LEIDSCH DAGBLAD Luchtblokkade Irak ch Motor huren? 'Rijk faalt in strijd tegen zwarte melk' Nog geen toestemming voor bollenwerk Polen JiÜMultiRent NS halen eigen personeel uit de drukke ochtendspits CDA en PvdA zijn er nog niet uit 'Zwakzinnigen en ouderen dupe van volksverzekering j Blonk's Nieuws van de mosselman. Granaten op strand uit begin van de eeuw WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39354 Prijs ?l. 1,35 Vanaf van daag gaan de scholieren weer langs de deur met kin derpostzegels en -kaarten. Het betreft de 64ste editie van de landelijke kinderpostze gelactie. Dit jaar hebben de zegels als on derwerp 'Kind en bobby'. Ria Lubbers, de echtgenote van de minis ter-president, gaf gistermid dag het officië le startsein van de actie. Op pa gina 17 een ar tikel over de stichting Kin derpostzegels, die in Leiden is gevestigd, (foto ANP) WASSENAAR - Op het Wassenaar- se strand is gistermiddag een 100 ki lo zware granaat uit het begin van de eeuw gevonden, samen met vijf kleinere generatiegenoten. De inge schakelde duik- en demonteer- groep van de Koninklijke Marine heeft de granaten niet op het strand ter ontploffing gebracht omdat dat te veel schade zou toebrengen aan de duinen. In plaats daarvan wer den ze in speciale kisten gedaan om in Den Helder onschadelijk te wor den gemaakt. De grootste granaat was 55 centi meter lang en had een doorsnede van 30 centimeter, de kleinere gra naten waren 20 tot 25 centimeter lang. Ze hebben volgens de politie tachtig jaar onder het zand gelegen en zijn bovengekomen door de storm en springvloed van vorige week. Toen is, ter hoogte van Meij- endel, 250 meter duin weggeslagen. Het oorlogstuig werd 's middags om twee uur gevonden door strand- wandelaars, kort voor de afslag Meijendel. De politie schakelde on middellijk deskundigen in. Het verwijderen van de granaten duurde 40 minuten en gedurende die tijd werden wandelaars door agenten op afstand gehouden. Vol gens een woordvoerder liggen strand en duinen bij Meijendel 'vol met oorlogstuig", maar komen de vondsten meestal uit de Tweede Wereldoorlog. De vondst van giste ren zou dan ook uniek zijn. DEN HAAG Minister B. de Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) geeft op dit moment nog geen toe stemming om Polen op de bollen velden aan het werk te zetten. De minister wil eerst een rapportage van de arbeidsbureaus over de be- Zanten van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembol lencultuur is er eigenlijk van over tuigd dat De Vries zo nodig Polen toe zal laten. "De minister is in staat realistisch te denken. Als er niet vol doende arbeidskrachten zijn, gaan nodigde mankracht afwachten. Vol- voor honderdduizenden guldens gende week woensdag stuurt hij de Tweede Kamer een nota met een aanbeveling al dan niet Polen toe te laten. Zo er al niet-EG'ers mogen ko men, dan is dit slechts een beperkt aantal. Alleen de vacatures op de bollenbedrijven die nu reeds bij de arbeidsbureaus zijn aangemeld, worden bij de inventarisatie meege teld en gehonoreerd. Overigens ver wacht de minister voor het overgro te deel met Nederlanders en EG'ers in de arbeidsbehoefte op de leliebe- drijven in Noord-Holland te kun nen voorzien. Voorzitter J. Veldhuyzen van aan leliebgllen verloren. De Vries waakt er wel voor een bedrijfstak om zeep te helpen". Volgens Veld huyzen van Zanten is er wel haast geboden. Over twee weken moet de oogst van de leliebollen beginnen. Directeur C.A.J. van der Zwet van het Lissese arbeidsbureau zou het alsnog toelaten van Polen een goed voorbeeld van inconsistent beleid vinden. "Daarmee wordt op nieuw de fundamentele discussie uit de weg gegaan of je werklozen kunt verplichten bepaald werk te doen. Ik vind dat de minister moe diger moet zijn. Er is alleen al in Amsterdam, Alkmaar en Hoorn een groot reservoir aan arbeidskrach ten. Mensen uit Polen halen is niet nodig". Sjevardnadze waarschuwt voor oorlog NEW YORK/AMMAN (GPD/AFP/Rtr) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren een luchtembargo tegen Irak afgekondigd. Ook Yemen, dat zich de afgelopen weken meermalen als verdediger van Irak heeft opgesteld, stemde voor de blokkade. Cuba was als enig land tegen. Sovjet-minister Sjevardnadze (buitenlandse zaken) heeft gisteren gezegd dat de VN militaire middelen mogen ge bruiken om een eind te maken aan de Iraakse bezetting van Kuwayt. Het afgekondigde luchtembargo Op de blokkade kunnen slechts betekent dat ook de laatste manier uitzonderingen worden gemaakt na is afgesneden waarop Irak nog con- uitdrukkelijke toestemming van de tact met de buitenwereld kon on- Sancties Commissie van de VN, bij- derhouden. De resolutie staat de voorbeeld bij humanitaire vluchten lidstaten met zoveel woorden toe met voedsel en medicijnen. De reso- vliegtuigen van en naar Irak te lutie vraagt de lidstaten ook om dwingen tot een landing, al is niet Iraakse schepen die hun havens duidelijk wat er moet gebeuren als aandoen, vast te houden, evenals die vliegtuigen dat weigeren. Ge weld tegen burgervliegtuigen wordt nadrukkelijk uitgesloten vol gens een verdrag uit 1944. Ook de VN staan geweld tegen civiele vlieg tuigen niet toe. Het besluit tot de blokkade viel ter- ROERMOND (ANP) - De straten rond de rechtbank in Roermond wor den morgen, de eerste dag van het proces tegen éen van de verdachten van betrokkenheid bij de IRA-aanslag op 27 mei in Roermond, de 26-ja- rige Paul Hughes, voor alle verkeer afgesloten. Bij die aanslag kwamen twee Australiërs om het leven. Zij werden vanwege hun auto met een Brits nummerbord als Britse militairen aangezien. Rond het rechtbankgebouw zal tijdens het proces geen gemotori seerd verkeer zijn toegestaan. Fietsers en voetgangers mogen zich wel in de nabijheid van de rechtbank begeven, maar de politie heeft de be voegdheid om verdachte Figuren te controleren. De verwachting is dat de zaak tegen Hughes wordt aangehouden. Roermond houdt rekening met een tweede zaak op 11 oktober tegen twee andere verdachten. schepen van andere landen die v plan zouden zijn de economische blokkade van Irak te doorbreken. Volgens minister Van den Broek betekent het besluit mede dat Ne derland verder zal overleggen over de vraag of 18 F-16 straaljagers bij wijl de Iraakse leider Hussein het het handhaven van het embargo Amerikaanse volk toesprak. Hij zouden moeten worden ingezet. De waarschuwde voor een 'nieuw Viet- Nederlandse F-16's die de regering nam' wanneer het Irak zou aanval- naar de Golf wil sturen hoeve len. Ook benadrukte hij dat Bagh- per se in een ander land te wore..,, dad niet op oorlog uit is. Bush kan gestationeerd, nu Turkije de straal- volgens Hussein hooguit een oorlog jagers niet wil hebben. Premier Lubbers zegde dit gisteren (als plaatsvervangend minister van bui- Ondanks het embargo is vandaag tenlandse zaken en defensie) in de een vliegtuig van Iraqi Airways ge- Tweede Kamer toe. Hij erkende te- land op het vliegveld van de vens vorige week 'een fout' te heb- Jordaanse hoofdstad Amman, zo ben gemaakt door te verklaren dat hebben getuigen gemeld. Het kan- ook West-Duitsland van plan was toor van Iraqi Airways in Amman vliegtuigen naar Turkije te sturen, deelde mee dat de vlucht naar In een speech voor de Algemene Baghdad de eerste is van drie die Vergadering van de Verenigde Na ties heeft Sovjet-minister Sjevard nadze (buitenlandse zaken) gisteren op ongebruikelijk felle wijze uitge haald naar Irak. De inval in Kuwayt noemde hij onder meer een 'terro ristische daad'. "Elke dag, ieder mo ment kan in het Golf-gebied de oor log uitbreken", zo waarschuwde Sjevardnadze. Maar aan de bezet ting van Kuwayt zal een eind moe ten komen omdat anders "onze be schaving met een halve eeuw wordt teruggeworpen". Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Leiden. Tel. 071 - 310001 NIKKEI KELDERT - De aandelen op de effectenbeurs van Tokyo zijn vannacht met bijna 5 procent gekel derd. De Nikkei-index van 225 aan delen sloot 1108,7 punten lager op 22.250,62. Gisteren ging er al 418,51 punten van de index af. Het is de eerste keer sinds januari 1988 dat de Nikkei-index onder de 23.000 pun ten duikt. APELDOORN (ANP) Het minis- Volgens de FNZ-voorzitter is de terie van landbouw is er niet in ge- overheid gemachtigd melktankwa- slaagd om de illegale handel van gens op de weg aan te houden en te boeren in melkoverschotten uit te controleren. Als de herkomst van bannen. Ondanks het aanscherpen de melk onduidelijk is, kan de van de wettelijke regelingen deze vrachtauto met inhoud zelfs ver- zomer, bloeit het circuit van de zo- beurd worden verklaard. Tot nu toe geheten 'zwarte melk' sinds begin is er echter nog nooit een melktank van dit jaar. wagen op de weg gecontroleerd, Dat concludeerde vanmiddag zegt De Heer. voorzitter De Heer van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond FNZ. Het verhaal van De Heer vertoont door premier Lubbers voorgestelde LEIDEN - De voormalige minis ter van landbouw en visserij. Ger- rit Braks, werd gisteren 'wegens grote verdiensten voor de Neder landse visserij'in het Leidse Holi day Inn-hotel onderscheiden door het Genootschap voor Bols Coren- wijn en Haring. Deze onderscheiding wordt sinds 1983 uitgereikt in België als daar de nieuwe haring aankomt. Gisteren werd voor de eerste keer de Nederlandse versie van dc on derscheiding uitgereikt. Dit ge beurde tijdens de traditionele Haring- en Corenwijn-actie. waarbij ambassadeurs en zaakge lastigden van ruim 35 landen aan wezig waren. (foto jan Holvast) UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen willen met een ei gen bijdrage de drukte in de bom volle treinen tijdens de ochtend spits verminderen. Zo'n 6.700 per soneelsleden die in Utrecht werken moeten vanaf januari 1991 voor 7.45 uur of na 8.45 uur met hun werk be ginnen. Het ministerie van verkeer en wa terstaat heeft een aantal grote be- Melkveehouders moeten volgens - opvallend veel gelijkenis met de af- de regels van de Europese Gemeen- faire rond de falende viscontrole. schap over te veel geproduceerde Begin van dit jaar meldden de visse- melk een boete betalen: de super- rijvoormannen Kramer en Nooitge- heffing. Veel boeren verkopen de dagt aan het ministerie dat de illega- overschotten echter aan illegaal le vangstoverschrijdingen ondanks opererende handelaren uit het bui- alle maatregelen nog steeds door- tenland, waardoor zij niet alleen de gingen. Deze uitlatingen leidden superheffing ontduiken, maar ook uiteindelijk tot de val van minister nog geld krijgen voor hun melk- Braks. DEN HAAG (GPD) Een meerder heid van het CDA is het met pre mier Lubbers eens dat er naast mi nister Bukman (landbouw en visse rij) ook een staatssecretaris van landbouw te benoemen. In de frac tie bestaat echter weerzin tegen de kandidaat, CDA-Kamerlid Van der Linden. De PvdA is nog steeds niet overtuigd van de noodzaak van een staatssecretaris van landbouw. Overleg tussen de fractieleiders van de regeringspartijen Brinkman (CDA) en Wöltgens (PvdA) heeft nog niet tot uitsluitsel geleid over de benoeming van een staatssecre taris van landbouw. Het CDA vindt net als Lubbers dat zo'n staatssecre taris er moet komen omdat er vol doende taken zijn te verdelen. De vraag is echter of dat Van der Lin den, die eerder als staatssecretaris werd weggestuurd in verband met de paspoortaffaire, moet zijn. Lub bers staat pal achter de kandida tuur. In de Tweede Kamer stelde hij gisteren dat Van der Linden "niet melaats" is en dus "op een ander moment, met een andere portefeuil le" als staatssecretaris van land bouw moet kunnen terugkeren. drijven gevraagd een vervoerplan op te stellen. NS zijn niet benaderd, maar "om het belang van spreiding te onderstrepen en om een voor beeld te stellen" heeft de directie toch besloten een bijdrage te leve ren. Van de 6.700 Utrechters om wie het gaat, komen er volgens de NS- woordvoerder ongeveer 5.000 per trein in de drukke ochtendspits "Het centraal station van Utrecht heeft dagelijks te maken met 75.000 in- en uitstappers". aldus de woord voerder. 'Wij kunnen dus met vijf duizend mensen een aardige bijdra De PvdA houdt echter vast aan Se ltveren aan de vermindering van de drukte" Eind 1991 wordt bekeken of de het standpunt dat geen behoefte is aan een staatssecretaris op land- bouw omdat zijn takenpakket veel Proc'f een bijdrage heeft geleverd te licht zou zün. Brinkman heeft de d5 verlichting van de drukte ,n partij niet van de noodzaak kunnen dl' ochtendspits Als dat zo is is een overtuigen Volgens een inschat- bredere invoering mogelijk De On ting van een CDA-Kamerlid kan de dernemmgsraad moet zich nog over impasse tussen de coalitiepartners het voorstel uitspreken. binnen een dag of twee zijn opge- lost. Hij zinspeelde erop dat de PvdA eerst de terugkeer van haar politiek leider Kok, morgen, wil af wachten. De minister van financiën is nu nog in Washington voor een vergadering van het IMF. overschot. Zowel het ministerie van Land bouw als het Produktschap voor Zuivel bonden n het voorjaar de strijd aan met Je zwarte handel. Volgens De Heer tot nu toe met wei nig succes. "In het bedrijfsleven is het algemeen be :end dat het zwarte zwarte melk geldt hetzelfde. Heer wijst er wel op dat de handel in Ziekenhuisraad (NZR), staan se schrijver, is vandaag op 82-jarige ben geen enkele aanwijzing dat het zwarte melk op veel kleinere schaal terst kritisch tegenover het plan Italiaanse schrijver Moravia overleden ROME (Rtr/AFP) - Alberto Moravia, de bekendste hedendaagse Italiaan- circuit nog steeds bestaat. We heb- se schrijver, is vandaag op 82-jarige ben geen enke* leeftijd overleden, zo heeft zijn fa- is verdwenen.' milie bekendgemaakt. De schrijver stierf vanmorgen vroeg. Volgens zijn dokter heeft hij waarschijnlijk een beroerte gehad. De Heer zegt zich bewust te zijn van de overeenkomsten met de vis serijzaak. "De boetes in de visserij stellen niets voor. Het gewin is gro- ROTTERDAM (ANP) - De zieken mo huizen, verenigd in de Nationale plaatsvindt dan de illegale visaan- landingen". staatssecretaris Simons (volksge zondheid) om een volksverzekering ZEGMAARC TEGEN KAMSTEEG OCCASION Perioden met zon Vannacht enkele mistbanken. Overdag perioden met zon en droog. Minimum temperatuur van 8 graden aan zee tot 4 graden in het binnenland en plaatse lijk vorst aan de grond. Middagtempc- ratuur ongeveer 14 graden. Zwakke tot matige noordwesten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Eerst perioden met zon en in de nacht kans op vorst aan de grond. Tijdens het weekeinde kans op wat regen. Middagtcmpcratuur onge veer 16 graden. Rente omhoog AMSTERDAM (GPD) - In navol ging van de Verenigde Spaarbank hebben de ABN-Amro E ank en de NMB Postbank beslotei de hypo theekrente te verhogen. Vanaf van daag gaan de tarieven bij deze ban ken over de hele linie met 0,3 pro cent omhoog. Een woordvoerder van de Rabo bank zei vanochtend dat men zich nog beraadt. Naar verwachting zal deze bank echter spoedig volgen. De Rabobank is voor ABN-Amro en NMB Postbank met ruim veer tig procent de grootste partij op de markt van woninghypotheken. ■■BHHIIIIIIIIIIIBHiHH Nieuwstraat 13 tel. 071-122039 l dagschotel 7,50 l Ltussen 17.00 en 18.00 uur I ■■■■IIIIIIIIIIIHHHB Zeelands Roem verse mosselen. In lekvrije verpakking. Enkele dagen houdbaar in de - U>«/D koelkast Bak 2 kilo Albert Heijn, Henri Dunantplein 6, Hillegom; Kopermolen 44. Bevrijdingsplein 58, Leiden; Winkelhof 29, Leiderdorp; Blokhuis 49, Lisse; Irlslaan 83, Markthof 1, Oegstgeest. op te richten. NZR-voorzitter Van Veldhoven zei vanmorgen te vrezen dat "zware zorgrisico's", zoals de zorg voor geestelijk gehandicapten en verpleging van demente bejaar den, in het gedrang komen. Verze keraars krijgen volgens hem te veel macht. Simons wil de huidige Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (awbz) uitbreiden tot een volksver zekering die vrijwel alle geneeskun dige kosten dekt. Maar Van Veldho ven zei op een vergadering van de NZR in Rotterdam bang te zijn dat het plan een aantal "té grote geva ren" oplevert. Met de zwakzinni genzorg en verpleging van demente bejaarden zijn volgens hem zulke hoge kosten gemoeid dat ze in feite onverzekerbaar zijn. Van Veldho ven voelt er dan ook niets voor om die "risico's" op te nemen in Si mons' basispakket. Volgens het plan van de staatsse cretaris kunnen de verzekeraars zelf bepalen hoe en in welke mate de in het basispakket opgenomen zorg wordt gegeven. De NZR-voor zitter verwacht echter dat de con currentie tussen de verzekeraars tot de ongewenste situatie leidt dat ze moeten kiezen tussen bij voorbeeld grotere groepen in de zwakzinni genzorg of beperking van het aantal dotterbehandelingen. Roermond sluit wegen bij rechtbank ai

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1