'VS vallen Irak op 4 fronten binnen' Brand partijgebouw beïnvloedt Bulgaars partijcongres 'Volledige democratie onvermijdelijk' Scenario bij landoorlog 'Joden mogen Palestijnen uit zelfverdediging doden' Taylor: op korte termijn verkiezingen in Liberia Gevangenissen in DDR bezet Doden bij aanslagen in Ulster BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON/AMMAN/SAN AA/NICOSIA (GPD/Rtr) - Als het tot een landoorlog tus sen Irak en de Verenigde Staten komt, dan zullen de Amerikanen Irak vanaf verschillen de, mogelijk vier, punten Irak binnenvallen. Volgens Amerikaanse militairen in Saudi- Arabië, gisteren geciteerd in de Washington Post, zijn er plannen die uitgaan van een ge lijktijdige inval in Irak vanuit Saudi-Arabië, de Perzische Golf, Turkije en Jordanië. JERUZALEM (Rtr/AP) - De Israë lische minister van volksgezond heid, Ehud Olmert, heeft gisteren gezegd dat de dood van een Israëliër vorige week door Palestijnen, het de joden rechtvaardigt Arabieren te doden uit zelfverdediging. Olmert zei na een kabinetszitting naar aan leiding van het stenigen en verbran den van de Israëliër Olmert dat over harde maatregelen is gesproken, maar dat nog geen besluiten zijn ge- Vorige week donderdag werd de men", zei Olmert Overigens is het heel gebruikelijk king van de bevoegdheid van solda- dat auto's met Israëlische nummer- ten om te schieten, platen door Palestijnen worden be- Een adviseur van PLO-leider kogeld. Yasser Arafat, Bassam Abu Sharif. "Iedere burger of soldaat kan in heeft gisteren opgeroepen tot inten- zo'n hachelijke situatie terechtko- sivering van de opstand. "De situa- de Israëli- tie in de bezette gebieden is geex- Israëliër Amnon Pomerantz (46) ge- sche radio en televisie. "Hij moet plodeerd en het Palestijnse volk dood toen hij in zijn auto per abuis zich dan gerechtigd voelen om zijn heeft het recht om zich met alle jestijn moest mei oo sche soldaten waren nog altijd bezig het kamp, waar 20.000 Palestijnen verblijven, te doorzoeken op zoek naar de mogelijke daders. Een le- gerwoordvoerder zei dat huizen van verdachten zouden worden vernie tigd. Hij zei ook dat reeds enkele tientallen Palestijnen waren opge pakt. Boze Israëliërs hebben gisteren stenen gegooid naar auto's van in woners van de Gazastrook op weg naar hun werk in Israe. Velen zagen zich daardoor gedwongen terug te keren naar huis. Een 47-jarige Pa in het Palestijnse vluchtelingen kamp Bureij terechtkwam in de door Israël bezette Gazastrook. Toen hij zijn wagen wilde keren, reed hij twee kinderen aan die ver geweer te pakken om degene te do den die hem wil doden". Als het plan wordt doorgevoerd. ^et het ziekenhuis worden opgenomen. Pomeranz was de 48ste Israëliër In het vluchtelingenkamp El Bu- gers hebben 730 Palestijnen ge- r donderdag reserveofficier dood. Daarnaast zijn 264 Palestij- Pomeranz werd vermoord, was gis- door andere Palestijnen omge- sinds juni afgeno- teren voor de vierde dag een uit- bracht omdat zij met Israel zouden men, deels als gevolg van een beper- gaansverbod kracht. Israeli- collaboreren. dat de Iraakse president Saddam ten weten, niet als uitvalsbasis voor Hussein zijn keurtroepen, de een Amerikaanse aanval te willen 140.000 leden van de Republikeinse dienen. Maar sommige Amerikaan- Wacht, allemaal in Kuwayt kan con- se militairen denken, aldus de Post, centreren om daar een Amerikaan- dat de weerstand in Amman en se invasiemacht af te slaan. Een in- Ankara zal verdwijnen als zou blij- 1 vanuit meerdere punten zou de ken dat de sancties tegen Irak geen Iraki's dwingen hun krachten te verspreiden. De Amerikanen zien hierin een groot strategisch voor deel, aldus de door de Post geraad pleegde militairen. De plannen voor een meervoudi- ge inval in Irak maken deel uit van de militaire opties die het Pentagon president Bush ter hand heeft ge steld. Bush heeft in recente toespra ken gesuggereerd dat Amerika tot effect hebben. G-7 Ondanks de crisis in de Golf zal de economie van de Westerse landen blijven groeien. Dat hebben de mi nisters van financiën van de zeven rijkste industriële landen, de G-7, gisteren gezegd. De ministers van financiën van de de aanval zou kunnen overgaan, als Verenigde Staten, Japan, West- het handelsembargo tegen Irak niet Duitsland, Frankrijk, Groot-Brit- zou werken. tannië, Canada en Italië waren za- De plannen voor een landaanval terdag in Washington bijeen om draaien onder meer om de inzet van over de economie van hun landen te de meer dan 40.000 Amerikaanse praten, en dan in het bijzonder over mariniers die zich in het Golf-ge- de gevolgen van de Golf-crisis. In bied bevinden. Ten minste 11.000 een slotcommuniqué geven de mi- van hen bevinden zich permanent nisters een overwegend optimis- op schepen in de Perzische Golf. tisch beeld. Ze zeggen dat een reces- sie in hun landen kan worden ver- Zij zouden in Kuwayt aan a meden, en dat er sprake zal zijn van gaan als tot de aanval zou wor en voortdurende economische groei, besloten Volgens een van dein de De G.? -s we, bezQrgd Qvef de ge Post geciteerde hoge mi 1 ire z - vojgen van de olie-crisis voor de ar- len verder m de noordelijke Rode mere landen In eep Qp zichzelf pp 1 r no® eens vallende passage zeggen de landen, 32.000 mariniers worden gestatio- dat hier een taak is weggelegd voor neerd als tot een aanval zou worden he( Internationale Monetaire Fonds besloten. Zij zouden in geval van IMF) £n de Wereldbank die de ko. oorlog via Jordaans grondgebied mende d Washington hun naar Irak moeten optrekken. Een jaarvergadSring hebben, probleem daarbij is, dat de Jordaan se koning Husayn altijd een ver- Uitwijzingen klaard tegenstander van de Ameri- Saudi.AraBjë heeft Irak en de twee kaanse aanwezigheid in de Golf is belangrjjkste Arabische medestan- NAIROBI - De Liberiaanse re- uitliet over de kans op vrede in Li beria. Taylor heeft zich steeds ver zet tegen een door de economische beÜénl'eider ChSeTTayfór die gemeenschap van West-Afrika zichzelf nog steeds de nieuwe presi- (Ecowas) voorgestelde wapenstil stand en verkiezingen. dent van het land noemt, heeft aan gekondigd over twee weken verkie zingen te houden voor een nieuw parlement. Een dit weekeinde door Taylor afgekondigde wapenstil stand, waarbij ook Prince Johnson zich heeft aangesloten, lijkt stand te houden. Volgens Charles Taylor wordt OOST-BERLIJN (DPA/Rtr) - Gede een bepaaldaantal zetels in het tineerden in zo'n twintig gevange- nieuwe parlement gereserveerd voor zijn Nationaal Patriottisch Front en een aantal voor de rebel lengroepering van Prince Johnson. Hij zei echter niet hoe de zetels wor de DDR hebben gisteren de daken bezet en zijn hongersta kingen begonnen om hun eis voor amnestie en betere leefomstandig heden kracht bij te zetten. Een op- den verdeeld. Taylor, die zichzelf stand jn een gevangenis in Oost als de president van Liberia be- Berlijn escaleerde nadat de minis schouwt, is van mening dat het hele ter van justitie Manfred Walther za geweest. 'Zwarten halen peil nette buurt naar beneden' TOKYO (Rtr) - Zowel prostitu- ées als zwarten vormen een be dreiging voor fatsoenlijke buur ten, zo vindt de nieuwe Japanse minister van justitie. Tijdens een bezoek aan een hoerenbuurt in Tokyo verklaarde de minister dat buitenlandse prostituées die in Japan werken goede buurten zouden bederven, net zoals de zwarten dat in de Verenigde Sta ten deden, zo meldde de Ja- pannse pers zaterdag. "Slecht geld verdrijft goed geld, precies zoals in de' VS, waar de zwarten buurten bin nenkwamen en de blanken ver dreven", aldus Seiroku Kajiya- ma, die sinds half september mi nister van justitie is. Het is niet voor het eerst dat een Japans politicus zich beledi gend uitlaat over zwarte Ameri kanen. Vier jaar geleden haalde de toenmalige premier van Ja pan Yasuhiro Nakasone zich de woede van veel Amerikanen op de hals door te zeggen dat de Amerikaanse maatschappij werd verzwakt door het lagere onderwijspeil van zwarten en andere minderheden. Ambtenaren op het ministerie van justitie probeerden dit keer kritiek voor te zijn en haastten zich te verklaren dat Kaiyama de zwarte Amerikanen niet had willen beledigen. ders van dat land, Jordanië en Ye men, gelast het aantal diplomaten van hun ambassades in het konink rijk te reduceren tot maximaal drie. Dit is zaterdag uit welingelichte Saudische bronnen vernomen. Vol gens diplomaten wijst de stap van Riyad op een hardere lijn van Saudi-Arabië tegen landen die pro- Iraakse sympathieën koesteren. Eerder zaterdag bevestigde Jorda nië dat Saudi-Arabië de olie-leve ranties aan Jordanië had stopgezet. Als reden werd opgegeven dat Am man nog een rekening van 46 mil joen Rebellen van het Nationaal Patriottisch Front van Charles Taylor nemen e stilstand die het afgelopen weekeinde in Liberia van kracht is geworden. volk achter hem staat. De rebellenleider nodigde de Ver enigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid uit toezicht te houden op de wapenstilstand die nu van kracht is in de hoofdstad Monrovia. Hij wil echter dat de Westafrikaanse vredesmacht (Eco- mog) vertrekt. "Dit leger is niet lan ger neutraal en maakt nu actief deel uit van het conflict", aldus de rebel lenleider. Taylors aankondiging komt enke tijdens de wapen- le dagen na zijn ontmoeting met de Amerikaanse onderminister voor Afrikaanse zaken, Herman Cohen, (foto epa) zjch direct daarna optimistisch De Klerk brengt 'historisch' bezoek aan VS WASHINGTON/DEN HAAG den het apartheidssysteem werd in- dollar moest voldoen, aldus gevoerd. rlönt T? W Vlcflr imn "7,i 9 A fVilfi ZT1 waarop geen terugkeer meer moge lijk is". Een hoge Amerikaanse terdag een algemene amnestip had afgewezen. De gevangenen willen amnestie of strafvermindering op 3 oktober, de dag van de Duitse her eniging. In een gevangenis in Oost-Berlijn protesteren de gedetineerden ook tegen de opmerking van Walther dat er in de DDR geen politieke ge vangenen meer zijn. De actievoer ders zeggen dat dit wel het geval is. en worden hierin gesteund door de mensenrechtenorganisatie Helsin- ki-groep. In Odst-Berlijn verschansten ge detineerden zich op het dak van de gevangenis. Zij dreigden naar bene den te zullen springen als de minis ter van justitie niet aan hun eisen te gemoet komt. De opstand breidde zich verder uit naar zeker de helft van de 38 gevangenissen in de DDR. De minister van binnenlandse za ken. Peter Diestel, slaagde er zater dag bij een bezoek aan de gevange nis in Brandenburg in om zeven ge detineerden over te halen van het mité voor burgerrechten' gisteren dak te komen. Ook zei hij te zullen lULTIl UUilul ÜIUCjI VU1UUCII, clltlUo n, ja T"ï l Jordanië. Waarnemers gaan ervan dent F W- de Klerk van Zuid-Afnka De Klerk voert vandaag in Was- functionaris zei gisteren dat Bush uit dat de pro-Iraakse houding van is gisteren in de Verenigde Staten hington met president Bush be- met De Klerk wil spreken over de kijken of onderzoek naar de straffen mogelijk is. Jordanië een belangrijke beweegre den is geweest besluit. aangekomen. Het is het eerste be- het Saudische zoek aan de vs van een Zuidafri kaans staatshoofd sinds 45 jaar gele- Buitenland kort Ontslagen De op twee na grootste Amerikaan se bank Chase Manhattan stuurt 5000 van haar 41.000 werknemers naar huis en gaat het dividend over het vierde kwartaal halveren. De bank maakte het afgelopen week einde tegelijk met deze maatregelen bekend dat over het derde kwartaal een verlies is geleden van 625 mil joen dollar. ETA-leider De Franse politie heeft gisteren na een achtervolging op de autowegen rond Biarritz een belangrijke leider van de Baskische afscheidingsbe weging ETA gearresteerd. De 40-ja- rige Jose Maria Zabaleta Elassegui, bekend onder de naam Waldo, wordt door de Spaanse autoriteiten beschouwd als het hoofd van de lo gistieke en uitvoerende operaties van de ETA. Zelfverbranding In India is zaterdag een student overleden nadat hij zich in brand had gestoken uit protest tegen het besluit van de regering een deel van de overheidsbanen te reserveren voor vertegenwoordigers van de laagste kaste. Bootvluchtelingen Groot-Brittannie, Vietnam en het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen hebben een akkoord bereikt over de repatriëring van Vietnamese bootvluchtelingen die zijn uitgeweken naar de Britse kroonkolonie Hongkong. sprekingen over "een lange weg die rol die Washington kan spelen bij de Zuid-Afrika is ingeslagen naar een hervormingen in Zuid-Afrika. Voor niet van plan is Washington om op heffing van de sancties tegen zijn land te vragen. Het Amerikaanse standpunt in deze is dat de sancties pas kunnen worden opgeheven na de vrijlating van alle politieke ge vangenen en de volledige intrek king van de staat van beleg (die nu nog in Natal van kracht is). De Klerk brengt vermoedelijk in de week van 22 oktober een officieel bezoek aan Nederland. Hij zal dan ook een ontmoeting hebben met ko ningin Beatrix, zo heeft de Rijks voorlichtingsdienst gisteren desge- gemeld in een rapport over Zuid- Afrika's doodseskaders. Het rapport van de juristen ver- wijst naar de verslagen van de hoor- OVERSTROMING MEXICO - Bij zittingen die zijn gehouden door de een overstroming als gevolg van he- Commissie-Harms, een regerings- vig noodweer in het noorden van commissie die een onderzoek in- Mexico zijn zeker veertig doden ge- stelt naar geheime operaties van het vallen. Nog eens dertig mensen Zuidafrikaanse leger. Tijdens deze werden vandaag vermist, terwijl zittingen is ook aan het licht geko- ruim vijfduizend dakloos zijn ge- men dat het Bureau voor Burgersa- raakt. De overstroming deed zich menwerking (CCB) en eenheid C-l in Chihuahua, de hoofdstad van de Zuidafrikaanse politie ook Van de gelijknamige staat, en omge betrokken waren bij aanslagen op ving. In het gebied is de noodtoe- anti-apartheidsactivisten, die ook in stand uitgeroepen. Het noodweer het buitenland werden uitgevoerd, begon zaterdag. vraagd bevestigd. Hoe lang De BELFAST (Rtr) - Bij twee aansla- Klerk in Nederland blijft is nog niet gen zjjn het afgelopen weekeinde in bekend. In ieder geval zal De Klerk uister twee mannen om het leven ook een gesprek hebben met een gekomen. Een Britse soldaat werd OOST-BERLIJN - Bronzen bustes van communistische grootheden als Lenin, Engels en Marx waren tot vorig jaar nog rijkelijk aanwezig in het straatbeeld in Oost-Berlijn. Na de omwenteling hebben ze alle glans verloren, en zijn nu beland in het depot van het museum voor Duitse historie in Oost-Berlijn. (foto ap> kabinetsdelegatie en leden van het parlement. Premier Lubbers noemde de ont vangst van De Klerk door de konin gin gisteren "van grote betekenis". Een tijdje geleden was het volgens hem nog ondenkbaar dat de Zuid afrikaanse president door koningin Beatrix zou worden ontvangen. De Anti Apartheids Beweging Neder land (AABN) vindt het bezoek van De Klerk "voorbarig". Leden van twee geheime eenhe den van het Zuidafrikaanse leger vormen mogelijk de "verborgen hand" achter het geweld in de zwar te woongebieden. Dit heeeft het in Washington gevestigde 'Juristenco- ADVERTENTIE STAMMIS VERHUUR v.o.f. verhuurt o.a COMPRESSOREN EN GEREEDSCHAPPEN in het graafschap Armagh ver moord door gemaskerde mannen die hem in zijn auto doodschoten. De soldaat, de zevende soldaat van het Ulster Defence Regiment (UDR) die dit jaar het slachtoffer van een aanslag werd, was op slag dood. Zijn verloofde kon ongedeerd uit de auto vluchten. In een tweede aanslag drongen gewapende mannen een bar in het stadje Lisburn binnen, waarna zii op twee mannen aan de bar schoten. Een van hen was op slag dood, ter wijl de andere met spoed naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Geen van beiden had ban den met het leger en de politie gaat ervan uit dat het om een interne strijd binnen protestantse paramili taire groepen gaat. SOFIA - Nieuw, links en Euro pees. Dat is wat de Bulgaarse Socia listische Partij (BSP) wil worden. Maar het 39ste partijcongres dat de zer dagen in Sofia wordt gehouden, bewijst dat het gemakkelijker is een naam te veranderen dan honderd jaar oude communistische gedach ten en gewoonten overboord te zet ten. Terwijl in de zaal over democra tische vernieuwing wordt gepraat, lijkt democratie in de wandelgan gen moeilijk te verwezenlijken. Daar zijn tientallen binnen- en buitenlandse journalisten achter gekomen toen ze de eerste congres dag van de voormalige Bulgaarse communistische partij wilden bij wonen. Ondanks hun officiële ac creditaties werden ze bij de ingang tegengehouden. Naar binnengaan? Geen sprake van, vertelde een man met de omvang van een klerenkast, gekleed in donker pak met witte sokken, die zich even later als het hoofd van de partij-veiligheids dienst ontpopte. Kaartjes De accreditatiekaartjes, met op de achterkant een olyk kijkend strip poppetje dat zijn duim in de lucht steekt, zijn niet geldig voor het par tijgebouw waarin het congres wordt gehouden. Ze geven alleen toegang tot het even verderop gele gen perscentrum, waar tweemaal daags informatie wordt gegeven. Alleen journalisten mpt een specia le vergunning mogert het congres bijwonen. En dat zijn met name de vertegenwoordigers van de partij krant, de televisie en een aantal gro te westerse persbureaus. De rest moet genoegen nemen met de persconferenties van con gresvoorzitter Filip Bokow, die tweemaal daags woden gehouden. Bokow noemde de gang van zaken tijdens zijn eerste informatieronde betreurenswaardig. Maar helaas, het kon niet anders, het congres had tot deze maatregel besloten omdat het partijgebouw toch al te klein was om alle afgevaardigden te her bergen. Dat laatste, het moet worden ge zegd, is waar. Het pompeuze stali nistische bouwwerk vol marmer en kroonluchters is op geen enkele ma nier geschikt om een partijcongres van deze omvang te houden. Hon derden van de 1350 afgevaardigden kunnen niet aan het woord komen, simpelweg omdat de zaal te klein is. Ze kunnen de debatten alleen maar volgen via tv-toestellen die in de gang zijn opgesteld. Toch neemt ie dereen genoegen met de gebrekki ge accommodatie, want het partij gebouw heeft een heilige betekenis gekregen sinds anti-communisti sche demonstranten het een maand geleden in de brand staken. De communisten hebben die brand zo dankbaar aangegrepen om zichzelf een martelaarsrol toe te be delen, dat er verdenking is gerezen dat orthodoxe partijgenoten het vuur zelf hebben aangestoken. Bokow erkent dat het gebouw ei genlijk ongeschikt is voor het con gres, maar dat de symboliek de doorslag heeft gegeven. In het ge bouw worden stukjes verbrande kroonluchter als relikwie aangebo den en iedereen is verontwaardigd over de vandalen die dit hebben ge daan. Zozeer zelfs, dat congresle den de term links-fascisme in de mond nemen om de brandstichters Slachtofferrol De slachtofferrol beïnvloedt ook degenen die voor radicale verande ring zijn. "De beweging voor ver nieuwing stuit op grote weerstand", aldus de afgevaardigde Angel Wa- genstein, een aanhanger van de ra dicale vleugel. "Behoudende krach ten in de partij waren zwakker ge worden, maar na de brand hebben ze aanhang gewonnen. We hebben onze kansen voor een simpele over winning van de hervorming daar door verspeeld". Desondanks waren de aanhan gers van de hervormingsvleugel bij aanvang van het congres tamelijk optimistisch. Het congres waarover dezer dagen wordt gesproken, is zo'n mengelmoes van radicalisme en conservatisme, dat zowel de her vormers als de orthodoxe marxis ten zich erin kunnen vinden. Volgens Dimiter Ivanov, een van de belangrijkste vernieuwers in de ug. partij, wordt doorslaggevend hoe effoto) de partijorganen er straks uit zien. Daarover wordt vandaag gestemd, in het bijzonder, maar ook wel de Vooruitlopend op die stmeming oppositie in het algemeen aan te heeft de conservatieve partijvoor- duiden. zitter Alexander Lilov vandaag ziin Petar Mladenov: mogelijk terug aftreden afgekondigd. De hervor mingsgezinde vleugel had op zijn vertrek aangedrongen. Maar niet alleen de positie van Lilov staat ter discussie. Ook die van de voormalige president Petar Mladenov, die in augstus moest af treden nadat hij de inzet van tanks tegenover demonstranten had ge suggereerd. Mladenov, die overi gens niet tot de conservatieve vleu gel van de partij hoort, werd door de congresgangers fel gekritiseerd vanwege zijn aftreden. Maar er is sprake van dat hij in een partijfunc tie wordt gekozen. Voorlopig denken de hervormers nog niet dat ze uit de partij gaan. Tij dens het congres zelf is in elk geval nog geen breuk te verwachten, om dat de hervormingsgezinden eerst het volgende weekeinde de resulta ten willen analyseren. "Als de radi cale hervorming dit congres niet wordt doorgezet, stappen we er mis schien nog niet direct uit", aldus het hervormingsgezinde parlementslid Dragomir Draganov. "maar dat be tekent in elk geval de langzame desintegratie van de party".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5