'Fiscaal voordeel bij matige loonstijging' nu NODIG! Paniek beleggers over Rodamco idioot gedrag Sahin begint bedrijf voor zaad asters NIEUWE MILJOENEN **v\- Minister: GAB Stadskanaal handelde op eigen houtje Certificaathouders vinden plan Breevast 'waanzinnig' WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Nieuw voorstel Vermeend (PvdA) voor winstdeling DEN HAAG (ANP) Bedrijven die hun loonstijging matigen mogen minimaal één pro cent van de loonsom aftrekken van de belasting die op de winst wordt geheven, de ven nootschapsbelasting. Het personeel van deze bedrijven moeten via een winstdelingsrege- ling daarvan meeprofiteren. Deze uitkering wordt door de fiscus grotendeels ontzien. Met dit voorstel denken de PvdA- kamerleden W. Vermeend en F. Leijnse te bereiken dat bedrijven de loonstijging beperkt houden. Te vens ontstaat de mogelijkheid de in gehouden loonstijging te reserve- Van onze verslaggever LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Het bloemzaadbe- drijf Sahin Zaden in Alphen aan den Rijn heeft samen met Rot terdamse Cebeco-Handelsraad een zaadbedrijf opgezet, dat nieuwe soorten zaad groot scheeps moet gaan produceren. Sahin hoopt met het zaad van onder meer asters de consu ment te behagen, die is uitgeke ken op traditionele bloemen zoals chrysanten. Het nieuwe bedrijf Sahin Ce- beco vof, waarvan Sahin en Ce- beco afgelopen vrijdag ieder voor de helft eigenaar werden, legt zich toe op veredeling van siergewassen. Het Alphense zaadbedrijf wil de produktie van zaden van asters, floxen, le lies, begonia's, clivia's en gips- kruid opvoeren, omdat de vraag van de consument daarnaar steeds groter wordt. Het gaat daarbij echter om bloemen waarvan zaden alleen door middel van het omslachti ge verstekken kunnen worden vermenigvuldigd. Voor Sahin omzet 10 miljoen per jaar, tus sen de 45 en 75 werknemers waren deze zaden om die reden tot nog toe alleen maar een bij zaak. De vraag naar de traditionele chrysanten en anjers neemt ech ter sterk af, zodat Sahin nieuwe zaden moét produceren en wel op grote schaal. Voor de groot scheepse produktie van deze za den hoopt Sahin op de kennis van de Nationale Land- en Tuin- bouwcoöperatie Cebeco op het gebied van weefselkweek en biotechnologie. ren voor goede doelen. Daarbij wordt naar de loonontwikkeling in de bedrijfstak gekeken waarin de onderneming actief is om vast te stellen of de loonstijging voldoende wordt afgeremd. Als goede doelen waaraan de in gehouden loonstijging ten goede moet komen kunnen volgens Ver meend en Leijnse worden aange merkt scholing, herintredende vrouwen en gedeeltelijk afgekeurde werknemers. Bovendien hoopt Ver meend zijn wetsvoorstel voor een fiscaal gunstig behandelde winstde- lingsregeling voor werknemers te redden. De parlementaire behandeling daarvan wordt al maanden gerekt doordat vakbeweging en werkge vers het niet eens kunnen worden, waarbij de vakbeweging de rol van winstdeling als verkapt loon vreest en de werkgevers juist een ruimere winstdelingsregeling willen dan Vermeend voorstelt. Stroom goedkoper ARNHEM (GPD) - De elektriciteits prijs voor kleinverbruikers daalt per 1 oktober met ongeveer een hal ve cent per kilowattuur. De prijs verlaging houdt verband met een daling van de brandstofprijzen ge durende de afgelopen maanden. Die brandstofprijzen liggen, on danks de Golfcrisis, in het vierde kwartaal dit jaar voor de stroompro- ducenten toch nog iets lager dan in het derde kwartaal. Bovendien is de lage dollarkoers van invloed op de prijs van de brandstoffen, die door de elektriciteitsbedrijven worden ingekocht. De recente prijsstijgingen van brandgtof als gevolg van de crisis in het Midden Oosten zullen volgens de Samenwerkende Elektriciteits Productiebedrijven (SEP) in Arn hem vertraagd doorwerken in de brandstofprijzen ADVERTENTIE Het voorstel zou aan de orde kun nen komen in het aanstaande na jaarsoverleg van de sociale partners met de regering, waarin de aanpak van arbeidsongeschiktheid en loon matiging centraal staan. AMSTERDAM (GPD) In feite gaat het om de vraag of in Ne derland de kranten ook op zon dag moeten verschijnen. Op uit nodiging van het mediablad Re porter discussieerden Pieter Storms, voormalig journalist van Nieuwe Revu en uitgever van De Krant op Zondag, Max Snijders, hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad. Jan de Vries, directeur van Damiate Holding (eigenaar van onder meer Leidsch en Alphens Dag blad). Hans Klok. bestuurslid van de Vereniging van Adver teerders en reclameman, over het thema Dringen op de dag- bladmarkt. De vier preekten gistermid dag voor eigen parochie. Het ge hoor bestond uit journalisten en een enkele uitgever. In de dis cussie werden slechts zijdelings de drie andere initiatieven tot het oprichten van een nieuw dagblad genoemd. De sprekers debatteerden voornamelijk over het gat in de markt: De Zondag. In de Koningszaal van Artis 'Krant op Zondag door calvinisme op z'n gezicht romantiseerde .Storms zijn krant door zich af te zetten te gen de volgzame Nederlandse journalistiek die wordt beoe fend op industrieterreinen. Hij beloofde dat De Krant op Zon dag. die zondag 14 oktober voor het eerst tc koop zal zijn, aan de deuren zal luisteren en probe ren een voortrekkersrol te spe len. De lezer tenslotte en niet de uitgever zal bepalen of een zon dagse krant bestaansrecht heeft. Snijders vermoedde dat De Krant op Zondag een nieuw soort opinieblad wordt. De za terdag brengt te weinig nieuws om een zondagse krant mee te vullen en zal dus met achter grondverhalen moeten worden volgeschreven. Maar het calvi nistische trekje in onze volks aard. aldus de hoofdredacteur. geeft ons een schuldgevoel als wij niet eerst het dikke zater dagse pakket van de doorde weekse krant uitlezen voordat we een verse krant op zondag te kopen. Uitgever Jan de Vries conclu deerde dat Storms op zijn ge zicht gaat. Geen uitgever in Ne derland heeft aanwijzingen dat de lezersmarkt op een zondagse krant zit te wachten. Hij stelde dat het gedeelte van de markt dat een tweede dagblad leest sinds de Tweede Wereldoorlog geslonken is. terwijl de groep ontevreden lezers zeer klein is. In algemene zin. zei reclame man Hans Klok. juichen wij ie der initiatief toe. Het vergroot de keuzemogelijkheid voor de adverteerders. Hij vroeg zich echter af hoelang De Krant op Zondag het kan uithouden. Storms verzekerde hem dat de krant 52 nummers kan maken wat er ook gebeurt. De reclame man keek bedenkelijk. "Een jaar is krap", meende hij. "Je hebt te maken met een sterk in gesleten markt". Klok zei ook dat de grote landelijke adver teerders voorlopig niet staan te dringen. De autobranche adver teert het liefst op donderdag of vrijdag. Aangezien de autosa lons op zaterdag om drie uur sluiten. Hetzelfde geldt, vol gens Klok. voor de grote winke liers. De markt die overblijft is die van de rubriek-adverten ties. de particuliere mededelin gen. Een magere basis. Pieter Storms bleef onwan kelbaar. De uitgevers zijn na tuurlijk niet bang voor De Krant op Zondag stelde hij. maar voor het eventuele succes. Dan zouden zij zeven dagen in de week een krant moeten gaan uitgeven. Terwijl er op de ad vertentiemarkt niet zoveel meer valt bij te sprokkelen. En dat kost geld. 1 i u. n aas» V>*\ \v -VÓL tlïA >43* fry «v»" DEN HAAG (ANP) - De directeur de zouden worden gesteld. Het zou van het Gewestelijk Arbeidsbureau daarbij vooral moeten gaan om de in Stadskanaal had zijn initiatief om vraag of werk in de Noordhollandse ook oudere werklozen aan te schrij- bollenstreek passende arbeid is in ven voor werk in de bollenstreek in de zin van de wet voor oudere werk- Noord-Holland eerst ter sprake lozen ujt Oost-Groningen. moeten brengen in het Regionaal De Vries wilde niet ingaan op de Bestuur Arbeidsvoorziening (het vraag of hij bollenpellen passende nieuwe bestuur van de arbeidsbu- arbeid voor oudere werklozen reaus), voordat hij overging tot de vindt. In Den Haag moet men er al- uitvoering ervan. Dat heeft minister leen voor zorgen dat er goede, ob- De Vries van sociale zaken gisteren jectieve normen in de wet staan aan in de Tweede Kamer gezegd tijdens de hand waarvan de individuele ge- het wekelijkse vragenuurtje. vallen bekeken worden, meent de Volgens De Vries is er na het eer- minister. In de kwestie-btadsKa- dere initiatief uit Stadskanaal om naai is bovendien afgesproken dat alleenstaande jongere werklozen er geen melding van eventue e voor werk m de bollen aan te schrij- werkweigenng aan de sociale ven afgesproken dat verdergaande stappen binnen het RBA aan de or- 'c aae HSA maakt plan reorganisatie nen het RBA is gediscussieerd over de vraag of er in dit geval sprake is van passende arbeid", aldus De Vries. De gemeentelijke banenpools voor langdurig werklozen die als onbe- middelbaar staan ingeschreven bij de arbeidsbureaus hebben voorals nog veel te weinig arbeidsplaatsen te vergeven om die mensen op te ne men. De problemen die zich hebben Holland International De vakbonden gaan voorlopig door met de 'administratieve staking' bij de reisorganisatie Holland Interna tional om een bedrijfs-cao af ie dwingen. Als de actie geen resultaat oplevert, zijn acties waarvan het pu bliek wel hinder ondervindt (bij voorbeeld werkonderbrekingen) niet uitgesloten." De dienstenbon den van FNV en CNV en de Unie BLHP hebben een week geleden de werknemers opgeroepen tot een ad ministratieve staking, die- bestaat uit het niet doorgeven van boekin gen via het geautomatiseerde admi nistratiesysteem. Zonneboilers Het ministerie van Economische Zaken heeft het budget voor het subsidiëren van investeringen in zonneénergie voor dit jaar met drie miljoen gulden verhoogd tot tien miljoen gulden. Er zijn meer aan vragen voor subsidie voor zonne boilers ingediend dan verwacht. Op de aanschaf van zonneboilers wordt 40 procent subsidie verstrekt. Sinds 1988 zijn 1185 aanvragen gehono reerd. Reclame De reclamebestedingen in Neder land zijn in 1989 tot meer dan acht miljard gulden gestegen. In verge lijking met 1988 stegen de bestedin gen het vorig jaar met 9,2 procent. Deze cijfers zijn gisteren in Amster dam bekend gemaakt door de VEA, de Nederlandse Vereniging van Er kende Reclame Adviesbureau. Nog altijd is de gedrukte pers het be langrijkste reclamemedium in Ne derland. Van de 8 miljard werd meer dan de helft, ruim 4,2 miljard, besteed aan reclame via de dagbla den, huis-aan-huis bladen, nieuws bladen en tijdschriften. Rechtzaak Urk Het gemeentebestuur van Urk wil een procedure aanspannen bij de rechtbank in Amsterdam tegen De Nederlandsche Bank. Het bestuur wil dat De Nederlandsche Bank de schade van 3 miljoen gulden ver goedt die de gemeente heeft gele den als gevolg van het faillissement van de Amsterdam-American Bank in 1981. De gemeente Urk had ruim 3 miljoen gulden aan kasgeld bij de Amsterdam-American Bank uit staan toen die failliet ging. 't Regent CV-ketels! Want iedereen kiest de Radson NOX HR. Hoog Rendement, dus Superzuinig. Milieuvriendelijk. Overal royaal warm water. Plus f 350,- subsidie! Voordelig en milieubewust genieten van het hoogste warmtekomfort. Kies Radson! Voor folders over de Radson NOX HR CV-ketels en kombi's belt u 04760 - 8 84 84 RADSON Of vraag uw installateur, spartin UTRECHT (GPD) - De certificaathouders van Breevast hebben gisteren op een buitengewone certificaathoudersvergadering het plan van de direc tie om 250 miljoen gulden aan te trekken als 'waanzinnig' bestempeld. Op de vorige vergadering in mei liepen de ruzies ook hoog op omdat de certifi caathouders te weinig inzicht werd verschaft in de gang van zaken. De certificaathouders Breevast zijn bijna allemaal ex-schuldeisers van Bredero Vast Goed, de Bredero-dochter die het moederconcern enkele ja ren geleden meesleepte in de val. Bredero Vast Goed kwam driejaar gele den in surséance van betaling. Vorig jaar werd er een crediteurenakkoord bereikt. Een belangrijk onderdeel daarvan was dat vorderingen werden omgezet in aandelenkapitaal. Bij dit akkoord moesten de schuldeisers een flinke veer laten. Sindsdien is echter de waarde van hun certificaten van aandelen gehalveerd. De directie wil nu certificaathouders de mogelijheid bieden voor elk cer tificaat dat ze bezitten, in te schrijven op 2,7 nieuwe certificaten tegen een uitgiftekoers van vijftien gulden. Dit zou voor hen aantrekkelijk zijn om dat Breevast de komende vijf jaar 140 miljoen gulden winst mag maken zonder dat daar belasting over moet worden betaald. Dat lijkt mooi, maar het stelt de directie voor een groot probleem. Op basis van de huidige be drijfsomvang (eigen vermogen van 80 miljoen gulden) kan nooit en te nim mer 140 miljoen winst worden gemaakt in vijfjaar tijd. "Deze zaak heeft ons al veel gekost. En dan vraagt u ons nu nog eens ex tra geld in die tent te steken. Dat is waanzin, pure waanzin/Verkoop toch die hele handel en keer ons de opbrengst uit", aldus één van de aandeel houders gisteren trillend van woede. Niet alleen bij de beleggers, ook op de beurs viel het plan slecht. De koers van het aandeel Breevast daalde meteen van 13,10 naar 12,30 gulden. FRANKFURT Een werk nemer van de Bundesbank in Frankfurt laat wat nieuwe marken zien. Bij elkaar ligt hier wel een paar miljoen op gestapeld. Op bet 100 mark- biljet staat Clara Schumann afgebeeld, een pianiste die in de negentiende eeuw grote be kendheid genoot. <foto AP) Groningen leent GRONINGEN (ANP) - De provin cie Groningen gaat op grote schaal geld lenen op de particuliere markt. In totaal wil de provincie de komen de drie jaar een bedrag van maxi maal 100 miljoen gulden lenen. De provincie heeft het geld nodig om te voorzien in een behoefte aan kortlo pende financieringsmiddelen. Dit heeft de gedeputeerde dr. J. van Helden gisteren bekendgemaakt. Voor instellingen die hun geld aan de provincie uitlenen is het aan trekkelijke dat ze van de provincie Groningen verhandelbare waarde papieren krijgen. De provincie Gro ningen is de tweede provincie in Nederland die een commercial pa- HENGELO (GPD) - Hollandse Signaal Apparaten (HSA) gaat niet alleen banen schrappen, ook de or ganisatie wordt grondig herzien. Het bedrijf denkt er serieus over voorgedaan met de inmiddels inge- niet-kernactiviteiten af te stoten of trokken oekaze van de directeur meer zelfstandigheid te geven zodat van het arbeidsbureau in Stadska- ze zelf de markt opkunnen. Verder naal die iangdurig werklozen in zouden bestaande afdelingen sa- Noord-Holland de bollenpellenj in mengevoegd kunnen worden. Dat wilde sturen illustreert het capaci- hebben de vakbonden gisteren te teitsprobleem. In de hele provincie horen gekregen in het overleg met Groningen doet zich het probleem de directie over de reorganisatie voor dat er m 1991 858 piaatsen in waarbij de komende vijf jaar 1500 die gemeentelijke pools te vergeven - f" mlzijn op 20.272 mannen en 14.265 vrouwen die eind juni langer dan 36 de Industrie- maanden als werkloos waren inge schreven. van de 5000 banen moeten verdwij nen. Dick de Valk bond FNV deelde mee dat wordt ge studeerd op het opzetten van een 'machinefabriek HSA'. Volgens de vakbonden gaat het hierbij om we zenlijk andere activiteiten dan bij voorbeeld tuinonderhoud, kantine en garage, waar Signaal ook op wil studeren. Volgens De Valk is wel duidelijk geworden dat de directie onder meer met dit soort maatrege len de efficiency wil verhogen. Uit die produktiviteitsverhoging zou den in de periode 1992-1995 600 van de 1500 te schrappen banen gehaald moeten worden. Hoewel de CNV-bond een studie naar hergroepering, concentratie en verzelfstandiging onderschrijft, moet daar volgens bestuurder Nat- tekaas heel zorgvuldig naar wor- ||c|n|cu R „lt„ JR.. J den gekeken Anders zouden er districtsbestuurder Schalkx Conflict dreigt bezuinigingsplan bij Hoogovens BEVERWIJK (GPD) - Er dreigt een fikse ruzie te onstaan tussen de Industriebond FNV en de Directie Staal van Hoogovens over de# aan pak van het zogenaamde Master- plan. De bond WU nauw bij de be sluitvorming worden betrokken, maar onderhandelingen daarover hebben tot nu toe niets opgeleverd. wel weer enige honderden banen kunnen verdwijnen. Ook uit de re gio. We moeten tevens oppassen dat Financieel expert laconiek over stopzetten inkoop eigen aandelen Van onze correspondent Hans Roodenburg ROTTERDAM Gisteren was er op de aandelenmarkt sterke druk op de beleggingsfondsen door de stopzetting van de inkoop van eigen aandelen door het onroerend-goed- fonds Rodamco. Het vastgoedfonds VastNed werd net als Rodamco gsi- teren na grote omzetten eveneens uit de notering genomen op verzoek van VastNed. Het aantal aandelen dat in lighte paniek werd verhan deld was volgens de directie niet normaal meer. De paniek onder de beleggers is overdreven en onterecht. Zo rea geert wetenschappelijk medewer ker J. van der Meulen van de vak groep financiering en belegging van de Erasmus Universiteit Rotter dam. "Het komt doordat vele beleg gers ineens vinden dat ze de aande len moeten verkopen en in obliga ties moeten gaan. Ik vind het een idioot gedrag, als ik zo vrij mag zijn". Vanaf gisteren laat Rodamco de zogenoemde open-end-structuur los: de waarde van de door de beleg ger op de beurs gekochte of ver kochte aandelen is altijd de direct afgeleide van de intrinsieke (onder liggende) waarde van het onroerend goed. Het fonds koopt aandelen in als het aanbod groter is dan de vraag en geeft nieuwe aandelen uit (tegen intrinsieke waarde) als de vraag groter is dan het aanbod. Het grote voordeel voor beleggers van een open-end-fund is volgens Van der Meulen dat zij in hun aan deel "de absolute reële waarde van wat aan vastgoed in huis is" dage lijks terugzien. Dat in tegenstelling tot vastgoedfondsen met zoge noemd close end (zoals op de Am sterdamse effectenbeurs bijvoor beeld Wereldhave), waar de koers van het aandeel uitsluitend wordt bepaald door de dagelijkse vraag en aanbod en op basis van (vaak half jaarlijkse) mededelingen van het bestuur van het fonds over de waar de van het onderliggende onroe rend goed per aandeel. Geldgebrek Van der Meulen legt uit dat Rodam co wel gedwongen was het inkoop- beleid te stoppen, omdat de liquide Van der Meu len: "Degenen die nu in paniek van hun aan deel Rodamco af willen, kijken niet verder dan hun neus lang is. Op het moment dat de koers van Rodamco bij voorbeeld een tientje lager wordt, dan moet je als belegger toch eens goed nadenken. Van hallo, de prijs ligt onder de on derliggende waarde, moet ik niet als een speer gaan ko pen?" (foto GPD) middelen door het teveel moeten in kopen van eigen aandelen sinds be gin dit jaar met 2.3 miljard gulden w^s teruggelopen tot nog maar 500 miljoen gulden (in onroerend goed is nog omstreeks 9 miljard gulden vastgelegd). Zou Rodamco de open- end-structuur willen handhaven, dan zou het fonds wellicht geld moeten lenen (tegen op dit moment zeer hoge rente) of delen van zijn onroerend goed moeten verkopen (dat wordt dan tegen afbraakprij- zen). Maar Rodamco kan die open-end structuur nu ook niet meer handha ven? Van der Meulen: "In zoverre dat zij het, gegeven de situatie op het ogenblik, niet meer waar kunnen maken. Als de helft van de beleg gers van Rodamco zegt, we moeten uit de aandelen in het onroerend goed want wij horen dat het in die markt slecht gaat, en de liquide mi- delen raken op om de aandelen in te kopen, dan zou zo'n fonds zijn por tefeuille voor een deel moeten op doeken om aan nieuw contant geld te komen. Los nog van het feit datje onroerend goed niet van de ene op de andere dag kunt verkopen, is het natuurlijk altijd beter de structuur van je portefeuille in stand te hou den". Kan een soortegelijke situatie zich voordoen bij andere beleg- gingsfonden van de Robeco Groep? Van der Meulen: "Die zitten in fei te met hetzelfde probleem, het zijn ook alle open-end-funds. Als bij voorbeeld de aandeelhouders van Robeco op grote schaal hun aande len verkopen, dan moet Robeco dat geld ook ophoesten. Het is hetzelfde verhaal. Bij Robeco is het wel ge makkelijker om snel aan geld te ko men. Zo'n aandelenfonds bestaat uit veel kleinere elementen die ook snel op de beurs te verkopen zijn. Maar met de verkoop van onroe rend goed gaan er soms enkele maanden overheen; dat is even las tiger". De Robeco Groep heeft ove rigens al gezegd dat zij het open- fUnd-systeem voor de andere fond sen zal handhaven. Als de koers van het Rodamco- aandeel vandaag op de beurs een /link stuk onder de intrinsieke waarde zakt door het grote aanbod, dan moet het toch voor andere beleg gers juist weer aantrekkelijk wor den deze stukken te kopen omdat de feitelijke waarde hoger ligf Van der Meulen: "Exact. De waan van de dag speelt hierbij toch wel een rol. Degenen die nu in paniek van hun aandeel af willen, kijken niet verder dan hun neus lang is. Op het moment dat de koers van Rodamco bijvoorbeeld een tientje lager wordt, dan moet je als beleg ger toch eens goed nadenken. Van hallo, de prijs ligt onder de onderlig gende waarde, moet ik niet als een speer gaan kopen?" gisteravond tijdens een ledenverga dering in Beverwijk. Hij toonde zich gefrustreerd over het overleg tussen bonden en Direc tie Staal. Er zijn in totaal vijf ge sprekken geweest en die hebben niets opgeleverd, zo zei hij. Het Mas- terplan beoogt een kostenvermin dering van 500 miljoen gulden in vijfjaar tijd. alsmede de verbetering van de relatie met de klant en die van de kwaliteit van de arbeid. De kostenvermindering moet gepaard gaan met een banenverlies van en kele duizenden. De bond wil over de aanpak van het Masterplan, dat nu in voorberei ding is, een overeenkomst sluiten met de directie. Eén van de punten in deze overeenkomst moet zijn dat vakverenigingen worden erkend als gesprekspartner en dus bü de be sluitvorming worden betrokken "Er wordt echter niet naar ons ge luisterd", vindt Schalkx De bond maakte gisteren ook be kend dat de spuitgietenj Alu^Pre- metaal in Vaassen (85 werknemers) wegens aanhoudende verliezen nog dit jaar sluit. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen! J Wij nemen een proefabonnement voor 7 v/eken en betalen slechts f 27.50 J Wij nemen een kwartaalabonnement t 74.15* J Wij nemen een laarabonnement I 28550 Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Deze bon in een-envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5