Tekort verplegers wordt catastrofaal Computer spoort raze kan zinnen ontleden ndsnel taalfouten o en P DE TIJD VAN TOËNi MORELE DRONKENSCAP: KANSSPELEN ONDER STUDENTEN MAANDAG 24 SEPTEMBER 1990 Onderzoeker Van Heuven: "Duidelijk is dat er nog tientallen problemen moeten worden opgelost Fonetisch Laboratorium Leiden komt in 1993 mpt demonstratiemodel Van onze redacteur Monica YVesseling LEIDEN Het 'kofschip', de vele dictees en het eindeloos struikelen over woorden als pyjama, onmid dellijk en accommodatie. Het cor rect spellen van woorden is voor veel mensen een probleem. Voor diegenen die nog steeds 'hij bied' of 'weid' schrijven, breken er goede tijden aan. Op verschillende univer siteiten wordt hard gewerkt aan spellingscomputers. Het Leids Fonetisch Laborato rium van de universiteit in Leiden begint in januari met het ontwikke len van een spellingscomputer, spe ciaal voor journalisten. Het onder zoek staat onder leiding van de di recteur van het lab, V.J.J.P. van Heuven. In 1993 hoopt hij een de monstratiemodel gereed te hebben. Voor het onderzoeksprogramma is twee jaar beschikbaar. Dat ligt aan het beperkte budget. Twee jaar onderzoek kost 800.000 gulden. Van Heuven sluit niet uit dat er na de twee jaar een vervolg komt, maar dat ligt aan de geldschieters. Media- systemen, een onderdeel van de Da- miate-holding waartoe ook het Leidsch Dagblad behoort, steekt er tijd en geld in en Sijthoff test het ap paraat uit. Computer Het Fonetisch Laboratorium heeft de afgelopen jaren samen met vijf andere spraakonderzoeksinstituten gewerkt aan het ontwikkelen van een computer die geschreven tekst voorleest. Op dit moment wordt de computer getest op een van de be langrijkste doelgroepen: mensen die blind zijn. Van Heuven zet uit een dat het op zichzelf niet meer zo moeilijk is een computer te laten le zen, maar dat het heel ingewikkeld is dat het op een acceptabele manier gebeurt. "Het woord scholekster bij voor beeld bestaat uit twee woorden. Al leen als je weet dat het uit twee on derdelen is opgebouwd, kan je een dergelijk woord op een begrijpelij ke manier uitspreken. Anders krijg je iets in de trant van scho-lekster". Om een begrijpelijke uitspraak te bereiken is een systeem ontwikkeld waarbij alle woorden worden opge deeld in zogeheten morfemen. Dit zijn woordonderdelen die op zich zelf staan en afzonderlijk een eigen betekenis hebben. Een morfeem is niet hetzelfde als een lettergreep. Deuren heeft de lettergrepen 'deu' en 'ren' maar de morfemen 'deur' en 'en'. Van Heuven: "Toen we eenmaal een systeem om woorden te splitsen in morfemen hadden ontwikkeld en ingevoerd, leek het een logische stap door te gaan met een spellings computer. De controle van spelling is, althans in het systeem van het Leidse lab. ook gebaseerd op de ontleding in morfemen". Foutmelding Controle op een juiste spelling is mogelijk door in een computer hon derdduizenden woorden te stoppen en de computer elk woord dat hij tegenkomt, te laten opzoeken. Kan hij het woord niet vinden, dan is dit fout gespeld en moet er een fout melding worden gegeven. Aan deze methode kleven twee belangrijke nadelen. Het aantal woorden dat be staat, is oneindig. Door een stukje achter een woord te plakken, ont staat weer een nieuw woord (dienst- /dienstbode/dienstbodekamer- /nachtdienstbodekamer. etcetera). Dat betekent dat er altijd woorden ontbreken aan de woordenlijst die in de computer is opgeslagen. Vals alarm is het gevolg. Bovendien wor den woorden die op zichzelf goed zijn maar verkeerd zijn toegepast, door de computer als goed aange merkt: kneedt kan goed zijn, maar niet ik kneedt. In tegenstelling tot het aantal woorden, is het aantal morfemen wel eindig. Het is daar mee dus mogelijk een voor 100 pro cent complete lijst van morfemen aan te leggen. Het Leidse systeem gaat uit van de ontleding van woorden in morfe men en bekijkt bovendien de plaats van de woorden in de zin. Woord- en zinsontleding dus. Doordat na de zinsontleding de functie van een woord en de relatie van dat woord tot andere woorden bekend zijn, ko men fouten als 'ik kneedt' vanzelf aan het licht. Voordat er een goed spellingspro gramma op tafel ligt hebben Van Heuven en zijn drie medewerkers nog menig probleem bij de horens te vatten. Zo geeft het programma de computer de opdracht een zinne tje te bekijken en vervolgens te be oordelen of dit compleet en logisch is. Dat betekent dat de spellings computer struikelt over zinnen als 'Piet was bij Marie op visite en Henk bij Klaas'. De computer denkt dat na het woordje en èen nieuwe zin staat. Henk bij Klaas is niets en dus komt er een foutmel ding. "Daar moeten we nog iets op vinden", zegt Van Heuven optimis tisch. Hij geeft nog een probleemgeval. De controle van de, overigens echt niet fraaie Nederlandse zin, 'Er wer den vier mannen door een helicopter gewond van boord gehaald', gaat fa liekant mis. De computer interpre teert de zin verkeerd. Voor hem is de helicopter de boosdoener want hij ziet 'Er werden vier mannen door de helicopter gewond', als com plete zin. 'Van boord gehaald' hangt er in dat geval als los zand bij en dus gaat het rode lampje branden. "Duidelijk is dat er nog tientallen van dat soort problemen moeten worden opgelost". Journalist Dat de keuze nu is gevallen op het ontwikkelen van een spellingscom puter voor journalisten en niet voor bij voorbeeld secretaresses, is vol gens Van Heuven zuiver toeval. "Mediasysternen ontwikkelt syste men voor de journalistiek en had belangstelling. Bovendien kon dit bednjfstageplaatsen aanbieden". Journalisten hebben altijd en eeuwig haast. Elke dag opnieuw is er die dreigende deadline, de te snel tikkende klok en dat aller-, aller laatste nieuws dat nog in de krant moet. Een spellingscomputer voor die beroepsgroep moet dan ook in één ding in elk geval uitblinken: snelheid. Om dit te bereiken krijgt het com puterprogramma oogkleppen. Hij zal niet alles zien en daarmee laat riet systeem fouten zitten: De prijs die moet worden betaald voor een snel systeem. Hoe het programma in de prak tijk gaat werken, is nog niet uitge kristalliseerd. Het is mogelijk de computer onmiddellijk te laten pie pen als een woord verkeerd is inge voerd. Ook is controle na een hele zin of zelfs na het vervaardigen van een heel stuk mogelijk. Voor de praktische journalist lijken de eer ste twee mogelijkheden niet be paald prettig. In de haast en het en thousiasme het nieuws aan het pa pier toe te vertrouwen, tikt iedere journalist een fiks aantal fouten. La ter verbetert hij of zij dit. Vergissen is menselijk en dus blijven er mis sers zitten. Een computer die na het intikken 'zijn wakend en kundig oog' over de tekst laat gaan, kan veel ergernis voorkomen. Niet al leen voor de journalist zelf, die 's avonds de vruchten van zijn werk in de krant bekijkt, ook voor de kran telezer bederft foutieve spelling veel van het genoegen dat aan een krant kan worden beleefd. Dat staat in een notitie van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid in Zuid-Holland (prv). De opsteller van de nota. T. de Vries, schrijft dat het huidige aanbod van personeel in Zuid- Holland 'alarmerend klein van omvang is'. In vergelijking met 1980 is het aanbod van personeel in de verzorgende sector met 20 procent afgenomen. In psychia trische ziekenhuizen is dat zelfs gehalveerd. Het personeelsprobleem in Zuid- Holland wordt nog schrijnender wanneer rekening wordt gehouden met de verwachte toename van het aantal mensen dat in een instelling moet worden verzorgd. Voor ver pleeghuizen is bij voorbeeld een toenemende vraag te verwachten van zo'n 40 procent. De verpleeghuizen zijn het kind van de rekening, zo lichtte een woordvoerder van de provinciale raad vanmorgen toe. Indien de vraag om hulp blijft zoals die nu is, dan is er in 2000 een tekort van 1440 arbeidskrachten. In andere secto ren van de gezondheidszorg is het evenmin rooskleurig: in psychiatri sche ziekenhuizen een tekort van 1016, algemene ziekenhuizen een tekort van 679 en in zwakzinnigen inrichtingen een tekort van 691. Het beeld ziet er zo somber uit, omdat de vraag de komende tien jaar alleen maar toeneemt. De ver pleeghuizen steken dan wel zeer schril af bij de rest. Alleen al in die verpleeghuizen loopt de vraag naar personeel dan op tot 4320. Een aan tal dat net zo hoog is als de drie an dere zorgcentra tesamen. De alge mene ziekenhuizen hebben dan be hoefte aan 1132 verpleegkundigen; psychiatrische ziekenhuizen aan 1161 en zwakzinnigeninrichtingen aan 1210. De pessimistische kijk op de te korten is gebaseerd op de ontwik keling van de bevolkingscijfers in Zuid-Holland, zoals de afname van het aantal schoolverlaters. Een an der alarmerend signaal is de huidi ge geringe aanmelding van leerlin gen bij Zuidhollandse psychiatri sche ziekenhuizen, verpleegtehui zen en zwakzinnigeninrichtingen. Daarnaast verwacht de provin ciale raad dat het aantal 'herintre ders in de verplegende en verzor gende beroepen in Zuid-Holland met 22 procent afneemt. De Vries constateert dat de gezondheidszorg straks op de arbeidsmarkt in toene mende mate concurrentie van ande re beroepsgroepen zal ondervinden. Volgens de raad moet Zuid-Hol land zelf met plannen komen om de met name in deze provincie zo ni, pende tekorten het hoofd te bieden De Provinciale Raad voor de Volks gezondheid vindt de situatie derma te ernstig dat niet gewacht kan wor den op acties van andere overhe den. De provincie Zuid-Holland moet bij voorbeeld maatregelen nemen om huisvesting van verplegend per soneel en goed openbaar vervoer te regelen. Daarnaast moet het werk plezieriger gemaakt worden. Dat kan volgens de raad bij voorbeeld door werkdrukvermindering, het scheppen van ontplooiingsmoge lijkheden en uitzicht geven op een aantrekkelijke carrière. Andere oplossingen geven wat meer onzekerheden. Zo wordt wel verwacht dat het gebruik van nieu we technologie leidt tot enige ver lichting van het werk. Hierbij wor den percentages van 10 procent ge noemd, maar deze zijn niet met con crete gegevens onderbouwd. Een ander middel zou de verho ging van het salaris kunnen zijn. Al veel eerder is duidelijk geworden dat de animo bij schoolverlaters om de verpleging in te gaan zeer gering is. De vraag is of jongeren met een hoger loon te verleiden zijn om in de zorgsector te gaan werken. Gericht onderzoek op dit terrein is noodza kelijk, aldus De Vries. Oranjeverenigingen geen geld voor huwelijksfeest Beatrix en Claus DEN HAAG - De Federatie van Oranjeverenigingen heeft te kam pen met financiële problemen voor de organisatie van een feest ter gele genheid van het 25-jarig huwelijk van koningin Beatrix en prins Claus. In een brief aan premier Lub bers heeft de Federatie om hulp ge vraagd, omdat de viering anders dreigt te mislukken. Op 10 maart van het volgend jaar viert het koninklijk paar zijn zilve ren huwelijksfeest. Er komt geen nationaal comité om de festiviteiten voor te bereiden. De Federatie had daar eerder dit jaar om gevraagd, maar het kabinet liet weten dat de federatie zelf iets moest organiseren en dat er geen nationaal geschenk mocht komen. In de brief aan Lubbers vraagt voorzitter De Graaf, in het dagelijks leven burgemeester van Vught, als nog om de instelling van een natio naal comité. Bij de viering van het zilveren huwelijk van koningin Ju liana en prins Bernhard (1962) was er wel zo'n comité, aldus De Graaf. Maar volgens de Rijksvoorlich tingsdienst is dat daarna nooit meer voorgekomen. Voor de viering van het gouden huwelijksfeest van Juli ana moesten initiatieven uit de be volking komen. Dat zou ook nu zo moeten zijn. De Federatie wil op korte termijn overleg met Lubbers over de finan ciële problemen rond de viering van het zilveren huwelijksfeest. In dat gesprek willen de Oranjeverenigin gen voorstellen om de RVD in te schakelen bij de voorbereidingen. Leesbril centraal in oogmeetweek LEIDEN De Vereniging van kwaliteits-opticiens 'Oogmerk' or ganiseert tussen 26 september en 6 oktober de nationale oogmeetweek. Het is voor de zesde keer dat bijna tweehonderd opticiens hun mede werking aan de ogentest verlenen. De test, die bestaat uit het meten van de oogdruk, is gratis en be stemd voor mensen boven de veer tig jaar. Centraal in de oogmeet week staat de leesbril. De leesbril, aldus Oogmerk, moet aan dezelfde eisen voldoen als contactlezen of een bril die continu wordt gedra gen. 'Terugvordering studiegeld niet volgens regels' GRONINGEN - De Informatise- Vorige maand kregen 23.000 (ex- ringsbank vordert teveel uitge- Jstudenten een aanmaning om hun keerd studiegeld niet volgens de re- schuld in twee jaar terug te betalen, gels terug. Dat meent de Groningse Bij wanbetaling wordt een deur advocaat mr. A.N.J. Kersthoolp. waarder ingeschakeld. Door de te rugvordering komen veel mensen, met name uitkeringsgerechtigden, volgens Kersthoolp onder het mini- mumbestaansniveau. Dat is vol gens hem in strijd met de wet: op een bijstandsuitkering mag geen beslag worden gelegd. Vanaf de oprichting van de stu dentensociëteit Minerva was het aan de kroegcommissie te bepa len welke spelen wel en welke niet ter sociëteit geoorloofd wa ren. De sociëteit van 1844 kende echter een vertrek dat aan gezel schappen werd verhuurd, waar door het probleem zich voordeed, aldus Beelaerts van Blokland, "of de Commissie bevoegd was haar functies ook daar uit te oefenen, zoodat men spel en wedden schap, roulette en parieren kon verbieden". Op 8 nov. 1847 werd op de vergadering van het Colle gium aangekondigd dat ter socië teit aangeplakt zou worden "een door wel toegestaan maar aan het verbod op hasarderen werd streng de hand gehouden, gezien de beboetingen die men van tijd tot tijd in de notulen van Minerva aantreft. Uit te roeien bleek het kwaad niet, want de almanakau teur van het stuk 'Spelen' van 1857 wijst op een kleine tafel, gin der in een hoek van de sociëteit waaromheen zich enkele perso nen verdringen. "Diepe stilte heerscht daar. - Ernst, sombere ernst is daar op aller gelaat te le zen! - Slechts een enkel afgebro ken woord hoort men nu en dan - een blik van koude vreugde - gin der van gejaagden toon - hier hoop - daar vrees"! "Schoon onze wetten het hasardspel verboden, blijft een klein aantal leden op den duur op listige wijze den geest onzer wet ten overtreden, terwijl zij zich door de letter nog kunnen verde digen. Zij handelen hierdoor in strijd niet alleen met den geest on zer vereeniging, maar vooral ook in strijd met de wetten, die zij als leden van het eerste Artikel als doel stelt, 'broederlijke eendragt en trouw'. Zal het noodig zijn aan te toonen hoe verderfelijk het be doelde spel werkt op die eendragt en waar men in vijandige hou ding tegenover elkander zit om zich te verrijken door het verlies van zijnen medespeler Neen! daar is geen plaats voor vriendschap, geen plaats meer voor broederlijke trouw"! LEIDSE KRONIEK OVER MENSEN EN manifest, door de Lecden van het Collegium onderteekend en het doel hebbende de leden van het Corps aan te manen zich niet aan- het Hasard-spel over te geven". Commerce was blijkens de aan schaf van een speciale tafel daar- GEDANE ZAKEN In 1868 werd de auteur Bulwer in de Studentenalmanak met be trekking tot het hazardspel geci teerd: 'C'est une ivresse morale plus dangereuse que l'ivresse physique'. Het spel is dan inder daad een gewoon verschijnsel ge worden op de sociëteit waartegen herhaalde malen ook in de alma nak gewaarschuwd wordt. In de Almanak van 1887 heet het: "Zou den wij het oog sluiten voor het feit, dat de zucht naar winstbejag, dat het hazard zich op onrustbare wijze uitbreidt in onze kleine we reld, en het spel, dat daar tot voor betrekkelijk korten tijd slechts sporadisch werd aangetroffen, nu reeds in meest verschillende krin gen een voorname factor van ont spanning is geworden"? In de jaren negentig kreeg het hazard er een concurrent bij, de roulette. Het jaar 1892 kent zelfs zijn roulettekwestie, gevoileerd behandeld door de corpspraeses in zijn nieuwjaarsrede: "De be langstelling in de corpszaak schijnt geweken en schijnt haar plaats geruimd te hebben voor een treurig laisser aller. Er wor den te veel betrekkingen opge dragen aan personen, die gaarne de eer van het baantje, die gaarne de lusten, maar niet te lasten er van willen dragen Uit per soonlijke ervaring weet ik te goed hoe men onder het oude régime in de sociëteit Minerva aan ver keerde gebruiken gebonden was, hoe de commissie, kwam het er op aan iets nieuws tot stand te brengen, aan de heidenen was overgeleverd, hoe men geplukt en bestolen werd. Maar nu, de commissie van beheer liet niet be- heeren, maar beheerde zelf. En met welk gevolg? Dat ons goede Leiden een belangrijke beziens waardigheid heeft verloren, na melijk een goudmijn gelegen aan de Breestraat, in het perceel no. 50"-. In de ledenvergadering van de Sociëteit van 13 februari 1893 komt de kwestie nogmaals aan de orde, nu om het spelen op de zo genaamde overdrachtsavonden van de Commissie, op momenten dus dat de wet buiten kracht is of het naleven ervan niet gecontro leerd kan worden. Student André de la Porte omschrijft de uitwas als volgt: "Eenigen houden, zeker van hunne winst, de bank, en van alle kanten stroomen de gasten toe om - zich aan het elders verboden spel over te geven. Een ieder wordt daar tegen zijnen zin tot het spel verlokt. Zelfs de bedienden der So- citeit vertrouwen hunne gelden aan Van Well toe, die ze dan door middel der roulette in den zak van enkele leden moet verdwij nen. (Not. Soc. Min.)". Niet idereen was het hier mee eens, de loco-praeses bijvoor beeld, Verburgt, stelt dat hasar deren op overdrachtsavonden al jaren de gewoonte was en dat mo res niet nodeloos afgeschaft moe ten worden: "Men vergete niet, dat men zich op een studenten sociëteit bevindt. Gaat men nu al het eigenlijke daarvan afschaffen, dan wordt het hier wel een oude heeren socië teit; men kan dan wel het gebruik van sterken drank willen afschaf fen. Niettemin wordt een ingediend voorstel tot benoeming van een commissie om ook op de over drachtsavonden toezicht te hou den op naleving der wetten aan genomen. Op grond van de regel maat waarmee aangedrongen moet worden op handhaving van de wet, lijkt het niet een erg suc cesvolle maatregel geweest te zijn. Op de collegiumsvergade ring van 22 juni 1903 komt zelfs een verzoek van de Rector Magni ficus ter sprake om het spelen te gen te gaan. WILLEM OTTERSPEER Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een jager uit het Beneden-Eng- adin-dal wist zich op af te keu ren wijze in gesloten jachttijd eene uitgelezen hoeveelheid gem- zenvleesch te verschaffen. Hij had in de bergen voor een troep gemzen op bepaalde plaatsen zout gestrooid, zooals vele jagers plegen te doen vóór het begin de jacht, om de dieren aan een de zelfde streek te gewennen. Toen hij nu bemerkte dat de gemzen dagelijks op die plaatsen aan het zout lekten, mengde hij daar opium door, dat hij uit Italië be trok. Wat hij daarmede voorhad gelukte. Den volgenden dag la gen acht der schoonste gemzen, bedwelmd door opium, roerloos neer. De verrader maakte zich van de dieren meester en slacht te ze. De overheid kwam er even wel achter en beboette den man voor 160 fr. - Op zekeren nacht, toen men wist dat de dokter te Oostermeer. die steeds met kracht het gelooj aan spooken bestreed, het pad over het kerkhof in zijn gemeente moest voorbijgaan, verborg een drietal dorpsgenooten zich bij de kerk, om den dokter op de proef te stellen, en toen de onge- loovige eindelijk omstreeks mid dernacht over den doodenakker ging, kwam eene witte gedaante uit een schiulhoek te voorschijn en riep met holle grafstem: „gij hebt mij vermoord"!! „Dan hest stou divel hoh net genoch hawn," zei de nooit vervaarde man - zwaaide daarop zijn knoestigen stok, en een paar slagen van heb ik jou daar" 'k wamen neder op het spook van vleesch en bloed, waarop het zich in allerijl uit de voeten maakte. Vijfentwintig jaar geleden; -Het Openbaar Slachthuis in Leiden heeft een mijlpaal be reikt. In dit slachthuis werd na melijk vandaag het vijftigdui zendste schaap geslacht. Si Grootste vraag komt over tien jaar van verpleeghuizen DEN HAAG - Het tekort aan verplegend en verzorgend personeel in Zuid-Holland dreigt de komende tien jaar catastrofale vormen aan te nemen. Wanneer er niets gebeurt en de vraag om hulp blijft gelijk, dan zijn er in het jaar 2000 alleen al in Zuid-Holland bijna 4000 werknemers te weinig. De verwachting is echter dat de vraag om hulp alleen maar toe neemt. Gevolg: in 2000 is het tekort aan verplegend en verzorgend personeel praktisch ver dubbeld tot 8000. Verpleeghuizen krijgen de grootste klap te verwerken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8