Opnieuw luchtbrug tegen wachtlijsten CDA wil weer praten met Turkije over F-16 s Verzekeraar wil ziekenhuis in Portugal bouwen PvdA en CDA sluiten hogere omroepbijdrage niet meer uit ANTI GOLFOORLOG Irritaties over gang van zaken bij Val van Braks' Politiek: privacy waarborgen bij Du Pont Zes van Gorkum heffen zich op t s T «F MAANDAG 24 SEPTEMBER 1990 PAGINA 3 DEN HAAG De particuliere ziektekostenverzekeraar VOZ wil een 'Nederlands' zieken huis bouwen in Portugal waar jaarlijks 2000 patiënten kunnen worden geopereerd. De Verenigde Onderlinge Zorgverzekeraars wil de lange wachtlijsten voor operaties verder te lijf met het inhuren van medici en operatieruimten in ziekenhuizen in het weekeinde en een permanente luchtbrug naar ziekenhuizen in Groot-Brittannië, Denemarken en Zwit serland. DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA vinden een verhoging van de omroepbijdrage 'bespreekbaar'. Dat hebben de media-specialisten van de regeringspartijen dit week einde gezegd voor de NCRV-radio in een reactie op het uitgelekte rap port van organisatiebureau McKin- sey. Daarin wordt 'Hilversum' ge waarschuwd voor een neerwaartse spiraal van inkomsten en bezuini gingen op kwaliteit door de aan trekkingskracht aan RTL 4. M. Beinema (CDA) stelt dat las tenverhoging voor de burger moet worden voorkomen. Maar in de toe nemende concurrentieslag tussen de publieke omroepen en het sterk oprukkende RTL 4 wil hij de dis cussie over verhoging van de om roepbijdrage toch niet uitsluiten. J. van Nieuwenhoven (PvdA) wijst er op dat het McKinsey-rap- port niet in de eerste plaats meer geld voor 'Hilversum' adviseert, maar vooral betere coördinatie en programmering. Zij wijst er echter ook op dat de omroepbijdrage in Nederland enkele tientjes lager is dan in bij voorbeeld Frankrijk en Italië. "Met drie netten krijgt de kij ker daar in Nederland toch wel heel wat voor". Verhoging van de inkomsten door ook op zondag STER-reclame uit te zenden, is voor Beinema niet bespreekbaar: Van Nieywenhoven maakt een kanttekening bij het al dan niet verhogen van de lasten voor de laagste inkomens. Maar een voorstel tot structurele verhoging van de omroepbijdrage maakt vol gens haar een serieuze kans. Uit het McKinsey-rapport blijkt dat RTL 4 voor 20.30 uur gemiddeld evenveel kijkers trekt als Neder land 1 en 2 samen. Volgens het bu reau komt dat vooral doordat RTL 4 elke dag uitzendt en een herkenba re programmering verzorgt. Op de drie Nederlandse zenders werken acht omroepen, die allemaal hun ei gen opvattingen over programma's en programmering hebben. Vooral nu RTL 4 een meer her kenbare programmering van het tweede deel van de avond in voor bereiding heeft. is een betere coör dinatie eri grotere efficiency bij de publieke omroepen volgens het bu reau de belangrijkste taak. Het pro bleem van de financiering daarvan komt om de hoek kijken wanneer een hogere kijkdichtheid van RTL 4 zorgt voor een stijging van de in komsten uit reclame, terwijl het omgekeerde voor de publieke om roepen geldt. Dat zou tot die neer- waarste spiraal kunnen leiden, al dus het adviesbureau. De VOZ bestaat onder andere uil DEL-verzekeringen uit Diemen en Sterpolis/GOV uit Velp. Deze twee zogeheten 'onderlingen' in de parti culiere sector hebben samen 110.000 verzekerden en streven er op korte termijn naar 200.000 te be reiken. J. Baars, directeur van DEL- FNV onveranderd somber over najaarsoverleg AMSTERDAM (GPD) - De vak centrale FNV is nog steeds van plan om gemiddeld drie tot vier procent loonsverhoging te eisen bij het na jaarsoverleg, volgende week. Het kabinet en de werkgevers willen niet verder gaan dan drie procent. FNV-voorzitter Stekelenburg: "We zullen de kont niet tegen de krib gooien. We zijn als vakcentrale al tijd verantwoordelijk bezig ge weest. Maar we zullen de loonruim te niet in de bedrijven laten zitten". Stekelenburg sprak zaterdag in Amsterdam bij de huldiging van het miljoenste lid van de FNV. Hij was pessimistisch over de mogelijkhe den om met kabinet en werkgevers tot overeenstemming te komen, niet alleen over looneisen, maar ook als het gaat om het maken van af spraken over zaken als bevordering van werkgelegenheid en terugdrin gen van arbeidsongeschiktheid. Stekelenburg deed èr in zijn rede nog een waarschuwing aan het ka binet bovenop: "Als ze aan die kop peling (tussen lonen en uitkeringen, red.) komen ontvalt voor ons de ba sis aan dit kabinet, dan hoeft dit ka binet voor ons niet meer". Tenzij het aan ons zelf zou liggen, voegde Stekelenburg daar aan toe. Maar hij wees een dergelijke suggestie meteen weer van de hand. verzekeringen, onthulde de plan nen om de wachtlijsten voor opera ties voortvarend aan te pakken gis teravond in VARA's Achter het Nieuws. Baars verwacht dat andere verzekeringsmaatschappijen zich bij de plannen zullen aansluiten en dat er over een halfjaar geen wacht lijsten meer bestaan. Baars: "Het is eigenlijk diep triest en schrijnend, dat er in een land als Nederland met voldoende specialis ten zulke wachtlijsten bestaan. Het is belachelijk dat we dat niet kun nen oplossen". Nadelen ziet hij niet. "Doordat particulier verzekerden sneller worden geholpen, schuiven ziekenfondspatiënten automatisch door op de wachtlijst. Die zijn er dus ook bij gebaat. Bovendien ont trekken wij niets aan het budget voor de gezondheidszorg". De ambitieuze plannen zijn met weinig enthousiasme ontvangen. De ziekenhuizen wijzen er op dat wachtlijsten niet ontstaan door oen tekort aan operatieruimte maar een tekort aan personeel. Dat wordt door de VOZ niet opgelost, stellen de ziekenhuizen. Directeur Boesten van het St. Elisabeth-ziekenuis in Leiderdorp spreekt van een 'in houdloos voorstel'. "Steek het geld dat is gemoeid met het opereren van patiënten in het buitenland, in de Nederlandse gezondheidszorg. Dan zouden hier de wachtlijsten ook verminderen". Een woordvoerder van de groot ste ziektekostenverzekeraar in Ne derland, Zilveren Kruis uit Noord- wijk, vreest dat een Nederlands zie kenhuis in Portugal verplegend personeel aanzuigt 'waaraan we toch al tekort hebben'. Hij wijst er op dat de wachtlijsten per regio ver schillen vooral in de Randstad is het aantal wachtenden groot en meent dat door betere afspraken tussen de ziekenhuizen de wacht lijsten ook kunnen worden vermin- Staatssecretaris Simons: "Ik ben een groot voorstander van het ver kleinen van de wachtlijsten. Maar ik vind de plannen van de VOZ niet erg verstandig. Sommige Nederlan ders krijgen met zo'n aanpak wel de kans om geholpen te worden, maar vele duizenden daarentegen niet, omdat ze in het ziekenfonds zitten. Dat maakt zo'n plan al onaanvaard baar". "De gelijke toegankelijkheid van de gezondheidsvoorzieningen voor alle Nederlanders moet gewaar borgd blijven. Verder ben ik er echt van overtuigd dat we de wachtlijst problematiek in de komende jaren, ook met de aanpassingen die ik in de gezondheidszorg wil realiseren, op onze eigen manier moeten oplos sen en niet met luchtbruggen, com merciële klinieken en een zieken huis in Portugal". Brandende^ wagon in België geblust EKEREN (GPD) - Een dag eerder dan gepland is zaterdag op het spoor bij Antwerpen de ontspoorde en brandende tankwagon met het uiterst explosieve dimethylether geblust. De treinen tussen Roosen daal en Antwerpen rijden weer nor- Zaterdagmiddag gingen de des kundigen er nog van uit dat de wa gon het hele weekeinde zou bran den. Maar de bedrijfsbrandweer van BASF uit Antwerpen wist rond half vijf een doorbraak te forceren door het lek in de wagon te dichten. Volgens ir. Lijbaert van BASF was wel degelijk sprake van een gevaar lijke situatie tot het lek gedicht was. Vrijdagavond laat hadden de Belgi sche ministers Tobback (binnen landse zaken) en Dehaene (verkeer) de indruk gewekt dat het gevaar toen al grotendeels was geweken was. De geëvacueerde omwonen den mochten vrijdag alweer naar huis. AMSTERDAM - Een van de duizenden deelnemers aan de landelijke bij eenkomst van het Komitee Anti Golfoorlog, zaterdag in Amsterdam. De de monstranten liepen van de Dam naar het Museumplein om terugtrekking van de Nederlandse en Amerikaanse troepen uit het Golfgebied te eisen. "Bush play your Golf at home", stond op een spandoek. Gesteld werd dat de demonstraten het niet eens waren met de Iraakse leider Hussein, maar ook dat olie geen bloedvergieten waatd is. De deelnemers riepen verder leuzen over het zelfbeschikkingsrecht van de arabische volkeren in het gebied. (foto ANP) DEN HAAG (ANP/GPD) - Braks is minister van visserij af, maar de irri taties tussen PvdA en CDA over de manier waarop hij is opgestapt, groeien. Volgens de PvdA heeft het CDA de 'val van Braks' uitgelokt zo dat er geen debat meer over de vis serij-affaire zou plaatsvinden. Het CDA ontkent dat in alle toonaarden. Een woordvoerder van de PvdA benadrukt dat premier Lubbers en CDA-fractieleider Brinkman, de PvdA zouden hebben gevraagd een brief te sturen aan Braks met het standpunt van de PvdA-fractie. Braks zou op die manier de eer aan zichzelf kunnen houden en niet meer op een motie van wantrouwen in de iSveede Kamer hoeven wach ten. Bij de PvdA is men nogal geïrri teerd over het feit dat het CDA nu net doet alsof het van niets wist. "We hebben zelfs nog overwogen de brief niet te schrijven, omdat we bang waren gebruikt te worden door het CDA", aldus de woord voerder. Om die reden is ook uit drukkelijk ervoor gekozen in de brief tweemaal de zinsnede op te ne men dat het 'slechts' om de inbreng voor het debat ging. Volgens de woordvoerder was het standpunt nog niet definitief. Zeven PvdA'ers waren zelfs tegen een gedwongen vertrek van Braks. "Enkele fractie leden hebben uitdrukkelijk ge vraagd hun eindoordeel pas te hoe ven vellen, na afloop van het debat dat donderdag met minister Braks zou plaatsvinden", aldus de woord voerder. Bij het CDA wordt die lezing ont kend. Volgens een CDA-woord- voerder heeft Braks zelf pas om een brief van de PvdA-fractie gevraagd, toen duidelijk was dat de PvdA een motie van wantrouwen tegen hem zou steunen. Volgens het CDA lag dat PvdA-standpunt vast en had het dus geen zin meer om een debat over de positie van Braks nog te la ten plaatsvinden. Braks besloot toen de eer aan zichzelf te houden en af te treden. Premier Lubbers heeft afgelopen weekeinde overleg gevoerd over de opvolging van Braks. In Den Haag wordt staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) nog altijd de meest waarschijnlijke kandidaat geacht. Belangrijk bij de opvolging is de vraag of er een afzonderlijke staatssecretaris voor visserij moet komen. Het CDA voelt daar niet veel voor, omdat daarmee min of meer zou worden toegegeven dat er van alles schort aan de organisatie van het departement. Premier Lubbers vindt dat de nieuwe minister een belangrijke stem heeft in de vraag of er een staatssecretaris moet komen. PvdA-voorzitter Sint is er in ieder geval tegen. Zij zei zaterdag voor de TROS-radio dat het niet voor de hand ligt om de problemen met de visserij op te lossen met het benoe men van een staatssecretaris. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA in de Kamer willen de be scherming van de privacy van Ne derlandse werknemers bij het Ame rikaanse chemieconcern Du Pont aan de orde stellen. Afgelopen week konien van drugs werd bekend dat hoogstwaarschijn- A lijk ook de Nederlandse vestigingen voordat de test wordt afgenomen kan zo'n druk ontstaan binnen het van Du Pont moeten deelnemen een reeks van zaken geregeld zien. bedrijf dat de weigeraar al snel in campagne binnen het be- Hij wijst op het recht om vrijwillig het verdachtenbankje komt, vooral drijf, waarbij bloed en urine worden deel te nemen, inzicht in de gege- tegen de achtergrond van de anti- onderzocht op onder meer het voor- vens en de garantie dat geen mis- drugs-campagne in de VS Zijn jmen van drugs. bruik van de gegevens gebruik kan CDA-collega Lansink wil de be- CDA-woordvoerder Lansink wil worden gemaakt. scherming van de privacy nader uit- De test van Du Pont roept vooral gewerkt zien in wetgeving, "al zal ROTTERDAM (ANP) - Het actiecomité van binnenschippers, de Zes van Gorkum, bestaat niet meer. De 'Zes' hebben zich dit weekeinde opgehe ven, nadat ze een kort geding tegen minister Maij-Weggen (verkeer) had den verloren. verzet op omdat de medische vens naar een centrale computer in de Verenigde Staten worden ge stuurd. Volgens het bedrijf gaat het bij de campagne 'Health Horizon' om de bewustwording van een ge zond leven en een goed dieet. Af doende waarborgen dat de gege vens uiteindelijk niet gebruikt kun- De Zes van Gorkum sloten na langdurige acties tegen veevoederbedrijf nen worden voor bij voorbeeld een Granaria in 1988 een akkoord met ex-minister Smit-Kroes. Afgesproken loopbaanplanning (of ontslag bij werd dat alle transport te water via de Schippersbeurs zou gaan. In het eventuele inkrimping) lijken echter wetsontwerp dat Maij-Weggen heeft klaarliggen, wordt die garantie vol gens de 'Zes' echter niet geboden. Vorige week spanden ze een geding aan. maar ze verloren omdat de rechter vindt dat Maij-Weggen alleen verant woording schuldig is aan de Eerste en Tweede Kamer. De 'Zes' zien nu geen mogelijkheden meer het 'Akkoord van Gorkum' te toetsen. dat niet eenvoudig zijn" niet te geven. Vooral de 'vrijwilligheid' waar mee het bedrijf ook in Nederland de campagne introduceert, roept vra gen op. PvdA'er G. van Otterlo: "Er Leerlingwezen De onderwijsbond KOV gaat acties voeren tegen het plan van minister Ritzen (onderwijs) om te bezuini gen op het leerlingwezen. Volgens de KOV wordt een onderwijssoort afgebroken "die een zeer effectieve Van onze correspondent Bart Jochems DEN HAAG (GPD) - Turkije voelt niets voor het toelaten van 18 Ne derlandse F-16's om het luchtem- bargo tegen Irak te controleren. Maar voor de fractie van het CDA betekent dat nog niet dat er ook brug is gebleken tussen onderwijs geen squadron gaat. Minister Van en arbeid". In het leerlingwezen gaan leerlingen die vier dagen per week werken, nog een dag naar school. Deze week wordt gesproken over de actievorm. Korpschef De korpschef van de gemeentepoli tie Gorkum, M.G.M. Ekels wordt op 1 maart 1991 eervol ontslagen. Ekels is al driejaar met ziekteverlof nadat ze een aantal agenten had ontslagen den Broek (buitenlandse zaken) moet nog eens een keertje gaan pra ten in Ankara, vinden de christen democraten. De PvdA ziet daar wei nig heil in. Maar wat er ook gebeurt, alle partijen eisen dat de coördina tie van de militairen in het Golfge bied beter wordt geregeld. Want hoe moet het anders, als het er echt om gaat spannen? Details op beschuldiging van corruptie en CDA'er Frinking vraagt zich aan de vanwege de nauwe banden die z den bestaan met seksclubs in Gor- Pyromaan In de Einhovense binnenstad is za terdagmorgen in een tijdsbestek van amper twee uur in drie verschil- ene kant af "of het sturen van de F- 16's überhaupt nog nodig is als de Turkse autoriteiten bij hun weige ring blijven". Volgens de CDA'er zou het nog beter zijn als de NAVO- landen overleggen over de beste manier om NAVO-lid Turkije terzij de te staan. Aan de andere kant: "De lende winkels brand gesticht. Het Turken hebben één keer 'nee' ge- moest Van den Broek hem openlijk corrigeren: het sturen van Duitse toestellen naar Turkije was slechts "een gerucht" geweest. In elk geval werd duidelijk dat Lubbers zijn me dedeling niet op basis van informa tie van het ministerie van buiten landse zaken deed. Weisglas wil vooral weten hoe de contacten met Ankara zijn verlo pen. De WD'er heeft de indruk dat Nederland "buitengewoon slordig" is opgetreden. "Een dergelijk ge brek aan coördinatie tusen de Ne derlandse en Turkse regering geeft je te denken. Hoe moet het met de coördinatie in de Golf als het er echt om gaat spannen?" Thuisbasis In elk geval wil Weisglas duidelijk heid over het land waar de Neder landse vliegtuigen eventueel hun basis krijgen. Tegen de tijd dat het overleg in de Kamer plaatsvindt, is waarschijnlijk ook de lang ver wachte resolutie van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties gereed. Naar verluidt komt daarin te staan dat landen een luchtembar- i boord van go tegen Irak alleen "boven eigen vuur kon in alle gevallen door het personeel in de kiem worden ge smoord. De afgelopen weken is op soortgelijke wijze al veertien keer eerder brand gesticht in Eindho- vense winkels. Brand Bij een uitslaande brand op een ei landje nabi j Grouw zijn in de nacht van zaterdag op zondag twintig i "den omgekomen. Ook een boer derij brandde uit. Vermoed wordt ilat de brand is ontstaan door hooi- broei. In Vroomshoop brandde de zelfde nacht een loos uit van kunst- stofverwerkend bedrijf Mekufa. De •bade is ongeveer twee miljoen i Iden, de oorzaak onbekend. zegd. Misschien dat ze, als ze de de tails eens bekijken, op die uitspraak terug willen komen en NAVO-hulp accepteren" Een onderzoeksploeg van het Nederlandse fregat Pieter Florisz gaat zaterdag in het Golfgebied het Indiase passagiersschip Tipu Sxdtan. Het schip, dat op weg was naar Irak om vluchtelingen op te halen, werd grondgebied" mogen uitvoeren. onderzocht op de lading. Het bleek leeg te zijn. (foto and Dat zou betekenen dat de inzet Toen Nederland een voorkeur uit- Ik zie het niet gebeuren dat de sprak voor Turkije, liet de PvdA Nederlandse F-16's naar een ander nog weten daar in beginsel posi- stelt Frin- over te oordelen. Nu een ander land dan Turkije gaan' king. "Eerst moet de coördinatie regeld zijn. In Turkije is dat eenvou diger dan in een ander land in de Golf-regio. En de inzet van de mari ne, met name de Nederlandse fre gatten, heeft geleerd dat het bijzon der lastig is die acties centraal te co ördineren". Ook PvdA'er Melkert staat huive rig tegenover stationering van de F- 16's in een ander land dan Turkije. Hij wijst op de bevindingen van de dat was voordat de Turkse weige- Italianen, die moesten constateren ring bekend werd". Omdat Van den land in de Golfregio aan bod lijkt te dat er in de Golfregio eenvoudig Broek deze week in New York ver- komen, is Melkert terughoudender. "Eerst moeten we alle opties bekij ken. Daar hangt het van af'. Melkert is "weinig gelukkig met de gang van zaken de afgelopen da gen". De PvdA'er doelt op het ken nelijk ontbreken van goed overleg tussen de Turkse en Nederlandse regering. "Het lijkt erop dat er enig wringen ontstaat tussen de politie ke wensen aan de ene kant en de mi geen plaats meer is voor hun vlieg tuigen. Mondeling blijft, zal woensdag de minister van buitenlandse zaken ad interim, pre mier Lubbers, in de Kamer optre den. Lubbers mag dan wat Weisglas Voor WD.-kamerlid Weisglas is de betreft meteen uitleggen op welke weigering van de Turkse regering gronden hij afgelopen vrijdag be reden om behalve minister Ter weerde dat de Bondsrepubliek een ander land woren uitgekeken, Beek (defensie) ook Van den Broek vliegtuigen naar Turkije zou sturen, maar tevoren moet duidelijk zijn woensdag naar de Kamer te noden Die mededeling werd onmiddellijk voor mondeling overleg. "Aanvan- in Bonn ontkend. Later die avond van Nederlandse toestellen buiten Nederland niet mogelijk is en dat het Nederlandse squadron alleen op uitnodiging in het luchtruim van een bevriende staat kan patrouille ren. De vraag is wie in dat geval het commando krijgt over de Neder landse F-16's. Weisglas vindt het aandringen van Frinking op stationering in Tur kije weinig zinvol: "Het heeft geen zin ze die F-16's door de strot te du- Wel moet volgens hem naar Visserijmagnaat koopt werf van Donald Trump MAKKUM (GPD) - De Ameri kaanse visserij magnaat Peter Kuttell is de nieuwe eigenaar van jachtwerf Amels Holland in Makkum. Hij heeft de aandelen voor een onbekend bedrag over genomen van de in financiële problemen verkerende Donald Trump. Kuttell bezit in Califor- nië viskotters en visverwerken- de bedrijven. Het is nog onbe kend wat met het in aanbouw zijnde voormalige Trump-jacht van 128 meter gaat gebeuren. Directeur Cor Smits van Amels is in onderhandeling met twee gegadigden. Maar ook Do nald Trump heeft nog belang stelling voor het superjacht dat hij voor 400 miljoen gulden in Makkurn wilde laten bouwen. Volgens de ontwerper van het jacht Bastiaan Sonneveld heeft Trump bij zyn naderende faillis sement zijn handen niet geheel van Amels afgetrokken en heeft hij nog een optie op het jacht, waarvan de bouw al in mei werd stilgelegd. Trumps rechterhand Jeffrey Walker, senior vice-president van The Trump Organization in New York: "Het is nu niet de meest geschikte tijd. We hebben nog genoeg andere moeilijkhe den aan ons hoofd. Bovendien verkeert de wereld zoals bekend in serieuze moeilijkheden door de Golfcrisis, dan laat je geen boot bouwen. Maar Amels wacht wel op ons. Wij zouden niets liever willen dan weer met hen te werken. Echt, mijn hart werd gebroken toen we afstand moesten doen van de werf en het schip" Woordvoerder Andries Bos- ma van Amels heeft goede hoop dat er hinnen afzienbare tijd duidelijkheid komt over het mo torjacht, dat het duurste en meest opzienbarende privé- schip ter wereld had moeten worden. Hij stelt echter dat Amels geen rekening meer houdt met Trump. "Het gaat wel weer wat beter met hem, hij heeft ook net een nieuw boek uit, maar daar kun je natuurlijk niet zo'n schip van betalen Maar het komt wel goed, er zijn nog genoeg mensen met veel geld op de wereld".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3