ledereen die bi j ons een spel zoekt, reageert 't zelfde. Bingo! j Bloedbanken wachten op geld voor test op hepatitis Hervormers Bulgarije leggen het af tegen ex-communisten s® Clued© Lech Walesa ziet af van bezoek aan Nederland WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1990 BINNENLAND BUITENLAND PAGINA II I U il I t II' 1)1 M llï) Rummikub de Luxe. Van-W^ voor Woord Rummikub. Van-M^1 voor Trl-Ominos De Luxe. Van-M^ voor Als u een spel zoekt om te piekeren, om iets van op te steken, om te lachen, om uw behendigheid te trainen of uw geduld of wat dan ook: u vindt het op onze speelgoedafdeling. Want V&D is al jaren Nederlands grootste aanbieder van spellen. En we doen er alles aan om dat te blijven. Om u te helpen met kiezen, is een 20-tal spellen door V&D voorzien van het predikaat "uitmuntend". Een spel met dit predikaat is door ons onafhankelijke spellenpanel beoordeeld als het beste in zijn soort. Tijdens onze spellenweek t/m zaterdag 29 september kunnen echte spelfanaten meedoen met ons exclusieve "Spellenspel". Hiermee kunt u een verblijf van enkele, dagen in een van de prachtige Gran Dorado-parken winnen. Bij onze kassa's vindt u het deelnameformulier. Doe mee, en wie weet is het straks voor u echt Bineo. AMSTERDAM (ANP) - Het testen van alle bloeddonaties op het hepa titis C-virus kan onmiddellijk star ten. Alle 22 bloedbanken zijn er klaar voor en ook is er al overeen stemming met de ziektekostenver zekeraars. Het wachten is echter op subsidie van de rijksoverheid. Die is tot nu toe niet bereid geweest met geld over de brug te komen. Onge veer 0.7 procent van de donors in Nederland blijkt antistoffen tegen het virus te hebben. Dat heeft algemeen directeur prof.dr. E. Ruitenberg van het Cen traal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst (CLB) van het Ne derlandse Rode Kruis dinsdag in Amsterdam gezegd bij de presenta tie van het jaarverslag over 1989. Hepatitis C kan ernstige leverbe schadigingen en zelfs leverkanker veroorzaken. Pas sinds kort is het virus ontdekt. Er zijn wereldwijd 100 miljoen dragers. Per jaar komen er 700.000 gevallen bij. waarvan 175.000 in West-Europa. Hepatitis C is een verraderlijke ziekte, omdat geinfecteerden vaak pas na jaren klachten van leverontsteking verto- Er is een test ontwikkeld waar mee het virus is op te sporen. De Ge zondheidsraad adviseerde dit voor jaar de test snel in te voeren bij het keuren van bloeddonors. Door iede re donatie op antistoffen te testen kan de overdracht van het virus in 60 tot 70 procent van de gevallen worden voorkomen. Invoeren van de test kost 22 miljoen gulden, waarvan een deel investeringen bij aanvang betreft. In tegenstelling tot wat wel eens wordt gedacht, is het aangaan van homoseksuele contacten voor deze aandoening geen duidelijk op de voorgrond tredende risicofactor. Wel risicofactoren zijn het spuiten van drugs, het toedienen van een bloedprodukt en veel voorkomend (wisselend) heteroseksueel contact. Antistoffen worden het meest aangetroffen bij hemofiliepatiënten (zogeheten erfelijke bloederziekte) en mensen die drugs in hun aders spuiten; weinig na transfusies, bij homoseksuelen en kunstnierpa- tiënten. Bij de Nederlandse bloed donors was ongeveer een procent besmet (ter vergelijking in Surina me vjjf procent) Aidsvirus In Nederland worden bloeddona ties sinds vijf jaar getest op aanwe zigheid van het aidsvirus. Seroposi- tieven maar ook mensen uit risico groepen voor de ziekte wordt vanaf die datum gevraagd geen bloed af te staan. Onder de ruim 550.000 bloed donors per jaar, blijken er jaarlijks heel weinig seropositieve mei te zijn. In 1989 waren dat er vijftien, in 1988 elf en vorig jaar negen Eind vorig jaar stonden 570.000 bloeddonors ingeschreven. Dat komt overeen met 58 donors per 1.000 inwoners. In sommige landen ligt dat aanzienlijk hoger. Zwitser land heeft bijna twee keer zoveel bloeddonors op 1.000 inwoners. Het totale aantal bloeddonaties nam vo rig jaar weer toe. Aidsbesmetting stijgt wereldwijd GENEVE (AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie heeft haar schatting voor het aantal mensen dat in de komende tien jaar met aids besmet raakt aanzienlijk verhoogd. Dit is gisteren in Genève verklaard door een hoge functionaris van de VN-organisatie. In de periode tot het jaar 2.000 zullen volgens hem zeker tien miljoen kinderen met aids worden geboren, die zij krijgen via hun moeder, en lopen nog eens 25 tot 30 miljoen mannen en vrouwen het risico besmet te raken. Tot dusverre schatte de Wereldge zondheidsorganisatie dit laatste aantal, dat uitsluitend betrekking heeft op volwassenen, veel lager, namelijk op 15 tot 20 miljoen. DEN HAAG (ANP) - Lech Walesa, de voorzitter van het Poolse vakver bond Solidariteit, komt vandaag niet naar Nederland. Daarmee gaat ook een ontmoeting tussen premier Lubbers en de Poolse Nobelprijs winnaar niet door. "Het programma was niet duidelijk genoeg", aldus Jacek Tarnowski, namens het inter nationale secretariaat van Solidari teit in Gdansk belast met de contac ten met de Benelux. Walesa zou vandaag in Nederland aankomen om op het gala van de platen-10-daagse in Den Haag een cheque in ontvangst ten behoeve van Unicef-Polen. Dat bedrag is af komstig van de opbrengst van een cd van het kinderkoor 'De Poolse Nachtegaaltjes'. Het zou Walesa's eerste bezoek aan Nederland zijn geweest. "Daar om was het van belang dat er ook ontmoetingen met hoge Nederland se politici in het programma zaten. We weten dat het geld voor de Pool se kinderen belangrijk is, maar de afspraken met politieke kopstuk ken ook", aldus Tarnowski. De aflasting van het bezoek wordt bevestigd door Penta Promotions, produktiemaatschappij van de Poolse Nachtegaaltjes en organisa- Voedsel op de bon bij wijze van proef DEN BOSCH (ANP) - De ge- meente Den Bosch neemt op 9 oktober op initiatief van het mi nisterie van Economische Za ken een proef met het uitreiken van bonnen die in noodsituaties zijn bedoeld om er schaarse goe deren mee te kopen. De proef is bedoeld om na te gaan of het draaiboek dat voor dit soort si tuaties is opgesteld in de prak tijk ook werkelijk werkt. Een andere, actuele aanleiding is er niet, aldus de woordvoerster. Op 900 adressen in Den Bosch wordt een oproepkaart ver spreid om de stamkaarten en bonkaarten op 9 oktober in een gemeenschapshuis te komen af halen. De deelname aan de proef is vrijwillig. Om de Bosschena ren te stimuleren de kaarten daadwerkelijk af te halen is er voor hen naast een kop koffie ook een kleine attentie, aldus een woordvoerster. tor van het bezoek van Walesa. Ka- rel Hille van Penta toont zich ver bijsterd door het besluit van Wale sa. "Ik vind het onvoorstelbaar, en niet erg elegant. Als deze man, die zich zo slecht aan zijn afspraken houdt, de nieuwe leider van Polen moet worden, dan geloof ik niet dat het veel beter zal worden voor de Polen". De organisatoren in Nederland tonen zich verbijsterd over het be sluit van Walesa. Hij loopt nu ook afspraken met het FNV en het CNV mis, evenals een lunch met voor aanstaande Nederlanders als staats secretaris Piet Dankert, oud-minis ter en NCW-voorzitter Ruding en VNO-voorman Van Lede. Daarbij zou ook premier Lubbers van de partij zijn geweest, met wie Walesa vooraf een onderonsje zou hebben. "Pas nadat we het besluit hadden genomen het bezoek niet door te la ten gaan hoorden we dat Lubbers ook op het programma stond", al dus Tarnowski. Maar volgens Hille was het bericht van deze afspraak al eerder naar Gdansk gestuurd. Woordvoerder Jan Minkiewicz van Solidariteit in Nederland wijt de problemen, naast alle wederzijd se misverstanden, aan de gebrekki ge communicatielijnen tussen Ne derland en Polen: "Watje hier in de fax gooit komt er in Polen niet zo snel en gemakkelijk uit". Bij Solidariteit waren twee ver schillende instanties bij het bezoek betrokken: enerzijds het internatio nale bureau onder Lis, dat de con tacten met buitenlandse vakbon den onderhoudt, en daarnaast Walesa's pnve-secretariaat dat zich vooral met politieke zaken bezig houdt. Dat hield zich in eerste in stantie met het bezoek bezig, zolang het om een charitatieve actie ging Met de afspraken met FNV en CNV raakte het internationale secretari aat van de bond bij het bezoek be trokken. "Dat is de weerslag van Walesa's dubbele rol. als leider van Solidariteit en als presidentskandi daat. Daardoor zijn onder de naam van Solidariteit twee structuren ontstaan die los van elkaar staan." Aansprakelijkheid centraal in DES-zaak AMSTERDAM (ANP) - Kunnen slechts tien farmaceutische bedrijven die het hormoonpreparaat DES in de periode 1953-1967 op de Nederlandse markt hebben gebracht, aansprakelijk gesteld worden voor de gevolgen van het gebruik van het middel, of geldt die aansprakelijkheid voor alle farmaceutische bedrijven die het middel in Nederland in het verkeer heb ben gebracht? Om deze vraag draaide het gisteren bij het hof in Amsterdam tijdens het hoger beroep dat zes Nederlandse DES-dochters tegen tien farmaceuti sche fabrikanten hadden aangespannen. Het middel werd in Nederland tussen 1947 en 1975 aan 200.000 tot 400.000 zwangere vrouwen toegediend ter voorkoming van miskramen Het middel bleek echter een ernstige bijwerking te hebben een groot aan tal meisjes dat uit deze zwangerschappen werd geboren kreeg kanker aan de vagina of baarmoeder. In mei 1986 eisten de vrouwen bij de rechtbank in Amsterdam schadevergoeding van de fabrikanten. In juni 1988 wees de rechtbank die eis af. omdat zij niet konden aantonen van wie van de tien farmaceutische fabrikanten het door hun moeder gebruikte DES-hor- moon afkomstig was. Omstreden partijvoorzitter herkozen 't Wordt steeds leuker bij V&D. Aanbiedingen geldig zolang de voorraad strekt. SOFIA (GPD/AP) - Op het congres van de Bulgaarse Socialistische Partij hebben de gematigde ex- communisten de machtsstrijd met de radicale hervormers, die volledig willen breken met het communisti sche verleden, voorlopig in hun voordeel beslist. Alexander Lilov werd gisteren na een handige ma noeuvre herkozen als partijvoorzit ter. Lilov is omstreden vanwege zgn verleden. Tot 1983 gold hg als be langrijkste ideoloog van de commu nistische partij en om die reden hebben radicale hervormers de af gelopen dagen op zgn aftreden aan gedrongen. Aan de andere kant wordt de 56- jange Lilov gezien als een van de meest bekwame politici van de par- tg en de tactische zetten rond zijn herverkiezing bewijzen dat hij het vak inderdaad verstaat. Maandag ochtend nog had de partijleider aan gekondigd dat hij bereid was af te treden, gezien alle kritiek op zijn persoon. Maar hg trok zich niet defi nitief terug: hg het het aan het con gres over hem alsnog kandidaat te stellen, wat in de nacht van maan dag op dinsdag geheel volgens de verwachtingen gebeurde. Gis terochtend werd hg met tweederde meerderheid herkozen. Lilov werd begin dit jaar tot par tijleider gekozen op hetzelfde con gres waar de Bulgaarse Communis tische Partij haar naam veranderde. In de ogen van de radicale hervor mers heeft hij de afgelopen maan den te weinig gedaan om de partij om te vormen. De keuze van Lilov is typerend voor de gang van zaken op dit con gres. Ondanks de pretenties van vernieuwing en verandering was compromis het sleutelwoord. Uit eindelijk kunnen zowel de ortho doxe communisten als de radicale hervormers niet met tevredenheid op het verloop terugkgken, maar de resultaten zgn voor geen van beide polen zo onaanvaardbaar dat ze tij dens het congres zijn weggelopen Maar uit alles blijkt dat de grijze middenmoot de Bulgaarse Socialis tische Partg beheerst Typerend was ook de discussie over de toekomstige symbolen van de partij, nu de oude communisti- v sche ster, hamer en sikkel in diskre diet zijn geraakt De uitkomst d«- roos wordt het nieuwe symbool maar de ster blijft 'uit hr.ton-.che overwegingen' gehandhaafd Het omstreden symbool verdwijnt wel van het partijgebouw in Sofia (dat vier weken geleden vanwege de aanwezigheid van die ster door anti communistische demonstranten in brand werd gestoken). Maar in de rest van het land kunnen partij-af- delingen zelf oordelen of ze het symbool van hun kantoren willen verwijderen. Het voorstel van de radicale Al ternatieve Socialistische Associatie om als partg collectief schuld te be kennen over de dictatuur van de af gelopen jaren en de huidige politie ke en economische chaos, wees het congres af. De afgevaardigden wil den niet verder gaan dan een besluit om corrupte partijfunctionarissen uit hun functie te ontheffen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11