings maatregel voor de moord op een Is raëlische sergeant, vorige week. door kampbewoners. Een Israëlische burgerrechtenor ganisatie wist gisteravond een tijde lijk verbod op de verwoesting van huizen los te krijgen van het Hoog gerechtshof. Op dat moment waren al vijftien gebouwen met de grond gelijk gemaakt. Gistermiddag be pleitte het leger de noodzaak van de afbraak, waarna het Hof het verbod weer ongedaan maakte. De verwoeste gebouwen staan in de directe omgeving van de plaats waar afgelopen donderdag sergeant Pommerantz om het leven kwam, nadat zijn met benzine overgoten auto door Palestijnen in brand was gestoken. Volgens het leger was de nauwe en onoverzichtelijke straat waar de lynchpartij zich voordeed, al eerder het toneel van ongereldhe- den en dient de afbraak van de hui zen en winkels om incidenten in de toekomst te voorkomen. De eige naars en bewoners is financiële compensatie toegezegd. Na de moord van afgelopen don derdag heeft het leger een groot aantal arrestaties verricht. Volgen-, de militaire autoriteiten zijn nu drie mannen in staat van beschuldiging gesteld. De huizen van de verdach ten zullen worden verwoest. Het uitgaansverbod dat na het incident in El-Bureij werd ingesteld nog steeds van kracht. Graven geschonden MONTEVIDEO (IPS) - In de stad La Paz in Uruguay zijn negentien graven op de joodse begraafplaats geschonden. De zerken waren be klad met Duitse leuzen en haken kruisen. Het bestuur van de be graafplaats heeft van de minister van justitie een diepgaand onder zoek geeist. ADVERTENTIE Van onze correspondent Hans Hoogendijk BERLIJN - "Wij zetten op de uit stralingskracht van onze lijsttrek ker Oskar Lafontaine", klinkt het nog dapper in de SPD-partijcentra- le. Op het verenigingscongres van de Oost- en Westduitse sociaal-de mocraten, vandaag en morgen in West-Berlijn, moet Lafontaine zijn aantrekkingskracht bewijzen. De man van de Saar, op wie nog niet zo lang geleden bijna alle sociaal-de mocraten hun hoop hadden geves tigd, is, nu de eenheid voor de deur staat, voor velen een belasting ge worden. Toen de Muur nog overeind stond, was hij de ideale uitdager van kanselier Helmut Kohl. Hard, intel ligent, snel reagerend, zou hij de man uit de Pfalz op zijn zwakke plekken moeten pakken. Maar nu Kohl als kanselier van de eenheid de verkiezingsstrijd ingaat, staat Lafontaine wat verloren in de poli tieke piste. Vooral in de DDR ko men zijn slogans niet aan. De Oost duitsers hechten meer waarde aan de uitspraken van Kohl, die immers in Bonn op de kassa zit, dan aan die van de man die volgens velen alleen horror-verhalen over hun toekomst vertelt. Lafontaine gaat er nog steeds prat op dat hij als enige juist heeft voor speld dat de snelle invoering van de D-mark in het Oosten tot geweldige sociale spanningen en massale werkloosheid zou leiden. De kritiek op het beleid van Kohl is dan ook de hoeksteen van zijn verkiezingscam pagne. Terwijl de regering-Kohl officieel nog steeds niets wil weten van be lastingverhogingen om de eenwor- Oskar Lafontaine: slogans komen niet aan. ding te financieren, kondigt Lafon taine extra belastingen aan voor de hogere inkomens en een drastische accijnsverhoging op benzine. Bij voorkeur ziet hij zich als de bescher mer van de belangen van de kleine man in de DDR. maar daar komt zijn boodschap niet aan. En in West-Duitsland vinden de werknemers de eenwording best. maar vertikken zij het om er een fi nancieel offer voor te brengen. Kortom, hoewel Oskar Lafontaine op een aantal punten gelijk heeft ge kregen en op andere gebieden zeker nog gelijk zal krijgen, schiet hij daar geen kiezersstem mee op. In de DDR is Lafontaine de race tegen Kohl met een geweldige ach terstand begonnen. Volgens ver schillende opinie-peilingen zou zijn SPD bij de algemene verkiezingen in heel Duitsland 36 tot 38 procent krijgen tegen 42 procent voor de CDU. In de dan ex-DDR is het ver schil gigantisch: 24 procent voor de SPD en 44 voor de partij van Kohl. Geen vergissing Hoe problematisch de campagne in het oostelijke deel van Duitsland is, blijkt ook uit de verkiezingsslogan. Terwijl in het Westen de leus wordt geplakt 'SPD: sociaal, ecologisch, economisch sterk', moeten de 'Os- sies' het doen met 'SPD: veilige ar beidsplaatsen, schone lucht, econo misch sterk'. Het commentaar uit de Bonner partij-centrale: "Die daar weten niet eens wat ecologie is". Wat de Oostduitsers op dit vereni gingscongres wel weten, is dat ze niet erg gelukkig zijn met Lafontai ne. "Met Brandt of Björn Engholm van Sleeswijk-Holstein hadden we misschien nog een kansje gehad", zeggen ze. Maar omwille van de par- tijvrede moeten de Oostduitse ge delegeerden zwijgen. De DDR-sociaal-democraten ma ken in deze dagen een aangeslagen, zo niet verslagen, indruk. Bijna een jaar geleden werd de hernieuwde SPD in de illegaliteit opgericht door mannen als Markus Meckel en Ibra him Böhme. Opiniepeilers voor spelden dat de jonge partij bij de eerste vrije verkiezingen m maart de absolute meerderheid zou halen. Ze hebben er zelden zo naast geze ten. de door het verleden belaste DDR-CDU haalde bijna 50 procent van de stemmen en de sociaal-de mocraten bleven net boven de 20 procent hangen. Dat er van een kiezersvergissing geen sprake was, bleek bij de ge meenteraadsverkiezingen in mei. En ook voor de eerste deelstaatver kiezingen in oktober ziet het er som ber uit. Verder bleef de verwachte toestroom nieuwe leden ver achter bij de verwachtingen. De sociaal democraten in het Oosten hebben volgens optimistische schattingen een betalende aanhang van zegge en schrijve 25.000 man tegen 920.000 partijgenoten in het Westen. De partijcentrale geeft toe grote problemen te hebben om in de hele DDR steunpunten op te richten. En door het ontbreken van goed geor ganiseerde vakbonden missen ze ook de in het Westen zo effectieve steun van die kant. Oskar Lafontai ne blijft desalniettemin optimis tisch: "In de polls liggen we voor op mijn planning. En voor een marge van 1.5 procent, waarmee de partij op gelijke hoogte komt met de CDU, ben ik nog altyd goed". 1 A590 Harddisk met controller. Biedt 20 Mb opslagcapaciteit voor uw Commodore Amiga 500. met ruimtej voor geheugenuitbreiding^ en zorgt voor een snelle - verwerking d.m.v. DMA-chip!^» f

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7