Missieveiling breekt records ONGE Samen problemen oplosseri Hotzpark Oegstgeest geopend Ouderen Warmond pleiten voor veilige verkeerssituaties Rijnsburg winnaar regionale wedstrijd brandweerkorpsen Speciale kluis tegen diefstal paspoorten MAANDAG 24 SEPTEMBER 1990 REGIO LEIDEN Bijna 90.000 gulden bijeengebracht in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De jaar lijkse missieveiling in Zoe terwoude heeft dit jaar alle records gebroken. Op vrij dag- en zaterdagavond wis- ,ten de veilingmeesters in ge bouw 'Ons huis' aan het Kos terspad voor bijna 90.000 gulden te verkopen. Klap stuk dit jaar was een pak hondebrokken dat 3000 gul den opbracht. Maar ook zil veren munten, een behande ling door de koeienpedicure, tuinstoelkussens, Gelders- woudse koeken, Zoeter- woudse kazen en Pakistaan se waterpijpen vonden gre tig aftrek. De opbrengst van de veiling is be stemd voor zestien gebieden in de Derde Wereld waar Zoeterwoudse missionarissen werkzaam zijn. Sinds 1975 verzamelt de werkgroep missie en ontwikkeling van de rooms-katholieke kerk jaarlijks on der particulieren en bedrijven arti kelen en diensten in, waar door pa rochianen en andere belangstellen den driftig op wordt geboden. De veiling werd vrijdagavond ge opend door Ria Lubbers, de echtge note van de minister-president. Aan het eind van de eerste veilingdag was al voor bijna 40.000 gulden ver kocht, maar de grote klapper volgde pas een dag later. Veilingsmeesters K. Paardekooper en G. van de Hulst wisten voor ruim 250 aanwezigen bijna een halve ton aan spullen te verkopen. Garantie De in Pakistan werkzame pater A. Vaneman veilde zaterdagavond het eerste kavel. Een Pakistaanse pop werd ingezet voor vijftig gulden en ging uiteindelijk voor 170 gulden van de hand. De opbrengst van de volgende stukken was wisselend. Onder de ongeveer zestig aanwezi gen was slechts een handvol actieve bieders. Een Goudse kaas bracht 120 gulden op, maar een koffiemo len met een fles wijn ging voor slechts twee tientjes van de hand. Na eep uur liep de zaal langzaam vol en nam het aantal bieders toe. Een kist appelen deed een tientje, een doos met glazen - 'de garantie gaat niet verder dan de tafel' meld de de veilingmeeester - ging voor een paar tientjes weg en een pakket met een magnetronschaal, een bor duurwerkje en een zak bloembollen ging voor zestig gulden van de hand. Uit de bijeengebrachte artikelen bleek duidelijk dat Zoeterwoude een agrarische gemeente is. Her haaldelijk werden netten aangebo- WARMOND - Uit onderzoek blijkt dat ouderen veel hinder van bepaal de verkeerssituaties in de gemeente Warmond ondervinden. In een brief aan het college van B e W dringt de stichting Welzijn Ouderen Sassen- heim-Warmond aan op veranderin gen. De stichting wil dat parkeren op de Herenweg mogelijk wordt. Het laden en lossen van vrachtwagens in de Dorpsstraat moet aan bepaal de tijden worden gebonden. Honde- bezitters zouden hun dier aan de lijn moeten houden. Hondepoep ver oorzaakt gevaarlijke situaties voor ouderen die slecht ter been zijn. De stichting denkt dat autopiibi- listen rustiger zullen rijden op de Herenweg als geparkeerde auto's blokkades op de weg vormen. WD- wethouder W.A.B. de Vos (openba re werken) heeft hierover bedenkin gen. "Ik kan me niet voorstellen dat we, nu de weg zo smal is, vrij parke ren op de Herenweg zal toestaan. Je moet niet vergeten dat we ook gere geld het tegenovergestelde horen. Er zou daar juist niet geparkeerd moeten worden, omdat de weg al zo smal is". De gemeente wil aan het eind van dit jaar of begin 1991 de verkeerssituatie op de Herenweg evalueren. Voor het laad- en losprobleem van vrachtwagens in de Dorpsstraat ziet de wethouder geen oplossing. Hij denkt dat de gemeente alleen een regeling kan treffen als de au to's achter of naast de winkels kun nen staan, wat in deze smalle straat onmogelijk lijkt. Het aanlijnen van honden, zoals de ouderen willen, is reeds ver plicht. Overtreding van die regel le vert echter zelden of nooit een be keuring op. Er is geen plek in War mond waar honden vrij kunnen rondlopen, daarom tolereert de po litie overtredingen. den waarmee sloten kunnen wor den uitgebaggerd, maar meestal brachten die slechts een tientje op. "Logisch", zei een veehouder in de zaal. "Dat is zo'n gedoe mét die din gen, dat doen we tegenwoordig ma chinaal". Na het eerste baggernet werd een bon voor een koeienpedicure ge veild. Vijf behandelingen brachten vijftig gulden op. "Dat is wel zo'n beetje de prijs", aldus de veehou der. Een koeienpedicure kapt het eelt van de hoeven, zodat de dieren weer 'vlak' staan. Later op de avond zal een fokkalf - 'met een prima stamboom mensen' - 1100 gulden opbrengen. De veehouder: "Niet slecht. Een goed fokkalf kan 30.000 gulden opbrengen, maar voor een redelijk beestje ben je hier niet aan bekocht". Weggevlogen Om ongeveer tien uur was de zaal met ruim 200 aanwezigen goed vol. Pater Vaneman beklom nog een keer het podium en de door hem ge veilde Pakistaanse waterpijp was mat een opbrengst van 400 gulden de eerste klapper van de avond. Met enige moeite werden vervolgens vier konijnen verkocht. "Een koop je mensen", probeerde de veiling meester. "Nu heb je er vier, maar volgend jaar heb je er twintig". De dieren werden voor dertig gulden aangeboden, maar brachten uitein delijk ruim 1000 gulden op. De koper van de dieren bood ze namelijk weer ter verkoop aan. Deze procedure herhaalde zich tot grote hilariteit van het publiek ze ventien keer voordat de dieren hun definitieve eigenaar hebben gevon den. Ook een paar eenden was het zelfde lot beschoren. "Ach mensen, daar komen ze weer teruggevlo gen", riep de veilingmeester. "Ze zaten bij iemand op een flatje en daar houden die beesten het niet uit". "Dat zijn de leuke dingen hier", constateerde een aanwezige. "Zo heeft vorig jaar een babykaasje ruim 1000 gulden opgebracht". Aan het slot van de avond zal deze proce dure zich met een pak hondebrok ken herhalen. De vijf kilo voer zal dé missiekas uiteindelijk met 3000 gulden spekken. Dat de veiling niet is bedoeld voor koopjesjagers bleek uit de forse prijzen die voor alledaagse artike len werden betaald. Flessen jenever en whiskey brengen steeds onge veer honderd gulden op, collecties zilveren munten werden voor meer dan de cataloguswaarde geveild en kaarten voor een koud buffet brach ten tussen de honderd en tweehon derd gulden op. Stekeltrekken Opvallend genoeg bleken religieuze artikelen op deze misssieveiling niet erg in trek. Een schilderijtje van een Heilige communie ging voor tien gulden van de hand en daar krijgt de koper dan nog een plantje bij cadeau. Een kruisbeeld en een religieus schilderij verwis selden voor 60 gulden van eigenaar en een kerstbeeldje bracht 80 gul den op. Ook vijftig gulden voor een Heilig Hart beeld was zeker niet te duur. Alleen een oude proces sielamp deed het met een opbrengst van ruim 200 gulden goed. Naast goederen werden ook dien sten aangeboden. Pater Van Lies hout wilde best een ochtend komen stekeltrekken en daar had een bie der met een verwilderde voortuin best 110 gulden voor over. "Dat mondt toch uit op een bakje koffie en een borreltje", was het commen taar van de veilingmeester, tot hila riteit van het publiek. Een aanwezi ge vertelde dat hij vorig jaar hon derd gulden betaalde om zijn auto te laten wassen door de burgemees ter. "Ik begrijp nog niet waar die man zo'n grote spons vandaan haal de". Nadat in de kleine uurtjes nog een gouden schakelarmband voor 2000 gulden was verkocht en de 3000 gul den voor de hondebrokken in de knip zitten maakte de notaris om twee uur de rekening op. De beide avonden hebben samen 88.035 gul den opgebracht. "Fantastisch", oor deelt A. Straathof van de organise rende werkgroep. "Dit hadden we niet verwacht". NOORDWIJKERHOUT - Bij een regionale brandweerwedstrijd in Noordwijkerhout heeft het vrijwilli gerskorps van Rijnsburg een eerste plaats behaald. De brandweerlie den van Oegstgeest en Katwijk ein digden respectievelijk als tweede en derde. De wedstrijd werd georganiseerd door de Vereniging van Brandweer commandanten 'De Duinkring'. Dertien korpsen uit de regio had den teams ingezet, die elk een half uur kregen voor het uitvoeren van een opdracht. De klus die moest worden geklaard betrof het blussen van een brand m een plaatselijk jon gerencentrum, waar tijdens werk zaamheden door twee schilders een ongeluk was gebeurd met een gas brander. Eén van deze schilders was nog in het gebouw aanwezig. Bij het redden van de man, het voorkomen van verdere problemen met de gasbrander en het blussen van het vuur, werden de brand weerlieden op de vingers gekeken door vijf juryleden. Voor het team uit Rijnsburg was het inmiddels al de derde keer dat beslag werd gelegd op de eerste plaats, wat betekende dat de wissel beker (de burgemeester Scheen- stra-prijs) definitief naar het bloe- mendorp verhuisde. ONGEVAL- Een 70-jarige man uit Oss reed gistermiddag omstreeks half een tegen een lantarenpaal aan in Wassenaar. Toen de Ossenaar over de Wittenburgerweg reed ver loor hij tijdelijk het bewustzijn en reed in plaats van links af, recht door. De man is naar het ziekenhuis gebracht voor bloeddruk- en hart slag-controle. Twee gewonden bij ongeval Warmond VOORSCHOTEN - De gemeen te Voorschoten schaft wellicht een speciale kluis aan om dief stal van blanco rijbewijzen en paspoorten uit het gemeente huis aan de Leidseweg te voor komen. Ook wordt het bestaan de alarmsysteem op de afdeling burgerzaken uitgebreid. Deze voorzieningen kosten 14.000 gulden. De kosten wor den verhaald op de burgers, die straks circa dertig cent meer voor hun rijbewijs of paspoort betalen. De gemeenteraad moet deze maatregel donderdag tijdens de raadsvergadering goedkeuren. WARMOND - Een 77-jarige auto mobilist uit Leiden en zijn mede passagier raakten gistermiddag bij een verkeersongeval gewond. De Frontale botsing in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een 43-jarige man uit Voorschoten liep zaterdag avond bij een verkeersongeval in zijn woonplaats een lichte hoofdwond op. Omstreeks zeven uur reed een 19-jarige automobilist uit Voorschoten over de Beetho- venlaan. Toen hij links de Bachlaan in wilde slaan zag hij de tegenligger over het hoofd. Een frontale botsing was het gevolg. De twee auto's zijn totaal vernield. Leidenaar reed op de Sweiland- straat en verloor even voor de krui sing met de Lockhorstlaan zijn be wustzijn. De auto raakte van de weg en reed tegen een boom. Beide inzit tenden hadden gekneusde ribben, de bejaarde man had daarbij ook een hoofdwond. De voorzijde van de auto is totaal vernield. 'JOY-VARING' - Jongelui hebben in de nacht van zaterdag op zondag twee boten gestolen. Allereerst sta len zij bij het veer van Woubrugge naar Roelofarendsveen een roei bootje om naar de overkant te ko men. Daar aangekomen hebben zij bij zeilschool De Wijde Aa een boot met een buitenboordmotor gesto len. Deze is zondagochtend aan in de Does in Leiderdorp teruggevon den. Een woordvoerder van de poli tie sprak over 'joy-varing'. Granaat gevonden in Meijendel logstuig mee naar de Wassenaarse- slag en bracht het tot ontploffing. Volgens een woordvoerder van de politie worden granaten in principe op de plaats waar het gevonden wordt tot ontploffing gebracht. Daarom wordt afgeraden met een gevonden granaat rond te lopen. WASSENAAR - Een 18-jarige man uit 's Gravesande vond gistermid dag in Meijendel in Wassenaar een granaat. De s' Gravesander melde omstreeks 17.15 uur bij de plaatse lijke politie dat hij een bom gevon den had en bracht de granaat naar het bureau. De Explosieve Oprui mingsdienst (EOD) nam het oor- OEGSTGEEST - De Oegstgeester schrijver F.B. Hotz heeft zaterdag door een vlaggetje te hijsen een park in zijn woonplaats naar zich zelf vernoemd. Het wandelgebied ligt tussen het Willem Kloospad en de Poelsteeg in Haaswijk. De naam geving van het park was een onder deel van de afgelopen dagen gehou den culturele manifestatie in Oegst geest. De in Haaswijk naar Neder landse componisten en schrijvers vernoemde straten, stegen, parken en pleinen stonden daarin centraal. Nadat de schrijver een klein wit vaantje had gehesen dat iel in de wind wapperde schoven enige schuchtere handtekeningenjagers zich door de mensenmassa heen naar hem toe. "Ik denk dat dit initia tief voor mij een opvoedende waar de heeft", aldus Hotz. "Ik zal in de toekomst zeker eens onder deskun dige leiding een wandeling door het parkje maken. In mijn boeken noem ik namelijk nooit de namen van bomen of planten, omdat ik nog geen roos van een hyacint kan on derscheiden". "Weet je dat twee leden van het college helemaal niet wisten wie F.B. Hotz was toen het voorstel kwam om een park naar hem te ver noemen", bekent een raadslid daar op. Na de 'heropening' van het Hotz park werd in het plantsoen tussen de Hendrik Andriessenlaan en de Jan Zwartlaan een beeld van kun stenaar Anton Broos onthuld door burgemeester Sj.H. Scheenstra. De slingerende strook zwart roestvrij staal die een zeer grillige driehoek vormt is geïnspireerd op 'de muzen' en staat midden in de componisten- wijk. Het beeld is een geschenk van de gemeente Oegstgeest aan de wo ningbouwvereniging Buitenkist, die een groot deel van de woningen in de wijk exploiteert. Centraal wonen-project Oegstgeest OEGSTGEEST - Baarden en sandalen ontbreken en de enige geiteharen sokken zijn die van de verslaggever. Centraal wonen is geen halve commune voor verlate jaren '60-figuren, maar een woonvorm waarin jong en oud, kopers en huurders, welgestelden en mindervermogenden, een plaats kunnen vinden. Sinds september 1987 bestaat in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk een centraal wcnen- project. Twintig mensen leven in veertien huizen rondom een gemeenschappelijke tuin. De jongste bewoner is twee jaar oud, de oudste 72. Gemeenschappelijk wonen wordt ten onrechte vaak vereen zelvigd met een woongroep, waarin een groep mensen samen een huis bewoont. Bij een cen traal wonen-project is sprake van een aantal woningen bij elkaar. In Oegstgeest is gekozen voor een sterke nadruk op privacy. Slechts één woning is gezamenlijk bezit. "Onze doelstelling is uniek", zegt Pauline Verkerk, een van de bewoners van het complex, dat is gegroepeerd rond het Anna Bijnsplantsoen. "Vanaf de eerste plannen, acht jaar geleden, heb ben wij steeds gestreefd naar een gemengde leeftijdsopbouw bin nen een klein project, en dat is ge lukt. De meeste groepen zijn veel groter dan de onze en worden ge vormd door dertigers die zo lang zamerhand veertigers worden. Vaak zijn het alleenstaanden, al dan niet met kind. Maar ook die groep is bij ons niet zo sterk over vertegenwoordigd als in veel an dere groepen. Hier wonen vier echtparen en drie kinderen". In Oegstgeest zijn de veertien eengezinswoningen (7 koop- en 7 huurhuizen) in een u-vorm rond de gemeenschappelijke tuin ge bouwd. Drie schuren voor geza menlijk gebruik sluiten de open ruimte af, zodat een hofje ont staat. De gemeenschappelijke woning heeft een in de tuin uitge bouwde serre, zodat dit pand voor Theo Goedhart, Pauline Verkerk en dat dit een stukje openbaar groen is'. alle bewoners goed zichtbaar en bereikbaar is. De bewoners van het hofje lij ken tevreden over hun woonge meenschap, want in de afgelopen drie jaar vertrok slechts één buurtgenoot. "En die ging met spijt in het hart", weet bewoner Theo Goedhart. "Hij kreeg een baan in Limburg aangeboden en dan houdt natuurlijk alles op". Evenals de meeste andere be woners heeft Goedhart vanaf de eerste voorbereidingen aan het project meegewerkt. "Ondanks de medewerking die we kregen van de gemeente Oegstgeest en de vereniging centraal wonen in Leiden zijn er toch veel proble men die je gezamenlijk moet op lossen en dat schept een sterke band". Eetgroepen Privacy staat hoog in het vaandel in de Oegstgeester woongemeen schap, maar dat staat een groot aantal gezamenlijke actviteiten niet in de weg. Verkerk: "We heb ben vaste groepen van vier tot /IK De rubriek 'Ongewoon' gaat over mensen die net iets anders wonen dan de gemiddelde Nederlander. Alternatieve woonvormen en an derszins opvallende onderkomens in de regio krijgen de komende weken aandacht. Vandaag de tweede aflevering. acht personen die een keer in de week in het gemeenschappelijke huis samen eten. In de praktijk betekent dat, datje een keer in de acht weken aan de beurt bent om te koken. En je bent niet verplicht na het eten de hele avond te blij ven ouwehoeren als je daar geen zin in hebt". Ook praktisch heeft centraal wonen volgens Verkerk voorde len. Dure apparatuur kan door een aantal mensen samen worden aangeschaft. In Oegstgeest blijft dit voorlopig beperkt tot tuinge reedschap en twee wasmachines die in het gemeenschappelijk huis staan opgesteld. Kostenbe sparing is dan ook niet het voor naamste doel van het project. "Nee, het kost je eerder meer geld dan 'gewoon' wonen", zegt Goedhart. "Je moet tenslotte met zijn allen de kosten voor een extra huis ophoesten". Om deze kosten beheersbaar te houden worden voorlopig twee zolderkamers in het gemeenschappelijke huis ver huurd aan studenten. Het feit dat zij tijdelijk een kamer bewonen wil overigens niet zeggen dat de studenten in de toekomst auto matisch in aanmerking komen voor een woning op het hofje, want daarvoor zijn andere proce dures. De bewonersvereniging heeft in principe het laatste woord over de 'toelating' van nieuwe mensen. Huurders moeten in ieder geval ingeschreven zyn als woningzoe kende bij de gemeente. Als aan dit criterium is voldaan mogen de bewoners van centraal wonen een voordracht doen aan de woning bouwvereniging. "Als een van de eigenaren van de 7 koopwonin gen vertrekt is hij verplicht in ad vertenties te vermelden aan wel ke doelstelling nieuwe bewoners moeten voldoen", aldus Goed hart. Anneke Zaalberg woont sinds een half jaar 'zeer tevreden' aan het Anna Bijns Plantsoen. Zij noemt de keuze voor centraal wo nen 'een kwestie van instelling'. "Het is geen kwestie van eisen stellen of gescreend worden door de andere bewoners, je moet hier heel bewust voor kiezen. Er wordt iets van je verwacht, maar daar krijg je ook een hoop voor te rug. De een werkt hier in de tuin, een ander organiseert een uitstap je en zo doet iedereen wel wat". De buurt reageert tot nu toe nauwelijks op het fenomeen cen traal wonen. Vorig jaar werd het Anna Bijnsplantsoen voor de eer ste keer opengesteld tijdens het jaarlijkse pleintjesfeest in Haas wijk. "Toen hebben we geen rare reacties gehad, dus men zal het wel best vinden", constateert Goedhart. "Een enkele keer wan delt iemand onze gemeenschap pelijke tuin binnen, dan denken mensen dat het een stukje open baar groen is". "Een paar weken geleden wilde ik iemand hier verderop in Oegst geest bezoeken. Na een tijdje te vergeefs zoeken belde ik bij een willekeurig huis aan. De persoon die ik zocht kende men absoluut niet, terwijl hij daar toch heel dicht in de buurt moest wonen. Even later bleken die mensen al twaalf jaar buren te zijn. Dan is centraal wonen toch een stuk ge zelliger". MAANDAG 24 SEPTEMBER Leiderdorp vergadering commissie Bestuur lijke Zaken en Financiën, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis Oegstgeest bridgen voor niet-rokers, aan vang 19.45 uur in hotel Het Witle Huis. Voorschoten laatste orgel-en beiaardconcert Henk Wallaart (orgel), Gerard de Waardt (beiaard) en het Ensemble La Barca, 19.45 uur Dorpskerk. Warmond vergadering commissie Maat schappelijk Welzijn en Onderwijs, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. DINSDAG 25 SEPTEMBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat 100, aanvang 20.00 uur. Katwijk bridgen bij bridgeclub De Brug, inschrijven tot 19.45 uur in De Ros kam, Rijnstraat. sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenbburg. klaverjassen en sjoelen bij Koestal/Overduin, aanvang 20.00 Leiden telefonisch spreekuur Belangen- buro Gezondheidszorg, voor vrij blijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur tel: 071 -254654. bijeenkomst Leidsche Vereeni- ging van Postzegelverzamelaars, tevens aan- en verkoop van zegels, aanvang 20.00 uur in Zwembad De Zijl, Paramahbostraat. lezing Maharishi Vedisch Insti tuut, over 'Meditatie en Vedische wetenschap', door Frides Lameris, aanvang 20.00 uur in Het Haagse Schouw. Noordwljk vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. Noordwijkerhout vergadenng en postzegelveiling van de Postzegelvereniging, aan Warmond vergadenng commissie Ruimte lijke Ordening, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Wassenaar try-outvoorstelling: Harold en Maude', met o a. Mary Dressel- huys, aanvang 20.15 uur in De Wa- renar. Kerkstraat. WOENSDAG 26 SEPTEMBER Alphen jeugdinstuif volleybal in gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat, van 18.30 tot 19.30 uur. Katwijk kindervoorstelling (vanaf 6 jaar): 'Maffioso', door circustheater Van de Camp, 14.00 uur in Tripodia, Hoomesplein. klaverjassen en jokeren bij Cleijn Duin/Witte Hek, aanvang 20.00 Leiden spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwnhuis, Langegracht 72. familievoorstelling: 'Rashomon', Japans Theatergebeuren, aanvang 19 00 uur in de Leidse Schouw burg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Ver. Centraal Wonen, Gere- straat 20. tel: 121554 Noordwijk ontspanningsdag voor zieken en gehandicapten, Zonnebloem afd. Noord wi|kaanvang 10.30 uur in De Rank, Zeestraat. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Woubrugge schnjfavond Amnesty Internatio nal, van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare basisschool, Emmalaan. DONDERDAG 27 SEPTEMBER AJphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat 100, aanvang 14.00 uur Katwijk bingo voor de jeugd vanaf 9 jaar, bij Cleijn Duin/Witte Hek, aanvang 19.00 uur

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9