'Financiële vrijheid voor 4 grote steden' Bloedserieuze problemen op actiedag Bundeling gegevens ouderen levert schat aan informatie op Incassobureaus houden zich lang niet altijd aan de regels Partijraad PvdA wil korten stadsvernieuwing voorkomen Simons: ziekenfondsen vastgeroest Kritiek Kamer op hogere tarieven NS Uitzichtloosheid troef in Feijenoord Rotterdam Als u snel bent, zijn ze nog warm. WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 WRR wil gemeenten zelf belastingtarieven laten bepalen DEN HAAG (GPD) De grote steden moeten meer beleidsvrijheid en armslag krijgen, bijvoorbeeld om zelf inkomsten te verwerven. Dat schrijft de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in een advies aan het kabinet. Volgens de WRR laat de ontwikkeling van de grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht nog steeds te wensen over. DEN HAAG (ANP) - Opa's en oma's hebben een zeer traditionele rolverdeling in de huishouding. Be steden de opa's ruim 1,5 uur per dag aan het huishouden, de oma's ko men op ruim 4 uur. Dit is een van de vele opvallende gegevens uit het gisteren verschenen Statistisch Va- zich met ouderen bezighoudtal- demecum Ouderen 1990 van het dus Stoop. In meer dan 150 tabellen Centraal Bureau voor de Statistiek k°men uiteenlopende zaken als (CBS) Het CBS heeft de gigantische hoeveelheid infor- concertbezoek en medicijngebruik, H* pprciP izpr-r stemgedrag en sociale isolatie, mo- biliteit en inkomen aan de orde. Nederland telde per 1 januari 3,3 malie over ouderen gebundeld. Tot mi, 55.piusserr een toename nu tnp n-ac nip vprcninnprd nvpr a p J nu toe was die versnipperd over alle afdelingen van het immense CBS- gebouw in Voorburg. Door alle sta- van een procent vergeleken met jaar eerder. In 2010 telt Nederland aarschijnlijk 4,6 miljoen ouderen. Ouderen werden vorig jaar rela tief minder vaak slachtoffer van een misdrijf dan de bevolking van 15 jaar en ouder. Het percentage slachtoffers onder ouderen neemt af naarmate de leertijd toeneemt. Verklaarbaar, want ouderen blijven le bevolking van 18 jaar of ouder. De vooral 's avonds meer binnenshuis onvrede van ouderen slaat trou- en doen na een bepaald tijdstip de wens niet op hun financiële positie. deur niet meer open Ouderen zijn daarover juist veel r-i i ij meer tevreden dan de rest van de Drinken en roken doen ouderen bevolking. Vrouwen niet te benijden groep. volgens het CBS beduidend minder 80 jaar en ouder 1an leeftijdsgroepen. Meer dan de helft van de oudere vrouwen en een kwart van de mannen i tistieken over ouderen nu eens op hun j de bevolking rij te zetten, krijgen de gegevens neem( daarme€ toe van 22 tot 28 beduidend meer waarde, aldus I. Stoop, hoofd afdeling sociaal-cultu rele statistieken. De WRR wijst in zijn advies op het Ook bestuurlijk zou het een en an toenemende belang van de grote der moeten veranderen, vindt de worden overgedragen. Rijnmond is steden, zowel in Nederland als in in- raad. De grote gemeenten zouden juist stukgelopen op het gebrek aan ternationaal opzicht. Wat er in de nauwer moeten samenwerken met bereidheid bevoegdheden over te grote steden gebeurt, gaat iedereen de randgemeenten om hen heen. dragen, aan", meent de raad. Hij vindt dat Het rapport van de raad heet dan de grote steden financieel en be- ook 'Van de stad en de rand'. In die Als concrete projecten die met leidsmatig veel te veel afhankelijk samenwerkingsverbanden zouden voorrang tot stand moeten komen, zijn van het rijk. Dat moet verande- bevoegdheden moeten worden ge- procent. Wat opvalt is de ontevredenheid die onder ouderen heerst. Vrouwen "Er staan geen spectaculaire van 55 jaar en ouder voelen zich nieuwe gegevens over ouderen in minder gelukkig dan mannen in die het vademecum, maar voor het leeftijd. Ouderen zijn ook minder kingsverbanden zouden moeten eerst zijn alle gegevens over oude- tevreden met huwelijk en gezin. mm' ren een keer verzameld. Het is daar- met vrienden- en kennissenkring vormen zo blijkt uit het vademecum. Zij hebben minder sociale contacten dan anderen, zijn minder tevreden over contacten binnen en buiten het gezin, voelen zich sociaal geïsoleer der en blijken hun persoonlijke pro die leeftijd drinkt niet. Voorzover ouderen wel een glaasje drinken blijft dit vaak beperkt tot een a twee glazen per dag. Roken doen de ouderen nog min- blemen ook minder met anderen te der. De helft van de mannen en acht om zeer bruikbaar voor iedereen die en met de maatschappij dan de tota- kunnen bespreken. In de huishoudens van ouderen zijn gemiddeld minder duurzame goederen aanwezig dan het door snee gezin in Nederland, met één grote uitzondering: de kleurentele visie. op de tien vrouwen roken niet. Bij na een kwart van de mannen van 55- 59 jaar rookt echter gemiddeld bijna een pakje per dag. Opvallend zijn de hoge percentages bij de mannen vanaf 75 jaar die een pijp of sigaar roken. Belangrijk middel om de armslag van de steden te vergroten, is vol gens de WRR, hen de gelegenheid te geven meer eigen inkomsten te ver werven. Zij zouden minder belem meringen moeten hebben bij het heffen van eigen belastingen. Daar- bundeld op het gebied van verkeer en openbaar vervoer, woningbouw en milieu. Dit advies gaat overigens lijn recht in tegen het beleid van de laatste jaren, waarbij dergelijke sa menwerkingsverbanden (Rijn- noemt de WRR versterking van Rotterdam en Schiphol, de hoge snelheidstrein en een samenhan gende verbetering van het overige openbaar vervoer. Vooral voor het zakelijke verkeer moeten verbete ringen worden aangebracht, omdat de grote steden daarvan voor een mond bij voorbeeld) juist werden groot deel afhankelijk zijn. Voorko- bij denkt de raad aan de onroerend- opgeheven. De vergelijking gaat te men moet worden, aldus de WRR. goedbelasting en allerlei tarieven meer op omdat de raad vindt dat op dat tolheffingen^en spitsvignetten voor diensten. Bovendien moeten de stéden meer eigen verantwoordelijk krij gen, waarop zij vervolgens ook kun nen worden aangesproken. Als voorbeeld worden de bijstandsuit keringen genoemd. Nu nog worden die voor het grootste deel door het rijk gedragen. Als het gemeentelijk aandeel wordt verhoogd, gaat daar van volgens de WRR een prikkel uit om alles te doen om het aantal bij standstrekkers te verminderen. De winst die dat oplevert, zouden de gemeenten zelf moeten kunnen houden. AMSTERDAM (ANP) - De PvdA- zuinigingen op het Stadsvernieu- partijraad vindt dat zijn Tweede- wingsfonds. Verder vindt de raad Kamerfractie een aantal kabinets- dat voor bejaarden met een klein besluiten moet terugdraaien. Het pensioen een blijvende oplossing gaat vooral om de voorgenomen be- t worden gezocht. Dat blijkt uit een ontwerpvoor stel dat zaterdag in Amsterdam aan de orde komt op de PvdA-partij- raad. Hoewel de partij akkoord is met het besluit bejaarden met een klein pensioen voor 1991 een een malige uitkering van vijftig gulden te geven vindt zij dat het probleem ook daarna moet worden opgelost. Ook wil de partij dat de fractie al- DEN HAAG (GPD) - Sommige in cassobureaus schrikken er niet van terug om, in hun ijver om achter stallige betalingen te vorderen, in- tj breuk te plegen op de privacy van alleen bedoekTals service voor ban- De fractie moet naar andere wegen i mensen met schulden. Dat stelt de ken Sommige incassobureaus zijn zoeken, mogelijk door ergens an- 1 Stichting Wetenschappelijk Onder- echter dochterbedrijven van ban- ders geld weg te halen, want de kor- ken. Krediet Registratie (BKR), dat de kredieten van iedere Nederlander les in het werk stelt om de voorge- die ooit een lening heeft afgesloten nomen korting op het Stadsver- bijhoudt. Oorspronkelijk is de BKR nieuwingsfonds terug te draaien. zoek Konsumenten Aangelegenhe- den (Swoka) na een onderzoek in opdracht van het ministerie van economische zaken. Geweld speelt "geen rol van bete- kenis" bij pogingen van incassobu- j reaus om achterstallige betalingen te innen, stellen de onderzoekers. Wel springen de bureaus, waarvan een aantal verbonden is aan ban ken, vaak onzorgvuldig om met per soonlijke gegevens van debiteuren. Wat volgens de onderzoekers ge- 1 regeld gebeurt, is dat incassobu reaus zonder toestemming van be- t trokkene aan zijn werkgever vragen of die wil helpen bij het vorderen van de schuld, bijvoorbeeld door de achterstallige betaling in te houden op het loon. Dat dit vaak gebeurt, leiden de onderzoekers af uit het feit dat sommige werkgevers zich afvragen of ze voor hun bemidde- i lingsrol kosten in rekening zullen 1 brengen. Ook houden sommige incassobu reaus lijsten bij van mensen en be drijven met schulden. Daarop kun- nen bedrijven die van plan zijn iets op krediet te leveren zien of de per soon of het bedrijf in kwestie in het 1 verleden in gebreke is gebleven met betalen. Het is in dit verband opmerkelijk, aldus de onderzoekers, dat sommi- ge incassobureaus toegang hebben tot de bestanden tingen dreigen het proces van de so- Volgens de Swoka moeten er snel vernieuwing vast te laten lo- wettelijke regels komen voor de pen' 31(3115 de partijraad. LELYSTAD - Een politiewagen rijdt volle vaart overeen gedeelte van het nieuwe oefencircuit voor de politie, dat gisteren in Lelystad werd geopend. Alle Nederlandse politieagenten krijgen daar een aanvullenderijoplei ding. Het terrein heeft 17 miljoen gulden gekost. (foto and DEN HAAG (GPD) - Staatssecre- huidige stelsel van particuliere ver- taris Simons (volksgezondheid) is zekeraars en het ziekenfonds °na*" vanmorgen stevig van leer getrok ken tegen de ziekenfondsen, ver enigd in de Vereniging van Neder- wendbaar is. Ook al gaan de huidige kabinetsplannen om te komen tot volksverzekering niet door, dan DEN HAAG (ANP/GPD) - Een meerderheid van de Kamer heeft kritisch gereageerd op de hogere ta rieven die Nederlandse Spoorwe gen volgend jaar willen invoeren. Vooral het duurder maken van de trein in de spits stuit op problemen. Alleen CDA-Kamerlid Van Rooij heeft begrip voor de "lijn" die NS hebben gekozen. PvdA en D66 hebben gisteren aangekondigd minister Maij-Weg- gen (verkeer) om opheldering te vragen. De PvdA zegt de NS-capaci- teitsproblemen te begrijpen maar wil de gemiddelde tariefsverhoging van 3.5 procent "evenwichtiger" spreiden, zodat niet alleen spitsrei- zigers worden getroffen. De WD noemt de houding van NS "onbe grijpelijk". Kamerlid Lankhorst (Groen Links) wil van M^ ij-Weggen weten in hoeverre het duurder maken van de spits spoort met haar beleid om de automobiliteit terug te dringen en de uitstoot van kooldioxide aan te pakken. NS-directeur Portheine zei maandag dat de "spits een schaarste is" en dat voor "schaarste betaald moet worden". Maar Lank horst meent dat aan NS. gezien de publieke functie en monopolie-po sitie, andere eisen kunnen worden gesteld dan aan een particuliere on derneming. nieuwe organisatievormen, noem- jjet beleid van Maij-Weggen staat de hij "dicht tegen de wettelijke tocb al onder druk. want de Neder landse automobilist blijkt zich mets WclltllJIVC I ugclo AUllitJiJ VUU1 Ut ti ip|iu ii» nv titiii^uif, j V,l,(,ffln" vestiging van incassobureaus. "Ie- Verder moet de fractie er scherp landse Zorgverzekeraars (VNZ). Op nog zal niets bij net oude blij dereen kan nu zo'n bureau oprich- op toezien waar precies wordt be ten", zegt onderzoeker Meijer. Een zuinigd bij de komende heroverwe- poging om de wildgroei in de be- ging van subsidies. Activiteiten die drijfstak te beteugelen door een ge- bijdragen aan de hoofddoelstellin- dragscode, is volgens hem mislukt gen van het kabinetsbeleid moeten vanwege het vrijwillige karakter worden ontzien. In dat verband daarvan. "Overheidsingrijpen lijkt wijst de raad bezuinigingen op de daarom onvermijdelijk", aldus vormingsinstituten, waaronder die Meijer. van het CNV en FNV, af. hun jaarvergadering in Zeist ver weet hij hen "vastgeroestheid in oude ideeën en met name het eigen belang". Volgens Simons werken de zorg verzekeraars slecht mee aan de op zet van een nieuw verzekeringsstel sel. Hij zei dat de herziening van het Simons is vooral geïrriteerd door het verzet van de fondsen tegen fi nanciële verzelfstandiging. "U roept wel om een overheid op af stand, maar als het gaat om het ne men van de eigen financiële verant woordelijkheid geeft u niet thuis", zei hij. De fusies tussen ziekenfond sen onderling en het opzetten van grenzen aan De fondsen moeten beseffen, al dus Simons, dat het afgelopen is met "de monopoliepositie, die zij volgens velen hebben". De regels en voorschriften zullen verdwijnen en dat vraagt een andere aanpak aan te trekken van hogere benzine prijzen. ook al zijn ze nu het gevolg van de Golfcrisis en niet van een ac cijnsverhoging. Bij de meeste pom pen moet vandaag voor een liter su per 1,98 gulden neergeteld worden; van de verzekeraars zelf. Het begin augustus was dat 1,77 gulden, krampachtige idee van het belang Maar de afzet van benzine is niet ge- ziekenfondsverzekerde daald, melden Shell, Esso en BP Binnenland kort AMSTERDAM (ANP) - Boven het witte befje uit steekt de col van een dikke trui, want een jas over een to ga is toch echt geen gezicht. "De he mel is ons in ieder geval gunstig ge zind". knikt een van de zwartge- jurkte advocaten. Het gratis spreek uur op het Amsterdamse Beurs plein in het kader van de acties voor een betere beloning van de so ciale advocatuur is net begonnen. Op het plein heerst de sfeer van een schoolreisje. Voor de deelnemende advocaten, verspreid over de dag in totaal veer- het Bureau tig, heeft de actie het karakter van een uitje, maar dan wel met een bloedserieuze ondertoon. De rijks- vergoedingen voor sociale advoca ten moeten omhoog, anders komt de rechtshulp aan sociaal zwakke ren in het gedrang vinden zowel de sociale advocaten zelf als hun colle ga' die voor de commerciële bu reaus werken. Moordenaar vrij De 23-jarige Amsterdammer die vo rige maand werd veroordeeld tot 12 jaar cel wegens moord op de Turkse vakbondsleider Nihat Karaman, is VUlSten op vrije voeten. De man had hoger Rond kwart over 11 melden zich de beroep aangetekend tegen het von- eerste schuchtere klanten bij het nis, maar de acte waarop hij dat marktkraampje. Op de houten deed kwam op onverklaarbare wij- pjank geen buttons, kledingstuk- ze niet aan bij het Gerechtshof. Daar ken of leerwaren uit Marokko, maar ging men er toen van uit dat het on- een si0rdig stapeltje wetboeken en nodig was om de termijn van voor- een grote collectie folders. Een 1 lopige hechtenis te verlengen. De blonde, boomlange advocaat in een J man werd op vrije voeten gesteld. korte toga staat zijn eerste cliënte Justitie wil het hoger beroep laten van dje dag te woord. Voorover ge- doorgaan. Pas als dan weer een ver- jeund op zijn vuisten, oordeling volgt, kan de man weer "Uitputtende adviezen kunnen worden vastgezet. Actes worden we natuurlijk niet geven", zegt co- voortaan ook gefaxt naar het Ge- ördinatrice H. van Wees, "maar we rechtshof. Markelo kunnen de mensen in ieder geval een eindje op weg helpen." Vooral j veel sociale verzekeringskwesties De raad van Markelo vindt dat de wQrden t|jdens he, 0penlucht. morren. Sterker nog, verklaart Lie: "vanmiddag staat een van de com pagnons van de firma hier. En zijn tijd is kostbaarder dan de mijne". Ondanks zijn duidelijke sympa thieën voor het actiedoel van de so ciaal advocaten, begon hij zelf na zijn studie een loopbaan by een groot kantoor. Geen erg bewuste keuze, moet hij enigszins in verle genheid gebracht toegeven. "Dit kantoor wilde me". Inmiddels weet hij dat hij er wel op zijn plaats is. "Ik vind de politie ke keuze die sociaal advocaten soms menen te moeten maken niet kunnen verdedigen en geen moet verdwijnen omdat die ver dwijnt", aldus de staatssecretaris. Voorzitter Weijers van de VNZ ging niet direct in op Simons' kri tiek. Wel leverde hij kritiek op de plannen. Zo vindt hij dat het moge lijk moet zijn om de tekorten van het ene fonds op te vangen met overschotten van het andere om premieverschillen tegen te gaan. Het kabinet vindt juist dat met pre mies moet worden geconcurreerd: een verzekeraar die doelmatig werkt en daardoor lage kosten heeft kan ook toe met een lagere premie, waardoor hij aantrekkelijk wordt voor verzekerden. Ook de Novok, de organisatie van vrije pomphouders stelt dat de om zet niet afneemt. "De auto is in Ne derland een heilige koe. De mensen nemen liever een plakje kaas min der op brood, dan dat ze de auto la ten staan", aldus een woordvoerder "Ik ga me pas ongerust maken als de prijs voor een liter super drie/vier gulden wordt". Een Esso-woord- voerder, voorzichtiger: "Over een benzineprijs van 1,98 gulden maakt niemand zich echt druk. Wanneer die prijs twee gulden wordt, kan dat echter een schok teweeg brengen. Twee gulden klinkt heel anders dan één zoveel". .„v........ aterdamse wijk Feijenoord wonen huurder. Of wel een inbreker, maar mensen uit meer dan vijftig cultu- geen verkrachter. Iedereen heeft ren. Vaak hebben zij geen of nauwe- recht op juridische bijstand. Net lijks werk en dus geen geld. De pro- zoals iedere advocaat recht heeft op blemen stapelen zich op, vooral om- een redelijke vergoeding". dat mensen die het zich kunnen per- Radhakishun is wel sociaal advo- nutteren, de wijk verlaten. Wat caat. Uit overtuiging. Dat begint hij overblijft, zijn jongeren die aan het echter danig in zijn portemonnee te zwerven slaan. In Feijenoord is uit- voelen. "Bij mensen die het zich zichtloosheid troef. echt niet kunnen veroorloven, vra gen we ook geen eigen bijdrage, ter wijl de overheid die wel in minde ring brengt op de vergoeding die wij krijgen". Het is bepaald geen rooskleurig beeld dat de Rotterdamse Gemeen telijke Gezondheidsdienst en de Utrechtse universiteit schetsen in het rapport 'Gezond en wel in Feij enoord'. Het inkomen van zeventig procent van de bewoners ligt onder het minimum. Meer dan de helft Die scheefgegroeide situatie moet van de beroepsbevolking zit zonder eindelijk recht getrokken worden, werk en meer dan eenderde van de vinden de juristen. En ze laten geen bewoners is onder de twintig jaar. kans voorbij gaan om dat de bevol- Steeds minder mensen hebben nog Inpeperen king, maar vooral het ministerie, in te peperen. "Want hoe een PvdA- 'zin' om iets te ondernemen. De gezondheid heeft te lijden van ipreekuur aangekaart. Maar ook echtscheidingszaken, huurproble- men en burenruzies. "Het is opvallend hoeveel men sen niet weten dat ze recht hebben op bijstand van een advocaat", zegt mr. P. Radhakishun. "Net had ik er aanwijzing van camping Klompjan als asielzoekerscentrum Markelo als recreatiegemeente in de knel brengt. De 'overvaltactiek' waarvan het rijk zich heeft bediend, moet worden afgekeurd. Dat staat in een motie die gisteren door de raad van het Overijsslse plaatsje werd aange- een con(1,ct v00r de recht- nomen. De raad werkt ovengens uitgevochten, zonder wel mee aan de plaatsing van 80 tot 100 stacaravans voor asielzoekers op de camping. Botlek Een onderzoek van Grondmechani ca Delft heeft uitgewezen dat de verontreiniging van industriege bied Botlek/Europoort niet zulke grote vórmen heeft aangenomen als werd verondersteld. 'Slechts' 400 van de 3.200 hectare waarop indus trie is gevestigd, is min of meer ver ontreinigd. Een groot gedeelte van de gifgrond is bovendien goed schoon te maken omdat de vervui ling zich volgens Grondmechanica niet verspreid. De gezamenlijke in dustrieën zijn tot die schoonmaak bereid, gezien het vanmorgen ge presenteerde 'Plan van Aanpak'. Een advocate geeft advies tijdens het actie-spreekuur van de sociale ad vocatuur op het Amsterdamse Beursplein. (foto anp» hulp van een jurist". En hoofschud- dend: "Dat ging dus mis" weigerde studiefinanciering daar gelaten. "Jongeren zijn vaak asser staatssecretaris zoiets over zijn hart de woonsituatie. Hoewel de kwali- kan verkrijgen?", verzucht Radha- teit van de huizen door de stadsver- kishun, doelend op staatssecretaris nieuwing sterk is verbeterd, zijn de Kosto van justitie. huizen te klein voor grote gezinnen De acties gaan door. Vanmiddag De woonlasten zijn gestegen, waar- is er vanaf 13.00 uur in het oude Pa leis van Justitie aan de Prinsen gracht onder leiding van de vice- door veel mensen uit de wijk zijn verhuisd. De sociale samenhang is verstoord en ook de toename van het aantal migranten geeft span- Jonge klanten zijn duidelijk ,n de liever Die kunnen de weg zelf wel ^deni van de rëchtblnk mr H minderheid tijdens het openlucht- vmden tenkt mr ri Lie. Hij is van Breda een nep-civiele zitting ning De buurt kent veel een-ouder spreekuur. Een enkele student met voor een deel van de dagjloor zijn - gehouden waarin de deken van de aez?nnen er zijn opvoedingsproble een conflict over een tentamenuit- commerciële - werkgever u.tge- 0rde yan Advocaten jn Amsterdam slag en problemen vanwege een ge- leend aan de actievoerders. Zonder optreden tegen de staat. Er schort nogal wat aan de opvoe ding. Kinderen leren niet 'waar de grenzen liggen', gaan laat naar bed en krijgen veel snoep, terwijl in veel gezinnen geen tandenborstels zijn. Op school zijn veeL uitvallers. Van de 17-18 jarigen gaan nog maar wei nig naar school: eén op de drie in Feijenoord volgt nog dagonderwijs tegen bijna vijf gemiddeld in de rest van de stad. Oudere jongeren verto nen vaak agressief gedrag en in het algemeen drinken de jongeren in de wijk veel en gebruiken drugs. Jon gere kinderen kunnen door geldge brek van de ouders niet doen wat ze graag willen en zwerven veelal tot 's avonds laat op straat. Maar niet alles is negatief in Feij enoord. Vooral Surinaamse jonge ren tussen de 15 en 20 jaar proberen er wat van te maken. Een voorbeeld daarvan is de hip hop, niet alleen een muziekvorm maar tevens een levensstijl van gezond leven, niet roken en schoon en fris zijn. Jonge ren uit andere culturen nemen de hip hop over. Over de hulpverlening in Feijen oord merkt het rapport op dat de geestelijke en maatschappelijke ge zondheidszorg en andere instellin gen goed samenwerken. De instel lingen werken nu aan een plan om de problemen in de wyk grondig aan te pakken. ADVERTENTIE Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 29 september of zolang de voorraad strekt Niet verkrijgbaar m Alphen aan den Rj|n Roomboter amandelsuaf. Dagelijks ovenvers uit eigen bakkerij. Gevuld met 100% amandel spijs en bereid met echte boter Circa 2S0 gram Perstuk 395 Nu2stuks 't Wordt steeds leuker bij V&D. f

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3