Democratie zal van boven moeten komen Ooit zingen zij over zielige huisdieren in Etiopië Hulpverlening heeft moeite met herkennen trauma's' Scenario's voor het Midden-Oosten na de crisis 'Kerk moet moraal in politiek brengen' 'Kerken hebben zich tot in ongehoorde aangepast' I REPORTAGEi Conferentie Noordwijkerhout over oorlogs- en geweldtrauma s De Stichting Informatie- en Coördinatieorgaan Dienst verlening Oorlogsgetroffe nen, kortweg ICODO, is deze week een van de gast heren tijdens een internatio naal congres in Noordwij kerhout. In congrescentrum Leeuwenhors praten tot en met 27 september deskundi gen uit meer dan 25 landen over de gevolgen voor men sen die zijn blootgesteld aan verschrikkingen als oorlog, marteling, terrorisme en seksueel geweld. A.J. de Ridder is stafmedewerker van ICODO en heeft zich in tensief met de voorbereiding beziggehouden. UTRECHT/NOORDWIJKER- HOUT - In kringen van hulpverle ners wordt de geestelijke nood van mensen met een oorlogssyndroom zeker niet onderschat. "Maar", zegt A.J. de Ridder, "onderschatten is het juiste woord niet. Je moet in staat zijn de geestelijke nood te her kennen". Volgens de ICODO-stafmedewer- ker is onder meer voorlichting aan huisartsen en andere hulpverleners noodzakelijk, een taak die het ICO DO op zich heeft genomen. "Je merkt gewoon dat veel van die men sen niet goed raad weten met de sig nalen die ze van oorlogsslachtoffers krijgen". "Vergeet niet dat je met mensen te maken krijgt die maar heel moei lijk met hun problemen voor de dag komen. Om iets simpels te noemen: als iemand als geboortedatum Jak arta 1937 opgeeft, moet er bij de man of vrouw aan de andere kant van de tafel automatisch een lampje gaan branden. Die zou dus wel eens overlevende van een Japans inter neringskamp kunnen zijn. Als je dat signaleert, kun je dieper graven. Maar ik geef toe, de omgeving be grijpt er vaak ook niets van. Dan wordt er geroepen; Ach joh, kop op. Dat is allemaal al zo lang geleden". Ook de tweede generatie, de kin deren van de overlevenden, loopt tegen dat onbegrip op. "Het is na tuurlijk voor iemand die het niet heeft meegemaakt moeilijk. Jaren lang is er niets aan de hand en plots valt een partner of een kennis in een hele diepe kuil. En de ellende is dat de betrokkene zijn of haar omge ving soms nauwelijks kan uitleggen wat er aan de hand is". De Ridder vervolgt: "Soms kan een bepaalde gebeurtenis in het da gelijks leven dramatische gevolgen voor de man of vrouw in kwestie hebben. Dan komt in één klap het verleden boven. De veiligheidsklep werkt niet meer, alle zekerheden worden in een klap weggeslagen. Als er dan geen hulp wordt geboden kan zo iemand totaal ontredderd ra ken". De Stichting ICODO is tien jaar geleden opgericht om mensen die op wat voor manier dan ook een trauma hebben overgehouden aan de Tweede Wereldoorlog, de hel pende hand te bieden. Dat zijn de slachtoffers uit de, zeg maar Eu ropese concentratiekampen en de Indische Nederlanders die de Ja panse overheersing aan den lijve hebben ondervonden. Maar ook de tweede generatie kan bij het ICO DO terecht. De kinderen van oor logsslachtoffers die het verleden van hun ouders als een bijkans on uitwisbaar merkteken meedragen. En niet te vergeten mensen uit het verzet of degenen die op een andere manier het oorlogsgeweld als trau matisch ervaren. De Ridder: "Wij bieden op twee ma nieren hulp. Allereerst adviseren we mensen die menen recht te heb ben op een uitkering vanwege hun oorlogsverleden. Daar hebben we gespecialiseerde juristen voor. Maar we kunnen ook doorverwijzen naar andere instanties. Voorts staan we klaar als mensen geestelijk in de knel raken. We bieden in eerste in stantie hier op ons centrum de hel pende hand. Maar na een paar ge sprekken zorgen wij dat ze op de goede plek terecht komen. Van hieruit zetten we lijnen uit. We zijn niet ingesteld op langdurige behan delingen. Daarnaast heeft ICODO een voorlichtende taak". De laatste jaren komen er steeds diepgravender studies naar de ge volgen van trauma's. ICODO mag zich dan bezighouden met de slachtoffers van de Tweede Wereld oorlog. In de afgelopen jaren is de kennis over andere geweldslachtof- fers snel toegenomen. "Denk aan vluchtelingen, gijze laars, Vietnam-veteranen", zegt De Ridder. "Groepen die het in hun verdere leven zwaar te verduren kunnen krijgen. Waarvoor hulp on ontbeerlijk is. Maar ook aan de slachtoffers van seksueel geweld, incest en marteling. Over dat hele brede scala van traumatische erva ringen gaat dit congres. In 1988 was het eerste Europese congres in En geland. Daar is besloten dat er een vervolg op moest komen, en wel in Nederland. Het is dus congrescen trum Leeuwenhorst in Noordwij kerhout geworden. Maar naast ICO DO zit er nog een groot aantal ande re deskundigen in de organisatie". Over de noodzaak van het con gres is De Ridder duidelijk: "Zo'n congres is nodig. Uit al die landen komen deskundigen lezingen hou den en in brede kring worden de di verse onderwerpen doorgenomen. Ik verwacht overigens dat onder meer incest en kindermishandeling veel aandacht zullen krijgen. Daar over is inmiddels vrij veel bekend. Het is voor de hulpverlening zaak te kijken hoe je slachtoffers het beste bij kunt staan". "En we hopen dat dit congres daartoe een steentje bijdraagt. Hier leert de wetenschap van de weten schap. De deskundigen komen echt overal vandaan. Uit heel Europa, de Verenigde Staten, maar ook de Sov jet-Unie en Polen. En met de deel name uit de laatste twee landen zijn we erg blij. Tot nu toe is het vanuit die hoek altijd stil geweest. Ik ben heel benieuwd hoe de hulpverle ning daar wordt toegepast. Uitein delijk gaat het om het leren van el kaar. Dat is het belangrijkste". Allerlei modellen voor de struc tuur van het Midden-Oosten na de Golfcrisis doen de ronde. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken James Baker stelde een Arabisch-Amerikaan- sc NAVO voor, 'Gulfo' genoemd. De gezaghebbende Amerikaanse krant New York Times pleitte voor een belangrijke rol van de Verenigde Naties in het gebied. Kenners van het Midden-Oosten zeggen dat de grenzen in het ge bied rigoureus moeten worden omgegooid. De politicoloog drs. Fuad Hus sein, een uit Irak afkomstige Koerdische vluchteling, geeft zijn visie op de scenario's. Over één ding zijn ze het eens: het zal nooit meer zo worden als vroeger. AMSTERDAM Een vredig Li banon met een democratische rege ring. Israël grenzend aan buurland Palestina, dat bestaat uit de Weste lijke Jordaanoever samen met het huidige Jordaanse grondgebied. Niet Yasser Arafat, maar de uit be zet gebied afkomstige Feisal Husa.y- ni is er tot president gèkozen. De Jordaanse koning Hussein heeft de wijk genomen naar Saudi-Arabië en is beschermheer van Mekka en Me dina geworden. Het impopulaire Saudische koningshuis doet af stand van de troon. Hetzelfde ge beurt in de emiraten, die samen smelten tot één land. Droom of werkelijkheid? Vol gens Bruno Etienne, een Franse au toriteit op het gebied van de islam, zou het Midden-Oosten er zo uit kunnen zien als de Golf-crisis tot een goed einde wordt gebracht. Boosdoener Saddam Hussein toomt zijn ambities in en neemt bo vendien genoegen met een klein Kuwayt. Dit land staat het strategi sche eilandje Bubiyan af aan Irak, om Baghdad de gewenste strategi sche uitweg naar de Golf te geven. De bovenstaande blauwdruk zou veel meer overeenkomen met de wensen van de Arabieren. De huidi ge grenzen, die zeventig jaar gele den door de Engelse en Franse kolo niale machten kriskras door het ge bied werden getrokken, hebben al leen maar ellende gebracht. Politicoloog Fuad Hussein vindt dit scenario veel te optimistisch. Het is duidelijk dat er veranderin gen zullen optreden in het Midden- Oosten, ongeacht of het conflict tot een goed of een slechte eind wordt gebracht. Maar de vraag is of dit po litieke of geografische ontwikkelin gen zullen zijn. Ik denk veel meer dat er politieke veranderingen zul len worden doorgevoerd". "Saudi-Arabië bijvoorbeeld wordt geregeerd door 5000 prinsen. Door de stationering van buiten landse troepen op hun grondgebied komen zij uit hun zelf opgelegde isolement. Tot nu toe speelden de Saudi's een dubbele rol: naar buiten waren zij pro-westers en modern, maar intern is Saudi-Arabië een tra- dioneel islamitisch land. Nu zeggen ze openlijk: de Amerikanen zijn on ze vrienden, en dat betekent dat zij toch zaken van hun vrienden moe ten overnemen. Zelfs de prinsen zullen de macht moeten delen. En hetzelfde geldt voor de andere Golf staten. Dergelijke compromissen hoeven niet direct geografische ver anderingen tot gevolg te hebben". Vacuüm Fuad Hussein benadrukt dat de Amerikaanse strategie in het con flict de toekomst van het gebied zal bepalen. "Als de Amerikanen Bag hdad bombarderen en Saddam wordt vermoord, komt Irak in een grote crisis terecht. De oppositie-in- ballihgschap heeft te weinig tijd zich op een machtsovername voor te bereiden. Alle topfuncties wor den nu vervuld door broers en ne ven van Hussein. Het leger valt uit een. Iedereen spreekt altijd met ont zag over het een miljoen soldaten tellende leger, maar je moet niet vergeten dat iedere beweging af hankelijk is van één man in Bag hdad. Als het centrale gezag weg valt, ontstaat er een groot machtsva cuüm. Niemand heeft geleerd ini tiatieven te nemen". "Daarom zou het veel beter zijn als Saddam via een staatsgreep aan zijn einde komt. Dat vergt tijd, orga nisatie. en mensen die in het leger hoge functies hebben. Maar een staatsgreep zal tot gevolg hebben dat Irak zich uit Kuwayt terugtrekt. De Irakezen zijn oorlogen zat en de kwestie-Kuwayt heeft hen in oorlog gebracht met de hele wereld. Na te rugtrekking hebben de Amerika nen geen goede reden om nog lan ger in de Golf te blijven". Voor de Amerikanen is ook geen rol meer weggelegd als Husayn als nog eieren voor zijn geld kiest en zich uit Kuwayt terugtrekt, de emir toelaat en de westerse gijzelaars vrijlaat. Daarmee voldoet hij aan de drie eisen van Bush. Als het aan de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Ja mes Baker ligt, blijft de Amerikaan se invloed in het Midden-Oosten echter gelden, ook als het conflict beëindigd is. Hij lanceerde twee we ken geleden het voorstel tot een Amerikaans-Arabische bondge nootschap in de vorm van de NAVO. En volgens president Bush zouden de verhoudingen daarin duidelijk zijn: "Amerika moet lei den en ons volk moet dat begrij pen". De Amerikanen hebben altijd al bases willen hebben in het Midden- Oosten, maar in Saudi-Arabië is dat nooit gelukt. De Golfcrisis was een gouden greep, want zo hebben zij rechtstreeks toegang gekregen tot het strategisch belangrijke land. Niet haalbaar Maar de vage 'Gulfo'-ideeën zijn door de pro-westerse Arabische lan den meteen afgewezen. Ook Fuad Hussein ziet er weinig in: "Gulfo had al een voorganger in het Pact van Baghdad. Maar dat heeft nau welijks bestaan". Het pact werd in 1955 gesloten tussen Irak, het Iran van de Sjah, Turkije, Pakistan, Groot-Brittannië en de VS, en moest dienen als bescherming te gen communistische invloed. Fuad Hussein: "Het voorstel van Baker is niet haalbaar. De VS zijn fysiek niet in staat permanent dan- wel langdurig troepen te statione ren in het Midden-Oosten na afloop van de crisis. Daarom zullen ze veel eerder op zoek gaan naar een be trouwbare bondgenoot. Saudi-Ara bië zal op den duur afvallen omdat het te dun bevolkt is en niet be schikt over voldoende technisch kennis. Iran komt niet in aanmer king vanwege de fel anti-westerse houding. Syrië, waar Baker vorige week onverwacht op bezoek was, is te arm". "Blijven over als mogelijke bond genoten: Egypte en Turkije. Van deze twee heeft Turkije voor het westen de meeste voordelen: het is in de Ottomaanse periode lange tijd de baas in het gebied geweest, het is niet-Arabisch en heeft tenslotte ge noeg potentieel om een supermacht te worden, door westerse wapen transacties". Volgens Hussein zal de democra tiseringsgolf die Oost-Europa heeft overspoeld, uiteindelijk ook het Midden-Oosten bereiken. "Maar het zal voorlopig geen democratie vol gens westerse begrippen zijn. De landen in het Midden-Oosten zijn jong, en hebben geen democrati sche tradities. Een aanzet tot demo cratie zoals in Egypte, met enkele politieke partijen en diverse kran ten, maar alle macht aan de presi dent, is in eerste instantie mogelijk. Maar democratie vergt een mentali teitsverandering en dat kost meer tijd. Vreemd genoeg zal democratie in het Midden-Oosten eerst van bo venaf moeten worden opgelegd. Er is nog veel te leren". Strijdmuziek: van schaars geklede Germanen tot onderdrukte homo's Voor alle zekerheid had ze thuis nog even de tekst van de Internationale en andere lie deren uit de oude doos door genomen. Het bleek vergeefse moeite. Over de verworpenen der aarde en het dagende Mor genrood wordt niet meer ge zongen. Wel over werkloos heid, Zuid-Afrika, vrouwen rechten en de homo-emanci patie. "'t Is nog steeds dezelf de strijd", zongen de meer dan duizend deelnemers aan de Vijfde Landelijke Strijdmu- ziekdag, zaterdag in het hart van Enschede. Maar niet ie dereen is het daarmee eens. ENSCHEDE - Ze is 82 jaar, En- schedese en, zoals ze zelf opmerkt, "vuurrood van binnen". "Vader zat bij de bond, we kregen het socialis me m» t de paplepel ingegoten". Ze zit in de Twentse Schouwburg, waar ze een optreden bijwoont van het Alkmaars Straatorkest, een van de meer dan vijftig deelnemende groepen aan de Strijdliederendag. /Us 14-jarig kind kwam ze te werken in een confectieatelier. De gevoe lens van thuis werden er alleen maar door versterkt. "Je voelde je bij de arbeidersstrijd Vijfde Landelijke Strijdmuziekdag...hadden we het Leger des Heils niet ook moeten uitnodigen<fo,° GPD) betrokken. Dat ging je aan het en een schaars geklede Kaninefaat hart". in berevel zich een weg baant naar Terwijl het orkest zingt over de het podium, maakt enige ontredde- vrijheden van de oude Germanen ring zich van haar meester. "Daar straks, op een andere plaats, heb ben we nog even de Internationale gezongen. Maar je merkt dat ze het niet meer kennen. Dit is een andere tijd. Vroeger was alles simpel: je streed tegen de kapitalisten, voor meer geld in je portemonnee. Daar over gingen ook alle liedjes. Maar dit, dit is iets anders. Dat is een an dere strijd. Even goed, dat zeker, maar anders". Gestampte pot De meer dan duizend deelnemers, afkomstig uit heel Nederland, een enkeling uit Duitsland, zijn prak tisch zonder uitzondering tussen de twintig en veertig jaar, het meren deel vrouwen. Ze spelen in groepen luisterend naar illustere namen als de Stem des Volks, Fanfare De Te genwind, De Rooie Toon en Kanalje Rood. "In de jaren '70 is de kentering ge komen". zegt Wim van Meeberg (52), leider en accordeonist van de groep Jan en Alleman uit Den Haag, terwijl hij op de Markt zijn biezen pakt. 'Tot die tijd, kun je zeggen, bleef het oude socialistische reper toire in de mode. Ik heb me zelf daar overigens nooit zo in herkend. Ze ventien jaar geleden begon ik met ippn /*y»"oon snontaan zin- w Jn«en dn ons dwars zaten. Het ondersteunen van acties voor de goede zaak, op een moderne Onrecht In de Bijenkorf, even verderop, buigt ondertussen een select gezel schap zich over de vraag wat strijd muziek nu eigenlijk is. Een moeilij ke kwestie, zo blijkt. "Wat het Leger des Heils doet is dat eigenlijk ook geen strijdmuziek?" En: "Hadden we pater Koopman dan niet uit moeten nodigen". De zanger Peter Koene merkt op dat strijdmuziek daar is waar strijd wordt gevoerd. "We hadden dus niet in Enschede moeten zijn, maar op de Dam. Daar wordt op dit moment geprotesteerd tegen de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen in de Golf'. Ook de toekomst van het strijd lied baart zorgen. "De grote conflic ten worden langzaam opgelost. Komt het nog ooit zo ver dat we gaan zingen over de toestand van huisdieren in Ethiopië, omdat we over alle andere thema's zijn uitge praat?". Kort na het wegsterven van het door Enschedeër Bert van der Veen gecomponeerde slotlied, staat bij het Cultureel Centrum nog een a tal enthousiastelingen. "En dat we rooie jongens zijn, dat willen we ten", klinkt het uit de inmiddels schorre kelen. i afloop chieffoto) 'De Verenigde Staten zijn fysiek niet in staat langdurig troepen in het Midden-Oosten te stationeren in de crisis". Brief Tökes bij opening Vredesweek: DRIEBERGEN (ANP) - "De kerk heeft de taak de moraal weer in de politiek te bren gen. Het is haar roeping de dorre woestenij van het maat schappelijk leven vruchtbaar te maken en de samenleving met het geloof te doordren ken". De Roemeense hervormde bis schop Laszlo Tökes moest we gens een auto-ongeluk zaterdag verstek laten gaan bij de opening van de jaarlijkse Vredesweek, maar de boodschap die hij had ge stuurd en die door Pax Christi-se- cretaris Jan ter Laak werd voor gelezen, liet geen misverstand be staan over de rol die de kerk zijns inziens in Oost-Europa moet spe len. Ongeveer 1200 mensen waren naar het hervormde vormingsin stituut Kerk en Wereld in Drie bergen gekomen om te luisteren naar kerkelijke vertegenwoordi gers uit Oost-Europa. Dat de Europese kerken tekort zijn geschoten, probeerde de Tsjechoslowaakse hervormde predikant Jan Dus aan te tonen. Dus leefde de afgelopen jaren in conflict met zowel het communis tische regime als met de in zijn ogen veel te volgzame leiding van zijn kerk. Dus hekelde vooral de houding van de protestantse kerken tegen over de nü verdwenen commu nistische regimes in Oost-Euro pa. "In de 16e eeuw was de Rooms-Katholieke Kerk zeer ge zagsgetrouw en ijverden de pro testantse kerken voor democra tie, maar na het Tweede Vati caans Concilie was de situatie omgekeerd. De protestantse ker ken bevorderden het communis tische totalitarisme en de katho lieke kerk vocht voor de demo cratie". Ook de Wereldraad van Ker ken, de Lutherse Wereldfederatie en de Wereldbond van Hervorm de en Gereformeerde Kerken de den niets tegen de vervolging van de kerk in Oost-Europa. "De zon den van de Renaissance-pausen waren kinderspel vergeleken bij het verraad dat zij tegenover de kerken in Oost-Europa pleeg den", zei Dus. Volgens de Tsjechoslowaakse predikant zijn de Wereldraad en de andere overkoepelende pro testantse organisaties gemanipu leerd door een klein groepje ui terst linkse figuren. Deze mensen stonden niet alleen kritiekloos te genover de communistische regi mes in Oost-Europa, maar "ver pestten ook de Derde Wereld met het ideologische opiaat van de theologie van de revolutie, die het totalitaire marxisme bevorder de". De komende dagen nemen on geveer vijftig kerkelijke verte genwoordigers uit Oost-Europa deel aan een conferentie in Kerk en Wereld. Dr. Huntemann (Bremen) op appèldag: AMERSFOORT Godsdienstig of niet, het is in het belang van de samenleving dat iedereen zich houdt aan de zeven 'oergeboden', zoals die volgens de joodse tradi tie voor de met-joden zijn be stemd. Daarin wordt onder meer de eerbied voor het leven en het bezit van anderen genoemd, evenals huwelijkstrouw. Naar deze zogenaamde 'Noachidische geboden' verwees prof. dr. dr. Georg Huntemann, bekend ethicus uit Bremen, tij dens zijn spreekbeurt zaterdag in Amersfoort op de appèldag 'Wordt het leven bedreigd in één Europa?'. De themadag was geor ganiseerd door Schreeuw om Le ven van drs. L. P. Dorenbos. Volgens Huntemann zal de ver loedering van de samenleving de vanouds christelijke landen extra worden aangerekend. Zij kunnen immers weet hebben van de Tien Geboden overigens volgens de theoloog gebaseerd op die oerge boden zoals ze wekelijks nog in veel kerken worden voorgelezen. De ethicus constateerde dat de moderne mens de drogredene ring volgt dat alles wat gelukkig maakt, goed is. "Alle taboes moe ten worden doorbroken. Zo wordt bijvoorbeeld incest in Zwe den niet meer strafrechtelijk ver volgd". Een andere illustratie zag hij in het grote aantal druggebrui kers in zijn land. Wat de kerken betreft, toonde Huntemann zich ook niet opti mistisch. "Tot in het ongehoor de" is daar de trend van de aan passing te vinden. Terwijl jaar lijks dertig miljoen abortussen plaatsvinden, maken theologen zich vooral druk over de vraag of dieren voor God op het zelfde le vensniveau verkeren, als mensen, aldus de predikant uit Bremen. Een zeer bezorgde Huntemann sloot niet uit dat er in de nabije toekomst weer nieuwe geloofs vervolgingen kunnen plaatsvin den. "Alle mensen die in een he mel en een aarde, een Vaderlijke God, goddelijke wraak en gerech tigheid, een laatste oordeel en Christus' wederkomst geloven. worden nu al indirect aange klaagd". Het is de taak van de christelij ke partijen om nog een waarschu wend geluid te laten horen, aldus Huntemann. Zij moeten niet op roepen te bekering, maar op de bres staan voor gerechtigheid en orde, en wel op zo'n realistische wijze dat iedereen bij wie nog "een spoor van Gods geboden" is te vinden, zich erin kan vinden. Sendingkerk: Ja tegen vereniging JOHANNESBURG (ANP) - De synode van de Nederduitse Gere formeerde Sendingkerk (de vroe gere kleurlingenkerk) heeft bijna unaniem ingestemd met een fusie met de Nederduitse Gerefor meerde Kerk in Afrika (NGKA). Alleen oud-synodevoorzitter dr. Sakkie Mentor bracht allerlei be zwaren naar voren. De daadwerkelijke fusie zal wellicht nog op z ch laten wach ten, want binnen de NGKA be staan meer bezwaren tegen de fu sie. Bovendien hecht deze kerk er groot belang aan, dat de NGKA de Belhar-belijdenis, waarin de apartheid wordt afgewezen, over neemt. De NGKA gebruikt de be lijdenis reeds sinds 1986. De NG- KA-synode kan dat echter pas doen, wanneer de regionale kerk vergaderingen zijn gehoord. Sakkie Mentor, die het voorzit terschap van de kerk had waarge nomen nadat dr. Allan Boesak was afgetreden, werd bij de ver kiezing overtuigend verslagen door dr. Nick Apollis. Apollis (53) behoort tot de vooruitstrevende vleugel. Boesak, die hartelijk werd verwelkomd door de syno deleden, toonde zich 'zeer geluk kig' met de keuze. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Nicuw-Vennep E. K. Tevgeler Zeist, te Rijnsburg L. de Jong Nunspeet NEWARK Twee winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede ontmoe ten elkaar: aartsbisschop Desmond Tutu. de Zuidafrikaanse anti- apartheidsacitivist en de Dalai Lama, geestelijk leider in ballingschap van Tibet. Gisteren zegende de Dalai Lama in een museum in Newark, nabij New York, een nieuw aangekocht boeddhistisch altaar, (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2