LEIDSCH DAGBLAD Verplichting bollenpellen van de baan NODIG! 'Invasie door Irak jaren voorbereid' PREI EN GROENTEVINK Parlement wil nieuw plan van Gorbatsjov Proces Winnie Mandela pas volgend jaar Tumult bij Katwijkse derby 'Stortplaats in De Does gaat definitief niet door' Kulk&Kramer Zilveren Kruis: luchtbrug tegen wachtlijst voorbarig MAANDAG 24 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39352 Prijs fl. 1.35 Over economische hervormingen MOSKOU (GPD/Rtr/AFP) - Het parlement van de Sovjetunie heeft vandaag ingestemd met de omvor ming van de centraal geleide econo mie tot een markteconomie, maar geen keus gemaakt tussen een radi caal en een gematigd programma van economische hervormingen. In plaats daarvan nam de Opperste Sovjet een resolutie aan, waarin president Gorbatsjov wordt opge roepen één programma aan het par lement voor te leggen. De afgevaardigden riepen Gor batsjov op een compromis uit te werken tussen het radicale plan van de econoom Sjatalin en de gematig der plannen van premier Ryzjkov. Sjatalin stelde echter dat "er geen compromis mogelijk is", en dat hij niet aan een dergelijke "show" wil meewerken. Hij stelde voor zijn plan "in pincipe" te aanvaarden als basis voor de hervormingen. De re gering en de Russiche Federatie, die zich al heeft uitgesproken voor radicale economische hervormin gen, moeten dan vanaf 15 oktober met dat plan aan de slag. De oproep aan Gorbatsjov een compromis te verzinnen, betekent dat de president, die een voorkeur heeft voor het Sjatalin-plan, nu de keuze moet maken tussen ontslag van Ryzjkov of een conflict met Bo ris Jeltsin, de president van de grootste Sovjet-republiek, de Russi sche Federatie. Ryzjkov is een ver klaard tegenstander van het radica le programma dat de Sovjetunie binnen 500 dagen een vrije markt economie moet brengen. Jeltsin en de radicale hervormers menen dat alleen een 'shockthera pie' de economie kan redden en ei sen het ontslag van de regering-Ry- zjkov vanwege wanbeleid en onvol doende vertrouwen onder de bevol king. Gorbatsjov heeft totnogtoe JOHANNESBURG (GPD) - Win nie Mandela, de vrouw van ANC-lei- der Nelson Mandela staat volgend jaar op 4 februari terecht wegens ontvoering en mishandeling. Zij verscheen vanochtend in het gezel schap van haar man Nelson in het gerechtshof van Soweto, waar zij werd begroet door een menigte zin gende aanhangen. Winnie Mandela wordt ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bij de ontvoering en mishandelingen van de vier jonge mannen in decem ber 1988, onder wie Stompie Moe- ketsie. De leider van haar lijfwacht, Jerry Richardson, is daarvoor on langs ter dood veroordeeld. Aanvankelijk was 30 oktober vastgesteld als datum voor het pro ces, maar werd op verzoek van Win nie Mandela's verdediging uitge steld. geweigerd toe te geven aan de Rus sische druk om Ryzjkov te laten val len. De premier op zijn beurt heeft gezegd, dat hij alleen een program ma kan uitvoeren dat hij realistisch acht. Niet alleen de positie van Ryzjkov is een wrijfpunt tussen Gorbatsjov en de leiding van de Russische Fe deratie. Ook de door de president gevraagde uitgebreide volmachten om het land gedurende de over gangsperiode naar een vrije-markt- economie per decreten te besturen, stuit op verzet van Jeltsin en de zij nen. Zaterdag kwam het presidium van het Russische parlement met een door Jeltsin mede-onderteken- de verklaring, waarin Gorbatsjovs wensen 'ontoelaatbaar' worden ge noemd. Al derde rode kaart bij Quick Boys KATWIJK En dat is drie- ...Voor de derde keer in dit nog zo prille seizoen werd een spe ler van Quick Boys uit het veld gestuurd. Na Richard Hooger- vorst (in een vriendschappe lijk duel tegen AFC) en Jan- Jeroen Schaap (in de seizoens opening tegen ARC) was het dit keer de beurt aan Johan Jonker. In de tweede helft van de derby Katwijk - Quick Boys (1-0) vergat hij zich na een wilde actie van Pim Lan- geveld en trapte na. Ook Lan- geveld mocht inrukken van scheidsrechter Jozef de Jong. na enige tijd krimpend van de pijn op de grond te hebben ge legen. Het incident had plaats kort na een afgekeurd doelpunt van Edwin Otte (Quick Boys), dat de gelijkmaker zou hebben betekend. Vanaf dat moment sloeg de vlam in de pan, het geen verder nog resulteerde in boekingen voor de Quick Boys-spelers Frenk van der Klcij en Gert Aandewiel. Ove rigens was de zege van Kat wijk verdiend. De ploeg van trainer Arie Lagendijk toonde zich op het eigen sportpark De Krom voor het oog van onge veer 3500 toeschouwers een stuk slagvaardiger. Op de foto links: Johan Jon ker (rechts) kijkt nog een keer naar de plek des onheils, ter wijl hij door verzorger Peter van der Veld wordt weggeleid. De laatste man van Quick Boys werd in de derby tegen Kat wijk van het veld gestuurd. (toto Lork Zuydrrduin) STADSKANAAL (ANP/GPD) De verplichting voor werklozen in Stadskanaal om in de kop van Noord-Holland te gaan werken in de bollensector is voorlopig van de baan. Tegen werklozen die weigeren om bollen te pellen in de buurt van Hoorn zullen geen maatregelen worden geno men. Districtsmanager Arbeidsvoorziening J. van der Ploeg heeft dat vanmorgen meegedeeld. Woedende man vernielt inboedel met motorzaag NOORDWIJK - Een 33-jarige Noordwijker heeft zaterdag avond, vermoedelijk onder in vloed van alcohol, zijn vrouw en kinderen bedreigd en daarna in zijn woede met een motorzaag de inboedel van zijn huis ver nield. De eiken meubelen wer den doorgezaagd, deuren en kasten afgebroken, en ook het echtelijke bed ging doormid den. Tevens werden de wasma chine en de bromfiets van de vrouw vernield. De vrouw was op dat moment met haar kinderen al het huis uitgevlucht. De te hulp geroe pen politie trof in de woning een complete chaos aan. De man was verdwenen nadat hij kenne lijk op een scanner de komst van de politie had vernomen. Het echtpaar leeft al enige tijd in on min met elkaar. Het conflict kwam zaterdag bij thuiskomst van de man opnieuw tot uitbar sting. Met de mededeling van Van der Ploeg kwam omstreeks half twaalf een einde aan een bezetting van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Stadskanaal. Die bezetting was van ochtend vroeg begonnen. Tiental len werklozen en uitkeringsgerech tigden, waaronder veel mensen ou der dan vijftig jaar, drongen met steun van de vakbonden CNV en FNV om het "hoofd" te eisen van di recteur Drijfhamer van het GAB Stadskanaal. De bezetting volgde op de aan kondiging van zaterdag dat ook werklozen ouder dan vijftig jaar uit het Groningse dorp elke week naar Noord-Holland zouden moeten rei zen om daar bollen te pellen. De ac tievoerders, vooral ex-werknemers van Philips, zeiden te protesteren tegen de werkverplichting "voor jong en oud". FNV en CNV noem den de aankondiging "onbeschoft". "Het is te gek om los te lopen. Bij Philips zijn ze afgedankt en nu moe ten ze naar de bollen", aldus FNV- bestuurder Van Hartingsveldt. De bonden wezen erop dat Drijfhamer als enige directeur van de GAB's in Nederland uitvoering heeft gege ven aan een landelijk schrijven om oudere werklozen ook bollen te la ten pellen. Volgens de vakbonden hebben directeuren van andere ar beidsbureaus het schrijven naast zich neergelegd. Het schrijven, on dertekend door de dienst Arbeids voorziening, is inmiddels van tafel gehaald. Districtsmanager arbeidvoorzie- ning Van der Ploeg haalde de ge dwongen bollenpel-verplichting vanmorgen helemaal van tafel. Hij deed die mededeling na overleg met voorzitter Westerhoff van het regio naal bestuur arbeidsvoorziening. Volgens Van der Ploeg is de ver plichting van de baan totdat werk gevers, werknemers en overheid in het regionaal bestuur arbeidvoor- ziening hebben overlegd over het begrip "passende arbeid". Een uit keringsgerechtigde mag niet weige ren wanneer hem "passende ar beid" wordt aangeboden. De vak bonden bestrijden echter dat bollen peUen tweehonderd kilometer van huis "passende arbeid" is. Volgens T. Zanen van de FNV heeft de bezettingsactie succes ge had, maar moeten de bonden druk op de ketel houden omdat er nog geen definitief afstel is. Daarnaast blijven de bonden van mening dat Drijfhamer niet langer is te handha ven. Volgens Van der Ploeg, de di recte chef van Drijfhamer, heeft Drijfhamer te goeder trouw gehan deld en hoeft hij wat hem betreft dan ook niet weg. LOS ANGELES/DEN HAAG (AP/GPD) - Het Iraakse leger is meer dan twee jaar geleden al be gonnen aan de voorbereiding van de invasie in Kuwayt op 2 augustus. De Los Angeles Times meldt dit vandaag op grond van uitlatingen van niet nader geïdentificeerde Amerikaanse regeringsfunctiona- Volgens de zegslieden van de krant was de Iraakse leider Saddam Hussein vijf jaar geleden al bezig met het ontwikkelen van een krijgs plan dat tot doel had de oostelijke olievelden van Saudi-Arabié in han den te krijgen. Twee weken vóór de invasie werden grootscheepse ma noeuvres gehouden waarbij de troe pen waren betrokken die werden ingezet voor de overval op Kuwayt. Saddam Hussein heeft het afgelo pen weekeinde de spanning in het Golfgebied opnieuw vergroot. Hij herhaalde zijn dreigementen Israël te zullen aanvallen en de olievelden 'Boycot ontdoken' ISTANBUL/DAHRAN (AP) - Het handelsembargo tegen Irak wordt op grote schaal overtreden. Volgens de Turkse krant Cumhuriyet is de Turkse voedselexport naar Irak via Jordanië en Iran drastisch geste gen. Oorlogsbodems die betrokken zijn bij de marineblokkade zien machteloos toe hoe Britse terrein auto's en materiaal voor de fabrica ge van explosieven hun weg vinden naar de Jordaanse haven Aqaba en van daaruit vermoedelijk naar Irak. (Meer nieuws over de Golfcrisis op LEIDEN - Een kleine 20.000 mensen bezochten het afgelopen weekeinde de manifestatie Bees tenspul in de Groenoordhallen. Ze vergaapten zich weer aan de ongeveer 1600 dieren, variërend van lama's tot konijnen. De or ganisatie had ook de succesnum mers van vorige jaren weer in huis gehaald. Zo trok een zeug met biggen net als in 1989 veel aandacht en griezelden velen weer bij de tijgerpythons en boa- constrictors van de Nederlandse Terrarium- en Herpetologiever- eniging Lacerta. (foto Lock ZuydrrdoJnl LEIDEN/LEIDERDORP - Minis ter Alders (milieu) heeft het bestem mingsplan Doesgebied in Leider dorp, waar een stortplaats was ge pland, vernietigd. Het Tweede Ka merlid Peter Lankhorst van Groen Links verklaarde vanmorgen dat de bewindsman het - geheime - advies van de Raad van State heeft overge nomen en inmiddels zijn handteke ning al heeft gezet onder het Kroon- besluit. Lankhorst, die in totaal drie keer 'Castro wilde kernaanval op Verenigde Staten' NEW YORK (AP) - De Cubaanse leider Fidel Castro had een heel ei gen interpretatie van de Sovjet-mo tieven om in 1962 kernraketten te plaatsen in zijn land. "Castro stelde voor als eerste een kernaanval te openen op de VS om te verhinderen dat onze kernraketten zouden wor den vernietigd", schrijft de vroege re Sovjet-leider Nikita Chroesjtsjov in zijn eind jaren zestig opgestelde, maar nu pas integraal gepubliceer de memoires. "Mijn kameraden in de leiding en ik beseften dat onze vriend Fidel onze opzet volledig verkeerd be greep. We hadden de raketten niet geplaatst om de VS aan te vallen, maar om de VS van een aanval op Cuba af te houden", aldus de in 1964 in ongenade gevallen Sovjet-leider, die zijn bewegingsvrijheid m de ze ven jaar tot aan zijn dood vrijwel ge heel zag ingeperkt. Chroesjtsjovs vrienden en nabe staanden zorgden er echter voor dat sommige banden niet werden ver werkt in zyn memoires, omdat zij vonden dat hij daarin al te openhar tig was. Verleden jaar legde het Amerikaanse weekblad Time de hand op die banden die met ingang van 1 oktober in bekorte vorm door het blad worden gepubliceerd. KANTOORSYSTEMEN B V. PROFITEER VAN DE SPECIALE AANBIEDINGEN TIJDENS ONZE LOCAL SHOW Bijv. een KOPIEERAPPARAAT, 22 afdrukken/min., vergroten/verkleinen, A3 voor f 4.500,- (e«cl. btw) 25 en 26 september in onze SHOWROOM Wiltonstraat 7-9, 2722 NG Zoetermeer, 079-443535 vragen over het plan stelde, noemde het terecht dat de Raad van State een negatief advies heeft uitge bracht ondanks het feit dat er al tien miljoen in het gebied is geïnves teerd. Volgens hem hebben de pro vincie Zuid-Holland en de gemeen te Leiderdorp onfatsoenlijk gehan deld. Beide hadden belang bij de komst van de stortplaats. Bezwaren van omwonenden en het Elisabeth Ziekenhuis, dat op enkele honder den meters van het gebied ligt, heb ben zij naast zich neergelegd. Vanwege het feit dat Lankhorst zowel de huidige minister Alders als diens voorganger Nijpels met vragen bestookte, heeft de be windsman hem informeel reeds in kennis gesteld. Een woordvoerder van het minis terie van vrom kon vanmorgen geen officiële bevestiging geven van het besluit. Het enige dat hem bekend was, was dat er een advies van de Raad van State ligt. Hoe dat luidt wist hij niet. Ook de provincie en de gemeente Leiderdorp konden geen uitsluitsel geven. Eerder deze maand ontstonden er al problemen rond de stortplaats nadat de Raad van State door een procedure-fout van de provincie Zuid-Holland de vergunning ver nietigde. De ingebruikname van de Does was daardoor al met minimaal anderhalf jaar vertraagd. Dit bete kent dat de reinigingsrechten in de Leidse regio fors omhoog moeten. De Gevulei wilde de winsten van de stortplaats namelyk gebruiken om de kosten te betalen die de sluiting van de Leidse vuilverbranding met zich meebrengt. Die mogelijkheid vervalt nu. Leider socialisten Bulgarije stapt op SOFIA (AP) - Alexander Lilov, de leider van de Bulgaarse Socialisti sche Party, heeft vandaag zyn aftre den aangekondigd. Op het vertrek van Lilov was aangedrongen door hervormingsgezinde leden van de partij, die de voortzetting is van de vroegere Communistische Party "Ik moet de verantwoordelijk heid op m(j nemen voor de tijd dat ik lid was van het politburo van deze party", zei Lilov in een rede voor het partycongres. Lilov behoorde met oud-presi- dent Petar Mladenov tot degenen die belangrijke functies vervulden onder het bewind van partyleider Todor Zhivkov. Lilov was velejaren chef-ideoloog van de party, tot hy in 1983 door Zhivkov uit de leiding werd verstoten. Lilov keerde terug nadat Zhivkov op 10 november vo rig jaar werd afgezet. Buien Veel bewolking en buien, sommige met onweer. Minimumtem peratuur ongeveer 8 graden. Middag- temperatuur circa 14 graden. Matige tot vrij krachtige westen wind, aan de kust harde wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Rustig herfstweer. In dc nacht cn ochtend mist. Overdag af en toe zon. Middagtcmperatuur onge veer 15 graden. 24 PAGINA'S Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Groentevink, gehakt met groente omwikkeld met een lapje varkensvlees,1 CC 100 g Ln\J\J 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LEIDEN/NOORDWIJK - Ziekte kostenverzekeraar Verenigde On derlinge Zorgverzekeraars (VOZ) krijgt weinig steun voor het ambi tieuze plan om de wachtlijsten voor operaties snel aan te pakken. VOZ wil operaties in het weekeinde, een 'luchtbrug' naar buitenlandse zie kenhuizen en eventueel een 'Neder lands' ziekenhuis bouwen in Porugal. Zilveren Kruis, de grootste particuliere ziektekostenverzeke raar in Nederland, noemt het plan echter voorbarig. VOZ maakte het plan gisteren be kend in VARA's Achter het Nieuws. Een van de directeuren van VOZ noemde het "schrynend" dat de wachtlijstproblematiek in Neder land met kan worden aangepakt. Volgens hem zouden de maatrege len van VOZ de wachtlijsten binnen een halfjaar kunnen oplossen. Cen traal staat daarbij de permanente luchtbrug naar een reeks van bui tenlandse ziekenhuizen. De direc teur verwachtte dat andere verzeke raars zich bij het plan zouden aan sluiten. Een woordvoerder van Zilveren Kruis in Noordwyk stelt echter dat er in Nederland voldoende moge lijkheden zyn om de wachtlijsten voor operaties te verminderen. Vol gens hem moeten die eerst worden onderzocht. Het Academisch Zie kenhuis Leiden hekelt het voorstel om in het weekeinde te gaan opere ren. Het AZL wyst erop dat de wachtlijsten ontstaan door een te kort aan personeel en niet door een tekort aan operatiekamers. "En ook in het weekeinde trek je niet zomaar een blik verplegend personeel open". Directeur Boesten van het St. Elisabethziekenhuis in Leider dorp noemt de voorstellen om op zaterdag en zondag te opereren 'in houdloos'. "Elke opmerking over opereren waarbij het probleem van het personeelstekort niet wordt ge signaleerd, daar kom je niet veel verder mee". (pagina 3 Opnieuw luchtbrug tegen wachtlijsten) óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Oat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts t 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74.15* Ik neem een jaarabonnement 1285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1