Patiënt is nu weer mens op 'gekkeneiland' Vrouwenpersbureau pakt nieuws derde wereld aan 'Oostduitser lijdt aan schizofrenie' I REPORTAGE i ..Aumm.,/ Voor operatie naar de Algarve AMSTEHDAM (GPD) - "Ons doel is het beeld van de vrouw in de me dia veranderen. We zijn bevooroor deeld. dat erki-n ik. Maar er is niets mis mee als je openlijk zegt welke belangen je dient. Geen enkel medi um is objectief. Je moet streven naar een balans in je verhaal, maar het is duidelijk dat wij een keuze hebben gemaakt". Do Indiase journaliste Anita Anand vat het doel van de Woman's Feature Service (WFS), 's werelds eerste persbureau van vrouwen, zonder omhalen samen. "De na druk bii ons persbureau ligt op de ontwikkelingproblematiek en we schrijven dus niet alleen over zaken die vrouwen aangaan. We willen af van het idee dat vrouwen alleen schrijven over vrouwenzaken als abortus". Women's Feature Service maakte vanaf 1978 deel uit van het interna tionale persbureau voor derde we reld zaken, International Press Ser vice IPS, dat sinds kort het hoofd kantoor heeft in Amsterdam. Maar WFS wil zich daar nu van losmaken en op eigen benen staan. Mogelijk dat de Indiase hoofdstad New Delhi wordt gekozen voor het hoofdkan toor van WFS. De subsidie van Bui tenlandse Zaken voor de komende driejaar is al binnen. Zo'n 150 vrouwelijke journalis ten. verspreid over de hele wereld, schrijven reportages over hun land voor het WFS. Hun artikelen wor den vertaald en doorgegeven aan al lerlei media in de wereld. Kloof Het WFS ontstond in het door de VN uitgeroepen 'Decennium van de vrouw' (van 1975 tot 1985), kort na de vrouwenconferentie in Mexico. Op die conferentie was ook het be sef doorgedrongen dat er een grote kloof gaapte tussen de rijke vrou wen van het noordelijk halfrond en de armen uit het zuiden. Vandaar dat het WFS ook als belangrijk doel stelt de contacten tussen het noord en zuid te verbeteren. Het moest tot Vrouwen vervullen de westerse vrouwen doordringen dat de positie van de vrouw in de sa menleving voor een groot deel wordt bepaald door de economi sche omstandigheden. Volgens Anand is het niet zo dat het vrouwenvraagstuk uit de mode is geraakt. "In het westen zie je dat door betere economische omstan digheden veel eisen van vrouwen zijn gerealiseerd. Vrouwen hier hebben toegang gekregen tot hoge re functies, ze hebben gelijke rech ten in de wet en noem maar op. Maar zodra het economisch slechter gaat, worden vrouwen weer het slachtoffer omdat ze altijd onder aan de maatschappelijke ladder staan. En in de derde wereld is er nauwelijks wat veranderd voor de vrouwen. De situatie is alleen maar slechter geworden". Anand werkte zelf lange tijd als maatschappelijk werkster en jour naliste. Ze is geboren in een dorpje in West-Bengalen en komt uit een, naar ze zelf zegt "gepriviligeerd", midden-klassegezin. Zij is ervan doordrongen dat het bureau juist niet de armsten bereikt, omdat die geen geld hebben om kranten te ko pen en vaak analfabeet zijn. "Ja ze ker, we zijn elitair", erkent ze. "Pu bliceren is altijd voor de midden klasse, voor hen met een opleiding. Daar is niets aan te doen. Juist de vrouwen worden dubbel bena deeld, omdat ze minder contacten in hoge posities hebben en minder geld". Vervreemden Door de duidelijke stellingname kan het bureau zich van sommige media vervreemden. Anand: "De kritiek van enkele uitgevers is dat de mensen onze artikelen niet wil len lezen. Vooral in Afrika komt dit voor. Dit betekent voor ons dat wij juist schrijven over zaken die heel gevoelig liggen. Dat is de conse quentie als je een duidelijk progres sief standpunt inneemt". Het WFS heeft maar ongeveer een miljoen gulden per jaar te besteden en daar wil Anand verbetering in brengen. "We willen het netwerk uitbreiden. WFS is ooit begonnen in Latijns Amerika, maar heeft nu ook voet aan de grond in Afrika, het Ca- raïbische gebied, het Midden-Oos ten en Azie en dat willen we zo hou den. Als we los zijn van IPS, hebben we geld nodig voor onze eigen orga nisatie, kantoren en noem maar op. Ook willen we graag opleidingen gaan verzorgen voor de journalistes en zo de kwaliteit verbeteren. Ze moeten zich een kritische houding eigen maken en zich bewust zijn van de problemen waarin hun lan den verkeren". Willoos Anand voegt er aan toe dat onder zoeken inmiddels hebben uitgewe zen dat de vrouwen in de media nog steeds zo worden uitgebeeld als voor het 'Decennium van de vrouw'. "Ze wordt nog steeds afge beeld als een willoos, afhankelijk object, dat dankbaar model staat in pornografische lectuur. Dus er is nog genoeg te doen". Het WFS wil dan ook als alterna tief persbureau proberen van in vloed te zijn op de politiek. Via de telex van IPS lukt dat prima. Anand: "We hebben gemerkt dat de media open staan voor onze visie. Zeker 70 procent van onze artikelen wordt geplaatst, en dat is een hoge score voor een persbureau". ATHENE De psychiatrische inrichting op het Griekse eiland Leros gaat er langzaam maar ze ker op vooruit. De inrichting kwam precies een jaar geleden in het nieuws door de middeleeuw se omstandigheden waarin de pa- tiénten moesten leven. Sindsdien is er. ook vanuit Nederland, veel gedaan om verbetering te bren gen in de situatie De menselijkheid is terug op 'gekkeneiland' Leros, al moet er nog veel gebeuren, constateerde dit weekeinde Max van der Stoel, oud-minister van buitenlandse zaken en lid van de Raad van Sta te. Hij bracht een bezoek aan het eiland als voorzitter van de Raad van Advies van de Stichting Le ros. Deze werd enkele weken ge leden opgericht op initiatief van Nederlandse psychiaters, die zich samen met een Grieks psychia trisch team uit Tessaloniki in spant voor verbetering van de si tuatie op Leros. Dat is hard nodig. De Neder landse arts dr. Vrijlandt, direc teur van het ziekenhuis Vijverdal in Maastricht en aanwezig in het gevolg van Van der Stoel: "Toen ik hier de eerste keer kwam was het ergste eigenlijk niet die primi tieve aanpak, die naakte mannen en vrouwen. Hot ergste was de to tale uitgeblustheid, het onder gaan van de patiënten in de mas saliteit, het ontbreken van enig programma. Er waren hier man nen die al dertig jaar. dag-in dag- uit. ook op feestdagen, dezelfde sleur doormaakten: schoonge- spoten wórden, eten, slapen, eten. slapen". Naamloos Daarin is inmiddels verandering gekomen. Sinds vorig jaar wer ken er op de vrouwenafdeling van Leros Nederlandse verpleegkun digen. steeds twee tegelijk. Rosa Kessel, die deze maand na ruim een jaar vertrekt, heeft veel zien en doen veranderen. Het Griekse personeel, grotendeels van het ei land zelf afkomstig, is gewonnen voor de nieuwe aanpak, die er op neerkomt dat de patiënten weer als mensen worden beschouwd. Sommigen, die naamloos de in richting waren binnengekomen, moeten weer een gevoel van iden titeit krijgen en eigen bezittingen, om te beginnen een tandenbor stel. En liefst een bezigheid. Met dat doel zijn de Nederlandse krachten begonnen met elf vrou wen in een kleine eigen ruimte, waar een minimale huiselijkheid is bereikt en waar in de loop der maanden kon blijken dat veel van deze vrouwen over huishoudelij ke en andere vaardigheden be schikten. Ook voor de overige vrouwen bedongen Rosa en de andere Ne derlanders een minimum aan "ei genheid". Ze worden 's morgens nog steeds massaal gewassen (en daarbij opgesloten) maar niet meer met de spuit. Een ieder wordt apart afgedroogd met een handdoek. Feest De beruchte binnenplaats van pa viljoen 16, waar mannen naakt werden schoongespoten, is in middels afgebroken. Veel van de patiënten die dit paviljoen bewo nen, waren trouwens afwezig ze waren naar het feest dat, onge twijfeld niet toevallig, juist op de middag van het bezoek werd ge organiseerd. Een plaatselijke folkloristische groep speelde en danste gekostumeerd op een van de terreinen van de inrichting en een aantal patiënten dansten ook. Het feest was mede bedoeld als een demonstratie van de wijze waarop de grote inrichting (ruim duizend patiënten) op het eiland (8000 inwoners) is "ingebed". Le ros bevindt zich nog slechts in het eerste toeristische stadium. Ruim de helft van de eilanders leeft, di rect of indirect, van de inrichting. Men is aan de patiënten gewend en er op ingesteld. Er heerst on der de bevolking grote vrees voor opheffing ervan, waar overigens geen plannen toe bestaan. Volgende maand zouden 110 patiënten naar kleinere eenheden elders in Griekenland worden overgebracht, maar het selectie proces moet, vooral op basis van de eigen wil van de patiënten, nog worden voltooid. "Het moet niet zo zijn dat de meest hopeloze ge vallen achterblijven", kreeg Van der Stoel op een slotbijeenkomst met de psychiaters nu vijf te horen. Ruimtegebrek De patiënten van Leros zijn er vroeger overigens niet terechtge komen op medische, maar op so ciale indicatie: als er twee jaar geen familiebezoek meer was ge weest, werden ze afgevoerd naar het eiland. "Aan diagnose van de eigenlijke kwalen moeten we nu pas beginnen", aldus Rosa Kes sel. De eindeloze rijen bedden (drie lange rijen in één zaal) en zonder nachtkastjes zijn er nog steeds. Maar er is nu eenmaal een gigan tisch ruimtegebrek. Maar in de sfeer is iets veranderd. Zelfs in de allertreurigste afdeling van 113 zeer zwaar gehandicapten in de leeftijd van 3 tot 46 jaar. Ook deze hebben geen contact meer met hun familie. Tot voor kort hing hier speel goed aan touwtjes boven de bed jes, zodat de kinderen er niet bij konden en het niet vuil konden maken. Nu hingen de poppen, bij wijze van versiering, aan de wand, maar in een zaal stonden ze op kastjes, binnen bereik. Er was allerlei materiaal aangevoerd om te leren lopen, maar het wachten is op de eerste fysiotherapeut. Heel Griekenland Overigens trekt niet alleen Neder land zich de situatie op Leros aan. Sinds 1983 interesseert ook de EG zich voor de hoognodige verbete ring van de psychiatrische zorg in heel Griekenland. Er ligt een be drag van 60 miljoen ecu (bijna 140 miljoen gulden) klaar, in afwach ting van een concreet project. Het zal ook voorzien in inschakeling van een aantal buitenlandse psy chiatrische verpleegkundigen. Nederlandse chirurg start kliniek in 'Californië van Europa' MAASTRICHT (GPD) - Vermoe delijk in 1992 kunnen de eerste pa tiënten uit Nederland naar Portugal reizen om daar geopereerd te wor den. In de loop van dat jaar wordt de kliniek die prof. dr. Co Greep uit Maastricht bezig is daar op te zetten, operationeel. Volgens Greep zijn particuliere verzekeraars bereid geld te stoppen in het Portugese ziekenhuis, dat zes kilometer ten noorden van Albufei- ra in de Algarve gebouwd wordt. VOZ, de verzekeringsorganisatie die zondagavond een plan bekend maakte om het lange wachten op bepaalde medische ingrepen tegen te gaan, hoort daar ook bij. "In het plan voor het ziekenhuis is opgenomen dat particuliere ver zekeringsmaatschappijen aan de fi nanciering deelnemen. We praten momenteel nog over de omvang waarmee we starten. Vooralsnog komen er twee units van 108 bed den, maar met de aanleg van de in frastructuur is rekening gehouden met drie units, dat zijn dus 324 bed den in totaal", aldus Greep. Vakantiehuis Het Portugees ziekenhuis is een ini tiatief van prof. Greep die dertien jaar geleden zelf een vakantiehuis kocht in de Algarve. Hij richtte er de Spinoza Foundation voor op een Portugees-Nederlandse stichting die het ziekenhuis op poten zal zet ten. De naam van het hospitaal wordt International Medical Center Algarve (IMCA). "Wij hebben daarvoor een con tract afgesloten met de Portugese regering, die zeer ingenomen is met het plan. De gezondheidszorg in Portugal is niet van een geweldige allure en concentreert zich in de hoofdstad Lissabon. In de provin cie is weinig te vinden. Dat merk ik telkens weer als ik er ben, want de mensen komen dan bij mij aan de deur voor medische zorg. Laatst toen ik maar één dag in het huisje was, kreeg ik drie mensen uit de buurt voor medisch consult". "Het ziekenhuis verwacht in de eerste plaats patiënten uit de omge ving. Er wonen in de Algarve 400.000 mensen, waarvan 370.000 Portugezen en zo'n 30.000 buiten landers die er permanent verblij ven, voornamelijk 60-plussers die er enkele weken of maanden zijn en in de tweede plaats de toeristen". "Er zijn nu al zo'n twee a drie mil joen mensen die tussen de negen dagen en drie weken op vakantie gaan in het zuiden van Portugal. Het wordt daar een beetje het Cali fornië van Europa. De derde stroom van patiënten wordt verwacht uit de landen in Europa waar lange wachtlijsten voorkomen, zoals in Nederland. Met name in de winter periode van november tot maart zal er genoeg capaciteit in het zieken huis zijn om mensen uit andere Eu ropese landen te helpen". Lage kosten Op de vraag of een operatie niet erg duur wordt als die in Portugal uitge voerd moet worden, zegt Greep: "Nee, je moet in overweging nemen dat je in een lage-kostenland actief bent. Wij denken een lagere dag- bedprijs te berekenen dan waar ook. Daarnaast willen we in zee gaan met een hotel in de buurt, waar mensen na een operatie op verhaal kunnen komen. Op die manier kun nen we de capaciteit van het zieken huis vergroten en de prijs verder verlagen. De reis, een camping-re tour per vliegtuig van Beek naar Faro bijvoorbeeld, wordt dan ge compenseerd door de lage kosten ter plekke". ADVERTENTIE Aanbieding geldig t/m 2iierd*g 6 oktober of zoUng de voorrud DINSDAG 25 SEPTEMBER 1990 Dl IlUJ-mJhi.bijiJJ—mi Ds. Berger op bezoek in ons land BOLSWARD (GPD) - Er is sprake van een massale schi zofrenie in Oost-Duitsland. Het merendeel van de Oost duitsers weigert het verleden te verwerken en ontkent bot weg wat er de afgelopen veer tig jaar is gebeurd. Neder landse gemeenten die contac ten hebben met kerken in Oost-Duitsland, doen er daar om goed aan die contacten te onderhouden, ook al bestaat de DDR straks niet meer. Volgens de Oostduitse predikant Eduard Berger (46) hebben de ge meentecontacten namelijke een grote therapeutische waarde. Berger, superintendent van het district Meissen van de Evangeli sche Kerk in de DDR, is in ons land op uitnodiging van het IKV. Berger liet zich tijdens een ont moeting met Nederlandse colle ga's vrij pessimistisch uit over de hereniging tussen Oost- en West- Duitsland. Volgens Berger viert het onbegrip hoogtij. Dat kan ook niet anders, want, zo stelde de predikant, "als je altijd in een Mercedes gereden hebt dan be grijp je niets van de problemen die een Trabantrijder dagelijks ondervindt". De Westduitsers gaan te veel van hun eigen omstandigheden uit, aldus Berger. "Zij menen dat wat voor hen goed is automatisch ook goed voor ons is. Maar zij gaan geheel voorbij aan onze si tuatie. Zij begrijpen niet wat het is om veertig jaar onder een auto ritair regime geleefd te hebben, waar het alleen maar ging om overleven". "Ze verwachten dat hier een soortgelijke infrastructuur is als in West-Duitsland. Nou, die infra structuur is er dus niet met als ge volg dat. een heleboel zaken hier onmogelijk zijn. Westduitsers in terpreteren dat vaak als onwil". Dat geldt ook op kerkelijk ter rein. De Westduitse en Oostduitse kerk zullen in 1992 weer één kerk zijn. Maar de Westduitse Evange lische Kerk verwacht van haar zusterkerk dat zij nu reeds een aantal veranderingen doorvoert. Zo moet de kerk veel actiever worden op maatschappelijk ter rein. Een onmogelijkheid, vindt Berger, omdat wij daar de mens kracht en de know-how voor mis-j De Oostduitsers geven echter te weinig weerwoord omdat zij de afgelopen veertig jaar financieel! sterk afhankelijk geweest zijn van de Westduitse kerk. "Daarom kunnen we nu geen kant op. We moeten ons allerlei zaken laten; welgevallen omdat we het geld nodig hebben". Het feit dat de Oostduitsers zich nu massaal wenden tot het westerse marktmechanisme vindt hij onbegrijpelijk. "Een half jaar voor de omwenteling in de DDR stemde meer dan 98 procent van de Oostduitsers voor de com munistische partij. Onvoorstelba re cijfers, maar een kerkelijke steekproef leerde dat het toch om minstens 80 procent moest gaan. Een half jaar na de wending stem de 85 procent op andere partijen. Dat kan toch niet". De predikant maakt zich ernsti ge zorgen omdat er nauwelijks ge sproken wordt over het waarom van deze verandering in totaal te genovergestelde richting. "Als mensen veertig jaar in een be paald systeem meegelopen heb ben, dan worden ze daar, of ze het willen of niet, door besmet. Er zijn dan twee mogelijkheden. Of ze proberen in het reine te komen met hun verleden door er veel over te spreken of ze verdringen hun verleden door het te ontken nen. Wat zie ik nu om me heen ge beuren? De mensen weigeren er over te spreken. Dat is gevaarlijk, want dan verliezen mensen hun identiteit en weten ze niet meer wie ze zijn". Eigenlijk zouden mensen die in het verleden in de DDR actief ge weest zijn op ideologisch terrein bijvoorbeeld in het onderwijs - verplicht gesteld moeten wor den hun verleden te verwerken. Voor de anderen zou 'therapie' van mensen uit andere landen wel eens zeer heilzaam kunnen zijn. Westduitsers acht hij daartoe echter niet in staat. "Omdat ook zij gebrandmerkt zijn door de breuk tussen beide Duitslanden, omdat zij weinig tact hebben en erg ongeduldig zijn. Oost-Duits land moet in hun ogen zo snel mo gelijk een kopie worden van West-Duitsland". Berger is somber gestemd over de Duitse hereniging: "Als je altijd in een Mercedes gereden hebt dan begrijp je niets van de problemen die een Trabantrijder dagelijks ondervindt". (foto gpd) Kerk Boerakker nu vrijgemaakt BOERAKKER De gerefor meerde kerk van Boerakker, die samen met predikant R. H. Keeg- stra buiten het gereformeerde kerkverband is gekomen, komt nu onder gereformeerd-vrijge maakt kerkelijk dak. In Boerakker splitste vorig jaar de gemeente na een slepend con flict tussen de kerkeraad en de predikant. Zowel door de gerefor meerde synode als door de we reldse rechter werd de gemeente van Keegstra de afgelopen maan den niét als rechtmatige gerefor meerde kerk erkend. De classis (regionaal kerkver band) Grootegast van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) heeft de nieuwe gemeente toege laten in het kerkverband. Gereformeerden en Sila. Slechts een fractie van de Gere formeerde Kerken blijkt niet mee te werken aan de tweede fase van Sila (Stichting interkerkelijke le denadministratie), die straks de mutaties in de kerkelijke kaarten bakken moet verwerken. Op de twintig gemeenten, werkt er één niet mee, zo weet de informatie dienst van de Gereformeerde Kerken te melden. Degenen die niet meewerken hebben vooral als bezwaar dat het nog niet zeker is of de Gereformeerde Kerken definitief met het Sila-project in zee zullen gaan. Ing. De Rijk in NBG-bestuur. Ing. G. C. de Rijk, directeur van de Rabobank in Voorhout, is ge kozen tot lid van het algemeen be stuur van het Nederlands Bijbel genootschap (NBG). De Rijk is lid van de Oud-Katholieke Kerk. Appèlavond CGB. Het Confes sioneel Gereformeerd Beraad (CGB) in Alphen aan den Rijn houdt morgen een appèlavond, waarop dr. B. van Oeveren uit Steenwijk spreekt over 'Welke koers in de jaren negentig?'. De avond vindt plaats in de Goede Herderkerk en begint om acht Avondgebed Aardam. In het kader van de Vredesweek vindt morgen een oecumenische ves per plaats in de gereformeerde kerk van Aardam. Aanvang half acht. Gebedsdienst Nieuwveen. In de Rooms-Katholieke Kerk van Nieuwveen begint morgen om half acht een oecumenische ge bedsdienst in het kader van de Vredesweek. Ds. P. Baane spreekt over 'Het leven gunnen'. Majoor Bosshardt in Bodegra ven. De bekende majoor Boss hardt van het Leger des Heils uit Amsterdam werkt donderdag 27 september mee aan een grote zangavond in de gereformeerde kerk in Bodegraven. Aanvang is acht uur. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Kame- rik P. Molenaar Lekkerkerk (deelgem. Het Venster): bedankt voor Oud-A ve reest-Balkbrug E. van Rooijen Beu- sichem en Zoelmond. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Erica drs. A. J. J. van Vliet kand. aldaar. Christelijke Geref. Kerken: bedankt voor Rijnsburg J. Westerink Bun schoten. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Klaaswaal G. J. van Aalst Benthuizen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2