TAD LE DEN 'Laten ze er maar een kanaal van maken' We werden van het kastje naar de muur gestuurd Boete wegens overtreding veiligheids voorschriften Braks onderscheiden bij Haring en Corenwijnactie W inkeliers en buschauffeurs ontevreden over Breestraat KWART MILJOEN DINO-BEZOEKERS LEIDSCH DAGBLAD s Huisvesting onoverkomelijk probleem opvolgers Pleiter Van onze redacteur Janet van Dijk LEIDEN Annie Hüdepohl en Rian van Kessel namen vorige week donderdag het besluit om zich niet te vestigen als huisartsen in Leiden. Elf dagen voordat ze de praktijk van dokter Pleiter zouden overnemen, leverden ze hun vestigingsvergun ning in bij de gemeente. "Op 1 sep tember hadden we de patiënten al ingelicht over onze komst. Het is verschrikkelijk om dan te besluiten om het niet te doen. Ook voor Plei ter. Maar op een gegeven moment is de maat vol". Uit de woorden van Hüdepohl blijkt dat het vinden van geschikte praktijkruimte een groot probleem vormde. Half juli kreeg het tweetal officieel een vestigingsvergunning van de gemeente Leiden. De prak tijk kon niet worden voortgezet in de ruimte van Pleiter aan de Fruin- laan. Omdat in die buurt volgens de gemeente al te veel artsen waren, moest de opvolger zich vestigen in de Zeeheldenbuurt. De gemeente zegde volgens de twee artsen mede werking toe bij het vinden van ge schikte praktijkruimte. Vage toezeggingen Er begon volgens Hüdepohl toen een periode van 'vage toezeggingen, heen en weer praten, en dagelijks bellen met de gemeente'. "We ble ven maar brieven schrijven naar de gemeente. Brieven waarop we nooit een antwoord kregen. En we belden bijna elke dag. De ene ambtenaar zei dit en de ander dat. We werden constant van het kastje naar de muur gestuurd. Iedereen werkte hard voor ons, maar ze hielden zich allemaal bezig met een klein onder deeltje, zodat al die inspanningen tot niets leidden. De gemeente zegt dan dat wij vrije ondernemers zijn en dus alles zelf moeten regelen. Dat is op zich ook waar, maar wij móesten ons in De Waard vestigen, in een wijk waar bijna geen grote huizen zijn te vinden. De gemeente trekt echter geen consequenties uit het beleid om huisartsen over de stad te spreiden, en daarvan zijn wij de dupe geworden". Ambtenaren droegen wel moge lijkheden aan. Een prefab, een soort keet, bij de Oosterstraat. Dat kon niet, want om een toegang te realise ren moest een huis worden ge sloopt. De vTouwen zochten zelf in de buurt naar een geschikt pand, scha kelden een makelaar in die ze een zoekopdracht gaven. Hij vond een woning aan de Zijlsingel. Het was geschikt maar er woonden nog twee mensen in. De bewoners waren op zich wel bereid om te verhuizen en dus moest vervangende huisvesting worden gevonden. De makelaar zocht, de artsen zetten advertenties en ambtenaren beloofden dat het tweetal voorrang zou krijgen boven andere woningzoekenden. "Toen kwam de wethouder terug van va kantie en die zei dat wij geen voor rang konden krijgen. In augustus hebben we toen een brandbrief ge schreven, dat ons medewerking be loofd was", vertelt Hüdepohl. Ambtenaren verzekerden het tweetal dat Studentenhuisvesting voor een oplossing zou zorgen, maar ook dat ging niet door. Toen kregen ze een ligplaats aangeboden, maar dat idee wezen de vrouwen meteen af. "Je kunt toch niet men sen met duizeligheidsklachten naar een boot laten komen", zegt Hüde pohl. "Bovendien gaat het om een praktijk met veel oudere patiënten, die hebben al moeite genoeg met het feit dat de praktijk op een ande re plek wordt voortgezet". Houten keet Een ander alternatief was een hou ten keet op een terrein aan de Rijn kade. Het gebouwtje zou er twee jaar kunnen staan maar dat was in de ogen van de artsen veel te kort. Probleem met dergelijke voorzie ningen is dat ze snel in waarde da len. "Als je weet dat je 'm vijf jaar kunt gebruiken is het goed, dan haal je die investering er wel uit. In twee jaar lukt het niet. Dan ben je bezig met pure kapitaalvernieti ging", weet Hüdepohl. "Wat me vanaf het begin af aan heeft gestoord", voegt ze eraan toe. "is dat de gemeente al in januari wist dat Pleiter ermee zou stoppen per 1 oktober. En dan komen ze met zulke alternatieven. Dan denk ik: dat vestigingsbeleid hoort niet bij de gemeente thuis". Twee weken later stemde de ge meente er mee in de prefab driejaar te laten staan aan de Rijnkade. "Wij gingen akkoord ook al wilden we een vergunning voor vijf jaar. Maar we zaten toen vreselijk omhoog; op 1 oktober moesten we beginnen. We zagen verder geen mogelijkheden en deden daarom deze concessie". Haastig werd gezocht naar een ge schikte keet die op tijd geleverd kon worden. Er waren nog problemen met een andere arts die zich moge lijk ook op het terrein aan de Rijn kade wil vestigen in de toekomst. Met hem werden afspraken ge maakt en vervolgens regelde de ge meente nog een bijeenkomst met buurtbewoners om te proberen te voorkomen dat die bezwaar zouden maken tegen de komst van de keet. Er was namelijk een bouwvergun ning voor nodig die pas op 1 okto ber kon worden afgegeven. De buurt ging akkoord op voorwaarde dat er meer parkeerplaatsen zouden komen en dat er bestrating zou wor den aangelegd zodat auto's beter konden draaien. Maat vol De maat was vol toen vorige week dinsdagmiddag bleek dat de vrou wen 15.000 a 20.000 gulden moesten betalen om aan de wensen van de buurtbewoners voor bestrating en parkeervoorzieningen te voldoen. "Het gaat niet om die 15.000 gulden, die hadden we nog wel kunnen be talen, maar om het idee dat wg daar voor op moesten draaien, wat pure WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 kapitaalvernietiging zou zijn". Toen Hüdepohl daarover contact opnam met de verantwoordelijke wethou der zei die volgens haar dat hij dacht dat het tweetal zich al had te ruggetrokken. "Hij had dat die dag al gemeld tijdens de vergadering van het college van B en W. Nou. dan stopt het allemaal. Dan is de communicatie zó niet aanwezig..." Twee dagen later trokken ze zich definitief terug, en een halve week later was er al een vergunning voor een andere kandidaat. Leidenaar A. Boels die overigens bovenaan het lijstje van de verschillende advies commissies stond maar in eerste in stantie niet was benoemd door B en W vanwege het vrouwenvoorrangs- beleid. "Het is raar dat toen ineens alles heel snel kon worden gere geld". vindt Hudepoh! Hüdepohl, woonachtig in Stol wijk, en Van Kessel, afkomstig uit Utrecht, 'gaan gewoon verder'. "On ze samenwerking was goed. dat hebben we zeker in deze periode wel ontedekt. We hebben hier een hoge prijs voor betaald, hadden al lebei onze baan al op gezegd. Maar ik ben ervan overtuigd dat we wel iets anders zullen vinden". Of ze een schadeclaim bij de gemeente kun nen en willen indienen, weet Hüde pohl nog niet. "We gaan eerst alles maar eens rustig afhandelen". DEN HAAG/LEIDEN - We gens overtredingen van veilig heidsvoorschriften heeft de Haagse economische politie rechter aannemer Heem bouw bv. uit Roelofarendsveen een boete van vierduizend gulden, waarvan 1000 gulden voorwaar- delgk opgelegd. De overtredin gen zijn begaan toen Heem- bouw eind vorig jaar in Leiden bezig was met de renovatie van panden aan de Lage Morsweg. Een cirkelzaag was niet deugde lijk beschermd en bg een steiger ontbrak een leuning. Directeur Van Berkel vertelde tijdens de zitting dat hij regel matig de veiligeidsvoorschrif- ten doorneemt met zijn perso neel. Zjjn op- en aanmerkingen zouden echter net zo vaak ter zg- de worden geschoven. De officier van justitie hield de bestuurder voor dat Heem- bouw in 1985 een boete van 500 gulden kreeg wegens niet nale ven van veiligheidsvoorschrif ten, in 1986 een boete van 1000 gulden en in 1987 een boete van 1250 gulden. Koolschijn eiste een boete van 4000 gulden. De rechter legde van deze eis 1000 gulden in voorwaardelijke vorm omdat de zaag niet in be drijf was toen werd geconsta teerd dat er geen bescherming op zat. Van Berkel liet de rechter we ten zich te zullen beraden over de vraag of hij tegen het vonnis in beroep komt. Hij noemde de straf "verschrikkelijk zwaar". LEIDEN - "Mgn beleid heeft niet gefaald. Het beste bewijs daarvan is de haring die u straks gaat eten. Die mag nu weer worden gevangen, dat was wel anders toen ik tien jaar ge leden minister werd'. Gerrit Braks, tot vorige week mi nister van landbouw en visserg, werd gisteren 'wegens grote ver- dienst n voor de Nederlandse vis serij' in het Leidse Holiday Inn-ho tel onderscheiden door het Genoot schap voor Bols Corenwijn en Ha ring. Deze onderscheiding wordt sinds 1983 uitgereikt in België als daar de nieuwe haring aankomt. Gisteren werd voor de eerste keer de Neder landse versie van de onderschei ding uitgereikt. Dit gebeurde tij dens de traditionele Haring- en Co- renwijn-actie, waarbij ambassa deurs en zaakgelastigden van ruim 35 landen aanwezig waren. Die eer viel dus te beurt aan Braks, die nog vorige week 'de eer aan zichzelf hield' en opstapte als minister omdat hg het vertrouwen van de Tweede Kamer kwgt was. Hij kon het niet nalaten nog even een venijnig trapje na te geven. "Ik fl. ICUW0 ben gekomen omdat de vis hier cen traal staat. Dat was vorige week in het kamerdebat wel anders. Daar is niet over vis gepraat, alleen over po litieke verhoudingen". vraagd of hij voor zichzelf ook een mooie rentree a la Van der Linden in de politiek voorziet, antwoordde de ex-minister na kort gepeins. "Nee. dat acht ik uitgesloten. Weet u, vissen hebben nu eenmaal geen paspoorten". Behalve de oud-minister sprak ook directeur H nk Neuman van het Nederlands li. tituut voor Inter nationale Betrekkingen Clingen- dael. Hij haalde in .:ijn rede voor de flink uit naar Irak. Ook burgemeester Goekoop keek iets verder da de gemeentegrenzen toen hij de aanwezigen uitlegde wat Leiden te vieren heeft op 3 oktober. "Het lijkt er op dat deze dag ook een internationale feestdag wordt van wege de hereniging van de twee Duitslanden. Het is te hopen dat ze ons plezier niet inpikken", aldus de burgemeester. Breestraat Braks, momenteel ambteloos burger, liet weten veel steunbetui gingen te dntvangen. 'Deze onder scheiding maakt daarvan deel uit, ik dank u daarom hartelijk". Ge- LEIDEN - Onder voorzitterschap van wethouder Walenkamp wordt vanavond een informatie-avond ge houden over de herinrichtingsplan nen voor de Breestraat. De openbare vergadering, be doeld voor winkeliers, bewoners en andere belangstellenden, begint om 20.00 uur in de raadszaal van het stadhuis. LEIDEN - Wie van de twee het nou was is niet uitgevochten. Vast staat dat een helft van het echtpaar Beekman uit Oegstgeest (rechts op de foto) gisteren de 250.000ste bezoeker was van de Dino-tentoonstelling in het Nationaal Natuurhistorisch Museum. De overdonderde bezoekers werden bedolven onder de prijzen. Burgemeester Goekoop bood hen namens de ge meente een houten bouwpakket aan van een Stegosaurus. Uit handen van directeur A. de Caluwé van het Pesthuis ontving het echtpaar een ticket voor een vliegreis naar Londen. Ze verblijven daar een lang weekeinde in een vijf sterren-hotel en kunnen het Brits Nationaal Natuurhis torisch museum bezoeken. Voorts gingen Doris en Paul Beekman nog naar huis met een opblaasdino van 1,40 meter en een boek over deze diersoort. Gedurende de prijsuitreiking mochten alle bezoekers gratis naar binnen. Overigens verwacht woordvoerster Debbie de Wagenaar (links op de foto) van hei museum dat ook de 300.000ste bezoeker nog wel wordt gehaald. "De expositie loopt tot 28 oktober. Daar zit ook nog de herfstvakantie tussen. Dus we verwachten nog wel het een en ander". (foto Ellen Martem) Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - Een beetje agent kan tijdens een half uurtje sur veilleren op de Breestraat zijn hele bonnenboekje volschrij ven. Hoewel, het wordt een hele klus om alle passerende brom mers, auto's en te hard rijdende bussen aan te houden. Om nog maar te zwijgen van de scheu rende taxi's en fietsers die alles wat ze tegenkomen aan alle kanten inhalen. De Breestraat is weer eens onder werp van discussie. Het college pre senteerde onlangs plannen voor op nieuw een nieuwe inrichting. Rib bels op de stoep, meer oversteek plaatsen en verwijderen van de bloembakken bij het stadhuis. De direct betrokkenen zijn er niet blij mee. "Als je de intelligentie van de gemeenteraad moet aflezen aan de hand van de inrichting van de Breestraat, dan is het niet veel", al dus een chauffeur. Momenteel mogen overdag alleen bussen, taxi's, fietsers en voetgan gers de Breestraat op. Bovendien wordt toeleverend verkeer vanuit de Korevaarstraat toegelaten. Voor het gemotoriseerde verkeer geldt een maximum snelheid van 15 kilo meter per uur. Zo staat het op papier, maar in de praktijk pakt alles een tikkeltje an ders uit. De hele dag karren perso nenwagens er gewoon door, de vrachtwagens komen via het Noordeinde tegen het eenrichtings verkeer in, en er is geen bus- of taxi chauffeur die zich aan de 15-kilome- ter-regel houdt. De winkeliers klagen steen en been, waarbij met name de buschauffeurs het moeten ontgelden. De bedrijfs leider van Rinck-brillen schuin te genover het stadhuis vertelt dat het bijna elke ochtend tot 10.00 uur bomvol staat voor zijn zaak. "De bussen kunnen er niet door, omdat bij veel winkels mensen aan het la den en lossen zijn". Hij durft de deur van zijn zaak niet eens open te zetten. "Al die uitlaatgasen zijn niet echt ideeal als mensen zich contact lenzen laten aanmeten". De bloembakken die zijn neerge zet om snelheidsverminderend te werken, hebben volgens de bedrijf- leider een tegenovergesteld effect. "Ze werken juist snelheidsverho- gend. Als de chaufffeurs een gaatje zien, geven ze gas en persen hun bus er nog net in. Of ze wachten op een tegenligger die dan extra gas geeft om de ander niet te lang te la ten wachten". De winkelier zou het liefst zien dat de bussen worden verbannen uit de straat en de auto's weer wor den toegelaten. "Die wagens waren het probleem niet, maar het was de combinatie met het openbaar ver voer. Nu het met de bussen niet goed gaat, moet de wagens maar weer eens de kans krijgen". Afspraak Een woordvoerster van de juwe lierszaak J.A. Eigeman heeft het ook niet erg op met de bussen. "Het is hier levensgevaarlijk voor de fiet sers en voetgangers". Ze schrijft dit toe aan het gegeven dat de NZH- chauffeurs veel te hard rijden. "Ze houden zich niet aan de afspraak. Er is er werkelijk niet een die 15 kilo meter per uur rijdt". De grootste zwarte piet speelt ze echter naar de gemeente. "Je kunt het de chauffeurs niet eens kwalijk nemen, want het is een tegenna tuurlijke snelheid. Dit is weer een politiek compromis waarmee niet is te werken". Ze pleit ervoor dat veel minder bussen door de winkelstraat gaan rijden dan nu het geval is. "In feite is het belachelijk dat ik hier in de bus naar Nieuwkoop kan stappen, het lijkt hier wel het Stationsplein". De woordvoerster wil dat een stadsdienst wordt ingevoerd. Pas sagiers van de streekbussen moeten in haar ogen op vijf of zes verschil lende plekken aan de centrum-rand kunnen uitstappen en van daaruit met een speciale lijndienst naar de stad worden vervoerd. Dode De NZH-chauffeurs erkennen des gevraagd dat ze inderdaad harder rijden dan de toegestane maximum snelheid. Ze voeren daar een goede reden voor aan. "Als we dat niet doen, valt binnenkort echt de eerste dode". Ze hebben het geprobeerd, die 15 kilometer. Maar het was aller minst een succes. "Rechts word je ingehaald door fietsers die zich ge woon voor de bus gooien als ze er langs zijn. Aan de linkerzijde karren de taxi's je voorbij. Als je dat niet voorkomt door harder te gaan rij den, ligt er binnnen de kortste ke ren iemand onder je wielen". De chauffeurs ergeren zich groen en geel aan de vele obstakels die ze tijdens de ritten over de Breestraat tegenkomen. Trouwstoeten bij het stadhuis, lossende vrachtwagens, passerende personenauto's en bloembakken beperken een vrge doortocht. Ze zijn ervan overtuigd dat al hun collega's zich aan de afspraken hou den als de overige weggebruikers De NZH-chauffeurs klagen erover dat alles maar over de Breestraat rijdt zonder dat de politie ernaar om kijkt. "Straks valt hier nog de eerste dode". (archieffoto) dat ook doen. Ze willen dan ook dat Keurig de politie zich eens wat meer met de zaak gaat bemoeien. "Die doet hele maal niets, laatst nog reed er een su- reveillancewagen achter drie luxe wagens. Ha, die zal ze wel pakken, denk je dan. Mooi niet, hij stopte op een gegeven moment om een vrachtwagenchauffeur te bekeuren die stond te lossen. Nou vraag ik je", verzucht een chauffeur. Als al het verboden verkeer weg blijft uit de Breestraat, de fietsers zich fatsoenlijk gedragen en ook al le plantenbakken worden wegge haald, gaan alle NZH-medewerkers keurig 15 kilometer per uur rijden, zo verzekeren ze. "Misschien gaan we dan nog wel langzamer, want je houdt me toch een tijd over als je niet meer hoeft te wachten op aller lei tegenliggers". Veel hoop hebben ze niet op een goede regeling. "Op het stadhuis komt men niet verder dan allerlei vage plannen. En als het dan mis gaat, hebben wij het gedaan omdat we te hard rijden. Weet je wat ze moeten doen? Laten ze de boel maar uitgraven en er een kanaal van maken". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13