Ingelaste vergadering over kasteel en villa's Endegeest Het welkome afscheid van een schooldirecteur b-es Leiderdorp in weekeinde vol culturele activiteiten 'Geen parkeeroverlast door komst AH-filiaal Markthof in Oegstgeest' 'Vooral bouwen voor Warmondse woningzoekenden' WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 B en W Oegstgeest laten politiek kiezen OEGSTGEEST - In een 1 ingelaste vergadering buigen de politieke partijen van Oegst geest zich vanavond over de Endegeest-problematiek. Van daag of morgen moeten ze dan kiezen voor de variant die de restauratie van kasteel Ende geest veiligstelt. Het is al tijden de bedoeling dat bouwbedrijf IBB Kondor het Oegstgeester kasteel 'gratis' op knapt in ruil voor de mogelijkheid 30 villa's te bouwen in de strook langs de rijksweg. In juni schorste de Raad van State de bouwvergun ning van de villa's omdat de bouw van villa's niet spoedeisend genoeg zou zijn om vooruit te lopen op de goedkeuring van het gewijzigde be stemmingsplan. B en W vergaderden gisteren over de kwestie en zien twee oplossin gen. De gemeente vraagt de Raad van State de schorsing van de bouwvergunning op te heffen of doorloopt gewoon de verdere be stemmingsplanprocedure. De twee de mogelijkheid kan, afhankelijk van het aantal bezwarenv enkele maanden kosten. De eerste moge lijkheid kan tijdwinst opleveren, maar wethouder Kohlbeck weet niet zeker of ze succes oplevert. Zijn gemeente moet er de Raad van Sta te dan wel van overtuigen dat de vil- labouw spoedeisend is. Over de twee varianten is in B en LEIDERDORP - Leiderdorp staat het komende weekeinde bol van de culturele activiteiten. Op diverse plaatsen in de gemeente zijn vanaf morgen tot en met zondagavond concerten en theatervoorstellingen te bekijken en beluisteren. Alle op tredens zijn gratis toegankelijk en georganiseerd door de werkgroep Cultureel Weekend Leiderdorp. De activiteiten beginnen morgen in sociaal-cultureel centrum De Mu- zcnhof. Theater Toverlei speelt daar de eenakter 'Een wonderbaarlijke i nacht van Slawomir Mrozek' (20.15 uur). In aansluiting daarop brengt 1 het Leiderdorps Operette Gezel- schap fragmenten uit onder meer 'Der Zigeunerbaron' en 'Der Graf i von Luxemburg' (21.30 uur). Gelijk- i tijdig (21.30 uur) is er in café de Hol- landsche Tuyn aan de Hoofdstraat een jazzconcert van de Funny Hou- i se Jazz Band. een overzicht gegeven van de ge schiedenis van Leiderdorp. Tot en met 6 oktober exposeren cursisten van de Leiderdorpse Volksuniversiteit hun werkstukken in de openbare bibliotheek (Muzen- hof). W niet gestemd: de politieke partij en krijgen deze week de vrije keus. Als ze ervoor kiezen het gisteren door B en W vastgestelde bestem mingsplan gewoon af te werken, komt dat plan begin volgende maand in de raadscommissie ruim telijke ordening. Bezwaren Volgens de wethouder verschilt het nieuwe bestemmingsplan maar op één punt van het ontwerp, dat an derhalf jaar geleden besproken is door raadscommissies: het aantal te bouwen villa's is gedaald tot 30. Hij hoopt dat het geen bezwaren zal op roepen in de samenleving, maar verwacht dat dat wèl zal gebeuren ('gezien de ervaringen in het verle den'). Volgens de gemeentebestuurder is het gevaarlijk het Endegeest-pro ject op de lange baan te schuiven: "De kans bestaat dan dat de restau ratie van het kasteel duurder wordt en we het niet meer redden met de beschikbare gelden". Over de opstelling van Leiden, de eigenaar van het kasteel, en bouwer IBB Kondor kan Kohlbeck niets zeggen. "Er zijn tot nu toe niet echt gesprekken geweest", zegt hij. "Ze hebben echter eveneens de moge lijkheid een verzoek in te dienen om de schorsing op te heffen". LEIDERDORP - De Leiderdorpse wethouder mevrouw C. Kerner (midden op de foto) verichtte gisteravond de aftrap voor een voetbalwedstrijd op het nieuwe trainingsveld van de plaatselijke vereniging RCL. Met deze han deling werd het nieuwe veld in gebruik genomen. Een team van ambtenaren en medewerkers van de Heidemij speelde onder leiding van wethouder mevrouw J. Veldstra (ruimtelijke ordening) tegen een elftal van bestuursle den en jeugdleiders van RCL. Het nieuwe veld van RCL is een zogenaamd Stergazo-veld. Stergazo betekent: Sterk Gazon Zoden. Door een ver beterde onder grondlaag blijft de toplaag, die uit gras bestaat, langer bespeelbaar. Het vorige trainingsveld was zo slecht van kwaliteit dat het reeds enkele maanden na het begin van het seizoen veranderde in een modderpoel. RCL heeft 49 teams die bijna allemaal gebruik moeten maken van het trainingsveld. (foto Jan Holvast) Fietser gewond in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een 13-jarige jon gen uit Oegstgeest moest gistermid dag na een verkeersongeval met schouderletsel naar het ziekenhuis. De jongen reed omstreeks vier uur op zijn fiets over de Koninginne- laan. Een 33-jarige man uit Oegst geest reed in zijn auto over de Nas- saulaan in de richting van de Ter- weeweg. De fietser gaf de automo bilist, die van rechts kwam, op de kruising geen voorrang en werd frontaal geraakt. Hoofdwonden na frontale botsing OEGSTGEEST - Een 20-jarige man en een 17-jarige vrouw uit Katwijk moesten gistermiddag allebei met hoofdwonden naar het ziekenhuis worden gebracht na een frontale botsing in Oegstgeest. Omstreeks drie uur reden zij elkaar op de brommer tegemoet op het fietspad dat in het verlengde ligt van de Oude Rijnsburgerweg in Oegst geest. Door een nog onbekende oor zaak zijn de twee tegen elkaar ge botst. De Katwijker had een lichte hersenschudding en verwondingen aan zijn gezicht en gebit. De Kat- wijkse had een zware hersenschud ding en een hoofdwond. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een in Alphen aan den Rijn gestolen Volkswagen-personenbusje is maandag geheel uitgebrand in Lei den teruggevonden. Het busje, dat eigendom is van een 46-jarige Alp- henaar, was in de nacht van zondag op maandag gestolen in de Briljant- Zaterdag Het grootste deel van het program ma speelt zich af op zaterdag. Tus sen 10.00 en 16.00 uur is er een infor- matiemarkt in winkelcentrum Win- keihof. Leiderdorpse verenigingen presenteren zich daar in een aantal I kramen. Op het plein bij het ge- meentehuis (Statendaalder) zijn 's middags twee dansoptredens. De - Sjelter Squeezers geven tussen 12.00 en 13.00 uur een demonstratie 'squaredansen'. Daarna is dans- 1 groep Kryowka aan de beurt (van 14.00 tot 15.00 uur). In De Muzenhof brengt Teele om 14.30 de voorstelling 'Ding dong, doe jij even open' voor kinderen van 6 tot i2 jaar. Volwassenen kurrnen 's avonds om 20.15 uur naar een caba retvoorstelling van Ien van Duijn- hoven, getiteld 'En we noemen haar...' Na afloop treedt de jazzfor matie Little Steam Band op (22.15 uur). Kinderkoor de Rijnzangertjes treedt 's avonds (19.00 uur) op in de Dorpskerk onder leiding van Fenje van Heerde, samen met Jongeren koor Leiderdorp onder leiding van Jos Schohaus. Na een greep uit hun repertoire komen de balletdansers van het Kreatief Danscentrum op het podium (20.30 uur). De christe lijke oratoriumvereniging Excel sior verzorgt om 21.30 uur een op treden in de Dorpskerk. De Leidse popdichter Rik van Boeckel treedt om 21.00 uur op in sociaal cultureel centrum De Sjel ter. Daarna geeft de negen leden tel lende Leidse reggaeband The Vibe een concert. Zondag Het ensemble Festoen geeft zondag een concert in De Muzenhof (12,30 uur). Dit gezelschap speelt kamer muziek uit de achttiende eeuw. Het Leiderdorpse salonorkest De Pumps treedt om 14.30 uur op in de Hollandsche Tuyn. Het orkest be- staat uit zeven vrouwen die muziek spelen uit de jaren '20, '30, operette- melodieën, walsjes en tango's. Op zaterdag en zondag houdt de Oudheidkamer (boven de Holland- sche Tuyn) open huis van 14.00 tor 16.00 uur. In deze ruimte wordt aan de hand van archeologische vondsten, documenten en foto's Geleijns verlaat na 16 jaar fuserend Lueaseollege De scheidende directeur H.A. Geleijns van het Voorschotense Lueaseollege: "Het Lucas was geen zieltogende school, maar het is beter om te fuseren wanneer een school gezond is dan wanneer het moet. (foto Ellen Marten#) LEIDEN/OEGSTGEEST - De dis cussie over het bestemmingsplan van de Markthof in Oegstgeest is een achterhaalde zaak, vond raads man mr. De Brauw gistermorgen bij de Raad van State. De raadsman van Proper, eigenaar van de Markt hof, stelde dat de parkeerdruk niet is toegenomen door de komst van het Albert Heijn-filiaal. Daarmee zijn de bezwaren tegen het bestem mingsplan weggevallen, aldus De Brauw. Ter discussie stond de herziening van het bestemmingsplan van de Markthof in het Oegstgeester cen trum. Deze herziening in verband met de komst van de passage is in mei 1987 reeds een keer vernietigd door de Raad van State wegens een gebrekkige motivering. Dat is nu overgedaan en wederom bij de Raad van State aangevochten door 18 bewoners en winkeliers. De bewoners keerden zich met name tegen de naar hun gevoel ge vaarlijke situatie die is ontstaan in de Geverstraat. Albert Heijn wordt via deze drukke verkeersader be voorraad en zorgt ervoor dat dubbel wordt geparkeerd en fietsers via de rijbaan moeten uitwijken. Eigenaar J.N. Lancel van make laardij Eigen Haard zei zich in zijn rechtsgevoel aangetast te voelen. Bij de bouw van een nieuw pand voldeed hij aan de eis van de ge meente om de gevel aan de omge ving aan te passen. "De Geverstraat was een beeldbepalende straat. Aan de wensen van de gemeente ben ik tegemoet gekomen door een archi tect te nemen en extra kosten te ma ken", aldus Lancel. Nu blijkt volgens Lancel dat het zicht op de gevel vaak wordt ont trokken door de vrachtwagens die daar staan te lossen. "Dat is een be schamend gezicht", zo zei hij. Bo vendien zorgen de vrachtwagens voor veel overlast en wordt de inrit van het pand met parkeerterrein vaak geblokkeerd. Na de opening van de Albert Heijn-winkel in april dit jaar zijn er echter geen klachten binnengeko men. In tegenstelling tot verschil lende v9orspellingen over parkeer overlast' in dat deel van het cen trum, zijn er op het Terweeplein re gelmatig plaatsen vrij. Dat geldt ook voor drukke momenten zoals koopavond en zaterdag. Het is ge bleken dat veel klanten met de fiets komen. Het laad- en losperron aan de Ge verstraat waarover wordt geklaagd, is volgens De Brauw van Proper niet aan de orde, omdat dit buiten het bedoelde bestemmingsplan valt. De staatsraad mr. M. van der Stoel doet over enkele weken uit- VOORSCHOTEN/LEIDEN - De fusie tussen het Voor schotense Lueaseollege en de Leidse Vlietschans is voor directeur H.A. Geleijns niet dé reden om op te stap pen, maar zijn vertrek komt wel goed uit. De directie tel de na de fusie een man te veel en Geleijns trok zijn conclusies. "Ik ben 56 en nog gezond van lijf en leden. Ik kan nu nog 50 kilometer per uur trappen op mijn ra cefiets en tal van andere din gen ondernemen", aldus de directeur. Geleijnse maakt gebruik van de DOP-regeling (een soort vut-rege- ling voor onderwijspersoneel). Het schoolbestuur heeft hem overmor gen een receptie aangeboden. De di recteur zegt dat hij heeft gekozen voor een bescheiden aantal gasten en een nog bescheidener aantal sprekers. "Dat moet beperkt blijven tot één. Je weet van tevoren toch al wat ze gaan zeggen. Ze zeggen nooit dat je zo chagrijnig was of dat je nooit beslissingen nam", aldus de grijzende ex-leraar wiskunde. Voor verschillende instellingen is de vervroegde uittreding van de di recteur bijzonder positief. Hij wordt straks voorzitter van de overkoepe lende Stichting Binnensport Voor schoten, gaat het bestuur leiden van een Leids bejaardenhuis en wil ex tra tijd besteden aan zijn bestuurs lidmaatschap van een Haagse school. Ambitieus kan Geleijns wel wor den genoemd. Hij begon als onder wijzer aan een Haagse lagere school, stapte over naar een ulo en studeerde in de avonduren wiskun de. In 1974 kwam hij als leraar wis kunde terecht op het Lueaseollege en in 1982 werd hij daar directeur. Terugblikkend noemt de direc teur zijn laatste promotie 'een ver rassing'. De leraar, die tevens B en W willen woningbehoefte onderzoeken, bouwlocaties kopen en extra subsidies loskrijgen WARMOND - Het Warmondse col lege wil een driesporenbeleid voe ren op het gebied van de woning- 'bouw. Burgemeester en wethou ders zoeken actief naar plaatsen .waar woningen voor Warmondse woningzoekenden kunnen komen, houden in de eerste helft van 1991 teen woningbehoefte-onderzoek en •proberen van Den Haag toestem ming te krijgen om extra woningen te bouwen. Dat maakte CDA-wet- houder C.J.M. Wassenaar gister avond duidelijk tijdens de begro tingsbehandeling in de commissie ruimtelijke ordening. De commissieleden spraken gis teravond hun bezorgdheid uit over de snel groeiende lijst woningzoe kenden. In twee jaar is het aantal woningzoekenden gegroeid van 329 naar 415. De wethouder maakte dui delijk dat 325 Warmonders op deze lijst helemaal nog geen woning heb ben. "Er is sprake van een groei van 40 procent in twee jaar tijd", aldus Wassenaar. "Daarom wil het college in de eerste plaats bouwen voor Warmondse woningzoekenden". Om te weten te komen aan welke woningen behoefte is, is een wo ningbehoefte-onderzoek nodig. Progressief Warmond-raadslid B. Schavemaker pleitte ervoor het on derzoek uit te besteden, het college wil de zaak in eigen hand houden en denkt hierdoor sneller te kunnen werken. Probleem is dat het zoge heten woningcontingent ontoerei kend is. Tot het jaar 2000 mag War mond slechts 48 woningen bouwen, waarvan er tien al zijn gereserveerd voor het gebied waar nu nog de sportzaal de Klim Op staat. De wethouder wil 'uit tactische overwegingen' nog steeds niet kwijt met wie de gemeente onderhandelt over de aankoop van woningbouw locaties. Wanneer B en W nieuwe grond hebben verworven, zal de ge meente met concrete plannen naar Den Haag stappen om extra wonin gen los te krijgen. De wethouder heeft 'enige hoop dat dat lukt gezien het aantal woningen dat men tot het jaar 2000 in Zuid-Holland kwijt wil'. schooldecaan was, solliciteerde naar de vacature omdèt de organisa torische kant van de directeursbaan hem aansprak. Hoewel hij het lesge ven miste, heeft hij van zijn beslis sing nooit spijt gehad. "Er kwamen zoveel andere dingen voor terug". Schaalvergroting Een van de zaken waarmee de direc teur te maken kreeg was de fusie tussen Vlietschans en Lueaseolle ge. Geleijns werd bekend als een groot ijveraar voor het samengaan van beide scholen. "Dat moest, want de te verwachten ontwikkelin gen dwingen scholen tot schaalver groting", zegt hij nu. Al in 1984 probeerden het inter confessionele Lueaseollege en de christelijke Vlietschans te fuseren, maar dat lukte niet. De overkoepe lende vereniging voor christelijk voortgezet onderwijs, waarvan de Vlietschans deel uitmaakte, gaf geen toestemming. "De noodzaak was toen niet zo sterk", herinnert de directeur zich. Vorig jaar kreeg de fusie alsnog zijn beslag. Volgens de scheidende directeur waren de ar gumenten voor het samengaan nog sterker, zaten er andere mensen in het bestuur van de overkoepelende vereniging en maakten de onder wijskundige ontwikkelingen duide lijk dat kleine scholen steeds min der bestaanszekerheid hebben. Wat dat laatste betreft: de minis ter van onderwijs wil grote scholen met meerdere afdelingen financieel bevoordelen. Het Lucas-college kende alleen een mavo- en een ha vo-afdeling. Na de fusie heeft de nieuwe school een vwo-afdeling in het Leidse gebouw. Geleijnse noemt dit een van de grote voorde len van de fusie. "Ik denk dat een havo zonder vwo het moeilijk krijgt. De integratie van havo en vwo krijgt een keer zijn beslag". De ex-leraar wiskunde verwacht dat er een tijd komt waarin leerlin gen kunnen kiezen of ze vakken op havo of vwo-niveau doen. Een voor deel dat de leerlingen nu al hebben is een groter vakkenaanbod op exa menniveau. Mavo-leerlingen kun nen bijvoorbeeld examen doen in het vak handvaardigheid, iets dat voorheen niet mogelijk was. Dat Voorschoten na de fusie geen vwo-afdeling binnen de gemeente grenzen heeft gekregen mogen sommige gemeentebestuurders be treuren, Geleijnse vindt het geen punt. "Het gebouw van de vroegere Vlietschans aan de Apollolaan ligt op twee kilometer afstand. Dat is voor Voorschotense leerlingen bin nen een paar minuten te fietsen". Niet zieltogend Voor Geleijns ware» naast de on derwijskundige ontwikkelingen de voorspellingen over dalende leer lingenaantallen een reden om zich al vroeg sterk te mekan voor een fu sie. "Kijk, het Lucas hoefde niet te fuseren, het was geen zieltogende school. Maar het is beter dat dit ge beurt wanneer een school gezond is, dan wanneer je moét". De directeur vindt dat beide scho len toch al erg veel gemeen hadden. "De scholen hadden dezelfde voe dingsbodem. Ook de Vlietschans betrok de leerlingen uit Voorscho ten, Leiden-zuid en Zoeterwoude. Beide scholen hadden een confes sionele grondslag". "Er is nu één school, we staan samen sterk. Het interconfessionele onderwijs in Voorschoten en Leiden-zuid is hier mee veiliggesteld". Desondanks geeft hij toe dat de fusie niet zonder slag of stoot ge paard ging. Sommige docenten we zen het samenwerkingsverband af uit angst voor hun eigen positie. Hoewel de fusie geen verlies van werkgelegenheid teweegbracht, dienden de afvloeiingslijsten van twee scholen in elkaar geschoven te worden. Wie onderaan de lijst staat zal bij dalende leerlingenaantallen als eer ste zijn baan kwijtraken. Door jon gere leerkrachten iets hoger op de lijst te zetten en oudere leerkrach ten een beetje te laten 'zakken' is volgens de scheidende directeur een snelle vergrijzing voorkomen. Vooral voor het jonge lerarenkorps van het Lucas is dat een belangrijk resultaat. Andere tegenstanders van de fu sie waren bang dat de 'knusse' sfeer op het Lucas zou veranderen. Vol gens de directeur is er uiteindelijk een oplossing gevonden voor dit probleem. De sfeer van de klein schalige school heeft men behou den door een mentoraat in te stel len. Tijdens een speciaal daarvoor gereserveerd schooluur kunnen leerlingen hun problemen bij de ei gen mentordocent kwijt. Daarnaast zijn er vergaderingen waarbij ment oren onderling prestaties en gedrag van leerlingen bespreken. Vaarwel De directeur weet dat er genoeg do centen zijn die uitkijken naar de dag waarop ze de school vaarwel kun nen zeggen. Hij vindt dat jammer, omdat er jonge leraren zijn die graag willen werken. Hij is dan ook niet tevreden met het huidige per soneelsbeleid in het onderwijs. Wie het grootste aantal dienstjaren heeft zal zijn baan behouden wanneer een school moet inkrimpen. "Wie als laatste komt vliegt er als eerste uit, ook al werkt hij of zij nog zo goed". Geleijns vindt dat bijna-vutters in dit geval de mogelijkheid moeten krijgen om op te stappen $n zo plaats te maken voor jongere men sen. Hoewel hij denkt dat er docenten zijn die staan te springen om een baan in het onderwijs, baart het te kort in sommige vakgebieden hem zorgen. "Als je kijkt naar het aantal natuurkundestudenten op de uni versiteit dat voor dit vak kiest... Dat doet bijna niemand meer". De di recteur noemt het een geldkwestie. "Niet dé leraar verdient slecht, maar de jónge docent. Dat salaris is een politieke keus. Hoe belangrijk vindt men het onderwijs?". WOENSDAG 26 SEPTEMBER Alphen jeugdinstuif volleybal in gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat, van 18.30 lol 19.30 uur. Katwijk klaverjassen eh jokeren bij Cleijn Duin/Wille Hek, aanvang 20.00 Leiden familievoorstelling: 'Rashomon'. Japans Theatergebeuren, 19.00 uur in de Leidse Schouwburg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bi| Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel 121554. Leiderdorp vergadering commissie Welzijn, begroting, aanvang 20,00 uur in het gemeentehuis. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Hel Witte Huis. Woubruggo schrijfavond Amnesty Internatio nal, van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare basisschool, Emmalaan. DONDERDAG 27 SEPTEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat 100, aanvang 14.00 uur. concert mmv Rian de Waal (pia no) en Christian Bor (viool). 20.15 uur in de Oudshoornse Kerk. Hillegom dialezing Van Gogh in Brabant', aanvang 20.00 uur bij de Kulturele Raad. Irenelaan. Katwijk bingo voor de jeugd vanal 9 jaar, bi| Cleijn Duin/Witte Hek, aanvang 19.00 uur. try-outvoorstelling: 'Adóle op de Orinoco', met Adèle Bloemendaal, aanvang 20.15 uur in Tripodia, Hoornesplein. ra Westers Liesbeth Hinderdael, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. open dag Ouderen Aktiviteiten Commissie De Kooi, met demon straties van o.a. bloemschikken, volksdansen, van 13.30 tot 17 00 uur in het buurtcentrum, Driftstraat 49. bijeenkomst Algemene Bond voor Ouderen, mmv A. Legaay over haar onderzoek onder hoogbejaar den in Leiden, aanvang 14.00 uur, ANBO-gebouw, Rapenburg 48, nieuwe show van Seth Gaaike- ma: 'De avonturen van Seth Gaai- Leiderdorp open huis Square Dance Club The Sjelter Squeezers', van 19.30 tot 22.30 uur in Sjelter, Heemraad- vergadering commissie Onder wijs, Emancipatie, Sociale Zaken, 20.00 uur in het gemeentehuis. klaverjassen Con Bravura, aan vang 20.00 uur in clubhuis, Beu kenschans. klaverjassen Sfeerjassers, aan vang 20.15 uur in de Muzenhof. Noordwijkerhout open Folk Podium van The Folk Club Noordwijkerhout, vanaf 20.30 uur in Party Centrum Unique. Leidsevaarl. Oegstgeest zwemmen voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. Rijnsburg thema-avond Rijnsburgse Ker kelijke Vredeswerkgroep, over 'De Toekomst in Europa', gastspreker is de Roemeense dominee Bustya, aanvang 20.00 uur in het Centrum, Kerkstraat. Voorschoten contactavond voor leden en be langstellenden ANBO, aanvang 19.00 uur in Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan. vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het raadhuis. Kasteelconcert Kunstkring Dui venvoorde, door het 'Leonard Trio', 20.30 uur in Kasteel Duivenvoorde. Laan van Duivenvoorde.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18