Veelkleurige reptielprent past overal bij Met croco en over-de-knie laarzen modieus de winter door Eigenzinnige schoenen Booties uit de Mimo-collectie uitgevoerd in zwart met applicaties van goud en strass. Dezelfde booties maar nu twee modellen uitgevoerd in een crocoprent en een in nubuck met een bontrandje uit Bergschoenen in allerlei kleuren van Xampox. Suède en nubuck met een goudopdruk passen prachtig bij kle ding in Byzantijnse sfeer. Twee modellen uit de Mimo-collectie. Versierin gen aan bracht op me talen hakken zijn te vinden in de collectie van Tamaris. Laarzen met patchwork, met barokke versieringen met een bontrand of met spijker tjes, het kan allemaal de komende win ter. Wie het nieuwe seizoen geen croco brengt, mist mo dieus de boot. Dat was een beetje de boodschap in het Nieuwegeinse Schoenencentrum, waar eind augustus veel detaillisten hun laatste winterinkopen deden. door Henriëtte van der Hoeven Foto's Wim Dijkman Het moeten dus zwarte (want dat is de kleur voor herfst en winter) schoenen, booties of laarzen in een reptiel-prent worden. Dat kan een croco- of een slangeprent zijn, want de techniek staat voor niets. Slangen en krokodillen ko men er allang niet meer aan te pas als er over reptiel(leer) wordt gesproken; het komt al lemaal uit de fabriek. Vandaar ook dat naast zwart veel mul- ticolour-reptiel wordt ge bracht, in fraaie herfstkleuren waarbij soms de bruin- dan weer de groentinten de over hand hebben. Heel handig, want dit soort schoenen kun je vrijwel overal bij dragen. De hakhoogte voor alle schoenen is comfortabel. Ont werpers en fabrikanten gaan er steeds meer van uit dat een werkende vrouw ook op mo dieuze schoenen de hele dag vooruit moet kunnen. Wel is er een tendens naar een wat hogere hak dan de 25mm, die zo'n beetje de standaard is. Booties De booties zijn komend sei zoen onmisbaar, zeker voor jongeren die een strakke ski broek met bandjes onder de voet dragen. Ze zijn er heel chic, van bijvoorbeeld Pertti Palmroth in kunststof die er uit ziet als lak met een klein suède randje of heel grappig zoals van Mimo-schoenen. Deze Italiaanse fabrikant voert de bobties uit in een heel zachte nubuck en versiert de enkels met gouden harten en strass-figuren. Sommige booties zijn met imitatiebont of teddy gevoerd. Weer eens iets anders als de nog altijd populaire Madonna-laarsjes. Bergschoenen Voor echte sportievelingen zijn er bergschoenen in aller lei modieuze tinten (roze, geel, rood, groen) van bijvoorbeeld Xampox, die met een strakke "Eigenzinninx". zo noemt Loint's Funny Feet-agent Dungel- man het produkt dat de fabriek van Klijsen in KüMMtVfl verlaat. "Klijsen heeft als sinds 1918 schoeisel gemaakt met een ge heel eigen stijl," zegt hij. "Het woord modieus moet Je bij ons niet laten vallen. Wij willen juist iets anders brengen. Schoei sel dat draagbaar en comfortabel is, maar toch bijzonder. Voor onze schoenen hebben we een kleine klantenkring, we werken vrijwel alleen voor de Nederlandse markt, met een produktie van 700 paar schoenen in de weck zouden we ook niet kunnen exporteren". De Loint's zou je kunnen inpassen in de ecologietrend: een comfortabel model met zo weinig mogelijk stiksels, een verende, sportschoenachtige zool, soepel met plantaardige stoffen gelooid leer, eenvoudig van lijn. Dat met plantaardige stoffen gelooid leer kan niet voor alle schoentypes worden gebruikt en daarom hangt er aan elke schoen die de fabriek van Klijsen verlaat een kaartje waarop staat hoe het leer is gelooid. skibroek of dikke maillot een modieus geheel vormen. En met die bergschoenen, die voor zulke stoere schoenen ei genlijk heel licht zijn, hoefje een forse wandeling niet uit de weg te gaan. En hoewel laarzen voor de detaillist elke winter weer een moeilijk artikel zijn, hebben de ontwerpers ook hier ge zorgd voor wat 'laatste nieuws': de over-de-knie- laars. Deze is er van heel een voudig tot uitbundig versierd met glitters, borduursel en ap plicaties. Er zijn zelfs model len uitgevoerd met naaldhak ken. Cocooning Elke modetrend heeft zo z'n eigen kenmerken en de schoe nen moeten daar een beetje bijpassen. Zacht, comfortabel en lekker warm is bijvoor beeld de trend die in de vak jargon 'cocooning' wordt ge noemd - terugtrekken in de veiligheid en geborgenheid van het eigen huis - Hierbij horen natuurlijk ook prettige schoenen van zacht leer met een lage hak. De schoenen hebben een vrij hoge voor kant en de hakken zijn iets naarachteren geplaatst. Met fijne applicaties, draperieën en organza strikken zijn deze schoenen opgesierd. Byzantium Lijnrecht tegenover cocoon ing staat Byzantium. Een trend waarin liefhebbers van uitbundige kleuren, veel goudgeglitter en (imitatie)e- delstenen zich kunnen uitle ven. Bij die - vooral 's avonds - uitbundige kleding worden met goud bedrukte suède schoenen en lakschoenen, die er in alle kleuren zijn, gedra gen. Materiaalcombinaties, bijvoorbeeld leer en nylon en leer afgewerkt met zijde en patchwork van verschillende leersoorten en -kleuren zijn in deze trend heel populair. Naast het haremmuiltje, dat in deze lijn voorkomt veel bal lerina's en schoenen met een hakhoogte van 7 tot 8 centi meter. Ecologie Natuurlijk ontbreekt in de schoenmode ook het thema ecologie niet. Hierin niet al leen schoenen en korte laars jes voor sportieve volwasse nen maar ook voor kinderen. Het met Scandinavisch bor duursel en biesjes versierd schoeisel heeft vaak een com fortabele crêpezooi. De hak- x een kunststof die oogt als lak. Ook in deze collectie van Pertti Palmroth- ken zijn plat en als er een ech te hak onder zit dan is het een forse blokuitvoering. In deze lijn ook schoenen met een drukke zebra- panter- reptiel- of koeiehuidprent. Middeleeuwen En tot slot dan de Middeleeu wen met Robin Hoodachtige laarzen en laarsjes van heel zacht nubuck of juist in vlam mend poetsleer. Ook bij de kinderschoenen spelen de Middeleeuwen een belangrij ke rol. De kinderschoenen zijn kleurrijk en gegarneerd met wapenschilden, kantelen en ornamenten uit de ridder tijd. Mannen De mannen gaan mee in een sportieve trend als ecologie, maar bij Byzantium hebben ze weinig te zoeken. Vandaar dat het beeld voor de man vrij klassiek blijft. Maar er zijn wel wat kleine veranderingen. De typisch Engelse schoen is voorzien van een robuste pro fielzooi. De brogue is opnieuw van de partij maar nu soms voorzien van een jambo- reeklep en een gesp of als molière. Zwart blijft ook voor mannen de hoofdkleur maar bruin en bordeaux staan ook hooggenoteerd. Voor bij wat klassiekere kle ding zijn er ook heel modieuze schoenen zoals deze in een veelkleurige slangeprent uit de collectie van K&S. Ook hier is op de hak met meteel ge werkt. Een schoen, versierd met kleine spijkertjes is niet nieuw maar doet het toch nog goed komende winter. Op de foto de Loint's naast een oud knooplaarsje. Stevige stappers, de glan zende voor hem, de suède voor haar uit de collectie van Xam- Goudversiering is deze winter nog heel populair, in het voor jaar zal dat waarschijnlijk zilver zijn. Reptiel- prents in multi-co lour

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11