TAD LEIDEN 'In een kwartier een haan 40 keer laten kraaien' LEIDSCH DAGBLAD Ook Leiden boycot Irak Opvolgers Pleiter haken af MAANDAG 24 SEPTEMBER 1990 LEIDEN - "Het wordt tijd dat de gemeenten ons gaan zien als een gewone sportclub. We moe ten weg uit die liefdadigheids- hoek en net als andere clubs kunnen rekenen op bijdragen van de overheid". Bestuurslid Innemee van de mane ge Moedig Voorwaarts greep zater dag de goed bezochte open dag van vereniging aan om de lokale be stuurders wakker te schudden. De manege aan de Wassenaarseweg is een van de 27 paardrijclubs in Ne derland waar validen en minder va liden samen rijden. Moedig Voor waarts telt ongeveer 250 leden, van wie het overgrote deel (ongeveer 220 mensen) lichamelijk of geeste lijk gehandicapt is. De vereniging moet het doen met de opbrengsten uit de contributies en bijdragen van sponsors. Dat is op zich allemaal nog wel te doen, ware het niet dat het onderkomen aan een verbouwing toe is. De huidige accommodatie is goeddeels uit hout opgetrokken, wat nou eenmaal niet het meest duurzame bouwmateriaal is. De tekeningen voor een nieuwe manege liggen klaar. Het geheel gaat zo'n miljoen gulden kosten. Dit hoge bedrag wordt volgens Inne mee deels veroorzaakt door de hoge milieu-eisen waaraan maneges te genwoordig moeten voldoen. De bak waarin de paarden lopen moet geheel worden onderbouwd met een betonnen of kunststof vloer. Op Man slaat zijn schoonmoeder uit zelfverdediging LEIDEN - Twee Leidse vrouwen, een 56-jarige moeder en haar 28-jari- ge dochter, hebben zaterdagmiddag op de Prinsessekade klappen ge kregen van de 29-jarige echtgenoot van de dochter. De vrouw is bij haar echtgenoot weggelopen en zou sindsdien door haar man worden achtervolgd. Zaterdagmiddag werden de win kelende vrouwen door de man aan gevallen. De moeder hield daar en kele kneuzingen en een hoofdwond aan over. De man meldde zich enige tijd later bij de politie. Hij geeft toe de moeder een paar klappen te heb ben gegeven maar zegt uit zelfver dediging te hebben gehandeld. Hij ontkent zijn vrouw te hebben gesla gen. De politie zoekt getuigen van het voorval (tel. 258888). LEIDEN De ambassadeur van Irak is niet welkom bij de start van de 'Internationale Ha ring- en Corenwijn-actie' mor gen in het Leidse Holiday Inn. Voor de bijeenkomst heeft de gemeente Leiden wel alle ande re ambasades in Nederland een uitnodiging toegestuurd. De Haring- en Corenwijnactie heeft tot doel de viering en her denking van 3 oktober interna tionale bekendheid te geven. Daartoe worden er jaarlijks 6000 haringen en 576 flessen Coren- wijn over de gehele wereld ge stuurd. Het startsein van de ac tie wordt jaarlijks door burge meester Goekoop gegeven. Die heeft echter besloten met het oog op de situatie in 'de Golf dit jaar geen uitnodiging te stu ren aan de ambassadeur van Irak. Er zijn morgen wel 32 ver tegenwoordigers van andere ambassades in Holiday Inn. die wijze kan de paardenmest de on derliggende bodem niet vervuilen. Gemeenten Een miljoen gulden is voor de Moe dig Voorwaarts niet op te brengen. Daarom krijgen binnenkort ver schillende gemeenten in de regio een brief in de bus met het verzoek om een bijdrage te leveren in de kosten. De vereniging denkt dat ze een goede kans maakt. Voorzitter G. Noordanus: "In het regeerakkoord staat dat de over heid iets moet doen om de integra tie van minder-validen en validen te stimuleren. Moedig Voorwaarts is een schoolvoorbeeld van de wijze waarop je zoiets kunt aanpakken". De vereniging wil zelf ook probe ren de nodige steentjes bij te dra gen. Ze is druk op zoek naar bedrij ven die het nieuwe onderkomen willen sponsoren. Dat gebeurde on langs al door de Ladies' Circle Noordwijk/Oegstgeest, een vrouwe lijke variant van de Rotary club. De dames hebbben de afgelopen twee jaar de manege 'geadopteerd', hetgeen wil zeggen dat ze alles in het werk stelden om de zaak finan cieel en met hand- en spandiensten te ondersteunen. Een van de acties was sponsorwerving, waarbij be drijven in de regio werden bena derd met de vraag of ze een bijdrage wilden leveren. Deze activiteit bracht zo'n 20.000 gulden in het laatje voor de verbouwing. Innemee heeft ook nog een lijstje met firma's achter de hand die heb ben toegezegd over de brug te ko men als eenmaal een behoorlijk be drag is-ingezameld. "Zij willen niet vooraan staan, maar als het allemaal lukt willen ze graag het laatste zetje in de rug geven". Maar de grote klapper moet toch komen van de gemeenten. Innemee denkt hierbij met name aan plaat sen waar de minder valide ruiters vandaan komen, zoals bijvoorbeeld Leiden, Oegstgeest en Noord wijk. Noodzakelijk Het bestuurslid benadrukt dat het om een zeer noodzakelijke verbou wing gaat. "Buiten het feit dat som mige gedeelten gewoon rot zijn hebben we bijvoorbeeld slechts één toilet. Als daar iemand op gaat zit ten die op een rolstoel is aangewe zen, is dat ding minimaal een kwar tier bezet. Dat zijn geen werkbare toestanden voor een vereniging Bij Manege Moedig Voorwaarts zijn ongeveer 220 gehandicapten lid. waar toch iedere dag een groot aan tal mensen over de vloer komt". Buiten de problemen met de ac commodatie gaat het de vereniging voor de wind. De belangstelling is zo groot dat inmiddels een wacht lijst is ingesteld. Overigens geldt die alleen voor de valide ruiters, het be stuur huldigt het standpunt dat in validen meteen moeten worden toe gelaten. Innemee: "Dat lesuur is het enige moment in de week waarop ze zelf kunnen bepalen waar ze naartoe gaan. De rest van de tijd zitten ze in een rolstoel en zijn afhankelijk van mensen die willen duwen. Of ze ko men obstakels tegen waar ze met een rolstoel niet overheen komen. Op zo'n paard gezeten hebben zij eindelijk de gelegenheid zelf een route uit te stippelen". Met het oog hierop wordt voor de eventuele verbouwing een minu tieus tijdschema opgesteld. "We willen voorkomen dat de ruiters een tijd niet kunnen rijden. Alles is er op gericht om de lessen doorgang te laten vinden. Als je tegen een gees telijk gehandicapt kind zegt dat hij zes weken niet kan rijden, betekent dat voor hem dat de manege voor eeuwig dicht gaat". Feest Behalve deze zorgelijke woorden was er afgelopen zaterdag ook re den tot feest. De Ladies Circle nam geheel volgens de traditie na twee jaar afscheid van haar adoptie-pro- (foto Lock Zuydei ject. Voorzitter Liesbeth van Zuy- len van de Circle was niet met lege handen gekomen. Ze bood het be stuur van de manege een bedrag aan van 3000 gulden voor de aan schaf van een nieuwe pony. Voorzitter Noordanus sprak zijn bewondering uit voor het werk dat de dames sinds 1988 hebben verzet voor de vereniging. Moedig Voor waarts kan ook de komende twee jaar rekenen op steun uit de Rotary - hoek, want de heren van De Ronde Tafel komen de Ladies aflossen. Beestenspul trekt Ideine 20.000 bezoekers naar Groenoordhallen Feestje loopt uit op knokpartij LEIDEN - Een feestje in een wo ning aan de Eiberoord is, in de nacht van vrijdag op zaterdag, uit gelopen op een vechtpartij met de politie. In de woning werd nogal wat herrie gemaakt. De zoon van de buren wilde daarover zijn beklag doen maar kreeg, toen één van de gasten de deur opende, meteen een paar rake klappen. Toen de gewaarschuwde politie de feestganger, een 27-jarige Leide- naar, wilde aanhouden probeerden anderen dit te verhinderen. Eén en ander liep uit op een vechtpartij waarbij nog 8 personen waren be trokken. De politie heeft, behalve de man die de klappen uitdeelden, nog twee Hillegommers aangehou den, van 19 en 31 jaar, die het vol gens de politiewoordvoerder het al te bont maakten. LEIDEN - Beestenspul in de Groenoordhallen. Het zal altijd wel een succes blijven. Zet zo'n 1500 dieren op ettelijke honder den vierkante meters, organi seer er wat activiteiten omheen, en succes is verzekerd. Mens en dier, het trekt elkaar nou een maal aan. Het afgelopen weekeinde kwamen dan ook zo'n 20.000 mensen luiste ren naar het geblaat, geblaf, gemi- auw en gefluit in de Groenoordhal len. Een record, waaraan ook nog eens het belabberde weer meewerk te. Directeur André de Jong had goed naar het weerbericht geluis terd en de drukte al voorspeld. Hij riep de mensen vorige week op Prijsuitreiking van pompoenenwedstrijd LEIDEN - In een volgens de orga nisatie 'zeer feestelijke stemming' zijn zaterdagmiddag in de Hortus de prijzen uitgereikt in de pompoe nen- en courgettes-wedstrijd. De zwaarste pompoen werd ge kweekt door de zesde en zevende groep van basisschool Het Klank bord. Zij ontvingen 750 gulden, vrij te besteden door de klas. In de categorie Moeders Mooiste werd de pompoen uitverkoren van groep 6 van de Zwaluwschool. De leerlingen hadden een fraai exem plaar gekweekt met een gewicht van 29 kilo. Mark Plug, leerling van de Loren- tzschool mag er prat op gaan de zwaarste courgette te hebben ge kweekt, met een exemplaar van bij na 55 kilo ging hij in deze categorie met de hoofdprijs aan de haal. Als beloning kreeg hij een city-bike. De mooiste courgette was vol gens de jury die van de leerlingen van de Witte Poort. Zij kregen allen een doos kleurpotloden en een aquarellenblok. Hun leerkracht werd verblijd met ene balpen. De directeur van de Hortus, Aad Vijverberg, liet met een pompoen van 47 kilo zien waarom hij voor die functie is gekozen. Hij ontving als beloning een tuinhark en een t-shirt met het opschrift '400-jaar Hortus'. vooral op zaterdag te komen. Zijn verzoek had redelijk succes, het was de eerste dag al gezellig druk in de twee hallen. Maar de grote stroom bezoekers kwam toch weer op zondag. Troeteldier Misschien wel logisch ook, omdat op die dag immmers de finales wor den gehouden van de grote wed strijden van de manifestatie. Een van de hoogtepunten hiervan is de uitverkiezing van 'Het troeteldier van het jaar'. De jury, die de keuze had uit onder meer een dwerkonijn, hond, hamster en een kater, koos voor de veulen van Brenda Koele- wijn uit Hazerswoude. Net als ieder jaar mocht ook de arena waarin verschillende honden tentoonstellingen werden gehou den zich weer in een grote belang stelling verheugen. Gezien de ge spannen blikken van de baasjes rijst trouwens de vraag wat nou leu ker is om naar te kijken bij deze op tredens: hond of mens. Dat de organisatie van Beesten spul de ogen niet in de zak heeft zit ten, bewijst het gegeven dat de suc cesnummers van vorige jaren tij dens de vijftiende editie werden ge prolongeerd. Zo bleek vorig jaar de aanwezigheid van een zeug met tien biggen een ware knaller. En dus was ook dit jaar weer een moeder varken met een stuk of acht uiterst vermakelijke koters te aanschou wen. Voor de liefhebbers van het bete re griezelwerk was er de stand van de Terrarium- en Herpetologievere- niging Lacerta. De kronkelende slangen, veilig achter het glas, wa ren een uiterst populair program- ma-onderdeel. Zaterdagmiddag werd trouwens een van de grootste slangen, een tijger-python, wegge haald omdat deze samen met een van de verenigingsleden moest ver schijnen voor de camera's van het RTL 4-programma Tineke. Zondag was het dier weer terug op zijn ver trouwde plek in de Groenoordhal len. Griezelen, maar dan op een ander niveau, was eveneens mogelijk bij de verschillende kraampjes van de Dierenbescherming. Foto's van mishandelde dieren moesten bezoe kers doordringen van het vele die renleed dat nog altijd bestaat. Een beetje aandacht is leuk, maar in twee dagen tijd zo'n 20.000 paar aaiende handen over je lijf is wat te veel om vrolijk te blijven kijken. troto Lork Zuydcrduim Bij de kraampjes werden nu en dan verhitte discussies gevoerd. Met na me bij de stand van de werkgroep die zich afzet tegen het couperen van staarten en oren van honden, werd menig harde noot gekrakkt. Mensen die lieten weten een dober- mann pincher of een boxer met lan ge staart 'maar geen gezicht te vin den' moesten het flink ontgelden. "Het gaat om de dieren en niet om wat u mooi vindt", beet een uiterst fanatieke vrijwilliger hen soms schreeuwend toe. Bij de zogenaamde 'Hanenkraai- wedstrijden' stonden de gezichten veel vriendelijker. De organiseren de Nieuwkoopse Konijnen- en Pluimveevereniging had tien hok ken op een rij gezet met met hanen er in. Kinderen moesten middels het schudden van een bekertje erw ten de hanen zo vaak mogelijk aan het kraaien krijgen. Per ronde wer den drie prijzen vergeven. Volgens voorzitter J. van Lith van de Nieuwkoopse club worden der gelijke wedstrijden op professio neel niveau regelmatig in de regio gehouden. "Als je een beetje met de dieren oefent, kun je ze in een kwar tier ti.jd zo'n veertig keer laten kraai en". Van Lith hoopt met de aanwezig heid van zijn vereniging op Bees tenspul de populariteit van de pluimveesport te vergroten. "Als de hele jeugd er nou eens mee zou be ginnen, dan komt er veel minder kattekwaad". Misschien iets voor de Leidse jongerencentra? Volkshuis In het Leidse Volkshuis start in oktober weer met een groot aantal cursussen. Er zijn onder meer lessen in creatieve hand vaardigheid. bloemschikken, zijde be schilderen, decoraties, ortgamie (Japan se vouwkunst) Voor mensen die liever bewegen is er jazz-dance, body conditio ning en volksdans Voorts is er een groot aanbod van taal- en educatieve cursus sen. Voor ouderen worden aparte pro gramma's aangeboden Voor meer infor matie Het Leidse Volkshuis. Apothe- kersdijk 33a. tel 149180 LEIDEN - A. Hudepohl en A. van Kessel vestigen zich niet als huisart sen in De Waard. De twee vrouwen hebben donderdag besloten de praktijk van dokter J. Pleiter niet voort te zetten 'wegens onoverko melijke problemen en gebrek aan voor ons essentiele medewerking van de gemeente'. Zij willen hun besluit pas toelich ten nadat ze een gesprek hebben ge had met de waarneemgroep. Inmid dels is al wel een nieuwe opvolger voor Pleiter gevonden, de Leide- naar Boels. Morgen besluit het col lege van B en W officieel om hem een vestigingsvergunning te verle nen, vertelde wethouder P. Borde- wijk vanochtend. "Er is met hem overlegd en hij doet het, hij is heel enthousiast". Volgens mevrouw Pleiter die het woord voert namens haar druk be zette man, is het de bedoeling dat de nieuwe arts zich meteen na zijn be noeming gaat inwerken. Hij zou dan op 1 oktober, de datum waarop Plei ter met pensioen gaat, aan de slag kunnen. De eerste tijd zal hij prak tijk houden in de ruimte van dokter Pleiter aan de Fruinlaan. De ge meente heeft daar geen bezwaar te gen. Omdat in de ogen van de gemeen te in die buurt al voldoende artsen zijn gevestigd, moet de opvolger van Pleiter zich vestigen aan de an dere kant van de Hoge Rijndijk, in de Zeeheldenbuurt. De twee vrou wen zouden beginnen in een tijde lijke ruimte aan de Rijnkade. "Maar de opvolger kan dat niet in een week regelen", aldus mevrouw Pleiter die vertelt dat de nieuwe huisarts zich waarschijnlijk ook zal vestigen in een keet of cabine. Boels had ook gereageerd op de advertentie waarin de gemeente om een opvolger van Pleiter vroeg. Hij stond bovenaan het voorkeurslijstje van de waarneemgroep en had ook de voorkeur van de vestigingsad viescommissie waar artsen en on der meer het ziekenfonds deel van uitmaken. "Maar vanwege het vrou- wenvoorkeursbeleid van de ge meente is hij toch niet benoemd. B en W redeneerden dat de twee vrou wen ook geschikt waren bevonden en dat zij daarom de vergunning moesten krijgen. Tot ons grote ge luk was hij nog beschikbaar", aldus mevrouw Pleiter. Boels had overi gens een bezwaarschrift ingediend tegen het besluit van B en W om hem te passeren en de twee vrou wen een vergunning te verlenen. Over de redenen waarom de twee vrouwen hebben afgehaakt, durft mevrouw Pleiter geen stellige uit spraken te doen. "Ik kan hun be sluit wel begrijpen, alleen hebben ze het een beetje laat laten weten. Ze hebben het echt geprobeerd, maar ik kan niet zeggen of het aan de gemeente ligt dat het hen niet ge lukt is". Mevrouw Pleiter noemt het be leid van de gemeente 'niet zo geluk kig'. Vooral de huisvesting van de praktijk vormde volgens haar een probleem. Haar man heeft er verder moeite mee dat zijn praktijk niet op de oude plek kan worden voortge zet. "Mijn man heeft veel oudere pa- tienten en voor hen is het een pro bleem om die drukke Hoge Rijndijk over te steken". Het feit dat 'de dames' niet in Lei den maar in Utrecht en Stolwijk woonden maakte het er niet gemak kelijker op, aldus mevrouw Pleiter. Volgens Bordewijk kwam het be sluit van de twee vrouwen voor de gemeente niet als een donderslag bij heldere hemel. "Het was wel dui delijk dat het heel moeilijk voor hen was". De moeilijkheden hadden volgens hem vooral te maken met de kosten die zijn verbonden aan de opzet van een nieuwe praktijk "Daar werkt de gemeente nooit aan mee, die verleent alleen een vergun ning. Ze wilden bijvoorbeeld een huis kopen en dat wij dan aan de be woners een vergunning gaven zodat die zich elders konden vestigen. Zo ver gaan we niet", aldus Bordewiik Hij verwacht dat Boels minder problemen zal ondervinden omdat die 'het in z'n eentje gaat doen Die vrouwen zouden samen een duo praktijk beginnen. In je eentje heb je meer financiële mogelijkheden want het gaat er niet alleen om hoe veel geld je er in kunt steken maar voord ook hoe je die investeringen er weer uit kunt krijgen". De gemeente voert het vrouwen- voorrangsbeleid bij de vestiging omdat er in de hele stad nog te wei nig vrouwelijke huisartsen zijn. Dat nu Hudepohl en Van Kessel hebben afgehaakt niet alsnog naar een vrouw is gezocht ligt volgens Bor dewijk aan het feit dat er geen ande re vrouwelijke artsen door de vesti gingsadviescommissie naar voren zijn geschoven. "Het is ook niet zo dat er zoveel mensen solliciteren. De periode dat er heel erg veel reac ties binnenkwamen is voorbij Je zou je dan ook kunnen afvragen of er niet meer studenten op de oplei ding voor huisarts zouden moeten worden toegelaten". ;aipw«nr»^j STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7