Gezocht: veiligheid na de Koude Oorlog We mogen niet vervallen in Straks overschot aan predikanten i REPORTAGE i EG neemt voortouw in discussie over Europees defensiebeleid BRUSSEL - De Golfcrisis heeft de vraag of de EG-lan- den een eigen veiligheidsbe leid moeten voeren hoog op de politieke agenda gezet. Sommigen vinden dat de EG zich ver van militaire za ken moet houden, anderen menen dat een eigen defen siebeleid onlosmakelijk met de Europese eenwording is verbonden. Er is schroom om dit thema te be trekken in de toch al moeizame dis cussie over de economische, mone taire en politieke unie. Maar Jac ques Delors, de president van de Europese Commissie, de Belgische premier Martens, en de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Gianni De Michelis, hebben daar minder last van. Zij pleiten steeds nadrukkelijker voor een Europees veiligheidsbeleid. Delors gaat het verst met zijn pleidooi voor een Europese 'inter ventiemacht'. die zou kunnen op treden in crises zoals rond de Golf. Met Delors vinden Martens en De Michelis dat de EG de veiligheids discussie niet langer kan ontlopen. De Belgische premier wil dat er een Europese Veiligheidsraad komt, bestaande uit de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de twaalf. En De Michelis komt op de EG-top van eind oktober in Rome met het plan om de West- europese Unie volledig in de EG op te nemen. Een idee dat niet overal met gejuich is ontvangen. Onduidelijk De (neutrale) Ieren, Grieken en De nen, die niet in de WEU zitten, heb ben al afwijzend gereageerd op het idee van De Michelis. Hoe de 'grote drie' (Frankrijk. Duitsland. Groot- Brittannië) erover denken is ondui delijk. Nederland wil wel een Euro pees veiligheidsbeleid, maar hoe dat eruit moet zien, weet nog nie- In april jl. nog hielden de Franse president Mitterand en de Duitse bondskanselier Kohl een vurig pleidooi voor een Europese politie ke unie, die ook veiligheidszaken zou bestrijken. Maar later krabbel den beiden terug, bang als zij ble ken te zijn voor verlies van hun soe vereiniteit in militaire zaken. Maar de Britse regering, die al niets wil weten van een politieke unie, zal zeker een EG-veiligheids- beleid categorisch afwijzen als dat concurrentie voor de NAVO bete- kent. De Europese eensgezindheid in de Golfcrisis, betekent dus nog niet dat de twaalf ook in EG-ver- band tot militaire zaken willen ko- Veiligheidskwesties behoren nu niet tot de bevoegdheden van de EG. De twaalf praten in het kader van de Europese Politieke Samen werking (EPS) wel over een geza menlijk buitenlands beleid, zoals beleid het commando krijgt en dus ook wie er in dat Europa politiek de dienst uitmaakt. De Italiaanse premier Andreotti heeft zelfs voorgesteld dat de EG in de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties de plaats zou moeten in nemen van de Europese permanen te leden. Frankrijk en Engeland. Het lijkt vooralsnog echter uitgeslo ten dat deze Europese grootmach ten hun bevoorrechte positie zullen opgeven. Westeuropese Unie De EG-landen vertrouwen voor hun onderlinge militaire samenwerking daarom voorlopig alleen op de ten aanzien van Irak. maar dat gaat niet over militaire zaken, laat staan over het vormen van een Europese troepenmacht. Dat komt ook omdat in de EG het neutrale Ierland zit. Dublin heeft al geprotesteerd tegen de Italiaanse voorstellen, maar het is niet duide lijk hoe diep dat protest zit. De Ierse neutraliteit heeft immers weinig te maken met de Europese veiligheid, maar alles met het Noordierse pro- Ierland doet bovendien nu al ge woon mee in de EPS, waarin toch ook vaak standpunten worden inge nomen die weinig neutraal zijn. In het Europa van na de Koude Oorlog is neutraliteit trouwens toch een zeer relatief begrip geworden. Dat beseffen ook andere neutrale lan den als Oostenrijk en Zweden. Amerikanen Dan is er de NAVO, voor veel lan den toch nog steeds de basis onder onze veiligheid. Vooral de Britten weigeren elke constructie waarbij de Transatlantische band dunner wordt. Maar ook zij zullen moeten toegeven dat door een blijvende vrede in Europa de betekenis van de Amerikaanse presentie in Euro pa minder wordt. Europese veiligheidsbelangen zijn door het wegvallen van de drei ging van het Warschaupact niet lan ger synoniem met Amerikaanse vei ligheidsbelangen. De Amerikanen richten zich nu militair vooral op de rest van de wereld, wat de Europea nen ertoe dwingt om eigen veilig- heidsprioriteitcn op te stellen. Een andere hinderpaal voor een eigen Europees veiligheidsbeleid, is de aanwezigheid van twee landen die kernwapens hebben, Frankrijk en Engeland. Daardoor rijst de vraag wie in een Europees defensie- overheersing. Niet om zich af te zet ten tegen de Amerikanen, maar juist om het Europese aandeel in de alliantie te benadrukken. In de praktijk kwam daarvan echter wei nig terecht. Eerste Golfcrisis De WEU sliep na 1984 weer in en zou niet opnieuw tot leven zijn ge wekt als in 1987 niet de eerste Golf crisis was losgebroken. Die gaf de zeven landen (in 1989 met Spanje en Portugal tot negen uitgebreid) de kans samen te antwoorden op de Amerikaanse verzoeken om bij stand bij het openhouden van de Perzische Golf, die door de Iraaks- Iraanse oorlog was bezaaid met zee- mijnen. Daardoor liepen de voor het westen vitale olietransporten ge vaar. Er was een nieuwe Golfcrisis voor nodig om de WEU belangrijker te maken. Maar dat ging niet gladjes. Men reageerde traag, Frankrijk en Engeland gingen zonder overleg hun eigen gang. Daardoor ontstond een beeld van verdeeldheid. De Mi chelis wil dat nu juist met zijn idee ën voor de toekomst uitsluiten. De EG, met zijn uitstekende over legstructuren, moet de taak van de WEU overnemen. Het is ironisch dat de opleving van de WEU (nooit werd zo intensief overleg gevoerd door de ministers van defensie en buitenlandse zaken) nu juist tot het eind van de organisatie kan leiden. Westeuropese Unie, die negen lan den telt, alle ook lid van de EG. Zo wel bij de vorige als de huidige Golfcrisis heeft de WEU als coördi nator voor de Europese bijdragen redelijk gewerkt. Het is met die WEU trouwens vreemd gelopen. Zij werd opgericht in 1946. toen er nog geen NAVO was, als Europese militaire organi satie. De leden beloofden elkaar mi litair te zullen bijstaan zodra een van hen aangevallen zou worden. Het 'een-voor-allen, allen-voor-een' dat later het NAVO-credo werd. Door de komst van de NAVO in 1949 werd de WEU overbodig. Ook de Europese Defensie-gemeen schap, die in de jaren '50 de kop op stak, stierf een snelle dood. Europa kon en wilde vanaf het begin van de Koude Oorlog voor zijn veiligheid niet meer zonder de Amerikanen en hun atoomparaplu. Die situatie heeft geduurd tot in het midden van de jaren tachtig. De kruisraketten-discussie zorgde toen voor ernstige wrijvingen tussen de VS en hun Europese bondgenoten, terwijl tegelijk in de VS de roep sterker werd dat de Europeanen een groter deel van hun eigen defen sie zouden moeten bekostigen. In 1984 werd de sinds dertig jaar 'slapende' WEU nieuw leven inge blazen. De toen nog zeven WEU- landen (Frankrijk, Engeland, West- Duitsland, Italië en de Benelux) wil den zorgen voor versterking van de Europese pijler in de NAVO. als te genwicht voor de Amerikaanse litieke eenwording dichterbij ge bracht, dan twee jaar discussie over de rapporten van Delors over de monetaire unie. Alle EG-landen zien nu in dat Europa eigen belan gen heeft in de wereld, die om eigen antwoorden vragen. De vraag is echter of de EG het meest aangewezen forum is om die antwoorden te formuleren. Vooral in Oost-Europa vreest men dat een economisch, monetair, politiek en militair verenigd West-Europa voor nieuwe scheidslijnen op ons conti nent kan zorgen, waarbij de nieuwe democratieën buitenspel dreigen te komen staan. Daarom wordt het van groot be lang wat dit najaar gaat gebeuren met de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (de CVSE), waarvan behalve alle 33 Eu ropese landen in Oost en West ook de VS en Canada deel uitmaken. Die CVSE lijkt eerder aangewezen als Europees veiligheidsforum. Op de topconferentie van de CV SE, in november in Parijs, zullen Sovjet-leider Gorbatsjov en zijn vroegere bondgenoten op verster king van de CVSE aandringen. Al leen zo kunnen de verzwakte Sov jetunie, de Oosteuropeanen en de niet-gebonden Europese landen be trokken blijven bij de ontwikkeling van een Europees veiligheidsbe leid. Die verbreding van de veilig heidsdiscussie wordt des te meer nodig als de Gemeenschap zich in de komende decennia gaat uitbrei den. Nu al staan landen als Turkije, Oostenrijk, Noorwegen, maar ook Polen, Hongarije en Tsjechoslowa- kije te trappelen voor de deur naai de Europese unie. Hervormingen De EG-WEU kan nooit de exclusivi teit opeisen van een Europees vei ligheidsbeleid, maar zij kan wel in de CVSE een voortrekkersrol ver vullen. Van de politieke eenwor ding van West-Europa kan dan net zo'n stimulans uitgaan op de her vormingen in Oost-Europa, als dat met de economische eenwording het geval is geweest. Toch ligt niemand daar wakker van. De Nederlandse secretaris-ge neraal van de WEU, oud-defensie minister Wim van Eekelen, pleitte onlangs al publiekelijk voor het op gaan van de WEU in de EG, die be zig is zich om te vormen in een echte economische, monetaire en vooral ook politieke unie. Niemand is er voor om de WEU- /EG de plaats van de NAVO te laten innemen. Er zal altijd een nauwe veiligheidsband tussen de VS en Europa blijven. Maar een economi sche grootmacht als de EG inmid dels geworden is. kan niet langer voor zijn veiligheidsbeleid afhanke lijk zijn van de VS. Oost-Europa De Golfcrisis heeft volgens De Mi chelis in zes weken de Europese po- Oud-topambtenaar, nu hulpverlener, kraakt nota-Pronk OEGSGEEST/DEN HAAG - Hij wil de nota-Pronk over de toekomst van de ontwikkelingssamenwer king niet tot de grond toe afkraken, maar uiterst kritisch is hij wel: Hans Kruijssen. Tussen 1973 en 1985 top ambtenaar op het ministerie voor ontwikkelingssamenweking en sinds vijf jaar directeur van de in Ocgsteest gehuisveste Cebemo, één van de vier grote particuliere orga nisaties die zich in ons land met ont wikkelingshulp bezighouden. Sinds kort is hij bovendien lid van de CDA-commissie voor ontwikke lingssamenwerking. Een deskundi ge dus. "In de nota-Pronk zitten een aan tal hele goede zaken", begint Kruijssen. "De analyses die gehan teerd worden zijn prima voor een goede beleidsdiscusssie, in Neder land en erbuiten. Om eens goed na te denken over ontwikkelingssa menwerking. Het bezwaar is alleen dat Pronk nogal wat losse einden laat zwieberen. Bovendien heb ik nogal wat moeite met de politieke en beleidsmatige oriëntatie van de nota. Met de op/et ervan" Voor de Cebemo-voorman gaat Pronk veel te veel uit van de hoge waarde van westerse modellen, waarden, normen en economische theorieën bij de beoordeling van een ontwikkelingsland. Kruijssen noemt dit "toch wel verrassend" ze ker gezien de achtergrond van Pronk. Daarnaast meent Kruijssen echter dat het verleden bewijst dat het niet goed is een ontwikkelings land te beoordelen vanuit de wes terse bril. Er moet gekeken worden naar de waarden, normen en cul tuur van het betrokken land zelf als uitgangspunt voor een op dat land gericht beleid. Centralistisch Kruijssen wil nog een stap verder gaan. Hij beticht de PvdA-minister van "centralistisch denken". Het denkbeeld dat overheden in staat zijn ontwikkelingen te sturen. Nu wil de Cebemo-directeur wel erken nen dat overheden in de hele ont- "Over de positie van de vrouw of over de ontwik keling van het platteland in Afrika staan er hele prima ver halen in de nota. Waar het aan schort is aan de uitvoering". (archieffoto) Deze vrijheid noemt de Cebemo- topman "verbazingwekkend" daar waar Pronk elders in zijn nota tot vijf cgfers achter de komma bepaalt wat er moet gebeuren. "Zo wordt er voor vier particuliere organisaties, waaronder de onze. precies vermeld dat ons budget met 0,25 procent per jaar zal stijgen. Dat is 15 miljoen gulden voor vier organisaties. Nu zeg ik niets over dat bedrag maar het valt wel op dat dit relatieve de tail wel wordt genoemd", meent Kruijssen. Ook op een ander financieel on derdeel neemt Kruijssen Pronk on der vuur. In strijd met alle eerdere, ook door de PvdA, gedane beloften dat het budget van Ontwikkelings samenwerking alleen daarvoor ge bruikt zou gaan worden en niet meer voor het financieren van aller lei andere zaken, is dit toch weer ge beurd. "De vervuiling van de begro ting neemt toe. Er wordt 200 tot 300 miljoen gulden uitgegeven aan niet ontwikkelings-relevante activitei ten zoals asielzoekers en ambtena ren. Dat is jammer". wikkvling^ amenwerking een be langrijke rol spelen - "allicht" - maar bil v ii-t toch ook op het belang van dé betrokkenen zelf. De mensen aan de basis. De overheid moet in het beleid voor hen de ruimte scheppen om het meer vorm te ge ven, mee te dragen. "Bij de nota Pronk krijg je toch snel do indruk dat hij, met de instru menten en do processen die hij be schrijft de hele wereld vanuit Bezin denhoutseweg 67 in Den Haag wil besturen. Dat is weliswaar een ty pisch Nederlands trekje, inaar dat moeten we nu maar inslikken". Kritiek is er binnen de Cgbeino ook op de wens van Pronk om zijn beleid niet meer van land tot land (bilateraal) te regelen maar via inter nationale overeenkomsten, multila teraal dus. Kruijssen: "In multilate rale instellingen kun je slecht een beleidsdiscussie voeren. Pronk wil het beleid nu richten op bestrijding van de armoede. Dat is mooi als de hele organisatie het accepteert. Het gebeurt niet als Pronk het zegt. maar bijvoorbeeld als de VN als ge heel dat doet. En voordat een derge lijke moloch dat bochtje maakt gaat er heel wat tijd heen. Dat kan niet in twee of drie jaar". En hier komt Pronk dan in de knoop met zijn eigen beleidsvoor stellen. Als het niet snel gaat, houdt de minister een deel van het nu voor zijn beleid uitgetrokken geld over. En dat gaat dan weer terug naar de schatkist. "Het is allemaal veel te optimistisch", meent Kruijssen. Hetzelfde dilemma, tussen be- leidsvvensen en de termijn waarbin nen ze uitgevoerd kunnen worden, ziet Krui jssen ook in eigen land. Als voorbeeld noemt hg het voorstel van Pronk om 70 ambtenaren extra voor zijn departement aan te trek ken. Nu erkent de oud-ambtenaar meteen dat het ambtelijke apparaat op Ontwikkelingssamenwerking "te beperkt" is en dat men de taken niet aankan. Van de andere kant zijn de 70 extra mensen er niet meteen en zullen ze ook nog inge- UitVOGring werkt moeten worden. Dat kost dus tijd terwijl Pronk snel succes be oogt. Rapportcijfer Terug naar het beleid zelf. Pronk stelt in de nota circa 1 miljard gul den in het vooruitzicht voor die ont wikkelingslanden die het op basis van westerse normen en waarden "goed doen", die die normen en waarden overnemen. Zij kunnen een soort bonus krijgen voor het goede beleid. De. beoordeling van het betrokken land wordt overgela ten aan directeuren van, bijvoor beeld. de directie Azië of Afrika in overleg met dc regering in het be trokken land. Criteria voor deze be oordeling heeft Pronk niet in zijn nota opgenomen en zo kan het voor komen "dat een land dat een zes minnetje krijgt als beoordeling tien miljoen ontvangt en een land dat een acht als rapportcijfer krijgt, 100 miljoen", aldus Kruijssen. "Kijk, m het algemeen zeg ik dit. Over de positie van de vrouw of over de ontwikkeling van het platte land in Afrika staan er hele prima verhalen in de nota. Waar het aan schort is aan de uitvoering. De korte termijn is vergeten. Er wordt een veel te optimistisch beeld gegeven over hoe de wereld in elkaar zit. Al les is op de lange termijn gericht, maar vertel dat dan gewoon. Ik ver wacht een pittige discussie over dit stuk, ook in de Kamer. Het is een stuk bedoeld om veel verder te gaan dan deze kabinetsperiode. Dan moeten we niet de verkeerde trent zetten. Dan zal de Kamer goed voor bereid aan die discussie moeten be ginnen, maar ik weet niet welk ka merlid 500 pagina's kan consume ren en ermee kan spelen. In de be leidsdiscussie in de Kamer zullen denk ik alleen de relevante stappen voor de begroting 1991 en mogelijk 1992 worden besproken, maar we mogen niet vervallen in wensden ken". TEGELEN (ANPi - De belang stelling voor de Passiespelen in het Noordlimburgse Tegelen is weer groeiende. Na de zestiende en laatste voorstelling komende zondag zullen ruim 50.000 perso nen de Passiespelen hebbeii be zocht. Voorzitter Wim Beurskens van de Stichting Passiespelen Te- gelen is met dit resultaat zeer in genomen. Er waren dit jaar 70 a 80 procent meer bezoekers dan in 1985, toen-de vijfjaarlijkse Pas siespelen amper 33.000 bezoekers trokken. Het absolute dieptepunt werd in de jaren zestig bereikt met 20.000 bezoekers. Er gingen toen stemmen op om met de tradi tie te breken, maar de spelers - inwoners van Tegelen en omstre ken wilden daar niets van we ten. Foto: figuranten doden tij dens de uren durende Passiespe len de tijd met een spelletje kaart achter de schermen in het open luchttheater van Tegelen. (foto anp> Hervormde commissie voorspelt: LEIDSCHENDAM - De vraag naar voorgangers in de Hervormde Kerk overtreft op dit moment het aanbod. Maar over enige jaren zal de situatie geheel veranderd zijn. De Commissie voor het beroe- pingswerk voorziet een predi kantenoverschot. Dit valt tc constateren uit het ver slag van de commissie over de af gelopen twee jaar. Zelfó gemeen ten die over voldoende geld be schikken, bleven in die periode met vacatures zitten. De commis sie ziet een oorzaak in het feit dat de meeste dominees langer in hun gemeente wensen te blijven dan vroeger. Overigens signaleert de com missie tegelijkertijd dat sommige kandidaten aanstaande domi nees lang op een beroep van een gemeente moeten wachten. Uit de cijfers blijkt dat het voor vrouwelijke kandidaten lastiger Dominee geschorst na dopen katten GREIZ (IDEA) De predikant Matthias Pöhland in de DDR is geschorst omdat hij twee katten had gedoopt. Met de doop van de katten Susi en Nico voldeed hij naar eigen zeggen aan een harte- wens van de bewoners van een bejaardenhuis in Greiz. Bisschop Werner Leich van Thüringen dacht daar anders over. Pöhland motiveerde zijn han delwijze door erop te wijzen dat hij met de doop van de dieren symbolisch uitdrukking wilde geven aan "de hoop op verlossing en voleinding van de niet-mense- lijke wereld". Hij wilde de men sen eraan herinneren dat zij hun relatie met de dieren moeten ver beteren en hen als medeschepsels moeten respecteren. "Verzoen je met het dier in je en word zo hele maal gaaf', was zijn boodschap. is om aan de slag te komen, dan hun mannelijke tegenhangers. De commissie heeft de 'voor- zichte verwachting' dat het aantal kandidaten zal toenemen, terwijl het aantal beschikbare predi kantsplaatsen zal teruglopen door vergrijzing van gemeenten en door een daling van de finan ciële middelen. "Er is weinig opti misme over de toekomstige werk gelegenheid voor predikanten". Steeds meer predikanten, al dus de commissie, zijn de laatste jaren voor beperkte werktijd aan gesteld. De commissie is daar niet onverdeeld gelukkig mee. De vraag blijft ons bezighouden of een predikant nog zinvol kan ar beiden, als hij of zij voor minder dan vijftig procent geacht wordt te werken". De commissie adviseert de pro vinciale kerkvergaderingen slechts dan toestemming te geven voor het beroepen van part-time voorgangers, wanneer er geen an dere mogelijkheden zijn. Overi gens staan dominees bepaald niet te trappelen om een baan te aan vaarden, waar een traktement aan vast zit waar ze nauwelijks van rond kunnen komen. Kerken steunen ook actie tegen seksueel geweld AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken werkt mee aan het voorlichtingsproject van de overheid ter voorkoming van sek sueel geweld. Het bestuur van de Raad heeft met een verzoek daar toe van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid inge stemd. De kerken hebben volgens de Raad een specifieke verantwoor delijkheid op dit terrein. Meer dan eens is een autoritair Gods beeld de achtergrond van een ver nederende en onderdrukkende behandeling van vrouwen. Kerkelijke organisaties, zoals vrouwenorganisaties, diocesane pastorale centra en de toerus tingscentra. zijn vorige week in gelicht over het voorlichtingspro ject. De komende tijd zullen re gionale bijeenkomsten worden gehouden voor kerkelijk kader. Begin dit jaar riep, de Raad van Kerken de kerken op zich gron dig met het probleem van incest bezig te houden. Naar aanleiding van een notitie van het werkver band geloof en incest wees de Raad erop dat plegers van incest zich vaak op God, de bijbel of het kerkelijk gezag beroepen. De Raad noemde het noodzakelijk dat het vraagstuk van de incest bij de scholing en nascholing van pastores aan de orde zou komen. Het project heeft tot doel het maatschappelijk klimaat waarin seksueel geweld kan gedijen, te bestrijden en richt zich vooral op jongens en mannen tot 35 jaar. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat de meeste daders uit deze groep voortkomen. Machteloos. De kerken in Oost- Europa hebben nog geen idee wat ze straks moeten beginnen met de opdringende secularisatie, de vrije markt-economie en het mo dernisme. "Ik ben bang dat de kerken machteloos staan", aldus P. Nizinski uit Polen aan het slot van een vijfdaagse bijeenkomst in Driebergen van christenen uit Oost- en Midden-Europa. Nizins ki vond het jammer dat de confe rentie geen aandacht aan dit pro bleem had besteed. "We weten erg weinig van de problemen waarmee de westerse kerken al geruime tijd worden geconfron- teer". Deelnemers uit de DDR kregen in Driebergen het vervelende ge voel dat ze al niet meer tot de Oost-Europeanen werden gere kend. "Jullie kunnen ons niet meer begrijpen, omdat jullie van af volgende week bij het Westen horen", destilleerde een diep ge kwetste ds. R. Misselwitz uit de discussies. "Wij willen een brug tussen Oost en West zijn". Majoor Bosshardt in Bodegra ven. De bekende majoor Boss hardt van het Leger des Heils uit Amsterdam werkt donderdag 27 september mee aan een grote zangavond in de gereformeerde kerk in Bodegraven. Aanvang is acht uur. Ds. Bustya in Rijnsburg. Ds. Bustya uit Roemenië spreekt donderdag 27 september in Het Centrum in Rijnsburg over toe komst van Europa. De avond wordt georganiseerd door de Rijnsburgse Kerkelijke Vredes- werkgroep. IKV-manifestatic Sasscn- heim. Zaterdag 29 september or ganiseert de IKV-kern in Sassen- heim een manifestatie rond het thema 'Over leven overleven'. De dag begint om elf uur in het Rijnlands Lyceum. Medewerking verleent onder meer de bekende dichter/predikant Hans Bouma. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te 's-Gra- venzande H.E.J. van der Laan Kolder- veen-Dinxterveen. te Wilsum H.J. Donken IJzendoorn; bedankt voor Zwijndrecht B.J. Kruit Heiloo en Lim- Gcreformeerde Kerken: beroepen te 's-Gravenhage-Loosduinen mw.drs. N A. Kok kand. Koudekerk aan den Rijn. te Luttelgeest en Kuinre drs. J.J.T. Salakay Den Burg (Texel), te Sellingen drs. G.P.E. van Helden kand. Zwolle. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Hasselt (tweede pred.plaats) en Franeker-Sexbierum i.s.m. Arum J.J. Schreuder Bunschoten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2