TAD LEIDEN 'Unieke tentoonstelling' in museum voor Volkenkunde Raad akkoord met onderwerp voor referendum 'Er is gigantisch veel werk door vrijwilligers gedaan LEIDSCH iÜ DAGBLAD Justitie neemt actie bij sluiting homohuwelijk Zeven verzorgingshuizen willen geen bedden kwijt s DINSDAG 25 SEPTEMBER 1990 'Benin, hofkunst uit Afrika' LEIDEN Het Rijksmuseum voor Volkenkunde gaat een groot aantal topstukken expo seren afkomstig uit het paleis van het voormalige koninkrijk Benin, gelegen in het huidige Nigeria. De tentoonstelling 'Benin, hofkunst uit Afrika' om vat 125 voorwerpen uit de we reldberoemde Benincollectie van het Museum für Völker- kunde te Wenen. De tentoon stelling was eerder te zien in Pa rijs. In Leiden wordt de exposi tie nog eens aangevuld met on geveer 50 voorwerpen uit het bezit van het Rijksmuseum voor Volkenkunde zelf. R. Bedaux, conservator van het mu seum aan de Steenstraat, spreekt van een 'unieke tentoonstelling'. "Het is voor het eerst dat we in Ne derland iets kunnen zien van deze befaamde hofkunst. De Benincol lectie neemt een belangrijke plaats in de klassieke kunst van 'zwart Afrika' in en bestaat vooral uit bron zen en ivoren stukken. Dat is ook de reden waarom zoveel stukken zo lang bewaard zijn gebleven", aldus Bedaux. "De meeste Afrikaanse kunstvoorwerpen waren van hout of aardewerk en hebben de tand des tijds niet doorstaan". Kooplieden Het paleis van de regerende koning van Benin lag in de gelijknameige hoofstad, midden in het tropische regenwoud. De stad en het hof wa ren het centrum van een machtig koninkrijk dat al voor de 10e eeuw werd gesticht. Door veroveringen ontstond een groot rijk dat voorna melijk handelden met Hollanders en Portugezen. Een Hollandse koopman bericht te in het begin van de 17e eeuw dat het paleis van de koning zeer groot was. Het had veel vierkante binnen hoven met galerijen rondom, waar in altijd schildwachten stonden. Waar de koopman ook keek, steeds weer zag hij poorten die naar andere ruimten leidden. Tot de voorwerpen die bewaard zijn gebleven behoren altaarstuk ken, bronzen platen met afbeeldin gen waarmee de pilaren van het pa leis waren bedekt, bronzen portret- koppen en fraai bewerkte olifants tanden. De afbeeldingen geven ko ningen, hof- en jachttaferelen en be- schermdieren weer. Ook voorwer pen gemaakt in opdracht van 16e eeuwse kooplieden zullen te zien zijn. Oorlogsbuit De hofstad bleef nagenoeg een ver boden stad tot de Britten het in 1897 tijdens een strafexpeditie verover den. Een grote hoeveelhied kunst voorwerpen werd, als oorlogsbuit, meegenomen naar Engeland. Daar van kwam een gedeelte terecht in het British Museum. De meeste stukken werden echter verkocht. Het Weense Museum für Volken kunde beschikt over de grootste collectie Beninkunst. "Het Rijksmuseum voor Volken kunde heeft, als enige museum in Nederland, een goot aantal voor werpen uit het voormalige konink rijk Benin in zijn bezit", vertelt con servator Bedaux. "Een tweetal stukken bevond zich al in 1700 in ons land. De meeste voorwerpen die het museum in zijn bezit heeft, zijn echter afkomstig uit de Engelse oorlogsbuit. Ze zijn de laatste tien tallen jaren niet te zien geweest om dat het museum geen plaats had voor een vaste opstelling". De voorwerpen van Volkenkun de zullen, na de expositie in Leiden, deel blijven uitmaken van de rei zende Benintentoonstelling. Na Leiden wordt de collectie geëxpo seerd in Brussel. Een Brusselse in stelling en het Rijksmusem voor Volkenkunde geven gezamenlijk een Nederlandstalige catalogus uit. De tentoonstelling 'Benin, hof- Eén van de bronzen altaarstukken die werden gebruikt voor rituelen en ceremoniën aan het hof van het voormalige koninkrijk Benin. (foto Rijksmuseum voor Volkenkunde) kunst uit Afrika' wordt op 5 oktober van Nigeria. Voor het publiek is de officieel geopend door een verte- tentoonstelling te zien van 6 okto- genwoordiger van de ambassade ber tot en met 2 december. 'Leiden het Staphorst van het westen?' LEIDEN De gemeenteraad gaat akkoord met het onder werp 'Vrije sluitingstijden voor de horeca' voor het lokale refe rendum. Deze volksraadple ging wordt gelijktijdig met de verkiezingen voor Provinciale Staten gehouden op 6 maart 1991. Geen enkele politieke partij had de vrije sluiting van de horeca overigens bovenaan het voor keurslijstje gezet. Toch kondigde alleen D66 gisteravond tijdens een raadscommissievergadering aan wellicht met een ander voor stel te komen voor het onderwerp voor het referendum. De demo craten hebben liever dat de me ning van de Leidse bevolking wordt gepeild over het autovrij maken van de binnenstad. D66 wil met een concreet voor stel komen welke straten precies autovrij en welke straten autoluw moeten worden gemaakt. Fractie leider Langenberg gaf ook aan dat het busverkeer in de Br.ee- straat met een kwart moet ver minderen. Daarbij dienen er ook nog twee busstations te komen aan beide zijden van de Bree- straat. Voordeel Langenberg noemde het voordeel van dit onderwerp dat een aantal belangrijke beleidsprincipes voor een aantal jaren worden vastge legd. Burgemeester Goekoop noemde het onderwerp van D66 veel te ingewikkeld. Er zou bo vendien te weinig tijd zijn om dit plan goed uit te werken. De bur gemeester wees er verder op dat de vrije sluiting van de horeca on derdeel is van een pakket maatre gelen. De sluiting van de terras sen wordt wel aan tijden gebon den (elf uur door de week en twaalf uur in de weekeinden), de cafébazen worden verantwoorde lijk voor de rust op straat en tegen cafés die toch overlast veroorza ken worden strenge maatregelen genomen. Toch spraken ook de andere partijen hun voorkeur uit voor an dere onderwerpen. De PvdA had ook het autovrij maken van de binnenstad bovenaan staan, Groen Links wilde de mening van het volk weten over het bebou wen van de Oostvlietpolder (de polder ten oosten van Leiden en Voorschoten), het CDA gaf de voorkeur aan het parkeerbeleid en de SP wilde dat het onderwerp voor het referendum iets te ma ken zou hebben met de lasten voor de burger. Ook de WD, overigens een te genstander van de volksraadple ging, had liever iets in de 'ver keer- en vervoersfeer' gezien. Woordvoerder Bakker vroeg zich af of het onderwerp 'sluitingstij den' de bevolking wel aanspeekt. "Het staat al jaren op de agenda van de politiek, maar staat het ook op de agenda van de Leide- naar", vroeg hij zich af. Studentikoos Ook Van Bochove (CDA) vond de horeca-sluiting een minder ge slaagd onderwerp. Hij vreesde de publiciteit als de bevolking zich straks tegen de vrije sluiting zou uitspreken. "Ik zie de krantekop pen al voor me: 'Leiden, het Stap horst van het westen", aldus Van Bochove, die het onderwerp ver der 'studentikoos' noemde. J. Laurier (Groen Links) deed de suggestie om in de toekomst referenda per wijk te houden. Die zouden onder meer kunnen gaan over herzieningen van het be stemmingsplan. LEIDEN Het openbaar ministe rie (OM) onderneemt actie wanneer Leiden een 'homohuwelijk' zou vol trekken. De officier van justitie heeft dat gisteren aangekondigd in het overleg met burgemeester Goe koop en de Leidse politie. Het OM zou het homohuwelijk 'stuiten', dat wil zeggen dat ze de rechtsgeldig heid van het huwelijk voorlegt aan de rechter. Ook is mogelijk dat de ambtenaar die het huwelijk voltrekt wordt vervolgd, omdat hij in strijd handelt met de ambtseed. Burgemeester Goekoop zei giste ren tijdens een raadscommissiever gadering dat het OM een landelijke richtlijn over dit punt heeft uitge vaardigd. De raadscommissie ver gaderde gisteren over het verzoek van de Vlaardingse mannen Kui pers en Stello, die alle gemeenten in Nederland verzochten een huwelijk tussen hen te voltrekken. Het college van B en W heeft in middels besloten om te onderzoe ken om samen met andere gemeen ten stappen te ondernemen om een wetswijziging te bewerkstelligen. Het eerste overleg daartoe wordt al op 11 oktober gevoerd. Ook wil het college bekijken hoe binnen de bestaande wetgeving een huwelijk tussen homoseksuelen kan worden gerealiseerd. CDA-wet- houder Walenkamp heeft daarbij een voorbehoud gemaakt. Hij wil niet dat onderzocht wordt hoe een 'huwelijk' tot stand kan worden ge bracht, maar hoe andere samenle vingsvormen wettelijk bekrachtigd kunnen worden, zodat dezelfde rechtsgevolgen als bij een huwelijk ontstaan. Alle partijen gingen gisteren ak koord met het standpunt van B en W. CDA-woordvoerder Van Bocho ve stelde dat iedereen zijn eigen sa menlevingsvorm moet kunnen kie zen en dat het de taak van de over heid is om die vorm te beschermen. Ook hij gaf de voorkeur aan het standpunt van Walenkamp om niet per se de mogelijkheden tot een hu welijk te onderzoeken, maar juist de wettelijke bekrachtiging. Andere raadsleden wilde van Van Bochove weten hoe het mogelijk is dat het CDA in Leiden positief staat tegenover wettige samenlevings vormen tussen homoseksuelen ter wijl zijn partijgenoot en minister van justitie Hirsch-Balin al heeft ge steld het homohuwelijk tegen te houden. Van Bochove had daar geen verklaring voor. Asiels op zoek naar collectanten LEIDEN - De dierenasiels in Lei den en Oegstgeest zijn naarstig op zoek naar collectanten voor de huis- aan-huis-collecte die in de week van 1 tot met 7 oktober wordt gehouden. De collecte, ten bate van de die renasiels aan de Besjeslaan in Lei den en Postbrug in Oegstgeest, wordt gehouden in de gemeenten Leiden, Alkemade, Zoeterwoude en Voorhout. Collectanten kunnen zich melden bij mevrouw Groenewegen, tel. 071 - 176622 en bij mevrouw Timmer man, tel. 01718-22735. Directeuren boos op gemeente Voorzitter W. van Houten van de Leidse Bond v ris, in de speeltuin Stevenshof. Speeltuin Stevenshof volgende maand officieel open LEIDEN - Er is een vader die drie Plaatsing van een speelwerktuig spijkerbroeken en drie truien heeft kost 5000 gulden. Omdat dat werk versleten op 'de tuin'. Avond aan ook door wijkbewoners werd ge- avond ;waren hij en een paar ande- daan, kon enorm worden bezui- ren uit de wijk er te vinden. En op nigd, aldus C. Frankhuizen, die se- zaterdag waren ze er van acht uur's cretaris is van de LSB. Zij vertelt ochtends tot twaalf uur 's avonds dat het clubhuis bij de speeltuin aan het werk. Het resultaat mag er ook door vrijwilligers is ingericht dan ook zijn: als het mooi weer is en afgewerkt. "Er zit nu een vrouw zijn er meer dan honderd kinderen nog gordijnen te vermaken voor de te vinden in de nieuwe speeltuin portiersloge" aan de Carry van Bruggenweg in de Stevenshof. De speeltuin is al in gebruik, r de officiële opening heeft pas in ok- Voorzitter Van Houten vindt die inzet van de vrijwilligers opvallend, vooral omdat het in de rest van de stad meestal een groot probleem is tober plaats. "Er is gigantisch veel om mensen te vinden die iets willen vrijwilligerswerk voor verzet", ver- doen voor de speeltuin. "Ik denk telt voorzitter W. van Houten van de toch dat bewoners van een nieuwe Leidse Bond van Speeltuinvereni- wijk wat enthousiaster zijn, die wil- gingen (LSB) waarbij 14 speeltui- len er dan echt iets leefbaars van nen in Leiden zijn aangesloten. ADVERTENTIE maken' Jonge wijk "De Stevenshof zou een jonge wijk worden, met veel gezinnen met klei ne kinderen. Daarom was het al snel de bedoeling dat er een speeltuin zou komen. In het begin ging het al lemaal een beetje moeilijk maar uit eindelijk werd er vorig jaar maart een plek gevonden aan de Carry van Bruggenweg", duikt Frankhuizen de geschiedenis in. Gezinnen kunnen voor een paar tientjes per jaar lid worden van de speeltuinvereniging en volgens Frankhuizen is de belangstelling in de Stevenshof erg groot. "Ik denk al hoger dan in andere wijken. Het is leuk dat het er meteen al zo druk is". Voor Van Houten is dat weer een bewijs van zijn stelling dat speeltui nen niet uit de tijd zijn. "Ik heb daar wel meër discussies over gehad. Maar er zijn nog steeds kinderen die LEIDEN Zeven Leidse verzor gingshuizen willen geen bedden in leveren. Dit omdat ze niet kunnen meedenken en -praten over een nieuw Leids verpleeghuis en over de integratie van verzorging en ver pleging in bestaande instellingen voor ouderen. De zeven Leidse verzorgingshui zen zijn niet vertegenwoordigd in de Samenwerkingscommissie Psy- cho-geriatrische Voorzieningen in Leiden. Ze vinden het onterecht dat vier andere instellingen daar wel deel van uitmaken en zijn dan ook van mening dat die tehuizen samen 60 bedden moeten inleveren. De bedden moeten binnen vijf jaar zijn geschrapt. Alleen op die voorwaarde is de provincie akkoord gegaan met de komst van een alter natief verzorgingshuis op Zijloever. Eerst was het onmogelijk om in Lei- den-Noord een nieuw tehuis te rea liseren omdat in Leiden in de ogen van de provincie al voldoende cen tra voor ouderen waren. In een brief aan het college van B en W zeggen de directeuren van de zeven instellingen (Haagwijk, 't Huis op de Waard, Lorentzhof, Roomburgh, Rustenborch, Vree wijk en Van der Willigenhof) dat ze zich buitengesloten voelen. Ze rea geren daarmee op het ontwerppro gramma welzijn waarin staat dat een samenwerkingscommissie is de speeltuinen komen. Vooral "^"feudal de zeven verzorg,ngs- huizen niet worden betrokken bij de voorbereidingen voor de realisa- opvangplaatsen voor dementerende ouderen 'is funest het ook in de Merenwijk, die speel tuin draait ook heel goed", vult Frankhuizen aan. "De kinderen in de Stevenshof zijn ook speeltuinen gewend. Er zijn veel mensen gaan wonen uit de oude Leidse wijken werkingscommissie moet worden gaan wonen. De hele Mahlerstraat is uitgebreid. Als dat niet mogelijk is, bijna leeggelopen, iedereen ging dan moeten de instellingen die wel naar de Stevenshof. En die kmde- l«d zyn van het orgaan de 60 bedden ren en gingen altijd naar de speel- udeveren. Omdat het bestuur van tuin aan de Schubertlaan. Toen ze de verzorgingshuizen Rijn en Vliet waren verhuisd kwamen ze er nog en Robijnzicht het nieuwe project spelen. En nu blijven ze in hun ei- ir] N°ord exploiteert, zouden de 60 gen wijk". plaatsen ook kunnen worden ver- ale voorzieningen. Niet iedereen De directies stellen dat de s Zij zeggen niet te begrijpen wat de reden is waarom de directies van Robijnzicht en Rijn en Vliet, Groen hoven, 't Hofflants Huys en Hof- wijck zijn uitgekozen om lid te wor den van de samenwerkingscommis sie. "Als reden voor de gemaakte se lectie noemt het ontwerpprogram ma de bereikbaarheid van de nieuw te realiseren voorzieningen en de daaruit voortvloeiende noodzaak van spreiding. Wij vermogen echter niet in te zien waarom bijvoorbeeld Rijn en Vliet beter bereikbaar zou zijn dan Haagwijk en Groenhoven beter dan Lorentzhof. De selectie zou minder willekeurig zijn overge komen als tegenover het aanbod om verpleeghuiscapaciteit te mogen re aliseren aan de uitverkoren instel lingen tevens de verplichting zou worden opgelegd de 60 voor Zijloe ver benodigde bedden in te leveren. Dit is echter tot op heden niet ge beurd", aldus de directeuren. Wethouder Bordewijk van oude renbeleid was niet voor commen taar bereikbaar. Indianen dansen in Volkenkunde LEIDEN Een groep Indiaanse dansers uit Canada treedt zondag 14 oktober op in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat. Het optreden heeft plaats in het kader van de tentoonstelling 'In de schaduw van de zon'. De groep die optreedt heet Tzinquaw Khow- utzum Dancers en komt van Van couver Eiland. Zes van de zestien le den van de dansgroep bezoeken Ne derland. De dansers treden twee keer op: om 14.00 uur en om 15.45 uur. Wie de voorstelling wil bijwonen moet 5 gulden betalen de normale toe gangsprijs van het museum, kinde ren betalen een rijksdaalder extra. Kaartjes kunnen telefonisch wor den gereserveerd (071-211824). ADVERTENTIE Paradies dekbed. Gevuld met "gesiliconi seerde" holle vezel. 1-persoons, 135 x200 cm. Inclusief bijpassend kussen. Van 194^ voor 149,- 2-persoons. 200x 200 cm. Inclusief 2 bijpassende kussens. Van 339r voor 249,- Lits-jumeaux, 240 x 200 cm. Inclusief 2 bijpassende kussens. Van 399^ voor j 299,- 't Wordt steeds leuker bij V&D. Aanbiedingen geldig t/r STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13